laatste berichten. Aqmda £atuU en JmnAouw AMSTERDAMSCHE BEURS De toestand in het Sudeten- Duitsche gebied. D.N.B. bericht over onlusten. Een nieuwe communiqué van het Ceteka. Fransche voorzorgsmaatregelen. Zand in alle huizen. Een proclamatie van Henlein. „Wij willen bij het Rijk!" derde blad. 2 lONQECORUOIIMA. DR. TUNTLER OVER DE KINDERVERLAMMING. Sluiting: van scholen helpt niet, aldus den directeur van Amster- dam's G.G.D. In de Staatscourant van gisteravond is het aantal gevallen van de zoozeer gevreesde kinderziekte, poliomyelitis anterior acuta, beter bekend onder den naam van kinder verlamming, over de afgeloopen week van 4 tot 10 September verschenen. In totaal werden thans in geheel Nederland 58 geval len geteld, waarvan in Overijsel 4; Noord holland 7; Zuidholland 31; Friesland, Gro ningen en Utrecht elk 1; Zeeland 2; Gelder land 8; Limburg 4. Dr. J. H. Tuntler, directeur van den Am- sterdamsche G. G. en G. D. zeide hierover het volgende: „Bezien wij deze cijfers, welke ons de periode van 17 Juli tot nu oplevert, en dat is over het geheele land 255, naast die van het buitenland, als bijvoorbeeld Zwitser land en Zweden vooral, dan kan men voor ons land slechts spreken van een epide- mietje, doch vergeleken bij voorafgaande normale jaren in eigen land zijn er vele gevallen en geven deze een overeenkomstig beeld als in de jaren 1929, met 506, en 1930 met 599 gevallen, toen er wel degelijk van een epidemie sprake was". De normale jaren vertoonen de volgende cijfers, genomen over een geheel jaar: 1927 50; 1928 75; epidemiejaar 1929 506; epidemiejaar 1930 599; 1931 136; 1932 242; 1933 146; 1934 1-97; 1935 52; 1936 101; 1937 60. Van 17 Juli tot 10 September zijn in ons land 255 gevallen voorgekomen, namelijk in: Overijssel 44; Zuidholland 134; Gelderland 22; Limburg 23; Zeeland 6; Noordbrabant 8; Noordholland 8; Friesland 2; Drente 1; Utrecht 3; Groningen 4. De brandpunten in ons land zijn, zooals de cijfers duidelijk aantoonen, Twente en Zuidholland, welke als de verspreidings haarden beschouwd kunnen worden. In het vraagstuk van de sluiting der scho len zijn én dr. Tuntler én dr. Peeters abso luut tegenstanders. „Het poliomyelitis virus moet zeer uitge breid aanwezig zijn waardoor een groots bevolkingsimmuniteit ontstaat, of met an dere woorden, waardoor de vatbaarheid voor de ziekte zeer beperkt is en het aan tal gevallen, dien tengevolge betrekkelijk gering zal blijven. Gezien de groote verspreiding van het OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 15 September 1938. STAATSLEENINGEN. 3—3Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5% DuitschL '30 m. verkl. BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert Nederl Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon, Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKTN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. Vorige koers 100 99'/« 24'/i 136'/, 149 145V, 1263/4 39i-5/16 85</< 302 228 1371/, 33'/, §23'/8 42V. 5V, 3318/ir, 233/. 12'/is 5Vi6 42»/* 3'/, 455 1611/, 168/, 751/s 64 154 3°5'/< 322I/4 75 28 10»/u 99/l6 2221/4 143 112 143 1031/, 2»/l8 103 79 105 111 209 2691/, 24711, 23'/, lll"/l6 81/, 64 48/l6 laatste 2.45-3.00 IOOV4 100 27-V. 151 145'/4 127V, 42.1/4 871/4 3091/, 236- V, 1441/4-5 341/, 25-»/i« 433/4-4 4*/ls-5 359/ic-f 30V« 13Vlo-| 5'/, 44H/i6 3»/is 462-3 166 1701/, 781/4 62 151 3171/4 332-1/, 75 285/, 11-Vis 9%-10 228-V, 1491-'/, 116-7 153 107 315/l8 1051/, 791/, 111 115-6 213V, 2741/, 250 24 12i-9As 81/, 64 4"9/l« tExclaim. "Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York l.853/« 1.85'/,, Londen 8.92»/i, 8.92% Berlijn 74.40 74.25 Parijs 5.OO1/, 5.00% Brussel (Belga) 31.38 31.30 Züric 41,92 41.90 Kopenhagen 39.82% 39.85 Stockholm 46.00 46.02% Oslo 44.85 44.85 poliomyelitus virus kan men door sluiting der scholen zeker geen beginnende epidemie