ALKMAARSCHE COURANT Stad w Omgeving- NIEUWS! NIEUWS! NIEUWS! WERELDGEBEUREN GRATIS. .eerste elad. Nieuw incident. Mussolini bepleit volks stemming. Open brief aan lord Runciman. Kolonisatie in Palestina! WENSCHT GE DRUK WERK? BESTELT UW DRUKWERK BIJ COSTER! Modeshow B.W.G. Lienesch kunnen niet anders dan betrekking lebben op de incidenten, die zich Dinsdag te Falkenau hebben voorgedaan. Intusschen heeft zich een nieuw in cident voorgedaan te Schwanderbach waar Sudeten-Duitschers een wacht post van de politie hebben bezet. In een ander gebouw, waar zij ruim voorzien zijn van machinegeweren, geweren, pistolen en granaten, worden zij door de politie omsingeld. Zij hebben 24 uur tijd gekregen, zich over te geven. In een officieel communiqué over het in cident, wordt gezegd, dat de toestand in deze gemeente, die vlak bij de Duitsche grens ligt, zeer rustig is, daar de bevolking niet slechts met revolvers en geweren ge wapend is, doch ook met handgranaten en mitrailleurs, die zij zich waarschijnlijk in 't buitenland hebben verschaft. De oproerige elementen hebben steeds de gelegenheid, zich op het gebied van den nabuurstad in veiligheid te stellen. Patouilles van de in staat van alarm gebrachte veiligheids-orga nen hebben de Tsjechoslowaaksche grens gesloten. Het incident is nog niet geregeld, omdat men tracht verlies van menschenle- vens te voorkomen, en, in verband met de nabijheid van de grens, internationale com plicaties wil vermijden. Wapendepóts te Cheb. In een officieel Praagsch communiqué wordt medegedeeld, dat de politie te Cheb (Eger) bericht had ontvangen, dat zich in het hotel Victoria en het hotel Benzei be langrijke voorraden wapenen bevonden. Om half zeven gisteravond wilden twee detachementen politie, gesteund door twee pantserauto's, tot een huiszoeking overgaan. Toen de politie het hotel Victoria wilde binnengaan, werd van de tweede verdieping en vanuit den kelder, alsmede vanuit het tegenoverliggende benzinestation geschoten. Een pantserauto beantwoordde het vuur. Ook vanuit den kelder van het hotel Benzei werd geschoten. Men gelooft, dat in den kelder van dit hotel een mitrailleur was geplaatst, waarvan oproerlingen gebruik maakten. Om 8 uur slaagde de politie er na ge- bruikmakng van handgranaten er in, het hotel Victoria binnen te dringen. Een zekere George Leicht, een functionaris der Sude- ten-Duitsche partij, werd gearresterd. In het gebouw werden groote voorraden automatische wapens en revolvers aange troffen, en zelfs een complete radiozender. Leicht verklaarde, dat zich nog tien perso nen in het gebouw bevonden. Men weet nog niet of zij zich nog in het gebouw schuil houden of gevlucht zijn. Om 10 uur ver minderde het schieten in hevigheid. Volgens een Duitsche lezing zou 't in de bedoeling gelesyi hebben van de Tsjechen, om de ledenlijsten van de Sudeten-Duit- sches in beslag te nemen. Van wapenvoor- raden was geen sprake. Slechts verzetten de Sudeten-Duitschers zich en hielden hup bureau gesloten. De Popoio d'Italia van 15 Sept. publiceert onder het opschrift: „Brief aan Runciman" een artikel van Mussolini, waarin deze o.a. zegt: Gij hebt in den loop der laatste weken on telbare memoranda en honderden brieven gelezen, dozijnen personen ontvangen, met de leiders van alle nationaliteiten gesproken. Want het gaat niet slechts om een Duitsch, doch om een Hongaarsch, een Poolsch, een Slowaaksch probleem, zooveel problemen als er nationaliteiten zijn, waarmede in Ver- sailles de Benesj-republiek „geïnflationeerd" werd. Mussolini Ik ben ervan overtuigd, dat gij in uw hart reeds tot een conclusie zijt gekomen: daar er geen Tsjechoslowaaksche natie is, kan er ook geen Tsjecho-Slowaaksche staat zijn. Te Versailles moest een nieuw Bohemen een historische naam met een homoge ne bevolking van Tsjechen worden gegrond vest: doch in plaats hiervan heeft men Tsje- choslowakije uitgevonden en daarmede een kunstmatigen staat geschapen, die bij de ge boorte alle elementen van zijn zwakte en zijn gemis aan levensvatbaarheid heeft mee gekregen. Sedert de rede van Hitier is voor u, mijn heer Runciman, de goede tijd aangebroken. Gij moet eenvoudig aan den heer Benesj de volksstemming voorstellen, niet slechts voor de Sudeten-Duitschers, doch voor alle nationaliteiten, die zulks zullen verlangen. En als Benesj nu eens de volksstemming van de hand wijst? Dan zult gij hem aan het verstand brengen, dat Engeland zich nog wel eens zal bedenken voordat het zich in een oorlog stort om een fictiestaat te red den, die ook in zijn geografische samenstel ling een monsterachtig maaksel is, zoodat men hem steeds weer als een blindedarm- of worststaat betitelt. Wanneer Hitier zich vermeten had, 3% millioen Tsjechen te annexeeren, dan zou Europa reden hebben, zich op te winden en alarm te slaan. Doch Hitlei heeft nooit daaraan gedacht. De Führer houdt zich bezig met millioen Duitschers en bekommert zich uitsluitend om hen. Niemand kan hem dit recht betwisten. Hebt slechts den moed, mijnheer Runci man, stel de volksstemming voor, of beter gezegd de volksstemmingen. Er zijn geheele gebieden, waar de volks stemming eenvoudig zal leiden tot aanslui ting bij het broedervolk. Er zijn echter ook gebieden, waar de verschillende rassen sterk vermengd zijn, en een scheidingslijn zonder meer niet mogelijk is. Hier zou het systeem van de „zoogenaam de gelijkgerechtigde kantoniseering" of iets dergelijks kunnen worden toegepast. Mijnheer Runciman, ik heb zoo den in druk, dat deze brief u belangstelling zal inboezemen. Wanneer dit incident geregeld is, zal wederom een zuivering van de kaart van Europa geschied zijn; een brandhaard van wanorde en onrust zal gebluscht zijn. Voor Italië is het vrijwel onmogelijk, met Tsjechoslowakije vriendschap te onderhou den, doch met een toekomstig Bohemen zou dit zeer wel mogelijk zijn. Zij gaat dóór, ondanks de moeilijke omstandigheden. De Palestij nsche correspondent van het A. N. P. schrijft uit Haifa d. d. 9 Sept.: Een interessant hoofdstuk uit de geschiedenis van de joodsche koloni satie in Palestina is zoojuist tot afslui ting gekomen met het de facto in bezit nemen van de landerijen, waarop de kolonie Yokneam waarin ook eenige Hollandsche families werken in de toekomst haar landbouwbedrijf zal uit oefenen. De betreffende transactie was reeds eeni ge jaren geleden tot stand gekomen onder leiding van den bekenden heer Hankin, die ook bij den grooten landaankoop van den Emek Jisreel een belangrijke rol heeft ge speeld, doch door de actie der Arabieren was het voor de bezitters tot nu toe onmo gelijk hun rechten te doen gelden. Collectief bedrijf. De kolonie Yokneam is gelegen aan den voet van de bergenreeks van de Karmel, aan de naar den Emek Jisrael gerichte zijde, niet ver van Haifa verwijderd Binnen het kader van de kolonie werd een groot col lectief Hollandsch bedrijf gevormd, eigen lijk een groep van bedrijven, die echter voor de practische samenwerking vrijwel zijn samengesmolten. De grenzen der perceelen