E WIND BLAAST. KRUSCHENSALTS Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. tweede blad. fBituieuiaud Verlaging der productie kosten van melk. Ze is mogelijk! JieuiiCeton ÏÏMMAT CAMEE-PASTILLES Te Nijmegen heeft vandaag de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) een al gemeene vergadering gehouden. Na de openingsrede van den heer Britzei werden eenige mededeelingen gedaan, waarna dr. ir. H. J. Frankena van het ryks- landbouwproefstation te Groningen een in leiding hield over de vraag „op welke wijze kunnen de productiekosten der melk nog worden verlaagd?" By de beschouwing van de factoren, die den kostprijs van de melk bepalen, moet worden uitgegaan van een normaal groen- bedryf. Globaal komt men in Friesland b.v. op de volgende verhoudingen met betrekking tot het aandeel van den kostprijs van de melk: arbeidsloon 28 procent, veevoerder 22 pro cent en pacht 34% procent, terwijl in het Zuidhollandsche weidebedrijf, uitsluitend voor het melkvee, ongeveer de volgende cijfers zullen gelden: arbeidsloon 19 procent, veevoerder 36% procent en pacht 18 pro cent. Het zyn deze drie factoren, die bij het onderzoek naar kostprijsverlaging in aan merking komen. De arbeidsloonen kunnen niet lager. De arbeidsbezeting in een groenbedrijf wordt practisch geheel beheerscht door ae arbeidskrachten, noodig voor het melken van het vee. Men moet echter in het oog houden, dat, behalve voor de directe productie, ook werk verricht moet worden om het land in stand te houden. Het is van belang, dat het aantal arbeidsuren boven het noodige per soneel voor het melken tot het uiterste wordt beperkt. Dit is mogelijk door ar- beidstoppen te vermijden, zooals b.v. in de hooiïng en deze door aangepaste maatrege len als inkuilen, voorweiden en stikstofbe mesting over een langere periode te ver- deelen. Een verlaging van het loonbedrag door daling van het arbeidsloon per arbeider is haast niet denkbaar, wan neer men de belooning in den landbouw beziet, hoe moeilijk het ook voor veel bedrijven mag zijn, dit loon uit te keeren. De krachtvoederonkosten. De onkosten, besteed aan krachtvoeder, loopen vrij belangrijk uiteen, tengevolge van een verschil in veebezetting en de mo gelijkheid tot het winnen van voeder uit eigen bedrijf. Wil men dezen post verlagen, dan zal aan twee voorwaarden moeten wor den voldaan, n.1. het winnen van een product van betere kwaliteit en zulks tegen een prijs, die per eenheid voederwaarde be neden den krachtvoederprijs ligt. Drie middelen zijn hier voor aan te geven. n.1, beter hooi winnen, ensilage en kunst matig grasdrogen. Bij de eerste komt vooral de winning van het hooi in een jonger groeistadium in aan merking. Het kuilvoederprobleem is door het uitge breid onderzoek van praktijkmonsters in den winter 1937/1938 belangrijk verder ge komen. Duidelijk is gebleken, dat het bij toe passing van de Finsche methode van in kuilen een uiterst waardevol voeder kan zijn en voor een zeer groot deel de bezwaren voor de zuivel kunnen worden ondervangen. Het kunstmatig gedroogde gras komt in zijn samenstelling het krachtvoeder nog het meest nabij. Ook de resultaten met een gewijzigd systeem van beweiding, berustend op het beginsel van kleine perceelen en korte be weidingsperioden, wijzen er op, dat er nog aanzienlijke productie-verhoogingen moge lijk zyn. Rheumatische pi|n, spit, licht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten ln Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- orqanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 