MORTH CTATE BIJZONDERHEDEN OVER de TSJECHISCHE VOORSTELLEN. ïfSmiwdavid Fransche en Duitsche persstemmen wijzen niet op ontspanning. Nieuwe betoogingen. Het conflict tusschen China en Japan. Nieuws in kort. De algemeene toestand. Lange werktijden bij Zuider zeewerken. - _TWEEI>E Bl.An In een lang communiqué geeft de Tsjechische regeering een ontleding van haar voorstellen en aanvullende bijzon derheden over de negen punten. In dit communiqué wordt gezegd, dat de regeering zich by de opstelling harer voorstellen voor oogen heeft gehouden, dat het noodzakelijk is de voornaamste vraagstukken onmiddellijk op te lossen, opdat een duurzaam ac- coord betreffende de nationaliteiten vraagstukken verkregen kan worden. Alle andere problemen zullen nader be sproken worden. Er zal steeds voor gewaakt worden, dat de souvereiniteit, de onschend baarheid en de eenheid van den staat be houden blijven. Ten aanzien van het ambtenarenvraag- stuk heeft men het beginsel toegepast, dat alle nationaliteiten het recht hebben in alle rangen van het ambtenarencorps vertegen- woordgd te. zijn, naar verhouding van haar percentage van de geheele bevolking. Om deze verhouding zoo snel mogelijk tot een werkelijkheid te maken, zal men in de ko mende tien jaar zooveel Duitsche ambtena ren benoemen, dat na die tien jaar het Duitsche percentage ambtenaren bereikt is. Voorwaarde is slechts, dat die ambtenaren de kwaliteiten voor hun functie bezitten. Ambtenaren kunnen worden overgeplaatst, doch elke nationaliteit kan eischen, dat de samenstelling van het ambtenarencorps overeenkomt met de verhouding der natio naliteiten in de administratieve afdeelingen. Anderzijds eischen de belangen van den staat dat in elk gebied van de republiek ook ambtenaren van een andere nationali teit dan die van de bevolking der betref fende streeks geplaatst worden. Het begin sel, dat een rechter niet kan worden over geplaatst blijft gehandhaafd. Ook in de centrale administratieve licha men en de hoogere rechtscolleges moet het ambtenarencorps zijn samengesteld volgens het beginsel van evenredige vetegenwoor- diging. Paritaire commissies der nationali teiten zullen nagaan of de verhouding in acht wordt genomen. De everyedigheid zal ook worden toegepast bij de staathuishoud kunde. De begrootingscredieten voor onder wijs, gezondheid en openbare werken zullen worden verdeeld naar evenredigheid der nationaliteiten. Hetzelfde geldt voor leveringen aan den staat. Ook dit zal door een commissie ge controleerd worden. De regeering wil ver der onmiddellijke hulp brengen aan de streken, die het meest door de crisis ge troffen zijn. Deze hulp zal verleend worden door een leening van een milliard kroon, waarvan 700 millioen bestemd is voor de Sudeten Duitsche streken. Het regeeringsontwerp bevat een nieuwe organisatie van het taalrecht, opdat de ge lijkheid van het Duisch, Russisch, Hon- gaarsch en Poolsch met het Tsjechoslo- waaksch verwezenlijkt wordt. Zelfbesturen- de lichamen zullen worden gekozen door algemeen, direct en geheim kiesrecht op den grondslag van evenredige vertegenwoordi ging. Alle vraagstukken, die de staat niet nood zakelijk aan zich zelf behoeft te houden, zullen aan deze lichamen ter behandeling worden gegeven. De territoriale grondslag van 't zelfbestuur moet zooveel mogelijk be rusten op de nationaliteit der bevolking, waarbij rekening wordt gehouden met den geografischen en economischen toestand en de verkeersmiddelen. De partijen en de regeering. De bureaux van de partijen van de Tsje chische regeeringscoalitie hebben gisteren buitengewone vergaderingen gehouden om de houding van de partijen ten opzichte van de jongste regeeringsvoorstellen vast te stellen. De partij der nationale eenheid heeft gis teren een resolutie aangenomen, luidende: „bDe partij zal slechts een oplossing aan vaarden, die in overeenstemming kan wor den gebracht met de eenheid, onaantast baarheid en souvereiniteit van den