Aqmda Vkec&ecicht eerste blad. „De Algemeene" 25 jaar. De St. Willibrordusstichting te Heiloo. OUDKARSPEL BlROEK OP LANGENDIJK GROOTSCHERMER Alkmaar, Maandag JONGETJE AANGEREDEN. Bestuurder heeft geen schuld. J.l. Zaterdag in den voormiddag deed zich op den Helderscheweg een ernstig verkeers ongeval voor. Op het stationsemplacement bevindt zich nog de alhier op de kermis ge staan hebbende gebakkraamhouder de W. met zijn woonwagen. Twee van zijn kinde ren liepen samen links van den weg in de richting van den spoorwegovergang, toen een van hen, een 3 J^-jarig jongetje, plotse ling den weg overstak naar het parkeerter rein van de groentenveiling. Hij lette niet op het verkeer en liep tegen den linkerzij kant van een uit de richting der stad ko mende personenauto' aan. De bestuurder hiervan reed met een matigen gang. Het knaapje kreeg een groote bloedende wonde boven zijn linkeroog en is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Volgens mededeeling was de toestand van den jongen later op den avond redelijk wel en was hij niet buiten bewustzijn. Den be stuurder van de auto treft in dezen geen schuld. DE ONVOORZICHTIGE WIELRIJDSTER. kwam er ditmaal goed af! Op het Varnebroek vond Zaterdagmiddag een aanrijding plaats tusschen een zeswie- lige vrachtauto en een wielrijdster. De vrachtauto kwam uit de richting van den Kennemerstraatweg om vervolgens den Sin gel te berijden. De 21-jarige wielrijdster kwam over het rijwielpad van den Kenne- mersingel aanrijden uit de richting Vogelen zang met de bedoeling naar den Straatweg te gaan. Zij stak den rijweg van den Singel op het Varnebroek evenwel recht over zon der op ander verkeer te letten. Zij reed daar door tegen voormelde auto aan. Hoewel zij kwam te vallen, liep zij toch geen noemens waardig letsel op. Haar rijwiel, dat nog een behoorlijke waarde vertegenwoordigde, werd geheel vernield. Tegen de wielrijdster is door de politie proces-verbaal opge maakt. BRANDJE AAN DEN HELDERSCHEWEG. Door de politie werd in den nacht van Za terdag op Zondag geconstateerd, dat een hoop vuilnis achter de lakfabriek „Satur- nus" aan den Helderscheweg in brand dreig de te geraken. De brandweer moest er aan te pas komen en het brandje is met een straal op de waterleiding gebluscht. Van de zijde der fabriek vermoedde men, dat de hoop vuil vermoedelijk door broeien in brand was geraakt. Schade is er niet aange richt. GEARRESTEERD. In verband met de inbraak en den dief stal van de brandkast in den nacht van 1 op 2 September bij den heer H. Paster kamp te Broek op Langendyk zijn door de rijks- en gemeenteveldwachters als ver dachten gearresteerd de gebroeders P. en C. K. uit Zuidscharwoude. De beide ver dachten zijn Zaterdagmiddag, na verhoord te zijn op het gemeentehuis te Broek op Langendijk, naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. DE OPGEBROKEN WEG EN DE OMLEGGING VAN HET SNELVERKEER. Onze Heiloosche correspondent schrijft: Sinds een viertal dagen zijn de bewoners van den Heerenweg en den Stationsweg in hun rust gestoord door de omlegging van het snelverkeer. Het enorm drukke verkeer gaat nu over de zuidzijde Raadhuisweg, Hee renweg en Stationsweg en dag en nacnt rolt het snelverkeer over de smalle wegen. We hebben de moeite genomen om in een sper- uur het aantal auto's (luxe- en vrachtauto's) te tellen en kwamen tot 214. Eerst ging nog een gedeelte luxe-auto's van zuid komende over den zijkant van den rijksweg, doch ook dat bleek niet langer te gaan. Bij de kruising Heerenweg-Stationsweg raakten velen den koers kwijt Er staan kleine richtingwijzers doch die ziet men blijkbaar in de snelle vaart zekere maaregelen