SPORT EN WEDSTRIJDEN. i DE EUROPEESCME KAMPIOENSCHAPPEN GEËINDIGD. Jladiopcoqtamam t JïcowHciaal Tlieuws Geen Nederlandsche successen meer. Slechte wieeels bij de estafette. TEXEL SCHAGEN 3 strijden, toen klonken de tonen van de mu ziek, de dans begon. De gebr. Dekker uit Alkmaar, die den geheelen avond de vreug de hadden opgevoerd met hun blaasinstru menten, werden bijzonder gewaardeerd. Het wakkere Oranje-comité heeft de dorps bevolking een vreugdevollen feestdag be reid, waarvoor het zeker een woord van dank toekomt. ZUID-SCHARWOUDE. Dinsdag zijn ook te Zuidscharwoude de herdenkingsfeesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de koningin gehou den. Hoewel de straatversieringen aanmer kelijk minder waren dan in de andere Lan- gendijker dorpen, hadden hier een groot aantal particulieren voor versiering van hunne woningen zorg gedragen, zoodat ook in deze' gemeente een gezellige drukte langs de straat was vn de velen, die de verlich ting kwamen bekijken. Dank zij het mooie weer is het feest hier uitstekend geslaagd. 's Morgens om 9 uur werd een optocht gehouden van alle schoolgaande kinderen door het dorp, begeleid door de beide fan farecorpsen. Aan dezen optocht sloten zich de jeugd vereenigingen aan. Toen men bij het gemeentehuis aankwam, was er zeer veel belangstelling voor de aubade, welke door de fanfarecorpsen werd gebracht. De bur gemeester jhr. van Spengler, heeft vanaf de stoep van het raadhuis een rede uitgespro ken en de gemeentevlag overhandigd aan de jeugdorganisaties waarvan een drietal ver tegenwoordigers zouden deelnemen aan het défilé te Amsterdam. Op het feestterrein van den heer K. de Boer in de Koog werden de kinderen ont haald en kregen zij allen een mooi gedenk boek mee naar huis. Het Oranjecomité werd om half twaalf door het gemeentebestuur op het gemeente huis ontvangen. Na den middag werden op het terrein kinder- en volksspelen gehouden. Het was er den geheelen middag een gezellige drukte. In de café's en danszalen was het nog tot laat in den nacht heel druk. (Van onzen bijzonderen correspondent). P a r ij s, 5 Sept. Dt derde dag der Europeesche athletiek-kampioen- schappen werd een gloriedag voor e Zweden, die, na op de voo^ gaande dagen geen enkelen kampioenstitel veroverd te hebben, thans in drie nummers zegcvieiden en daardoor van de vijfde plaats in het landenklasse- ment ste6en naar de derde plaats, die hun zeer zeker toekomt na de Duit- schers en de Finnen. Voor Nederland was het echter een sombei t dag, want onze estafette faalde, en aangezien ook de hoogspringer Spanjerdt te zwak was in dit internationale gezelschap, boekte de Oranje-ploeg geen enkel winstpunt bij de resultaten, welke Osendarp, Baumgarten, van Beveren en Bouman op de vorige dagen voor ons verzameld hadden. Een officieel landenklassement bestaat er niet bij deze Europeesche kampioen schappen. Officieus maakt men er een op, gebaseerd op de prestaties der zes besten van elk nummer, en tevens één gebaseerd op de prestaties der drie besten. In beide officieuse klassementen eindigt Duitsch- land op de eerste, Finland op de tweede, Zweden op de derde, Engeland op de vier de, Italië op de vijfde, en Nederland op de zesde plaats, gevolgd door Frankrijk, Hon garije, Eestland, Polen, Zwitserland, Bel gië, Noorwegen, enz. Met vierentwintig deelnemende landen-ploegen is deze zesde plaats van de slechts tien Nederlanders, zeer zeker eervol te noemen en wij zijn er zelfs beter afgekomen dan de Italia nen, die weliswaar meer tweede en derde plaatsen veroverden, doch geen enkel Europeesch kampioenschap be haalden. Na het succes der Italiaansche voetballers bij de wereldkampioen schappen trekt het falen der wielren ners en athleten uit het land van Mus- solini bijzonder de aandacht. Ofschoon toch op den laatsten dag voor Nederland allesbehalve sprake mocht zyn van „eind goed, al goed".