S&Bfö tffett Enkele frappante bijzonderheden. Verkeersongelukken GEMENGD NIEUWS. tweede blad. Type 752 A 7 afgestemde krini Prochtige kortegoïf-ontvangsl. f micropnonische chassisophang Nieuwe monoknop. Prij» Fl. 167 Type 650 A Uitrusting met Silentodelamp, afstemschoal met fijne verdeeling voor korte golf. a Prijs Fl. 127.50 Type 850 A Bevat alle noviteiten der Ph'l'P® Nieuwe Serie 1938-39 in verst-ontwikkelden vorm, inclusief een uit gebreid afstemtoetsen- reaister. 18-w eindtrap. Prijs Fl. 295.- Type 753 A Drukknopofstemming met motorische aan drijving. Groote luid- spreker.Opklapschaal.i Groot eindvermogen. Silentode lamp. Prijs Fl. 225.- Wmmmwë mm Type 628 B Gevoe lige balterijsuper met reflex-schakeling. 3 golfbanden laag stroomverbruik. Nog overzichtelijker opklapschaal! Parallaxvrije lichtstreepwijzer. Contrast expansie. Tallooze andere technische verfijningen. Type 752 8 Zes lomps superheterodyne voor batterijvoeding. Schit terende kortegolf-ont- vangsf. 4 golfbanden. Prijs Fl. 147.50 Drukknop- afstemming. Druktop een toets en ont vangt een stationSimpe ler en sneller kan het niet De toets brengt een mo tor in beweging, die het station voor den luister aar opzoekt! Type 289 BV Batterij super heterodyne. 4 golfbanden. voeding uit 6-volts occu. Prijs fl. 195.- Type 782 A Radiografhofoon 'met chossis van toestel 753 A. Met outomo- tischen plotenwisseloar. Prijs Fl. 435.- Type 781 A Rodiogramofoon met chossis van toestel 753 A. Prijs Fl. 375.- „.mmtmm Tm zelfstandig volksbestaan op den duur een weldoordacht stelsel van internationale be veiliging dient te worden georganiseerd, uitgaande van de bereidwilligheid, eener- zijds op rechtvaardige wijze internationale geschillen en belangentegenstellingen uit den weg te ruimen, anderzijds naar draag kracht de offers te brengen, vereischt tot verzekering van de internationale rechts orde, dat de neiging om zich door het voeren van een neutraliteitspolitiek aan de ver antwoordelijkheid voor het internationale gebeuren te onttrekken op den duur de on veiligheid in toenemende mate moet ver ergeren, en dat het ontbreken van een deugdelijke organisatie als bovenbedoeld een ondragelijke onrust en een bedenkelijke stijging van de kansen op steeds verder om zich heen grijpende botsingen ten gevolge heeft. NEDERLANDSCHE DAGBLAD CORRESPONDENTE UIT POLEN. De minister van buitenlandsche zaken heeft het bestuur van den Nederiandschen Journalistenkring geantwoord over de uit zetting van mevr. van Meurs, correspon dente van de N.Rott.Crt., uit Polen. De minister wijst op de veronderstelling van den kring, dat vanwege de Nederland- sche autoriteiten aan deze aangelegenheid niet de aandacht werd geschonken, die zij zoo ten volle verdient. Van den beginne af is vanwege zijn depar tement alles gedaan, wat er aan gedaan kon worden. Helaas is het tijdens onderhandelingen met een vreemde mogendheid over een zaak als deze nu eenmaal niet mogelijk, dat daar omtrent van officieele zijde opening van za ken wordt gedaan. De positie van de correspondente van het Nederlandsche dagblad, die als echtgenoote van een te Warschau werkzaam Neder- landsch ingenieur, van haar verblijf in Po len gebruik maakte om correspondenties te leveren aan een Nederlandsch dagblad, is niet evenwaardig aan die van den vak-jour nalist, die zijn beroep uitoefent en daarin zijn bestaan vindt. Niet alleen formeel, maar ook feitelijk is nu de halfslachtige positie van de betrokken correspondente van overwegenden invloed geweest op de sfeer, waarin de Poolsche re geering de zaak van meet af aan heeft be handeld en uiteraard ook op