LÖ; i c ir mm, \MWlSrtea Ir- i Aanbod S AMBO DE OLIFANT Stad m Omg QeuteetUeeadeti SiidsduifteH OERDE BLAD. HEERHUGOWAARD INSPIRATIE VAN DE NIAGARA. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. 'DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Glimlachje Maandag vergaderde de raad. Nadat al len zich van hun zetels hadden verheven, sprak de voorzitter een feestrede uit ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van de koningin. Men besloot aan H.M. een telegram te zenden. Het verslag van den schoolarts over diens werkzaamheden in het jaar 1937 zal den raadsleden toegezonden worden. De Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters verzocht, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsju- bileum de sluitingsuren der vergunnings- en verlofslokaliteiten op te heffen. B. en W. stelden voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Degenen, die dit gevraagd hebben is ver gunning verleend tot 4 uur 's nachts. De leerlingenschaal. Van de samenwerkende onderwyzersorga- nisaties was een verzoek ontvangen, om ad- haesiebetuiging aan het door deze organisa ties verzonden adres aan den ministerraad ter verlaging van den leerlingenschaal. B. en W. stelden voor adressanten te ver wijzen naar de Ver. voor Ned. Gemeenten, met welke vereen, gezamenlijke actie zou kunnen worden gevoerd. Met den inhoud van het adres stemmen B. en W. volko men in. B. en W. stelden voor, een crediet beschik baar te stellen voor de festiviteiten welke worden gehouden in verband met het 40- jarig jubileum van de koningin. De heer Poland vroeg of dit geld inder daad heelemaal voor de kinderen zou zijn. De voorzitter antwoordde bevestigend. De gelden worden besteed door de hoofden der scholen. B. en W. stelden voor, de woning Kruis weg H 24, behoorende aan den heer A. Dap per te Schoorl, onbewoonbaar te verklaren. De eigenaar is in de gelegenheid gesteld de woning op te knappen. Dit is echter niet ge schied. Thans wordt geadviseerd de woning onbewoonbaar te verklaren, doch zich bereid te verklaren, dat wanneer de eigenaar bin nen 8 dagen toezegde, de woning in orde te zullen brengen, de onbewoonbaarverklaring op te heffen. De wettelijke tijd. Verder stelden B. en W. voor, de gemeen telijke politieverordening te wijzigen. Men wilde een bepaling invoeren, dat het ver plicht is, dat de uurwerken aan den openba ren weg den wettelijken tijd zullen aanwij zen. Voorts om het te verbieden, zonder toe stemming van B. en W. vuil te verbranden. Ten aanzien van het eerste voorstel opper de de heer Tromp bezwaren. Hij wilde niet op deze manier de menschen dwingen nieu wen tijd te nemen, hoewel hij wel voorstan der is van één tijd, hetzij oud of nieuw. De voorzitter zeide, dat dit niet de bedoe ling van het voorstel is. Het is thans zoo, dat de klok van de N.H. kerk'nieuwen tijd wijst en die van de r.k. kerk ouden tijd. Spr. was er voor, den wettelijken «tijd te handha ven. B. en W. zijn reeds doende de aan- vangsuren van de scholen veranderd te krij gen. Zooals de toestand nu is, zien de arbei ders, die in werkverschaffing arbeiden, hun kinderen den geheelen dag niet. De heer Poland toonde zich een voorstan der van één tijd, doch vond het een groote moeilijkheid, dat wanneer de kerk om 10 uur begon, de torenklok elf uur aanwees. De voorzitter achtte het eenvoudig, wan neer men dan zeide: de kerk begint om 11 uur. De heer Tromp zeide, dat de arbeiders en de anderen, die ouden tijd houden, bij invoe- ring van den nieuwen tijd hun kinderen den geheelen dag niet zien. Is dat geen be zwaar? De voorzitter antwoordde, dat de men schen zich wel aan den nieuwen tijd zullen aanpassen. De heer Oudeman wees op de zeer groote bezwaren, welke de nieuwe tijd voor de vee houders opleverde. Tenslotte, na nog eenige discussie, werd met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren Tromp, Oudeman, Groenland, Bankras