Koniriginnefeesten in onze omgeving. tweede blad. nieuwe-niedorp. noord-scharwoude. 2 Ook in onze omgeving is er natuurlijk druk feest gevierd en in allerlei grootere en kleinere dorpen in Kennemerland en West- Friesland heeft men het heugelijk feit van het regeeringsjubileum op feestelijke wijze herdacht. Wy laten hier volgen wat ons door diver se correspondenten over de feestelijkheden werd toegezonden. AKERSLOOT. Na de dienst in de beide kerken, wed den de schoolkinderen .van alle scholen van het jachthaventerrein in optocht met de muziek voorop naar het raadhuis geleid al waar een aubade plaats had voor burge meester, wethouders, raadsleden, het eere comité van de Oranjevereeniging en het be stuur dier vereeniging. Door den voorzitter van deze vereeniging en den burgemeester werd een toespraak gehouden, terwijl door den burgemeester de gemeentevlag werd aangeboden aan de deputatie die naar Am sterdam ging, nl. mej. M. Velzeboer en de heeren R. Swart en K. Vermeulen. Na afloop hiervan volgde in café Verduin voor de kinderen tractatie en de vertooning van de regeeringsfilm. Daarna volks- en kinderspelen op het terrein van den heer J. Meijer, waar veel volk op de been was. Verder was in café Verduin 's avonds verooning van genoemde film en cabaret en in de andere café's gelegenheid tot dansen waarvan druk gebruik is gemaakt. BERGEN. Het vreugdevuur. Als inzet van den nationalen feestdag werd op den vooravond op het strand te Bergen aan Zee door de gezamenlijke pad- vindersgroepen van het district Alkmaar een vreugde vuur ontstoken. Nadat burge meester mr. H. D. A. van Reenen eenige toepasselijke woorden had gesproken ont stak hij voor het gemeentehuis den fakkel welke door de verkennersgroep St. Lam- bertus in estafette naar het strand werd gebracht. Onder het gejuich van de honderden be langstellenden die reeds op het strand aanwezig waren, wierp de laatste looper den fakkel op den houtstapel, welke door den sterken noorden wind, weldra in een vuurzee was herschapen. Genietend van dit fantastisch schouwspel toefde men nog langen tijd bij dit vlam mend symbool van trouw aan de koningin, waarmee alle aanwezigen door het zingen van ons volkslied, van hun instemming blijk gaven. Op den feestdag. De viering van den nationalen feestdag ving aan met een aubade voor het ge meentehuis, waarna door de jeugd vereeni- gingen een défilé werd gehouden, waaraan slechts de welpen en verkenners van de St. Lambertusgroep, de St. Hubertus ban van de Kruisvaart en eenige afgevaardig den van de Ned. Chr. Gemeente werd deel genomen. Toen allen zich voor het gemeentehuis hadden opgesteld, schetste de burgemeester de beteekenis van dezen dag voor het Ne- derlandschen volk en overhandigde hij den afgevaardigden van de St. Jozef gezellenver. Geref. Jongelingenver. en de gymnastiek- ver. „Be Quick", de gemeentevlag, het symbool van gehechtheid van Bergen's in gezetenen aan het vorstenhuis, waarmede deze aan de huldebetooging van de Ned. jeugd te Amsterdam zouden deelnemen. Kinderoptocht. Na afloop van deze plechtigheid trok een kinderoptocht door het dorp. De vele aar dige groepen trokken zeer groote belang stelling. Des middags vonden op de Vinkenkrocht volksspelen plaats, welke uitstekend zijn geslaagd en ongetwijfeld 't hoogteunt van de feestvreugde vormden. Naast een woord van hulde aan het Oranje-comité, mogen wij dit zeker niet onthouden aae Bergen's Harmonie dat den geheelen dag met vroolijke muziek door het dorp trok en op de feestterreinen in zeer groote mate tot het welslagen van deze oranjeviering heeft bijgedragen. Voorts verdienen nog een pluim de be woners van de Dorpsstraat, die geheel op eigen initiatief voor een versiering hadden gezorgd. Nog nimmer