SAMBO DE OLIFANT SPORT EN WEDSTRIJDEN AlcmariaVictrixI- Hilversum I 40 jaar- 1898 1938 ALKMAARSCHE COURANT. I De competitie gaat beginnen!! Zuidelijke eerste klassers in actie. SPORTMASSEUR(-SE). Henge'en als sport. huldi. Zondag a.s. 2 uur: Album voor knipsels, - -*y i Nederlandschc estafette-loopers, leden van de sportvereeniging „Neerlandia van de Vereeniging van Nederlanders te Gent (Br.), hebben gistermorgen H. M. de Koningin ten Paleize op den Dam een oor konde aangeboden. De laatste loopster, mej. Louise Haeck, arriveert, begeleid door de motorbrigade, aan het Paleis. Voetbal. Half September! De dagen korte, de zomer is voorbij. En dus roept Koning Voetbal zijn duizenden onderdanen tot de orde, hij mobiliseert de legertjes van elf man en dirigeert haar naar de groene sportvelden, waar maandenlang gevochten zal worden om een paar onnoozele punten! En al zijn het onnoozele puntjes, ze beteekenen voor de clubs alles! Ze beteekenen goede of slechte kan sen, voor- of tegenspoed, juichen of in-zak-en-asch-zitten. Officieel zal op den derden Zondag in September het startschot vallen, maar reeds de vorige week hebben enkele tweede klassers in het Oosten tegen elkaar een vinnigen strijd gevoerd, terwijl Zondag in het Zuiden de eersteklassers elkaar voor het eerst zullen ontmoeten. En verder worden diverse finales van tornooien gespeeld, waarin de strijd om den Zilveren Bal in Rotterdam de belangrijkste is. Het spreekt vanzelf, dat zoo bij den aan vang der competitie beschouwingen en kampioenschappen onmogelijk zijn, omdat men nergens houvast aan heeft. Wij moeten dus volstaan met het weergeven van het programma, dat aldus luidt: EindhovenJuliana; M. V. V.Longa; NoadWillem II; BleyerheideN. A. C.; B. V. V. Roermond. Rekening houdenden met de verrich tingen van verleden jaar, toen P. S. V., N. A. C. en B. V. V. de sterkste waren, mogen we dus Zondag overwinningen ver wachten voor N. A. C. en B. V. V., terwijl in alle andere gevallen we het maar op de thuisclubs moeten houden. Schaken. SCHAAKNIEUWS. Eenigen tijd geleden schreven wij, dat de clubs uit Alkmaar en omgeving, die niet aangesloten zijn bij den K. N. S. B., besloten hadden om in den a.s. winter een competitie te spelen. Voor hen die interesse voor het mooie schaakspel heb ben, is dit misschien een aanleiding zich bij één der clubs aan te sluiten. Zij kun nen alsnog dan medespelen. Er staan hun verschillende mooie wed strijden te wachten. De deelnemers zijn: „De Pion", Bergen; „Schaakmat", Noordscharwoude; „D. O. S.", Alkmaar; Christ. Schaakclub „Alk maar", Alkmaar; „Dirkshorn" te Dirks- horn en „Oppositie" te Heiloo. Het halve rooster luidt: 23 Sept. SchaakmatOppostie. 30 Sept. D. O. S.Dirkshorn. 7 Oct. PionSchaakmat. 13 Oct. DirkshornAlkmaar. 14 Oct. OppositieD. O. S. 25 Oct. AlkmaarOppositie. 28 Oct. D. O. S.—Pion. 4 Nov. SchaakmatD. O. S. 11 Nov. PionAlkmaar. 22 Nov. AlkmaarSchaakmat. 24 Nov. DirkshornOppositie. 2 Dec. D. O. S.Alkmaar. 16 Dec. PionDirkshorn. 22 Dec. DirkshornSchaakmat. 30 Dec. OppositiePion. dat binnen drie jaar tijds twee wedstrijden worden gehouden door deze club. Hij uitte zijn beste wenschen voor het welslagen van dezen wedstrijd, waaraan hij intusschen met twijfelde, daar men in deze streek weet een kolffeest te houden. Hierna betraden de heeren P. de Geus Cz., P. Glas en P. Boon de baan, waarna de heer de Geus den eersten klap gaf. In de geheele eerste partij waren de resultaten van den heer de Geus niet best. In totaal had hij 29 punten, een aantal, dat men van den heer de Geus niet gewend is. Hij speelt altijd nog als eerste klas kolver. Vrijdagavond werden nog de volgende hooge seriën