worden bij den arbeid niet meer in acht genomen en men heeft bijvoorbeeld een grooten gemeenschappelijken koestal inge richt en gemeenschappelijke boomgaarden aangelegd. In totaal werd hierin een bedrag van eenige honderd-duizenden guldens ge ïnvesteerd, waarvan de gevers ten deele nog in Nederland zijn. Er werken hier echter ook reeds eenige Holland sche families zelf en het geheel staat onder leiding van 'n kundig agronoom. Ernstige moeilijkheden. De moeilijkheden, waarmee men te kam pen had en waardoor de kolonie ernstig in haar groei werd belemmerd overigens blijven deze moeilijkheden niet tot Yokneam beperkt bestonden hieruit, dat hoewel het land wettelijk joodsch bezit was, de Arabieren eenvoudig weigerden het te ont ruimen. Een poging, vóór deze, reeds ge daan om het te bezetten, mislukte 'volko men. Niet voldoende was er rekening ge houden met de consequenties, die er aan den bestaanden toestand van wetteloosheid in dit land vastzitten. De Arabieren braken de veel te zwakke omheiningen eenvoudig af en maakten het op het land verrichte werk ongedaan. Het ergste is, dat zij zich met een dergelijke handelwijze in den zin van het hier geldende Ottomaansche recht eigenlijk rechtsaanspraken kunnen schep pen. Dergelijke dingen gebeuren hier veel vuldig, zelfs wanneer de vroegere eigenaars een uitstekenden prijs voor hun grond heb ben ontvangen en bovendien de pachters, die voorheen op den grond hebben gewerkt, onverplicht door de nieuwe joodsche bezit ters zijn schadeloos gesteld. Er wordt eenvoudig geprofiteerd van de zwakke rechtsbescherming, welke nu voor Palestina karakteristiek is, en dat is alles. Het land is thans veilig. In het geval van Yokneam is nu echter zoojuist nadat men hierop al een paar jaar had gewacht het land daadwerke lijk bezet. In aanwezigheid van een groote gewapende macht werden Zoodanige om heiningen aangebracht, dat kwaadwilligen er geen gemakkelijk werk aan zullen heb ben. Ook de bewaking zal hiermee in over eenstemming zijn. Het is kenmerkend voor den huidigen toestand in Palestina, dat de rechterlijke ambtenaar, die met het betref fende executie-bevel iets uitstaande had gistermorgen een briefje op zijn tafel vond! waarin hij met den dood wordt bedreigd Hy koos de wijste party, en is gevlucht. Omtrent de kolonie Yokneam kan nu ver. wacht worden, dat zij zich krachtig zal ontwikkelen nu zij eindelijk in het bezit ts gesteld van haar natuurlijke bestaansmo gelijkheden. In de naburige stad Haifa vindt zij reeds een uitstekend afzetgebied voor haar producten. Zooals uit zooveel voorbeelden is gebleken kan deze Arabische terreur - juist op Yokneam werden zeer ge vaarlijke overvallen gedaan, welke echter alle konden worden afgeslagen het jood sche opbouwwerk niet meer stuiten" Uktnaar, Donderdag. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Gisteravond vond men op den provin cialen weg onder Limmen een ernstig be schadigde personenauto. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, was ernstig ge wond. Met een passeerende ziekenauto werd de man in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Wormerveer over gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de 26-jarige gehuwde H. Moen uit Amsterdam. Men weet nog niet, hoe het ongeluk is ontstaan. Vermoed wordt, dat de bestuur der tegen een steenen paal of in een grint- hoop is gereden. WEER IN VRIJHEID GESTELD. De tuinder C. K., die Zaterdag gearres teerd is in verband met den diefstal van de brandkast bij den heer Pasterkamp te Broek op Langendjjk, is Woensdag, na door den rechter-commissaris te zijn gehoord, weer in vryheid gesteld. VER. VAN VERVOERSAGENTEN OPGERICHT. Gisteravond is te Alkmaar in café „de Graanhandel" opgericht de Vereeniging van Vervoersagenten te Alkmaar. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Rivière, voorzitter; Beentjes en Laan. Binnenkort wordt een vergadering ge houden teneinde alle vervoersagenten te Alkmaar en omgeving in deze organisatie onder te brengen. LANDBOUWTENTOONSTELLING 1938 AFD. KORENBEURS. Men schryft ons: Dat deze landbouw-expositie hoe langer hoe meer in het teeken der belangstelling komt te staan, mag wel blijken uit het feit, dat de geheele Korenbeurs reeds geheel be zet is met luimvee, konijnen, enz., alsmede groenten, fruit en stands ter opluistering. Als buitengewoon fraaie inzending kan nu reeds genoemd worden die van de Wierin- germeer, die alleen reeds een gang naar het Korenbeursgebouw waard is. Door verschillende vooraanstaande ver- eenigingen en zaken, als de Kamer van Koohandel te Alkmaar, Alkmaarsche Mid denstand Vereeniging, Middenstandvereen. „de Hanze", Vereeniging v. Alkm. Fruit- en Groentengrossiers, Alkmaarsche Courant, Alkmaarsche Post en V.V.V. werden fraaie eere-prijzen beschikbaar gesteld. Van dien kant is er dus waardeering. Laat Woensdag 21 Sept. a.s. het publiek uit Alk maar en omstreken belangstelling tooner. door in grooten getale een bezoek aan de Korenbeurs te brengen. OVERGEPLAATST. Met ingang van 17 Sept. a.s. wordt de in strumentmaker by de Telegrafie en Telefo nie, de heer W. L. Evers, van Alkmaar naar Schagen overgeplaatst. EEN OPDRACHT. Het bouwen van een garage voor de N.V. Zuivelfabriek Neerlandia te Stompetoren onder architectuur van de heeren H. Nieuw- land en W. F. v. d. Vegte te Leeuwarden is opgedragen aan den heer H. Koorn Jr. al hier voor 17660. DANSSCHOOL A. ENGLANDER jr. Vrijdagavond te 8 uur opent de bekende dansleeraar de heer A. Englander Jr. op de Metiusgracht no. 14 zyn nieuwe dansstudio, welke, naar hy ons verzekert, op de modern ste wijze ingericht is. DIERENBESCHERMING. Zwervend zyn aangetroffen op den Nieuwlandersingel een sypersch poesje pl.m. 4 maanden oud en in de Magdalena- straat en in de St. Annastraat 2 zwarte P°Eigenaar of liefhebbers worden verzocht zich te vervoegen tusschen 6^—7 uur by den hee C. Verwer, inspecteur dieren bescherming, Baanstraat, Alkmaai. Men wordt verzocht geen dieren by aen inspecteur te bezorgen. Alleen gewonde dieren kunnen daar gebracht worden ALKMAAR EN SCHAGEN NAAR GED. STATEN. Voor het college van Ged. Staten is Woensdagmiddag in een openbare zitting behandeld een kwestie over het betalen van ziekenhuiskosten van een armlastige. Alk maar meende, dat Schagen de kosten moest betalen en Schagen was daarentegen van meening, dat Alkmaar de kosten voor de dienstbode moest vergoeden. Bemiddeling is gevraagd by Ged. Staten en Woensdag middag bestond er gelegenheid bezwaren mondeling toe te lichten. De voorzitter, mr. dr. A. baron Röell, gaf een overzicht van de zaak en deelde mede, dat een 20-jarige dienstbode wier ouders in Schagen wonen, op 8 Febr. 1937 .n dienst was gekomen bij een bewoner van Alkmaar als dienstbode. Zy kon in haar eigen levens onderhoud voorzien. Op 6 Mei d.a.v. werd zy ziek en was niet meer in staat om te wer ken. Zy begaf zich naar haar a.s. schoon moeder in Broek op Langendyk en werd daar verpleegd. Haar toestand verergerde en opneming in een ziekenhuis in