35) „Ik begrijp het niet", zeide zij, het bor duurwerk in haar schoot leggend. „Ik zie je schip van af de kade en ik kan niet be grijpen hoe je zulk een groot schip be stuurt. En hoe ga je 's nachts, Zan, dat kan ik niet vatten. Het is 's nachts zoo donker! Er is een heeleboel, dat ik niet begrijp; ik ben erg dom". „Je bent heel lief en schattig, Fenzile, je begrijpt hoe je een huis moet besturen en je weet, hoe je heel mooi kunt zijn en erg liefhebbend „Is dat zoo, Zanim? Dat is niet moeilijk. Het is niet heel veel, het is niet zooals het varen met een schip op de zee". Buiten bruiste het leven van Beiroet. Dunne magere honden blaften en grom den in de nauwe trap-straten. Daar hoorde men het geroep van de ezeljongens, het schreeuwen van de waterdragers, de kre ten van de jonge Syriërs bij het triktak spel. Daar schommelden de beladen ka- meelen, marcheerden de Franschen soldaten De pacht. De pacht heeft als derde factor een be langrijken invloed. De groote vraag naai land'veroorzaakt een prachtprijs, die in vele gevallen niet in overeenstemming is met de uitkomsten van het bedrijf. Een middel, dat den invloed van de pacht kan verminderen, is opbrengstverhooging. Deze zal zijn te bereiken door hoogere pro ductie per dier en door Opvoering van de veebezetting per H.A. Beide dingen zijn mogelijk, waarbij vooral nader aandacht besteed moet worden aan de productie in verband met het voedselver- bruik. Dit dient een verlengstuk van onze melkcontrole te worden. De grootste pro ductievermeerdering is te bereiken door het opvoeren van de veebezetting per H.A. Op grond van verschillende berekeningen kwam spr. tot de conclusie, dat het heele samenstel van maatregelen, in bedrijfsverband toege past, de productie van het grasland met 50 procent kan verhoogen, waardoor naar blijkt uit de uitkomst van een proefbedrijf het arbeidsloon stijgt tot pl.m. 34 van de onkosten, pacht daalt tot 31 en vee voeder tot 11% De onkosten per H.A. nemen toe, maar daar tegenover staat een opbrengstverhooging van melk, waardoor tenslotte een belangrijke kostprijsverlaging van de melk verkregen wordt. DE KARIMATA BEËINDIGT DE BERGINGSPOGINGEN. Naar wij vernemen, zal de Karimata, op 14 dezer worden teruggesleept van Terschelling naar Kinderdijk. Verder vernemen wij, dat het niet in de be doeling ligt, dat de Karimata de poging zal herhalen. Hiermede is dus het zoeken naar de schatten van de Lutine zonder succes geëindigd. Voordat de Gemeenschappelijke Mijn- bouwmaatschappjij Billiton met haar tin baggermolen aan het werk begon, had zij op grond van alle beschikbare gegevens een terrein uitgezet, waarbinnen het Lü- tinewrak zich moest bevinden, doch dat zoo ruim genomen was, dat, wanneer ge deelten van het wrak zich door onbekende omstandigheden zouden verplaatst hebben, die gedeelten redelijkerwijze eveneens binnen het arbeidsveld zouden vallen. Dit vooropgestelde schema is nauwkeurig uit gevoerd. Nu heeft uit de berichten kunnen volgen hoe de baggermolen meter voor meter het terrein op de gewenschte breed te en diepte uitwerkte. Aangekomen bij de uiterste grens heeft men veiligheidshalve ook nog een belangrijke strook daarachter genomen, totdat ieder spoor van overblijf selen van de Lutine ontbrak. Ook toen nog meende de gemeenschap pelijke mijnbouwmaatschappij Billiton dat, nu zij eenmaal het werk aangevat had, geen enkele kans mocht verwaarloosd wor den. Er waren bovendien nog meer aan