geslagen: J. Schoenmaker, Op Maat, Zuidschar- woude, le serie 56 pnt.; J. du Burck, Op Maat, le serie 52 pnt.; G. Langendijk, Vrien denkring, Noordscharwoude, 49 pnt. Tweede serie: P. de Geus Cz., Op Maat, Zuidscharwoude, 49 pnt.; J. J. Reijne, Op Maat, 54 pnt. Opleiding te Alkmaar Examen in Maart 1939. Inl. bij H. Steenbeek. Piet. Lastm kade 37. A'dam. Kolven. NATIONALE KOLFWEDSTRIJD. Van gisteren tot en met Dinsdag wordt in de kolfbaan van den heer P. Kramer te Noordscharwoude de 51e nationale kolfwed- strijd gehouden door den Nederlandscher. Kolfbond. Deze 51e wedtrijd is georgani seerd door de kolfclub „Op Maat". De deel name is evenals aan de vorige wedstrijden groot. Er hebben 335 kolvers ingeschreven. Gistermiddag werd de wedstrijd geopend door den heer P. Boon, penningmeester van Op Maat. Verscheidene hoofdbestuursleden waren bij deze opening aanwezig. De heer Boon deelde mede, dat de heer Kist, de voorzitter, wegens zijn gezondheids toestand den wedstrijd niet kan leiden. Dit was al eenigen tijd geleden bekend, zoodat het bestuur met twee personen is uitge breid, n.1. met de heeren G. Post en J. Kra mer. De heer J. Schenk, vice-voorzitter van het hoofdbestuur, feliciteerde „Op Maat" met dezen wedstrijd. Het getuigt van clubliefde,1 W ielrenntn. VAN DER VIJVER VERLIEST VAN ASTOLFI EN LOATTI. Schulte legt in 1 uur ruim 43 K.M. af. De wereldkampioen der amateursprinters, Jeff van der Vijver en zijn collega bij de wegprofs, Marcel Kint, hebben het er bij de wedstrijden op de Vigorellibaan te Mi laan niet zoo best afgebracht. Van der Vij ver verloor zoowel van Astolfi als van Loatti, terwijl Kint in een achtervolging tegen Valetti met 50 m. verslagen werd. Schulte reed in een omnium tegen Battesini, verloor de sprint en den tijdrit over 500 m., maar won de achtervolging. Tenslotte won onze landgenoot ook een uurwedstrijd op eigen kracht, door in dezen niet speciaal- voorbereiden wedstrijd 43.220 K.M. af te leggen, hetgeen goede verwachtingen doet koesteren voor een aanval van onzen land genoot op het werelduurrecord. De uitslagen luiden: Achtervolging: 1. Valetti, 6 min. 15 sec., 2. Kint op 50 m. Omnium: Sprint: 1. Battesini, 2. Schulte. Tijdrit over 500 m.: 1. Battesini 31 2/5 sec. 2. Schulte 32 3/5 sec. Achtervolging: 1. Schulte 5 min. 2/C sec, 2. Battesini op 5 m. Totaalklassement: 1. Battesini 5 pnt., 2. Schulte 4 pnt. Sprint amateurs: 1. Astolfi 7 pnt., 2. Loatti 5 pnt., 3. van der Vijver 3 pnt. Uurwedstrijd op eigen kracht: 1. Schulte, 43.220 K.M., 25 pnt.; 2. Bartali 23 pnt., 3. Guerra 18 pnt., 4. Meulenberg 15 pnt., 5. Romanatti 11 pnt. DE H. L. O.-EXAMENS. We hebben, zooals we beloofd hadden. Vrijdagavond „zitting" gehouden op het Sportpark en daar de eerste candidaten in geschreven. Slechts een half uurtje konden wij op het terrein vertoeven, maar in dat half uurtje hebben wij het heerlijk druk gehad. In een ommezien waren wij in dub bele cijfers en de oogst van dezen eersten avond was meer dan voldoende. Maar het werd de deelnemers aan de oefeningen dan ook wel gemakkelijk ge- gemaakt, want het gaat vlot, wanneer men zich tijdens de oefeningen kan aanmelden. Dat is echter nu afgeloopen en thans moeten de adspiranten zich opgeven bij de éomitè- leden die allen gaarne de examenkaarten willen uitreiken en vanaf vandaag met smart wachten op H. L. O.ers! Nog even releveeren de data: 24 en 25 Sept. wandelen; 28 Sept. fietsen; 1 en 2 Oct. athletiek; 5 Oct. zwemmen. En nog even releveeren de adressen: dr. v. d. Wilk, Pa lingstraat 2; J. H. Snel, Bleekerskade 10; H. J. Reurslag, Westerweg 300; J. G. Kemp, Troelstrakade 26; A. J. ter Horst, Kenne- mersingel 6 en J. Werkman, Rippingstraat 33. Zij zullen graag naar de bel loopen, als een H. L. O.