de baas. Spott JUmnieutas 3agefzonden Stukken £ucfituaaet tycouiitdaal THeuws De Olympische spelen. DE STUKKEN WORDEN VAN Z'N BORD GEKEKEN. WIERINGERWAARD NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE WIERINGEN Glimlachje TWEEDE BLAD. 3 MINISTER HEYMANS OP BEZOEK BIJ PHILIPS. De Belgische minister van Economische Zaken, Heymans, vergezeld van den heer R. Baert, handelsattaché der Belgische lega tie en den heer J. B. Vink, directeur van de Belgische Philips Maatschappij, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Philips- fabrieken en verschillende fabricage-afdee- lingen in oogenschouw genomen. Het noen maal werd ten huize van dr. Philips ge bruikt. MAN VAN 2000 BEROOFD. Drie personen aangehouden. Gistermiddag kwam een man, die met een welvoorziene portefeuille eenige uren in het hoofdstedelijk centrum van vermaak had zoek gebracht, bij de politie van het bureau Singel aangifte doen, dat hij was beroofd van tweeduizend gulden. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, met het gevolg dat een uur later twee vrouwen en een man, als verdachten van deze berooving, werden aangehouden. Alle voetbalwedstrijden in 1940 in Finland. Het Finsche organisatiecomité voor de Olympische Spelen 1940 heeft thans besloten, dat het geheele voetbaltornooi, dus ook de voorwedstrijden, in Finland zal worden ge organiseerd. Dit is in tegenstelling, met wat het comité reeds vroeger had besloten, n.1. om het tornooi precies zoo te doen houden als het tornooi om het wereldkampioen schap, dit jaar door Frankrijk georgani seerd, waarbij dus de voorwedstryden in de verschillende landen zouden worden ge speeld. Men is thans van plan om de wed strijden in verschillende Finsche steden te doen houden, waarvoor in het bijzonder Turku, Viipuri en Vaasa in aanmerking komen. Het Olympisch, symbool voor Helsinki. Het Finsche organisatie-comité had de kunstenaars in Finland uitgenoodigd deel te nemen aan een prijsvraag ter ontwerping van een „Olympisch Symbool" voor de Spelen 1940. Uit de talrijke inzendingen koos het comité het ontwerp van den schilder P. Soederstroem, op hetwelk men een Noorderlicht ziet, dat achter een gra nietrots te voorschijn breekt en de vijf olympische ringen belicht. Noorwegen neemt aan de Olympische Spelen deel. De leiders van de Noorsche sportbonden hebben op een bijeenkomst besloten, om zoowel aan de Olympische Zomerspelen 1940 te Helsinki als aan de Winterspelen te St. Moritz deel te nemen. Men rekent er voorts op, dat in 1944 Noorwegen de Olym pische Winterspelen zal mogen organiseeren. „DRIE GEZWOREN KAMERADEN." Victoria-theater. De nieuwe Ufa-film „Drie gezworen ka meraden" met Lilian Harvey, Viktor Staal en Paul Kemp in de hoofdrollen is door de pers ook hier te lande buitengewoon enthousiast beoordeeld. De film had overi gens ook bfj het publiek een dermate groot succes, dat zy zoowel te Amsterdam als Rotterdam de vertooningen te den Haag volgen nog, terstond na de heropening van het Astatheater geprolongeerd moest worden. Zoo schreef de Telegraaf o.a.: „een char mante film Lilian Harvey maakt zoo weer het een en ander mede in deze film en bewijst voor de zooveelste maal haar veelzijdigheidEnfin, alles komt zooals het behoort, op z'n pootjes terecht, maar niet dan nadat men zich met deze film kostelijk geamuseerd heeft. Paul Kemp heeft „das gewisse etwas" in zijn doen en laten, dat onweerstaanbaar op het gevoel voor humor werkt. In Lilian herkent men weer allé fijne nuances in haar spel. Een speciaal compliment aan regisseur Kar) Ritter; de regie is uitstekend". De Nieuwe Rotterdamsche Courant: „Ca nriccio is een filmblijspel van zeer bijzon j dere en r'termate verheugende kwaliteiten 1 gewerden." Dammen. