r Aqwda De avondfeesten. -Hoogtepunten eersteblad. kaasvervJÜ T Cen versierde auto voor versiorH» V wasscherÜ s- Krom met een versierde ai,^n ?ier.kt a1, ^et waren uitsluitend s, die m dit eerste deel van het corso meereden. Maar zonder uitzondering e eigenaars hadden veel werk gemaakt van e versiering en de meeste auto's waren rij- clijk met bloemen en groen versierd en volroden zeer goed geslaagde nummers. En dan het tweede deel: Dat begon met de Rijkskweekschool, die een groote groep had samengesteld, welke zeer de aandacht trok. Het nummer was onderverdeeld in a. het koninklijk wapen; b. de Nederlandsche kroon; e. de elf provinciën. De leerlingen hadden buitengewoon veel werk gemaakt van dit nummer en de publieke waardeering was zeer, zeer algemeen. De Christ. gymnastiekvereniging Adven- do volgde met een nummer, getiteld „God, Nederland en Oranje". Een cirkel stelde den onverbreekbaren band voor, aangegeven in de kleuren der vlag. God, Nederland en Oranje werden symbolisch weergegeven door den Bijbel, de Vlag en het Koninklijk Wapen. Het geheel werd aan weerszijden geflankeerd door den Nederlandschen Leeuw, terwijl tenslotte het getal 40 voor zich zelf sprak. De R.H.B.S. bracht een „hulde van het onderwijs aan het hoofd der Nederlandsche regeering", het R.K. Lyceum had voor haar bloemenweelde den naam „Flora" gekozen. Er volgde de Burgerwacht met het num mer „Voor troon en koningin, staan pal de Burgerwachten", waarna de Ambachtschool volgden met een „hulde van de elf provin ciën". Vervolgens was de Alkmaarsche Mid- denstandsvereeniging aan de beurt. Zij had een wagen, door een „Nijverheidswiel en Mercurius-staven" den middenstand uitbeel dend. De Handelsschool kwam voor den dag met „De economische eenheid der volken", de Alkmaarsche Kegelbond reed mee met een versierde auto, terwijl tenslotte het Nas- saukwartier een schitterende Hollandsche Molen afgeleverd had. Dit tweede deel van het corso was het is begrijpelijk veel weelderiger dan het eerste deel, en ook nu kon men getuigen van zeer, zeer fraaie nummers, van buiten gewoon slaagde nummers zelfs. Twee muziekkorpsen, in den langen stoet opgesteld, deden hun plicht en het geheel trok eenige malen langs de motorbaan het sportpark rond. Iedereen werd eenige kee- ren in de gelegenheid gesteld, het corso nummer voor nummer rustig en goed te be wonderen en iedereen werd in de gelegen heid gesteld het raadsel op te lossen. Te ruim 4 uur verliet de kleurige stoet het sportpark en trok de stad door, waar een niet te schatten massa alles aanschouwde en bewonderde. Eindelijk had op het Doelen- veld de ontbinding van het corso plaats, waarna in de Harmonie de gewonnen prijzen werden uitgereikt. De jury, bestaande uit de dames W. J. LangeveldHolleman, M. v. Sonsbeek Baning en E. L. UbbensRül, had de vol gende prijswinnaars aangewezen: Rubriek I: 1. de Wolff en Peereboom; 2. G. Grondsma; 3. A. Dam en Co. Rubriek II: 1. Rijkskweekschool; 2. Vrij willige Burgerwacht; 3. R.B.H.S. Een goede daad. Burgemeester van Kinschot heeft in een toepasselijke speech de prijzen uitgereikt en dank gebracht aan de organisatoren en de deelnemers, waarna de vertegenwoordiger der firma de Wolff en Peereboom mede deelde, dat de door zijn firma gewonnen eerste prijs gestort zou worden in de kas van de Stichting „Fonds tot behoud van de Kaasmarkt Alkmaar." Een voorbeeld, dat zeker navolging ver dient! En welke gister door de Stichting ongetwijfeld op hoogen prijs wordt gesteld. De heer D. G. G. Margadant heeft daarna een kort slotwoord gesproken, en dank ge bracht aan de deelnemers, die tenslotte er voor gezorgd hadden dat dit bloemencorso zoo slaagde. Het letterraadsel. Duizenden