DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ERNSTIGE INCIDENTEN TSJ ECHO-SLOWAKIJ E. IN i\ Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 211 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 8 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 140e Jaargang DUITSCHERS ONGERUST OVER HET LOT DER GEVANGENEN. Scherpe taal in de Duitsche pers. Nieuws in 't kort. De strijd aan de Jangtse. Japansche opmarsch tot staan gebracht. Bandistisme in Palestina. Op verschillende plaatsen relletjes. De algemeene toestand. I ALKMAARSCHE COURANT. en Wel op het meest ongunstige oogen- blik terwijl immers een breede basis voor onderhandelingen tusschen Henlein en de Tsjechische regeering was gevonden als gevolg waarvan de politieke hemel eenigszins was opge klaard is het, zoo meldt het D. N. B. uit Praag, te Moravisch Ostrawa tot een nieuw en zeer ernstig incident ge komen, waardoor de rust in Midden Europa weer ernstig verstoord is waardoor de kans bestaat, dat er van de onderhandelingen niets terecht zal komen. Vijf Sudeten-Duitsche afgevaardigden, Köllner, Neuwirth, May, Knorre en Wer- ner, waren gistermorgen met eenige partijfunctionarissen naar Ostrawa ge komen om van de autoriteiten een onder zoek te verlangen van berichten, volgens welke Sudeten-Duitschers in de politie- gevangenis mishandeld en in boeien ge klonken zouden zijn. Het betreft hier, aldus het Duitsche bureau, 82 leden der partij, die van hun bedden gelicht zijn onder beschuldiging Van het bezitten van wapens. Toen de afgevaardigden in het kanton gerecht een onderhoud hadden, verzamel de zich buiten de Duitsche bevolking, die, aldus het D. N. B., ongerust was over het lot der arrestatie. Plotseling traden bereden Tsjechische agenten tegen de menigte op met rijzwe pen. Toen de afgevaardigden zich tot den politiecommandant wilden wenden, werd May door een der agenten met de rijzweep geslagen, hoewel hij zich legitimeerde. De agent antwoordde daarop met de woorden: „Dat blijft mij hetzelfde." De commandant bedreigde een anderen afgevaardigde met de zweep en drong hem met zijn paard tegen een huis. Ten slotte verklaarde de politie, dat de afgevaardigden gearresteerd waren. Zij konden hen echter niet wegleiden, daar, zoo vertelt het Duitsche bureau verder, een andere afdeeling politie eenige communis ten tegen de Sudeten-Duitschers liet op treden. De commissaris van politie weigerde den agent, die May geslagen had, te schorsen, hij zeide slechts een streng onderzoek toe. Köllner en May hebben een telegram doen toekomen aan minister-president Hodza en den minister van binnenlandsche zaken, waarin zij in felle bewoordingen protesteeren tegen het optreden der politie en een zeer strenge bestraffing der schul digen eischen. Beraadslagingen gestaakt. De delegatie der Sudettn-Duitsche partij vergaderde juist, toen bovengenoemd inci dent plaats vond en toen het bericht van de relletjes haar bereikte, staakte zij oogenblikkelijk de beraadslagingen en be- sioot zij den minister-president mede te deelen, dat zij gedwongen waren wegens de gebeurtenissen te Ostrawa de onderhan delingen te onderbreken. Het voorstel der regeering, aldus werd den premier medegedeeld, moet bij de Sudeten-Duitsche bevolking den indruk wekken, dat het door de re geering ernstig bedoeld wordt, ook ten aanzien van het in practijk bren gen der afzonderlijke punten. De ge beurtenissen van Ostrawa toonen aan, dat de regeering den toestand niet in die mate meester is, dat op dit oogen- blik de zakelijke besprekingen met succes begonnen en voltooid kunnen worden. Het optreden der politie te Ostrawa is in zoo scherpe tegenstel ling met de verklaring der regeering, dat zij de nationaliteitskwesties wil regelen, dat men hier meer waarde aan de daad dan aan het woord moet hechten. De delegatie heeft van dezen nieuwen stand van zaken president Benesj op