te nemen, welke slechts beschouwd kunnen worden als onmisbare voorzorgen en niet als militaire besluiten, welke de bevolking zouden kunnen ver ontrusten. Om deze reden hebben aan de Duitsch- Belgische grens verscheiden troepenbewe gingen plaats gevonden, hieruit bestaande, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag artillerie-afdeelingen, die te Elsenborn in kwartier lagen, naar hun garnizoenen zijn teruggezonden. De bereden artillerie uit Luik heeft des- nachts 60 K.M. afgelegd. De carabiners uit Eupen en Malmedy waren Zondag den ge- heelen dag geconsigneerd. Tenslotte zijn de brigades van de rijkswacht, die langs de grens zijn gelegen, eveneens krachtig ver sterkt niet om, zooals was gezegd den uit tocht van joden uit Duitschland tegen te gaan, doch als militaire maatregelen, welke, naar het blad herhaalt, slechts als voorzorg bedoeld zijn. Zwitserland waakt. Het Zwitsersche Federale Departement voor militaire aangelegenheden deelt mede: „Steunende op een machtiging van den Bondsraad heeft het Federale Departement voor militaire aangelegenheden bepaald, dat vandaag, 12 September, als voorzorgs maatregel de mijnen moeten worden ge laden om eventueel de spoor- en straat wegen aan alle grenzen onbegaanbaar te maken. De mynen worden door de vrijwil lige grensbeschermingsafdeelingen be waakt. De bevolking moet zich aan de door deze afdeelingen gegeven 'bepalingen on derwerpen. Het is verboden zich op te houden in de buurt, waar mijnen zijn geplaatst, deze te fotografeeren of te teekenen. want het is opmerkelijk hoe men jakkert over het hoofd. Maar men zal moeten uit kijken en gedurende betrekkelijk korten tyd de kinderen van de straat moeten houden en achter elkander laten loopen en vooral fiet sers moeten uitkijken. Aan den rijksstraatweg is het nu doodscn en stil. Maar men is momenteel bezig aan t afwerken van het wegdek en het leggen van de banden van het tegeltrottoir. I het leggen van het rijdek schiet het nu ook op. Wel is het nog niet voor elkaar op het drukke knooppunt bij het raadhuis, doch er komt nu gang in en vergissen we ons niet dan zal het snelverkeer met een dag of tien over den nieuwen weg kunnen gaan en dan is het grootste leed geleden en kan men de fiets- en wandelpaden afwerken. Intusschen zal men in deze drukke buurt blij zijn als er aan de ellende van de opgebroken straat en den hopeloozen chaos eens een einde komt. DE DOMME EIERBOER. Een eierhandelaar plaatste Zaterdagmid dag zijn handwagen, beladen met manden vol eieren, zeer onoordeelkundig op het rijwielpad van den Kennemersingel, en wel zoodanig, dat tusschen de kar en een aldaar geparkeerd staande auto nauwelijks ruimte voor passage over was. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit, want toen een bakkers jongen per fiets toch probeerde tusschen den nauwen doorgang door te manoeuvreeren, lukte dat slechts ten deele: de fiets kwam in aanraking met den handwagen, deze dui kelde voorover en het begrijpelijke gevolg was, dat eenige mandén met eieren op den weg vielen! Honderd eitjes braken en vormden een oranje-kleurige massa op de straat. En al is het de laatste dagen overal oranje, wat de klok slaat, deze straatversiering was niet welkom en beteekende bovendien een finan cieelen strop voor den eierboer! DE KORENBEURS TIJDENS DE LANDBOUWTENTOONrTELLING. Een kleine waarschuwing aan de inzen ders van pluimvee en konijnen. Het belooft dit jaar heel mooi te worden. Keurmeesters zijn de heeren J. H. v. d. Broeke te Haar lem voor pluimvee; J. F. Hannema te Win kel en J. P. Boom te Alkmaar voor konijnen. De sluiting der inschrijvingen is Dinsdag 13 Sept. Inschrijvingen