staat. Daarom behoudt zij zich het recht voor haar meening over de regeeringsontwerpen ter kennis te brengen na ze uitvoerig be studeerd te hebben". Het presidium van de nationale lige heeft aan Hodzja en de voor zitters van alle partijen dér regeerings coalitie een brief gezonden, waarin o.m. ge zegd wordt, dat de partij de concessie, die men aan de Duitschers wil gaan geven, niet goedkeurt, omdat verleening van die con cessies de vraag van oorlog of vrede niet uit den weg zal ruimen, Sudeten-Duitsche betooging. Voor het politiebureau te Jagerndorf verzamelde zich gisteren een Sudeten-Duit sche menigte om te protesteerén tegen het politiebevel, dat Knoll, de partijfunctiona ris, die zich van het leven beroofd heeft, zonder eenige betooging begraven moest worden. De menigte nam een dreigende houding aan. Na tusschenkomst van een Sudeten-Duitsche afgevaardigde werd ver lof gegeven voor een openbare begrafenis, die vandaag plaats vindt. Hodza heeft met Kundt en Rosche een onderhoud gehad over de incidenten te Moravisch Ostrawa. Hoop op verzoening, maar «weerstand bieden! De houding der Fransche pers tegenover de internationale crisis kan als volgt samengevat worden: „Hoop op verzoening, maar weerstand bieden," In de „Epoque" schrijft Kerillis: „Lord Halifax persoonlijk heeft terstond de recht zetting uitgegeten ten aanzien van het „Times"-artikel. Het is dus zeker, dat het Britsche kabinet vastbesloten is weerstand te bieden. Op het oogenblik, waarin wij leven, tellen de minuten. Maandag spreekt Hitier. Vandaag nog moeten Daladier en Bonnet hem doen weten, dat Frankrijk niet de oplossing van een plebisciet zal aan vaarden, aangezien het er zeker van is, door een plebisciet heen te worden geleid naar een diplomatiek Charleroi in afwach ting van een ander Charleroi". Romier schrijft in de „Figaro": „Het is waarschijnlijk, dat wanneer eenmaal het maximum aan territoriale autonomie ver kregen is voor de Sudeten-Duitschers bin nen het kader van den Tsjecho-Slowaak- schen staat, Duitschland ook een maximum van practische neutralisatie van Tsjecho- Slowakije zelf zal verlangen. Het is absoluut noodzakelijk, dat Frankrijk en Engeland het van te voren volledig eens zijn over uit drukkelijke limieten, die gesteld moeten worden tegenover een dergelijk verlangen tot neutralisatie. Want wanneer een verschil inderdaad bleek tusschen de standpurtten der beide Westersche mogendheden, zou het Fransche standpunt aan de kaak worden gesteld als te behooren tot „een ideologisch geval" en zou Frankrijk naar het isolement worden gedreven". Een hoofdartikel in de „Oeuvre" zegt: „Laat men zich niet vergissen, het gevaar van den oorlog is niet geringer voor de oor- logszuchtigen dan voor de vredelievenden. In Italië merkt men dat reeds. Het schijnt, dat er in Duitschland lieden zijn mili tairen die niet aarzelen iets anders aan te raden". In de „Populaire" schrijft Paul Faure: „Thans, zooals steeds is het Fransche socia lisme met heel zijn leer en traditie gehecht aan de verdediging van de nationale onaf hankelijkheid en veiligheid. Maar wij weten ook, de oude en nieuwe geschiedenis leert het ons en herinnert ons er aan, dat een oorlog niets oplost, zoolang er hoop bestaat op een vreedzame oplossing, moeten wij ons daaraan vastklampen met een energie, die niets mag ontmoedigen. Het beteekent niet de positie van Frankrijk verzwakken, in tegendeel, wanneer men het dit uiterlijk geeft, zelfs in de gevaarlijkste uren". Thorez schrijft in de „Humanité": „In Berlijn moet men weten, dat Frankrijk zijn handteekening zal eerbiedigen, aldus een toestand in het leven roepende, waarin Engeland, de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten eventueel aan zijn zijde zullen staan om de onaantastbaarheid van Tsjecho-Slowa- kije te verzekeren". In hetzelfde blad schrijft Peri: „Op gevaar af van in herhalingen te vervallen, schrijven wij nogmaals, dat men Tsjecho-Slowakije niets meer kan