Pluimveeteelt. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. BROEK OP LANGENDIJK OBDAM OUDKARSPEL NIEUWE NIEOORP SCHAGERBRUG OTERLEEK BERGEN Voor kleine tuinen. DRUKKERIJ COSTER, ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 EERSTE BLAD. 3 lüeecèecicht Zwakke tot matige veranderlijke wind; betrokken tot zwaar of half bewolkt; waar schijnlijk eenige regen; later iets warmer. Nog kans op regen; zachter. Een uitgestrekt gebied van lagen lucht druk, waarin verschillende kernen voorko men, strekt zich uit over Engeland, het zui delijk deel van de Noordzee en onze omge ving, noord-Duitschland en de Randstaten. In het' westen op den oceaan is de luchtdruk hoog, een uitlooper van den hoogen lucht druk ligt over de Noorsche zee en reikt tot in noord-Scandinavië. In Schotland en Scan dinavië is de wind matig uit noordoost, in zuid-Scandinavië is de lucht betrokken, met regen in Denemarken, overigens is de lucht gedeeltelijk bewolkt. De temperatuur is in dit gebied nog boven normaal. In Ier land en zuid-west Engeland en in west- Frankrijk waait een matige tot krachtige noordwestelijke wind bij gedeeltelijk be wolkte lucht. Overigens is in West-Europa de wind eerst zwak uit westelijke tot zuide lijke richtingen. De bewolking is meest zwaar met plaatselijk regen, de temperatuur is hier vrijwel onder normaal. Voor morgen wordt nog meest zware bewolking verwacht met kans op eeni- gen regen. He' zal later vermoedelijk iets warmer worden. De wind zal veran derlijk van richting zijn en met zwakke tot matige kracht waaien. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.07 uur tot 5.51 uur licht op. bemiddeling en advies aan bonafide per sonen, wier financieele omstandigheden daartoe aanleiding geven, om daardoor te komen, hetzij tot saneering van hun bedrijf, hetzij tot herstel van hun financieel even wicht. Vooral werd gewezen op het verkeerde van het afbetalingssysteem. Het is treurig voot degenen, die het uitvoert en treurig voor hem, die het uitvoert en treurig De wet op de afbetaling heeft wel eenige verbetering gebracht, maar nog niet af doende. De borgstellingsfondsen kunnen nuttig werfe verrichten en in samenwerking met het Fonds voor Bijzondere Nooden is veel te bereiken. Van den persoon, die er «mede belast wordt, eischt het echter veel toewijding, want men moet vertrouwen hebben, en mo gelijkheden kunnen scheppen. Met groote aandacht werd naar den bekwamen en deskundigen spreker geluis terd en na afloop was er een aangename gedachtenwisseling. De heer Vrije vroeg, welk advies in een kleine plaats gegeven wordt aan een zaken man, die hulp noodig heeft. In de groote plaatsen zijn zooveel hulporganen. De heer van Aggelen antwoordde, dat die hulporganen ook op het platte land bestaan. Men kan in overleg treden met den burge meester, die contact kan krijgen met het Fonds voor bijzondere nooden, terwijl het Middenstands-borgstellingsfonds over het geheele land bestaat. Kleine gemeenten nemen er aan deel. Indien men denkt, dat iemand hulp noodig heeft, is het 't beste, zelf naar hem toe te gaan en hem er op te wijzen, dat er hulp te krijgen is. Zoo iemand moet natuurlijk moreel goed zijn. De heer Feltz sprak er zijn verwonde ring over uit, dat er in Alkmaar geen com missie voor bijzondere nooden is. Deze acht hij noodig. Er kan zooveel door be reikt worden. Hij hoopte, dat de Diaconie er het initiatief toe neemt. Volgens den heer Van Aggelen moet het van den Armenraad uitgaan. Mej. Dorbeck zeide, dat de Armenraad het initiatief al eens