wijzingen afkomstig van vroegere onder zoekingen en bergingspogingen, waarom het besluit werd genomen om naast het oorspronkelijke uitgewerkte terrein nog een strook aan de zuidzijde uit te werken en dit werk is in de afgeloopen weken vol tooid. Maar het goud ontbrak. Deze tweede werkperiode heeft onvol doende aanwijzingen opgeleverd om ver der baggerwerk te rechtvaardigen. Hiermede is dan een werk beëindigd, dat allerwegen met groote belangstelling en spanning is gevolgd. Veilig kan gecon stateerd worden, dat geen kans of aanwij zing onbenut is gelaten. Alles heeft men van de Lutine kun nen vinden, het voorschip zoowel als het achterschip met zijn wrakhout, zijn kanonnen en munitie en zijn bal- lastbrooden. Alleen een ding bleek niet aanwezig te zijn, t.w. de gewenschte goud- en zilverschat. Toen het werk werd aangevat, werd er gewezen op twee mogelijkheden, die een teleurstelling zouden kunnen brengen. In de eerste plaats dat de Karimata, evenals vele voorgangers, door de weersomstan digheden of de gevaarlijke stroomingen bij Terschelling, niet voldoende gelegenheid zou krijgen om te werken en in de tweede plaats het risico, dat het goud en zilver er niet zou geweest zijn in de hoeveelheden, die men zich had voorgesteld. ,of reeds ge heel cf voor het grootste gedeelte dooi voorgangers naar de oppervlakte van de zee zou zijn gebracht. Technische prestatie. Wat het eerste betreft, is men het ei wèl eenstemmig over eens, dat de Kari mata technisch aan de hoogste verwachtin gen heeft beantwoord. Op zichzelf is dit een belangrijk feit, omdat het hier betreft ontginningsmateriaal, dat véél grooter is dan vroeger door Nederlandsche werven werd afgeleverd. Onder de bijzonder on gunstige omstandigheden, waaronder dezen zomer gewerkt moest worden, heeft dit materiaal wel schitterend zijn technisch vermogen bewezen en heeft men er ery'a" ringen mee opgedaan, die zopwel voor het tinbedrjjf als voor de Nederlandsche mo lenbouwers vruchten voor de toekomst zullen afwerpen. Het andere risico, waarvoor men stond, nl, dat het gewenschte goud en zilver niet aanwezig zou blijken te zijn, is tenslotte tot aller teleurstelling een werkelijkheid gebleken. Hiermede is dan een eind gekomen aan den meest grootschen en, naar wy ver wachten, tevens laatsten aanval, die er op de vermeende schatten van de Lutine is gedaan. i Hedenmiddag, om twee uur zouden de sleepbooten Schelde, Indus en Donau van L. Smit en Co.'s internationa en sleep dienst, van Maassluis naar Terschelling vertrekken om de „Karimata" naar Kin derdijk te versieepen. DE GULDEN VERDWEEN IN DE MAAG EN DE AMATEUR IN HET ZIEKENHUIS. Men meldt uit Rotterdam aan de Telg. de volgende vermakelijke geschiedenis. Dit is het drama van het verloofde paar tje, het miezerige weer en den al te goed geslaagden goocheltruc. Het zat zoo: de achttienjarige J. B. uit de Beukelaarstraat had een meisje, en Zondagavond wilde hij met haar gaan wandelen. „Niks gezellig" zei het meisje, „het motregent zoo, kom lie ver by ons thuis". Natuurlijk geschiedde hetgeen het meisje wenschte. Zij gingen op weg naar de Verlengde Slachthekstraat, en daar werd de jongeman door zyn aan staande schoonfamilie met enthousiasme ontvangen. Na een kopje thee verzochten zoowel de aanstaande schoonpapa als schoonmama en de a.s. schoonzuster en zwagertjes, den jongeman eens zyn beken de goocheltalenten te demonstreeren. Dat wil ik wel doen, sprak de amateur-gooche laar. De kinderen juichten van pleizier en het meisje