SPORT EN WEDSTRIJDEN. Göring en Göbbels uiten dreigementen, „Volk zonder cultuur provoceert een beschaafd landI" De joden hebben het gedaan Nieuws in 't kort. Benesj maant aan tot kalmte Vertrouwen en goede wil noodzakelijk. Trekvogels, Nederlandsch clubkampioen. Nieuw 4 x 400 M. record. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938. Op het nazi-congres te Neurenberg hebben Göring en Göbbels redevoerin gen gehouden, die dreigementen bevat ten, naar buiten tegen Tsjecho-Slowa- kije, naar binnen tegen hen, die kapitaal aan de circulatie onttrekken een van de vele zorgen van den Duitschen eco- nomischen dictator, Göring. Veel nieuws hebben ze ons inmiddels niet weten te vertellen, als we bedenken dat voor hen als de hoogste wijsheid geldt: De Joden hebben het gedaan, wat er ook ge beuren moge en als zij het niet waren, is het de democratie of het bolsjewisme, wat in de meeste gevallen precies hetzelfde is Slechts uit een dergelijke geestesverwarring kunnen deze redevoeringen voortkomen, waarvan wy de volgende bloemlezing geven Göbbels over het „Joodsche bolsjewisme". Deze drie begrippen, nationaal-socialisme, bolsjewisme en democratie, aldus Göbbels, bepalen het openbare leven in het huidige Europa. Waar het gaat om beslissende poli tieke kwesties, valt een eenheidsfront te be speuren van democratie en bolsjewisme, te gen de nationalistisch-autoritair geregeerde staten en hun vertegenwoordigers. Dit feit, een der meest raadselachtige verschijnselen van de moderne politiek, kan slechts ver klaard worden uit het wezen der drie betrok ken politieke stelsels. Vervolgens trachtte Göbbels te bewijzen, dat de liberale democratie van de Fransche revolutie en het bolsjewisme nauw aan el kaar verwant zjjn, waardoor zij dan tot sa menwerking tegen het nat.-soc. gekomen zouden zyn. De Volkenbond, aldus Göbbels, is voort gekomen uit de gedachtenwereld der demo cratie. De Volkenbond heeft de narchie in China aangemoedigd door Japan tegen te werken, de anarchie in Italië door Mussolini tegen te werken en in Spanje heeft hy geen woord van verwijt tegen de Sovjet-Unie, die in de radio de anarchie in het land heeft verspreid. De vertegenwoordigers der democratie zelf zyn uitdrukkelijke vijanden van de kerk, maar de vertegenwoordigers van deze zelfde democratie doen zich voor als bescher mers van den godsdienst wanneer het om Duitschland gaat. Van de verschrikkelijke kerkvervolgingen in de Sovjet-Unie en het „Roode Spanje" daarentegen nemen de de mocratische politici geen nota. Nog sterker komt de gelijkheid van inzich ten tusschen democratie en bolsjewisme tot uiting wanneer het gaat over Duitschlands afweermaatregelen tegen de joden, maar over de positie der minderheden in Tsjecho- Slowakije willen de „joodsch-democratische zedelijkheidsapostelen" niets hooren. Ook op economisch gebied vallen geen principieele tegenstellingen tusschen democratie en bolsjewisme te vinden. Het sterkst treedt de gemeenschapszin tusschen democratie en bolsjewisme tot uiting op militair-politiek gebied. Göbbels wees in dit verband op de militaire allianties tusschen bolsjewistische en democratische landen. Vervolgens ging Göbbels te keer te gen de „misdaden der Spaansche bolsjewis ten" en de „pogingen tot inmenging der de mocratie in het Spaansche en het Chineesch- Japansche conflict". Een buitengewoon gevaarlijke richting neemt door het bolsjewisme onder bescher ming der democratie de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakye aan. Het is weinig bekend dat Praag ook in organisatorisch opzicht de zetel is van de bolsjewistische samenzwerin gen tegenover Europa. Het herbergt het „Midden-Europeesche bureau" der Komin tern, dat geleid wordt door den afgevaar digde Gottwalt. Göring tot het arbeidsfront. In een voor het arbeidsfront gehouden re devoering heeft Göring o.m. het volgende gezegd: Toen de verdediging van het rijk moest worden verzekerd, heb ik een veror dening moeten teekenen. Dat viel my niet makkelijk, maar daar het er om ging in het westen een barière op te richten, heb ik niet geaarzeld. Ik heb een