heeft genomen, maar toen was er te weinig medewerking. Thans wordt er weder aan gewerkt. Ds. Van Mullem gaf een voorbeeld, dat iemand 200300 kreeg en na een maand failliet ging. De heer Van Aggelen zeide, dat het onderzoek niet goed is ge weest, hetgeen hy met voorbeelden toelicht te. Het beste is in zulke gevallen zich in verbinding te stellen met het Borgstel lingsfonds te Alkmaar. De heer Rutsen vroeg naar een Vesti gingswet en waar men daarvoor terecht moet. Antwoord: by de Kamer van Koop handel. De heer Vrije dankte den heer Van Aggelen voor zyn leerzame rede, waarvan de toehoorders veel geleerd hebben. Er zal wel wat door worden bereikt, want diake nen zullen het in eigen kring uitwerken. Hy hoopte den spreker nog eens in ons midden te zien, waarna hij de vergadering sloot. PAARDEN PLOTSELING DOOD GEBLEVEN. Twee paarden van de Kennemer Manege, die gistermiddag aan den optocht voor het bloemencorso hebben deelgenomen, zijn gis teravond in de manege plotseling en naar later blijkt tengevolge van vergiftiging gestorven. Om half zeven werd de heer Kleinjan ge waarschuwd, dat het paard Puck ernstige ziekteverschijnselen vertoonde, maar toen de dierenarts aan de manege kwam was het dier reeds gestorven. Een uur later vond precies hetzelfde ver loop van zaken plaats met het paard Akeela. Toen dï gewaarschuwde dierenarts arri veerde, was ook dit paard reeds gestorven. De cadavers zijn heden op het slachthuis geschouwd en de heer Kleinjan heeft in de magen bladeren gevonden van een vergiftige struiksoort, de taxus baccata. Nader blijkt, dat deze struik groeit in een tuin welke aan het Doelenveld grenst, waar de stoet van het bloemencorso gister is ont bonden. Vermoedelijk hebben de dieren, die uiter aard meer haver en hooi dan groenvoer in den stal krijgen, op het Doelenveld de gele genheid te baat genomen wat bladeren op te knabbelen, die helaas toevallig van een bijzonder vergiftig gewas zijh gebleken. RECTIFICATIE. In ons verslag over de herdenkingsplech tigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam staat in het slotgebed, uitgesproken door ds. de Jong, de volgende zinstorende fout: ,,U, den koning der eeuwen, den verder- felijken enz. Dit moet natuurlijk zyn: „onsterfelijken". £aatste éecicfUm (Ongecorrigeerd. DE KINDERVERLAMMING TE ROTTERDAM. Gisteren zyn bij den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst te Rotterdam twee nieuwe gevallen van kinderverlamming aldaar aan gegeven. Een der patiëntjes, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, woont aan den linker Maas oever, het andere aan den rechter Maas oever. Vandaag zijn nog geen nieuwe gevallen aangegeven. DE KONINGIN BEZOEKT HET KOLONIAAL INSTITUUT. Ongeveer half twaalf hedenmorgen heeft de koningin met haar gevolg een bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut. Aan den ingang werd zij verwelkomd door de voorzitters van het huldigingsco mité en van het bestuur van het Kolonaal Instituut. Het a capellakoor „Bel Canto", onder leiding van Alphons Vranken, dat opge steld stond op een der galerijen, zong de vorstin een dankbede toe. Hare Majesteit liet zich vervolgens den heer Vranken voorstellen en dankte hem voor de uitstekende vertolking van dit lied. Na een bezoek aan de afdeeling Volken kunde vertoefde de vorstin geruimen tijd in de zaal, waar de diamanttentoonstelling is ingericht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de vorstin ook de inzendingen op chris telijk philantropisch gebied en de departe mentale inzendingen