Alkmaar was noodzakelijk. Daar het meisje niet in staat was zelf de ziekenhuiskosten te betalen stel de de directie van het ziekenhuis zich in verbinding met de ouders van het meisje in Schagen en later met het gemeentebe stuur aldaar. De dokter achtte urgentie by het opnemen in het ziekenhuis aanwezig en eenigen tijd is zij aldaar verpleegd. Aan het gemeentebestuur van Schagen is verzocht de kosten van 77.40 te betalen, maar het was van meening, dat Alkmaar volgens art. 39 bis van de Armenwet aan sprakelijk was, omdat het hoofdverblijf Schagen niet was geweest, maar Alkmaar. Het gemeentebestuur betwistte dit in zeide, dat Schagen aansprakelijk was, omdat het meisje niet meer zelfstandig was en de ouders dan verplicht zyn te betalen. Na deze uiteenzetting gaf een vertegen woordiger van het gemeentebestuur nog een korte toelichting, waarna de voorzitter me dedeelde, dat de beslissing van Ged. Staten later bekend gemaakt zal worden. WAT GAAT BELGIE MET ONZE KAAS DOEN? Zekerheid is nergens te verkrijgen. Wij hebben, zegt het Hbld., getracht in lichtingen omtrent de draagwijdte van het Belgische kaas-besluit in te winnen. Van bevoegde Belgische zijde verzekerde men ons, dat het hoofdzakelijk is uitgevaardigd met de bedoeling, den kaashandel te sanee- ren. Den laatsten tyd echter wordt den Belgischen kaasimporteur steeds meer con- Met ontstellende snelheid volgen de belangrijke gebeurtenissen in Eur0pa zich op, en met enorme belangstelling worden ze gevolgd. Voor de zooveelste maal blijkt weer hoe nuttig het is op een goed Dagblad geabonneerd te zijn, dat naast gebeurtenissen uit Stad en Omgeving, groote aandacht wijdt aan het Zulk een goed Dagblad is de Het nieuwe kwartaal gaat 1 October in. Wie zich thans als kwartaaïlezer opgeeft, ontvangt de courant tot dien datum ALKMAARSCHE COURANT 2.per kwartaal, 2.50 fr. p. po6t. currentie aangedaan door Nederlandsche firma's, die vrachtauto's vol kaas naar Bel gië zenden en deze kazen direct aan den winkel verkoopen dan wel met algeheele uitschakeling van den tusschenhandel hun kaas rechtstreeks aan den verbruiker leve ren. Door het stelsel van invoervergun ningen in te voeren beoogt men deze onge- wenschte mededingers, die uiteraard den regelmatigen Belgischen kaasimporteurs groot nadeel berokkenen en den Belgischen kaashandel meer en meer dreigen te ont wrichten, van den invoer uit te sluiten. Voor zoover inderdaad deze bedoeling voorzit, wordt het bedoelde K. B. door de Belgische importeurs met vreugde begroet. Er zyn echter omstandigheden, die deze vreugde wel eenigszins temperen en die, naar wij vanmorgen in vakkringen konden vaststellen, de importeurs zelfs met onge rustheid vervullen. Daar is in de eerste plaats het opmerkelijke feit, dat het K. B. blijkens zyn dagteekening genomen is on middellijk nadat de Belgische regeering had besloten gevolg te geven aan den door plen Belgischen Boerenbond uitgeoefenden aan drang om steun te verleenen aan de vesti ging van een eigen kaasindustrie en te dien behoeve credieten had uitgetrokken, die het mogelijk zullen maken, premies aan Belgi sche kaasproducenten te verleenen. In het samenvallen van dit beluit der re geering en van het K. B. betreffende den kaas-invoer een toevallige samenloop, zoo vraagt men zich in kringen der kaasimpor teurs, af of heeft men hier te doen met maatregelen, die deel uitmaken van een zelfde weloverwogen Vlaamsche campagne? Een factor van onzekerheid ten deze is het feit, dat men niet weet, van wien