verplichten arbeidsdienst inge steld en de arbeiders gaven hieraan vrijwil lig gevolg. Wij wachten de onvermijdelijke dingen af. Wy hebben gedaan wat wij konden om het ryk eer en veiligheid te geven. Ondanks al les is de as Rome-Berlyn hechter dan ooit. Groot-Britannië kletst zoo over vrede, dat het er goed aan zou doen zyn oude land van joden vrede en orde te geven. Duitschland en Italië vormen in Europa, met Japan in Azië het eenige bolwerk tegen de wereldpest van het bolsjewisme. Duitschland is verzekerd tegen iedere blokkade. Volk zonder cultuur Sprekende over de internationale politieke spanning zeide Göring: Een kleine fractie der Europeanen plaagt andere menschen, die haar werden toevertrouwd en veroorzaakt aldus onrust in Europa. Maar in plaats van het centrum van deze onrust op te zoeken, zoekt men de grens. Wij weten, dat het onduldbaar is, dat dit volk zonder cultuur, men weet zelfs niet om de waarheid te zeggen, waar het vandaan komt, zich zoo kan gedragen jegens een groot be schaafd volk. Na den Tsjechen te hebben verweten zon der ophouden de Sudeten-Duitschers te mo- lesteeren, beschuldigde Göring Moskou en de joden. Wy weten, wie achter deze belache lijke dwergen van Praag staan: Moskou en de eeuwige joodsche ophitsing. Duitschland is steeds bereid zyn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, hetzij met werkgereedschap, hetzij met het geweer. Indien wij onze koloniën hadden behou den zouden wij niet zooveel krachtsinspan ningen behoeven te ontplooien. Wij kunnen slechts verbruiken, wat wij zelf producee- ren Göring betoogde vervolgens, dat het le venspeil dit jaar is gestegen. „Maar... het I komt voor, dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een varkenscotelet slechts een stuk rundvleesch heeft, maar dat zijn dingen van geen belang". Schrale troost! Tenslotte uit Göring over de daling der koersen aan de beurs het volgende dreige ment. In het nat.-soc. economische leven heeft de beurs geen enkel belang meer. Wanneer iemand zyn rijksleeningpapieren verkoopt, wil dat zeggen, dat hij bereid is al wat goed aan het rijk is te aanvaarden, maar dat hij het geen enkel vertrouwen wil geven. Er zijn lieden, die bankbiljetten oppotten. Ik zal dat van zeer nabij gaan gadeslaan, op dat het ryk er niet onder lijde. Het zou kun nen gebeuren, dat degenen, die bankbiljetten oppotten, zouden kunnen constateeren, dat De president van Tsjecho-Slowakye Benesj. Overstroomingen in Noord-Spanje. - Het slechte weer in Noord-Spanje houdt deze biljetten van den eenen dag op den an-1 aan. Vooral uit de provincie Santander deren aan de circulatie zijn onttrokken, Engelsche bladen in afwachting van Hitler's rede. De Engelsche bladen wijden beschouwin gen aan de redevoering, welke rijkskanselier Hitier hedenavond in Neurenberg zal uit spreken, en aan de Tsjecho-Slowaaksche kwestie in het algemeen. wordt zware regenval gemeld. Een met bedevaartgangers uit Covadonga terugkee- rende autobus is van een helling gestort, waarby tien personen gedood en dertig ge wond werden. Drie onderofficieren, die met het reddingswerk bezig waren, werden door het water verrast. De boom, waarin zij hun toevlucht hadden gezocht, werd door het De „Times" schrijft, dat er werkelijk on- wTat<\r weguge„Sp°eW en aUe drje verdronken, gerustheid heerscht, maar dat de hoop op 111 de nabljheld van Mieres heeft het water een vreedzame oplossing niet zonder grond genoemd mag worden. De „Daily Mail" zegt, dat de jongste fac toren duiden op een uiteindelijke vreedzame regeling. Kringen, die nauwe betrekkingen met Hitier hebben, zyn ervan overtuigd, dat de rijkskanselier vanavond geen halsstar rige houding aan den dag zal leggen De „Daily Telegraph" legt er den nadruk op, dat hetgeen gebeurt niet slechts door de volkeren van Europa, maar door de demo cratieën van Amerika en van de Britsche dominions wordt gadegeslagen, die in de be- een deel van den spoordijk weggespoeld, waardoor een uit Antuallana komende per sonentrein ontspoorde. Hierbij werden drie personen gedood en vele andere gewond. Een groot aantal bruggen en molens zyn door het water vernield. Een botsing te Jaffa. - In Jaffa is een ernstige botsing ontstaan tusschen Arabieren en militairen. Twee Arabieren werden ver wond. Alle zaken zijn gesloten en er is een verbod uitgevaardigd zich op straat te be geven. Bij een gevecht met bandieten in Zuid dreigingen tegen de Tsjechen niet een plaat- Palestina zijn zes joodsche hulpagenten van selijk geschil, maar een groeiende uitdaging politie gedood, terwyl één vermist wordt. zien tot alle regeeringsstelsels, welke niet I de knie voor het nat.