op de derde étage zou bezichtigen. Het was echter inmiddels reeds over twaalf geworden, zoodat hiertoe' helaas de tijd ontbrak. Hare Majesteit nam met eenige vrien delijke woorden afscheid, waarop zij zich, begeleid door mr. Trip en den burgemees ter, dr. W. de Vlugt, naar het rijtuig begaf. GEVECHTEN IN PALESTINA. In de oude stad is een Egyptenaar ernstig gewond. Gisteravond heeft een gewapende bende een overval gepleegd op het hoofd bureau van politie te Jaffa. Zij maakte een aantal geweren en revolvers buit. Britsche soldaten hebben vandaag ten noorden van Acre den strijd aangebonden met een groote bende rebellen. Aan den stryd wordt ook door vliegtuigen deelge nomen. DE BILT VERWACHT EEN KOUDEN HERFST. De verwachting voor de drie herfstmaan den SeptemberNovember luidt: De herfst zal waarschijnlijk te koud zijn. Een voorspelling voor de afzonderlijke maanden kan niet worden gegeven. Wat de neerslag betreft, moeten nog en- Wat den neerslag betreft, moeten nog en- AUTO-ONGELUK ONDER EEMNES. Een persoon gedood. Op den rijksweg onder de gemeente Eem- nes is vanochtend omstreeks 5 uur een auto, welke uit de richting Amsterdam kwam en waarin behalve de bestuurder mevrouw van der Sluis uit Baarn zat, tengevolge van den mist van den weg geraakt en tweemaal over den zijkant geslagen, waarna de wagen tot staan kwam. De bestuurder bleef ongedeerd, doch mevrouw van der Sluis was onmiddel lijk dood. MM De auto en het lijk zijn in beslag genomen. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN AUTO. Bestuurders gewond. Vannacht heeft in de nabijheid van de brug over de Ruigvaart op den snelver- keersweg bij Schiphol, waarschijnlijk door den dichten mist, een botsing plaats gehad tusschen een autobus van de Noord- Holland Express uit Amsterdam, die uit de richting Den Haag kwam, en een two- seater, bestuurd door den student Holz- mann uit Amsterdam. Zoowel de chauffeur van de autobus A. O., welke bus leeg naar de hoofdstad terugkeerde, als H. werden ernstig ge wond. Beiden liepen hoofdwonden op. H. had bovendien nog een arm gebroken. Zij zijn door den G. D. ter verpleging naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam ver voerd. De autobus werd van voren ingedrukt, de two-seater was totaal vernield. DE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Pelikaan te Rangoon, Nandoe te Athene, Ibis te Bandoeng. Thuisreis: Zilverreiger te Basrah, Gier te Medan, Emoe te Amsterdam. JUooinciaal 7 Gemeentevlag uitgereikt. De burgemeester dezer gemeente heeft Dinsdagmorgen voor het gemeentehuis de gemeentevlag uitgereikt aan de deputatie van de jeugdvereenigingen, welke zouden deelnemen aan het défilé te Amsterdam. Zaterdag werd alhier bij een desbe treffend onderzoek weer een aantal hoo rnen door iepziekte aangetast gevonden. Deze boomen dienen vóór April 1939 ge rooid te zijn. Steun kleine tuinders. Aan de kleine tuinders is wederom een uitkeering gedaan. In totaal werd over een tijdvak van vijf weken aan 22 tuinders een bedrag van 300 uitgekeerd. Vermoedelijk geval van dysenterie? In het gezin van W. v. d. S. in de Kam pen alhier heeft zich by een 10-jarig meisje een verdacht ziektegeval voorgedaan, wat eenige overeenkomst vertoont met dysente rie, echter wordt ook aan para-typhus ge dacht. Voor alle zekerheid is op advies van dr. de Boer het patiëntje naar het St. Elizabeth- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De andere kinderen uit het gezin mogen de school voorloopig niet bezoeken. De woning van v. d. S. is wel aangesloten aan de waterleiding. Diefstal. Op Maandag, den tweeden kermisdag, werden in de danszaal van Gelder een vijf tal dapiestaschjes vermist. Later werden deze teruggevonden in den tuin, echter ontdaan van hun geldelyken inhoud. Anti-Oranje. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben eenige personen kans gezien op den provincialen weg anti-koningsgezinde woor den te kladden. De burgemeester heeft on middellijk maatregelen genomen om deze te verwijderen. Oranjefeest. Op enthousiaste wijze heeft Schagerbrug Dinsdag j.1. zijn Oranjefeest gehouden. Reeds Maandagavond was het dorp sprookjesachtig mooi verlicht met lampions, electrische lampjes en floodlight. Dinsdagmiddag ging een optocht van fraai versierde auto's, wa gens, fietsen e.d. door het dorp. Ongeveer 70 personen namen hieraan deeL Op het terrein achter de o.L school wer den volks- en kinderspelen gehouden, waar voor eveneens veel belangstelling bestond. Des avonds werd het feest voortgezet in „Het Wapen de Zijpe". Na een openings woord door den voorzitter van het Oranje comité sprak burgemeester mr. D. Breebaart, een feestrede uit, terwijl de avond verder werd gevuld door de zangvereeniging Apol- lo (dir. Jac. Jansen), de gymnastiekvereeni- ging Ons Genoegen, muziek van The Funny Boys en een sluitingswoord van den voor zitter van het Oranje-comité, den heer G. van der Sluijs. Tot slot een geanimeerd bal met echte Oranje-feeststemming, dat tot diep in den nacht voortduurde. Uitgestelde feestviering. Ook hier zal het 40-jarig regeerings- jubileum der koningin feestelijk worden gevierd, echter niet op 6 September doch 8 September in verband met de mogelijk^ heid van het verkrijgen van muzikanten. De dag wordt ingezet met een optocht van de schoolkinderen te 8% uur (O. T.), daarna zyn er den heelen morgen wed strijden voor schoolkinderen, 's Middags 2 uur zijn er volksspelen voor grooteren, n.1. koppensnellen, tonrollen, ballen dra gen op een bord (op muilen) en poppen wagen-race met hindernissen. Acht uur 's avonds prijsuitreiking in café de Vries met bal na. Ieder wordt verzocht te vlag gen. De eerepoorten van het burgemees- tersfeest zijn nog aanwezig, waarmede een feestelijk aanzicht wordt verkregen. Verloting Berger Kunstenaars- vereeniging. De uitslag der jaarlijksche verloting der Berger Kunstenaarsvereeniging is als volgt: No. 181, 1ste prijs, schilderij; no. 248, 2de prijs, schilderij; no. 92, 3de prijs, schilderij en no. 182, 4de prijs, teekening. ST. PANCRAS (Augustus). Geboren: Wilhelmina Pauline, d. v. Emil August Julius Reuter en Aaltje Pilkes. Gehuwd: Jan Hendrik de Boer en Aafje Biersteker. Overleden: Jantje Booy, 75 jaren, on gehuwd. OTERLEEK (Augustus). Geboren: Ariejanne, d. v. Klaas Wa genaar en Suuwtje Fritzen. WAAROM HEINZ MEER IN COURANTEN GAAT ADVERTEEREN. H. J. Heinz Cy., een der grootste fabrikanten van geconserveerde levensmiddelen, kondigde onlangs een aanzienlijke vergrooting van haar buddget voor courantenreclame aan. Als reden hiervoor noemde de presi dent van het bedrijf het volgende: tengevolge van de wereldschokkende gebeurtenissen der laatste jaren leest het publiek de courant thans inten siever dan ooit. Dit is een factor, die adverteerders in couranten zeer ten goede komt. fxuuU en JmmAouio LANGENDIJK. De prijzen zijn iets hooger. De iets betere vraag naar de Langen- dyker tuinbouwproducten heeft stand ge houden. De prijzen van de verschillende koolsoorten zijn gehandhaafd of een weinig opgeloopen. De roode kool noteerde prijzen van 1.50 tot f 