moeten geschieden bij den heer J. N. van Diepen, Geest 43 te Alkmaar. Inzending der dieren moet plaats hebben op Maandag 19 Sept. De keuring is op Dinsdag 20 Sept. en hierbij wordt niemand toegelaten. Standhouders moeten worden ingeschre ven bij den heer C. A. Ruygh, Schouten straat alhier; bloemen en planten bij den heer W. N. Blokpoel (firma Zaadnoordijk, Waagplein). Groenten en fruit bij den heer E. Mak, Veilingsgebouw en bij den heer E. v. d. Laan, Kennemerstraatweg 141, Alkmaar. WINTERAVONDCURSUSSEN. De wintertijd nadert en na de genietingen van den zomer, is de tijd gekomen om de gedachten te laten gaan over de mogelijk heden, die geboden worden om tijdens de lange winteravonden de kennis te vermeer deren. Daartoe biedt de Huishoud- en Industrie school, zooals reeds zoovele jaren, met haar bekende cursussen weer volop gelegenheid. Voordat we het goed beseffen is de Sep tembermaand verstreken en staat October voor de deur. Dan moet men klaar zijn om aan het winterwerk te beginnen. Daarom is het noodzakelijk zich deze week of uiter lijk de volgende Woensdag en Vrijdag van 24 uur op te geven, om een plaatsje te kunnen krijgen op een van de vele cursus sen, waarvoor altijd zeer groote animo be staat. Nadere bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. Veel belangstelling. Het was gisteren, 11 September, precies 25 jaar geleden, dat de af- deeling Alkmaar van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feit werd gistermiddag in de zaa. van het Gulden Vlies een receptie gehouden, waarbij vele vertegenwoordigers van organi saties uit partij- en vakbeweging de afdeeling feliciteerden met haar 25- jarig bestaan. De heer Holman, de voorzitter der af deeling Alkmaar, was verheugd zoovelen op deze receptie te kunnen begroeten. Hij heette allen welkom, in het bizonder den districtsvoorzitter den heer B. Slier. Er is zoo zeide de heer Holman o.m. wel reden dit 25-jarig bestaan te herden ken. In deze periode khmers groeide de afdeeling tot de grootste hier ter stede, werd de bond de grootste in ons land. Vervolgens gaf de heer Holman in korte trekken een overzicht van de afgeloopen 25 jaar, waaruit bleek, dat het den bond gelukt was op verschillende punten ver betering in de levenspositie van het han dels- en kantoorpersoneel te verkrijgen. Spr. noemde den wettelijk geregelden ar beidstijd, de bepalingen van de ziektewet en het in 1936 tot stand gekomen werktij denbesluit t.a.v. de kantoorbedienden. Het moge echter een stap in de goede richting zijn we zijn er nog lang niet: een wette lijk geregeld pensioenrecht, het wettelijk geregeld ontslaan van personeel en de zes-uur-winkelsluiting op Zaterdagavond ontbreken nog. Een gezamenlijke strijd Tentoonstelling. Tot 15 September, café-restaurant „Cam perduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De nationale film 40 jaren, hoofdrollen Cees Laseur, Lily Bouwmeester, Ank v. d. Moer, Matthieu van Eysden e.a.; in het voor programma een reportage van alle belang rijke gebeurtenissen van H. M. de koningin. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De nationale film 40 jaren, hoofdrollen Cees Laseur, Lily Bouwmeester, Ank v. d. Moer, Matthieu van Eysden e.a.; in het voor programma de voornaamste gebeurtenissen van de feesten te Amsterdam. Toegang voor eiken leeftijd. Eiken middag half drie matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, eiken dag een ander hoofdnummer: Maandag: Charge van de lichte brigade Dinsdag: 39 stappen. Woensdag: 2.30 en 7.45 uur De Papsoldaat. Donderdag: Het dubbele paspoort. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer De nationale film 40 jaren, hoofdrollen Cees Laseur, Lily Bouwmeester, Ank v. d. Moer, Matthieu van Eysden e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee voor een betere toekomst is dan ook nood zakelijk. Spr. bracht dank aan het bonds- 'bestuur, het districtsbestuur, aan de frac tie der s.d.a.p., die in den gemeenteraad steeds het streven van den bond steunde, en den heer Stuenitsky, die reeds 24 jaar actief lid van de afdeeling Alkmaar is ge weest. Felicitaties waren binnen gekomen van het Bondsbestuur, de afdeelingen Bever wijk, den Helder en Velsen, van „Mercu- rius", de A.J.C. en den bond van technisch en opzichthoudend personeel. Voorts ge tuigde een 23-tal bloemstukken van de belangstelling en de waardeering voor het werk van den bond. Deze bloemen waren afkomstig van de diverse vakorganisaties, aangesloten bij het N.V.V., van „Mer- curius", van den R.K. Bond van handels- en kantoorbedienden, van den bond van personeel in overheidsdienst, de Vara, de S.D.A.P., 't bondsbestuur, I.v.A.O., N.A.S.B. S.D.V.C., de Werkloozenvereeniging, den Alkm. Bestuurdersbond, den bond van technisch en opzichthoudend personeel, en de afdeelingen Haarlem en Hoorn. Na een korte pauze werd het woord gevoerd door den heer Van de Vall namens de raadsfractie der s.d.a.p., die erop wees, hoe noodzakelijk het is in dezen tijd ervoor te waken, zich hier in Alkmaar in een hoek te laten dringen, trouw aan de ge stelde idealen is dan ook thans meer dan ooit noodig. De heer Couwenhoven sprak namens de party, terwijl voorts nog de vertegenwoordigers van „Excelsior', de „Stem des Volks", het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, de Vara, de soc.-dem. vrouwenclub en den Alkmaarschen be stuurdersbond hun gelukwenschen aan boden. De heer Holman beantwoordde hierop de diverse sprekers uitvoerig, hen dankend voor de getoonde belangstelling. Druk bezochte feestavond Des avonds werd in dezelfde zaal van het Gulden Vlies een feestavond gehouden, die zeer druk bezocht was. Medewerking verleenden dezen avond het cabaret ensemble onder leiding van Marie Hamel Het bleek spoedig, dat de feestcommissie van de afdeeling hiermee een goede keus had gedaan: het gezelschap-Marie Hamel had er bizonder goed slag van er de stem ming in te houden. Marie Hamel als con- ferencière, met haar liedjes en voordracht, de pianist Henk Neef, Greta Schley, accor deonvirtuose, Ellen and Jane als „The two rhythm girls", ze hebben allen zonder uit zondering het publiek uitstekend geamu seerd, getuige het enthousiasme van de aanwezigen, dat zich telkens opnieuw uitte in een daverend applaus. Ook de Alkmaar- sche Melodie en Jazz serenaders" voldeden goed. Hun aandeel in het programma werd zeer geapprecieerd. De districtsbestuurder, de heer B. Slier, sprak voor de pauze nog een enkel woord. Hij zeide o.m., dat dc bond wèl ouder wordt, maar nog lang geen verschijnselen van seniliteit vertoont. Integendeel: hij is nog volkomen vitaal, hetgeen wel blijkt uit den groei van het ledental: de bond be gon in 1906 met 200 leden en heeft er thans 19000, de afdeeling Alkmaar, de pionier in den kop van Noordholland begon in 1913 met 11 leden, welke aantal in 1930 nog 24 en op 1 September 1938 al 113 bedraagt. Spr. bracht hulde aan de Alkmaarsche voortrekkers der vakbeweging, herdacht den heer G. Veen, die in 't afgeloopen tijd perk zooveel voor den bond deed en bracht t bestuurslid, den heer Stubenitsky, dank v?.or. a'. W€rk verricht in de 24 jaar, dat hij lid is van de afdeeling. Spr. hoopte, dat het aan het bestuur zou gelukken, de af deeling tot nóg grooteren bloei te brengen in de toekomst: Een toekomst, die eenmaal betere tijden moet brengen, een toekomst van vrede en vrijheid voor alle menschen. JUBILEUM NED. BOND VAN MAKELAARS. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van den Nederlandschen Bond van makelaars in onroerende goederen, hypo theken en assurantiën heeft het hoofdbe stuur dezer alom in den lande bekende ma kelaarsorganisatie een welverzorgd feest nummer uitgegeven, dat samengesteld werd door den bondssecretaris den heer H. Fibbe e aarlem en in een talrijke oplage over net geheele land werd verzonden. Behalve een voorwoord van den bonds- voorzitter den heer A. van Loon te Utrecht bevat dit feestnummer bijdragen van de heeren mr. J. de Jongh bondsadviseur te Haee W J. D. Appel vice-voorziter te Alkmaar, Jhr. dr. J. C. Mollerus secretaris der Kamer van Koophandel te Haarlem, n. Meeusen administrateur der gemeente Haar lem en van verschillende leden van aange sloten afdeeligen. De feestelijke herdenking zal plaats heb ben te Utrecht op Vrijdag 18 en Zaterdag 17 September. Op den eersten dag zullen hoofdbestuur en leden officieel ontvangen worden 1 stadhuize te Utrecht waarna om 2 uur algemeene ledenvergadering een aanvang neemt in het Jaarbeurs restaurant. In deze vergadering zal de bondsvoorzit ter de heer A. van Loon een feestrede hou den, terwijl dan mede de vice-voorzitter d< heer W. J. D. Appel het woord zal voeren. De tweede dag is geheel bestemd als con gresdag. Op dit congres dat toegankelijk wordt ge steld niet alleen voor leden van den Bond maar eveneens voor makelaars in den lan de die nog geen lid zijn maar die belang stellen in doel en strekking van den Bond zullen de heeren mr. A. J. M. Leesberg Alkmaar en mr. J. de Jongh te Den Haag spreken respectievelijk over lastgeving de practische toepassing onzer wetgeving en haar ontwikkelingsgang in de laatste jaren. Deze congresvergadering zal geopend worden door den bondsvoorzitter den heer A. van Loon te Utrecht en met een propa gandistische rede door den vice-voorzitter den heer W. J. D. Appel te Alkmaar geslo ten worden. Uit het bovenstaande mag worden ge concludeerd dat de herdenking van het veertigjarig bestaan van den Bond een cachet en waardig karakter zal dragen, ge heel en al in overeenstemming met doel en strekking van deze makelaars organisatie Na tien jaren zal nu de eigenlijke afbouw plaats hebben. De eerste steen gelegd voor de kapel en het hoofdgebouw. Zaterdagmorgen heeft op het terrein van de St. Willibrordusstichting te Heiloo ae plechtige eerste-steen-legging voor de kapel en het hoofdgebouw plaats gehad, waarmee een begin gemaakt is met het voltooien van het gebouwencomplex aan den Kennemer straatweg, waar de grootste psychiatrische inrichting van Nederland gevestigd is en welke staat onder het beheer van de Congre gatie van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, gevestigd te Dongen in Noordbrabant. Er was voor deze plechtigheden groote belang stelling: er waren van de Abdij van Fgmond de pater-prior en pater Beekman, voorts de plaatselijke r.k. geestelijken, de burgemees ter, de gemeente-secretaris, wethouder Ak kerman, dr. Pameijer, rijksinspecteur van het krankzinnigenwezen en uit Alkmaar de ken E. P. Rengs, die den eersten steen van de kapel zou leggen. Natuurlijk ontbraken de architecten Thunnissen en Hendriks uit den Haag niet op het appèl, evenmin als de aannemer Bot, de opzichters, de werklieden en het verplegend personeel der stichting. Het eerst had de plechtigheid plaats van de steenlegging voor de kapel. De deken, ge huid in koorkap, hield vooraf een korte toe' spraak, waarin hy de onmisbaarheid van Gods zegen vaststelde voor alles in de we