LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Eere-promotie van de koningin. Doctor in de economische wetenschappen. teit- Voor kleine tuinen. Pieflaag^2611 Van f 2 tot f 650 Per 100 zyn Met tomaten wü het niet De «fbraakprij- ten van 3.50 tot hoogstens 9.50 per 100 K.G. zyn laag. Er komt dagelijks meer aan voer van diverse koolsoorten en de pryzen zyn niet bepaald laag. Roode kool maakte een prys van 2.50 tot 6, groene kool 5.50 tot 7.50 en Chineesche kool 4.50 tot 7.50 per 100 K.G. Ook in uien komt meer belang stelling en de prijzen van 4 tot 5 per 100 K.G. zyn redelijk te noemen. In de fruitmarkt komt meer lyn door den grooteren aanvoer van herfstvruchten, ter wijl zomerfruit geen rol meer speelt. Eenige prijzen zyn wel teekenend voor de groote party, bij verschillende rechterlij vraag. Blauwe pruimen golden 17 tot f 22,1 ties had gekregen, o.a. wegens reine Victoria f 30 tot f 41, witte pruimen van minister Colyn. 16 tot 24, druiven 34 tot 45, claps favo- Heden moest B. wegens rite 27 tot 36, Beurré de merode 13 tot voor den Haagschen politierechter terecni 22, Daimant f 11 tot f 18, Beurré d'Amanlis staan. Hij was niet verschenen, en er wera 28 tot 34, Herzogin Elsa f 17 tot f 23, verstek tegen hem verleend, zoete appelen 14 tot f 19 en keukenpe ren 13 tot 19 per 100 K.G. De „laatste bramen deden 0.80 tot 0.90 per slof. Me loenen besomden f 0.10 tot f 0.25 per stuk. De „laatste" aardbeien maakten een prijs De officier van justitie, mr. P. K. Blok, zeide in zijn requisitoir, dat B. al verschil lende malen veroordeeld is, meestal wegens beleediging van een volksgroep. Hieruit kan men de mentaliteit van verdachte afleiden Sll. wv.. -L l van 0.15 tot 0.25 per doosje. De niet ge- Hy gaat bij zyn politieke actie's veel en veei verder dan behoorlijk is. Ook dit feit noemde groenten en fruit hadden onveran- j derde pryzen. {ONGECORRIGEERD^ Het was hedenmiddag klokslag half vier toen de koningin, prinses Juliana en prins Bernhard by het gebouw der Uni versiteit in de Oude Manhuispoort arri veerden, waar uit erkentelijkheid voor de onverflauwde belangstelling, die de koningin in heel de periode harer regee ring aan den dag heeft gelegd voor de economische zorgen en eischen des lands en doordrongen van het bewust zijn met welk een diep besef H.M. steeds de belangrijke en uiterst moeilijke pro blemen der economische structuur be handeld heeft, de senaat der universiteit aan onze jubileerende vorstin honoris causa het doctoraat in de economische wetenschappen zou verleenen. Bij den ingang van de Oudemanhuispoort werd het koninklijk gezelschap ontvangen door enkele hoogleeraren, o.m. prof. dr. H. Brugmans en prof. dr. J. D. van der Waals Jr. In de vestibule werd de koningin verwel komd door den rector-magnificus van den senaat prof. mr. dr. H. Frijda. Een orkest speelde het Wilhelmus, onder welks plech tige tonen de koninklijke stoet de aula be trad en naar zijn plaatsen schreed. Onder de aanwezigen in de geheel gevul de aula merkten wij op de ministers Colijn en Slotemaker de Bruine, de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal en veie anderen. Toen allen gezeten waren besteeg de rec tor-magnificus der universiteit van Amster dam, prof. Frijda, den katheder voor het uit spreken van zijn rede. De spr. heette de Ko ningin welkom en bracht vervolgens het vo rig bezoek van de koningin, op 27 April 1892, aan de Amsterdamsche Universiteit m her innering. Vervolgens gaf prof. Frijda m korte trekken een overzicht van de geschie denis der universiteit, wijzend op den groei, die zij in den loop der