2.80 en 3 per 100 K.G. Za terdag zelfs tot f 3.40 per 100 K.G. De gele koolprijzen, welke over het algemeen iets hooger waren dan die van de roode kool, liepen in het begin van de week tot f 4 per 100 K.G.; later kwam een kleine inzinking en noteerden wij 3 als hoogste prijs, doch Zaterdag trad plotseling een stijging in, welke van geen geringe beteekenis was. De hoogste markt was dien ochtend 5.40 In vergelijking met dezelfde week van het vorige jaar is dit een heel wat beter beeld. Verleden jaar om dezen tijd draaide een groot gedeelte van den aanvoer van deze beide koolsoorten door. De vroege witte kool voor zuurkool ging voor goede prijzen van de hand. Daarvoor betaalde men van 1 tot 1.80 per 100 K.G. De meeste partyen gingen echter wel weg voor ongeveer 1.50. De noteeringen van de uien zijn vrijwel gelijk gebleven. De daling is tot staan gekomen. De prijzen zijn te Noordscharwoude momenteel lager dan te Broek op Langendijk. Drielingen gingen voor zeer stabiele prijzen van de hand. De nepprijzen liepen iets terug. Aanvankelijk werd nog tot f 6 tot f 6.20 per 100 K.G. be taald. Tenslotte was deze prijs echter iets boven f 5. Voor aardappelen noteerden wij vrijwel dezelfde prijzen als verleden week. Ook de noteeringen van de pootaardappelen blijven zoo goed als onveranderd. De prijzen blijven zeer dicht iri de nabijheid van de garantie prijzen. Alleen drielingen konden iets meer opbrengen. Slaboonen blijven heel duur. De aanvoe ren zijn gering. De oogst valt bij vele tuin ders sterk tegen. De financieele uitkomsten van deze teelt zullen dan ook niet erg mee vallen. De prijzen varieerden van f 12 tot 22, Zaterdag tot f 27. Bloemkool is heel wat goedkooper geworden, hoewel de prij zen nog goed zijn. Tomaten waren heel goedkoop. Druiven noteerden van 34 tot 39 per 100 K.G. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten. DE KWESTIE DER KROMME BORSTBEENEN. Bij de bespreking van de werkzaamheden tijdens den laten zomer heb ik er vooral den nadruk op gelegd, dat we niet scherp genoeg alle dieren kunnen controleeren. De fokker moet natuurlijk in dit opzicht nog voorzich tiger zyn dan de pluimveehouder, wien het alleen maar om eieren te doen is. Tot de afwijkingen die ik voor de fokdie- ren ernstig vind, behooren de z.g. „kromme borstbeenen", zoowel bij de jonge als bij de oude dieren. Ik zeg „z.g." kromme borstbee nen, omdat wat bedoeld is niet het eigen lijke borstbeen is doch de borstbeenkam. Het borstbeen bij de kip is een min of meer lang werpige plaat die de borstholte aan den on derkant van het lichaam afsluit en welke door de ribben met de wervelkolom verbon den is. In het midden van die plaat bevindt zich een sterke beenkam waaraan de zeer zware borstspieren, die bij de vogels de vleu gels helpen bewegen, zich vasthechten. Deze borstbeenkam nu voelt men by het levende dier als 'n harden, scherpen rand midden op de borst. By een vet of vleezig dier ligt de kam in de spier- en vetlaag opgenomen, doch bij een mager dier steekt zij duidelijk als de boeg van een schip uit. Aan deze borstbeenkam kan men dan ook het best den voedingstoestand Van het dier controleeren. Bij niet al te vleezige dieren ziet men dat dan ook als ze geplukt zyn al op een af stand. Vandaar dat de poeliers den truc toe passen met een schaar onder de borstspie ren te steken en de borstbeenkam af te knip pen. Zij valt dan als het ware plat neer, steekt niet meer uit en een mager dier lijkt dan voor het gewone publiek nog een aardig vleezige borst te hebben. By het