en Commandeur, het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer van Elten, die bij B. en W. had aangedrongen op invoering van de bepaling t.a.v. het verbranden van vuilnis enz. licht te zijn standpunt toe. Er zijn menschen, die hun vuil op een zoodanige manier verbran den, dat zij hun buren grooten overlast aan deen. Dit werd door verschillende heeren onder schreven, doch de moeilijkheid werd ge noemd, dat niet iedereen om een vergun ning zal komen om het vuil te mogen ver branden. De voorzitter merkte echter op, dat dit niet zoo erg is, daar men kan optre den, als er overlast wordt aangedaan. A 1 Men besloot, een dergelijke bepaling in te voeren, maar meteen onder zekere voor waarden ontheffing te verleenen. Indien het vuil op een hinderlijke wijze wordt ver brand, zal men nu kunnen optreden. „Het kind". „Het kind", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, opent ditmaal met een artikel van prof. G(unning), getiteld: „Koningin Wilhelmina", waarin hij het 40- jarig regeeringsjubileum van onze koningin, wier raadgever hij geweest is bij de opvoe ding van prinses Juliana, herdenkt. Vervolgens kunnen we in deze aflevering een logische rangschikking der artikelen constateeren. De redacteur, D. L. Daalder, schrijft een inleiding: „Het spel begint.,.", d. w. z. de school-periode neemt weer een aanvang, waarna hy de moeilijkheden bij den overgang „van huis naar school" be spreekt. M. J. Langveld, privaat-docent in de paedagogiek aan de universiteit te Am sterdam, schrijft over „de overgang van de lagere naar de middelbare school, terwijl de redacteur de „Tien geboden voor de ouders van middelbare scholen" opstelde. Dr. J. Luning Prak gaat na wat er van de kinderen op de m. s. terecht komt. Hij komt tot de conclusie, dat van de 100 leer lingen slechts 35 vlot de vierde klas berei ken en slechts 22 zonder doubleeren het einddiploma behalen. 78 der leerlingen heeft vóór het eindpunt reeds een tijdelijke of definitieve teleurstelling ondervonden C. L. Deyll, arts, bespreekt vervolgens „De invloed van de school op den gezondheids toestand van kinderen", A. M. E. Beenink Trip, kinderarts, heeft het over schoolziek ten, terwijl L. v. d. Wilk te Alkmaar, ge neeskundig inspecteur bij het Centraal ge nootschap voor kinderherstellings- en va- cantiekolonies, over deze instituten een be langrijke verhandeling geeft. Tenslotte schrijft ir. A. van der Steur over „Het schoolgebouw van de laatste jaren". Het geheel is verlucht met veel mooie foto's. Een belangrijk en interessant num mer, dat bovendien in „Bezige handen", 'n bijblad gewijd aan handwerken en hand arbeid, een mooie aanwinst heeft gekregen. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30 Tel. 4395 De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 bouwk.teekenaar, 1 opz.teekenaar, 2 glas in loodzetters, 1 gla- zenwasscher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 2 stratenmakers, 2 stratenm.opperlieden, 2 stuc.opperlieden, 2 tegelzetters, 1 steenzet ter, 3 betonwerkers, 15 betonwerkers, 12 stucadoors, 27 opperlieden, 25 schilders, 22 metselaars, 55 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog.lasscher, 2 afbramers, 10 bankwerkers, 4 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 5 electriciens, 2 instru mentmaker, 3 kernmakers, 2 ketelmakers, 3 klinkers, 1 kopergieter, 13 loodgieters, 2 lynwerkers, 1 machinist, 2 machineteeke- naars, 9 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 8 monteurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist, 1 pianostemmer, 2 plaatwerkers, 1 ponser, 1 radiotechniker, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheepstimmerman, 2 scheepswerktuigkundigen, 12 smeden, 10 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 4 vuurwerkers, 3 wagenma kers, 5 ijzerwerkers, 2 ijzerboorders, 2 zand- bereiders, 2 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 