-is toch ons totale resultaat over de drie dagen zeer fraai te noemen. Duitschland behaalde zeven kam pioenstitels, Finland vijf, Engeland vier, Zweden drie, Nederland twee, Frankrijk en Estland elk één. Estafette. Op Nederland's estafette viermaal hon derd meter rust al jarenlang een noodlot bij internationale wedstrijden. Onze sprin ters zijn snel genoeg, maar met wisselen is het altijd mis. Nu eens wordt er vrijwel stilstaande overgegeven, dan weer passee- ren de loopers elkaar met zooveel snel heid, dat de wissel mislukt, en soms ook, zooals op de Olmpische Spelen van Ber lijn, verliest de laatste man den stok, ter wijl hij als nummer drie door de finish gaat. Al jarenlang ontbreekt aan Neder land wisseltechniek, die zoo belangrijk is bij dit nummer om het door de snelheid van mehschen als Broos, van den Berge, Berger, Osendarp en van Beveren goed te maken. In het Hollandsjhe kamp bestond er dit maal een flauwe hoop, dat onze ploeg, startend in de 'olgorde Heinz Baumgarten, van Bevereq, Boersma, Osendarp, een tweede of derde plaats zou bereik m achter 't ongenaakbare Duitschland dat weliswaar minder snelle loopers heeft, maar zijn wis seltechniek tot in de perfectie heeft opge voerd, zooals de Duitsche athleten overal in technisch werk uitblinken. Maar helaas het werd een fiasco voor Nederland. Na een kalme serie, waarin de wissels slechts matig wa ren, faalde i; de finale het eerste wisselpunt volkomen. Van Beveren vertrok te laat, greep tweemaal tever geefs naar den stok, Heinz Baumgar ten liep hem half voorbij en hield den stok irj de hand, waardoor van Beve- rer. teleurgesteld den strijd opgaf. Het stokje rolde ever de baan. Mismoedig trok Osendarp zijn trainingspak weer aan, terwijl de Duitschers en Zweden hem voorbij stoven op weg naar de finish. De eenige Hollander, die verder op dezen dag uitkwam was Spanjerdt, die vanzelf sprekend by het hoogspringen geen kans maakte, en de 1.85 M. niet kon halen. Ook dit nummer bezorgde aan den Fin Kotkas een zware taak, daar hij tegelijkertijd aan discuswerpen in den anderen hoek van het terrein deelnam en zoodoende telkens een honderd meter wandeling van springbak naar discusring vice versa moest maken. Gelukkig voor hem werd de finale van het discuswerpen in een anderen ring gehou den, vlak bij de springbak. Hij kon toen wat dichter bij huis blijven. Kotkas be haalde bij hoogspringen den tweeden prijs en bij discuswerpen de vierde plaats, zoo dat zijn heen en weer rennen niet onbe loond bleef, al had de Fin, met zijn Euro peesch record van 2.04 M., wel in stilte op een betere prestatie dan 1.94 M. bij hoog springen gehoopt. Finland had geen ge lukkigen dag. De 3000 M. hindernis, anders een vast Finsch succesnummer, ging nu naar Zwe den, terwijl op de 5000 M. Lehtinen ziek was geworden, zoodat de Olympische we reldrecordhouder Salminen het alleen moest opnemen tegen het heele veld. Geen Finsche combine derhalve, zooals in Ber lijn. Salminen had verrassend veel moeite met een klein Italiaantje, Beviacqua, die telkens demarreerde, om met tusschen- spurts zijn tegenstanders af te matten. Aanvankelijk trok de lange Salminen zich niet veel aan van dat onbekende