de hoogte gesteld, alsook lord Runciman, die de delegatie onder leiding van Frank ont vangen heeft. Nog meer incidenten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Tsjechische politie te Troppava met gummistokken is opgetreden tegen Sude ten-Duitsche vrouwen en kinderen, die naar het raadhuis waren gekomen om te vernemen, of de kinderen naar Tsjechische scholen gezonden moesten worden. Eenige vrouwen, zoo beweert het Duitsche bureau verder, werden gearresteerd en eerst na tusschenkomst der Sudeten-Duitsche partij vrijgelaten. De afgevaardigden te Ostrawa hebben in een telegram aan Benesj tegen deze voorvallen geprotesteerd. Maatregelen te Moravisch Ostrau. Het Duitsche Nieuwbureau meldt uit Praag, dat in den loop van den middag politie met stalen helmen op, de omgeving van het gerechtsgebouw van Moravish Ostrau heeft afgezet. Terwijl de afgevaar digden May, Köllner, Knorre, Nitsch en Werner druk bezig waren wegens „de door de politie teweeggebrachte incidenten", heeft afgevaardigde Neuwirth met de be voegde personen van het gerecht en de politie de verdere onderhandelingen ge voerd in het belang der arrestanten uit het gebied van Freiwald. In den laten namiddag werd bekend, dat alle arrestanten uit de buurt van Freiwald plotseling naar Olmuetz werden overge bracht. Tegelijkertijd werd bekend dat de Engelsche waarnemer Sutton Pratt op weg naar Moravisch Ostrau was, zoodat, aldus het D. N. B. het plotselinge transport der arrestanten bij de bevolking den in druk deed ontstaan, dat ongewenschte ge tuigen der onwettige gebeurtenissen voor zijn aankomst uit de stad moesten worden gebracht. Felle Duitsche perscommentaren. De incidenten van Morawska Ostrawa vormen het voorwendsel voor nieuwe aanvallen in de Duitsche pers op Tsjecho-Slowakije. De bladen trachten met sensationeele opschriften den Tsjecho-Slowaakschen toestand het karakter van uitzonderlijken ernst te geven. De „Völkischer Beobachter" schrijft met vette letters, die met een roode streep zijn onderlijnd: „De regeering te Praag is geen meester meer over de politie. Leger en politie doen wat zij willen. Het ware ge laat der Tsjechische voorstellen." Hieraan wordt toegevoegd: „De werke loosheid der regeering tegenover het op treden van politie en soldaten toont, dat zij niet meer meester is over de staatsorga nen, die de rust en de veiligheid moeten waarborgen. Wij leiden daaruit af, dat niet zij regeert, maar de politie en het leger." Het officieuze blad „Deutscher Dienst" gebruikt uiterst felle taal: „Den dag, waarop de Tsjechische tegenvoorstellen worden gepubliceerd, om bij de lichtge- loovige openbare wereldmeening den in druk te wekken van een wil tot overeen stemming van Tsjechische zijde, bedreigt een bandiet in Tsjechisch uniform met zijn rijzweep leden van de nationaliteit, aan wie men beweert aangename levensomstandig heden aan te bieden. De incidenten van Morawska Ostrawa toonen aan, dat de regeering te Praag geen enkele autoriteit meer bezit om een einde te maken aan dergelijke drijverijen. Moet dat voortgaan? Het antwoord moet uit Praag komen. Duitschland wacht en met Duitschland alle menschen, die nog begrippen hebben van orde en veiligheid. Het incident bijgelegd? Volgens inlichtingen uit officieele bron, gisteravond te Parijs ontvangen, is het incident te Moravisch Ostrawa geregeld na besprekingen tusschen de regeering en de Sudeten-Duitsche ge delegeerden. Derhalve is besloten tot hervatting der besprekingen. Driehonderd Duitschers over de grens? Volgens de laatste berichten, die nog niet officieel bevestigd zijn, heeft de Tsjechi sche politie in den afgeloopen nacht drie honderd Duitschers verrast, die gewapend de grens passeerden bij Moravisch Ostrawa. Er werden 53 personen gearresteerd en naar de gevangenis gebracht. Deze ge beurtenissen hebben aanleiding gegeven tot de ongeregeldheden te