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. Dinsdagavond j.1. werden de laatste wed strijden in de finale om het persoonlijk damkampioenschap van Alkmaar gespeeld. Door zijn twee laatste partijen te winnen legde de heer A. Burgert beslag op den titel voor 1938 en kwam alzoo voor dit jaar in het bezit van den wisselbeker. In 1937 eindigde de heer Burgert als tweede, maar nu wist hij met 4 punten verschil boven den kampioen 1937 te blijven. Voorwaar een mooi resultaat. De uitslagen van de gespeelde wed strijden luiden als volgt: A. BurgertM. Hemels 20 J. N. MooyP. Bakkum 20 Afgebroken partijen: P. J. SmolenaarsJ. N. Mooy 11 L. RavensteinA. Burgert 02 De eindstand luidt als volgt: 1. A. Burgert 6 5 1 0 11 2. P. J. Smolenaars 6 2 3 1 7 3. K A. Jakschtov 6 14 16 4. M." Hemels 6 14 16 5. J. N. Mooij 6 2 2 2 6 6. L. Ravenstein 6 13 2 5 7. P. Bakkum 6 0 15 1 Turnen. ZWITSERSCHE KUNSTTURNERS NAAR ALKMAAR. De keurploeg der Zwitsersche kunst turners komt van 1018 December^ in ons land een serie turndemonstraties geven en het is verheugend, dat deze buitengewone turners ook in Alkmaar komen. De turn- vereeniging „Turnlust" heeft het initiatief genomen, om hier een avond te organi seeren en zoo zal het keurcorps, dat o.m. optreedt in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Arnhem, op Zaterdag 17 December in Alkmaar een demonstratie geven van kunstturnen, dat iederen turner in extase zal brengen. Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Vanavond zullen op de Alkmaarsche wielerbaan weer trainingswedstrijden plaats vinden. Ook thans zijn de bekende Haar- lemsche renners weer geëngageerd, zoodat de strijd opnieuw zal ontbranden. „HOTEL DE LA POSTE Theater Harmonie. Er draait deze week in theater Harmonie weer een Fransche film en zooals zoo vele van haar Frinsclje voorgangers is ook „Hotel de la Poste" een film die ver boven de middelmaat uitsteekt. HarryBaur, de groote Fransche acteur, geeft in dezen verfilmden roman van den bekenden Russischen schry ver Poesjkin een prachtige creatie van den Virine, den postmeester van „Hotel de la Poste". Onder de regie van Victor Tourjansky is de reeds op zoo hoog peil staande Fransche filmkunst erin geslaagd nóg een superlatief te creëèren na films als „La mort du cygne", „Misbruik van vertrou wen" e.a Dat de film zonder een uitzondering ovfral geprezen wordt, ligt voor de hand. Een Lumina-film, die het overwaard is gezien te worden. Troor hen, die van wer kelijke filmkunst houden, geeft de Harmo nie deze week iets goeds. „IK BESCHULDIG". City-theater. Een aangrijpende anti-oorlogsfilm, goed om juist in dezen tyd door zeer velen ge zien te worden. De creatie van Victor Francen, den hoofdrolspeler in deze film, wordt door alle bladen als één der grootste van den laatsten tyd beschouwd. In De Haagsche Post schreef Jordaan over deze film: „Er worden in deze film dingen gezegd die wij in geen andere anti oorlogsfilm hoorden spreken Een der felste anti-oorlogsfilms, die ooit gemaakt is, die de zinloosheid en zedeloos heid van den modernen oorlog duidelijk aan den kaak stelt. Een filmwerk van Abel Gance, een aan klacht van de gevallenen in den wereld oorlog tegen hen, die thans opnieuw naar een oorlog dryven. De haagsche Courant schreef: Grootsch is de vertolking van Victor Francen. De Tijd: Een fantastische film tegen den oorlog Nw. Rott. Courant: Een film die bewon dering afdwingt ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Uitreis: Wielewaal te Singapore, Valk te Basra. Het K. L. M.