58 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 7 slagers, 6 chocoladebe werkers, 1 off.choc.bewerker, 1 koffiestroop- brander, 2 bierbottelaars, 1 ouwelbakker, 2 zuivelbereiders, 21 bakkers. Groep houtbewerking: 12 meubelmakers, 8 stoffeerders, 7 mach.houtbewerkers, 1 kistenmaker, 3 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker, 1 fabriekstim- merman. Groep handel: 21 vertegenwoordigers, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 7 boek binders, 5 letterzetters, 2 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 11 tuinlieden, 20 landarbeiders, 1 bloemist. Groep verkeerswezen: 50 chauffeurs, 10 schippers, 1 kapitein en 1 machinist binnen vaart, 2 expeditieknechten, 8 koetsiers, 18 pakhuisknechten, 24 magazijnbedienden, 1 emballeur, 2 kellners, 4 loopknechten. Overige beroepen: 7 boekbinders, 4 was- schers, 1 kleermaker, 1 kleermaker, 1 riet werker, 4 schoenmakers, 1 port.huisknecht, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huiden- zouter, 1 onderwijzer, 2 controleurs, 1 batik- ker, 1 administrateur, 4 boekhouders, 1 secretarieambtenaar, 2 incasseerders, 4 zak- kenstoppers, 1 verzekeringsagent, 1 land meter, 15 kantoorbedienden, 39 transport- en 213 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 3. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 26. Vrouwelijk personeel: 5 kantoorbedienden, 1 verkoopster, 2 naaisters, 1 assistente i. d. huishouding, 1 dienstbode, 4 werksters. Alkmaar, 3 September 1938. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar. Over de week van 28 Aug. tot en met 3 Sept. 1938 werden vanuit de Centrale Werk plaats, mede door bemiddeling van de Ar beidsbeurs geplaatst bij een patroon: 1 kan toorbediende, 2 bankwerkers. Aan de Centrale Werkplaats kunnen wor den geplaatst: 2 bankwerkers, 2 automon teurs, 5 timmerlieden, 4 schilders, 1 bouw kundig teekenaar, 1 machine teekenaar, 2 in andere vakken. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het' bureau van politie, al hier, en aldaar te bevragen op Woensdag en Zaterdag tusschen 11 en 1 uur, de navolgen de voorwerpen: zwarte ceintuur, huissleutel, huissleutel, kinderschoen, hondenpenning 564, bruine portemonnaie met inhoud, bruine kindermuts, rolletje muziekbladen, beige ceintuur, doublé ketting met steenen, da- mesportemonnaie, damespolshorloge, W.Z.- sleutel, huissleutel, koperen penning, zilve ren sierspeld, ceintuur, paar sleuteltjes, handschoen. Bij de navolgende ingezetenen zijn onder staande voorwerpen te bevragen: portemon naie met inhoud, Roobeek, Laat 163; rijwiel- belastingmerk, Rijkshavenmeester, Verdron- kenoord 3; gouden ring, W. Spierdijk, le Landdwarsstraat 23; rijwielbelastingmerk, G. Ottink, Bovenweg 29, St. Pancras; porte monnaie met inhoud, A. Verschuur, Helder- scheweg 17; portemonnaie met inhoud, B. Wortel, Geest.ersingel 10; 1 pakje foto's, D. Zuiderhoek, Dietsveld 39, Haarlem; 1 paar blauwe dameshandschoenen, R. Bosman, Pr. Bernhardlaan 10; portemonnaie met inhoud, H. B. de Lange, Bleaustraat 26; portemon naie met inhoud, D. Schuitemaker, Beetska- de 45; portemonnaie met inhoud, A. v. Enge lenhoven, Boezemsingel 1; rijwielbelasting merk, H. Bakker, Achterom 6; halsband met penning 753, S. Bakker, Zocherstraat 8; vul pen, Rotteveel, K. v. 't Veerstraat 24; vulpot lood, F. Ooms, Tesselschadestraat 12; dames- ring, C. Swart, Oudegracht 159; rijwielbe lastingmerk, J. Frielink, Rembrandstraat 17; kindertaschje met inhoud, J. Tamis, Akers laan 9; vulpen, L. Bakker, Oudorperdijkje 2; blauwe kindermuts, V. Keijsper, Wilhel- minalaan 9; rood kindertaschje, C. Voort- huisen, Heerenstraat 1; portemonnaie, J. I'ostma, Lindenlaan 27; groen kindertaschje, M. Hoed, Scharloo 12; portemonnaie met in houd, J. Oud, Hekelstraat 14; rozenkrans, A. Singerling, K. v. 