E WIND BLAAST. 5&immtand ÜeuiUetoti tweede blad. De aanvaring op de Noordzee. Bemanning bracht angstige uren door. Steunverleening voor con sumptieaardappelen. De steun aan de varkenshouderij. De „Noordam" maakt een proeftocht. De bemanning van het Zweedsche m.s. „Nippon" is gistermiddag te Vlis- singen door de Belgische sleepboot „Goliath" aan wal gebracht. De opvaren den telden 45 personen, onder wie de vrouw van den kapitein en drie Duit- sche passagiers. De kapitein, de heer Boril, noch een zijner officieren wenschten een enkele mededee- ling te doen. Van een lid van de bemanning vernamen wij, dat de „Nippon" Dins dagnacht te ongeveer twaalf uur door het Fransche s.s. „Aisne" midscheeps aan bakboordzijde is aangevaren. Een groot gat ontstond, waardoor het water onmiddellijk binnenstroomde. Het grootste deel der be manning lag ter kooi en schrikte hevig op. Het water stond onmiddellijk in de verblij ven, zoodat allen niet anders konden redden dan hun lijfgoederen, waarop zij naar het dek snelden. Dank zij het kalme optreden van den ka pitein en de officieren ontstond geen paniek. Terwijl het schip zinkende was, werden in koortsachtigen haast de beide sloepen ge streken, waarin alle opvarenden plaats namen. Ofschoon het Fransche s.s. „Aisne". dat in de nabijheid was gebleven, eveneens een reddingsloep uitzette, behoefde deze geen dienst te doen. Na ongeveer drie uur in de sloepen te hebben rondgedreven, waarbij men moest aanzien, dat de „Nippon" in de diepte ver dween, werd een sloep opgepikt door een Belgische visschersboot en naar Zeebrugge gebracht. Korten tijd later werd de andere sloep door de „Goliath" opgepikt. De bemanning heeft alles moeten achter laten. Alleen de scheepspapieren konden nog worden meegenomen. Er zullen bergingpspogingen ge daan worden. Omtrent het gisternacht nabij het licht schip „Wandelaar" na aanvaring gezonken Zweedsche motorschip Nippon, vernemen wij, dat er nog eenige hoop bestaat tot het geheel of gedeeltelijk bergen van schip en lading, welke uit ongeveer 9.000 ton stuk goed bestaat. De bergingspogingen zullen worden gedaan door de firma L. Smit en Co., in samenwerking met de Union de Remor- quage et de Sauvetage te Antwerpen. De bergingssleepbooten Zwarte Zee en Goliath zijn gistermiddag wederom van Vlissingen naar het gezonken schip uitge varen. De geredde bemanning van de Nip pon zal hoogstwaarschijnlijk heden van Vlissingen naar Rotterdam vertrekken. Bij het keeren van het getij heeft de Nip pon zich iets opgericht, waardoor het boven- schip vlakker is komen te liggen. De boven dekken waren bij laag water zichtbaar. SMEER-APPARAAT SPRONG UIT ELKAAR. Zestienjarige jóngen gedood. Maandag is in de garage van de Firma van Versendaal te Barneveld een smeer- apparaat onder luchtdruk uit elkaar ge vlogen, waarbij de zestienjarige bediende Aart van de Pol zeer ernstig aan het hoofd is gewond. In den afgeloopen nacht is hij in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort aan de verwondingen overleden. Het ongeval moet te wijten zijn aan te hooge opvoering van den luchtdruk. Het apparaat van dit type is gevaarlijk, zooals reeds enkele malen in de practijk is ge bleken. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 37) „De vreemde heer vergeet, dat ik de worstelaar van Aleppo ben". „Juist, ik ben toevallig ook een beetje een worstelaar!" „Misschien wil de vreemde heer dan op een dag zich eens verwaardigen zich met mij te meten?" Syriërs, Egyptenaren, Turken kwamen van alle kanten toeloopen; zes Fransche soldaten, die langs de bazars slenterden, hielden verwonderd stil. „Dites, les soldats", riep Shane, „vous ne voulez pas voir quelque chose d'intéres- sant?" „Mais si, monsieur!" „Eh bien, je vais lutter contre 1'homme avec la rose. C'est un lutteur arabe. Voulez- vous y assister?" „Mais, pour bien sur, monsieur". „Goed zoo!" Shane keek Ahmed Ali strak aan. „Wij zullen hier worstelen en wel terstond". „Maar de steenen, de straat!" Ahmed Ali keek verwonderd. „U zoudt zich kunnen bezeeren". Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer van dei Weijden (r.k.) naar aanleiding van de in het verslag der algemeene rekenka mer over 1937 gedane mededeeling om trent de steunregeling voor consumptie aardappelen heeft de minister van eco nomische zaken het volgende geant woord: De minister heeft kennis genomen van de mededeelingen omtrent deze steunrege ling waarbij hem bleek, dat de uitvoerings kosten van dien maatregel door de rekenka mer te hoog zijn geraamd. De kosten, verbonden aan de huidige aardappelregeling, kunnen worden onder scheiden in kosten, voortvloeiende uit de in ning der aardappelteeltheffing, en kosten, verband houdende met uitvoering der dena- turatieregeling. De directe en indirecte kos ten, voor het landbouwcrisisfonds voort vloeiende uit de inning van de teeltheffing deze bedroeg voor den oogst 1937 ca. 1.840.000 beliepen ca. f 140.000 of wel ca. IV, pCt. van het totale teeltheffingsbedrag. De kosten, verband houdende met de dena- turatjeregeling voor den oogst 1937 moest ca. 2.800.000 worden uitgekeerd bedroe gen ca. 230.000, waarvan door de georgani- seerden ca. 113.000 werd vergoed; de voor het landbouwcrisisfonds aan de denaturatie- regeling verbonden uitvoeringskosten heb ben derhalve per saldo ca. 117.000 of wel ca. 4 pCt. van den in totaal uitgekeerden denaturatiesteun bedragen. Aanmerkelijke besparingen. Uiteraard tracht de minister voortdu rend de aan de uitvoering van de steun maatregelen verbonden kosten zoo ge ring mogelijk te doen zijn; met betrek king tot de onderhavige regeling zijn als gevolg daarvan, vergeleken bij vroe ger, reeds aanmerkelijke besparingen verkregen. Het is de meening van den minister, dat nog geen systeem is aan gegeven, dat betere resultaten kan doen bereiken. Het is den minister bekend, dat aan het betalen van een teeltheffing bezwaren ver bonden zijn. Reeds meermalen werd onder zocht of andere oplossingen mogelijk waren. Op de vroeger toegepaste werkwijze, n.1. een heffing op het vervoer van aardappelen, behoeft niet nader te worden ingegaan; de minister acht het genoegzaam bekend, dat een dergelijke regeling, afgezien van de zeer groote bezwaren, aan de uitvoering ver bonden, aanzienlijk duurder is dan de hui dige. Ter zake van de door den steller der vra gen genoemde mogelijkheid merkt de minis ter op, dat een vergelijking met de regeling voor groéntén en fruit, die in tegenstelling met aardappelen slechts gedurende een be trekkelijk korten tijd en dan nog in veie ge vallen gecentraliseerd door de telers wor den aangeboden, niet wel mogelijk is. Bij een overeenkomstige regeling ten aanzien van aardappelen zouden zich terstond onder meer de volgende vragen voordoen: Wanneer is er sprake van een teveel? Van welke rassen is er een teveel? Hoeveel zal moeten wor den aangekocht en hoe moet worden gehan deld ten aanzien van een toeslag voor de door de telers zelf te vervoederen aardappe len? Bestaande regeling is goed. Hieruit blijkt duidelijk het groote voordeel van de bestaande regeling, wel ke inhoudt, dat doorloopend steun aan de aardappelmarkt wordt verleend zon der dat de overheidsbemoeiingen in den normalen handel ingrijpen. Immers het wordt thans aan de houders der voor