vliegge- wichtje, wiens besten ty'd twee en halve minuut boven Salminen's wereldrecord ligt. Het maakte den indruk of de lange Fin ,die in het dagelij ksch leven huisvader met vier kinderen is, met zijn heele familie een straatje omliep, waarbij het stoute Benjaminnetje telkens een eind wegliep, om dan weer door pa te worden ingehaald. Beviacqua's tusschenspurts hadden tot resultaat, dat alle andere deelnemers los raakten op deze 10.000 M., alleen Salminen met zijn lange rustige pas zette door en won ten slotte met een paar meter voor sprong op den Italiaan. In Berlijn hadden de Finnen echter op dit nummer alle drie prijzen binnengehaald. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat Lehtinen zonder zijn eigen spikes zou moe ten starten, daar hij zijn koffer in Helsing- fors had laten staan. Per vliegtuig werden zijn schoenen nog nagestuurd. Men kan overigens beter zijn schoenen thuis laten dan zijn hersens, zooals De Ruyter dat blijkbaar gedaan had in zijn zeer dom ge- loopen serie 1500 M. van Zaterdag. Woo- derson, de Engelsche locomotief, onder vond in de finale van deze 1500 M. heel wat meer tegenstand dan men gedacht had. Van een verbetering van zijn we reldrecord was geen sprake. Trouwens alle wereldrecords bicven bij dit tournooi in tact, en slechts één Europeesche record, n.1. de 110 M. horden door Finlay werd verbeterd, wat als totale oogst van deze twee dagen zeer gering is. De Duitsche wereldrecordhouder Schröder nam bij het discuswerpen revanche voor zijn falen bij de Olympische Spelen. Hoogspringen en hindernisloop werden beide vrij onver wachte Zweedsche successen, met de Fin sche favorieten op de volgende plaats. De tienkamp bleef door de afwezigheid van den oud-wereldrecordhouder Siefert, die wegens een blessure na drie nummers had moeten opgeven, en van onzen land genoot Brasser, wiens armblessure hem alleen aan de horde kon laten deelnemen. Thans won de Zweed Bezeil met een pun- tenaantal, dat zeker binnen Brasser's be reik had gelegen. Een enerveerend slot nummer van dezen Maandag, waarop ove rigens voornamelijk kliekjes van het co pieuze Zondagsche athletiek-menu werden opgeruimd, vormden de viermaal vierhon derd meter estafette, waarop Engeland, Olympisch kampioen 1936 onttroond werd door Duitschland. Maar Engeland had al leen nog maar Brown over uit de ploeg, die te Berlijn de gevreesde Amerikanen ge klopt had. Een poging om Robberts alsnog per vliegtuig uit Londen te laten komen als versterking voor de Britsche estafette bleek geen succes te hebben gehad. Voor de eenvoudige sluitingsceremonie betraden de vaandeldragers der vieren twintig landen het Stadion. De Nederland sche vlag werd daarbij getorst door den reservelooper van de estafette-ploeg, Van Geenhuizen, die op deze wijze tenminste ook nog eenmaal het stadion van Colombo betrad. Anders zou hij heelemaal voor niets naar Parijs zijn gereisd. DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN N.H.V.B. IN DE UNIE. (Vervolg.) Punt 8: Vaststelling contributie leden; kon eveneens zonder wijziging de revue passee- ren. Ondanks dit, zat er echter nog heel wat aan vast. Contributiën vormen de hoofdpost van de begrooting en het was juist deze be grooting, die een ellenlange discussie naar voren bracht en steeds weer op het doode punt terecht kwam. Vanaf de groene tafel lag men namelijk de vergadering de begrooting voor, doch deze stelde haar niet vast, dat deed het bestuur. De heer Bonsema was de eerste, die deze meening in het minst niet deelen kon en hij was dan ook het meest met den voorzitter in den aanval. Ook de boetepost kwam in het geding, de raming was hooger gesteld en zoo wel het vereenigingsbelang als het bonds- wezen eischten dat de toekomst een lagere boetenpost zou brengen. De afgevaardigden van O.F.C. en Q.S.C. verkregen eveneens het woord en ook nu kwam opnieuw de post vertegenwoordigend N.H.V.B.