ook maar eenigszins beperken". Aldus de leiders van den Amsterdamschen gemeen telijken gezondheidsdienst. De kinderverlamming te Rotterdam Vandaag zijn bij den directeur van den G. G. en G. D. te Rotterdam twee gevallen van kinderverlamming aangegeven. Deze betreffen een kind van een jaar, wonende aan den Linker Maasoever, en een kind van drie jaar, wonende aan den Rechter Maasoever. GUNSTIGE KANS TOT HET BEHOUD VAN „ARTIS". Samenwerking tusschen gemeente en provincie. Het Hbld. verneemt, dat de gedurende de laatste maanden aangewende pogingen om „Artis" te behouden, er thans zeer gunstig voorrtaan. Het dagelijksche bestuur van de provincie Noord-Holland, en dat van de hoofdstad, hebben, in onderlinge samenwerking een kapitaal van 800.000 aangeboden voor overneming van de bezittingen van den Dierentuin, de levende have uitgezonderd. Het doel van dit aanbod is: dat de obligatie houders zich met deze som, ongeveer vijftig procent bedragende van de geheele leenings- schuld, zullen tevreden stellen; en het is vrij zeker, dat door hen daarmede, om het be houden van „Artis", alsmede om het feit dat liquidatie niet tot zulk een uitkeering zal leiden, met deze propositie zullen mede gaan. Gaat dit door, dan zal „Artis" worden ontslagen van de financieele verplichtingen die het genootschap, onder de gegeven om standigheden, onmogelijk kan opbrengen. De gemeente, dan eigenaresse geworden van het Artisbezit, minus de leverde have, zal dit is het voornemen, terreinen en op stallen voor een zeer laag bedrag, ter be schikking stellen van het „Artis"-bestuur. Als de obligatiehoudersvergadering, door het bestuur van het Genootschap te beleg gen, op deze transactie ingaat, zullen Raad en Gedeputeerde Staten uiteindelijk moeten beslissen. Is die eindbeslissing in gunstigen zin ge nomen daarop wordt gerekend dan zal het „Artis"-reddingscomité, dat een belang rijk kapitaal wist bijeen te brengen, worden ingeschakeld, om, naar zijn bedoeling, op de „Artis"-terreinen een tuin aan te leggen: voldoende aan moderne eischen, die in hooge mate de belangstelling kan trekken van stadgenoot en vreemdeling. Het Reddingscomité heeft n.L terecht in gezien dat de tegenwoordige toestand van de „Artis"-tuinen, tengevolge van de moeilijke financieele omstandigheden van den Dieren tuin, zeer verouderd is, en een grootsche tuinaanleg mede tot het bezoeken van „Ar tis" zal stimuleeren. DE „KARIMATA" VERTROKKEN... Het einde der illusies, Hedenmorgen omstreeks elf uur is de „Karimata" van Terschelling vertrokken. De baggermolen wordt gesleept door de sleepbooten Indus, Schelde en Donau van Smit en Co's Internationale Sleepdiensten, Ir. van Cappelle maakt den tocht op de „Karimata" mee. Het weer is gunstig en de zee kalm. GEPENSIONNEERDEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOOR- EN TRAMWEGEN. Protest tegen pensioenkorting. Op de algemeene vergadering van 12 Sep tember j.l„ te Hilversum door den bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche spoor- en tramwegen, gehouden,, werd een motie aangenomen, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de afwijzende beschik king van de regeering inzake het doen ver vallen van de 10 procent korting op de pen sioenen. De regeering beroept zich op den toestand van het pensioenfonds en de instelling der commissie-Beumer. Dit beroep wordt in de betreffende motie echter afgewezen, daar het oud-personeel niet verantwoordelijk is voor den toestand van het fonds en dit ook geen zitting heeft in de commissie. De bond herinnert aan het feit, dat aange kondigde korting op de pensioenen van bur gerlijk en militair personeel niet is doorge gaan en de kortingen op de Indische pen sioenen zijn ingetrokken. Deze uitzonderingstoestand voor het oud- spoor- en tramwegenpersoneel, aldus de motie, dient beëindigd te worden. DE INDISCHE VORSTEN BEZOEKEN