AKKERTJE SAMBO DE OLIFANT Sport Jnqz<umden Stukken Sbxicqertiike Stcutd WeecAedcht Jieck ói School DE BAAS. Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered I Wer ken verrassend snel. Onschadelijk I Per koker van 13 stuks -12 stuivers Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. KOFFERS PAKKEN. Glimlachje Verwachting. Buitenlandach weeroverzicht. Seizoenverwachting. TWEEDE BLAD. 3 Tennis. TENNIS-DISTRICTWEDSTRIJDEN. Het Alkmaarsche tennispark is ook dit jaar weer gekozen voor de districtswed strijden van Noordholland-Noord. Zaterdag en Zondag zal het tornooi gehouden worden en vanaf Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondag avond zal het op de banen een drukte van belang zijn. Het aantal inschrijvingen overtreft dat van het vorig jaar en waar de meeste sterkere spelers uit ons district zullen uitkomen, kan men zeer goede en spannende partijen ver wachten. De wedstrijdleiding bestaat uit de heeren v. Keeken, Kusters en Zweedijk, die allen het klappen van de zweep kennen en voor een vlotte afwerking van het programma zullen zorgdragen. Voetbal. ALCM ARIA-NIEUWS. Het September-nummer van het Alcma- ria Nieuws opent met een inleiding tot ds competitie: Aan den start! Mogen alle speleis deze inleiding lezen en er naar handelen! Bram Elte verslaat dan de jaarlijksche vergadering op de bekende wijze, zoodat het verslag zeer leesbaar is, terwijl Lutterot een overzicht geeft van de bondsvergade ring. Een ondeugendheidje van Elte is ze ker lezenswaardig: van het Sportpark via Stompetoren naar HollywoodEn zoo waar is Sylvain Bartin weer in de pen ge klommen, hij heeft zijn zooveelsten Antwerp schen brief ingezonden. Laten we hopen, dat er dit seizoen nog vele brieven zullen volgen. Tenslotte schreef B. E. nog een af scheidswoord bij den dood van den oud- Alcmariaan Jan Zweedijk. Het jongste nummer van Alcmaria, waarmee de 16de jaargapg van het Nieuws besloten wordt, vormt een waardig slot van dezen jaargang. Dammen. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. Na een week van ontspanning werden de wedstrijden in de finale om het persoonlijk damkampioenschap van Alkmaar voortge zet. De uitslagen hiervan luiden als volgt: M. HemelsL. Ravénstein 11 P. J. SmolenaarsJ. N. Mooij afgebr. L. RavensteinA. Burgert afgebr. Afgebroken partij: P. J. SmolenaarsK. A. Jakschtov 20 Paarden KORTEBAANDR AVERIJEN. Te IJmuiden werd gister een kortebaan- draverij gehouden. Van de 21 paarden waren er 16 opgekomen. De uitslag was: 1. Zus Braun (ber. W. Geersen, eig. Th. v. d. Zande) Hilligersberg; 2. Aura V (ber. J. Vergay, eig. J. Haan), Wijde Wormer; 3. Glossy Silk (eig. en ber. L. Combee), Purmerend; 4. Roze Morgan (ber. A. Witte, eig. K. Wijk), Haren (Gr.) H.L.O.-WERKCOMITE'S. Het aantal plaatselijke comité's der na tionale vereeniging tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling is weer met zes uitgebreid, zoodat thans 36 comité's in den lande werkzaam zijn. Te Laren, Enschede, Delden, Leiden, Oegstgeest, Breda en Maastricht is men thans eveneens overgegaan tot het stichten van comité's. „Wou U deze visch misschien vangen?" DE SIGARENMAKERS EN DE T.B.C. Geachte Redactie, Hiermede verzoeken wij U beleefd onder staande regelen in Uw blad te willen plaat sen, waarvoor bij voorbaat onzen harteljj- ken dank. Op Zaterdag 10 September a.s. zal het be stuur van den Nederlandschen