vragen. Tsjecho-Slowakije kan niets meer aanbieden, behalve zijn zelf moord". Duitsche commentaren. De te Neurenberg vertoevende politieke correspondenten van de groote Duitsche bladen zijn eenstemmig van meening, dat nog geenszins sprake is van een ontspan ning in den toestand. De hoofdredacteur van de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat het feit dat Praag niet spontaan genoeg doening heeft gegeven na het incident te Ostrau in Moravië, nog ongunstiger heeft gewerkt dan het geheéle incident. Praag heeft een kans voorbij laten gaan. Het blad meent dat de missie-Runciman te Praag geen succes zal hebben wanneer de Engel- sche regeering daar niet krachtiger raad geeft. Daarom heeft het artikel van de Times ook zooveel opzien gebaard. Want het houdt zich bezig met de vraag, wat moet gebeuren na de mislukking? De correspondent van de Nachtausgabe meent, dat te Neurenberg de meening veld wint, dat verdere onderhandelingen tus schen de regeering te Praag en de Sudeten- Duitschers geen zin hebben, zoolang Praag niet bepaalde garanties geeft. Het blad noemt het incident van Ostrau een symp toom. De garanties zouden in een beveili ging van de Sudeten-Duitschers tegen de hen vijandige Tsjechische staatslichamen moeten liggen. De hoofdredacteur van het Berliner Tage- blatt schrijft onder den kop „Het Duitsche standpunt het gaat om de constructie van den Tsjecho-Slowaakschen staat", dat de tot dusverre gevolgde procedure gebleken is ondeugdelijk te ziin. Wie het zelfbeschik kingsrecht als politiek ideaal proclameert, kan de toepassing daarvan in een staats rechterlijke procédure niet tegenhouden. Er moet eindelijk vrede komen in Europa. Een Chineesch succes? Aan den Noordoever van de Jangtse is in de streek tusschen Kwangtsi en Hwangmei, waar volgens Chineesche opgave drie Japansche bataljons van de derde en elfde divisie de Cnir.eesche troepen bijna hadden vernietigd, Don derdagmiddag een Japansch regiment, dat voorbij Kwangtsi naar het Westen was voortgedrongen, door de Chineezen in een val gelokt. Dit bericht van het Duitsche Nieuwsbu reau vermeldt verder nog, dat de overblijf selen van de Japansche troepenmacht terug trokken naar Kwangtsi, dat eergisteravond door de Chineezen was ingenomen. Te zelf- der tijd hebben de Chineezen ten Noorden van het front van Kwangtsi en Hwangmei 'n offensief ontketend en Tahepoe heroverd. Hedenochtend vroeg hebben Japanscne vliegtuigen alle Chineesche troeper.afdee- lingen aan het front van Hwangmei. die voorwaarts rukten, met bommen bestookt. Een gisteravond te Hankou uitgegeven communiqué meldt omtrent de gevechten bij Kwangtsi, dat, toen de Japanners de plaats Tsjailing, westelijk van Kwangtsi, bereikt hadden, drie Chineesche afdeelingen een te genaanval begonnen en tegelijkertijd de Japansche flanken en achterhoede bestook ten. De Japanners trokken zich terug en lie ten volgens 't Chineesche communiqué onge veer 1000 dooden en veertig kanonnen ach ter. Na Kwangtéi heroverd te hebben, rukten de Chineesche troepen in Oostelijke richting verder en bereikten Sjpeansjeni en Tahopoe op den weg naar Hwangmei. De Chineezen zeggen voorts'de Japanners aan dén Noordelijken oever van de Gele ri vier te hebben teruggedreven en Fengling- toe te hebben heroverd. Tusschen de Gele rivier en de Jangtse gaan de Japanners voort Hwaijing en Oost Honan aan te vallen. De krijgbedrijven in Anhwei en Honan. Uit Tokio wordt gemeld, dat er op het krijgsterrein, van hetwelk Hankou het mid delpunt vormt, een Japansche militaire strijdmacht is opgedoken, welke per scheeps gelegenheid de Jangtse wordt opgevoerd. Uit Lioean in centraal-Anhwei wordt ge meld, dat een Japansch detachement den SOen Augustus uit Pengpoe aan de Zuide lijke sectie van den Tientain-Poekou-spoor- weg was verschenen voor een opmarsch langs de Hwai-rivier, welke zeven meter bo ven het normale peil was gerezen en 700 tot 1000 meter breed was geworden tengevolge van de