hét betreffende K. B. is uitgegaan. Heeft de minister van Economische Zaken of zijn collega van Landbouw het ingegeven? Of hebben de beide ministers in gemeenschap pelijk overleg gehandeld? Gaat het K. B. van het departement van Landbouw uit, dan acht men het nauwelijks twijfelachtig, dat het beschouwt dient te worden als maatregel, welke nauw verband houdt met de plannen van dit departement, om een eigen kaasindustrie in het leven te roepen. Financieele steun is daartoe met voldoende. Men dient de nieuwbakken kaasproducentqn ook een afzetmarkt te ga randeeren en in dit licht beschouwd, zou het thans zoo onschuldig n.1. als een middel tot saneering van de kaasmarkt aangekon- Hoe gevoelt ons vrouwelijk raadslid zich tusschen twintig mannelijke Edelachtbaren? Wij hebben het ons wel eens afgevraagd en we zijn onverwacht tot de conclusie ge komen, dat we het weten. We weten althans hoe een man zich tus schen niets dan vrouwen gevoelt, omdat we met één enkelen sexegenoot van lotgenoot mogen we zeker niet spreken gistermid dag in drie zalen vol dames gezeten hebben, niet in drie zalen tegelijk natuurlijk, maar in een groote showruimte, die uit drie win- kelafdeelingen was geschapen. Dat was bij de modeshow van de firma Lienesch. En wie als man voor het eerst naar een dergelijke show trekt, „om het eens mee te maken", moet even acclamatiseeren. Hij is in een vreemde wereld terecht ge komen en hij krijgt onwillekeurig het ge voel, dat hij op een ongelegen oogenblik de een of andere kleedkamer binnengestapt is en niet beter kan doen dan zich excusee- ren en zoo spoedig mogelijk maken, dat hij weer weg komt. Want dit is het „paradis des dames" en eigenlijk alleen bestemd voor de leden van de schoone sexe. Hier wordt de Vrouw ge toond wat men in het komend seizoen zal dragen en hoe men het zal dragen. En hoe wel alle dames, die een modeshow bezoeken, charmant zijn, zoo zijn er toch verschillen in leeftijd, in grootte en in figuur. En boven dien is er iets ondefinieerbaars, dat oorzaak is, dat dezelfde japon of dezelfde mantel de één wel staat en de ander niet. Er is niet alleen een odeur, maar ook een kleur, die bij een bepaalde vrouw behoort, die er als het ware mee harmonieert en er is een an dere, die zij niet moet kiezen. En nu zijn er helaas nog dames, die wel eens een verkeerde keus doen en om haar op den goeden weg te helpen is het beste middel haar in een fauteuil te doen plaats nemen en haar tusschen twee haakjes op allerlei wyze te verwennen en dan een stroom van japonnen, hoeden en mantels, met deskundige voorlichting en prijsop gave, voorby te laten trekken en deze niet aan een kleerenhanger maar aan den vrou- welyken lyve te vertoónen. Er zijn donkere vrouwen en lichte, niet alleen van haar, maar ook van huid, er zyn zwarte en platina-blonde, er zijn gezette en slanke, er zijn vogels van zeer diverse pluimage. Zij moeten allen iets verschillends dragen, japonnen en mantels van diverse kleur en coupe en van geheel verscheidene stoffen. En omdat alle beurzen niet even groot en niet even dik zijn, moet er in een zaak als deze ook verschil zijn in prijs en moet men een elck wat wils-sorteering bieden, waarin de zilvervos naast het geprepareerde lam gedemonstreerd wordt. Men zal het een man niet kwalijk nemen, dat hij bij een revue van mannequins niet alleen naar de bontsoort, de kant of het borduursel kijkt, maar er ook op let hoe het wordt gedragen. Het is een wonderlijk beroep dat van mannequin, dat wij in een