Moravisch Ostrawa. Foqmosa door aardbeving getroffen. - Het centraal meteorologisch observatorium te Tokio heeft medegedeeld, dat in Formosa gisteren een vrij krachtige aardbeving is gevoeld. Het epicentrum was 30 K.M. ten W. van Karenko, in Oost-Formosa, gelegen. Slachtoffer der „zuivering"? - Een pas gisteren gepubliceerd decreet van den raad van Russische volkscommissarissen, geda teerd 7 Augustus, ontheft den plaatsvervan- genden volkscommissaris van buitenland- sche zaken, Boris Stomoniakof van zijn functies. Te Hankau wordt gemeld, dat de Japan sche opmarsch aan den Zuidelijken oever van den Jangtse na de inneming van Mahoe- ling yoor de nieuwe Chineesche verdedi gingslinies tot staan is gekomen. Japansche aanvallen bij het Ming-gebergte en Hwangmei zijn afgeslagen. Chineesche troepen hebben de Japanneezen van Soe- soeng uit in den rug aangevallen. Ten Zuiden van Hoesjan zouden de Japanneezen zware verliezen geleden hebben. Nieuwe troepenverschepingen. De woordvoerder van de Japansche mili taire autorteiten heeft aangekondigd, dat in de komende dagen omvangrijke militaire transporten uit Japan in China zullen aan komen. Bij Tangkoe is de ontscheping der troepen reeds begonnen. De sterkte der nieuwe naar China gezonden troepen wordt niet medegedeeld, doch zij moet aanzienlijk zijn, daar met de troepen talrijke officieren met den rang van generaal aangekomen zijn of nog zullen aankomen. Twintig bandieten hebben gisteren een politiebureau in het Noorden van Jeruzalem overvallen. Hierbij werden twee politie beambten, een jood en een Arabier, en twee bandieten gedood. Dinsdagavond heeft een gewapende bende nabij het knooppunt van spoorwegen te Lydda een enormen stapel dwarsliggers in brand gestoken, ten gevolge waarvan aan zienlijke schade is aangericht. Te Jaffa zijn vier gewapende mannen het gemeentehuis binnengedrongen. Zij over vielen den kassier en maakten zich met een bedrag van 41 pond sterling uit de voeten. Op de grens van Jaffa en Tel Aviv zijn twee Arabische jongelieden ernstig door schoten gewond. Havas meldt nog, dat rebellen in de om geving van Jaffa gisterochtend een Arabi- schen hulpagent hebben gedood. In extre mistische kringen is een beweging ontketend voor bet boycotten van de electriciteit, die geleverd wordt door maatschappijen, waar bij joodsche belangen betrokken zijn. Alkmaar, 8 September. Toen gisteren de voorstellen van de Tsje chische regeering gepubliceerd werden en men kon lezen, dat deze voorstellen zeer ver gingen en aan vrijwel alle eischen der Su deten-Duitschers tegemoet kwamen, toen kon men van een zekere ontspanning preken; toen leek het er op, dat de oplossing van de Tsjechische kwestie nabij was. Het sprak welhaast vanzelf, dat de Sude ten-Duitschers deze nieuwe voorstellen der regeering als basis voor onderhandelingen konden aanvaarden en men is van die zijde dan ook terstond begonnen, de ingediende regeeringsideeën te bestudeeren. Echter, hoe onzeker is de toestand! Nauwe lijks is er eenige opklaring gekomen, of een nieuwe donkere wolk verschijnt er aan den politieken hemel: de incidenten te Moravisch Ostrava men zie de berichten hierboven maakten de gemoederen zoo warm, dat de besprekingen, die de Sudeten-Duitschers on der elkaar voerden, onmiddellijk werden af gebroken. Als motief werd opgegeven, dat de „regeering den toestand niet meer zooda nig in de hand had, dat de besprekingen met vrucht konden worden voortgezet". Afgeloopen dus! En weer zal Runciman aan het werk moeten, om de boel te redden. Hetgeen moeilijk zal zijn, want op het oogen- blik is het zoo, dat men in Berlijnsche diplo matieke kringen een levendige ongerustheid aan den dag legt. De woordvoerder der Wilhelmstrasse ver klaarde, dat door de incidenten van gister een gevaarlijke toestand is geschapen. Poli tieke kringen voegen hier aan toe, dat deze deze incidenten de