formules vulden de groote bussen, die bij den uitgang van het Sport park waren geplaatst. En eenige duizenden daarvan bevatten de eenige goede oplossing: Metropolis. Dit woord was in een verzegelde enve loppe veilig opgeborgen bij notaris Verkade. Natuurlijk moest het lot beslissen en het hééft beslist: de heer Cok Hageman, Metius- straat alhier, werd de gelukkige winnaar van de fiets! Op een nationalen feestdag is niet alleen de versiering, maar ook de verlichting van een stad een belangrijke factor tot verhoo ging van de feestvreugde. Met uitzondering van diverse fraaie éta lages, was er aan de versiering eigenlijk niet veel gedaan. De stad, die op 8 October tot in de kleinste straten versierd is, was nu in slechts enkele wijken in vlaggedoek en groen gestoken en de verlichting bepaalde zich in hoofdzaak tot wat particulieren aan hun gevels hadden laten aanbrengen of wat zij langs de vensterbanken in oranje vet potjes in hun huiskamers hadden uitgestald. Bijzonder mooi was de op initiatief van bewoners van het Kennemerpark en omge ving aangebrachte verlichting van de Emma- brug. Voornamelijk vanaf de Heilooërbrug gezien was de Emmabrug, die haar lichtlij nen in het water spiegelde, een voorbeeld van keurige illuminatie. Het door flootlight overgoten gebouw van de N.S.B., de keurige illuminatie van het „Hoogheemraadschap", de „vurige" W van het pand van gebr. Kaal in de Houttil en op het donkere Waagplein de verlichting van ons bureau, trokken de bijzondere aan dacht. Wat de gemeente deed. Wat de gemeente aan illuminatie deed was ditmaal van zeer bescheiden aard. Het stad huis, dat wij nog kort geleden als een sprookjespaleis zagen, had nu slechts wat kleine vlaggetjes naar buiten gestoken. Het was overdag wel een aardig gezicht, maar 's avonds was er heelemaal niets van te onderscheiden en eigenlijk is een dergelijke versiering een stad als Alkmaar, met een Rondom 40 j jaar „En al die gemeentevlaggen, al die ontelbare banieren en vaandels, al die fleurige en kleurige costuums zie ik thans vervagen en vervormen tot één Rood-wit- blauw, tot één Oranje, tot het „Je Main- tiendrai" De jeugd bracht op het historische plein in onze hoofdstad, op den Dam de hulde aan Haar, die veertig jaren lang het land bestierd had, aan onze Vorstinne, aan Koningin Wilhelmina. De jeugd droeg de gemeentevlaggen met zich mede en de kleine groepjes jongeren vertegenwoor digden de gansche jonge natie, die thans nog de schoolbanken bezet, maar in de toekomst het land zal moeten en willen dienen. Wie gisteravond in Amsterdam getuige is geweest van die massale hulde op den Dam, zal dezen avond nimmer vergeten; wie genoegen moest nemen met de radio verslagen, zal een indruk gekregen hebben van die massale huldiging. En hij zal het hierboven aangehaalde door den verslag gever hebben hooren zeggen. De radio-verslaggever heeft wel zelden zich zoo goed, zoo waar kunnen uitdruk ken: al die kleuren vervormd tot één Rood-wit-blauw, tot één Oranje, tot één „Je Maintiendrai". Er zijn overal hoogtepunten geweest op dezen Nationalen Dag. Hét hoogtepunt is ongetwijfeld het historische uur op den Dam geweest. Daar heeft de Nederlandsche jeugd haar groote aanhankelijkheid betoond aan Oranje. Op die jeugd mag een toekomst gebouwd worden! Hoogtepunten van den Nationalen Dag! Ook Alkmaar beleefde zijn hoogtepunten. Als we er één mogen noemen: de uitvoe ring van de Oranje-Nassau-cantate vóór het bordes van het stadhuis. Het groote koor, voortreffelijk door het orkest begeleid en bezielend aangevoerd door den dirigent, den heer Joh. Kuiper, zong deze cantate zoo mooi, zoo vol over gave, dat de duizendkoppige menigte als 't ware tot luisteren gedwongen