Vraag en Aanbod Woensdags en Zaterdags 35 cent per wijf regels, uitsluitend contant. 1813. 'PuMicaties Alléén tweede handsch goederen. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). De eerepromotie van de koningin. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD, Te koop een zoc goed als nieuwe twee persoons ka.io met toebehooren. Bijna niet gebruikt. Adres Kennemerstraatweg 183. Koffie- en thootrommels te koop gevr. in goeden sfaat. SPANJAARDSTRAAT 19. Phil. radiotoestel te koop, M. 836A in prima staat;.n.eu- lampen, pr. 45. STATIONSSTRAAT 43. Tusschen 5 jn ti uur. Te koop gevraagd: een commode. Br. onder lett. W 211 bur. v. ;d. blad. Te koop: Autoband üunlon 32 x 6, extra zw. 9, Groen lanc. gordijn z. g. a. n. 1. 225, br. 150 c.M. 1 Niet op Zondag. LIJTWEG J51, Bergen. 1 i Te koop: Godin kolenforriuis 89 x 60 11, electr. kavheltje 220 v. 5, 2 pits gasstel 4, petrol, kachel 3.50. Niet op Zondag. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop voor elk aannemelijk tod een zoo goed als nieuwe snelweger, van Berkel, heeft gekost 175. B. v. HOUTEN, Limmerhoek 22, Alkmaar. Singerinzaknaaimachine te koop, weinig gebruikt, in pracht salonkast gebouwd, voor lagen prijs. Te zien FNIDSEN 29. Te koop moderne kinderwagen. LAAT 159. Aangeh. belastingvrij motorrijwiel als nieuw elk aann. bod. C. OLIE Jr., Boekelermeer, Heiloo. Pracht vulkachel, emaille met bijp. vloerplaat, vuiemmers en pijpen. Adres NIC. BEETSKADE 59. Remington schrijfmachine te koop, een goede oefenmach. voor beginne lingen, moet weg. Koopje. OUDORPERDIJKJE 15. Aangeboden bad en geijser (Junker Automaat), in prima staat, v. d. WOUDESTRAAT 31. Te koop: Handnaaimachine met gar. voor 4.50, pracht Naumann hand machine z.g.a.n. 20, oud model 2.50, luxe inzaknaaimachines (koupjes), betrouwbare. DEKKER. Spoorstr. 5. Te koop: prima transportf. 7.50, een werkf. 4.00, heeren 11.00, een prima tourfiets en racefiets, merk Zwarte Leeuw, bij J. P. SCHIPPER, Omval 58A. Te koop: 60 zak brandhout, zeer geschikt voor kachelaanmaak. Electr. Wagenmakerij „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Bij de eere-promotie van de koningin aan de universiteit te Amsterdam tot doctor in de economische wetenschappen heeft zij tot den rector-magnificus nog de volgende woorden gerichte Mijnheer de. rector-magnificus, Wel zeer duidelijk hebben uwe woorden mij weer voor oogen gesteld, hoezeer de levensdraad dezer universiteit is samenge vlochten met die van de hoofdstad des rijks. Beide zijn, tegenspoed en teleurstellingen ten spijt, groot geworden, dank zij die vaderiandsche eigenschappen van taaiheid en doorzettingsvermogen welke het ook bij tegenwind niet opgeven. -Een voorbeeldige samen^rking met overheid en. burgerij der stad, cfie haar het leVért "schb'nk,hébben 't vroegere Athehaeum doen uitgroeien tot een universiteit, die niet aftteen een waardige plaats onder haar zus- témi hier te lande inneemt, maar wier naam ook tót ver ever de grenzen door tal van groote geleerden is uitgedragen. Het eere-doctoraat beschouw ik als een hoogè onderscheiding en bijzónder waardeer ik dat het mij verleend is in de economische wétenschappen. Die jongste uwer facul teiten, in deze groote koopmanstad zoozeer op haar plaats, heeft vooral in deze voor handel en industrie zoo moeilijke tijden, naast haar zuiver wetenschappelijke taak, een uiterst belangrijke en verantwoordelijke rol te vervullen ais voorlichtster van hen, die in het economische leven een nlaats innemen en opvoedster van die zich daarop voorbe reiden. Dat zij zich van dien dubbelen olicht niet si echts naar vermogen, maar ook met eere zal kwijten, daarvan ben ik, gezien wat zij reeds heeft bereikt, overtuigd. Trötsch ben ik er dus op haar thans de mijne te mogen noemen en door haar deel te heoben aan een universiteit, die steeds moge blijven wat zij thans is: een roem voor ons land en een parel in de kroon van Amster dam": TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Ongeluk met doodelijken afloop. Gistermiddag heeft zich op den verkeers weg HorstVenray een noodlottig ongeluk voorgedaan, dat den 29-jarigen slager L. Smits uit Cuyck het leven heeft gekost. Deze reed op zijn motorfiets met matige vaart langs het uitspanningsoord „De Nieu we Lind", toen hij door onbekende oorzaak in botsing kwam met een boom. De man werd ernstig gewond en is, naar het St. An- tonius-ziekenhuis te Horst overgebracht. Kort na aankomst aldaar bezweek hij echter aan de bekomen verwondingen. Het slacht offer was ongehuwd. MOND- EN KLAUWZEER WOEDT. Vooral in Zuid-Holland. Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds meer epidemisch onder het vee uit. In het Westland, te Pijnacker en in de omgeving van Delft worden dagelijks gevallen gecon stateerd, waaronder verscheidene met doo- delijkèn afloop. Te Pijnacker noteerde men 150 gevallen van mond- en klauwzeer, te Maasland (5. Te Maasland is bij eenige varkens de ge vreesde vlekziekte geconstateerd. Over het algemeen zijn de veehouders van meening, dat hef mond- en klauwzeer thans nog he viger woedt, dan in den herfst van verleden jaar. AVONDFEEST OP DEN AMSTEL. Prins Bcrnhard bjj de Amster- damsche studenten. De dag, waarop de Gemeentelijke Uni versiteit der koningin het eeredoctoraat in de economische wetenschappen vei- Icende, is besloten met een avondfeest op den Amstel. Het concentreerde zich in de kom tusschen Hooge Sluis en Ceintuui- baanbrug en voor de clubgebouwen van de roeivereenigingen „De Hoop' en „De Amstel". De bogen van beide bruggen, de twee clubgebouwen en de oevers waren met gloeilampjes omzoond en het schijnsel van al deze honderden lichtjes spiegelde in lange, trillende gouden strepen in het zacht rimpelende water, waarin- tal van verlichte bootjes dreven. In de boomen langs de boorden van den Ouden Amstel hingen kleurige lampions en onder deze boomen sloegen duizenden en nog eens duizenden Amsterdammers het imposante waterfestijn gade. Schijnwerpers belichtten de fontein, die de brandweerboot „Jan van der Heyden" hoog in de lucht boven het water van den Amstel spoot. Prins Bernhard was dezen avond de gast van de Amsterdamsche studenten in de Studentensociëteit in de Saühatistraat. Ook hij sloeg de verlichting gade. WOONHUIS UITGEBRAND. Inboedel verloren. Gistermiddag brak door onbekende oor zaak brand uit in de woning van den heer K. G. Pot, gelegen aan de Oldenzaalsche- straat te Hengelo. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat, hoewel de bewoners thuis waren, er van den inboedel niets kon worden gered. De ziek te bed liggende echtgenoote van den heer Pot kon in veiligheid worden gesteld. Zij is bij familie ondergebracht. Het aanwezige geld kon tijdig meegenomen wor den. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest zich bepalen tot het omverha len der muren en het dooven van de smeu lende resten. De bewoner was verzekerd. DE JUBILEUMESTAFETTE GRONINGEN—AMSTERDAM. Huldiging door den commissaris der koningin. De tachtig deelnemers aan de jubileum estafette met een oorkonde voor H.M. de koningin zijn gisteravond in hotel Frigge op hartelijke wijze door den commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, ontvangen. Nadat het Wilhelmus was gespeeld sprak de commissaris der koningin organisatoren en deelnemers toe. Hij prees het nationale gevoel, dat tot uiting kwam in de idee van deze estafette. Spr. noemde het een waag stuk een boodschap, gericht aan de koningin op te dragen aan tientallen personen van wie hij slechts enkelen kende. Hij was ver heugd, dat zoowel van burgerlijke als mili taire zijde aan deze estafette is meegewerkt. Tenslotte wenschte de commissaris der ko ningin allen geluk met het feit, dat H.M. de koningin in deze drukke dagen nog tijd vond de deputatie persoonlijk toe te sprexen. De heer H. a Stulink, die als laatste loo- per de' oorkonde aan de kohingin had over handigd, bracht den dank van haar over aan allen, zooals zij hem persoonlijk had ver zocht. Hij bood vervolgens allen deelnemers en den commissaris der koningin namens de K.N.A.U. een