hebben we de Dorps straat zoo doeltreffend en smaakvol versierd gezien, 'n Buitengewoon geanimeerd bal in de Stationsstraat vormde het slot van den feestdag, waarover, gezien de beschei den middelen waarover het comité beschik te, iedereen hoogst voldaan was. Hedenmorgen is de gemeentevlag, voor zien van de te Amsterdam ontvangen winv pel ter herinnering aan de gehouden hulde betooging van de jeugd, weder aan het ge meentebestuur overhandigd, bij welke ge legenheid elk der afgevaardigden een toe passelijk uitgevoerde oorkonde in ontvangst mocht nemen, vermeldende de deelname aan dit vlaggen-defilé. CASTRICUM. Vreugdevuur. De jeugd van Castrcum heeft haar plicht gedaan door een grooten brandstapel bijeen te brengen die het vreugdevuur zou voorstellen. Op het programma stond, dat de burge meester, na het ontsteken, een rede zou houden, doch deze ontbrak op het 'appel, Dit heeft bij de bevolking ontstemming ge wekt, temeer, doordat de burgemeester juist zijn verlof had genomen op een tijd dat H. M. de koningin, haar veertig-jarig regeeringsjubileum viert, en hij toch de vertegenwoordiger is van de koningin, en aan het hoofd der feestviering moest staan, Een fiksche regenbui om half negen, was oorzaak dat slechts een paar honderd men- schen aanwezig waren toen den heer van Diepen om negen uur trachtte de natte massa te ontsteken. Het duurde nogal eeni- gen tijd eer dat gelukte. Intusschen waren wij een hoog duin gaan opzoeken, om eens den omtrek af te zien. Zoo zagen wij de vuren branden van 'S" mond, Wijk aan Zee, Velzen, IJmuiden, enz., terwijl het hier niet lukte een groo vuur te verwekken. Na veel moeite was het omstreeks wai voor tien gelukt, een behoorlijk vuur te krijgen. Toen dan ook de vuren in den om liggende plaatsen aan het minderen waren, brandde het hier op zijn best, zoodat toen pas de vaderlandsche liederen ten gehoore werden gebracht. DRIEHUIZEN, GEM. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Jubileumfeest. Maandag vierde Driehuizen feest, ter eere onzer koningin. Ds. Loijsen, van West- Graftdijk, hield in het kerkgebouw een herdenkingsrede. Na dezen dienst brachten de schoolkinderen een zanghulde aan he oranje-comité. Des namiddags werden er verschillende mooie volksspelen gegeven. Voor den aanvang hiervan sprak de heer M. C. v. d. Laan, als voorzitter van het comité, de talrijke aanwezigen hartelijk toe, met een uiteenzetting waa.om er reden tot feestvie ren is. Een goochelaar. Voor de kinderen trad in de aardig ver- sierde zaal van den heer Slooten niemand minder op dan de gevierde goochelaar Larette. Wat deze ten beste gaf, was weder om uitstekend. Wat genoten de kleinen. De heer Rijnberg, hoofd der school, sprak de kinderen toe. Hoe echt wist hij de kinderen het een en ander over het Huis van Oranje en onzen koningin in het bijzonder, te ver tellen. De burgemeester en zijn vrouw vier den ook hier het feest mede, zoomede wet houder Posch. De voorzitter betuigde hier voor dan ook zijn dank. De „Walhalla Band" luisterde buiten met aardige muziek de volksspelen op, evenals des avonds in de zaal en gaf enkele nummers tijdens het optreden van Larette. In de zaal sprak ook de voorziter de kinderen hartelijk toe. De avond vulde de heer Larette met zijn, ook voor ouderen, onbegrijpelijke toeren. Tot ver in den morgen duurde het feest. Driehuizen kan dat op echt ongedwongen wijze. EGMOND AAN ZEE. De jubileumfeesten. Ook Egmond aan Zee heeft de jubileum feesten op waardige wijze gevierd. Het Oranjecomité was wat laat met de voorbe reiding, doordat het badseizoen pas afge- loopen was. Bovendien zat men weer met de moeilijkheid dat de .gemeente geen eigen muziekcorps heeft. Niettemin is men er in geslaagd een keurig programma