-toestel Reiger wordt tus- schen drie en vier uur op Schiphol verwacht. Hedenmorgen vertrok de Oehoe naar Indië met als gezagvoerder Scholte. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 152 kg. vracht, 393 kg. briefpost en 22 kg. pakketpost. Er bevinden zich 10 passa giers aan boord, die aan de volgende plaat sen uitstappen: 1 Budapest, 1 voor Athene, 3 voor Karachi, 2 voor Allahabad, 2 voor Bangkok en 1 voor Medan. In Halle/ Leipzig stapt 1 passagier in voor Bagdad. DE TOESTANDEN IN CASTRICUM. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het door den heer de Wildt ingezonden stuk in uw blad van 10 September moeten mij eenige opmeraingen van het hart, waartoe ik zijn geschrijf op den voet volg: Als de heer de Wildt z'n hart lucht, doet hij dat op een zeer vreemde manier, immers dat Castricum nu twee werknemers wet houders heeft is niet direct de schuld der zes werknemers-raadsleden, doch de schuld van zijn fractie, welke met inbegrip van den heer Spaansen 5 leden telt. Toen de heer Brouwer vóór de stemming zijn stem moti veerde, wisten alle aanwezigen, dat de heer Spaansen met meerderheid direct gekozen kon worden (5 en 1 is 6). Hier is zelfverwijt op z'n plaats. Tot zelfs in 2de instantie had dit kunnen gebeuren. De heer de Wildt vroeg een r.k. wethouder uit het bedrijfsleven. Aan deze eischen voldoet de heer Spaansen. Waarom stemde zijn fractie hem dan niet? Met de v.d.-stem mee hadden zy de meer derheid, of wenschte men dit niet te zien? Als er van comedie gesproken mag wor den, hier was sprake van een drama. Men spreekt over economische inzichten en ziet een eenvoudig rekensommetje over het hoofd. Dat de heer de Wildt de zaak niet uit katholiek oogpunt wil bezien, is teeke nend voor een voorzitter van de afdeeling der R.K. Staatspartij. Of is hy bang op glad ijs te komen? Zeker, te sterk leeft nog in onze herinnering dat 3 jaar geleden, toen vaststond dat twee r.k. wethouders (waar onder één uit het bedrijfsleven) gekozen zouden worden, het de heeren de Wildt en G. F. Res waren die bjj den heer Kellinga ('s avonds voor de wethoudersverkiezing) aan huis dezen een wethouderszetel aanbo den, indien de heer Hellinga met een frac tiegenoot van hen accoord ging en dezen stemmen zou. Voor deze eer bedankte de heer Hellinga, anders was hij al 3 jaar wet houder geweest. Dat door deze verkiezing het bedrijfsle ven, achteruit gesteld zal worden, is een be wering, welke niet bewezen kan worden en ook niet zal worden. Ook dit gedeelte van de bevolking zal de aandacht van het college wel hebben. Overigens frappeert het mij sterk, dat de heer de Wildt zich nu inter- resseert voor de intellectueelen en forensen, terwijl hij zich eenige jaren geleden verzette toen ik hem op de noodzakelijkheid wees om de laatsten een plaats in het bestuur der party-afdeeling in te ruimen. Overigens is het niet moeilijk te bewijzen, dat juist de fractie-de Wildt de nooden en wenschen van landbouwers intellectueelen en forensen niet aanvoelt en behartigt. Immers in de op 23 Augustus j.1., op verzoek van den heer de Wildt c.s. bijeengeroepen spoedvergadering van den raad met als eenig agendapunt „uit zending werkloozen naar Balderhaar", licht te de heer de Wildt het agendapunt toe en stelde voor: de gemeente los te maken van de rijkssubsidieregeling. Hierdoor zouden we plm. 65 pCt. der steungelden derven en dus een werklooze, die 10 steun geniet, met 3.50 naar huis sturen of de werkverschaf- fingsuurloonen van 0.30 tot 0.09 a 0.10 