DE JAARBEURS. Hedenmiddag brachten de Indische vorsten een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. Zij werden door den raad van bestuur ont vangen en zaten vervolgens aan een lunch aan, hun aangeboden door het bestuur van de Jaarbeurs. Na de lunch werd een rondgang door de Jaarbeursgebouwen gemaakt. DE VERSTERKING VAN DE DUITSCHE WESTGRENS. Bevolking van den Elzas is kalm. De Daily Telegraph And Morning Post meldt uit Metz: Straatsburg is kalm en de spanning der laatste paar dagen is in den Elzas bedaard. Op den Duitschen Rijnoever werken arbeiders aan verdedigings werken. Zoowel des nacht als overdag hoort men het lawaai van het mechanisch gereedschap. De Kehl-brug is, zooals ge woonlijk open, doch het verkeer is beperkt. Er is een tekort aan pasmunt. Zelfs op het postkantoor heeft men geen wisselgeld te rug voor een postzegel van 5 centimes. Winkeliers koopen pasmunt op. Uit vrees voor luchtaanvallen hebben vele Elzassers zich naar plaatsen in het binnenland en in Vogeezen begeven. Bioscopen. Vlctoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De nationale film 40 jaren, hoofdrollen pees Laseur, Lily Bouwmeester, Ank v. d. Moer, Matthieu van Eysden e.a.; in het voor programma een reportage van alle belang rijke gebeurtenissen van H. M. de koningin Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De nationale film 40 jaren, hoofdrollen Cees Laseur, Lily Bouwmeester, Ank v. d. Moer, Matthieu van Eysden e.a.; in het voor" programma de voornaamste gebeurtenissen van de feesten te Amsterdam. Toegang voor eiken leeftijd. Morgenmiddag vertooning van Ik be schuldig. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het dubbele paspoort. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer De nationale film 40 jaren, hoofdrollen Cees Laseur, Lily Bouwmeester, Ank v. d. Moer, Matthieu van Eysden e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 15 September. 8.15 uur, Doopsgezinde kerk, Koningsweg 8, herdenkingssamenkomst Hans de Ries. 7.30 uur, Wielerbaan, trainingswedstrij den. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Eger: Ook heden schenen de ernstige on geregeldheden, welke in het geheele Sude- ten-Duitsche gebied door de afkondiging van den uitzonderingstoestand en het optre den der Tsjechische politie en militairen zijn teweeggebracht, voort te gaan. De wanhopi ge bevolking grijpt naar de meest primitieve wapenen om zich te weer te stellen tegen de terreur, de vele arrestaties en de zin- looze schietpartijen, welke thans alleen reeds aan Sudeten-Duitsche zijde meer dan 35 slachtoffers hebben geëischt. Groote opwinding heerscht in het Sude ten-Duitsche kamp over het feit, uat men van Tsjechische zijde probeert alle voorval len te bagatelliseeren en zelfs te bestrijden Praag probeert de Tsjechische bevolking op te ruien. Nog meer sensatie. De Praagsche radiozender heeft Donder dagochtend een bericht verspreid, waarin werd medegedeeld: „De Engelsche oorlogs schepen liggen in de havens gereed tot uit varen. Duizenden Franschen liggen in de Maginot-linie. Drie millioen manschappen van het roode leger staan belust op daden aan de grens der Sovjet-Unie." Te Eger ontvangen berichten behelzen, dat de tot de nationaliteiten behoorende manschappen hun troepenafdeelingen ver laten en zich in veiligheid stellen, daar zij niet tegen hun eigen broeders willen vech ten. (Wij merken ten overvloede nog op, dat alleen het D.N.B. melding maakt van boven staande. Van andere zijde wordt met geen enkel woord gewag gemaakt van nieuwe onlusten. Red. A. C.) Een nieuw communiqué van het Tsjechische Telegraafagentschap Ceteka vermeldt, dat gisteravond tijdens het incident te Cheb zes personen werden gedood: twee Tsjechen, twee Duitschers en twee personen wier identiteit nog niet is vastgesteld. Uit de houding, waarin de slachtof fers werden