herinneringsspeld aan. De commissaris der koningin overhandig de tenslotte het district Groningen van de K.N.A.U. een herinnering. DE KONINGIN BRENGT EEN BEZOEK AAN ARTI. Ochtendrit door de stad. Vanmorgen heeft de koningin een bezoek gebracht aan de keuzetentoonstelling in Arti et Amicltiae. Deze expositie bevat het beste werk, dat vrouwen tijdens de veertigjarige regeeringsperiode van H.M. de koningin op het gebied van schilder- en beeldhouwkunst tot stand brachten. In het tentoonstellingsgebouw werd de vorstin ontvangen door het bestuur der maatschappij, vertegenwoordigd door de heeren prof. Huib Luns, voorzitter, A. J. G. Colnot, penningmeester en S. Garf, 2e secre taris. Alvorens de koningin langs de groote trap naar de tentoonstellingszalen te begelei den, sprak prof. Luns H.M. toe. Hij bracht namens Arti et Amicitiae de koningin dank voor alles wat, een traditie getrouw, zij voor de kunst in de afgeloopen veertig jaren heeft gedaan. Wij zijn —aldus de prof. Luns speciaal indachtig de voortzetting van de door koning Willem III ingestelde konink lijke subsidie voor jeugdige kunstschilders. In de tentoonstellingszalen werd de ko ningin bloemen aangeboden, waarna de le den der commissie van beheer over de kunstzalen, mej. Lizzy Ansingh en de heer Bart Peizel aan de vorstin werden voorge steld. Met groote belangstelling bezichtigde de koningin, begeleid door prof. Luns en de heeren Colnot en Garf de tentoongestelde werken. Na ruim een half uur in Arti te hebben vertoefd vertrok zjj, uitgeleide ge daan door den voorzitter van Arti, prof. Huib Luns en de heeren, Colnot en Garf. Zij maakte hierop nog een ochtendrit door de stad. DE KINDERVERLAMMING TE ALPIIEN AAN DEN RIJN. Het aantal gevallen van kinderverlam ming in Alphen aan den Rijn is weer met één gestegen en bedraagt thans elf. De slui ting der scholen is met één week, dus tot 19 Sept. a.s. verlengd. OVERLIJDENSACTE AFGEGEVEN ZONDER LIJKSCHOUW. Een Almelosche arts werd onlangs door den kantonrechter veroordeeld tot 150 boete of 150 dagen hechtenis, omdat hij een overlijdensakte had gegeven aan den vader van een overleden woonwagenkind, terwijl hij het lijkje nog niet geschouwd had. De arts was hiertegen in verzet gekomen, om dat hij de straf te hoog achtte en stond thans wederom voor den kantonrechter terecht. Als getuige a decharge trad een collega van den arts, dr. S. uit Almelo, op. Deze verklaarde, dat in het algemeen de hand ge licht wordt met de bepaling, als bekend-is dat de patiënt ongeneeslijk ziek of sterven de is. Als dit laatste het geval is geeft men de overlijdensakte af, om den familieleden een dubbelen loop te besparen. Het zou im moreel zijn om later niet te gaan kijken, of de patiënt werkelijk overleden is, maar er zal wel geen arts in Nederland zijn, die dit zou nalaten, aldus getuige S. Verdachte lichtte nog toe, dat het kind stervende was en dat hij het zeer druk had met de behandeling van gemeentepatiënten. De ambtenaar van het O.M. kreeg door deze verklaringen een nieuwen kijk op het geval en eischte thans slechts 25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter meende evenwel, dat hij geen milder vonnis moest wgzen, ^aar het niet op zijn weg ligt de wet min of meer haar kracht te ontnemen door verkeerde dingen te sanctionneeren. De wet 's er om levend begraven te voorkomen. Hij bevestig de het vonnis van f 150 boete of 150 dagen hechtenis. ROODE BROEKJES EN ROODE ROKJES GEEN „UNIFORM". Almelosche kantonrechter vindt het dragen niet strafbaar. De arbeider S. uit Goor had onlangs deel genomen aan een wedstrijd van den Ned. Arbeiderssportbond te Almelo en was toen bekeurd omdat hij eèjï' roode broek had ge dragen, hetgeen egn overtreding van het uniformverbod zou zijn. Het ging hier om een uitgelokt proces-verbaal, daar er reeds is uitgemaakt, dat het kleedingstuk niet mag worden gedragen tijdens politieke bij eenkomsten. Bij wedstrijden was het echter steeds geoorloofd, aldus lichtte mr. T. J. Es- kens uit Amsterdam, adviseur van den bond, toe bij