per uur terugbrengen (wat absurd is) of al les uit eigen middelen betalen en binnen eenige maanden armlastig, dus onder rijks controle zijn. Dat dan tevens de steun aan kleine boe ren en tuinders beëindigd zou moeten wor-* den, behoeft geen betoog. De 30.000 rijks subsidie jaarlijks kunnen we niet missen. Ik mag toch aannemen dat de heer de Wildt c.s. toch niet de bedoeling had, Castri cum noodlijdend te maken? De heer de Wildt moge betoogen, dat werknemers geen verstand van economie hebben, dit laat ik gaarne voor zyn reke ning, doch heeft hij dat wel? Dit voorstel getuigt echter van gemis aan economische en sociale gevoelens, afgezien van het feit, dat én gesteunden én belastingbetalers de dupe van hun z.g. economische kennis wa ren geworden. Mijnheer de redacteur, ik heb mij bepaald tot een verweer tegen datgene wat den heer de Wildt van 't hart moest en zal het hierby laten. Aan verder polimiseeren met hem heb ik geen behoefte. Met beleefden dank voor de afgestane ruimte. Bakkum. TH. BERLEE. NOG EEN INGEZONDEN STUK OVER DE TOESTANDEN IN CASTRICÜM. Mijnheer de Redacteur. De heer de Wildt beroept zich in de cou rant op de notulen der raadszittingen van verleden en dit jaar. Maar waarom gaat hy nog niet eenige jaren terug in de bestudee ring dezer notulen? Dat de inzender, sinds burgemeester Sloet aan het hoofd onzer ge meente staat, geheel op diens hand is, laat zich begrijpen, omdat hij en zijn fractie heb ben ingezien, dat 't slecht kersen eten is met dezen burgemeester. Dat is de beste poli tiek: je standje op te houden en dan die ge- haatte Duin- en Bosschers dwars te zitten. Heel anders was dit bij burgemeester Lommen. Toen waren diezelfde heeren voortdurend in de oppositie tegen het col lege en de krankzinnigengestichts-raadsle- den. En toen was toch een vertegenwoordi ger (werkgever) in het college van B. en W.. en wat heeft die wethouder (werkgever) niet van de heeren de Wildt c.s. moeten slikken? Laat de heer de Wildt eens de commu nistische oppositie nagaan welke hy tegen dit college heeft gevoerd. Hy is wel de man die het laatst mag schermen met notulen uit vorige raadszittingen, want dan is hij altijd de r.k. communist geweest in Castri- cums raad. De heer de Wildt is een rappe spreker om voor de boerenbevolking iets te zeggen, maar als hij zich verbeeldt namens de ge heele bevolking te spreken is hij er glad naast. Hy vertegenwoordigt slechts een 330-tal boeren of tuinders. Er blijven dan naar schatting een duizendtal gezinnen over die hij verwaarloost en die zeker niet van zijn politiek gediend zijn. Van de 7300 inwoners zijn er slechts 50 pCt. geboren Castricummers. De andere 50 pCt. zijn dit niet en die eischen ook hun rechten op in de bestuurslichamen der ge meente, sterker nog, de gesmade krankzin- nigengestichts-raadsleden vertegenwoordigen zeker 70 pCt. der bevolking, en dit zal in 1939 met de verkiezingen wel worden be wezen. De afgetreden wethouder-werkgever Hem- mer kon bij de heeren de Wildt c.s. geen goed doen. Ze hebben hem slechts dwars gezeten, tot hij het tenslotte beu werd er bedankte. De bedoeling van den heer de Wildt en zyn fractie is alleen in de oppositie te bly- ven. Nu de verkiezingen in zicht zijn, zoo meent men hier algemeen, is het zijn beste politiek een deel der katholieke arbeiders naar zich toe te trekken. Castricums bevolking is voor het over- groote deel geen boerenbevolking meer zoo als dit voorheen was. De vele forensen be schouwen zich ook als loonarbeiders, dit althans volgens den voorzitter van den fo- rensenbond, en maken momenteel het groot