samen te stellen, met behulp van drié1 muziek corpsen van elders. Woensdagavond trok het vreugdevuur op het strand veel belangstelling. De voorzitter van het Oranjecomité, de heer F. Snoeks verrichtte hier de ceremonie, de fakkel te overhandigen. Een zanghulde. Dinsdagmorgen na het luiden der klokken brachten de schoolkinderen, onder leiding van den heer Petri, hoofd der r.k. school, vóór het raadhuis een zanghulde. Burge meester Eyma sprak daarna de kinderen toe en wees hen op hetgeen ons volk aan het Huis van Oranje fe danken heeft. Tevens overhandigde hij de gemeentevlag aan de deelnemers van het jeugddéfilé, de heeren B. van Pel, B. Broek en P. Zwart. In optocht trokken de kinderen daarna naar de Prins Hendrik Stichting, waar voor de oudjes gezongen werd en alle kinderen getracteerd werden. Op het strand werden vervolgens kinder spelen gehouden, die vrijwel den geheelen verderen dag vulden. Muziek en tractatie hielden bij deze spelen de stemming er in. De tijd liet slechts toe voor volwassenen nog een wedstrijd in kruiwagen rijden voor paren. Als altijd was hiervoor veel animo en is er braaf gelachen. Het fanfarecorps uit Broek op Langendijk concerteerde 's avonds van 7 tot 9 uur in den schitterend verlichten tuin der Prins Hendrik Stichting. Om 9 uur volgde de lampionoptocht, waarvoor het weer buiten gewoon gunstig was en waarbij de feest vreugde zijn hoogtepunt bereikte. Om 10 uur waren de officiëele feestelijkheden beëin digd en vierde men het feest verder voor namelijk in de danszaal. Rest ons nog te vermelden, dat de inwo ners ditmaal buitengewoon veel werk ge maakt hadden van straat-, gevel- en win keiversiering. Ook werd er druk gevlagd, zoodat het dorp er feestelijk uitzag en men algemeen in de oranjevreugde deelde. In de r.k. en Ned. Herv. kerk werden des mor gens vroeg dankdiensten gehouden. HEILOO. De dag begon reeds om 7 uur in de r.-k kerk, die, trots het vroege uur, uitstekend was bezet. Pastoor J. Mujjen droeg met as sistentie met de kapelaans Evers en v. d Knaap een plechtige mis op met als slot een Te Deum. Hierbij was het volledig Oranje-comité tegenwoordig. Om 9 uur werden de wethouders, de secretaris, pas toor Muijen en de gemeenteraad ten raad huize ontvangen. Ook waren aanwezig het bestuur en het dames-comité van de Oranje vereeniging. De burgemeester brengt dank De burgemeester, andermaal in ambts costuum, heeft in een speechje dank ge bracht aan het bestuur van de Oranje vereeniging. Bij ontstentenis van ds. Bloem- hoff (die elders een kerkdienst moest houden) werd dank gebracht door den heer K. Miedema, 2e secretaris van de Oranje vereeniging. Om 9.15 uur gaven de vijf koren een aubade voor het raadhuis. Na afloop heeft de burgemeester den directeur, den heer Nico Snel uit Alkmaar en mej. Maartje Zwaan, de componiste van de liederen toegesproken en hartelijk dank ge bracht. Een plechtig moment was het, toen de burgemeester onder hartelijke woorden de gemeentevlag aan den deputatie van de IV 1#- Snel en goed Hoofdpijn, Kiespijn, heipen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhar t. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et- Doos Cachets, genaamd „Mijnhardtjes 2 st. jeugdvereenigingen uitreikte. Spr. wees op de eervolle en verantwoordelijke taak, ie de jeugd heeft te vervullen; de jeugd, waar op H.M. de koningin Haar hoop heeft ge bouwd. Om 10 uur had in het Nieuwe Tuind p de ringrijderij plaats. De ruiters die hieraan deelnamen, hadden veel bekijks en na langen strijd werden een 3-tal prijzen toe- gekend' Een optocht. Om half twee was het in de Bargejonstraat een drukte van belang. Een 37-tal nummers, waar tusschen ruiters te .paard, werden in gedeeld voor den optocht, een optocht, die de