tijden doormaakte. Spr. was erkentelijk voor hetgeen de ko ningin in de afgeloopen 40 jaren voor Neder land deed. De senaat heeft zich hiervan re kenschap gegeven. De economische zorgen van ons land zyn zoo zeide spr. de zor gen van de koningin. „De groote veranderingen, die de struc tuur der wereld de afgeloopen twjntig jaren en vooral sinds de wereldcrisis, heeft onder gaan, plaatsten ook ons land voor een veel heid van gewichtige en uiterst moeilijke problemen. Wij kennen de gespannen be langstelling, die wy steeds bij uwe majesteit hebben gevonden; wij weten, dat uw maje steit vol besef van den omvang en hun diep te, hun steeds de grootste aandacht heeft ge wijd. Aan zyn erkentelijkheid hiervoor heeft de Senaat dezen universiteit, waar de studie van het economisch leven een groote plaats in neemt, uiting willen geVen. Hij heeft ge meend dit te kunnen doen door u de hoog ste eer te bewijzen die hem ter beschikkmg staat en zoo uwe majesteit het doctoraat in de economische wetenschappen te verleenen. Het is den senaat een groote voldoening, dat uwe majesteit heeft toegestemd deze uiting van zijn erkentelijkheid wel te willen aan vaarden, Thans moge ik overgaan tot de plechtige handeling der promotie". De promotie. Gekomen tot dit punt in zijn redevoering, daalde de rector magnificus van den kathe der af en plaatste zich er voor, terwijl de se cretaris van den senaat zich uit de banken der professoren begaf en zich naast hem stelde. De rector dekte zich, alvorens de sa- cramenteele formule uit te spreken, het hoofd, waarop ook de hoogleeraren uit hun banken verrezen en zich eveneens het hoofd dekten. By de eerste woorden van den nromotor verhief zich ook H.M. van haar zetel staande haar promotie aan te hooren. „Uit kracht van de bevoegdheid ons bij de wet verleend", aldus de rector magnificus, „volgens besluit van rector en de senaat, op voordracht van de faculteit der economi sche wetenschap, verklaar ik uwe majesteit, Wilhelmina Helena Paulina Maria, koningin der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau, enz. enz. te bevorderen tot doctor in de economische wetenschappen en haar alle rechten te ver leenen, die door wet of gewoonte aan het doctoraat in de economische wetenschappen zijn verbonden. Ten bewijze hiervan zal u het diploma worden overhandigd, door rector en secretaris onderteekend, en van het groot zegel der universiteit voorzien". Spreker eindigde zijn redevoering met als tolk ook van den academischen senaat den wensch uit te spreken, „dat uw volk nog vele jaren uwe majesteit zijn getuigenis moge kunnen brengen van zyn liefde en er kentelijkheid jegens uwe majesteit en haar huis". Doctorsbul overhandigd. Nadat de promotie was voltrokken, over handigde de secretaris "an den senaat H.M. de koningin hei van het eeredocto raat. De tekst uoctorsbul luidt alr~ „Rector en Senaat der Universiteit van Amsterdam gevoelen zich deel van het Ne- derlandsche volk in zijn vreugde by de her denking van den dag waarop, voor veertig jaren, de regeering door H.M. de koningin werd aanvaard; zy gevoelen zich deel van 't volk ook in zijn erkentelijkheid voor het geen in die veertig jaren H.M. voor het land heeft gedaan. Zij hebben zich in het bijzonder reken schap gegeven van hetgeen H.M. voor haar land geweest is in de tijden dat zijn econo misch leven, door den oorlog eerst en door een hevige crisis later, in ernstige mate werd verstoord en zijn welvaart werd bedreigd. Voor de vele economische vraagstukken van de grootste samengesteldheid vaak, die toen om oplossing vroegen, heeft H.M. steeds een gespannen