-er voor de deur staat, zij wil len gaarne iedereen inschrijven en daarbij rekenen zij niet alleen op hen, die onder auspiciën van de H. L. O. geoefend hebben, maar ook alle anderen, die willen en kun nen begrijpen, dat eenzijdige ontwikkeling nooit een ideaal kan zijn. Harmonische lichaams-ontwikkeling! Daar gaat het om. Dames en heeren, de bel voor de eerste ronde heeft geluid. Wij wachten op U! ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Vandaag heb ik tot taak met u het materiaal te bespreken, dat voor den hengelaar op karper in aanmerking komt. Ik zou u graag eerst het een en ander vertellen over uiterlijk en her komst van dezen visch, het vraagstuk aansnijden of de karper uit Klein- Azië is geïmporteerd dan wel afkom stig is uit den benedenloop van de Donau. Plinius, Cassiodorus en andere schrijvers aanhalen, om via de rol, die de monniken in de middeleeuwen bij het kweeken van dezen visch gespeeld •hebben, te komen tot een uitvoerige beschrijving van een groot aantal kweekvariëteiten. De ruimte hiertoe ontbreekt mij, zoodat ik me moet beperken tot een korte be spreking van de karpers, die de hengelaar in Nederland kan vangen. In mijn vorig artikel noemde ik u reeds den inheem- schen karper (Cyprinus carpio) en voeg daar thans den edelkarper aan toe. De variëteiten, die de hengelaar hiervan kan bemachtigen, zijn de spiegelkarspel of karperkoning (Rex Cyprinorum), de lederkarper en de schubkarper. De spie- gelkarper heeft slechts twee of drie rijen zeer groote schubben aan beide zijden van het lichaam, terwijl de lederkarper geheel naakt" is of slechts enkele schubben bezit op de plaatsen waar de vinnen ingeplant zijn. De schubkaiper is, zooals zijn naam aanduidt, geheel met schubben bedekt evenals de inheemsche karper, maar is breeder dan laatstgenoemde. Zijn hooge ru'g en gedrongen bouw maken u er dade lijk op attent, dat u met een edelkarper te doen hebt. Breedte gedeeld op lengte geeft bij den kroeskarper die overigens tot het soort Carassius behoort het kleinste qotient. Deze fraaie visch, dien de henge laars gemeenlijk steenkroes noemen, wordt niet langer dan een dertig centimeters en bij uitzondering wel eens een kilo zwaar. Veer.ig pond! Karpers, en vooral edelkarpers, kunnen een hoog gewicht bereiken, dat een enkele maal de veertig pond aardig nabij komt. Echter is de vangst met den hengel van een in het wild levenden karper van vijftien pond reeds iets bijzonders en wie dat heeft klaargespeeld zonder „brokken" te maken, kan geacht worden de Hoogeschool van de hengelsport met goed gevolg te hebben doorloopen .Aan niet te grof tuig geeft een „baby" van zes pond den hen gelaar al handen vol werk, vooral indien het een Hollandsche karper is, die in kracht en uithoudingsvermogen de gekweekte producten verre de baas is. Wat een „vischje" van 3'A pond te „ver tellen" heeft aan een brasemhengel, heb ik eens ondervonden, Het heeft heel wat langer dan een kwartier geduurd, voordat mijn schepnet het laatste woord kon spreken. Mijn madenhaakje no. 10 en silk no .4 hadden het in dit geval uitgehouden! Wild en woest schiet de vastgeslagen karper heen en weer, hij springt boven water uit om het volgende oogenblik naar de diepte te boren of recht op de boot van den hengelaar af te komen. Deze athleet onder de visschen, wiens bouw reeds zijn spierkracht verraadt, kan men ook een zekere intelligentie niet ontzeggen en wee den hengelaar, die een tactische fout be gaat. Onherroepelijk is zijn vangst verlo ren ,ook al houdt de lijn het uit. Voor zoo'n krachtvisch moet het mate riaal