reld en dus ook van een kerkbouw. Daarna verrichtte hy de plechtige wjjding van den grooten zerken steen, die als „eerste"' steen aangewezen was, en vervolgens werd een rondgang gemaakt langs de voor een klein deel opgetrokken muren, welke eveneens werden gewijd. In de toespraak, daarna gehouden, werd vastgelegd, dat thans de bouw zal aanvan gen van een huis Gods, waarin de broeders verplegers kracht zullen kunnen vergaren voor hun vaak bovenmenschelyk zware taak in den dienst der barmhartigheid en naasten liefde. Hun werk kan dan nog meer apologe tisch zijn dan het tot dusver reeds was. Spr. hoopte, dat hier een lévend, bezield geloof moge opbloeien, dat noodig is om in den mensch het beeld Gods te zien. Dank bracht hij aan den arbeid van zoovelen om deze kerk op te richten, waarbij hij het werk der arbeiders op zeer hoogen prijs stelde, omdat het is en wordt verricht met groote toewij ding. De tweede plechtigheid had een meer burgerlijk karakter. Het was hier dr. Ba r n h o o r n, de geneesheer-direc teur, die het eerst sprak. Hij noemde dezen dag een historischen dag, die met gouden letters aangeteekend kan worden in ae an nalen der stichting, omdat de symbolieke plechtigheid der eerste-steen-legging beves tigt hetgeen in de laatste maanden ge schiedde, n.1. het leggen van de fundamenten van het hoofdgebouw, dat de kroon zal zet ten op het in 1928 aangevangen werk. Spr. ging na hoe het dezer dagen 10 jaar geleden zal zijn, dat de eerste spade in den grond werd gestoken ter uitvoering van het plan der broeders van de Congregatie om een eigen inrichting te stichten voor de verple ging van geestes- en zenuwzieken, een en ander naar een door de architecten Thun nissen en Hendriks te den Haag opgemaakt plan. Van een algeheele uitvoering van dit plan kon voorloopig om allerlei redenen, waartoe ook de onmiddels ingetreden crisis behoorde, niet komen, zoodat aanvankelijk slechts twee paviljoens werden gebouwd, alsmede de directeurswoning, de centrale' keuken en het machinegebouw. Later werd geleidelijk naar de gebleken behoefte uitge breid, waarbij de plannen in verband met de opgedane ervaring werden gewijzigd Dit heeft veel voordeel gehad en is ook econo misch de beste oplossing gebleken. Maar des ondanks zijn moeilijkheden aan de stichting niet gespaard gebleven. Spr. herinnerde hier- by aan den brand van den Kerst nacht 1932. Thans wilde spreker echter niet te veel denken aan den strijd die achter den rug is, maar vol moed en ver trouwen de toekomst tegemoet gaan, nu het laatste gedeelte van het bouwplan staat te Y°rc?e" ^tgevoerd. Spr. hoopte inmiddels, dat het hierby nog niet zal blijven, „want reeds liggen in het diepst onzer gedachten de plannen voor een zesde verplegingspavil- joen te rijpen". 8 8 v Meest matige noordwestelijke tot sUid. westelijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. In de luchtdrukverdeeling kwam sedert Zaterdag een belangrijke verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan trok zich iets naar het zuidwesten terug. De uitlooper over Noordzee, Zuid-Scandi- navlë en Oostzee verdween geheel, doch de hooge druk breidde zich over Frankrijk uit. In het noorden van het waarnemingsgebied blijven de depressies elkaar opvolgen. Als gevolg van deze wijzigingen liep de wind in West-Europa naar het noordwesten tot westen om. West-Europa verkeert thans onder invloed van een vochtige, vrij warme luchtstrooming, zoodat de bewolking zwaar is met plaatselijk regen of lichten neveL Scandinavië verkeert onder invloed van de depressie, langs de Noorsche kust valt regen. In Frankrijk, Zuid-Duitschland, Noord- en Midden-Scandinavië is de temperatuur on der normaal, overigens is zij meest boven normaal. Voor onze omgeving kan voor morgen nog weinig verandering in de weersge steldheid verwacht worden, zoodat nog met vrij zware bewolking, doch zonder veel regen gerekend moet worden. Ook de temperatuur zal weinig veranderen. De wind zal met matige kracht uit wes telijke richtingen waaien. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond van 19.55 tot 5.59 uur licht op. Na woorden van dank te hebben gebracht aan het rijkstoezicht (den overleden inspec teur dr. Lubberman en diens opvolger dr. Pameijer), aan de congregatie-overheid en aan den H. Stoel, gaf spr. het woord aan den broeder-overste, die, alvorens den eersten steen te leggen, nog eenige woorden zou willen spreken. Deze vertelde van de oprichting van de nog jonge Congregatie, die al spoedig haar werk aanving ook in België en in '28 ernstige plannen maakte om in het noordelijk deel van Nederland een stichting te bouwen en daartoe haar oog liet vallen op het terrein van het voormalige landgoed Ypenstein te Heiloo. Kort daarop werd met den bouw aan gevangen en spr. was dankbaar voor de hulp, van zoovele zyden daarbij geboden, ook later toen de verpleging kon beginnqp. Hierop ging spr. over tot het verrichten van de plechtige eerste-steen-legging. Burgemeester jhr. N. van Foreest sprak namens het gemeentebestuur een woord van gelukwensch en hoopte dat het gebouw onder Gods zegen mag worden vol tooid en dat het zal strekken tot eer van God en tot genezing van de ongelukkige me- demenschen, die hier verpleegd zullen wor den. Dr. P a m e ij e r, inspecteur van het rijks- krankzinnigenwezen, vond het goed gezien om dezen dag te noemen een mijlpaal in het leven der stichting en om er een dag van te maken om zich te verdiepen in hetgeen tot dusver verricht werd. Spr. roemde de sa menwerking, welke hij in de acht jaren van zijn werkzaamheid van de zijde der stich ting mocht ondervinden. De uitbreiding, welke nu tot stand zal ko men, voelde spr. als zeer noodzakelijk, vooral ook om de betere huisvesting voor de ver plegers, welke er het gevolg van zal zijn. Sprekende over het werk der stichting, prees spr. het optimisme, dat hy hier steeds beeft gevonden en ook had hy grooten lof voor het werk van dr. Barnhoorn, wien hij de eer toebracht van een nieuwe wijze van behan deling van geesteszieken in ons land te heb ben geïntroduceerd. Van harte wenschte spr., dat de nu aangevangen bouwwerken zonder obstakels zullen worden voltooid en in gebruik genomen. De plechtigheden waren hiermede beëin digd, waarna de genoodigden zich aan een lunch vereenigden. De oorkonden, welke tegelijk met den eersten steen voor beide bouwwerken wer den ingemetseld, waren gecalligrafeerd door pater Beekman van de Abdij te Egmond. Banne Oudkarspel. Tot hoofdingeland van de banne Óüd- karspel werd herkozen de heer P. Kroon Kz. De heer C. Wagenaar werd herkozen als lid van het dagelyksch bestuur van deze banne, terwijl de heer C. Butter werd herkozen als hoofdingeland van het Am bacht van Westfriesland, genaamd Geest- merambacht. Een kinderzangkoortje opgericht. 7anüaar»WÜ vernemen- >s alhier een kindet zangkoortje opgericht. Dit zal onder leiding staan van den heer Westenberg, hoofd der lpHpn"SA10° alllier- Fr zijn thans reeds 40 7nrht *3n en k toestemming ver- Cen i°halen van de O. L.-school te mogen repeteeren. t Werk opgedragen. Door B. en W. van Zuid- en Noörd- Schermer is het bouwen van een ambtswo ning voor den burgemeester, opgedragen Th" ?en.heer F' de Geus en IJ. Molenaar Jbz. beiden te Grootschermer.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2