laatste berichte Lokt U de mooie Paardensport? AMSTERDAMSCHE BEURS derde blad. In Praag is het rustig. De meening te Praag. De politieke situatie in Europa. Russische activiteit. Verklaring van Chamberlain Besprekingen op 20 Sept. Ook Daladierzou dan aanwezig zijn. Van paarden en menschen. Leert rijden in de Kennemer Manege - Heiloo Voop kleine tuinen. iONQICORJUGIEHD). (Van onzen specialen verslaggever.) Praag, 15 September, per telefoon „Aha, daar hebben wij den Hollander weer", zoo werd ik hedenmiddag by mijn aankomst in Praag begroet door den krantenman, die naast het hotel stond, waarin ik eenige maanden ge leden woonde. Intusschen heeft zich in die maanden het een en ander veranderd, en wan neer de stemming, zooals ik die in een groot deel van Nederland vond, de graadmeter zou zijn voor den toestand hier, dan moet logisch gedacht Praag weinig anders zijn dan een oord, waarin niets of weinig anders dan doodzenuW' achtige menschen zouden wonen. Voorloopig, het zijn de allereerste indruk ken uit deze stad, zijn de gemoederen, op pervlakkig althans beschouwd, niet opge wondener dan eenige maanden geleden. De straten zijn vol, meer dan voL En in groepjes staan de menschen tezamen en wie het cou- rantenverkoopen tot zijn beroep heeft, doet goede zaken en komt handen te kort. Tref fend is de kalmte zoowel op de straat als in de tot op de laatste plaats gevulde café's en restaurants. Het leven gaat zijn gewonen rustigen gang. Wie niet wist, wat er broeide en de wereld beklemt en beangst, zou niet vermoeden, dat het hier om zulke belang rijke dingen gaat. Terwijl ik telefoneer zijn nog slechts enkele avondbladen verschenen. Met begrijpelijke voldoening legt men er den nadruk op, dat men Chamberlain bij zijn vertrek uit Londen toegeroepen schijnt te hebben: „Blijf Tsjecho-Slowakije trouw". Het is in de Praagsche café's hetzelfde als in de lokalen in Duitschland. Men spreekt weinig, maar fluistert des te meer. Men hoort ook hoe dit alles ook afloopen moge dat een oorlog van Duitschen kant, daar om niet zal worden begonnen, omdat het dan in het Duitsche binnenland wel eens niet zoo voorbeeldig rustig zou kunnen blijven als men het uit de Duitsche bladen kan lezen. Wat ook wij in Nederland weten, vond ik in den loop van een gesprek bevestigd. Men heeft over het algemeen groot vertrouwen, dat het populair ge sproken wel zoo'n vaart niet zal loopen, OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrijdag 16 September 1938. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3—3% NederL 1938 1003/4 1 00 3 Ned.-lndië 1937 100 991/* 5% DuitschL '30 m. verkl. 277xs 263/4-7 BANK-INSTELLINGEN, Amsterd. Bank138l/a 138 Handel Mii. Cert. v. 250 151 147 Koloniale Bank145'/4 146 Ned. Ind. Handelsbank 1271/* 128 INDUSTR. OND. BINNENL. Aid. Kunstzijde Unie 421/, 40-V4 Calvé Delft Cert. 87'/4 86Vs NederL Ford309Vj 309'/8 Philips GloeiL Gera. Bezit 23ö'/4 224-57» Unilever144T/« 1413/4-2 INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting 35 Anaconda §257» omdat men van de eventueele hulp der bondgenooten groote, misschien wel te groote verwachting koestert. Olie op het vuur het heilige vuur dat als het eenmaal moet het land met kracht zal verdedigen al eenige maanden geleden had ik gelegenheid te zien, dat men met alle mogelijkheden rekening heeft gehouden) is de rede geweest, die minister Göring gemeend heeft te moeten houden. Woorden als: „Wij weten wie achter deze dwergen van Praag staan" en de opmer king „Een volk zonder cultuur", zijn uitingen geweest, die men hier zeer zwaar heeft opgenomen. Intusschen is het wel rustig in Praag, alleen ziet men aan de stations voortdurend vrouwen en kinderen uit Sudeten-Duitsche gebieden komen, meestal verwanten van sociaal-democraten die op allerlei manieren door de bewoners van Praag met geld en eten worden ge steund. In het algemeen kan de stemming van het oogenblik te Praag in enkele korte woorden woi den gekenschetst Men is zeer kalm, schoon onder den indruk, diepen indruk van de gewel dige spanningen, die rondom de gren zen var. het land heerschen, en daar men volkomen van alle feiten op de hoogte is, is men ook op het allererg' ste voorbereid. Een typisch staatje van deze mentaliteit is, dat men in de straten van Praag tal van menschen kan zien loopen met een klein pakje cnder den arm, waarin naar men mij mededeelde een gasmasker zit, klaar voor het gebruik. Ik had ook nog ge legenheid met enkelen te spreken over de conferentie van Berchtes- gaden, doch ik kreeg den indruk, dat men in een gunstigen afloop daarvan geen geloof heeft. Bethleh. Steel 43 Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V» A» Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij., Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKFN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific 65^ Canadian Pac. 41/j lijn 359/IS 307/IS p/l» 5V, 44»/n 3%, 462V, 165 170/, 78i/4 62 151 3171/4 3321/4 75 287» 11 l/M 9^/16 228i/4 1493/» 1161/, 153 107 3Yis 105V, 79V, 1101/, 1151/, 213V, 274V, 250 257, 129/is 9Vi« 35 24i-Vis 42-7/IS 47. 