aangetroffen, kan worden opgemaakt, dat de doodelijke schoten moeten zijn afgevuurd uit de ramen van hotel Welzl. Het communqué voegt hier aan toe, dat een Sudeten-Duitsche functionaris, Georg Leicht, in hotel Welzl werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat een der oproerlingen met een automatisch pistool heeft gescho ten, liggende op een tafel voor het raam. Volksstemming onmogelijk. Lidove Noviny, het orgaan der onafhan kelijke linkerzijde, schrijft: „Ons geduld is ten einde. Geen enkele regeering bij ons kan denken aan een volksstemming. Door de verdediging van onze grenzen tegen vij anden in binnen- en buitenland verdedigen wij ook de grenzen van Frankrijk. Ook wij zijn een kostbare bondgenoot voor Frank rijk en Engeland. Wij luisteren naar de ïaadgevingen onzer vrienden, maar kunnen niet verder gaan met concessies, daar het zou neerkomen op een vrijwillige ontbin ding der republiek. Minister Bechyne heeft gezegd, dat wij met onze concessies geen milimeter verder zullen gaan. Deze verklaring, welke ver antwoordelijkheden aanvaardt, moet wor den geerbiedigd, niet alleen door onze vrienden, doch ook door onze vijanden. De Parijsche politie heeft na een confe rentie op het ministerie van Oorlog bekend gemaakt, dat met ingang van vandaag voor a,e, ^Ulzen te Par«s zand zal worden be schikbaar gesteld, dat moet worden neer gelegd op den zolder of de bovenste ver- h!.8 wg' T emmer en een schop moeten by het zand worden geplaatst. In verschillende deelen der stad zijn reeds groote hoeveelheden zand aangevoerd. Het hl! ifr de blussching van randen, welke door brandbommen zullen kunnen worden veroorzaakt. Ook in andere Fransche steden zullen voorzorgsmaatregelen worden genomen te gen luchtaanvallen. De leider der Sudeten-Duitsche partij, Konrad Henlein vaardigt de volgende pro clamatie uit: Mijne volksgenooten. Als drager van uw vertrouwen en in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid stel ik voor de geheele openbare meening der wereld vast, dat het onderdrukkingssysteem van het Tsjechische volk met het inzetten van machinegeweren, pantserwagens en tanks tegen het weerlooze Sudeten-Deutschtum zijn hoogtepunt bereikt. Daardoor heeft het Tsjechische volk voor de oogen der geheele wereld laten zien, dat een samenleving in een staat definitief on mogelijk is geworden. «„i.,*.. De ondervindingen van een twintigjarige heerschappij van geweld en vooral de *ware bloedoffers der laatste dagen verplichten mij te verklaren: 1. In 1919 werden wy met onthouding van het ons plechtig toegezegde recht op zelfbeschikking tegen onzen wil in den Tsjechischen staat gedwongen; 2. zonder ooit te hebben afgezien van het recht op zelfbeschikking, hebben wij onder de zwaarste offers alles geprobeerd in den Tsjechischen staat ons bestaan te verzekeren; In dit uur van Sudetenduitschen nood wend ik mij tot U, het Duitsche volk en de geheele geciviliseerde wereld en ver klaar: Wij willen als vrije Duitsche menschen leven. Wij willen weer rede en arbeid in ons vaderland. Wij willen in het rijk opgenomen worden. God zegene ons en onzen gerechtvaardigden strijd. 3. Alle bemoeiingen het Tsjechische volk en de dragers van zijn verantwoor delijkheid te bewegen tot een eerlijk en rechtvaardig vergelijk, zijn mislukt door een onverzoenlijken wil tot vernietiging. DE VOS VAN STEENWIJK VOORZITTER EERSTE KAMER. Bij Koninklijk besluit van 12 September is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staen-Generaal gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1938: de heer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. KENNEMERLAND. Ons vorige weekbericht was nog niet ter perse of de markt toonde een lusteloo- zen handel en lage prijzen. En het waren in de eerste plaats de boonen en vooral de snyboonen, die een veer moesten laten. Eigenlijk was dat te