-soc. ideaal gebogen hebben. De „Daily Herald" zegt, dat het Britsche volk op dit punt volkomen eensgezind is. In dien Hitier het jongste aanbod der Tsjechen afwijst, zal de misdaad grooter zyn, dan de gewond, aanval van een groot land op een kleinen onschuldigen nabuur. Het zal een aanval zyn op het geheele netwerk van vrede en veilig heid in Europa: Het zal een uitdaging zijn welke moet worden aangenomen. Laat noch Hitier, noch een zijner adviseurs eraan twij felen, dat het Britsche volk die uitdaging I eensgezind onder de oogen zal zien. Maar zoover behoeft en zal het nooit komen, indien slechts het voornemen overheerscht tot iets goeds te geraken en een accoord te bereiken, niet met den sabel te rammelen en geen ge voelens van haat en wraakzucht op te wek ken. Een spoorwegstation tusschen Jeruzalem en Lydda is vannacht in brand gestoken. De ongeregeldheden in Birmna. - Offi cieel wordt medegedeeld, dat bij de onge regeldheden in Birma van 26 Juli af tot 9 September 220 personen zijn gedood en 926 Zaterdagavond heeft de Tsjecho-Slo waaksche president Benesj een radio rede gehouden, die, in verband met den gespannen toestand in het Sudeten-Duit- sche gebied van belang was. De president maande de bevolking na drukkelijk tot kalmte. Pres. Benesj legde over den algemeenen toestand geen verklaring af. Hij deed uit komen, dat alle problemen, welke in andere landen slechts door onrust konden worden geregeld in Tsjecho-Slowakye in orde kalmte werden geregeld. De eenige kwestie, welke eenige moeilijk heden heeft gegeven en nog in het land op te lossen blijft, is de nationaliteitenkwes tie. De door de regeering uitgewerkte plannen moeten in staat stellen ook deze aange legenheid te regelen. „Wanneer ik vandaag op deze wijze spreek tot de bevolking van dit land, is dat niet uit vrees voor de toekomst. Ik ben nooit bang voor mijn leven geweest. Ik was altijd op timistisch en mijn optimisme is vandaag sterker dan ooit. Ik heb een onschokbaar vertrouwen in onzen staat, in zijn gezonde constellatie, in zyn kracht, in zijn sterkte, in zijn weerstandsvermogen, in zijn prachtig leger, in zijn ontembaren geest en in de toe wijding van zyn geheele volk. Ik weet, dat ons land als overwinnaar uit de tegenwoordige moeilijkheden zal komen. Laten wij dus allen krachtig zijn in het ver trouwen, dat wij deze tijden te boven zullen komen. Laten wy onze kalmte bewaren. Laat ons vertrouwen hebben in onszelf, in onzen staat en zijn voorspoedige ontwikke ling. Laat ons bereid zijn opofferingen te doen, maar laat ons optimistisch zijn zelfs in de moeilijkste tijden. En vooral laat ons niet vergeten, dat ver trouwen en goeden wil bergen verzetten en dat zij ons zullen in staat stellen gelukkig te voorschijn te komen, zelfs uit de tegen woordige Europeesche onrust. Ik groet u en ik dank u". De indruk in Duitschland. Duitsche politieke kringen zijn van mee ning, dat de redevoering van dr. Benesj niets nieuws brengt en dat de oplossing van de nationaliteitenkwestie niet verder is ge komen. De president der Tsjechische repu bliek, zoo verklaart men, heeft blijkbaar zijn medeburgers over den stand van zaken willen inlichten, hen geruststellen en voor bereiden op de eventueele ontwikkeling van den toestand. Voorts wijst men op het zui ver „binnenlandsche" karakter van de rede. Hevige regens in Noord-Italië. - Zeer hevige regens hebben Zaterdag in Noord- Italië ontzettende verwoestingen aangericht. De brug der spoorlijn TurijnLanzo, welke over de Geronda ligt, werd door de sterk gewassen rivier weggeslagen. - 