werd. Hoogtepunten van den Nationalen Dag! Moge wij er nog één noemen. En ofschoon dit hoogtepunt niets te maken heeft met eenige plechtigheid, het is even treffend geweest: de massale deelname van geheel Alkmaar aan het feest, dat vóór alles een Oranje-feest was. Ons land zegt men wel eens is verdeeld in talrijke vakjes, die elk voor zich scherp begrensd zijn. Maar op dezen Nationalen Feestdag zijn die grenzen tijdelijk weg gevallen. Ook in Alkmaar, waar niet bepaalde groepen feest vierden, maar waar de stad zelf feest vierde. Nooit heeft het Oranje-comité kunnen bevroeden, dat zoo een groote menigte be reid zou zijn, om. feest te vieren. Nooit heeft het kunnen verwachten, dat meer dan tienduizend bezoekers gistermiddag naar het Sportpark togen, om het bloemen corso te zien. Nooit heeft het kunnen droomen van zoo een compacte massa, als gisteravond zich verzameld had in en bij de Bergerhout. Het aantal menschen is niet bij benadering te zeggen, maar wij durven beweren, dat zeker 80 procent van geheel Alkmaar de gondelvaart en het vuurwerk hebben aanschouwd, er althans een deel van hebben gezien. Alkmaar heeft zijn Koninginne-feest gehad. En het heeft op ondubbelzinnige wijze getoond, dat het een deel van Neder land is; het heeft metterdaad bewezen, dat het zijn Vorstin eert; het heeft eens gezind gedemonstreerd voor Neêrland en Oranje. Alkmaar vierde feest, uitbundig feest. Het is een zware dag geweest voor hen, die deze feesten hadden georganiseerd; het is een ontzettend zware dag geweest voor burgemeester van kinschot, die over al tegenwoordig was en die op meer dan één plaats gesproken heeft, steeds weer getuigenis afleggende van liefde voor het Oranjehuis. Het is één der allerzwaarste dagen ge weest voor ons politie-corps, dat echter volkomen was opgewassen tegen de moei lijkheden en waarvan alle leden van den hoogsten chef tot den jongsten agent met opgewektheid hun plicht vervulden. Het is ook een zware dag geweest voor de Alkmaarders zelf, omdat zij uitbundig konden en mochten feestvieren, maar juist door die groote vrijheid zich zelf in toom moesten houden en zelfbeheersching moesten toonen. Dat alles voorzoover ons bekend in de volmaakte orde verliep, dat geen wanklank werd gehoord, dat men eerlijk en oprecht feest vierde, dat is voor Alkmaar misschien wel het allerhoogste hoogtepunt geweest! pracht van een stadhuis in de hoofdstraat der gemeente, niet heelemaal waardig. Wel was er weer werk "smaakt van de Bergerbrug en van de Lamoraalsluis en men profiteert hier van de omstandigheid, dat elk lampje hier eigenlijk voor twee telt omdat zij alle in het water weerspiegelen. Brug en sluis, waarvan alle lijnen thans in gloed stonden, maakten als gewoonlijk weer een keurigen indruk. Daartusschen in de donkere singelgracht voeren de verlichte booten en bootjes en wij moeten helaas zeggen, dat het resultaat ons niet erg is meegevallen. Meestal waren het cano's, die met wat oranje-lampions versierd waren, wat wherry's en een enkele grootere boot en wanneer zij door de gracht gleden was het wel aardig om er naar te kijken, maar bewonderenswaardig was het eigenlijk niet. Daarvoor waren er te weinig, daarvoor waren de bootjes te klein en daar voor was er niet voldoende aandacht aan een wat origineeler illuminatie besteed. Het vuurwerk. Er hadden zich in den Bergerhout en langs de singelgrachten tusschen acht en negen uur duizenden en nog eens duizenden menschen verzameld, die hoofdzakelijk vooi het vuurwerk waren gekomen. De betrekkelijk kleine tribunes voor ne Gerechtsgebouw waren al heel gauw tot e laatste plaats bezet, mede omdat vele ge- noodigden hun kinderen meegebracht nad- den. Wat de ruimte voor het