verwachten, want de abnormaal hooge prijzen konden geen stand houden. Snyboonen konden en kun nen zich nog handhaven voor het kaspro- duct, doch boonen uit de natuur, hoe mooi ook, beliefde men niet meer tegen de fan- cy-pryzen, die we gewoon waren. Alleen pronkboonen vertoonden nog den vlotten handel, doch de export naar Engeland is daaraan niet vreemd. Snyboonen golden 1325, pronkboo nen 710, trosboonen 1519, ren te gevers 1720 en dubb. boonen 12 18 per 100 K.g. Bloemkool is nog steeds duur, een prijs van 1518.50 voor le soort en 4 6.50 voor 2e soort, is hoog. Roode kool liep in prijs terug tot 2.50—4.50, voor de overige koolsoorten waren de prijzen als de voorgaande week. De hooge prijzen van sla behooren tot het verleden. Er komt ruimer aanvoer en in dat licht bezien zijn de prijzen van 0.60—2.30 per 100, niet slecht. An dijvie blijft duur, prijzen van 1.50 tot zelfs 3.80 per 100 zijn om van te watertanden! Spinazie en postelein waren goed te plaatsen. De eerste bracht op 0.400.65, de laatste 0.35—0.65 per kist. Komkom mers werden vlot verhandeld tegen vrij hooge prijzen van 2.50—5.20 per 100 st. Bospeen was nog steeds in trek en maakte een prijs van 6.50—/ 14 per 100 bos. Selde rie en peterselie werden voor een prijsje van 12 per 100 bos verhandeld; rabar ber voor 3—5 per 100 bos. De „eerste" knolselderie werd gretig af genomen voor 4—6.50 per 100 stuks. Voor prei bestond niet veel belangstelling en prijzen van 3.50—5.50 per 100 K.G. zijn aan den lagen kar;t. Als altijd was er weinig belangstelling voor tomaten, die voor 4.50—8.50 per 100 K.G. werden verhandeld. Aan de vruchtenmarkt is geen over dadige aanvoer. Vooral tafelfruit is duur. Mooi en gaaf fruit wordt voor 3140 per 100 K.G. verkocht. Appelen als Codlin Keswick, welk' een matig gewilde moes- appel is, golden nog 18.50, de overiee moesappelen 11.50-/ 19 per 100 KG Er komt meer vraag (en ook meer aanbod) van druiven, welke 35-/ 45 per 100 K.G opbrachten. Meloenen maakten een nrik van 15—27 cent per stuk. De overige'aan- voer onveranderde prijzen. SCHOTTEN WAARDEEREN COURANTENTECLAME. De heer C. S. Forbes, van de Schotsche vereenig.ng van handelaren in mu ziekinstrumenten, wees ter gelegen heid van een congres op de esslnti eele noodzakelijkheid" '"anti reclame couranten- „Courantenreclame behoort thuis in elk gezond reclameplan, dat gekegelde °^e,n,beoogt; Soen ander recla memiddel kan «-ourantenreclame ver vangen; op z'n best zou het als aan. vulling kunnen dienen" Tot zoover de Schot, die'naar de repu tatie van zyn landgenooten, wel moet weten waaraan hij zijn geld uitgeeft. PAS OP IW tELLEN! Wie in de eerste week van Septem ber opgetogen begonnen d~ spreeuwen te zingen, de tjiftjaf rief opnieuw zijn naam en het lied van de winterkoning daverde door den dag door een heide- of boschstreek wajT delde kon het niet ontgaan, dat grooten getale overal de parelamanièl ten (Amanita rubescens), die overig^ ook reeds in den zomer algemeen» I verschijningen kunnen zijn, te vo». schyn waren gekomen. Her en der trokken zij de aandacht: in de denne» bosschen, op de brandstrooken lang* de spoorly'n, onder het loofhout «r» waar niet al. De paddenstoel heeft zijn naam te da», ken aan het feit, dat de hoed, waarvan dè kleur nogal wisselt meestal is hü bruin rood of vleeschkleurig bestrooid is njJ grijsachtig, groezelig-witte of rossig „wratjes" dit zijn omhulselresten -T^L men met een beetje goeden wil met parel» tjes zou kunnen vergelijken. Mand» lamellen en steel zijn aanvankelijk 4? maar naderhand nemen zij een meer brui^, of roodachtige kleur aan, vaak in den vorm van vlekken. Die parelamanieten nu behooren tot de soorten, die gegeten kunnen worden; door sommigen worden de consumptiehoedanlg. heden nogal geprezen, terwijl weer ande- ren over den smaak ervan niet bijster enthousiast zijn. Wanneer wy nochtans een raad