buitengewoon sterk zijn en toch ook weer niet grof, want grof materiaal kan achterdocht opwekken, al komt dan ook de omstandigheid, dat de karper bij het zoe ken naar voedsel in den bodem wroet en dus plaatselijk het water, ook bij uw aas, vertroebelt, den hengelaar, die met zwaar tuig vischt, meermalen te hulp. Sterk en toch fijn, dat zijn vereischten, die ook bij een hengelsnoer moeilijk te vereenigen zijn. Laten we echter trachten deze botsing van voorwaarden zooveel mogelijk uit den weg te gaan. Het materiaal. Bij den hengel heel dikwijls karper- stok genoemd, omdat zoo'n hengel uitslui tend voor de karpervisscherij gebruikt wordt bestaat deze moeilijkheid niet. Wie met den rol vischt, kieze een vierdeeli- gen hengel van bruin bamboe, een z.g. in- gekorten stok, dat wil zeggen een „hengel, waarvan de deelen in lengte oploopen, ge rekend vanaf den top. Bij een lengte van 5.75 meter zijn deze hengels nog heel goed te hanteeren. Engelscht bussen met een versterking van boven (manchet) genie welke door EEN HERDENKINSPENNING. - De her denkingspenning, gingscomité 1938 aan II. M. de Koningin .s aangeboden. ten de voorkeur en de ondereinden van ue deelen moeten voorzien zijn van met koper bekleede tappen Ruime porceleinen ringen en een goede rolhouder, bestaande uit twee schuiven, zijn verder aan te bevelen. De Amsterdammers visschen op karper veelal zonder rol en gebruiken dan een hengel van drie deelen, elk 2.40 M. lang. In elkaar gezet maakt dat een stok van zeven meter! Hoewei het gewicht hoog is, maakt dit toch niet veel uit, ornaat karperhengels toch meestal in hengelsteunen gezet en niet voortdurend in de hand gehouden worden. Dit type van hengels is uiterst solide en heeft het voordeel, dat men dadelijk na het vastslaan het onderste lid er af kan doen, waardoor een hei gel overblijft, waarmede uitstekend t« manoeuvreeren is. Deze in Amste.dam vervaardigde stokken zijn niet zoo fraai afgewerkt als de eerstbeschreven soort. Zware gekloste zijde met een trekkracht van 20 tot 30 pond is zonder eenigen twij fel het beste materiaal voor de lijn. Zoo'n lijn is niet grof en veerkrachtig, maar de prijs is hoog. Wiens beurs wat minder ge vuld is, zal gevlochten linnen snoer koopen. Wat in Frankrijk «n België bekend is onder den naam „fouet de lin tressé" is hetgeen ik bedoel. Maar ook de gedraaide vlas lijn, die gebruikt wordt voor de sportieve visscherij op zee en bekend als „cuttyhunk line" kan ik aanbevelen. Vooral zij, die „vast" visschen (dus zonder rol) hebben hieraan iets bijzonders en niet duur. Tegen een 12-draads vlaslijn moet iedere karper het afleggen en zelfs een te stugge hengel levert bij zoo'n snoer geen gevaar voor breken op. Hoewel ik mij bewust ben van de voordeelen van zijde, gebruik ik zelf deze vlaslijn meermalen, maar dan van negen draden gedraaid. Mijn ondervinding is dat zijde veel gevoeliger is voor mecha nische beschadigingen en niet zoo lang mee gaat als vlas. Doelmatig geprepareerd, zwelt deze 9-draads lijn bijna niet in het water en is nog zoo dun, dat het gebruik van een onderlijn niet strikt noodzakelijk is. Wel verstaan, gebruik ik altijd den rol. Karperhaken. Over goede en slechte! karper- haken zou ik een apart artikel kunnen schrijven. Vierkante modellen met twee weerhaken zijn heel geliefd, bij de henge laars wel te verstaan. Wat de groote be treft, moet U voor het visschen met den staanden haak een 4/0 of 5/0 kiezen. Er moet namelijk ruimte in de bocht zijn voor een flink stuk aardappel. Er is nog een betere haak in den handel en wel een ge wijzigd Limerick-model, plat gesmeed, met enkelen weerhaak en teruggebogen ook. Zoo'n oog mist