bouwen van tri bunes betreft is het beter om het vuurwerk op de Handelskade af te steken, maar er is ook nog een andere factor en dat is he vuurwerk zelf en wij hebben kunnen con- stateeren hoe veel meer dit voldoet op een. van onze mooie stadswallen dan op een ter rein als de Noorderkade. Vooral het Bengaalsch vuur, dat de ge- heele omgeving in een rooden of groenen gloed zette bracht ditmaal prachtige licht effecten Het maakte van het bolwerk met zijn boomen en sruiken een feeëriek bosch, waarin zich kleine zwarte mannetjes bewo gen en het effect was zoo alleraardigst, dat de toeschouwers meermalen door een spon taan applaus hun bewondering te kennen gaven. Trouwens, er waren zeer fraaie lichteffec ten te bewonderen. Niet alleen door den waterstraal, die door de goede zorgen van de brandweer hoog uit de gracht spoot en door schijnwerpers verlicht, telkens van kleur wisselde, maar ook door de zeer fraaie stukken, welke dit vuurwerk tot een der allerbeste maakten welke wij hier in jaren gezien hebben. Prachtig was de ver lichting aan den rand van het bolwerk en wanneer het Bengaalsch vuur plotseling in vonken spuitende kanonnen veranderde of wanneer een breede waterval van vuur zich in de zwarte Singelgracht stortte, werd er spontaan geapplaudiseerd. Tot slot van alle vuurpijlen en vuurwerk stukken verscheen er een gekroond cijfer, dat het aantal regeeringsjaren van de ko ningin weergaf en toen werd spontaan het Wilhelmus ingezet en door duizenden geest driftig mede gezonden. De drukte in de stad. Dat het na afloop van het vuurwerk zeer druk in de binnenstad was, laat zich begrij pen. Toch misten wij over het algemeen de vroolijke hossende groepen, welke zich op 8 October door onze straten bewegen. Het was minder druk, er werd minder op toe ters en allerlei andere instrumenten gebla zen en het leek wel alsof het feit, dat de stad zelf niet versierd was, een rem voor de feestvreugde van het opkomend geslacht is geweest. Soms trok een muziekcorps door de stra ten en daarachter duwde en drong en hoste en sprong dan de jeugd, die er behoefte aan had zich op dezen nationalen feestdag nog eens even te laten gaan. In de buiten wijken waren het vaak eenzame zangers, die meer aan Bacchus geofferd hadden dan goed voor hun portemonnaie en voor hen zelf was en in de omgeving van den Hout trokken vroolijke groepjes zingend het donker in waar het op dergelijke feestdagen blijkbaar ook nog wel gezellig kan wezen. De Postfanfare, die een zeer groot aan deel in de feestelijkheden gehad heeft en hard op weg is een der meest populaire corpsen te worden, marcheerde nog laat in den avond door onze gemeente. De muzi kanten droegen allen een electrisch lampje op de uniformpet en het geheel maakte ook bij avond een alleraangenaamsten indruk. Langzamerhand werd het minder druk, verscheiden dancings en bioscopen slokten een groot deel van de feestgangers naar binnen en tegen middernacht, toen ook de versierde draaiorgels zich niet meer lieten hooren, was het met de feestvreugde voor een groot deel gedaan. De brandweer, die het vuurwerk had op gesteld en het ook had afgestoken verdient een woordje van lof voor haar goede zor gen en de politie, die een extra zwaren dag had en er voor zorg droeg, dat zich geen incident van beteekenis heeft voorgedaan, mag eveneens een woord van hulde en dank voor haar werk niet worden onthou den. En zoo ligt het regeeringsjubileum dan al weer achter ons, zoo is in Alkmaar althans het feest weer achter den rug en gaan wij vol moed de komende tien jaren in om in 1948, naar wij allen hopen, op nog luisterrijker wijze het halve eeuwfeest van de regeering van Koningin Wilhelmina te herdenken. VERSIERINGEN. In