belangstelling gehad. Vol be sef van hun gewicht, vol besef ook van hun omvang en hun diepte, heeft zy aan die' vraagstukken steeds haar aandacht gewijd en daarbij getoond doordrongen te zyn van de beteekenis, die voor de behandeling van economische problemen aan de economische wetenschap moet worden toegekend. Op deze gronden hebben rector en senaat gemeend een passenden vorm voor hun dankbaarheid jegens H.M. te kunnen vinden in de verleening van een doctoraat honoris causa, de hoogste eer, waarover zij beschik ken, en hebben zij besloten aan H.M. Wil helmina Helena Pauline Maria, koningin der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau enz. enz. het doctoraat in de economische wetenschappen honoris causa te verteenen en haar alle rechten toe te kennen, die door wet of gewoonte aan dat doctoraat zijn ver bonden. Ten bewijze waarvan deze oorkon de strekt, houdende de bevestiging van dat senaatsbesluit, door rector en secretaris van den senaat onderteekend en met het groot zegel der universiteit bekrachtigd. Gedaan te Amsterdam den negenden September des jaars onzes Heeren MDCCCCXXXVIII". Nadat de koningin vervolgens een toe spraak had gehouden, die door den senaat en alle aanwezigen staande werd aange hoord, werd nog een kort muziekstuk uitge voerd, waarna de rector de plechtigheid sloot. om LIJK BIJ ONBEWAAKTEN OVERWEG GEVONDEN. Vanochtend werd door een machinist aan het dienstpersoneel van het seinhuis te Udenhout gemeld, dat tusschen Udenhout en Berkel langs den spoorweg een lijk ge vonden was. Onmiddellijk heeft men den gemeente- en rijksveldwachter gewaarschuwd. Even voor bij den onbewaakten overweg ontdekte men het verminkte lijk van den 64-jarigen A. A. V., verpleegde van het St. Felix-gesticht in Udenhout. Een onderzoek wordt ingesteld. NOODLOTTIG ONGEVAL. Dezer dagen is te Schijndel de slagersbe- diende Th. Hanegraaf met zijn rechteroog in een ijzeren vleeschhaak geloopen. De haak drong precies onder de oogschelp de oogkas binnen. Direct werd door dokter Operraay de eerste geneeskundige hulp ver leend, waarna het slachtoffer thuis werd be handeld. Aanvankelijk liet de toestand zich niet ernstig aanzien, doch er deden zich complicaties voor, waarop Hanegraaf naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch is ver voerd. Hier werd operatief ingegrepen, het geen niet meer mocht baten. Het slachtoffer is gisteravond overleden. spreekt van een zeer bedenkelijke mentali- In verband hiermede vorderde mr. BloK een gevangenisstraf van één maand. De politierechter, jhr. mr. H. O. Feith, wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde B. tot een gevangenisstraf van zeven weken. JACHT VAN PLEZIERREIS NAAR AMERIKA TERUGGEKEERD. Het jacht „Holland" dat ruim een jaar geleden voor een plezierreis uit IJmuiden naar de overzijde van den Oceaan vertrok, is vanmiddag twaalf uur behouden in Hoek van Holland teruggekeerd. De bemanning bestond aanvankelijk uit de heeren Kuyt, die het bevel voerde en D. Hofman. De heenreis was niet voorspoedig. Men had met ziekte, storm en averij te kampen. Op de terugreis is de heer Heinze, een in West-Indië geboren Nederlander, aan de bemanning toegevoegd. DE KONINGIN ONTVANGT OUD-VOORZITTERS VAN DEN VOLKSRAAD. Adres van hulde en gelukwensch. De Koningin heeft hedenochtend in het Paleis op den Dam ontvangen dr. J. C. Koningsberger, prof. mr. H. Neytzell de Wilde en dr. J. W. Meyer Ranneft, allen oud-voorzitter van den Volksraad van Nederlandsch-Indië ter aanbieding van een adres van hulde en gelukwensch bij Hr. Ms. veertigjarig regeeringsjubileum. Dr. J. C. Koningsberger