de scherpe kanten van het bietje aan der, bovenkant van den steel, die wel eens de lijn doorsnijden. Het eenige wat mij in deze haken niet aan staat, is de opzichtige verkopering. Maar wie zich de moeite wil geven om de punten van karperhaken eens onder een loupe te bekijken, is spoedig van de superioriteit van „mijn" soort overtuigd en neemt de moeite van het zwart of bruin verven gaarne op den koop toe. Als dobbers kunnen dienen pauwepen- nen, dobbers van celluloid en ook zeer groote stekelvarkenpennen. Al deze dob bers moeten dusdanig met lood bezwaard worden het zal den beginneling als een contradictio in terminis in de ooren klin ken dat de dobber het lood juist niet dragen kan of beter nog, dat lood plus aardappel aan den haak den dobber lang zaam'doen wegzinken. Door den dobber nu zoo hoog te schuiven, dat deze nog juist even boven water uitkomt, hebben we een sim met staanden haak gekregen. Als de karper nu het aas in den bek neemt, komt de dobber naar boven. In „vak"-ter- men uitgedrukt heet dit we hebben een opsteker. Ook z.g. zinkers zijn uitstekende dobbers voor het visschen met den staan den haak. Bijna zou ik vergeten, dat zeer velen den haak niet direct aan het snoer beves tigen, maar aan een aparte onderlijn van zwaar silk, erin of staaldraad. Een en ander ter bevordering van de onopzichtig, heid. Hoewel ik een vriend ben van ver. fyningen in het materiaal, beschouw ifc deze onderlijnen als een verzwakking van het geheel door de extra knoopen en gc, bruik deze dan ook nooit als ik in water visch, waar een kanjer te wachten is. Mocht U een onderlijn van staaldraad gebruiken, vergeet dan niet om de ver binding met de eigenlijke lijn door middel van een warteltje tot stand te brengen, waarvan het gladde oog uw lijn niet kan doorsnijden. KARBA. (Nadruk verboden). Alleen NIEUWE Seizoenkaarten 1938 39 zijn geldig. Zie advertentie in deze courant. In alle steden en dorpen is het regeeringsjubileum deze week op grootsche wijze gevierd. De dagbladen hebben kolommen- lange verslagen van de feestelijk heden opgenomen. Straks zal het feest nog slechts in de herinnering voortleven en later zal men de oude kranten nog eens weer te voorschijn halen, om nog eens da^e lezen, wat vooral in teressant was. Kranten bewaren? Hoe veel gemakkelijker kunt gij het U maken met ons dat juist in deze dagen weer zoo veel gebruikt is! Bij ons bureau verkrijgbaar a f'.'O. GEREGELDE COURANTENRECLAME BRENGT BAAT. Door een advertentie-campagne, in acht couranten, heeft de Switzerland Cheese Association in de New York- sche markt, een uiterst moeilijk te bewerken afzetgebied ,den verkoop van haar kaas 30 kunnen op voeren. De kleine advertenties worden twee maal per maand geplaatst. Thans be sloot de firma tot een nieuwe en, gezien het prachtige resultaat, groo- tere campagne in couranten; iedere week gaat men nu een advertentie van 50 regels plaatsen. 139. De geest vertelde nu, dat hij kort geleden enkele van die dieren had zien lopen. „Maar er waren mensen bij voegde hij er aan toe. En alsof hij spijt had van zijn vriendelijke woorden, voegde hij er aan toe: „En nou weg jullie". De jongens deden of ze weggingen, maar ze verscholen zich, tot de geest zijn avondwandeling ging maken. Want ze wilden de Toekan in elk geval verlossen. 140. Zodra de geest weg was, gingen ze naar de kooi. Lange Jan verbrak met zijn sterke handen de houten ïalics en ging dan geknield liggen. „Vooruit, goede vo- gel, spring er uit, even op mjjn rug en dan ben je vrjj". De Toekan begreep er niets van, maar deed alle moeite zich uit zijn gevangenis te wringen. i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8