raden zelf overgelaten te bepalen of en wanneer een eventueel teveel van de consumptiemarkt moet worden gehou den. De huidige regeling heeft het voordeel van geleidelijkheid, terwijl toch de nuttige werking, het bewerkstelligen van een mini mumprijs voor de voor consumptie te ver- koopen aardappelen en het waarborgen van een minimum-opbrengst voor het niet als „We zullen worstelen, hier en dadelijk". „O, goed dan". De Arabier haalde betee- kensvol de schouders op.. Behoedzaam deed hij zijn grooten witten mantel af en gaf dien aan een zijner volgelingen; een ander gaf hij de roos. Shane overhandigde zijn jas en hoed aan een norsch Fransch korporaal. Ahmed deed zijn hemd uit, schopte zijn sandalen af. Er was een dramatische verschijning van een geweldig brons torso; de Syriërs glim lachten, de Fransche soldaten keken critisch ernstig. Een oogenblik stond Ahmed Ali met een van zijn mannen, een mageren on tevreden uitzienden Turk, te praten. De Turk drong met klem op iets aan en het zachte meisjesachtige gezicht van den wor stelaar had een uitdrukking van afkeer aangenomen; hij schudde het hoofd, er was iets wat hem niet aanstond. „Hoe lang zul je mij nog laten wachten?" Ahmed keerde zich om, er was een glim lach op zijn gezicht, als van grappig, verle gen toegeven. Hij was als een groot athleet, die met een kleinen jongen gaat boksen, een jongen, die in ernst is. „Klaar?" vroeg hij. „Altijd", snauwde Shane. „Goed". Langzaam kwam hij nader over de straat keien; hij was als een geweldig waggelend bronzen beeld, dat plotseling levend ge worden was. Als de bronzen dienstknecht, dien Thomas van Aquino onder den invloed van zekere sterren maakte de groote bruine schouders, de diepe borst, de boven armen, zwaar als een mannenbeen, de ge spierde onderarmen, de nek, als die van een stier, het geschoren hoofd. Alles scheen bo- venmenschelijk en toen Verscheen zijn ver.- zoodanig af te zetten gedeelte van den oogst, blijft behouden. Een inkoopsregeling zou ongetwyfeld ve duurder uitkomen dan de huidige regeling, daar alle kosten van het inkoopen, het vol voeren, bewaren en het wederom afzetten van de aardappelen door de overheid zou den móeten worden gedragen. Het hieraan verbonden risico is, gezien ook de omstan digheid, dat het een zeer volumnieus en moeilijk te bewaren product is en het om groote hoeveelheden gaat, naar de meening van den minister onaanvaardbaar. In dit verband wijst de minister er nog op dat hij de in het verslag van de algemeene rekenkamer neergelegde opvatting, als zou- het nog problematiek zijn of de regeling wel een eenigszins bevredigende uitkomst geeft, geenszins kan onderschrijven. De er varingen, met de huidige regeling opge daan, zijn zeer bevredigend en zij wordt door den landbouw over het algemeen zeer op prijs gesteld; dit is deri minister onder meer bij herhaling gebleken, wanneer met de vertegenwoordigers van de drie centrale landbouworganisaties over de regeling van gedachten werd gewisseld". Op de vragen van den heer Weitkamp (r.k.) in verband met de wijze van pu- bliceeren van de regeeringsmaatregelen tot steun aan de varkenshouderij heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: Het is den minister niet bekend, dat door de omstandigheid, dat het meerendeel der boeren geen dagblad zou lezen, tal van land bouwers de dupe zouden zijn geworden van het feit, dat de jongste regeeringsmaatrege len tot steun aan de varkenshouderij eerder ter kennis van den handel dan van de boe ren kwamen. Nog afgezien van het al of niet juist zijn der bewering, dat het meerendeel der boeren uiteraard geen dagblad leest, wijst de