de wijze, waar op de Nederlandsche autoriteiten hadden te reageeren. Haar streven is er toch in de eer ste plaats op gericht geweest, voor de uitge zette Nederlandsche de mogelijkheid open te houden zoo spoedig mogelijk naar haar do micilie te Warschau te kunnen terugkeeren. Dat zij dit, het moge dan zijn onder voor waarde zich voorloopig niet met journalis tiek bezig te houden, binnenkort inderdaad zal mogen doen, is zeker in niet geringe mate juist aan het optreden van onze autori teiten te danken. Ware aan een Nederlandsch beroepsjour nalist in het buitenland hetzelfde overkomen hetgeen theoretisch denkbaar, echter practisch minder waarschijnlijk is, ook door dat beroepsjournalisten door hun ervaring beter de vormen en grenzen kennen waar binnen het mogelijk is in dezen gespannen tijd onder bepaalde politieke omstandighe den het vak uit te oefenen dan zou het element, dat een persvertegenwoordiger we gens zijn journalistieken beroeps-arbeid werd uitgezet, ook voor de Nederlandsche autori teiten meer op den voorgrond zijn getreden". MEISJE DOODGEREDEN. Zaterdagmiddag is het zevenjarig meisje J. N. C. Geluk, wonende aan de Brielsche- laan te Rotterdam, vlak Jpij de ouderlijke woning onder een autobus geraakt. Het kind was, toen het uit de ouderlijke woning kwam, eerst op den raad van het trottoir blijven staan, maar stak daarna plotseling over, terwijl er een paar achter elkaar rij dende autobussen voorbijgingen. Hierbij ge raakte zij onder de achterwielen van een der autobussen en werd op slag gedood. De chauffeur had nog getracht tijdig te remmen, maar hij kon het ongeluk niet meer voor komen. TWEE ZWAAR GEWONDEN. Op de Weesperzijde bij de Duivendrecht- schebrug, onder Diemen, zijn gistermiddag een fietser en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen. De wielrijder van R. uit Amsterdam wilde den weg naar Tuindorp Watergraafsmeer in slaan en werd bij het oversteken van den straatweg aangereden door den motorrijder. Met een gescheurde lip en een zware her senschudding werd hij naar het Ö.L. Vrou wengasthuis te Amsterdam overgebracht. Ook de motorrijder, afkomstig uit Rotter dam, werd daar opgenomen, eveneens met een hersenschudding. DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermorgen is de 43-jarige W. van de K. te Nijkerk, toen hij met zijn ouders op weg was naar de kerk op den Putterstraatweg door een hem achterop rijdende personen auto, afkomstig uit Kampen, aangereden en tegen den grond geslingerd. Hij kreeg een ernstige hoofdwonde, zoodat men voor zijn leven vreest. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag is de 28-jarige L. J. K., wo nende in de Willemstraat te Den Haag, met zijn motor tegen den trottoirbond op de Koninginnegracht gereden, als gevolg waar van hij tegen een lantaarnpaal werd geslin gerd. Het slachtoffer kreeg een schedelbasis- fractuur en is in ernstigen toestand naar het roomsch-katholiek ziekenhuis aan het West einde vervoerd. GLADDE WEG. Hedennacht ongeveer kwart voor één is op de Ceintuurbaan, bij de Sweelickstraat te Amsterdam een auto van de gemeentetram, tengevolge van de gladheid geslipt en met volle vaart tegen een lichtmast opgebotst. Dc mast knapte af en trok in zijn val een 26-jar. voorbijganger mee. Deze bekwam een hersenschudding en een hoofdwonde. Hij is in het nieuw israëlietisch ziekenhuis opge nomen. AUTORIJDER GEARRESTEERD. Ten gevolge van een verkeersfout heeft zich Zaterdagavond op den Tegelscheweg te Venlo een ernstig ongeval voorgedaan, waar van de 18-jarige motorrijder T. Bisschops uit Blerik het slachtoffer is geworden. De motorrijder kwam