Sigarenma kers- en Tabakbewerkersbond, evenals vorige jaren, een collectie houden ten bate van het tuberculosefonds. Reeds een vrij groot aantal jaren geleden hebben de sigarenmakers het initiatief geno men de tuberculose daadwerkelijk te bestrij den door het heffen van verplichte bijdra gen der leden, waardoor het mogelijk werd de leden naar sanatoria te sturen en hen te doen verplegen zoolang dat door bevoegden noodzakelijk werd geacht. Zij wisten uit ervaring der er vele slachtoffers waren. Immers de tuberculose vindt de slacht offers bij degenen waar de minste weerstand wordt geboden en dat was onder meer bij d' sigarenmakers, wier weekloonen tot de laagsten behoorden. Ook thans kunnen zij niet gerekend worden tot de best betaalden. Bovendien heerscht er in ons bedrijf reeds lang groote werkloosheid, welke door de steeds toenemende mechanisatie steeds om vangrijker wordt. Onder deze omstandighe den zijn wij wel genoodzaakt opnieuw een beroep te doen op de offervaardigheid van •het publiek. Wij weten uit ervaring, dat ook dezen keer dat beroep niet tevergeefs zal zijn en wjj zijn er van overtuigd, dat een ieder naar zijn vermogen een zoo groot mogelijk offer voor dat mooie doel zal willen brengen. Het zal de lezers ongetwijfeld wel interes seeren enkele cijfers te vernemen, waarmee de beteekenis van ons werk kan worden gedemonstreerd. Van 1919 af tot en met 1934 is aan ver plichte bijdragen der leden ontvangen rond 78.500, aan vrijwillige bijdragen 12.500 en aan collectes 24.000, totaal 115.000. De uitgaven bedroegen voor verpleegkos- ten rond 68.000 en voor uitrustingskosten 16.000, totaal 84.000. De vrijwillige bij dragen zijn voor het allergrootste deel ook door onze leden bijeengebracht, zoodat zij in totaal rond f 91.000 hebben opgebracht. Dit zeer respectabele bedrag is betaald door wekelijksche bijdragen van lage weekloo nen. Eerst n&dat wij gedurende 7 jaren uit sluitend met eigen middelen onze zieke medemenschen hebben geholpen, hebben wij het publiek om hulp gevraagd, welke ook in onze woonplaats altijd in ruime mate is verleend, een bewijs dat het publiek met ons werk symphatiseert. Waar thans de Overheid in haar verschil lende instanties ook op het gebied van de tuberculosebestrijding nog steeds bezuinigt, h ons fonds meer dan voorheen de hoop van hen, die onze hulp noodig hebben. Het fonds betaalt: verpleegkosten voor de leden en voor de vrouwen van leden in sanatoria; verpleegkosten voor de leden in herstel lingsoorden; uitrustingskosten en reiskosten bij verlof van den patiënt en voor bezoek van ouders aan kinderen of omgekeerd. Voor het bepalen van den verpleegduur refereeren wij ons aan het oordeel van den geneesheer-directeur. Momenteel hebben wij 5 patiënten, waarvan er èèn bijna 2 jaren in een sanatorium verpleegd wordt. Dat daarvoor heel wat geld noodig is, is vanzelf sprekend. Vandaar dat versterking van de middelen van ons fonds noodig blijft. Hier bij rekenen wij op Uw daadwerkelijke medewerking, die U ook dezen keer gaarne zult verleenen. Wij zijn er van overtuigd dat U met ons werk symphatiseert. Komt mannen en vrouwen, vult onze busjes en werkt op deze wijze mede aan het schoone doel nieuwe levenskracht te schenken aan hen die door tuberculose zijn aangetast. Helpt mede deze collecte volledig te doen slagen waardoor de zieken de zekerheid blij ven behouden niet eerder uit sanatoria etc. ontslagen te zullen worden dan dat zij ge nezen zijn. Door Uw offer te brengen bezorgt gij tevens levensblijheid in de gezinnen waar anders vrees en angst voor het missen van vader, moeder of kind zou bestaan. Daarom bevelen wij onze collecte aan onder het motto: „De sterken voor de zwakken". Met dank voor de opname. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar van den Nederl. Sigarenmakers en Tabaksbewerkersbond, P. A. G. LOUWS, voorzitter. G. FISSCHER, secretaris. ALKMAAR. GEBOREN: Christina Wilhelmina, d. van Ariën Kooij en Cornelia Klazina de Jong. ONDERTROUWD: Hendrik Snijders en Wilhelmina Bakker. Thomas Gerardus de Munk en Catharina Hoogland. Thomas Scharlewl en Emma de Vries. Jacobus Quirinus Kroon en Clasina Maria Besteman. EGMOND AAN ZEE (Augustus). Geboren: Johannes Cornelis, z. v. Johannes Zwart en Marijtje Dekker. Maria, d. v. Adrianus Hopman en Johanna Verzijlberg. Arie, z. v. Jacob Zwart en Jansje Visser. Koenraad, z. v. Henricus Antonius Johannes Eeltink en Anna Pe- tronella Loos. Adelbertus Koenradus, z. v. Andreas Eeltink en Francisca Johanna Boendermaker. Ondertrouwd Jacob van der Zei te Alkmaar en Dirkje Visser. Getrouwd: Jacob van der Zei en Dirkje Visser. Overleden Cornelis Pluimgraaf f, oud 76 jaar, echtg. van Neeltje van der Plas. Teunis van der Toorn, oud 88 jaar, wed. van Maartje Klus. Lambertus Joachim Jan Berghuijs, oud 78 jaar. KOEDIJK (Augustus). Geboren: Ida Jannie, d. v. J. Vennik en A. Spaans. Guurtje Laurentia, d. v. N. Th. de Wit en A. D. Roosje. G e h u w d: C. Boon en N. Kuiper. HET LEGER DES HEILS 50 JAAR IN ALKMAAR. van het OUDORP (Augustus). Geboren: Anton, z. v. Henrch Sinne- brink en Lijpke Elisabeth Licher Johan nes Cornelis Nicolaas, z. v. Joseph Martinus Simons en Maria Cornelia Antonia van Zijl. Marry, d. v. Pieter Hop en Neeltje de Boer. Ondertrouwd: Petrus Johannes Koeckhoven te Haarlemmermeer en Cor nelia Konijn. Cornelis Boots en Grietje van Veen. Johannes Petrus Schröder te Koedijk en Catharina Maria Dudink. Gehuwd: Johannes Meyering en Jansje Bakker Petrus Johannes Koeckhoven en Cornelia Konijn. Cornelis Boots en Grietje van Veen. Overleden: Grietje van der Hoek, echtgenoote van A. Oudes, oud 75 aar. Johanna Alida Piket, oud 86 jaar, wonende te Alkmaar. Hendrikus Josephus Gerar dus van Baaren, oud 68 jaar. Machiël van Esseveld, echtgenoot van W. Schaap, oud 82 jaar. Johannes Buren, weduwn. van A. Zuurbier, oud 72 aar. OUDKARSPEL (Augustus). Geboren: Dirk Boelo, z. v. J. Mulder en M. Kansen. Anna, d. v. M. Hoogland en C. Schuitemaker. Pieter Johannes, z. v. P. J. Jonker en H. Spaans. Margaretha Alida, d. v. W. Ooijevaar en A. M. Laan. Getrouwd: J. P. de Ruiter te Midwoud en A. Appelboom. BROEK OP LANGENDIJK (Augustus). Ge boren: Marinus, z. v. Klaas Kool en Janna Bakker. Margaretha Johanna, d. v. Petrus Hoedjes en Christina Maria Willen- borg. Jacob, z. v. Gerrit Smit en Maartje Catharina Geus. Cornelis, z. v. Willem van Gulik en Jannetje de Ruiter. Maria Louise, d. v. Jelle van der Heide en Alber- tina Petronella Bouwers. Jannie, d. v. Jacob Molenaar en Rinkje Butter. Getrouwd: Hieronymus Zonneveld en Maartje de Boer. Overleden: Maartje Groen, oud 57 jaar, echtg. v. Gerrit Arends. Neeltje Slo- temaker, oud 70 jaar, echtg. v. Klaas Breeuwsma, wonende te Sneek. Men verzoekt ons opname volgende: Het zal deze maand vijftig