62 gewonden bij treinbotsing. - Een uit Glasgow komende personentrein is nabij Paisley op een stilstaande locomotief ge reden. Hierbij werden 62 reizigers, meeren- deels licht, gewond. Prins Arthur of Connaught overleden. - Prins Arthur of Connaught, een oom van den Engelschen koning George VI, is van nacht in den slaap gestorven. De prinses van Connaught was aan het sterfbed aan wezig. De prins is geboren 13 Januari 1883. Sedert 1910 was hij lid van den geheimen raad. Overstroomingen in Neder-Silezië. - Het graafschap Glatz (Duitschland) en de streek om het uitgebergte worden door watersnood geteisterd, veroorzaakt door zware regens in den nacht van Zaterdag op Zondag. Bij Bad Altheide is de Weistritz door twee dijken gebroken, waardoor groote opper vlakten land onder water werden gezet. Bij na alle bruggen zyn beschadigd. De arbeids dienst en de brandweer zijn geroepen. In Ober- "en Neder-Schwedeldorf werden de bewoners in hun slaap door het water verrast, zoodat zij slechts met moeite zich zelf en het vee konden redden. In Frankenstein staat een stadsgedeelte Dinsdag 13 September. HILVERSUM, 1875 M. AVRO- uitzending. 6.30—7.— RVU. 8.— Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Om roeporkest. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest. (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Het Amu sementsorkest. 1.30 Pianovoor- dracht. 1.50 Het Omroeporkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.55 Orgelcon cert. 3.15 Disco-Variété. 4.Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5. Kinderhalfuur. 5.30 Het AVRO- Aeolian-orkest. 6.30 Causerie „De strijd om de vrijheid in onze dagen". 7.Het AVRO-Dansorkest. 7.35 Causerie „Spreekt U Uw Neder lands zuiver?" (met gramofoon- platen). 8.Berichten ANP. 8.15 Orgel en zang. 8.45 RadiotooneeL 9.30 Het Amusementsorkest. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.35 Het Reno- va-kwintet. (Om 11.Berichten ANP). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45—12.OrgelspeL HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. KRO-uitzending. 8.9.15 Gramo foonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.Gramof.muziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.1.20 Gramofoonmuziek). 2. Vrouwenuur. 3.Zang met piano begeleiding. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.30 Vervolg zang. 3.40 Gramofoon muziek. 4.KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramoanmuziek. 5.KRO- orkest. 5.456.05 Felicitatiebezoek. 6.10 KRO-Melodisten en solist. 7. Berichten. 7.15 Causerie „De vrouw en het reddingswerk". 7.35 Sport- praatje. 8.Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Larry Edwin en zyn Tipica- orkest. 8.55 Liedjes aan den vleugeL 4.45 Gramofoonmuziek. 5.KRO- orkest. 10.KRO-Boys en solist. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Sportreportage. 11.Gramofoonmuziek. 11.10 KRO- Boys en solist. 11.3012.Gramo foonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gra- mof.muziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Radiotooneel. 1.05 Gramofoon muziek. 1.20 Declamatie. 1.40 Gra mofoonmuziek. 2.20 BBC-Wels- orkest en soliste. 3.20 Pianovoor dracht. 4.Midland-Revue-orkest en solisten. 4.45 Muzikale causerie (met gramofoonplaten). 5.20 Troi- se's Banjo-orkest en solist 5.50 Gra mofoonmuziek. 6.20 Nieuwsberich ten. 6.50 RadiotooneeL 8.15 Ben Frankel's orkest en solisten. 8.50 Amusementsreportage. 9.50 Piano voordracht. 10.Berichten. 10.25 Muzikale causerie (met gramofoon platen). 10.55 Het Cole-Trio. 11.35 Grosvenor House dansorkest. 11.50- 12.20 Dansmuziek (gr. pi.) RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10— 9.20 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Giardino-orkest. 2.25 Gramo foonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Gramo foonmuziek. 4.20 Cellovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Locatelli-orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Zang. 6.52 Gramofoonmuziek. 7.20 Cellovoor dracht. 8.35 RadiotooneeL 10.35 11.50 Het Omroepkwartet en soliste. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoon muziek. 7.30 Het Rheinische Lan- desorkest. 12.20 Het Rhein-Maini- sche Landesorkest. 2.30 Vroolyk concert 4.20 Gramofoonmuziek. 5.30 Het Ottersbach-trio. 7.20 Con cert. 8.50 Omroepdansorkest, solis ten en gramofoonmuziek. 12.20 3.20 NS-Toonkunstenaarsorkest en kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest en gramu- foonmuziek. 1.502.20; 5,20; 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Om- roepkleinorkest, gemengd koor en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Gr. muziek. 484 M.: 12.20 Gramofoon muziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Viool en piano. 6.35 Gramofoon muziek. 6.50 Omroepdansorkest 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Om roeporkest en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Berichten. 8.35 Gramofoon muziek. (9.209.35 Politiek over zicht). 9.50 Vroolyke voordracht. 10.20 Berichten. 10.50 Bassethoorn en cembalo. 11,05 Berichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.2.20 Nacht concert. (1,151,26 Tydsein). GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijnl: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.20; Parfls- Radio 10.20—10.50; Keulen 10.50— II.20; Parys-Radio 11.2012.05; Radio PTT Nord 12.05—12.20; Parijs Radio 12.20—13.20; Brussel VL 13.2014.20; London Regional 14.20 tot 16.20; Keulen 16.20—17.20; Brus sel VL 17.2018.50; Brussel Fr. 18.50—19.20; Brussel VL 19.20— 19.50; Radio PTT Nord 19.50— 20.20; Brussel Fr. 20.20—21.20; Keulen 21.20—22.20 Brussel VL 22.20—23.20; Keulen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel Vlaamsch 8.9.20; Luxemburg 9.2010.35 Londen Re gional 10.3512.05; Droitwich 12.05 tot 12.35; London Regional 12.35 13.35; Droitwich 13.3516.45; Lon don Regional 16.4517.20; Droit wich 17.2024. Lijn 5: Diversen. bijna 1 meter onder water. In twee andere plaatsen moesten vrijwilligers en brandweer lieden, bijna tot hun borst in het water staande, midden in den nacht vrouwen en kinderen naar de bovenverdiepingen der huizen brengen. Gevecht met bandieten in Albanië. - Een patrouille Albanische gendarmes heeft in het Noordelijk deel van Albanië een ben de gevaarlijke misdadigers ontmoet, die voor verschillende overtredingen gezocht werden. Er ontstond een gevecht, waarby een onder luitenant der gendarmerie en twee ban dieten het leven lieten. China verlangt toepassing van art. 17. - Wellington Koo, de gedelegeerde van China by den Volkenbond, heeft zich gisteren op grond van instructies zijner regeering tot den secretaris-generaal van den Volkenbond gewend, met het verzoek, dat de Volken bondsraad onverwijld artikel 17 van het Volkenbondspact toepast. Athletiek Na een periode van vier jaren heeft de Amsterdamsche Athletiek Club af stand moeten doen van het clubkam pioenschap van Nederland ten gunste van de Haagsche „Trekvogels", met 67 pun ten hebben de Trekvogels voor de eer ste maal het kampioenschap van de Ko ninklijke Nederlandsche Athletiek Unie behaald en daarmede den Prins Hendrik beker veroverd. Met zes punten achter stand eindigde de titelverdediger, A. A. C., op de tweede plaats, terwyl Vlug en Lenig met 58 punten op de derde plaats eindigde. Op het pogramma stonden ook vier wed strijden om het kampioenschap van Neder land. De 4 x 400 meter bijv. werd zoowel voor de puntentelling om den Prins Hendrikbeker als voor het Nederlandsch kampioenschap geloopen. Ook hier werd het een triomf voor de Trekvogels, die niet alleen den Neder- landschen titel wonnen, met groot verschil op nummer twee, Hellas, maar bovendien het nationale record, dat reeds op hun naam stond met een tijd van 3 min. 22.2 sec., ge vestigd op 5 Sept. 1937 te Amsterdam, met 0.4 sec. verbeterden en op 3 min. 21.8 sec. brachten. De ploeg bestond uit Heinz Baum- garten, Nauta, Wernink en Karl Baumgarten. Verder werd bij de dames A.D.A. kampioe ne van Nederland op de 4 x 100 meter esta fette en Sagitta op de Relay-race (200-100- 80-60 meter), terwijl de Vlissinger win Dob- belaere bij de juniores het kampioenschap op de 800 meter behaalde. De strijd