heeft de ko ningin bij deze gelegenheid toegesproken waarop de koningin de drie heeren haar bizonderen dank betuigde voor het adres. PRINS BERNHARD BEZICHTIGT HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ. Vergezeld van zyn adjudant, den kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, heeft prins Bernhard vanmorgen een bezoek ge bracht aan de Heineken's Bierbrouwerij in de Eerste van der Helststraat te Amsterdam. Te circa kwart voor elf arriveerde de prins in de groote blauwe Maybach bij den ingang van de brouwerij, waar de hooge gast werd verwelkomd door den directeur dr. H. P. Heineken. Nadat dr. Heineken den prins in de kamer van den bedrijfsleider een uiteenzetting had gegeven van het brouwproces, werd de fabriek bezichtigd. rubrieken 4, 5 en 6: Kampioen werd Wor- DUITSCHE AUTORITEITEN WENSCHEN I teltje 6) yader Bertus; Klaver, moeder Wor- SPOEDIGE HERVATTING DER ONDERHANDELINGEN. Alvorens toe te stemmen in de hervatting van de onderhandelingen, zullen de Sudeten- Duitschers naar verluidt er op aandringen, dat Hitier zijn steun verleent ten behoeve van een zware bestraffing van de betrokkenen teltje 3, eig. C. Mienis Jr. Rubriek Xla. Groepen: le prys Moeder met zoon en dochter, eig. G. Meereboer; 2e prys moeder s rt twee dochters, eig. gebr. Zuurbier. Rubriek XII b. Groepen: le pr. Negen dochters van Nellie's Meine, eig. gebr. Dap- bii het incident van Morawska Ostrava, aan- N< Kaag; 2e pr. Zes dochters van V J__1 j-i. Uli „mn. I n TVTinnic Tr P gezien zij van oordeel zyn, dat de bij vroe gere incidenten betrokkenen een te lichte straf hebben gekregen. De Duitsche autoriteiten wenschen echter een zoo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen, teneinde Hitier de ge legenheid te geven om in zijn redevoering van Maandag aan te kondigen, dat een re geling op handen is. NAUW CONTACT TUSSCHEN LONDEN EN PARIJS. Het nauwste contact tusschen de Fran- sche en Engelsche regeeringen wordt in verband met de Tsjecho-Slowaaksche Bertus Klaver, eig. C. Mienis Jr., C. Mienis Sr en R. Roskamp; 3e pr. Drie dochters van Gerard, eig. G. Meereboer en C. Bre- mer; 4e pr. Vier dochter van Frans Wodan, eig. Jb. Helder. EEN NOTENBOOM IN EEN KLEINE TUIN. Wanneer we den vorm van een notenboom beschouwen, waarmee we dan een Okker- of Walnoot bedoelen, dan blijkt het wel da delijk dat deze door zijn groote afmeting allerminst geschikt is voor 'n kleinen tuin. En toch, hoewel 't dan eigenlijk niet hoort, crisis gehandhaafd, aldus de diplomatieke jjan z00'n eenzame notenboom een wondere medewerker van Reuter. Frankrijk heeft Groot-Brittannië in kennis gesteld van de voorzorgsmaatregelen, die' genomen zijn ten aanzien van den militairen toestand en de beide regeeringen overwegen thans wat gedaan kan worden om den toestand te verlichten. De Britsche ministers wij den volledige en ernstige aandacht aan ieder aspect der kwestie en zoolang deze kwesties in bespreking zijn, worden spe culaties omtrent den aard dezer kwesties in verantwoordelijke kringen afgekeurd. Halifax heeft vanmorgen weer een be zoek gebracht aan Chamberlain, bij wien hij eenigen tyd vertoefde. £(uuUenJMnAouw SCHOLEN TE ROTTERDAM VOORLOOPIG GESLOTEN. De burgemeester van Rotterdam heeft ge last, gezien het schrijven van den genees kundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zuidholland dd. 8 September 1938, waarin hij adviseer- een deel der scholen, alsmede de kinderbewaarplaatsen in Rotter dam voorloopig tot en met den 17den Sep tember a.s. te sluiten, de sluiting van alle scholen voor voorbereidend en