-elftal, aan de beurt. Gaarne zag men het betrokken elftal vervallen en de post gesplitst, ten deele ten gunste van de clubleiders-cursus en de trai ning onder leiding van Kaufmann. Meteen kwam deze training en leiders cursus ter sprake en uit alles bleek, dat de Zaandamsche animo nog al gezakt was, zulks in tegenstelling met Alkmaar. De voorzitter dacht hier dan ook een ander systeem te moeten toepassen en tevens zeer jeugdige spelers wat meer in de gelegenheid te moe ten stellen. Met dit al bleef de begrooting, zooals zy was en kwam punt 9: Ingekomen voor stellen, aan de orde. De vereeniging V.C.L. stelde voor dat na 15 Sept. of uiterlijk 1 Oct. geen elftallen meer zouden worden ingedeeld, aan de hand van persoonlijk ondervonden nadeelen. De voorzitter gaf van deze materie een nauw keurige uiteenzetting vele vereenigingen krijgen bij den aanvang van de competitie nog toeyloed van nieuwe leden enom teleurstelling te voorkomen en de betrokken vereenigingen en leden ter wille te zijn, meende men de bestaande toestand te moe ten handhaven, waarbij men echter wel ver zocht om ieders medewerking. Waar het ge val V.C.L. een bijzonder geval betrof, werd het voorstel verworpen. Nog deed het" besfuur van den bond een voorstel tot enkele Kleine aanvullingen van het Reglementsartikei 89, dat- bestuursle den, bondsfunctionnarissen, eereleden en le den van verdiensten, op vertoon van hun di ploma recht van toegang zou verleenen tot alle te spelen wedstrijden op de terreinen van de bij den N.H.V.B. aangesloten vereeni gingen. Ook dit gaf het meest by monde van den heer Bonsema nog al eenige dis cussie, die er op wees, dat men zich op K.N. V.B.-terrein ging begeven en deze vergade ring daar niet over beslissen mocht. Het bestuur trok tenslotte zijn voorstel in en de K.N.V.B.-vereeniging-afgevaardigden zegden toe, den huidigen toestand te laten voortbestaan, waardoor feitelijk hetzelfde doel werd bereikt. Alleen werd deze kwestie niet reglementair vastgelegd. Voor de rondvraag gaven zich een tiental vereenigingen op, die op enkele plaatsen uitgezonderd geen bijzondere dingen naar voren brengen. Allereerst verkreeg Alcmaria het woord, waarbij bleek, dat de heer Bonsema inmid dels het huish. reglement even in studie had genomen en onder art. 3 nog zooiets zag staan over bevoegdheden der A.V. en van wetgevenden enuitvoerenden macht, zulks aan den hand van de gediscusseerde begrooting, die dus de vergadering wel dege lijk raakt. Voorts meende spreker ondanks alle gebleken meeningsverschillen woor den van dank te moeten richten aan het be stuur, voor de zeer vele arbeid, die in het afgeloopen jaar verricht is moeten worden. De voorzitter zegde toe het een en ander nog eens nader in studie te zullen nemen. Z.F.C. heeft het over competitie-indeelin gen, waarvan enkele te klein (soms 5 clubs) en eenige te groot zijn geweest. Ook deze zaak was reeds nader onder het oog gezien en de voorzitter hoopte, om alsnog een drie tal mooie afdeelingen te kunnen krijgen. Helder zag gaarne dat voor adspiranten- w^dstrijden arbiters uit het rayon zouden worden aangewezen, zulks met het oog ter voorkoming van onnoodige