normale, gezonde dier is deze borstbeenkam volkomen recht, maar wie nu eens de moeite wil doen een aantal kippen in de hand te nemen en het borstbeen te be kijken, zal zien dat dit vaak krom is. (Als ik nu voortaan van borstbeen spreek, bedoel ik de beschreven kam). Soms zit er slechts een flauwe bocht in, soms zit er een duidelijke deuk in en is het been haast S-vormig gebo gen. De pluimveehouders zullen u in het al gemeen zeggen dat zoo'n krom borstbeen ontstaan is doordat de kuikens te jong op stok gegaan zyn. De kippen rusten n.l. bij het op stok zitten op hun teenen en voet zooien en op hun borstbeen. Is nu by een jong kuiken het borstbeen nog week, kraak beenachtig en niet verbeend, dan deukt het in door den druk van den zitstok. Die ver klaring lijkt heel aardig maar zij is niet hee- lemaal juist. Ten eerste zal men bemerken dat bij jonge dieren, die op jeugdigen leeftijd op stok ge gaan zijn, lang niet bij alle dieren de borst beenen krom zijn, maar wat nog gekker is, men zal bij oudere dieren, die eerst rechte borstbeenen hadden, soms zien dat een ze ker aantal toch weer kromme borstbeenen krijgt. Dat is zelfs bij twee- en driejarige dieren geconstateerd. Men heeft onderzoe kingen gedaan, waarbij de kippen ieder jaar nauwkeurig op hun borstbeen onderzocht werden. Men hield alleen de dieren met een recht borstbeen aan. Een jaar later werden ze weer onderzocht en ziedaar weer wa ren er een aantal bij met kromme borstbee nen. Met dat borstbeen is er dus iets aan de hand dat niet zoo direct met een korte ver klaring te begrijpen is. De zaak is echter van zooveel belang dat ik haar meer uitvoe rig bespreken wil. Tot nu toe werd het kromme borstbeen als een onschuldig schoonheidsgebrek be schouwd en maakte men zich er verder niet druk over. Nu kan mij die kant van de zaak heelemaal niets schelen. Het schoonheidsge voel is sterk van mode en persoonlijke ge voelens afhankelijk. Bij honden ziet men dat nog sterker dan by kippen. Honden met wanstaltige inge drukte neuzen en koppen kunnen op een tentoonstelling als mops of bulldog of zooiets een prachtig effect maken en hoe krommer de pooten van een taks zijn hoe mooier hij in zijn soort heet. Een soort erfelijk vastge legde Engelsche ziekteverschijnsel dus, dat als schoonheid verder gefokt wordt. Bij het kromme borstbeen der kippen speelt ook de Engelsche ziekte een rol en daarom wordt het bij de kippen een zaak van veel belang. Van rashonden wordt niets gevergd, van kippen wordt het uiterste gevergd dat een of ander dierlijk lichaam maar presteeren kan. Denk eens aan een kip van bijv. onge veer 2000 gram zwaar die 200 eieren van 60 gram per stuk legt, zoo'n dier legt dan zoo ongeveer 6 maal haar lichaamsgewicht aan eieren per jaar, een reuze prestatie waar men haast geen begrip van heeft. Nadruk verboden. DR. B. J. C. TE HENNEPE. KLEURENCOMBINATIES. Prachtig zyn de borders op het oogen- blik, groote groepen vlammende Phloxen, Heleniums, Rudbeckia's, Monarda's, enz. trekken reeds van verre de aandacht. En zoo komen we er thans ook toe om eens meer critisch onze border te bezien, zijn er voldoende rustpunten aanwezig, zijn de groepen groot genoeg, en is de harmonie der kleuren bevredigend? In kleine borders kunnen we het beste de kleuren zoo kiezen, dat ze met de naast bij gelegen planten goed harmonieeren, het effect is dan al heel gauw bevredigend. Na tuurlijk speelt de smaak van den bezitter een voorname rol, hebben we oog voor vorm en kleur, dan is het niet zoo moeilijk een decoratieve groep