de Langestraat zijn nog een paar versieringen, die de aandacht trekken. Allereerst noemen we die van de firma van Kessel .bloemenmagazijn. Hon derden oranjekleurige kinderen Flora's staan ;n de etalage, hier en daar is een rood-wit-blauw lint op aangename wijze tusschen door gevlochten en de lichtrose dahlia's en groene planten steken bij een en ander prettig af, een in een hoek ge plaatst portret van H. M. gaat bijna schuil onder de bloemenpracht. De gevel is hee lemaal versierd met slingers groen rondom de ramen, enz., waartusschen weder een groot aantal groote bloemen van Afrikanen prijken. Vele iampions als oranjeballen zullen het geheel een fantastisch schijnsel geven. De firma De Gier heeft rose-vlag- gedoek in verschillenden vormen over de volle breedte van den gevel gehangen, met een W in het midden. Boven de winkel ramen is een groote guirlande opgehangen. De firma Ypma heeft boven haar etalageraam 'n viertal kronen aangebracht, onderling door oranjelinten verbonden; wimpels en groen maken de versiering volledig. De slagerij van den heer B o t m a n aan het Fnidsen is aardig versierd door op verschillende wijzen opgehangen guir landes, waartusschen hier en daar een oianjebloem is gestoken. Ter zijde vormen wimpels een afsluiting van de versiering die door een aantal lampen in een zee van licht wordt gezet. Aan den gevel van ons bureau aan den Voordam is boven den ingang een met tal van Oranje lampjes verlichte gekroonde W op een groot oranjedcep opgehangen het geheel omlijst door slingers denne- De firma Heeger (Langestraat) heeft met aspergegroen en oranje Afri kanen een stemmige versiering boven haar étalageramen bereikt. De gevel van het kantoorgebouw van de Kamer van Koophandel is door lange breede strooken oranjedoeK, afhangende van de kroonlijst, en guirlan des rondom de ramen der verdieping een voudig, doch zeer smaakvol getooid. Het Gulden Vlies heeft, sinds wy het den laatsten keer zagen, een enorm portret van de koningin aan den gevel gekregen. De firma Ton Bottemanne aan de Laat heeft eveneens een aardige gevelversiering gemaakt, terwijl de Schoutenstraat, behalve haar tra- ditioneele vlaggen, thans bakjes met bloemen op regelmatige afstanden aan muren van de huizen bevestigd had. Des avonds is deze straat verlicht. ERNSTIGE AANRIJDING TE EGMOND AAN ZEE. Het driejarig zoontje van den heer J. Bosman werd Dinsdagavond in de Voorstraat, vlak bij zijn huis, aangereden door den motorrijder W. Groen. Het kind bekwam een beenbreuk en moest op advies van dokter Belonje in het zieken huis worden opgenomen. BENOEMD. Naar wij vernemen is de heer Th. M. de Rover, belastingconsulent alhier, benoemd tot examinator voor het Kruideniers examen handelskennis. OP EEN VRACHTAUTO GEKLOMMEN. Twee zoontjes van de familie Verhulst uit Heer-Hugowaard waren Zaterdagmid dag op een vrachtbestelauto geklommen. Toen deze bleef doorrijden, wilden zij er nabij café Rus afspringen. Het gevolg was dat beiden tegen de straat sloegen. Een der broertjes kwam er met een bloedende hoofdwonde af, terw'jl de an der met een hersenschudding bij den winkelier Krijgsman werd binnenge dragen. EEN ROOKBOM. De heer Hanraads toonde ons gister een door hem op het strand gevonden „bom", blijkbaar afkomstig van marine- manoeuvres. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DE BEIGNETSKRAAM DER FIRMA PORTON. De heer Hoefnagel verzoekt ons opname van de mededeeling, dat het by diverse jubilea der firma altijd gewoonte is geweest dit feestelijk te herdenken door gratis tractatie van weeskinderen en anderen uit de bevolking, welke daarvoor in aanmer king komen. Doordat hij dit jaar niet vry was een compagnon heeft thans de leiding is van dat alles tot leedwezen van den heer Hoefnagel niets kunnen komen. Het volgend jaar evenwel hoopt de heer Hoefnagel weer een standplaats op onze kermis te kunnen innemen en hy wil dan zelfstandig het regeeringsjubileum nog eens over vieren in den vorm van vele tractaties welke dit jaar helaas achterwege moesten blijven. Hij wenscht thans gaarne zijn dank te brengen aan allen in Alkmaar, die hem en zijn familie in de afgeloopen veertig jaren daadwerkelijke blijken van belangstelling en vriendschap hebben gegeven. ZANG- EN MUZIEKAVOND IN DE STRAFGEVANGENIS. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum onzer koningin werd Maan dagavond op initiatief van ds. van der Wou den door het Alkm. Dubbclmannenkwartet „Zang en Vriendschap" een concert gege ven met medewerking van den heer Franse alhier. Het kwartet gaf verschillende zangnum mers met en zonder piano-begeleiding van den heer Corn. Jonker, en wel op een wyze als algemeen bekend. De variatie in de nummers van dit kwar tet is dan ook altijd een groote aantrekke lijkheid en het gebodene blijft den luister aars van het begin tot het einde boeien. De heer Franse, op de piano uitstekend begeleid door zy'n partner, gaf enkele viool-soli alsmede enkele nummers op de zingende zaag, uit welk laatste instrument hij minstens evenveel ontroerende tonen wist te ontlokken als uit zijn viool. Het dankbare applaus van de gedetineer den moge de zangers en solisten een vol doening zijn geweest met de wetenschap, dat hun kunst tot de harten van de gevange nen op dezen avond heeft gesproken. De onder-directeur bedankte mede na mens den directeur en namens de gevange nen, alle medewerkenden voor het mooie, wat op dezen avond was geboden. DE POSTFANFARE. Wij hebben gistermorgen gelegenheid gehad de nieuwe Postfanfare eens op ons gemak te bekijken en te beluisteren. Het^ corps in de fraaie, nieuwe unifor men, is vanaf de Handelskade naar het Waagplein gekomen en heeft zich voor het gebouw van onze courant opgesteld, waar, onder leiding van den heer Ander- son, op onberispelijke wijze een feeste lijke marsch werd geblazen. Na afloop daarvan bracht de voorzitter de heer G. J. de Groot, met enkele van waardeering getuigende woorden dank voor wat de courant dezer dagen over de oprichting en het optreden van het corps in onze gemeente heeft geschreven. Wij hebben dit corps reeds een groote aanwinst voor het muzikale leven in onze stad genoemd. Het zal verschijnen als nationale- of stedelijke feesten worden gevierd en wij kunnen, na het gister nogmaals bekeken en beluisterd te heb- Tentoonstelling. Tot 15 September, café-restaurant „Cam perduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (amus).; hoofdrol Reinz Rühmann. Toegang boven 14 jaar. Vlctoria-theater, 8 uur, hoofdn. Fra Diavolo (kom.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, hedenavond 8 uur, hoofd nummer Artistenbloed (operette); hoofd rollen Martha Eggerth, Frits van Dongen, Hans Moser en Lucie English. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De avonturen van duikboot D 1 (sens.); hoofd rollen Pat O'Brien, Wayne Morris, George Brent. Toegang boven 14 jaar. Vrijdag 9 September. 't Gulden Vlies, opvoering historisch spel 1813. ben, slechts constateeren, dat het een fraai en goed geoefend corps is, waarvan I Alkmaar in de toekomst veel pleizier zal kunnen beleven. OFFICIEELE SLOT-AVOND ALKMAARSCHE JUBILEUM FEESTEN. 