zwakte bewijzen der re geering te Praag, die zich geen rekenschap geeft of wil geven van den toestand. „Zeer zeker zijn te Praag invloedrijke kringen vast besloten tot iederen prijs iedere poging tot een vreedzame regeling van het Sudeten- proble-m te saboteeren. De verantwoorde lijkheid voor den toestand valt uitsluitend op i de regeering van Tsjecho-Slowakije, welke te zwak is om degenen, die onrust en ver warring willen zaaien tot de orde te roepen". Ziedaar de meening in Berlijn. En als het nu zulke meeningen openbaar maakt, dan is het moeilijk, om opnieuw de zaak aan het rollen te brengen. [J De mededeeling van de Sudeten-Duitsche partij, waarin de afbreking der besprekin gen met de Tsjechische regeering werd be kend gemaakt, heeft de leidende kringen in Neurenberg, waar op het oogenblik de N.S. D.A.P. congresseert, niet verrast. Diplomatieke kringen, te Neurenberg zijn van meening, dat de Sudeten de laatste voor stellen van Praag niet konden afwijzen op gevaar af dat de wereldopinie zich tegen hen zou keeren. Er bleef hun derhalve niets anders over, dan de besprekingen te onder breken door gebruik te maken van het eer ste het beste voorwendsel. Men denkt thans, dat de Sudeten-Duit schers, aleer zij bereid zullen zijn de onder handelingen te hervatten, veiligheidswaar borgen zullen eischen zooals de terugtrek king buiten het door de Duitsche minderheid bewoonde gebied van strijdkrachten der Tsjechoslowaaksche politie en de vergunning zelf hun veiligheidsdienst te organiseeren. Te Neurenberg acht men den toestand ern stig. Engeland is gisteravond in beroering ge bracht door een hoofdartikel in de Times, dat kort samengevat het volgende behelsde: Als de Sudeten-Duitschers tevreden zijn met binnenlandsch zelfbestuur en afstand doen van hun eischen betreffende het buitenland- sche beleid en het recht de nationaal socia listische leer te belijden, kortom, als z.j niet meer vragen dan de opheffing van hun grie ven en diskwalificaties, zouden de jongste Tsjechische voorstellen een bevredigende re geling mogelijk moeten kunnen maken. „Maar", gaat het blad dan door, „als de Su deten-Duitschers nu meer vragen dan de Tsjechische regeering bereid is hun in de jongste voorstellen te geven, moet men daar wel uit opmaken, dat de Duitschers verder gaan in hun eischen dan de opheffing van hun diskwalificaties en dat zij zich in de Tsjechische republiek niet thuis voelen. In dat geval zou het de moeite waard zijn voor de Tsjechische regeering te overwegen of zij een zeker plan, dat in bepaalde krin gen ingang heeft gevonden, geheel moet uit sluiten. Dit plan houdt in Tsjecho-Slowakije een meer homogenen staat te maken door den afstand van de gebiedsstrook, bewoond door een vreemd volk, dat grenst aan de natie, tot welker ras het behoort. In ieder geval schijnt de wensch van de bevolking een element van beslissend be lang te zijn voor een duurzame oplossing en bet is denkbaar, dat de voordeelen voor Tsjechoslowakije van een homogenen staat te worden, grooter zouden zijn, dan de voor de hand liggende nadeelen van het verlies van de Sudeten-Duitsche grensstreken. Zooals gezegd, heeft dit artikel groote consternatie veroorzaakt in Engeland, maar al ras bleek, dat de Times dezen keer wat al te ver is gegaan. De Engelsche regeering heeft nog gisteravond verklaard, dat zij in geen enkel opzicht voor het artikel verant woordelijk is of wil zijn. Wat helpt dat echter? Iedereen weet in Engeland wel, dat de Times geen officieel orgaan is. Maar200 zegt men in Lon den het kwaad is geschied en kan zonder ingrijpende maatregelen niet weer ongedaan worden gemaakt. Von Ribbentrop heeft nu een prachtig argument gekregen om Hitier er van te overtuigen, dat hij gelijk heeft ge had, dat de Engelsche regeering haar waar schuwing niet ondersteunen en dat derhalve Engeland, als Duitschland maar in zijn eisch blijft