de behandeling voor het kantonge recht. Ook de algemeen secretaris van den N.A. S.B., S. Broekman uit Amsterdam, kwam ge tuigen ten gunste van verdachte. Hij betoog de dat bij de oprichting van den bond, lang voordat het uniformverbod er was, een costuum voor den bond is vastgesteld. Uit aesthetische overwegingen is toen het be staande costuum gekozen: witte blouse en roode broek, (of rood rokje). Vele leden van den bond zijn geen lid van de S.D.A.P. Het O.M. meende, dat iemand uit het pu bliek. bij het zien van roode broeken denkt aan de S.D.A.P. en eischte daarom 6 boete of 3 dagen hechtenis. Na het pleidooi van mr. Eskens "prak de kantonrechter verdachte vrij, daar hij alleen in het roode broekje geen uitdrukking zag van een bepaald staatkundig streven. PAARLENCOLLIER TUSSCHEN SPEELGOED. De vorige maand verloor een dame uit Arnhem, die in een hotel te Domburg lo geerde, een paarlencollier ter waarde van ongeveéb 1800, aldus het Hbld. Zij deed per omroep mededeeling van het verlies. Het collier werd echter niet gevonden. Een kamermeisje in het pension herinnerde zich, dat zij een kind met een collier had zien spelen. Zij deelde dit den vader van het kind mede en wees hem er op, dat dit col lier wel eens het verloren sieraad zou kun nen zijn. Deze schonk echter geen aandacht aan de mededeeling van het meisje. Nadat eenige wegen voorbij waren gegaan, schreef het meisje een brief aan de dame, die het collier had verloren en die inmiddels naar Arnhem was vertrokken. Deze zond den brief door naar de Mij., die het verzekerd had. Een inspecteur der Mij. stelde een on derzoek in. Het gevolg was, dat het collier te Hillegersberg tusschen de speelgoed van het kind, dat met haar ouders in Domburg in hetzelfde pension had gelogeerd, te voor schijn kwam. De schranderheid en vasthou dendheid van het kamermeisje zijn door de verzekeringsmaatschappij ruimschoots be loond. De ingevolge de invaliditeitswet en de oudersdo-mswet 1919 toegestane renten. - Op 1 Augustus 1938 werden 40074 weduwenren- ten en 14315 weezenrenten krachtens de in validiteitswet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens artikel 373 dier wet 121842 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 57838 personen een invali- diteitsrente, als bedóeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der oudersdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 112243 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. De wilde staking van de Atamchauf- fcurs te Den Haag. - De stakende A.T.A.M.- chauffeurs te Den Haag hebben metalge meene stemmen besloten hun comité van actie te ontbinden, zich bereid te verklaren gezamenlijk den arbeid te hervatten en het volste vertrouwen uit te spreken in hun organisaties. Zij hebben de hoofdbesturen hunner bonden verzocht bij de verdere af wikkeling van het geschil bemiddeling te verleenen. De hoofdbesturen der drie betrokken transportarbeidersbonden, de Centrale Bond, de R.K. Bond en de Christelijke Bond, be sloten aan dit verzoek gevolg te geven. Zij hebben zich bereids met den rijksbe middelaar en de directie van de A.T.A.M. in verbinding gesteld. Informeel bezoek van prins Bernhard aan de „Tromp". - Gistermiddag te zes uur heeft prins Bernhard een informeel bezoek aan den nieuwen flotieljeleider der Konink lijke Marine „Tromp" gebracht. Aangezien het hier een volkomen parti culier bezoek gold, werd hij aan boord ont vangen, niet als lid van het Koninklijk Huis, maar met de eerbewijzen aan zijn rang verschuldigd. De prins begaf zich ter stond naar de officierenlongroom, waar men, terwijl een aperitif werd rondgediend, ge durende een uur in opgewekte stemming bijeen bleef. Mond- en klauwzeer. - In de week van 28 Augustus tot en met 3 September stier ven tengevolge van het mond- en klauwzeer 36 runderen, 33 kalveren, 24 varkens en big gen, 2 schapen en 1 geit. Sedert de week 1926 September 1937 zijn in totaal aan deze 'ziekte gestorven 3391 runderen, 4244 kalveren, 3203 varkens en biggen, 257 schapen en 66 geiten. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Nandoe Ran- goon en de Torenvalk Basra. Op de thuisreis landden de Gier te Basra en de Buizerd te Rangoon. Hedenmorgen is de Wielewaal met gezag voerder van Balkom van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 128 K.g. vracht, 40 K.g. briefpost en 4 K.g. pakketpost. Tien passagiers hebben geboekt resp. 4 Amsterdam-Johdpur, 1 Amsterdam-Bang- kok, 2 Amserdam-Batavia, 1 Halle Leipzig- Calcutta, 1 Halle Leipzig-Sydney en 1 RangoonBangkok. Tooneelspel in 4 bedrijven door mevr. RanucciBeekman en Joh. de Meester. Opvoering door het Residentie-Tooneei. De Alkmaarsche Oranje-feesten zijn voor bij. Ze zijn begonnen met de plechtige dank diensten Maandagavond in de kerken en zij zijn geëindigd met de opvoering van het tooneelstuk 1813, nu Vrijdagavond in hel Gulden Vlies. Het is een goed slot geweest; een beter had men moeilijk kunnen vinden! En nu komt voor ons de moeilijke taak, niet om dit "slot der feesten te verslaan, maar om het tooneelspel 1813 te beoordeelen, Moeilijk is deze taak, omdat wij ons zelf afvragen, of wij dezelfde maatstaf mogen toepassen, welke in den regel op een tooneelstuk wordt toegepast. Gewoonlijk toch denkt de verslaggever aan den inhoud, de waarde van den inhoud, den opbouw van het geheel, de karakterontleding, de regie, de aankleeding, enz. enz. Maar mogen, wij een dergelijk stuk, dat een gelegenheidsstuk is en dat daarnaast een stukje vaderiandsche geschiedenis moet geven waardoor de auteur dus gebonden is en zijn drang naar fantasie sterk moet beteugelen ontleden als een gewoon tooneelstuk? Wij betwijfelen dat. Wij meenen, dat de auteurs getracht heb ben de moeilijke dagen van November 1813 té schetsen en ten tooneele te brengen, zóó dat zij voor iedereen niet alleen aannemelijk; maar ook begrijpelijk werden. En dan mee nen wij te mogen zeggen, dat zij daarin vol komen geslaagd zijn. Vooral ook, waar het stuk speelt in een tijd van groeiend nationa lisme en gespeeld wordt in een tijd, waarin Oranje meer dan ooit hooggehouden wordt en het nationale bewustzijn sterker dan ooit op den voorgrond is getreden. Welnu, zij, die gehecht zijn aan het Huis van Oranje, zullen dit stuk gisteravond ten volle hebben kunnen waardeeren; zij die onverschillig staan tegenover ons Vorsten huis zullen misschien de schouders opge haald hebben. Het zij zoo. Het jaar 1813 is voor ons land van buiten gewone beteekenis geweest, omdat in dat jaar onze zelfstandigheid, onze onafhanke lijkheid gered is door het bekende drieman schap v. Hogendorp, v. Limburg Stirum en v. d. Duyn van Maasdam. Iedere Nederlan der heeft dit stukje geschiedenis op school geleerd. Maar velen hebben van dat ge leerde nog slechts enkele fragmentarische herinneringen overgehouden. Het is de verdienste van dit tooneelstuk, dat de geschiedenis weer levendig geworden is en dat men misschien beter dan vroe ger plotseling begrijpt, van welk een enorm groote beteekenis het werk van het genoemde driemanschap is geweest. Wij denken in dit verband aan hot derde bedrijf, de aanvaarding van het voorloopig bewind. Misschien zijn in dit bedrijf wel het best de groote moeilijkheden van het drie manschap uitgebeeld: als de een na den an der bezwaren oppert tegen het plan van van Hogendorp, met kritiek komt, allereerst aan zijn eigen persoon en goederen denkt en tenslotte de drie groote voormannen al leen blijven staan en deze drie dan on danks de bittere teleurstelling doorgaan en hun beslissende maatregelen nemen. En dan aanvaarden wjj gaarne de aardige lief desgeschiedenis, die in het stuk gevlochten is, wij nemen het vrij zwakke tweede bedrijf, dat den eersten dag van den opstand tegen de Fransehen behandelt, op den koop toe en wij hebben vrede met het slot, ook al had den wij dit wat krachtiger willen hebben cn iets minder op effect berekend gewenscht. Maar overigens? Wij hebben vol aandacht het geheele stuk gevolgd, misschien niet voor de volle honderd procent objectief, misschien te' veel als Nederlander, als mogen wij