jaar geleden zijn, dat het Leger des Heils zijn gezegenden arbeid in Alkmaar begon. Nadat de eerste pionier, de stafkapitein J. K. Tijier, bijge staan door staf kapitein G. J. Govaars (nu kolonel) het Legerwerk in Mei 1887 in Ne derland begonnen was, werd deze, na een jaar in Holland gestationneerd te zijn ge weest, naar elders overgeplaatst. In hun plaats werd door den stichter William Booth als leider van Nederland aangesteld de majoor Hodder. Toen deze in April 1888 zijn functie aan vaardde, vond hij hier slechts 7 korpsen. Het was onder zijn leiding, dat in Alkmaar uitgezien werd naar een gelegenheid, ten einde hier het vuur te openen, zooals dit in Legertermen uitgedrukt wordt. Na enkele voorbereidingen gelukte het een zaal te huren in de Langestraat en kon Alkmaar als 15e korps toegevoegd worden aan de reeds bestaande. Een Legerkorps bestaat in den regel uit twee mannelijke of vrouwelijke officieren (soms een paar gehuwden), waarvan één, meestal de hoogste in rang, bevel voerend officier genoemd wordt. Deze beeft dan ook de verantwoordelijke taak om naast het geestelijk onderricht, het toezicht over alle afdeelingen, die aan het Legerwerk ver bonden zijn, uit te oefenen en daaraan lei ding te geven. Deze afdeelingen bestaan uit het z.g. Groote korps. Dit zijn de heilssol daten boven 15 jaar; het Jongeliedenkorps, waarbij al het jeugdwerk is inbegrepen, Gezinsbond (voor vrouwen en meisjes), zangbrigade, muziekkorps, enz. De leiders der verschillende afdeelingen helpen den bevelvoerend en officier bij zijn moeilijke taak. Hij is ook belast met het openluchtwerk en regelmatig huisbezoek, Daartoe wordt steeds overleg gepleegd en besluiten genomen. Zoo'n korps zou dan in 1888 worden op gericht, en op 15 September in dat jaar had de eerste samenkomst plaats. Deze werd geleid door majoor Hodder, bijgestaan door adjudant Schoch en stafkapitein Govaars. De eerste Zondag overtrof de stoutste verwachtingen. De zaal was geheel gevuld met nieuwsgierigen, terwijl er voor hon derden geen plaatsen meer beschikbaar waren. Als bevelvoerend officier werd hier aan gesteld kapiteine Tisk. Zij werd voor een zware taak geplaatst, want hoewel het Leger des Heils ruim een jaar in ons land met zichtbare resultaten werkte (door TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. 137. Dan hoorde hij in de verte een bekende roep. Toch dacht hij, dat het een vogel was. Maar toen hij goed luisterde, herkende hij de stem van Flip. Even later hoorden ze eikaars voetstappen en danFlip sprong Jan om de hals van vreugde. Heel kort vertelde Flip wat er gebeurd was en dan gingen ze opnieuw naar het rots paleis om de Toekan te redden. 138. De berggeest zat uit te rusten, toen hij opschrok van een klop op de poort. „Wie daar is, mag binnenko men", zei hij en tot zijn verbazing zag hij twee flaporen voor zich staan. „Wij vragen U beleefd de weg naar Sambo", zei Lange Jan. „Teeken Sambo voor me uit", antwoordde de geest ongewoon vriendelijk. In een oog wenk had Flip Sambo getekend. „Knap gedaan, prees de geest". Verwachting: matige tot zwakke noordoostelijke tot noordwestelijke wind nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, overdag iets zachter. Gedeeltelijk bewolkt. Het gebied van hooge luchtdruk op den Atlantischen Oceaan en over de Britsche eilanden breidt zich geleidelijk naar het oosten uit. Uit noord-Scandinavië