zouden mogen geven, is het deze: eet, wanneer ge niet over voldoende mycologiscbe kennis beschikt, liever geen enkele amaniet, aangezien er onder het tiental Amanitasoorten, dis men in Nederland tegen kan komen, verschillende zyn, waarvan het gebruik den dood tengevol ge kan hebben. Wel is de parelamaniet de eenige van het tiental, waarby in meerdere of min dere mate roodwording van het vleesch, vooral tengevolge van kneuzing, kan worden vastgesteld, maar niettemin blijft steeds de mogelijkheid bestaan, dat de parelamaniet met een gevaarlijke verwante wordt verward, bi voorbeeld met de giftige panteramaniet, al zijn de velumresten by deze soort in de meeste gevallen aanmer kelijk blanker. Van de amanieten, een witsporig plaat- zwammengeslachi, is de vliegenrwam, deze prachtige vuurroode verschijning in het landschap, waarvan de hoed mooi wit is „besuikerd", de meest populaire. Er gaat van deze zwam een groote aesthetische be koring uit, maar al hebben sommige experi- mentators. zonder dat zy hiervan fatale gevolgen ondervonden, de vliegenzwam- men wel gegeten, niettemin bevatten zy het bekende muscarinevergif wellicht ook nog een atro{. ine-achtige stof die, wanneer de vliegenzwammen worden ge geten, bij de meeste menschen ziektever schijnselen in het leven roepen, zoodat zij bezwaarlijk tot de consumptie-paddenstoe len kupnen worden gerekend. Terwijl de gracieuse gele narcis-ama- niet, ce muisgrijze grauwe knolzwam en de slanke amaniet met haar klokvormigen. veelal bruinen hoed ingedeeld worden by de eetbare soorten, terwijl de giftigheid van de violetbruine porphyr-amanict en van de gele knol-amaniet dubieus wordt geacht, hetgeen Leteckent, dat men in deze twijfelgevallen zich van consumptie moet onthouden, ic een zeer ernstige waar schuwing op haar plaats ten aanzien van het nog niet opgesomde, resteerend^ twee tal amanieten; de groene knolamaniet (Amanita phalloides) en de vroege wil te knolzwam (Amar ita virosa). aangezien het gebruik er van onvermijdelijk den dood na zich sleept. Laatstgenoemde soort is overwegend een voorjaarsamaniet, waarbij kan worden vastgesteld, dat zoowel plaatjes (lamellen) als steel en hoed prachtig wit zijn, doch deze zwam kan bezwaarlijk als de blanke onschuld worden voorgesteld: zy is doode- lijk giftig. Zij is onaangenaam van geur en smaak en wordt nogal eens verward met den weidechampignon, dus met een eveneens witten paddenstoel, zoodat zy bij het ver zamelen van laatstgenoemde soort nogal eens verzeilt onder genoemden eetbaren champignon. Dezelfde doodelijke giftigheid kenmerkt de groene knolamaniet, waarvan de hoed over het algemeen olijf- of grijsgroen is en veelal geen velumrestanten vertoont. Ook van deze soort zijn geur en smaak onpret tig; sommigen vinden, dat zij naar rotten de, anderen, dat zij naar rauwe aardappe len ruikt. Er zijn inmiddels onderzoekers, die het niet uitgesloten r.chten, dat de vroege witte knolzwam niets anders is dan een variëteit van de groene knolamaniet. Wat hiervan aan moge zijn: men legge deze waarschuwing kan met genoeg worden herhaald bij den omgang met alle Amanita-soorten de groolste voorzich tigheid aan den dag, te meer aangezien een kenmerk van de meest dezer paddenstoelen hun wisselende uiterlijke verschijning is; zij varieeren, door aanleg, bodemgesteld heid, inwerking van atmosferische invloe den of andere oorzaken, in hooge mate. waardoor in beginsel een moorddadige op een onschuldige soort kan gaan lijken, zoo dat de wolf dus met schaapskleeren ge tooid kan gaan. Daar er smakelijke en bovendien ge makkelijk te herkennen eetpaddenstoelen e over zyn, ligt het advies voor de hand', aat voor consumptiedoeleinden alle Ama nita s links liggen: aan het eten ervan och zyn bovengeschetste, al te groote, risico s verbonden. RINKE TOLMAN.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10