't Veerstraat 86; bloed-ko- Singer-inzaknaaimachinc te koop, weinig gebruikt, in pracht salonkast gebouwd voor lagen prijs. Te zien FNIDSEN 29. Te koop: 2 Gebr. Driew. karren, 1 gebr. Driew. kar op luchtbanden, 1 Aan- hangwagentje 2 wielig. Elec. Wagenmakerij „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Te koop: z. g. a. n, Petroleumkachel (Haller) 3.50, Hutkoffer 4.00, Moderne Luidspreker mooie klank 4.50, 1 paar Dames-regenlaarzen (maat33-39) 1. Adr. bur. v. d. blad. Gebruikte hand- of trapnaaimachine te koop gevraagd, defect geen bezwaar. HOFDIJKSTRAAT 13, Alkmaar. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf ƒ10 bij de Reparatie-Wik kei inr i chting PEPERSTRAAT 3 bij den Dijk. Te koop 6 stoelen met leer bekleed1, e enportemanteau er. tafel. ST. ATHONIUSSTRAAT 2, Alkmaar. Ter overname aangeb. boeken voor Ille klas R.H.B.S. Te bevr. LANGESTRAAT 81. ralen ketting met sluiting, L. Jepma, Laat 71; kindertaschje met inhoud, B. Ursem, Ged. Baansloot; fruitmandje, N. Peereboom, Slik- steeg 8; heerenpolshorloge, W. Roekei, woon schip Oudegracht; idem, E. de Graaf, Voor straat 15, Egmond aan Zee; beursje met in houd, mej. Bek, Korte St. Jozefstraat 3; rij' wielbelastingmerk, S. P. Pasma, Hoeverkade 10a; blauwe regenjas, J. v. Heugten, Kwee- renpad 10; rijwielbelastingmerk, B. Overpelt, Nieuwpoortslaan 217; idem, M. Jansen, Laat 51; stropdasje, H. Meijerink, Leliestraat 9; portemonnaie met inhoud, N. J. Dik, Ritse voort 17; rijwielbelastingmerk, H. Meijer, Lindengracht 11; 1 paar dameshandschoe nen, Lindenlaan 98, H. Groet; rieten korfje, J. Helder, Zocherstraat 12; damespotlood, B. v. d. Peet, Pr. Bernhardlaan 15; loupe, J. Sneekes, le Landdwarsstraat 1; huissleutel, J. de Buiserd, le Tuindwarsstraat 13; vul potlood, J. Dekker, Westerburgstraat 1; zwarte bontkraag, T. Kropman, Vogelen zang 10; vulpotlood, G. Witsen, Druiven- laan 51. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. OVERNEMING VAN HET GASBEDRIJF DER GEMEENTE WARMENHUIZEN DOOR ALKMAAR. In bijlage no. 138 schrijven B. en W.: In Uwe Vergadering van 15 April 1937 werd ons voorstel betreffende overneming van het gasbedrijf te Warmenhuizen (bij lage nr. 63) aangehouden, op grond van de omstandigheid, dat door den Raad van Warmenhuizen bezwaar werd gemaakt tegen de overdracht van de gasfabriek aan Alkmaar. Op 20 April 1937 besloot dit College de exploitatie van het eigen gas bedrijf voort te zetten. In verband evenwel met de wenschen der Regeering, die de overdracht van het gasbedrijf aan Alkmaar vóór 1 October 1938 tot stand wil zien gebracht, hebben Burgemeester en Wethouders van War menhuizen, daartoe door den Raad dier gemeente gemachtigd, de onderhandelin gen met ons onlangs weer opgevat. Het resultaat van die onderhandelingen is ge weest, dat omtrent de overneming van het gasbedrijf te Warmenhuizen en omtrent de gaslevering in het verzorgingsgebied van Warmenhuizen overeenstemming is verkre gen. De wijzigingen, die in de ontwerp overeenkomst met Warmenhuizen, Haren karspel en St. Maarten aan te gaan, zijn aangebracht, vergeleken met die, opgeno men in bijlage nr. 63 van 1 April 1937, zijn van weinig beteekenis. Zij 'betreffen in hoofdzaak verandering van de boekwaarde van het bedrijf, die met ruim 1000 is ver- „Nog één woord, Hieronymus, en ik ben weduwe!" 133. Dadelijk ging de Berggeest terug naar zijn paleis en gaf Bambo, de aap, bevel om Toekan op te zoeken. Het was voor de aap een oogenblik werk. Hij' slingerde zich van tak tot tak en in een wip had hij Toekan te pakken. „Laat me los", smeekte de Toekan, maar da aap moest zijn opdracht vervullen en hij sleepte de arme vogel aan één vleugel achter zich aan. 134. Tegen de avond werd eh in het bosch rechtszitting gehouden. Flip en de Toekan moesten voor de berggeest verschijnen, die met wilde haren voor hen stond. Naast hem stond de roofvogel. Eindelijk klonk het: „Flapoor, verdwijn uit mijn ogen met de muts, jij kende de Bos- wet niet. Dc