ste percentage der bevolking uit. Met dank voor de opname. LUC. SCHMIDT. Woensdagmiddag vergaderden dijkgraaf en heemraden met hoofdingelanden onder leiding van dijkgraaf Haringhuizen. De heer Schenk schreef, dat hij bedankte als hoofdingeland. De dijkgraaf zeide de reden niet te kunnen bevroeden. Men heeft het besluit te eerbiedigen en kan niet anders doen, dan dank betuigen voor wat de heer Schenk in het belang van den polder heeft gedaan. De polderverordening is door Ged. Staten goedgekeurd. De dykgraaf sprak den wensch uit, dat de ingelanden notitie van deze verordening zul len nemen wat betreft de diepte van de slooten. De heer Rot vroeg of dit ook voor de on derbemaling van toepassing is. De voorzitter zeide, dat het voor alle sloo ten geldt. Het besluit betreffende geldleeningen is goedgekeurd. Door den minister van sociale zaken is de termijn voor werkverschaffing voor het uit diepen van de Barsingerwegsloot verlengd tot 29 October. Er zal opnieuw verlenging worden aangevraagd. Getracht zal worden cm de geheele sloot in het a.s. winterseizoen af te werken. Naar aanleiding van het maken van uit wegen van het onderpad aan den West- frieschen dijk is gecorrespondeerd met het Hoogheemraadschap. Dit wenscht in het contract vast te leggen, dat de polder zal zorgen voor onderhoud. Een controleur van de Heide Mij. heeft 78 boomen uitgekeerd met iepenziekte, waarvan 33 van den polder. Dit is zeer te betreuren. In ieder geval blijft 't zeer ge- wenscht, dat we op aller medewerking kun nen rekenen en vooral dat men de uitgerooide boomen direct ongevaarlijk maakt. In ver band met deze ziekte gevoelt het dag. be stuur er niet meer voor om er om den ande ren een boom uit te rooien. Dit werd goed gekeurd, terwijl machtiging werd verleend om de uitgerooide boomen te verkoopen. Van de Zuivelfabriek de Volharding is toestemming gevraagd om bij de fabriek in den grond, eigendom van den polder, een nortonput te slaan. Deze toestemming is ver leend onder voorwaarde, dat elk jaar 1 zal worden betaald. Door Ged. Staten was bericht, dat de heer P. Visser is herbenoemd als heemraad. De dijkgraaf wenschte hem geluk en hoopte, dat hij nog lang deze betrekking zal mogen vervullen tot zijn eigen genoegen en in het belang van den polder. (Applaus.) Ingekomen was een circulaire van Ged. Staten met de mededeeling, dat sommige van onze wegen, die op het tertiaire wegen plan zijn ingeschreven, overgegaan zijn op de Provinciale wegenlijst. Toegelicht werd. dat dit voor den polder een klein voordeeltje beteekent. De herkozen ingelanden werden geluk- gewenscht. Hierna werd in bespreking gebracht een vrachtauto aan te koopen. Na eenige bespreking gingen allen hier mee accoord. Ten slotte wercLeen wijziging aan de in richting der begrooting besproken. De heer Groneman zeide, dat in 't voor jaar reeds is gesproken om den Kruisweg te teeren, hetgeen nog niet is gebeurd. De voorzitter zeide, dat er wel over ge sproken is, doch het stond voor dit jaar nog niet op 't programma. Het dag. bestuur heeft wel gedacht om alle wegen nu maar te tee ren, zoodat er voor het volgend jaar een post zal worden uitgetrokken om ook den Kruis weg, zij 't dan ook bij gedeelten, onder han den te nemen. Een jubileum. Heden was de heer W. de Graaf gedu rende 25 jaar machinist bij de dorschver- eeniging „De Toekomst". Een buurtvereeniging gesticht. Naar wy vernemen hebben de bewoners van de buurt vanaf café De Burg tot aan den heer P. Pool, besloten, een buurtver eeniging te stichten. Deze vereeniging werd „Buurtvereeniging Centrum" gedoopt. In het bestuur