was vol spanning, want zij was niet weinig trotsch op zjjn talenten. „Let op", zei de jongeman. En terwijl allen.vol verbazing en bewondering toeke ken, gooide hij een gulden in de lucht, met de bedoeling dezen weg te goochelen in zijn mond. De truc slaagde voortreffelijk, zoo voortreffelijk, dat de gulden finaal ver dween om zijn val eerstdte beëndigen in de maag van den goocheRjaft: Dit was piet de bedoeling en de goochelaar schrok danig over het onverwachte geyolg van zijn truc. Zoo erg schrok hij, dat hij bewusteloos ter aarde stortte voor de oogen van zijn aan gebedene. Groot was de -consternatie. Men waarschuwde ijlings de politie van het bu reau Sandelingplein, en deze deed den G.G.D. uitrukken met een ambulancewagen, waarmede de ongelukkige goochelaar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. Daar kwam hy weer tot bezin ning. En nadat de heeren in de witte jassen geconstateerd hadden, dat er geen gevaar bij was, vertrok hij. Het is de politie niet bekend, wat er van den gulden is geworden. Draagt de gooche laar hem nog in de maag of bevindt hij zich in het ziekenhuis? Deze vraag moet nog op gelost worden. Maar blijft er niet bij iede- ren goeden goocheltruc iets te raden? NA DE FEESTWEEK IN DE HOOFDSTAD. Het officiëele bezoek van de koningin ten einde. Gisteren is de koningin door de stad Amsterdam officieel uitgeleide gedaan. De koningin begaf zich naar het station, waar in de wachtkamer, verschillende auto riteiten aanwezig waren voor het afscheid. Na dit officieele afscheid keerde de koningin echter in verband met de ongesteldheid van prinses Juliana - voor een niet-ofti- cieel bezoek naar het paleis terug. De Amsterdamsche feestweek is voorby. Cijfers over de drukte in de hoofd stad. De spoorwegen hebben het leeuwenaan deel van de bezoekers verwerkt. Te Amster dam zyn ingenomen 185.333 heenreisgedeel ten van retours, een zelfde aantal reizigers moest dus ook worden teruggebracht naar de plaats van vertrek. Dat maakt dus reeds een totaal van 370.000 passagiers, daarby dienen dan nog te worden opgeteld duizen den reizigers met abonnement- en trajec - kaarten. In totaal zyn ingelegd 371 extra treinen, die hoofdzakelijk tot Amersfooit, Alkmaar en Haarlem liepen. Enkele waren ingelegd op het geheeie traject Amsterdam—Rotterdam. Bovendien waren in de spitsuren de gewone treinen, loopende volgens de dienstregeling, met ettelijke rijtuigen versterkt. In totaal zyn zeker meer dan een half millioen passagiers vervoerd. De leiding aan het Centraal Station is over het verloop van het zeer drukke vervoei uitstekend tevreden en van de zijde van tiet publiek is vrijwel geen enkele klacht inge komen. Buitengewoon druk is ook het vervoer by de Noord-Zuidhollandsche Tramwegmaat- schappij geweest. Naar Volendam en Pur- merend werden 's avonds vele extra treinen ingelegd. Ook de diensten op Haarlem en Sloterdyk waren aanmerkelijk versterkt. Na zes uui werd op Haarlem een tienminutendienst in gesteld. De Gooische tram had eveneens zeer druk werk. Het behoeft geen betoog, dat in de stad het record van vervoercijfers door de ge meentetram werd bereikt. Op Maandag 5 September zijn 451.500 passagiers vervoerd. Dinsdag 500.000, Woensdag 425.000, Donder dag 405.000, Vrijdag 370.000, Zaterdag 460.000 en Zondag 365.000. In totaal zijn dus 2,976.500 passagiers vervoerd, tegen in een voor het vervoer normale week 1.635.000 (zonder abonnementen mee te tellen). De feestweek deed dus het aantal trampassa giers met 