om het clubkampioenschap, wel ke daarom ook zoo aantrekkelijk is, omdat iedere athleet, hetzy zwak of sterk, een steentje kan bijdragen tot de uiteindelijke zege van zijn vereeniging, is dit keer op de Sintelbaan wel zeer spannend geweest. De beste athleten uit den lande ontmoetten el kaar, niet om een persoonlijke overwinning, maar om een onderdeel van de overwinning hunner club te bevechten en dikwijls was dan ook in den strijd het teamwerk duidelijk te bemerken. In de morgenuren werd meteen de eind strijd op de 800 meter verwerkt, welke na tuurlijk gemakkelijk door Bouman werd ge wonnen. Wernink werd goede tweede voor Middelkoop. Wim Kaan won de eerste serie op de 110 meter horden in een zeer matigen tijd, ter wyl de nieuwe Nederlandsche recordhouder, Brasser, in zijn serie in een veel beteren tyd de zege behaalde. In den eindstrijd werd Brasser gemakkelijk eerste, terwyl zijn club genoot van Leeuwen nog voor Kaan op de tweede plaats beslag wist te leggen. Bij het verspringen werden over het alge meen goede prestaties verricht. Houtman, de winnaar, sprong 7.23 meter, terwijl van Es, Grootewal en de Bruyn maar even onder de 7 meter bleven. Bij het polsstokhoogspringen werd Lamo- ree eerste met een sprong van 3.80 meter. De lat werd op 3.92 meter gelegd, daar de Haar lemmer een poging wilde doen het Neder landsch record te verbeteren, maar hij slaag de daar niet in. Hoven werd tweede. De Bruyn werd eerste op discuswerpen en ko- gelstooten, maar zyn prestaties waren mid delmatig. Osendarp won zijn serie in 11.1 sec. Van Geenhuizen de zijne in 11.3 sec., terwijl Heinz Baumgarten in de derde serie met 11 sec. den snelsten tijd maakte. Een uitsteken de snelle start had Osendarp in den eind strijd en op de helft van de baan had hij een flinken voorsprong, maar toen kwam Baumgarten fel opzetten en kwam ten slotte naast zijn clubgenoot. In denzelfden tijd, 10.7 sec., beëindigden zij de race. In de drie series op de 400 meter wonnen achtereenvolgens Wernink, Karl Baumgar ten, in den snelsten tijd, n.L 50.3 sec., en Martini. In den eindstrijd viel er een goed staaltje van teamwork tusschen Baumgarten en Wernink te constateeren. Baumgarten hield zooveel mogelijk het overige veld in bedwang, waardoor Wernink zich aan den kop kon handhaven zonder al te veel inspan ning. Op de laatste 50 meter legde de kleine Karl er nog even een schepje op en won nog net met gering verschiL Op de 5000 meter voerde Jan Zeegers voortdurend het veld aan, waarby hij in den beginne alleen van Bakker en Paap tegen stand ondervond. Op de 4 x 100 meter estafette voor heeren werd in twee series op tijd geloopen. Trek vogels, met Roest, Heinz en Karl Baumgar ten en Osendarp, behaalde de zege. Een feilen strijd gaf de 1500 meter te zien. De Groot nam aanvankelijk de leiding. Kalk man lag tweede en Bouman derde, maar voortdurend verwisselden deze loopers van plaats, totdat tenslotte Bouman zich defini tief van een voorsprong verzekerde en ver dere aanvallen resoluut afwees. Kalkman zakte tenslotte af, terwyl de Groot den Gro ninger Kamps moest laten voorbijgaan. De 4 x 400 meter werd in twee series op tyd geloopen. In de eerste serie liep Heinz Baumgarten een prachtige, snelle 400 meter en gaf het stokje met flinken voorsprong aan Nauta, die dezen voorsprong wist te behou den. Ook Wernink hield den afstand tusschen hem en zyn achtervolgers, vergrootte dien zelfs eenigszins en tenslotte kwam de Neder landsche recordhouder, Karl Baumgarten, die in een prachtige snelle race ten slotte voor het Nederlandsch kampioenschap en het Nederlandsch record zorgde. Hellas werd met ongeveer 90 meter achterstand tweede. In de tweede serie was de strijd vooral aantrekkelijk door het werk van de A.A.C. De eerste twee loopers hadden n.L niet kun nen voorkomen, dat de Amsterdammers op de laatste plaats lagen, maar Peereboom bracht zijn vereeniging naar de vierde plaats, terwyl tenslotte Bouman op prachtige wijze twee tegenstanders passeerde en achter den V. en L.-looper op de tweede plaats ein digde.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9