stoutste verwachting heeft overtroffen. De stoet werd geopend door wagens, waarin de burgemeester, de gemeente-secretaris en de wethouders, het bestuur van de Oranje vereeniging, het dames-comité en anderen zaten. Voorop ging het fanfarecorps ..Eens gezindheid" en in het midden „St. Csecilia We zullen niet de groepen en praalwagens bespreken, doch zonder uitzondering was het een optocht die er mocht zijn. Bijna twee uur lang heeft men door de voornaamste straten en tot de Zevenhuizerlaan een op tocht gehouden, waarover men tevreden was. Heel Heiloo was uitgeloopen om den optocht te zien. Wedstrijden. Om 4 uur hadden in de Verschuirlaan verschillende wedstrijden plaats. Over de organisatie van die spelen was men matig tevreden. Er was geen plaats om de hon derden belangstellenden te bergen en een afscheiding met touwen was evenmin aan gebracht. Om 7 uur had in de Ned. hervormde evan gelische gemeente aan de Kerklaan een wydingsdienst plaats, waar ds. C. van Dop uit Alkmaar voor ging. In tegenstelling met de andere kerken was hier niemand van het Oranje-comité aanwezig. Om half 9 had een herhaling van den optocht plaats langs een andere route. De groepen kwamen bij fakkellicht goed uit. 's Avonds vond de prijsuitreiking plaats. De jury verzocht ons nog te melden, dat 's middags de route door de lengte van den optocht eenigszins gewijzigd is. 's Avonds was bijna overal de verlichting voor de tweede maal ontstoken. HEER-HUGOWAARD. Nadat Maandag in den namiddag de ruim 850 leerlingen der scholen op het sportterrein hun feest hadden gehad, was de avond verder voor de jeugdvereenigingen. Op vier plaatsen in de gemeente werden vreugdevuren ontstoken. Na den korten wijdinsdienst in de herv. kerk namen de jeugdvereenigingen bezit van 't sportterrein, dat door de geuniform- de burgerwacht was afgezet. Het was een lust om door de buurt, die op verschillende plaatsen geillumineerd was te wandelen. Schitterende verlichting. Om ongeveer twaalf uur vond de ver lichting met bengaalsch vuur plaats, nadat de talrijk aanwezigen eerst nog door de brandspuit, die het vreugdevuur kwam blusschen, op feestelijke wijze op een wa terstraal waren onthaald. Na de aubade voor het gemeentehuis, die plaats had, nadat de diensten in de r. k. kerken geëindigd waren, en waarna de burgemeester de gemeentevlag uitreikte, die bestemd was voor het défilé te Amster dam, trokken de reeds in grooten getale aan wezige gemeentenaren naar den Basserweg. Hier vond de opstelling van den stoet plaats, die uit ongeveer 35 wagens, voor stellende diverse bedrijven en groepen be stond en met de tusschen in-rijdende rij- wielgroepen en ruiters meer dan 1 KM. lang was Om prompt 11 uur werd afgemarcheerd en volgde een tocht van 5 uur door de ver schillende deelen der gemeente. HENSBROEK. Het feest ter eere van onze koningin is ook hier op prettige wijze gevierd. De op al de jeugd heeft volop genoten. De op tocht der schoolkinderen, gehouden op ini tiatief van enkele vrouwen viel zeer in den smaak. Aan de gehouden kinder- en volks spelen is door bijna allen deelgenomen 's Middags en ook 's morgens werden de kinderen onthaald op koek, chocolade en ranja, terwijl aan allen een mooie herinne- ringsbëker werd uitgereikt, 's Avonds is in café Kossen een bonten avond gehouden, waaraan door veleh werd medegewerkt Tot slot was er een gezellig bal met muziek onder leiding van onzen Hensbroeker mu- sikus den heer A. Koning. LIMMEN. De dag werd ingezet met om 8 uur een H. Mis in de parochiekerk. Om 9 uur was er een muzikale rondgang door het dorp. Ongeveer 10 uur stelden de schoolkinderen zich op voor het traditioneele bezoek bij den burgemeester. Met het harmoniecorps „Ex celsior" voorop wandelden de kinderen