aanhoudende regens. De normale rivierbreedte bedraagt aldaar ongeveei 300 meter. De Japansche troepenafdeeling bezette Fengtai op 31 Augustus en Tsjengjankwan op 2 September, na 400 Chineesche soldaten ta hebben verjaagd. De opmarsch langs de Hwai-rivier werd Westwaarts voortgezet en de Chineesche troepen op beide oevers wer den uit hun stellingen geworpen. De Japan ners kwamen tot een punt op 40 K.M. bo venstrooms van Tsjengjankwan. De Japan ners stootten op een sterke Chineesche troe penmacht, die op 4 September werd versla gen. Er werden veel machinegeweren en an dere wapens-buit gemaakt en bovendien vier stoomsloepen. Den vijfden van deze maand versloegen de Japanners een Chinee sche troepenmacht van 300 man te Joenho dichtbij de grens tusschen Anhwei en Honan Zij maakten daar twee kleine stoombooten en 70 geweren buit. De Japanners zetten hun opmarsch voort, drongen de provincie Honan binnen en be reikten een punt ten Noorden van Kwant sjou, hetwelk een beheerschend punt was op den grooten weg naar Sinjang, welke laat ste plaats gelegen is aan de Zuidelijke sectie van den PekingHaukou-spoorweg. Er moest een gevecht geleverd worden, waarbi, de Chineezen ten getale van ongeveer 500 man 45 dooden op het slagveld lieten, bene vens twee machinegeweren, 20 geweren en vens twee machinegeweren, 20 geweren en 24 paarden, alsmede 50 gevangenen. De be trokken Japansche afdeeling heeft in negen dagen tijd zoowat 400 K.M. afgelegd. Her haaldelijk werden de Chineezen verslagen maar de Japansche afdeeling kreeg geen verliezen: zij had niet een enkele gewonde Onbewaakte overweg eischt twaalf dooden. - Op een onbewaakten overweg na bij Gerone (Spanje) is een personentrein op een met benzine geladen tankauto ge reden. Hierdoor werd een ontploffing ver oorzaakt, welke door brand gevolg werd Twaalf personen werdpn terstond gedood en 31 gewond, van wie er vier later op den dag bezweken. Vijf huizen zijn geheel in vlam men opgegaan. Twee marinevliegtuigen verongelukt. Twee tweedekkers der Argentijnsche ma rine zijn gisteren tijdens een oefenvlucht in het noorden der provincie Buenos Aires neergestort. De eene machine ontplofte toen zij cp den grond neerkwam, tenge volge waarvan beide inzittenden verbrand den. Van de inzittenden van het tweede vliegtuig was de piloot, een officier, op slag dood, de tweede inzittende werd levensge vaarlijk gewond. Vernielend noodweer. - Een noodweer, dat vier en twintig uur duurde, heeft boven de Fransche provincie -Le Bas Languedoc gewoed. Huizen werden vernield in steden en dorpen, de wegen werden door de voort- stroomende watermassa's uitgehold en tot wilde rivieren herschapen, wijngaarden overstroomden, oogsten gingen verloren Een twintigjarig meisjes is te Caissargues, nabij Nimes, verdronken. De straten van Montpellier werden woeste stroomen Eevens is in dezelfde streek een felle hagel neergeslagen, waardoor de oogsten totaal verwoest werden. De schade kan nog niet worden geschat, doch is overal buitenge woon groot. Crigii-pubiicalie. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldbooner. vai den oogst 1938, welke voldoen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak 5 t/m. 10 September 1938 zijn ge denatureerd dooi telers of handelaren 1.25 per 100 kg .zal bedragen. 's-Gravenhage, 9 September 1938. ALKMAAR, 10 September. Het meest belangrijkste bericht van he denmorgen is wel de mededeeling, dat de Britsche regeering aan Hitier zal doen we ten, dat het in geval van een militaire agressie van Duitschland, Engeland niet neutraal zal blijven. Dat beteekent dus voor Hitier wel de meest duidelijke waarschuwing, die hij ooit gekregen heeft. En hoewel het bericht vrij sensationeel klinkt, meenen wij toch, dat gansch Europa al te lang gewacht heeft op zoo'n duidelijk antwoord en dat juist door deze duidelijke boodschap de situatie minder spannend is geworden. Immers, Hitier zal zich nu wel drie maal bedenken, voordat hij