minister er op dat de onderhavige maatregel eerst op 11 Juli 1938 is ingegaan, terwijl een mededeeling daaromtrent reeds op 1 Juli 1938 tegelijkertijd werd verstrekt aan een zeer groot aantal over het geheele land verschijnende dagbladen en landbouw- tijdschriften, gelijk zulks pleegt te geschie den met overeenkomstige berichten, voor den .landbouw van belang. De minister is niet bereid te bevorderen, dat maatregelen, als hier bedoeld, steeds te voren per radio door het A.N.P. worden om geroepen, alvorens zij in de bladen worden bekendgemaakt. Te minder is daartoe aanleiding, daar geenszins vaststaat, dat door zoodanigen maatregel aan de Vermeende bezwaren van den steller der vragen zou worden tegemoet gekomen, aangezien dé minister niet aan neemt, dat het aantal der' landbouwers, die geregeld een dagblad lezen, wordt overtrof fen door het aantal cfëtgenen, die in de gelegenheid zijn zelf radioberichten te ont vangen en van die berichten dagelijks gere geld plegen kennis te nërtien. 5.. Vlaggeschip der H. A. L. dezen herfst in de vaart. Het m.s. „Noordam", dat heden zyn officiëelen proeftocht houdt en dezen herfst in de vaart komt, is bestemd voor het vervoer van passagiers en vracht goederen op den dienst Rotterdam New-YorkPhiladelphia. De inrichting der passagiersverblijven toont eenzelfden stijl als die op de „Nieuw- Amsterdam" is toegepast. Alle hutten zijn ontworpen en uitgevoerd door den technischen dienst der Holland Amerika-Lijn. Evenals pp de „Nieuw- Amsterdam" werd voor de aankleeding een afwisseling van kleurenschema's toegepast. Niet groot, maar geriefelijk. Een bizondere medewerker schrijft ons over de „Noordam" nog het volgende: Met haar nog geen elf duizend ton draag vermogen is de „Noordam" werkelijk geen opvallend schip. Het eenige, dat haar iii het oog doet loopen, is de hoóge middenbouw, waar de passagiersverblijven liggen. En daarmede zijn wy nu juist aangeland by het meest typische gedeelte van het schip. Het karakter van de „Noordam" ligt be legen glimlach, zijn onzekere blik; men voelde dat het hem tegenstond dit te doen. Plotseling dook hij ineen, in de houding van den worstelaar; zijn schouders zwaai den langzaam en hij aaide als een beer. Campbell bleef rustig staan, de linker voet vooruit als een bokser. Plotseling schoot zijn linkerarm uit en de palm van zijn hand trof Ahmed Ali tegen de kin. De Syriër schudde het hoofd, aaide weer; Campbell sloeg hem op de onderarmen, trof hem weer op de kin, ontweek gemakkelijk naar rechts. Armed's bruin... voorhoofd fronste zich. „Wees niet kinderachtig", scheen hij Campbell te vermanen. De menigte drong op, maar de Fransche soldaten ranselden hen terug met de scheeden hunner sabels: „En arrières, les puants, en arrière!" De scheeden klapten als harlekijnsplakken. Ahmed Ali ging rechterop staan; hij wil de die hinderlijke hand op zijn kin uit den weg gaan; zij armen bewogen zich nu snel ler, als bruine zuigerstangen. Er lag een lichte frons op zijn gelaat hij werd onge duldig. Shane ontweek weer naar rechts, Ahmed volgde, zijn geweldige handen ge reed. Campbell's linker hand bewoog zich weer in de richting van zijn kin, de glim lach van den worstelaar vertrok even en zijn rechter arm werd tot afweer opgeheven Daarop veranderde Campbell zijn houding en greep den bruinen pols met zyn rechter hand, terwijl zijn linkerhand weer tegen de kin uitschoot. Al zijn krachten wendde hij aan om dien reuzenarm te wringen, hij hield den Syriër in bedwang en de rechter arm begon mee te geven. Als hy slechts zijn voeten kon verplaatsen, meer kracht kon zetten! Maar hoe zou dat mogelijk zyn? Hoe kon