gewoon lager onderwijs, zulks met ingang van heden, voorloopig tot en met den 17den Sept. 1938. ZWART-FRONTER GAF OUD-MINISTER VAN SCHAIK EEN KLAP IN HET GEZICHT. Zeven weken gevangenisstraf opgelegd. Toen c;i 11 April van dit jaar de oud minister van justitie, mr. J. R. H. van Schaik, thans voorzitter van de Tweede Kamer des avonds omstreeks zes uur zijn woning aan de Van de Spiegelstraat hier ter stede verliet, kwam plotseling een man naar hem toe, die hem een klap in zijn gezicht gaf, daarbij de woorden uitroepende: „Dat is voor Arnold Meyer". Mr. van Schaik maakte een afwerende beweging met zyn wandelstok, waarop de man er van door ging. Kort daarna werd hij evenwel aangehouden en herkend, niet alleen door mr. van Schaik, doch ook door eenige personen, die van het voorval ge tuige zyn geweest. De aangehoudene, zekere B. H. M. B., legde een volledige bekentenis af. Hy was een aanhanger van „Zwart-Front" en was verbolgen over de veroordeelingen, j :lke -Vrnc' de 'nider van deze PRINSES JULIANA BEZOEKT DE JOODSCHE INVALIDE. Een Prinses Beatrix-zaal. Prinses Juliana had den wensch te ken nen gegeven een bezoek te brengen aan de stichting „De Joodsche Invalide", waarvan, zooals bekend, het nieuwe gebouw vrijwel gereed is. Zij werd hedenmorgen verwelkomd door den voorzitter van de stichting, dr. Keesing. Begeleid door den directeur van de Joodsche Invalide, betrad de prinses met haar gevolg en het bestuur der stichting de synagoge, waar het koor der groote synagoge een wel komstzang ten gehoore bracht. De opperrabbijn van Amsterdam, de heer L. H. Sarlouis, opende vervolgens de heilige arke, waarop het gebed voor het koninklijk huis werd gezongen. De heer Gans lichtte de prinses in over de inrichting der synagoge. De prinses had groote belangstelling voor de Hebreeuwsche opschriften van den voorhang. Hierna werden de prinses en haar gevolg rondgeleid door het nieuwe gedeelte van het gebouw, waarbij H.K.H. zich ongedwongen temidden van de patiënten begaf, zich velen hunner liet voorstellen en naar hun om standigheden vroeg. Diverse geschenken van verpleegden wer den de prinses aangeboden. In de bestuurskamer heeft de directeur der Joodsche invalide de heer Gans, aller eerst den opperrabbijn en vervolgens de leden van het bestuur aan de prinses voor gesteld. De voorzitter van de stichting, dr. Kee sing, hield vervolgens een toespraak tot prinses Juliana, waarin hij haar dankte voor de belangstelling, die zij aan het werk der Joodsche Invalide schonk. „Het bestuur van de Joodsche Invalide aldus dr. Keesing heeft mij opgedragen uwe koninklijke hoogheid wel eerbiedig te willen verzoeken ons besluit, om de zaal, grenzende aan onze Juliana-zaal, den naam van uw kind, Nederlands spes patriae, de jonge prinses Beatrix te mogen geven. Wij bieden u, in afwachting van een, naar wij hopen, goedgunstige beschikking uwerzijds, een klein tuiltje bloemen aan voor uw telg. Dat prinses Beatrix, dat ons geliefd Oranje huis moge groeien en bloeien. Dat het ons vorstenhuis en ons allen wel ga". Prinses Juliana zeide, dat zij het buiten gewoon aardig vond dat een der belangrijk ste zalen in het nieuwe gebouw naar haar dochtertje zal worden genoemd. Hierop nam de prinses afscheid. BELANGRIJKE REDE VAN DEN TSJECHO-SLOWAAKSCHEN PRESIDENT. Men deelt ons mede, dat de president der Tsjechoslowaaksche republiek, dr. Benesj, morgenavond voor de radio een rede zal houden in de Tsjechische en in de Duitsche taal. De rede vangt aan om 18.20 uur Neder- landsche tijd en zal ongeveer 20 minuten duren. FOKVEEDAG TE BERGEN. Rundveefokvereeniging De