samen te stellen. Is dit echter niet het geval, dan zullen we eenige hulp en voorlichting noodig hebben om een artistiek geheel te verkrijgen. Over het algemeen mogen we wel aan nemen dat de warme kleuren als rood, oranje en okergeel en de verschillende nuances daarvan het fraaist uitkomen in het midden van de border, die we dan naar de kanten laten uitloopen in zachtgeel, lichtrose, lavendel en wit. Voor kleine tuinen is het aardig om de felle kleuren het meest in de zon te plaat sen, om in de schaduw meer te werken met de zachtere tinten. Al te felle groepen kunnen we prachtig onderbreken door een groenblijvend hees tertje of een plant met grijs blad, terwijl tusschen fel paars of blauw en rood ook een witte bloem de noodige rust geeft. Blauw is een kleur die zich het mooist laat combineeren met zachte tinten, b.v. crème, wit of zachtgeel. Zachtrose zien we gaarne tegen lavendel, paars of crème, ter wijl purper weer om oranje of donkergeel schijnt te vragen. De mogelijkheden zijn feitelijk onbeperkt, maar natuurlijk heeft de een voorkeur voor sprekende kleuren en ziet een ander liever een rustig aandoen- den bloemenschat. Wanneer we thans onze border eens goed bekijken en er verandering in willen brengen, maken we daar meteen eenige notitie van, anders zijn we in het najaar alles weer vergeten. A. C. MULLER—IDZERDA. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. JiacMteticfUm PAARDENMARKT. ALKMAAR, 7 Sept. 1938. Op de heden ge houden paardenmarkt waren in totaal 482 paarden en 116 veulens en hitten vorig jaar resp. 449 en 74 stuks aangevoerd, waarvan de prijzen als vólgt: rijpaarden 250400; werkpaarden 150—-ƒ 350; slachtpaardén-100250; hitten 100 225 en veulens 60—125. Handel rede lijk. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 7 Sept. 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 237000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 7 Sept. 1938. Op de hedeh gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 204 Vette kalveren, le kw. 6270 cent enkele hooger, 2e kW. 5662 ct. en 3e kw. 4854 cent per K.G. levendgew.; 51 Nuchtere kalveren 8—14; 34 Schapen 1322; 171 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. K.G. 6667 cent, zware varkens 6465 cent en vette varkens 6263 cent per K.G. slachtgew. NOORDSCHARWOUDE, 7 Sept. 1938. (Noordermarktbond). 13500 K.G. Roode kool 1.50—2.60; 3200 K.G. Gele kool 4.20 4.80; 6400 K.G. Uien 2.30—2.70, grove uien 3.10, drielingen 2.602.70 en nep f 5.305.50; 750 K.G. Peen 3.50; 34700 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 2.60, Ronde Duc 1.40f 1.60, Eigenheimers 2.10, Blauwe Eigenheimers f 2.102.80, Bevelanders 2.20 en Bintjes 1.80; 11100 K.G. Slaboonen 15—24; 100 K.G. Zilver- nep 3.80; 49800 K.G. Pootaardappelen; Eerstelingen 2835 A 4.80 en B 4.50, 35 —55 A 4.20; Evergood 28—35 B 4.50. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Sept. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 47000 K.G. Roode kool 1.50—3.50; 42000 K.G, Gele kool 2.40—f 4.60; 3875 K.G. Uien 2.Ó03.80, grove uien 3.103.20, drielingen 2.60—2.70, nep 5.10—5.50; 2825 K.G. Bieten f 2—2.80; 1300 stuks Bloemkool 9—13, 2e s. 4—6; 2750 K.G. Tomaten: A 4.10, B 4, C 4 en CC 4; 475 bos Peen 2.80; 6000 K.G. Aardappelen Eigenheimers f 2.903, BI. Eigenheimers 2.60—2.90; 97000 K.G. Vroege witte kool 1 1.40—1.60; 100 K.G. Snijboonen 10— 19.10; 825 K.G. Slaboonen 16.10—29.70; Druiven: Frankenthalers f 40.20 en Alicante 38.10—38.60.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3