trok het zich echter terug onder invloed van de in het hooge noorden passeerende depressie. Over zuid-Frankrijk bleef de luchtdruk laag, een restant van de depressiekern over noordwest Duitschland ligt thans nog over het westelijk deel van de Oostzee. In zuid- Frankrijk is de lucht betrokken, er valt veel regen mat plaatselijk onweer, ook rond de depressiekern in de Oostzee is de lucht nog betrokken met plaatselijke regen. Overi gens is de lucht over het algemeen opge klaard. De wind is meest zwak tot matig, alleen in de omgeving van het Engelsche Kanaal waait het nog krachtig uit het noordoosten. Voor morgen wordt afnemende noor delijke wind verwacht, in den nacht en vroegen morgen nevel, later gedeel telijk bewolkt. De nacht zal koud zijn, overigens zal de temperatuur iets stij gen. Regen van beteekenis wordt niet verwacht. Herfst nat en koud. De volledige verwachting voor de drie herfstmaanden September-November luidt: De herfst zal waarschijnlijk te koud en iets te nat zijn. Een verwachting voor de afzonderlijke maanden kan niet worden gegeven. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond van 20.025.54 uur licht op. velen werd het niet begrepen), werd de arbeid, evenals in andere deelen van het land, ook in Alkmaar ten zeerste tegen gewerkt en bemoeilijkt. Dat dit zoo was, is heel goed denkbaar, want met dien nieuwen godsdienst had men weinig op. Daar kwam bij het wonderlijke gedoe van handengeklap, de Halleluja's en Amens, die onophoudelijk van de lippen der Heilssoldaten klonken. De zondaarsbank en meerdere dingen waren zoo vreemd voor dien tijd, dat men zich met hand en tand er tegen verzette. Meerdere malen moest dan ook de hulp der politie worden ingeroepen, ten einde tegen eventueele handtastelijk heden beschermd te worden. Doch sedert dien is veel veranderd. De zaal aan de Langestraat is reeds lang na verschillende verhuizingen binnen de gemeente verwisseld. Het Leger is reeds langen tijd gevestigd aan den Limmerhoek. Het doel van het Leger des Heils. Wanneer de Heilssoldaten deze 50 jaar nog eens terug zien, dan kunnen zij spreken van een gezegend verleden en hebben zij alle reden God te danken. Immers het doel van het Leger des Heils is alle menschen er toe te brengen, zich aan God te onderwer pen, de verlossing door Christus gewrocht op Golgotha aan te nemen en Hem te erkennen als hun Koning, en Zijn wetten te gehoor zamen. Dit is ongeveer de grond, waarop de stichter het Leger grondvestte. Daar Christus gestorven is voor de wereld, werd het een levenstaak van generaal Booth de wereld te winnen voor Christus. Al de jaren, dat het Leger des Heils bestaat, is dit het motto van iederen Heilssoldaat gebleven. Talloos velen zijn het, die door middel van het Leger gered zijn geworden, tot andere (betere) gedachten zijn gekomen of nieuwen moed hebben ontvangen, het leven weer dapper voort te zetten. Dronkaards hebben getuigd, hoe God hun lever, veranderde. Anderen zijn als levende getuigen de wereld ingegaan en hebben dankbaar be vestigd, dat zij hier in Alkmaar in één der Legerzalen tot vollen vrede en volle blijd schap zijn gekomen. Twee personen daarvan bü name ge noemd en die langen tijd in het Leger hebben meegewerkt, zijn de oud-Alkmaar- ders kolonel Schuurman en majoor Bruins, beiden wegens hoogen leeftijd niet meer in

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7