80 pet. stijgen. Doch ook de andere Amsterdamsche ge meentediensten, G.G. en G.D., Roode Kruis, hebben het zeer druk gehad. Ook de brandweer had extra maatregel m genomen vooral met het oog op de brandbe- waking van het paleis en de Nieuwe kerk. Van de café's, hotel en restaurants zyn op dit oogenblik nog geen cijfers te verkrijgen. Het bezoek was echter zeer bevredigend, al waren de omzetten dan ook niet zoo groot als het aantal bezoekers mocht doen ver wachten. Het hotelbezoek was uitermate be vredigend, het meerendeel der hotels was constant volgeboekt. De K.L.M. boekte recordcijfers. Het lucht vaartfeest op 6 September werd door 16.600 betalende bezoekers bijgewoond. Van 5 tot en met 10 September zyn in totaal overdag 144 rondvluchten gemaakt met 1975 passagiers en des avonds 59 rond vluchten met 1068 passagiers. DIEFSTAL VAN EEN KOSTBAREN ARMBAND. Op 3 September deed de Belgische sena tor P. bij de Haagsche politie aangifte, dat zijn vrouw een kostbaren gouden armband met Egyptische sca abeeën ter waarde van 300 had verloren. Dezen zelfden dag kreeg de politie bericht, dat er by een bank van leening te den Haag een armbancl was beleend. Dit bleek inderdaad het vermiste sieraad te zijn, zoodat de senator op 4 Sep tember bij zijn vertrek zijn bezit kon meenemen. De politie stelde een onderzoek in en helderde ook dezen diefsta' op. De armband bleek door den 61-jarigen smid A. W. O. op het Korte Voorhout te zijn gevonden. De man verkocht het sieraad in een loge ment voor 1.75 aan den 44-jarigen grond werker J. L. wonende in de Gortmolen. Deze zag wel, dat de armband een kostbaar stuk was en hij wilde dezen laten taxeeren door een 56-jarigen gasmetermaker W. D. van O. Deze laatste echter taxeerde den armband niet alleen, maar probeerde het sieraad te beleenen. De ambtenaai van de bank van leening vtrtrouwde de zaak niet. Van O. merkte dit oogenblikkelijk en maakte zich zonder geld uit de voeten. Twee rechercheurs hielden tenslotte de drie mannen aan als verdacht van diefstal en heling. Verpakt in fraaie goud-Bonbonnièrej Prij» f. 1> en 50 et. Da oongawaxan verpakking voor pp rail an in dan ovto. „DEFENSIE VERBODEN" VOOR LEDEN DER S.D.A.P. EN N.V.V. OPGEHEVEN. „Het Volk" verneemt, dat bij beschikking van den ministerraad van 10 Sept. J.l. *en nieuwe lyst van z.g. verboden vereenigin- gen voor ambtenaren is vastgesteld. Deze lijst verschilt op dit punt van de vorige, dat de bepalingen ten aanzien van de S.D.A.P. en het N.V.V. voor de fensie zyn geschrapt Hiermede zijn dus de „defensie verboden" voor deze partij, de vakbeweging en hun ne venorganisaties opgeheven. DE INDISCHE VORSTEN OP SCHOONOORD. De Sultan van Boeloengan, Deli, Langkat en Pontianak met gezelschap en de delega ties van de Javaansche vorstenlanden heb ben gisteren een bezoek gebracht aan huize Schoonoord te Zeist, de Zetel van net „Na tionale Centrum". Zy werden begroet met een welkomstwoord van R. F. C. baron Ben- tinck, voorzitter der stichting, die dit bezoek bizonder zeide te waardeeren, omdat hij daarin een symptoom meende te mogen zien van hun sympathiek staan tegenover hét streven van de stichting, dat er op gericht is om mede te werken aan het versterken van het saamhoorigheidsgevoel tusschen de verschillende deelen van Groot-Nederland/ KINDERVERLAMMING GRIJPT OM ZICH HEEN. Vele scholen gesloten. Opnieuw heeft zich te Groningen een geval van kinderverlamming -oorgedaan en wel bij een tweejarig meisje. Uit voor zorg is thans de school, waar