één keer het historische woord gebruiken als Oranjeklant. Meer zullen we over het stuk niet schrij ven. Wat tenslotte het spel en de spelers be treft, laat ons kort zijn. De massale bezetting heeft ongetwijfeld veel geëischt van de regie en van de spelers, maar zij kunnen tevreden zijn. Natuurlijk waren er eenige rollen slechts matig bezet, maar de van Ho gendorp van Verbeek, de mevr. van Hogen dorp van Fie Carelsen, de baron v. d. Duyn van Adolphe Engers, de Ampt van Dick van Veen en de baron de Stassart van Philippe la Chapelle we noemen er enkelen, doch zouden meer namen kunnen en moeten noe men! mochten er zijn. Dat was uitstekend werk van tooneelkunstenaars, die zich ten volle gaven. Wij zouden de costumes, de tooneelaan- kleeding e.d. kunnen noemen. Het is hier bijzaak; hoofdzaak is, dat 1813 als zeer bij zonder gelegenheidsstuk ons volkomen vol daan heeft. En dat wij nogmaals zeggen: het was een waardig slot van de Alkmaarsche Oranjefeesten! Voor den aanvang speelde de Postfanfare, op het tooneel opgesteld, twee coupletten van het Wilhelmus, waarna burgemeester van Kinschot een kort woord sprak, de be teekenis van het jaar 1813 terloops schetste, het Oranje-comité en de directie van het Gulden Vlies dank zegde voor het initiatief om dezen avond te organiseeren en tenslotte namens het Oranje-comité den heer Verbeek een groote bloemenmand aanbood. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS MET VOORTGEZETTE KLASSEN TE ALKMAAR. De inschrijving van leerlingen zal plaats hebben van MAANDAG 12 tot en met ZATERDAG 17 SEPTEMBER, des voorm. van 912, 's nam. van 24 en 's avonds van 6)4^-9 uur in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten om tot de le klasse te worden toegelaten, bij den aanvang van den cursus: a. ten minste 1? jaar en 8 maanden oud zijn en tevens voldoende lager onder wijs hebben genoten, of b. indien zij 12 jaar, doch nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zijn, een bewijs overleggen dat zij het zevende leerjaar eener lagere school met vrucht hebben doorloopen. Leerlingen die een dagschool bezoeken worderf niet toegelaten. Laatste RAPPORTCIJFERS moeten voor nieuwe leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachts school 2-jarigen cursus kunnen tot de 4e klasse en met einddiploma 3-jarigen cur sus tot de 5e klasse worden toegelaten. Leerlingen met einddiploma Gem. Avond school voor lager Nijverheidsonderwijs kunnen toegelaten worden tot de voortge zette klassen. De school duurt 5 jaar, voor den typogra- fencursus 4 jaar. D» voortgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar financiee- le draagkracht der ouders en grootte van het gezin, is laag gesteld. De leermiddelen worden door de school verstrekt. De cursus vangt aan MAANDAG 3 OCTOBER, 's avonds 614 uur. Inlichtingen bij den directeur A. FLEDDERUS. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. AANSCHAFFING SCHOOLBANKEN EN SCHOOLBOEKEN JULIANASCHOOL (U.L.O.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 September 1938 heeft vastgesteld het navolgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen een adres dd. 8 Augustus j.1. van het Bestuur der Vereeniging tot be vordering van het Christelijk Schoolonder wijs alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van ongeveer 15 schoolbanken en van een gelijk aantal van alk der in een bijgevoegde opgave genoemde schoolboeken ten behoeve van zijne Julianaschool voor uitgebreid lager onderwijs, Burgemeaster Palingstraat 6, alhier, zulks wegens toe neming van het aantal leerlingen in de eerste klasse van die school; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 132 tot het verslag van 's Raads hande lingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijs wet 1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet; Besluit: I, de gevraagde medewerking te ver leenen; II. de uit het besluit onder I voortvloeien de uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, 9 September 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7