hooge declara ties. Ook zag men gaarne den speeltyd voor de morgen-wedstrijden van 11 op 10 uur bepaald. En tot slot komt men terug op de indeeling van de A-adspiranten. De beide eerste punten worden weerlegd en voor kennisgeving aangenomen, terwijl door den voorzitter de nieuwe indeeling wordt genoemd, die als volgt luidt: Helder a, H.R.C. a, Alcmaria a, Alkm. Boys a, Ber gen a, Schoorl a en Schagen a. Na Helder, laten de afgevaardigden van Alcmaria en H.R.C. zich eveneens geducht hooren en het eindresultaat is, dat a.s. Za terdagavond evenals het vorige jaar een gecombineerde vergadering met de be trokken vereenigingen, waaraan toegevoegd B.K.C. en Succes, zal worden gehouden. Succes heeft het over een boete-betaling, waarvan de fout bij den betrokken arbiter schijnt te liggen, een geval, wat de voorzit ter toelicht. Sandow heeft het over een terrein-afkeu- rings-geval en een scheidsrechters-kwestie. Vooral het laatste punt zal nog opnieuw worden onderzocht. Meervogels brengt opnieuw het N.H.V.B.- elftal in bespreking en zag dit gaarne opge heven. Donderdag 8 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Ber.) 10. Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.30 Het Omroep orkest (opn.) 11.Deel. 11.30 Het Omroeporkest (opn.) 12.15 Ber., gr.pl. 12.30 Het Omroeporkest. In de pauze gr.pl. 2.Zang met piano begeleiding. 2.30 Gramofoonpl. 2.45 Tewaterlating van de Oranje" door H. M. de Koningin. Hierna rep. van de vlootrevue. 4.30 Voor zieken en thuiszittenden. 5.Voor de kinde ren. 5.30 De Pallaöians. 6.30 Sport- praatje. 7.Pianovoordr. 7.30 Rep. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Gr.pl. 8.25 Het Omroeporkest, -Operette-koor en solisten. 9.25 Veertig jaar Kleinkunst. 10. Gr.pl. 10.30 Rep. 11.— ANP-ber., hierna tot 12.H. Calling's orkest. HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11— en 2—12.—). 8—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10— Gr. pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO-orkest. (1— I.20 Gr.pl.) 2.Voor de vrouw. 2.30 Tewaterlating van de „Oranje" door H. M. de Koningin. 3.20 Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Quintolia en gr.pl. 6.45 CNV-kwar- tiertje. 7.Ber. 7.15 Rep. 7.45 Rep., evtl. gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Declamatieclub, Die Haghe-Sangers en 't NCRV-orkest. 9.45 NCRV-Harmonie-orkest en gr.pl. (10—10.05 ANP-ber.) 10.45 Gymnastiekles. 11.Gr.pl. 11.50 12.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gr.pl. met toelichting. 12.15 Orgelspel. 12.50 Gr.pl. 1.20 Dansmuziek (gr. pl.) 1.50 Het Norris Stanley sextet. 2.20 Pianovoordr. 2.50 Ernest Leg- gett en de Continental Players m. m v. solist. 3.35 Het Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.40 De Westmin ster Players. 6.20 Ber. 6.45 Cello en piano. 7.20 Fred Hartley en zyn sextet mmv. solist. 7.50 BBC- Mannenkoor en solist (met piano begeleiding). 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 lack Payne en zijn Band. 10.Ber. 10.25 Korte kerk dienst. 10.45 BBC-orkest. 11.35 Mau- rice Winnick en zijn orkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.20 en 10.30 Gr.pl. 12.40 Giardino- orkest. 3.05 en 4.20 Gr.pl. 5.20 Radio tooneel. 7.20 Ccllovoordracht. 7.35 Gr.pl. 8.35 Zang. 8.50—12.05 Uitz. uit het Théatre National de 1'Opéra- Comique. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 en 8.50 Omroeporkest. 10.20 Volkslie- derenconcert. 12.20 Concert m.m.v. J. Preissler en .-jjn solisten. 2.30 Populair concert, 3.20 Ryksuitz.: Rijkspartijdag 1938. 