Toekan, die tegen mijn wil handelde, en dat wist, krijgt levenslang gevangenisstraf". minderd, en 't voortzetten van de reductie op den gasprijs aan gasgebruikers te Warmenhuizen over het tijdvak van 1 October 1943 tot 1 October 1946, terwijl de datum van overname is gesteld' op 1 Octo ber 1938. Met de colleges van Burgemeesters en Wethouders van Harenkarspel, St. Maar ten en Schoorl wac destijds reeds overeen stemming verkregen omtrent de gasleve ring in die gemeenten door Alkmaar. Ook thans zijn zij weer bereid om de desbe treffende voorstellen aan de Raden dier ge meenten te doen met betrekking tot de gasvoorziening door Alkmaar. Met betrekking tot de in het ontwerp besluit bedoelde overeenkomsten merken wij het volgende op: De onder I opgenomen overeenkomst betreft samenwerking tusschen de ge meenten Alkmaar, Warmenhuizen, Haren karspel en St. Maarten, die onder TI de samenwerking tusschen Alkmaar, War menhuizen en Schoorl, terwijl die onder III en IV de uit de overdracht der gasleve ring voortvloeiende gevolgen regelen ten aanzien van Harenkarspel en St. Maarten. De overeenkomst met Schoorl, waarin de levering en gros geregeld wordt, is van anderen aard dan die met de gemeenten, waar en détaol wordt geleverd. Zij kan daardoor van eenvoudiger opzet zijn, omdat het hier hoofdzakelijk gaat om de over dracht van rechten en plichten van War menhuizen aan Alkmaar. Wij merken nog op, dat wy, behoudens Uwe goedkeuring, de toezegging hébben gedaan, dat in Alkmaarschen dienst zullen worden overgenomen 1 klerk, 1 voorman- stoker, 3 stokers, 1 terreinwerker, 2 fitters en een leerling-fitter tegen loonen, die in de mede ter inzage liggende rentabiliteits- rekening zijn aangegeven. De terreinwei;- ker zal nog in 1938 den pensioengerechtig den leeftijd bereiken. Voor de overigen Is blijkens het ter inzage liggend rapport van den Directeur der lichtbedrijven blijvend emplooi mogelijk. Met betrekking tot den kolenvervoerder zal een bevredigende oplossing mogelijk zijn, door aan dezen een schadeloosstelling van 590.uit te keeren. De wissellooper zal op dezelfde voor waarden voor het bedrijf zyn diensteft kunnen blijven verrichten als tot dusver, terwijl de terreinwerker tot het bereiken, van den pensioengerechtigden leeftijd te Warmenhuizen gestationneerd zal blijven. De leerling-fitter zal na een proeftijd van 6 maanden, bij gebleken geschiktheid, tegen het in de rentabiliteitsrekening san- gegeven loon in vasten dienst der gemeerd- te Alkmaar worden aangesteld. Het ligt voorts in de bedoeling en een toezegging is daaromtrent aan het gemeen^ tebestuur van Warmenhuizen gedaan, dat voor rekening der gemeente Alkmaar een tweepits-comfoor zal worden verstrekt aan die gasverbruikers in het verzorgingsge bied Warmenhuizen, die thans alleen een comfoor van verouderde constructie ge bruiken. De voor Alkmaar aan deze trans actie verbonden uitgaven zullen ongeveer 125.000 bedragen. In verband met art. 146 der gemeente wet, dat het sluiten der gemeenschappe lijke regelingen tusschen gemeenten op privaatrechtelijken grondslag in het alge meen verbiedt, merken wy nog op, dat niettemin de privaatrechtelijke vorm naar ons voorkomt de voorkeur verd ent, omdat het hier gaat ten deele om ovei dracht van eigendommen en daarmede vei band hou dende regelingen, ten deele om wijziging (met handhaving overigens) van bestaa»- de privaatrechtelijke contracten, waa de publiekrechtelijke regeling i eraa zich niet leent. Wij meenen dan 'at dy aard van het te regelen belang b eb door hetzelfde wetsartikel toegelaten uitzonde*- ring op den regel rechtvaardigt. B. en W.-geven mitsdien in overweging vast te stellen een door hen opgemaakt besluit, en het College ten behoeve van de daarmede verband houdende uitgaven een crediet toe te staan van 125.990, nader te regelen bij suppletoire begrooting.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11