hij hem van achteren aangrijpen? sloten in haar bestemming. Het is een vrachtschip met passagiersaccomodatie, maar nu is het bijzondere, dat waar oudere schepen van dit type niet bepaald een uiter mate geriefelijke accomodatie hebben, by de „Noordam" alle aandacht geschonken is aan de huisvesting van de honderd tot honderd vijf-en-twintig passagiers. Kunstenaars werkten aan de verfraaiing. Pieter den Besten schilderde voor het schip enkele zinnebeeldige voprstellingen op den wand van de schrijfkamer; Jaap Gid- ding ontwierp tapijten: J. P. L. Hendiiks teekende de rooksalon, veranda, bar en schrijfkamer, Eschauzier ontwierp het trap penhuis, waarvoor Nel Claassen een intarsia- wandversiering maakte, bestaande uit de levensgroote figuur van een Viking toespeling op den naam van het schip; de muzieksalon werd eveneens door Eschauzier ontworpen. Beeldhouwwerk van Han Rich ters en van Herman Wozelaar vindt men in de eetzaal, welke een juweeltje van gezel ligheid is en die werd ontworpen door J. J. P. Oud. Slechts lichte kleuren, afgewisseld door het groen van de gordijnen en de stoe len, zyn hier toegepast, terwijl Oud, in tegenstelling met de eetzaal van de „Nieuw- Amsterdam", welke in het geheel geen ven sters heeft, hier negentien vensters liet bouwen, die volop licht binnenlaten. Aparte kleurschakeeringen zyn in iedere cabine toegepast. Iedere cabine heeft haar eigen kleur en alle cabines zijn ook gelyk wat de inrichting betreft. Op één na zijn alle passagiershutten buitenhutten. Er bestaat ook geen verschil in klasse. Er is slechts één klasse op de „Noordam", een typisch ken merk van het schip, waardoor wellicht de intimiteit nog verhoogd wordt. Technische eigenschappen. Over de technische eigenschappen van de „Noordam" willen wy slechts aanstippen, dat het schip een dubbelschroefmotorschip is met 2 Smit B. en W. 12 cylinder enkel- werkende tweetakt trunkzuigermotoren met een totaal vermogen van 12500 A.P.K. by 125 omwentelingen per minuut en voorts nog motoren voor het opwekken van electr'ci- teit voor kracht, licht en verwarming. Het Schip is uiteraard voorzien van de modern ste navigatiemiddelen. Het brandgevaar wordt bestreden door de bekende automa tische Grinnel Sprinkler inrichting. Het heeft zes laadruimen, maar er is van die ruimte beneden het sportdek toch nog een gedeelte afgenomen voor het open luchtzwembad voor de passagiers! Vijf ruime reddingbooten zorgen voor beveili ging in uitersten nood. REGEERINGSDINER IN DE RIDDERZAAL. Aangeboden aan de Indische landsgrooten. De Nederlandsche regeering heeft gister avond in de Ridderzaal een diner aange boden aan de Indische landsgrooten, die hier te lande de viering van het veertigjarig regeringsjubileum van H.M. de koningin hebben bijgewoond. Aan dezen maaltijd hebben ruim 135 per sonen deelgenomen, o.w. alle ministers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de commissaris der koningin in de provincie Zuidholland, de oud-gouverneurs- generaal Fock en de Jonge, eenige oud ministers, de burgemeesters van Amsterdam en 's-Gravenhage, de chefs van den gene- ralen staf en den marinestaf, de commandant van het veldleger, tevens gouverneur der residentie, de voorzitter van de Alg. Reken kamer, de president van de Nederlandsche Bank en eenige andere civiele of militaire autoriteiten, velen met hunne dames. Namens de regeering heette de minister president, dr. H. Colijn, allen welkom. „De aanleiding van Uw aller komst naar Nederland zoo zeide spreker was wel een zeer bijzondere en heuglijke. Immers, uitdrukking te mogen geven aan de gevoe lens van innige dankbaarheid voor het vele