volharden, Tsjecho-Slowakije aan zijn lot zal over laten. De Times is op glibberige paden geweest Zij heeft de Europeesche vraagstukken zeer bemoeilijkt. Laten wij hopen, dat Hitier zal inzien, dat de Times zich leelijk vergist heeft. LEELIJKE VAL VAN EEN FIETSER. Op den weg langs de Noordervaart zijn gisteravond twee fietsers uit Alkmaar, n.1. K. D. en C. met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan eerstgenoemde met het hoofd op den weg viel. De jongeman kwam zoo leelijk te vallen, dat hij met een vrij zware hersenschudding naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Alkmaar, Donderdag. I Heden uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank den verdachte tot 1 dag gevangenisstraf met aftrek van 1 dag preventieve hechtenis en tot een voor waardelijke terbeschikkingstelling. DE WEG-MISERE IN HEILOO. De weg-misère in Heiloo is nog niet weg omdat de weg nog steeds geen weg is. Het klinkt een beetje raadselachtig maar wij willen er alleen maar op wijzen, dat Heiloo gister weer de dupe is geweest van het feit, dat men vanaf Mei in de kom van het dorp al bezig is een nieuwen rijweg te maken met het eenige resultaat, dat men er in September nog niet op rijden kan. Thans is het rij verkeer blijkbaar ver legd over den Heerenweg en den Stations weg. Het resultaat van deze wegmisère is gis ter weer geweest, dat slechts een klein deel van het dorp de kinderoptocht heeft kun nen bewonderen, daar men den kinderstoet niet over de thans voor snelverkeer be staande binnen-wegen durfde leiden. DE MISHANDELING IN HET HEILOOER BOSCH. De Alkmaarsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den Heilooschen timmerman G. M., die in den avond van 26 Juni j.1. in het Heilooër bosch, na een twist met eenige opgescho ten jongens die hem sarden, den 16-jari- gen P. H. uit Alkmaar met een aardappel mesje gevaarlijk had gestoken. De officier van justitie had in de zitting van Dinsdag 30 Aug. tegen M., die zenuw patiënt is, een dag gevangenisstraf ge- eischt en een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. De verdediger, mr. H. Schuurman te Alkmaar, pleitte onmiddellijke invrij heidstelling van den verdachte en een voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank stelde toen M. onmiddel lijk in vrijheid. VEROORDEELD WEGENS DIEFSTAL. De Alkmaarsche rechtbank veroordeel de heden de huishoudster E. de V. uit den Beemster, die haar patroon voor 30 had bestolen, tot 5 maanden gevangenis straf. De eisch was 6 maanden. HET VEERTIGJARIG JUBILEUM. Het is begrijpelijk, dat onze bioscopen deze week geheel in het teeken van het regeeringsjubileum staan. De film „Veer tig jaren" zal ongetwijfeld ook in Alk maar honderden belangstellenden uit stad en omgeving trekken. In het Victoria-theater draait als bij- film nog een Polygoon-opname, waarin een alleraardigst overzicht wordt gegeven van alles wat in het leven van Koningin Wilhelmina opmerkenswaard is geweest. DE OPLOSSING VAN HET LETTER RAADSEL. Men verzoekt ons nog te melden, dat aan de oplossing van het letterraadsel bij het bloemencorso 1165 personen hebben deelge nomen waarvan 947 het goede woord „Me tropolis" hadden gevonden. Gaarne willen wij hier nog even een ver zuim herstellen. Men wijst er ons n.1. op, dat onder de ter gelegenheid van den nationalen feestdag versierde straten nog genoemd dient te worden de Metiusgracht, waar van de boomen een dankbaar gebruik was ge maakt bij de aangebrachte versiering. Voor het eerst sinds dertig jaar was er nu ook weer een feestverlichting. van FAILLISSEMENTEN. De rechtbank heeft heden in staat faillissement verklaard: J. Nuy, landman, wonende te Anna Paulowna; rechter-commissaris mr. Krabbe, curator mr. Crevecoeur; P. Sijm, bloemkweeker te Opmeer; mr. Ledeboer rechter-commissaris, mr. Buiskool curator.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1