woordenboek als „levende paspop" vertaald zien. Het is een vertaling, die een onvriende- lyken klank heeft en toch een kern van waarheid in zich draagt. Deze jonge en over het algemeen knappe vrouwen verschillen tijdens de uitoefening van haar beroep van alle vrouwen, die naar haar komen kijken. Er zit iets bestudeerds in haar beweging. Zij loopen niet, maar zij schrijden, zy wiegen iets met de heupen er is een starende blik in de oogen, er is iets te veel rouge op de strakke lippen, iets onna tuurlijks in de wijze waarop zy zich met een hand in de zij naar links en naar rechts draaien om haar toilet te laten bekijken. Het is of de wasfiguren uit de étalages gestapt zyn en een tournée door de zaal maken. Maar een enkel woord, een vraag die van belangstelling getuigt, en het on natuurlijke valt weg, de strakke blik ont spant zich en er staat een normale jonge vrouw, die met een vriendelijk lachje ver telt wat men zal willen weten. Het is een vreemd beroep en wij kunnen ons voorstellen, dat Daniël in de leeuwen kuil zich meer op zyn gemak gevoeld heeft dan een mannequin, die voor den eersten keer een zaal betreedt om zich door honder den vrouwenoogen te laten taxeeren. Evenwel vrouwen bekyken dergelijke dingen heel anders dan mannen en het is vanzelfsprekend, dat zij zich het meest in teresseeren voor de japonnen, de hoedjes en de mantels, die in een schier eindelooze op eenvolging de revue passeeren. Een enkele maal stoot men zich aan een niet harmonieuze combinatie, maar over het algemeen komt men tot de conclusie, dat er achter de schermen een regisseur zit, die de gave bezit datgene wat het modehuis wil toonen zoo voordeelig mogelijk te presen teeren. Er zijn japonnen, die bij een donkere vrouw behooren en zij worden gedragen door een zwartoogige en zwartharige Car- men, er zyn robes van lichte en helle kleu ren en zy omhullen de slanke leden van een platina-blonde vrouw met blanke teint en lichtblauwe oogen. Er zyn bezoeksters, die wisselen van het schoolmeisjesfiguurtje tot het May West-type en alles wat zij kunnen verlangen wordt haar getoond op het leven de model, dat haar het meest benadert. Zoo was er te kust en te keur voor jong en voor ouder en, naar uit de omhoog ge houden prijzen bleek, voor beter- en minder goed gesitueerden. En als men ten slotte wil weten wat er eigenlijk was en hoe over het algemeen de mode in het komende seizoen zal zijn, dan kunnen wij vertellen, dat zwart nog altijd den toon aangeeft en dat marine bleu en bruin daarnaast zeer gezochte tinten zijn. Er zijn harde, eenigszins brutale kleuren in bruin en rood voor mantels en er zijn matte tinten voor avondjaponnen, die met en zon der sleep worden gedragen. De nieuwe hoedenmode is tamelijk gedurfd en wat het bont betreft is er naast de zilvervos nog een keurcollectie van vachten, o.a. het Mouton or met zijn prachtigen gloed, Persianer er 's kt® nieuws in de opgelegde mantel zakken Indisch lam en Petit gris. Er is een mekflglans in avondjaponnen, die °P maliënkolders gelijken en er is een weelde van borduursel en kantwerk in wij d-over hangende rokken. Hier is ten slotte elke nieuwe creatie en de altijd jeugdige gastvrouw, die met haar staf niet alleen gistermiddag, maar ook gister avond onvermoeid gerecipieerd heeft, kap er zeker van zijn, dat haar bezoeksters den indruk hebben gekregen, dat in den huize Lienesch voor elck wat wils en voor allen het nieuwste en het beste is te krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2