en met hen een fraaie groep versierde fietsen, naar de villa van den burgemeester. Het corps zette het Wilhelmus in, waarna kinder zang volgde onder leiding van den heer Bruske. De familie Nieuwenhuissen heeft zich allerhartelijkst met de kinderen onder houden en zoowel de kinderen, als hunne geleiders(sters) gul getracteerd. De burge meester heeft op de hem eigener wijze de kinderen gewezen op de beteekenis van dezen grooten dag. Aanbieding gemeentevlag. Om half 12 had ten raadhuize de aan bieding plaats van de gemeentevlag, die door een deputatie van de jeugdvereenigingen naar Amsterdam werd gebracht. In het paro chiehuis „St. Maarten" werden de kinderen getracteerd. Vervolgens hadden op „De Biezenweide" van den heer Rommel de kinderspelen en volksspelen plaats. Om 8 uur had in het pa rochiehuis de zanguitvoering plaats van de mannenkoren van seld met muziek van „Excelsior Het raaa huis was mooi versierd, terwyl hier en daar lichtzuilen geplaatst waren. Verschillende huizen en gebouwen, waaronder het raad huis, waren geïllumineerd. Een rijke vlag- gentooi bewees, dat men in opgewekte stemming feest heeft gevierd. Het 40-jarig jubileumfeest van H. M. de koningin viel alhier samen met den laat- sten dag van de Schutkermis. Het dorp had door vlaggen en versieringen een feestelyk aanzien gekregen. Des middags had voor de schoolkinderen een filmvoorstelling plaats in de zaal van den heer Kossen, waarna de kinderen naar de zaal van den heer Gelder togen waar zy werden ont haald en een herinnering ontvingen. Ballonnenwedstrijd. Op het voetbalterrein had nog een bal- lonwedstryd voor de schoolkinderen Plaat^ Des avonds hebben de fanfarecorpsen Excel sior, Niedorps gemengd koor en de gym- nastiekver. in beide zalen eenige nummers ten beste gegeven. Te 10 uur had een groot, schitterend vuurwerk plaats in den speel tuin, een en ander opgeluisterd door het fanfarecorps Excelsior. Het vuurwerk trok groote belangstelling. Nii afloop waren de zalen van Kossen tjokvol met danslustigen en feestvierenden. De Oranjefeesten waren hier georgani seerd door de vereeniging IJs- en Volks vermaak. In het vooruitzicht van de Oran jefeesten waren de beide voorafgaande dagen van de Schutkermis zeer stil ver- loopen. De Oranjefeesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de koningin zijn ook in deze gemeente uitstekend geslaagd, dank zij ook het zeer mooie weer. Na het luiden van de klokken trokken de twee muziekkorpsen door de gemeen te, waarna een aubade voor het gemeen tehuis plaats vond. Door den burgemees ter werd hierna een toespraak gehouden, welke besloten werd met het zingen van het volkslied. Hierbij was een groote me nigte tegenwoordig. Tijdens deze plechtigheid werd door den burgemeester de gemeentevlag aangebo den aan de plaatselijke jeugdorganisaties ter bijwoning van het défilé voor H. M. de koningin te Amsterdam. Hierna werden op het r. k. sportterrein kinderspelen gehouden waaraan door een 300 kinderen werd deelgenomen. Allen werden in het bezit van een prijsje ge steld. 's Middags vond allereerst een optocht van versierde fietsen plaats, welke zeer mooi was. De deelname hieraan was zeer groot. Verder werden volksspelen gehouden waarvoor ook groote belangstelling werd getoond. Fietsenhindernisbaan dames 17 jaar en ouder: le pr. N. Bekker, 2de pr. mevr BlokkerWagenaar, 3de pr. mevr. D. Swagerde Boer. Sprietloopen met variaties van meisjes tot en met 16 jaar: le pr. R. Zut, 2de pr. R. Spaans, 3de pr. G. de Lange. Tobbesteken voor heeren 17 jaar en ouder: le pr. J. de Jong, 2de pr. H. Kui per, 3de pr. E. Bos. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen naar keuze. 's Avonds werd door de plaatselijke mu ziek- en zangvereenigingen nog een con eert gegeven op het terrein achter de O. L.