Duinstreek jubileert. De rundvee-fokvereeniging De Duin streek te Bergen heeft gejubileerd! Ze bestond 12 yt jaar en hoe kon men dit jubileum beter herdenken dan met het houden van een fokvee-tentoonstelling. Deze tentoonstelling werd gisteren gehouden op het terrein by het café Hilbrand en de jubileerende vereeniging mocht het ge noegen smaken, een zeer fraaie collectie vee te kunnen tentoonstellen. In den namiddag de keuring had voor dien plaats gehad heeft in café Hilbrand een bijeenkomst plaats gehad van de leden met hun dames, waarbij de voorzitter, de heer Zuurbier een korte toespraak hield, daarin o.m. gewagende van den nog steeds toenemenden groei der vereeniging. De heer Koster heeft daarna de vereeniging gecomplimenteerd, waarna de heer v. d. Poll den voorzitter huldigde. De heer Zuurbier was n.L 12 ft jaar voorzitter geweest, jubi leerde dus ook en hem wérd door den heer Koster een oorkonde aangeboden. Wat den fokveedag zelf betreft, de jury kende de volgende bekroningen toe: Rubriek I. Stierkalven 1938: le prijs Alexis, eig. C. Mienis Jr., 2e prijs Martin, eig. C. Mienis Sr. Rubriek Ila. Kuikalveren, geboren voor 15 Jan. 1938: le prys Betje 12, eig. C. Mie nis Jr., 2e prys Corrie, eig. dezelfde, 3e prys Marianna, eig. dezelfde, 4e prys Ade- ma's Mina, eig. P. J. Waiboer. Dubbeltal len: le prys Marianna en Betje, afstamme lingen van Frans 104; 2e prys Corrie en Guusje, afstammelingen van Clemenceau. Rubriek Ilb. Kuikalveren, geboren na 15 Jan. 1938: le prys Netta, eig. Jb. Helder, 2e prijs Pietje, eig. R. Roskam, 3e pr. Griet je, eig. gebr. Dapper, 4e prys Corrie, eig. gebr. Dapper, 5e prys Martha, eig. N. J. Kager. Dubbeltallen: le pr. Netta en Ulekje, afst. van Fr. Wodan; 2e prys Martha en Tryn, afst. van Adolf; 3e prijs Griet 15 en Griet 16, afst. van Nelly's Meine; 4e prys Doortje 3 en Marie 5, afst. van Adolf; 5e prys Trijntje en Corrie, afst. van Nelly s Meine. Rubriek III. Pinken: le prys Levering, eig. gebr. Dapper, 2e prys Griet 10, eig. de zelfde, 3e prijs Griet 9, eig. dezelfde, 4e pr. Zwart, eig. G. Meereboer, 5e prijs Netta, eig. Jb. Helder. Dubbeltallen: le prys Griet 10 en Leve ring, afst. van Nelly's Meine; 2e prijs Griet 9 en Liesje, afst. van Nelly's Meine; 3e pr. Zwart en Aaltje, afst. van Gerard; 4e prijs Netta en Slachter, afst. van F. Wodan. Rubriek IV. Melkvaarzen: le prys Wor teltje, eig. C. Mienis Jr., 2e prijs Tony, eig. dezelfde, 3e prys Trien, eig. Jb. Helder. Dubbeltallen: le prys Worteltje en Tong, afst. van Bertus Klaver; 2e prijs Kaatje en Trien, afst.. van Netta's Wodan. Rubriek V. Twenters 1935: le prys Jeltje A. B., eig. P. J. Waiboer; lb prys Guusje, eig. C. Mienis Jr.; 2e Dr. Trijntje, eig. A. Jonker; 3a pr. Jeltje, eig. P. J. Waiboer; 3b prijs Trijntje, eig. A. Jonker, 3e prijs Booy, eig. Pensionaat. Dubbeltallen: le prijs Trijntje 24 en Trijntje 25, afst. van Fr. Const.; 2e prijs Zwart en Aaltje, afst. van Lodewijk Nico; 3e prys Guusje en Corrie, afst. van Gertus Klaver; Rubriek VI, Derdekalvers en oudere koeien le prijs Trijntje, eig. C. Mienis Jr., 2e prijs Lies, eig. A. Jonker; 3e prijs Levering, eig. Gebr. Dapper; 4e prijs Corrie Marie, eig. Gebr. Dapper; 5e prijs Rebecka, eig. P. J. Waiboer; 6e prijs Kalma, eig. P. J. Waiboer 7e prys Trijntje, eig. A. Jonker. Rubriek VII. Zichtbaar drachtige koeien geboren in 1936: le prijs Bontje, eig. R. Roskam; 2e prijs Martha, eig. Gebr. Zuur bier; 3e prijs Pietje, eig. R. Roskam; 4e prijs Jacoba eig. Gebr. Zuurbier. Rubriek VIII. Zichtbaar drachtige koeien geboren in 1935: le prijs Jacoba 13 eig. gebr. Zuurbier; 