overgaat tot maatregelen, welke een ramp zouden beteekenen. Hij weet nu, dat Tsjecho-Slowakije beschermd wordt door Rusland, Frankrijk en Engeland en dat militair geweld tegen Praag onverbiddelijk een grooten Europeeschen oorlog zou be teekenen. Dit alles wil helaas niet zeggen, dat de politieke herrie thans geheel is opgeklaard. Nog steeds heeft Hitier niet gesproken. En nog steeds is er het congres in Neurenberg! Hitier heeft geen tijd om te spreken, heeft hij laten weten; zelfs heeft hij een aange kondigde rede voor den vrouwenbond gean nuleerd ten einde zijn tijd te kunnen wijden aan het Tsjechische vraagstuk. We kunnen dus waarschijnlijk het komen de week-end nog iets verwachten! U Men weet, dat de regeering te Praag ver gaande concessies heeft gedaan. Alles heeft echter een grens en ook aan concessies moe: een einde komen. Het schijnt, dat de regee ring van Praag niet verder zal gaan dan tot de reeds bekende voorstellen. Bovendien meldt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat te Parijs de meening veld wint, dat op de Tsjecho-Slowaaksche regeering geen verderen druk tot het verkrijgen van nieuwe concessies mag worden uitgeoefend, nu de regeering te Praag haar laatste, zeer verstrekkende voorstellen heeft gedaan. In Fransche kringen neigt men tot de mee ning, dat de tijd is gekomen voor openlijken steun van Frankrijk en Engeland aan de Tsjecho-Slowaaksche voorstellen en dat die steunverleening gepaard moet gaan met de mededeeling, dat beide staten Tsjecho- Slowakije ter zijde zullen staan, wanneer een poging zou worden gedaan om door ge weld nieuwe concessies te verkrijgen. De Britsche ministers zullen ongetwijfeld ook deze Fransche stelling bespreken. (Zooals hierboven emeld, heeft Engeland reeds een beslissing genomen). Intusschen heeft zoo meldt de N. R. C.- correspondent uit Neurenberg gister avond op het appèl der politieke leiders de Führer woorden gesproken, welke men niet bepaald als olie op de golven kan beschou wen. Temidden van fantastische lichteffec ten op de duizenden vaandels, sprak hij van wolken aan het politieke zwerk van de millioenen, die om hem waren geschaard en op welke hij zou kunnen rekenen, zooals zij op hem konden rekenen, die hem een ge voel van gerustheid gaven en die hij ver zekerde goed te zullen leiden. Ook sprak hij met nadruk de verklaring uit, dat hij voor niets of niemand zou capjtuleeren. Nu heeft de Leider, zoolang de nationaal- socialistische beweging bestaat, telkens ge zegd, dat hij voor niets en niemand zou ca- pituleeren en zijn paladijnen hebben het hem voor en na 1933 tallooze malen nage zegd. Maar dezelfde woorden hebben een anderen klank naar gelang van de omstan digheden, waarin ze worden uitgesproken en in de tegenwoordige omstandigheden is nauwelijks te verwachten, dat zij belangrijk tot de algemeene kalmeering zullen bijdra gen. Veeleer houden zij in een dispositie, waarin brengers van welmeenende raadge vingen of waarschuwingen zullen moeten te rade gaan of zij daarmede geen kans 'oopen 'n effect te bereiken, dat het omge keerde van het bedoelde is. Misschien zijn deze woorden dan ook wel mede als wenk aan de toekomstige raadgevers op té vatten. Na de gisteren door ons vermelde publi catie van het artikel in de „Informazione diplomatica" wordt in welingelichte kringen het standpunt van Italië ten opzichte van de Sudeten-Duitsche kwestie als volgt ge definieerd: Italië steunt de Duitsche stelling, doch zou nochtans willen dat aan de Sudeten- Duitsche minderheid uitsluitend binnen het kader van den Tsjechoslowaakschen staat politieke en territoriale autonomie zou wor den toegekend. In werkelijkheid wenscht Italë het behoud van de status quo in dit deel van Europa. Italië is van oordeel dat de beide recht streeks betrokken partijen het kunnen en moeten eens worden op de basis van de acht punten van Karlsbad. Het is voorts van meening dat de sleutel der oplossing zich thans te Praag