en het goede, da» koningin Wilhelmina in de 40 jaren van haar regeering aan het ko ninkrijk der Nederlanden heeft geschonken, was de reden van Uw verschijning in dit land. Met de geheele Nederlandsche bevol king zijt gij opgekomen om Uwe hulde te betuigen aan H. M. de koningin en om ge tuigenis af te leggen van Uw trouw, Uw dankbaarheid en Uw liefde. De règeering stelt er prijs op, uitdrukking Met een geweldigen ruk van de schou ders kwam Ahmed weer vry; hij stond een oogenblik zijn stijven pols te wrijven, knik te en grijnsde. „Dat was niet slecht", scheen hy te zeggen. De magere, ontevre den Turk aan den rand van de menigte be gon heftig te praten, maar de norsche Fran sche korporaal draaide zich om en gaf hem een gevoeligen slag over zijn neus met den kant van zyn bajonetscheede: „Et ta soeur!" Hij deed als een schoolmeester, die een stouten leerling terecht wijst, maar zyn taal was onzedelijk en zijn slag brak den neus van den Turk. Hy stelde verder geen be lang in den Turk, maar draaide zich weer om, om verder het worstelen te zien, on derwijl hij zyn vettigen snor opdraaide... De Syriër deed zijn mond dicht en adem de zwaar door zijn neusgaten, zijn voor hoofd rimpelde, zijn oogen werden kralen. Hij werd de vakman, gereed om een goed stuk werk te leveren. Hy kwam weer op zetten en zyn bruine armen beschreven langzame arabesken. De menigte rondom werd drukkend stil, zij ademden sissend. Shane deed een schijnaanval, ontweek en glipte weg, maar Ahmed Ali volgde hem koppig. Sneller dan de tyd schoot Shane's rechterhand echter uit en greep den pols van den worstelaar, terwijl zyn rechtervoet zich om den rechterenkel van den Syriër haakte. Met plotselinge, vinnige kracht trok hy naar beneden en Ali viel voorover trok hy naar beneden Ali viel voorover op zijn gelaat, een groote bruine massa, als een omgevallen bronzen beeld. Shane bukte zich om óf de halve Nelson óf de heele Nelson toe te passenEen oogen - blik te lang geaarzeld! Licht als een jong acrobaat was Ahmed Ali op zijn zyde ge te geven aan haar waardeering komst. Ik ben gelukkig het by deze gelegenheid jegens U allen te mogen uitspreken, dat de Nederlandsche bevolking Uw komst heeft gevoeld als een versteviging van de reeds zoo hechte banden, welke de landen van dit koninkrijk in de verschillende deelen der aarde verbinden. Gij bracht Europeesch Nederland en Nederland onder den evenaar dichter tot elkander Uw deelneming aan de plechtigheden en feestelijkheden in Nederland deed ons de belofte hernieuwen, lief en leed met Nederland overzee te blijven deelen". Spr. stelde hierop een dronk ter eere van Hare Majesteit in. De sultan van Deli antwoordde in de Maleische taal. waarna Tengkoe Mahkota Deli, de zoon van den sultan, een Neder landsche vertaling van deze rede gaf. Spr. zei o.m.: „Namens de hier in de Rid- derzaal aanwezige sultans moge ik Z.Exc. den ministei van staat, voorzitter van den raad van ministers, oprecht dank zeggen voor den ons aangeboden maaltijd, welke de viering afsluit van den dag, waarop koningin Wilhelmina veertig jaren over Nederland en zyn overzeesche gewesten heeft geregeerd. Inderdaad was het ons bekend, hoe groot de liefde van het volk in alle schakeeringen van Nederland voor Hare Majesteit de koningin was, doch zooals wij dit tijdens de feestelijkheden zelf hebben mogen aan schouwen, heeft het alle verwachtingen overtroffen. Ten slotte zij het my vergund onze beste wenschen voor een bestendig welzijn uit te spreken voor de in deze zaal aanwezige hoogwaardigheidsbekleeders, nu wij op het punt staan Nederland te verlaten om naar onze eigen landschappen terug