een broertje van het patientje onderwijs geniet, ge sloten. In verleg met den inspecteur van de volksgezondheid is voorts de schippers- school te Groningen gesloten. Te Moordrecht is een tweede geval van kinderverlamming geconstateerd, thans bij een veertienjarig meisje. In verband hiermede heeft de burge meester in overleg met den inspecteur voor de volksgezondheid gelast, dat alle scholen voor_vóprbereidend en voor gewoon lager onderwijs moeten worden gesloten, 'rvOor- loopig tot en met 24 September a.s. Het aantal gevallen van kinderverlam ming te Waddinxveen is thans gestegen tot twaalf. Vier patientjes zijn overleden. De sluiting van de scholen is opnieuw met een week verlengd. DE PRIJZEN VAN ROGGEBLOEM EN ROGGEMEEL VERHOOGD. Met resp. 75 en 50 cent 100 kg. pet- Naar aanleiding van de afkondiging van regteringswege van de verhooging met ingang van 11 September j.l. van het mo nopolieprijsverschil van rogge met 0.50 per 100 kg., heeft de commissie-Gerbran- dy, bedoeld in de algemeene verkoopsvoor- waarden voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van deze producten, gisteren beslist, dat de prijzen van alle roggebloem en roggemeel, welke na 11 September 1938 te leveren is op grond van voorverkoapcontracten, afgesloten vóór dezen datum, opnieuw verhoogd worden, en wel: o voorzoover betreft roggebloem met 0 75 per 100 kg. b. voorzoover betreft roggemeel met 0.50 per 100 kg. daar vernam men een nieuw gezoem... Fenzile stond op en liep over de binnen plaats, langs de kleine fontein met de oranjeboomen, langs de trap naar de boven- galerjj, bereikte de ijzeren poort, keek een oogenblik, week toen bescheiden terug in de schaduwen „O, kijk eens, Ya Zan", riep zij haar ernstig geluid werd nu opgewonden „Kom vlug, kijk eens het is Ahmed Ali, met zijn volgelingen en een heelen troep menschen achter hem". „En v/ie is Ahmed Ali?" „Ahmed Ali! weet je dat niet, Zanim? De groote worstelaar, Ahmed Ali. De wor stelaar van Aleppo IX. Door de getraliede deur, in de opale schaduw van de muren, zag Shane den worstelaar door de straat gaan, een zware man met olijfkleurig gelaat in een wit kleed en tulband; zwaar op de beenen, zag hij er meer uit als een voorspoedig jong koopman dan een kampioen worstelaar van een vilajet. Toch kon Shane onder de witte plooien de geweldige armen en schouders, de gespierde beenen onderkennen. Hij bewoog zich zwaar, naar Shane dacht, over-gespierd; een man om te du wen, te kraken en weerstand te bieden, maar niet voor vlug, driftig werk, waarbij spieren en hersenen samenwerken als het klappen van een zweepslag. Een worstelaar uit Cornwall zou hem binnen een minuut terzijde werpen, een Japanner zou hem als een bal opnemen, nog voordat hij zelfs in de houding was ge komen. Maar wanneer hij eenmaal vast had, zou hij onweerstaanbaar zijn. „Zoo, is dat Ahmed Ali!" „Ja, Zan", antwoordde Fenzile, terwyl zy van vreugde in de handen klapte, als een kind, dat een circysoptocht ziet. „O, hij is een groot worstelaar. Hij legde Jus suf Hussain, den man van Caïro, en hij ver sloeg den grooten Russischen worstelaar, die op een bedevaart naar Jeruzalem kwam. En hij legde eey Fransch zeeman en een Tartaar! O! hij is een heel groot worstelaar, die Ahmed Ali". De worstelaar was ,naderbij gekomen. Achter hem liepen vier of vijf aanhangers, gekleed in het wit evenals hij. Daarachter kwam een troep Syrische jongelui, ver wijfd en gemeen, daarna een bende ezel jongens, ondeugend en zwart. De worste