kregen zitting de heeren W. Bos, voorzitter; S. de Rijke, secretaris, P. v. d. Mars, penningmeester en de dames Van der MarsKramer en BosWardenaar bestuursleden. De rekening van den penningmeester over de versieringen e.d. op 6 September j.1. sloot met een klein batig saldo. FEEST IN RETRAITENHUIS TE BERGEN. Naar gemeld wordt viert pater A. v. d. Maagdenburg CssR, directeur van het St. Petrus-Canisius-Retraitenhuis te Bergen, Donderdag 29 September zijn zilveren professiefeest. Te half acht uur zal de feesteling een H. Mis van dankbaarheid opdragen in de kapel van het Retraitenhuis. Van 11—12 uur is er gelegenheid tot ge- lukwenschen. RUNDVEEFOKVEREENIGING TE WOGNUM. Maandag herdacht de rundveefokver- eeniging te Wognum het feit, dat zij vóór 30 jaar werd opgericht. Het bestuur had gemeend dit feit te moeten gedenken met een tentoonstelling op het terrein van De Vier Heemskinderen, 's Morgens had een keuring plaats van fokvee der leden, waarvoor groote belangstelling bestond, terwijl de deelname groot was. Niet minder dan 130 stuks vee waren aangevoerd. Burgemeester Commandeur opende 's morgens de veetentoonstelling met een toepasselijk woord, waarna de keuring een aanvang nam, welke duurde tot laat in den namiddag.. De prijzen bestonden uit medailles, be schikbaar gesteld door vereenigingen en particulieren. Des avonds had in de zaal van den heer De Hart een feestbijeen- komst plaats. Benoeming aangenomen. De heer A. Blok, die tot raadslid be noemd is in de vacature B. A. van Kleef, nadat de heeren K. Zwart en K. Stam be dankt hadden heeft zyn benoeming aange nomen, zoodat de gemeenteraad eindelijk weder voltallig is. De heer Blok, die thans 41 jaar is en verbonden is aan de kustwacht te Egmond aan Zee, was reeds eerder raadslid, namelijk van 1927 tot 1934. We gens vertrek bedankte hij begin 1934 als raadslid, om echter na zij terugkeer in 1935 direct weder candidaat gesteld te wor den. Een plaats in den gemeenteraad kon hij echter toen nog niet vervullen, omdat hij tekort in de gemeente woonde. Record-bezoek. Het bezoek aan den vuurtoren bereikte dit seizoen een record. Bezochten, toen eenige jaren geleden de gelegenheid tot be zichtiging van den vuurtoren werd openge steld, ongeveer 700 bezoekers den toren, geleidelijk steeg dit aantal tot 1400. Verle den jaar bedroeg het aantal bezoekers 1456. Dit aar is dit getal gestegen tot 1762. Visschers naar Duitschland. Wederom zullen Vrijdag 13 Egmondsche visschers naar Duitschland vertrekken om op een Duitschen trawler te gaan varen. In totaal varen dan 25 Egmondsche visschers op Duitsche trawlers. Werkverschaffing goedgekeurd. De minister van sociale zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan het tweede onlangs in den gemeenteraad aangenomen plan voor werkverschaffing, namelijk het afgraven en egaliseeren van duinterreinen. Het plan omvat een bedrag van 34.000 aan arbeidsloonen en 5100 aan bijkomende kosten. Voor deze werkverschaffing gelden we der de gewone voorwaarden, terwyl een rijkssubsidie in uitzicht wordt gesteld tot 99 der arbeidsloonen. De bijkomende kosten, groot 5100, zullen geheel door de gemeente moeten worden betaald en in 5 jaar moeten worden opgebracht. Mond- en klauwzeer. Nog zijn de gevolgen van de jongste mond- en klauwzeerepidemie niet geheel hersteld of reeds thans weder heeft deze gevreesde veeziekte haar intrede opnieuw in de gemeente gedaan en wel onder den veestapel van S. Bakker, Gesterweg 45, alhier. „Wat is dat? Ik dacht dat ik in een scheersalon was!"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7