6.30 Het Otters- bach-trio. 7.20 Omroeporkest. 7.55 Gr.pl. 8.30 Omroeporkest en -koor. 9.20 Rijkspartijdag 1938. 10.35 Gr.pl. 10.50 Nedersaksenorkest. 12.20 3.20 Danziger Landesorkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. -322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Cabaretensemble. 1.Omroepdansorkest. 1.30 Om- roepsalonorkest. 2.2.20 Gr.pL 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gr.pl. 7.23 Zang en piano. 8.20 Gr.pl. 9.20 Omroepsymph.-orkest. 10.10 Gr.pl. 10.30 Vervolg concert. 10.5011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.en 1.30 Omroepklein- c.ikest en musette-ensemble. 1.50 2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroep- kleinorkest. 8.20—10.50 La Bohème, opera. Hierna Caprice espagnol, ballet. In de pauzes gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Rijksuitz.: Rijkspartijdag 1938. 10.20 Ber. 10.40 Trieconcert. 11.05 Ber. 11.20 Gr.pl. 12.20—2.20 Nacht concert. (1.15—1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.50, Parys R. 10.50—12.05, Radio PTT Nord 12.05 —13.20, Brussel VL 13.20—14.20, Fr. 14.20—17.20, VI. 17.20—18.05, Radio PTT Nord 18.05—18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Keulen 19.20—20.20, Brussel Fr. 20.2022.50, Keulen 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.15, Droitwich 12.1524. Lijn 5: Diversen. De voorzitter meende deze meening niet te kunnen deelen en wees ook nog op de overeenkomst met de andere bonden. Het elftal heeft reeds eerder by het bestuur een rpunt van bespreking uitgemaakt om te ko men tot het sterkste elftal. Zaandijk haalt nog een enkel onbelangrijk punt aan, evenals Nieuwe Niedorp, die de maandelijksche rekening liefst niet aan haar secretaris, doch aan den penningmeester ge zonden zag. De voorzitter zag hier geen bezwaar in, doch de verantwoording komt dan voor de betrokken vereeniging. K.F.C. sluit de rij met het verzoek tot op heffing, eveneens van het N.H.V.B.-elftal en ziet 'meer waarde in een K.N.V.B.-N.H.V.B.- elftaL waarvoor K.F.C.'s eerste team zich dan als tegenstander beschikbaar stelt. De eerste meening werd niet gedeeld, doch de sympathieke geste werd zeer op prijs gesteld en zal in overweging worden genomen. Ongeveer vijf uur sloot de voorzitter met een woord van dank en wenschte allen een voorspoedig seizoen toe. H. L. O. IN INDIE. In Nederlandsch-Indië is een vereeni ging opgericht tot bevordering van har monische lichaamsontwikkeling. Het be stuur is als volgt samengesteld: prof. A. de Waart, hoogleeraar aan de Geneeskun dige Hoogeschool, voorzitter; Abdurach- man Saleh, assistent aan de Geneeskun dige Hoogeschool, secretaris; mr. dr. P. F. Kuehler van de Javasche Bank, penning meester; dr. I. J. Brugmans, secretaris Departement van Onderwijs en F. H. A. Claessen, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding, leden. Tennis. AMERIKA BEHOUDT DEN DAVISBEKER. Door een vrij gemakkelijke overwin ning van Budge op Quist heeft Amerika den Davisbeker kunnen behouden, daar de stand in den wedstrijd tusschen Ame rika en Australië in de Challengeround hierdoor 31 is geworden. In het laatste enkelspel van den Chal- lenge Round klopte de Australiër Brom- wich den Amerikaan Riggs met 64, 4—6, 6—0, 6—2. Amerika heeft den eindstrijd dus met 32 van Australië gewonnen. Zwemmen NATUURBAD „KARPERTON". In verband met de minder gunstige weers omstandigheden werd in de theeschenkerij van de „Karperton" Zondagmiddag aan de laatste (vierde) groep leerlingen-abonné's het