laar liep langzamer, toen hij de ijzeren hekken naderde. En Shane's verwondering uitte zich in een plotselinge glimlach bij het zien van zijn gelaat het gelaat van een meisje met meisjesoogen. En in zijn hand hield hij een roos. Een worstelaar met een roos! „Wat drommel, een man zou hem kun nen vermoorden!" ,.0 neen, o neen, Zan", zeide Fenzile. „Hij is heel sterk. Hij overwon Jussuf Hussen, den Caïreen, en Jussuf Hussein kon een hoefijzer met de bloote handen buigen. Hij is heel sterk, heel krachtig, die Ahmed Ali". De worstelaar liep langzaam langs het huis, terwyl hij met zijn groote meisjes oogen blikken wierp door de tralies. Een plotselinge verdenking welde in Campbell's brein op en hij wendde zich tot zyn vrouw. „Komt hij hier vaak voorbij?" „Ja zeker, Zan, iederen dag." „Staat hij dan altijd stil om zoo naar bin nen te kijken?" „Ja, Zan, altijd", antwoordde zij glim lachend. „Weet je ook naar wie hij zoo kijkt?" „Ja, Zan, naar my". Campbell's hand schoot plotseling uit en hij vatte haar pols. „Fenzile", zeide hij met kille stem. „Je moedigt dien Ahmed Ali toch niet aan?" „Zan Cam el", antwoordde zij met onver wacht vuur in haar oogen. „Ik ben geen goedkoope Caïreensche vrouw. Ik ben een Drusen-meisje, de dochter van een Drusen Bey". „Het spijt me, Fenzile". Zij keek hem met haar groote, groene oogen, groen als de zee, standvastig aan en toen hij haar lief rond gezicht zag, haar eerlijken, half geopenden, kleinen mond, haar kalm voorhoofd, haar bruine, gewelfde wenkbrauwen, scheen zij hem slechts een mooi trotsch kind toe. Er school geen bedrog in haar. „Je moet geen dwaze dingen doen, zie ie Fenzile". „Severim Seni. Ik houd alleen van jou, Zan, maar het is zoo grappig om hem voor bij te zien gaan, ik moet altijd glimlachen Vind jy het niet grappig, Zan?" „Neen, ik vind het heelemaal niet graü- Pig". „O, maar het is stellig grappig, Zan. Een groote, sterke worstelaar als hij, die dwaas doet tegen een heel klein vrouwtje, en voor een lagen kermisklant van de markt om zijn oogen op te heffen tot een dochter van Drusen Emirs! Het is grappig." „Het is niet grappig. En hij is ook zulk een geweldig worstelaar niet". „O, maar dat is hij, Zan. Hij is een heel groot worstelaar. Zij zeggen, dat hij een beer neersloeg en doodde". „O, een honigbeertje. Verdorie, ik zou het nog van hem winnen!" Zy zeide niets, wendde het hoofd af en nam haar borduurwerk weer op. „Geloof je me niet, Fenzile? Ik zeg je, dat ik nog appelmoes van hem zou kunnen maken." „Natuurlijk Zan, natuurlijk zou je dat kunnen En zy glimlachte, maar dit keer was het niet de verrukte glimlach van een kind. Het was de ernstige, geduldige glim" lach van een wijze vrouw. En Shane wist dat. Die barrière kon hij niet doorboren, en hij kon haar geloof niet schokken. Rede twisten of praten hielp niet; zij zou slechts glimlachen en toegeven. En haar ideaal van kracht en geweld zou het overgespierde lichaam van den man uit Aleppo blijven, met het meisjesgezicht en de meisjesoogen en de roos in zijn hand. En Shane, die zijn geheeie leven gehard was in de sport, die hard was als ijzer en lenig als een zweep, die zijn kennis had opgepikt van Zweediche kwartiermeesters en Japansche gendarmes, van stuurlui en ronselaars in alle oorden van de Wereld, zou in haar oogen steeds een kind blijven, vergeleken met den monster- achtigen Syriër! Niet dat het een zier uit maakte O, die vervloekte worstelaar van Aleppo. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6