-school, wat eveneens uitstekend slaagde. Na afloop bleven velen nog ge- ruimen tijd in de lokaliteiten bijeen. OUDKARSPEL. Te Oudkarspel zijn de jubileumfeesten eveneens in zeer goede orde verloopen. Bijna het geheele dorp was in feesttooi gestoken, hetgeen ongetwijfeld zeer tot de feestelijke stemming heeft bijgedragen. De verlichting en versiering overtrof aller ver wachtingen. Het feest begon reeds vroeg, met om uur muziek vanaf den toren. Om half ne gen werd een kerkdienst gehouden onder leiding van ds. Bloemhoff, welke zeer veel belangstellenden trok. Om tien uur werd een optocht gehouden van de schoolkinderen, aan welken op tocht een wedstrijd was verbonden met versierde fietsen e.d. In dezen optocht werden ballonnen mede gevoerd, welke, toen men het sportterrein bereikt had, werden opgelaten. Dit was een prachtig schouwspel. Op het sportterrein werden de kinderen eenigen tyd aangenaam beziggehouden, getracteerd, enz., terwijl de burgemeester, de heer A. J. Wijnveldt, den kinderen en ook de aanwezige volwassenen een gloedvolle rede heeft toegesproken. Medegedeeld werd, dat het gemeentebestuur een telegram aan H. M. de koningin heeft gezonden van den volgenden inhoud: Het gemeentebestuur van Oudkarspel wenscht Uwe Majesteit recht hartelijk geluk met de herdenking van Uw 40-jarig regeerings jubileum en uit den hartgrondigen wensch, dat Uwe Majesteit nog lange jaren voor ons land gespaard moge bliiven. 's Middags werden op het sportterrein ver schillende volksspelen gehouden. 's Avonds werd een fakkel-optocht ge houden, waarbij tevens de versierde fietsen, wagens, enz. werden medegevoerd. Dit was een mooie optocht. De avond werd besloten met een gezellig bal in de zaal van den heer Vis. SCHOORL. Terugblikkend op de feestelijkheden Schoorl kan innderdaad gezegd worden, Schoorl op waarlijk luisterrijke wijze u< herdenking van het veertigjarig regeerings jubileum van onze koningin heeft gevierd. De feestdag werd des morgens om acht uur begonnen met een plechtige herden in dat de kine voor het Raadhuis. Hier waren B. en W enkele raadsleden, de gemeenteambte naren en de leden van de Oranjecommissies met hun dames in den tuin van het raadhuis bijeengekomen, terwyl talrijke ingezetenen, ongeren en ouderen, zich rond het raadhuis haDe°'buÏemSter memoreerde welk een diene beteekenis het regeeringsjubileum voor ons volk heeft en welke sterkeban. den het Huis van Oranje met het Neder- landsche volk blijvend samenbinden. Een proclamatie. Hierna overhandigde de burgemeester aan een der herauten een proclamatie voor de bevolking, in welke proclamatie een, zij het ook kort, overzicht werd gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen welke onder het bewind van koningin Wilhelmina heb ben plaats gevonden. Door het fanfarecorps „De Vriendschap" werd na deze overreiking ons aloude volks lied ten gehoore gebracht, hetwelk door alle aanwezigen werd meegezongen, waar mede deze ontroerende plechtigheid werd besloten. Thans reden de herauten uit om de be volking in kennis te stellen met den inhoud der proclamatie. Om negen uur werden in de r.k. kerk te Catryp en de Ned. Herv. kerk te Schoorl herdenkingsdiensten gehouden. Tevens vonden in de ochtenduren op het terrein achter het gymnastieklokaal te Bregtdorp spelen voor de kinderen van de lagere scholen in de gemeente plaats. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de kinderen zich buitengewoon amuseerden, terwijl de gebruikelijke tractatie de feeststemming nog verhoogde. Vele ouders en de leden van het ge meentebestuur woonden de kinderspelen bij. De optocht Het hoogtepunt van de feestelijkheden was wel de optocht die 's middags gehouden werd. Over het eventueele succes van den optocht was reeds dagen tevoren gesproken, er werd getwijfeld en er werd veronder steld doch niemand had kunnen bevroeden het geweldige succes, dat de organisatoren hiermede hebben behaald. De stoet bestond uit ongeveer veertig wa gens, voorop reden wederom de drie herau ten, gevolgd door 'andauwers met den bur gemeester, de beide wethouders en de feestcommissie. In den optocht reden wagens mede, waarop landbouw, tuinbouw en veeteelt waren uitgebeeld, een wagen voorstellende het bakkersbedrijf, een wagen met leden van den Vrij willigen Burgerwacht en een wagen met leden van de Graal. Het zou te ver voeren om een opsomming te geven van alle deelnemenden, maar het zegt ge noeg als men weet, dat vele toeschouwers zich telkens naar een ander deel van de gemeente begaven om den stoet te zien voorbijtrekken, het was ook volkomen de moeite waard. Des avonds. Ook des avonds was er in Groet .en Schoorl weer veel te zien. In Groet vonden op het terrein van den heer Huibefts wel geslaagde volksspelen plaats, terwijl om streeks negen uur een vuurwerk werd afge stoken. In Schoorl werd omstreeks acht uur een lampionoptocht voor de kinderen geor ganiseerd, hetgeen immer zeer veel toe schouwers trekt. Vermelden wij nog dat in Schoorl, Catrijp en Groet schitterende versieringen waren aangebracht, waarbij vooral de keurige elec- trische verlichting in het dorp Schoorl aller belangstelling had. Tot zeer laat toefden velen in de verschil lende café's waar een uitermate gezellige stemming heerschte. Schoorl heeft op waardige wijze het feest van onze koningin gevierd en een woord van hulde en erkentelijkheid jegens de oranjecommissies te Schoorl en Groet onder leiding van de heeren FL Schermer en Joh. Tromp en jegens de heeren Blankensteijn en van der Noordaa, is hier zeker op zijn plaats. Aan den vooravond van den herdenkings dag werd te Camperduin op de Hondsbos- sche zeewering een vreugdevuur door de Nederlandsche padvinders ontstoken als schakel in den keten van vuren welke dien avond in het geheele land ontvlamden. Bij deze gelegenheid werd door den bur gemeester gewezen op de historische betee kenis dezer vreugdevuren. STOMPETOREN. Burgemeester Posch spreekt. Dinsdag vierde men in ons dorp het Oranjefeest. Uit de huizen wapperde de driekleur, oud en jong was getooid met de nationale kleuren. 's Middags werden op het schoolterrein kinder- en volksspelen gehouden. Vele wed strijden waren georganiseerd, welke het publiek geweldig vermaakten, en waarvoor mooie prijzen waren aangeschaft, waarmee velen gelukkig zijn gemaakt. 's Avonds was de zaal van café Renses stampvol, toen de dijkgraaf, de heer C. Kramer Glynis, met een korte inleiding over ons Oranjehuis, den feestavond open de. Na het staande gezongen Wilhelmus, be trad burgemeester Posch het podium. Zijn eerste optreden in zijn ambt, bezorgde hem een hartelijke begroeting. In een gloedvolle rede, gaf hij een goed historisch overzicht van het regeeringsbeleid van koningin Wil* helmina. Daarna was de beurt aan mevr. Marie Portegies uit Alkmaar, die haar programma begon met het vertolken van levensliedjes, op de piano begeleid door mej. Trien Govers (Oterleek). De diepe stilte, ook na de pauze, toen ze verzen en proza voordroeg, moet de decla- matrice voldoening hebben geschonken. Steeds was een klaterend applaus na elk nummer haar deel. Ernstige meest, maar ook vroolyker nummers gaf zij, waarvoor de heer Kramer Glijnis haar uit naam van het publiek bij het slot dankte, en haar verder nog veel succes bij haar optreden toewenschte. Burgemeester Posch reikte vervolgens de prijzen uit aan de winnaars van de wed- ikb'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6