vaardigheids-diploma zwemmen uitge reikt en wel aan Koosje Meijer, Fieke Vis ser, Wim Hoedeman, Diet Ivangh, Joop Leyen en Henk Leijen, allen te Bergen; Cle- mens Köllman, Bep Volberda en Henk Voi- beda, woonachtig te Alkmaar; Tini Everlng (100ste leerling seizoen-1938). Treesje Evering en Nelly Meijssen, wonen de te Amsterdam. Tevens werd aan Hannie Reitsma en aan Dick Mol, beiden te Bergen een door de „Overdekte" en de „Karperton" uitgeloofd zilveren bekertje overhandigd voor het feit, dat zij van circa 60 inschrijvers gebleken wa ren, gedurende het seizoen 1938, de grootste vorderingen in het zwemmen te hebben ge maakt. Jaarlijksche Fokveedag op Texel. Maandag is te Den Burg de jaarlijksche fokveedag van wolvee gehouden, waarvoor evenals gewoonlijk zeer veel belangstelling bestond. Daar het Marktplein met het oog op de feestelijkheden van Dinsdag reeds ver sierd was, gaf dit aan dezen dag een bijzon der feestelijk aanzien. Voor de eerste maal werd dit jaar alleen geregistreerd vee ter keuring aangeboden, doch hiervoor was de aanvoer zeer groot, bijna 200 nummers, tezamen omstreeks 500 stuks, werden ter keuring aangeboden. Bij bekkenslag werden de keurmeesters te 9 uur opgeroepen om bij de officieele ope ning in hotel Texel aanwezig te zijn. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter van de H. M. v. Landbouw op Texel, den heer A. Keyser Rz. Spr. heette allen welkom, inzonderheid ir. Leignes Bakhoven, inspecteur van het veeteelt- en zuivelwezen en ir. de Vries, Rijkslandbouw- consulent, verder het dag. bestuur der ge meente Texel en de keurmeesters van elders. Het deed spreker leed op dezen fokveedag geen optimistisch geluid te kunnen laten hooren, de ontvangsten in het schapenbedrijf eijn dit jaar voor Texel wel een paar hon derdduizend gulden minder geweest dan vorig jaar, terwijl ook de vooruitzichten niet schitterend zijn. Vervolgens deed spreker een beroep op ir. Leignes Bakhoven om te verkrijgen, dat de schapenfokkers vrijgesteld zouden wor den van de monopolieheffingen op de gra nen, daar deze fokkers in het geheel geen steun ontvangen. Aan het gemeentebestuur van Texel richtte spr. hetzelfde verzoek. Verder deelde spreker mede.e dat op ver zoek van de Texelsche landbouworganisa ties ditmaal alleen geregistreerd vee wordt gekeurd. Dengenen, die hiertegen bezwaren ingekracht hadden, gaf de heer Keyser in overweging lid te worden van de vereen. „Het Schapenstamboek" en een aantal beste ooien onder controle te zetten. Vervolgens werd gesproken door den bur gemeester van Texel, mr. A. F. Kamp, en door ir. Leignes Bakhoven, die wees op de groote beteekenis van Texel als fokoord voor schapen, en de resultaten, die ook in Fries land met het Texelsche schaap worden be reikt. Spreker eindigde met den wensch, dat Texel, waar dit ras zyn kwaliteit verkreeg, door voortdurende verbetering van het ras door selectie, de leverancier moge blijven van het fokmateriaal van Nederland. De zilveren wisselbeker van T.E.S.O., die vorig jaar in bezit was van Jb. Eelman Gz., werd nu toegewezen aan Jb. Kikkert Nz. voor ram No. 1943. (Hierbij dient opge merkt, dat deze ram geen eersten prijs ver wierf, doch op Texel is geboren, hetgeen de bedoeling is van T.E.S.O.) Bij beschikking van den minister van economische zaken van 1 September, is, met ingang van 15 September 1938 be noemd tot leeraar aan de rijkslandbouw- winterschool te Schagen, de heer I. J. Schroevers te Julianadorp (gem. Den Helder).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7