2e prijs Jacoba 14, eig. Gebr Zuurbier. Rubriek IX. Zichtbaar drachtige koeien: geboren in 134 of vroeger: le prijs Fanny eig. R. Roskam; 2e prijs Steintje, eig. Gebr' Zuurbier; Rubriek X. Eigenaarsgroepen: le prijs C. Mienes Jr., 2e prijs Gebr. Dapper; 3a prijs A. Jonker, 3b prijs P. J. Waiboer, 4b prijs G. Meereboer, 4b prys Jb. Helder. Rubriek XI. Kampioenskeuring uit de bekoring hebben, zyn takken spreidt hij op zulk een wijze uit, dat we er een heerlijk zitje onder kunnen maken, waar we nooit of te nimmer door vliegen geplaagd zul len worden, want de geur der bladen houdt deze lastposten op een afstand, een eigen schap, die alleen al waard is om een mir tenboom in de nabijheid van het huis te plaatsen. En dan de vruchten, de noten uit eigen tuin, een tractatie voor oud en jong, niet te vergeten. De notenboom groeit heel gemakkelijk, wanneer de bodem tenminste niet al te vochtig Is of uitsluitend uit zware klei be staat, wel heeft hij veel voedsel noodigdoor zyn snellen groei. En nu de Hazelnoot, een geheel andere tuinbewoner, haast onmisbaar op onooge- lijke plaatsen en als onderbeplanting, een struik, die in eiken grond en op elke stand plaats wil groeien. Vroeg in het voorjaar, lang voor er nog een enkel blad te bekennen valt, brengen de lange slanke katjes van den hazelaar ons reeds in een sfeer van lente. En dan in de herfst de vruchten, die in zulke groote aantallen verschijnen, vooral by de gewone hazelnoot Corylus Avellana, die we zoowel kennen met geel glad als met donker pur per blad, welke laatste vorm ook wel Al- bertushaz'efnoot genoemd wordt Verder kennen we nog de Prolific, waar van de vrucht erg groot is en langwerpig van vorm, Merveille de Bolwiller, rykdra- gend met extra groote vruchten, Bonduit zeer rykdragend met groote ronde vuchten en Macrocarpa, met in trossen groeiende vruchtea. A. C. MULLER—IDZERDA. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrydag 9 September 1938. 101»/. 1001/, 27 V. 143V, 153 143 130'/, 90»/, 303 244'/, 148'/, 36V. §25'^ Vorige koer. STAATSLEENINGEN, 3—3X NederL 1938 3 Ned -Indië 1937 554 DuitschL '30 m. verkL BAN K-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert Nederl. Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting ,9. Anaconda Bethleh. Steel 44'/," Cities Service5tyw Generaal Motors 36'/, Kenoecott Copper 30ity5 Republio Steel13'ty, Standard Brands 59/w Steel comm45 U. S Leather 39/w CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong 151 PETROLEUM. Dordtache Petr Kon. Petr, Perlak Phillips Oil Shell Union B Tide Water915/'° RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKrN. Deli Batavia Oude Deli Scnembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert,, Union Pacific Canadian Pac. 468i/8 168 175 80'/, 69 322 334'/, 75 29»/,, ll'/s 225»/, 157 128 139 106'/, 3'/is 105 81V. 112'/, 115 21IV, 249'/, 27»/, 14«/i, 10 68 4 »/s laatste 2.45-3.00 101»/M 100»/, 27 152'/, 147 130 43-V, 305 24UA-2 145»/, 35 V» 25-»/„ 43'/,-»/, 51-'/» 35:-^ 306/„-| 13»/is -i 5'A 44»/»-i 3»/. 463 165V4 173 79»/, 69 151 319'/, 334-'/, 75 29»/» f 10^6-1 9'»/,6-l0 223'/,-4 151»/s 125 150 105'/,-7 3Vl«"'/4 106 80»/, 111-Vs 114'/, 212-Vs 276 249 27'/, 13-Vis 9°/s 67 4 V. tExclaim. #Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers K, heden Yi pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parys Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Vorige koers heden 1.85'/„ 1.85 8.93 8.92'/» 74.15 74.10 5.00X 5.00# 31.18 31.19 41.92 41.87 39.85 39.85 46.05 46.00 44.85 44.85

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10