met groote snelheid uit de richting Roermond, terwijl van tegen overgestelde zijde een personenauto, be stuurd door den 35-jarigen Van uit Venlo, naderde. Toen de autobestuurder de links van den Tegelscheweg gelegen Hendrik straat wilde inslaan en dit voornemen tijdig door het uitsteken van zijn richtingaanwij zer kenbaar maakte, vergat hij den motor rijder, die van rechts naderde, voorrang te verleenen, met het gevolg, dat deze met een flinke vaart de auto in de rechterflank reed. Een aardig plaatje van het avondfeest op den Amstel. Lf.fcUU f.U.ttt Het prachtige damast door de Ncdcr.and- schc Huisvrouwen aan de koningin aangeboden. De motorrijder werd van zijn voertuig tegen de auto en vervolgens op den weg geslin gerd. Nadat twee artsen geneeskundige hulo hadden verleend, is het slachtoffer met een versplinterden linkerarm, een gapende hoofdwonde! en kneuzingen naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd. De autobe stuurder is ter zake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld in ver zekerde bewaring gesteld. 75 JARIGE FIETSER NA AANRIJDING OVERLEDEN. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf werd op het kruispunt RijkswegSlapers- dijk te Santpoort de ongeveer vijf-en-zeven tigjarige heer Visser uit Zaandam, die per rijwiel den rijksweg in de richting Spaarn- dam wilde oversteken, door een uit Velsen komende auto aangereden. Ernstig gewond werd hij naar het St. Anthoniusziekenhuis te IJmuiden vervoerd, doch reeds op weg daar heen overleed hij. Nieuwe leerstoel te Leiden. - Versche nen is een staatsblad, houdende een Kon. Be sluit van 23 Augustus 1938, tot aanwijzing van de stichting „Leidsch Universiteits fonds" te Leiden, als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel te vestigen in de Italische ar- chaeologie. Minister Steenberghe naar Helmond. - De minister van economische zaken heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Klimop" te Helmond. Fryske Akademy geopend. - In de Sta tenzaal te Leeuwarden heeft Zaterdagmor gen de commissaris der koningin, mr, P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, in tegenwoordigheid van een groot aantal auto riteiten en belangstellenden, de „Fryske Akademy" officieel geopend. „Statendam" als goudschip. - Met het stoomschip „Statendam" van de Holland— Amerika Lijn, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van Rotterdam naar New York vertrok, is voor een bedrag van i 24 mil- lioen aan goud verscheept. De eerepromotie van Koningin. - Ter gelegenheid van de eerepromotie tot doctor in de economische wetenschappen aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam zijn door de Nederlandsche vereeniging van vrouwen met academische opleiding aan de koningin gelukwenschen en bloemen aan geboden. Prins Bernhard bij de padvinders. - Prins Bernhard heeft Zaterdagavond een be zoek gebracht aan de nationale Koempoelan der Nederlandsche Padvindersvereeniging, welke in het conferentieoord te Lunteren wordt gehouden. In den geest van den prins werd het even onderbroken programma nor maal voortgezet, waarbij de prins zich later bij het kampvuur zette. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de verpleegden van d( Joodsclic Invalide, waarvan deze charmante foto. Appelboomen in de war. - Een appel boom in een der vele boomgaarden te Uden (N.B.), die dit voorjaar reeds in volle bloe sempracht prijkte, is thans voor de tweede maal gaan bloeien. Dit geval staat echter niet op zichzelf. Ook in Rosmalen b.v. staat ees appelboom voor de tweede maal in bloei.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8