te keeren. En wij zelf bestuurders, mogen daarbij voor Uwe Excellentie getuigen van onze on wankelbare trouw voor H. M. de koningin. Zoo zy het". PRODUCTIEF MAKEN DER DETONATIEVE VERBRANDING. Belangrijke uitvinding van Nederlandsch student te Zürich. In Zwitsersche technische kringen bestaat groote belangstelling voor een uitvinding van een Nederlandschen student aan de technische hoogeschool te Zürich, waarop korten tijd geleden een Zwitsersch patent is verleend. Deze uitvinding heeft betrekking op een „proces en apparaat tot het opwek ken en overbrengen van warmte". De zoo genaamde detonatieve verbranding, een in een benzine-motor zeer ongewenscht ver schijnsel, waarvan ook op ander gebied nog geen productief gebruik kon worden ge maakt, zou volgens deze uitvinding op rationeele wijze gebruikt worden voor het opwekken van hooge warmte. Gedurende een jaar zyn reeds goed geslaagde proeven met een model van het apparaat genomen. 20 SEPTEMBER AANBIEDING RUKSBEGROOTING 1939. De Tweede Kamer zal Dinsdag 20 Sep tember a.s. te vier uur een vergadering hou-- den. Aan de orde is: de aanbieding der rijks- begrooting voor 1939 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. MOTORSCHIP GEZONKEN. Gisteravond is de uit sintels bestaande lading van het 40 tons groote motorschip „Volenta" van schipper Snoey te Capelle aan den IJsel gaan schuiven, waardoor het schip kapseisde en in den Hollandschtn IJsel zonk. Aan boord bevonden zich de knecht en een zoon van den schipper. De knecht wist zich zwemmende te redden, de zoon van den schipper evenwel, die de zwemkunst niet machtig was, kon slechts met de grootst» moeite worden gered. DOODELIJK ONGELUK IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De veertigjarige bikker M. Leenderts uit de Hendrik Sorchstraat te Rotterdam, is gistermiddag toen hfj bezig was met het ver richten van werkzaamheden langszij het motorschip Damsterdijk, dat bij de Rotter- damsche droogdok-maatschappij in repa ratie ligt, van een hangstelling gevallen, te water geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft het lijk opgehaald en naar het bureau aan de Parkhaven vervoerd. rold en, met één handpalm tegen den grond, opgesprongen. Zijn gelaat was bebloed, zijn rechterknie knikte en met den rug van zijn hand wisch- te hij zich het bloed uit de oogen. Onder de Syriërs ging gelach op. De worstelaar kwam weer log op hem afEen licht angstgevoel kwam W Shane op; er lag een onpersoonlijke kop pigheid in de oogen van den worstelaar van Aleppo, een uitdrukking van onver mijdelijkheid Shane's oogen dwaalden van rechts naar linksen toen had de Syriër hem plotseling! Hij voelde zijn schouders omdraaien en toen werd hU ge kneveld door twee geweldige bruine ar- men. Zy grepen hem boven de ellebogen rond de borst; eerst waren zij als de armen van een jongen, licht, daarna krachtig als een nijptang, zij sloten vaster aan en toen klemden zij langzaam met geweldige zeker heid. Er was iets in van het opkomen van den vloed of van een reusachtigen kabel om zijn borsL By zyn schouderbladen druk ten de borstspieren van den Syriër als Platte stalen knobbels. Zijn armen begon nen pijn te doen, zyn ademhaling met elk# uitademing moeilijker te worden. De armen knelden meer en meeral zijn levens kracht ontsnapte door zijn geopenden mond vruchteloos sloeg hij met zijn vuisten tegen de op kabels gelijkende spie ren van de bruine onderarmen in zijn hoofd bonsde het als trommelsIn een oogenblik zou hij als een zak doormidden vallen zijn ribben als twijgen in den wind meegevenLichten dansten (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6