9 September. Historisch Tooneel- spel „1813". Als slot van de Alkmaarsche feestelijk heden wordt op Vrijdag 9 September (waarvoor nu reeds de belangstelling zeer groot is een rang is al uitver kocht) in 't Gulden Vlies een officieele avond gehouden, waarop door het Resi- dentie-tooneel (Dir. Dirk Verbeek) het historische tooneelspel „1813' ten too- neele gebracht zal worden. Over de première van dit stuk, waarbij H. M. de Koningin aanwezig was, schreef de Telegraaf o. m.: Het onderwerp van dit vaderlandsche tooneelstuk is het herstel onzer onafhan kelijkheid, kort na den slag bij Leipzig, door 't optreden van Gijsbrecht Karei van Hogendorp, den graaf Van Limburg Sti— rum en den baron Van der Duyn van Maasdam, die te Den Haag (Amsterdam was al voorgegaan) den opstand tegen de Fransche overheersching hebben geleid. Het tweede bedrijf eindigt met de apo theose van dit driemanschap, dat elkaar trouw belooft aan de leuze: een vrij Ne derland onder Oranje en het laatste met de komst van den prins, die Koning Wil lem I zal zijn. Eindconclusie van de Telegraaf: Een dramatiseering van een keerpunt in onze geschiedenis, waardoor de saam- hoorigheid van Oranje en Nederland wordt aangetoond op een wijze, die voor zulk een eere-avond alleszins gepast en welsprekend bleek. De Maasbode oordeelde o. m. als volgt: Het Residentietooneel heeft wel onder zeer bijzondere omstandigheden gedebu teerd op den eere-avond, aangeboden door het Haagsche Gemeentebestuur aan H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van de herdenking van Haar 40-jarige regee ring gaf het gezelschap zijn eerste voor stelling. Kan een tooneelgezelschap wel een schitterender entrée, een voornamer introductie by het publick wenschcn? Het stuk is historisch zorgvuldig opgebouwd en de karakters, vooral de hoofdpersonen, zijn zeer goed geteekend. Dirk Verbeek heeft door zijn voortreffelijk spel den lichamelijk zwakken maar geestelijk krachtigen, nobelen, doortastenden Gijs brecht Karei prachtig ten voeten uit weergegeven. Dat de opvoering van „1813" goed is geslaagd, is mede te dan ken aan de knappe regie van Johan de Meester. Uit een en ander zal men kunnen con stateeren, dat Alkmaar Vrijdag iets zeer bijzonders te genieten zal krijgen en het is een verblijdend teeken nu al te kunnen zeggen dat ook wat de publieke belang stelling betreft, de avond in alle opzichten zal slagen. FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE NED. HERV. KERK. Classicale afdeeling Alkmaar. Deze vereeniging hield Maandagmiddag een algemeene vergadering in het Ver- eenigingsgebouw Heul 3 onder leiding van den heer P. Vrije Jr. Hij bracht in herinnering het over lijden van ds. Baar en van den heer Swaan uit Bergen, die meer dan 50 jaar lid van den kerkeraad was geweest. Verder bracht hij naar voren, dat de heer Roderwyn in dit jaar zyn 25-jarig ambtsjubileum als diaken mocht vieren, terwijl de heer Jb. Posch, die diaken te Noordschermer is, tot burgemees ter van Oterleek is benoemd. Wij verheugen ons, dat hy daartoe benoemd is. Verder wees hij nog op het 40-jarig jubileum van onze koningin. Zij is een exempel van trouw en goed beleid, mogen wij als diakenen er een voorbeeld aan nemen. Dezen winter hoopt het bestuur de propa ganda voor de vereeniging voort te zetten. Dan rekent het op de medewerking van de diaconieën. Door onderlinge samenwerking kunnen wy veel bereiken, dat zien wij aan Huize Westerlicht, dat uit onze afdeeling geboren is. Een voordracht van den heer Van Aggelen. Na de,ze '"leiding werden eenige huis- oudelyke zaken afgedaan, waarna het woord was aan den heer P. A. v. Aggelen, secretaris van het Leidsche Borgstellings- fonds te Leiden, die tot onderwerp had ge kozen: „Maatschappelijk werk ter voor koming van verval tot armoede". In een keurig, met vele voorbeelden toe gelicht betoog behandelde deze spreker achteroenvolgens het geven van voorlichting. Ekl"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2