bevindt. In zijn oogen verdedigen de Tsjechoslo- waaksche leiders een verloren zaak. Zd dienden zich neer te leggen, in het belang der Tsjechoslowaaksche natie zelf, bij het toekennen aan de Sudeten-Duitschers van de autonomie, welke zy eischen binnen het kader van de republiek. De omstandigheden in aanmerking geno men is Italië van oordeel, da een oorlog welke uit de Sudeten-Duitsche crisis zou voortvlooien, het karakter van een ideolo- gischen strijd zou aannemen, waartegenover het niet onverschillig zou kunnen blijven. In geval van een algemeen worden van het conflict zou Italië dus aan de zijde van Duitschland moeten intervenieeren. Het fascisme en het nationaal-socialisme zijn in ideologisch opzicht te nauw met elkaar ver bonden dan het anders zou kunnen loopen. De toespelling in het artikel in de „Infor mazione diplomatica" op de „vreemde en onverantwoordelijke krachten", die volgens de fascstische leiders invloed op de beslui ten der regeering te Praag willen oefenen en het conflict op ideologisch terrein willen brenegn, schijnen geen twijfel op dit punt te laten bestaan. In tik opzicht suptrttur.' 20 voor 25 rt I 1 AMERICAN «JüGARETTES Honderd uren per week. Het Tweede Kamerlid Kievit (s. d. a. p.) heeft aan de ministers van Waterstaat en van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: is het den minister bekend, dat dp de werken, verband houdende mèt de grond verbetering en den bouw van de inpoldc- ringsdijken voor den N.O.-Polder, door het personeel van de bij deze werkzaamheden )etrokken ondernemingen. aanhoudend uitermate lange arbeidstijden worden ge maakt is vergunning verleend voor deze over schrijding van den normaal toegelaten arbeidstijd zoo ja, in welke mate? indien het antwoord op deze vraag ont kennend luidt, hebben dan de ambtenaren, belast met het toezicht op bedoelde werk zaamheden, mede in verband met artikel lö2 wetboek van strafvordering, kennis gegeven van overtredingen? wordt tegen overschrijding van den voor geschreven arbeidstijd, indien daartoe geen vergunning is verleend, opgetreden en op welke wijze? welke maatregelen denken de ministers te nemen om aan werktijden, die vaak de 100 uren per week benaderen, ook met het oog op de bestrijding der werkloosheid, een einde te maken? SULTAN VAN LANGKAT BEZOEKT DE EFFECTENBEURS. Aan de Effectenbeurs werd gistermiddag een bezoek gebracht door den sultan van Langkat. Hij werd vergezeld door zijn gemalin, twee dochters en zijn secretaris. Naoat zij in de bestuurskamer van de Vereeniging voor den Effectenhandel waren ontvangen, werd een bezoek gebracht aan de verschillende afdeelingen van het Beursgebouw. Zoo ver toefde de hooge familie eenigen tijd op de jalerij, waar zij met belangstelling het >eursleven gadesloeg. De sultan betoonde zich zeer geïnteresseerd en gaf blijk van erschillende aangelegenheden, den effecten- ïandcl rakende, goed op de hoogte te zijn. Omstreeks kwart voor drie werd het beursgebouw verlaten, waarbij de hooge bezoekers uitgeleide werden gedaan door clen secretaris en eenige bestuursleden van de Vereeniging voor den Effectenhandel. HET ONGEVAL OP DE „TERJE V1KEN". Beslag opgeheven. Zooals bekend, heeft de deurwaarder Joh. van Twuyver beslag gelegd op den ïnven- is van den walvischvaarder „Terje VI- ken thans liggend te Amsterdam, ter ver zekering der aanspraken van de weduwe van den omgekomen koopman, die ten ge volge van gasbedwelming in een tank ge stort is en overleden. De Engelsche reederij heeft thans een bankgarantie verstrekt voor het volle bedrag der vordering. Hierdoor heeft de advocaat der wedu we, mr. Is. Coopman, het beslag opge heven, zoodat het schip ongehinderd kan uitvaren. Daar het schip een lange reis gaat maken en niet spoedig, of wellicht nimmer meer, in ons land zal terugkeeren, zijn Vrijdag de kapitein, eerste stuurman en een aantal öp- varenden als getuigen gehoord. M. taris

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6