34.1/, 307x8-1 129/lC-i li 427»-V, 31/, 431/,-4 163 11/,68 747,-5 64 151 3127, 320-7 75 279/i« lOis/islVs 97s-u/i6 222J-31 150 115 1047, 3%-!%, 104 79 1087, 1121/, 215V, 276-A/, 252V4 247, li"/)» 878-'/. 657, 47» tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.857», 1.853/e Londen 8.92 8.9274 Berlijn 74.25 74.35 Parijs 5.00 y, 5.00 y, Brussel (Belga) 31.30 31.38 Zürich 41.90 41.92 Kopenhagen 39.85 39.85 Stockholm 46.02% 46.02% Oslo 44.85 44.85 Het feit dat Chamberlain zich direct naar Londen begeeft en lord Runciman naar Londen ontboden is, beteekent naar de mee ning van Tsjechische kringen te Praag, dat er gisteren te Berchtesgaden geen doekjes om zijn gewonden en dat de voorstellen van den Führer zoodanig waren, dat zy in overweging konden worden genomen. Voorts wijst het feit, dat Runciman als bemiddelaar met de Tsjechische re geering wordt gebruikt, er op, dat di plomatieke methoden zullen zegevieren. Vertrek van Chamberlain. De Britsche minister-president Chamber lain is hedenmorgen met den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en zyn gevolg per auto uit Berchtesgaden vertrokken. In opdracht van den Führer was de chef van de kanselarij van den president, staats minister dr. Meissner, bij het vertrek aan wezig. Met den ryksminister van buitenlandsche zaken hebben de Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, staatssecre taris baron von Weiszaecker en de chef van het protocol, baion von Dörnberg, den Britschen premier vergezeld naar München. Tegen twaalf uur zal het gezelschap te München aankomen vanwaar zy na een kort oponthoud voor het noenmaal zullen vertrekken. Chamberlain en zyn gevolg zullen per extra-vliegtuig van de British Airways naar Londen terugkeeren. By gunstig vliegweer kan de Britsche premier vanmiddag tusschen vier en vijf uur te Londen terug zyn. De berichten, welke in den loop van vandaag zijn binnengekomen, geven nog steeds geen nadere opheldering van het onderhoud tusschen Chamberlain en Hitier. Algemeen echter bestaat het gevoelen, dat het lot van den vrede ge heel afhangt van de vraag, of men den toestand in Tsjechoslowakije meester zal kunnen blijven totdat beide staats lieden elkaar opnieuw zullen ontmoe ten. Over den toestand in Tsjechoslowakije wordt van Dutsche zijde nog het volgende gemeld: Elf Tsjechoslowaaksche soldaten van Slo- waaksche nationaliteit zijn, volgens de „Su- detenduitsche Pressestimmen", Woensdag morgen over de grens gegaan en hebben zich bij de ryksdeutsche autoriteiten aangediend. Zij verklaarden dat men hen gedwongen had met de Tsjechische soldaten communis tische liederen te zingen, hetgeen met hun christelijk en nationaal gevoel niet veree- nigbaar is. In Saksen zijn, naar het Duitsche nieuws bureau meldt, 51 Tsjechoslowaaksche sol daten, van Slowaaksche nationaliteit, in gesloten colonne over de grens gekomen en hebben zich bij de Duitsche autoriteiten aangemeld, daar zij niet op Sudetenduit- schers wilden schieten. Vluchtelingen op Duitsch gebied. Steeds meer Sudetenduitschers vluchten over de rijksgrens en komen naar de vluch telingenkampen, welke langs de Tsjechische grens zijn ontstaan. Donderdagavond laat waren reeds ruim 9000 vluchtelingen geteld, die „door Tsje chische terreur van huis en hof verdreven waren". Het Duitsche nieuwsbureau meldt voorts uit Hirschberg, dat in het nabijgelegen de re- re z« vluchtelingenkamp van Alt-Kamnitz 8'^®" ren talrijke vluchtelngen uit Sudetendui - sche plaatsen zijn aangekomen. Dagenlang hadden zy in de bosschen rondgezworven en aan ontberingen en achtervolging bloo gestaan. Duitsche nota aan Praag? Ward Price, de correspondent van „Daily Mail" meldt uit Berchtesgaden: „Ik meen te weten, dat de Duitsche geering zeer binnenkort een nota tot de geering te Praag zal richten, waarin dreigt een aantal in Duitschland wonende Tsjechen te zullen arresteeren en in gijze ling te houden, indien de aanvallen op de Sudeten-Duitschers voortduren. Troepenconcentratie in de Oekraïne, Onder bevel van maarschalk Blücher is in de Oekraine, volgens de aldaar verschij nende bladen, een Sovjetleger van 750.000 man geconcentreerd. De luchtmacht is van 1200 tot 2000 toestellen versterkt. Negen Tsjechische legerofficieren zyn aangekomen om als verbindingscommissie op te treden Een groote menigte juichte Chamberlain toe bij diens aankomst op het vliegveld Oberwiesenfeld, waar Union Jacks en Ha kenkruisvlaggen waren geheschen. Ver wacht werd dat de minister-president direct na het noenmaal, dat op het vliegveld zou worden gebruikt, zou vertrekken. Om 12 uur 48 M.E.T. vertrok het Lock heedtoestel naar Londen. Chamberlain had tevoren nog de volgende verklaring voor de microfoon afgelegd: „Ik ben zeer erkentelijk voor de hartelijkheid en vriendelijkheid der my, niet alleen door de regeering, doch ook door de bevolking, welke my op straat heeft verwelkomd, be reide ontvangst Ik ga nu naar Engeland terug na myn langdurig gesprek van gis termiddag met den rijkskanselier. Ik hoop spoedig opnieuw een onderhoud met hem te hebben, nadat ik tijd zal hebben gehad overleg te plegen met myn collegas te Londen". Runciman en Gwatkin naar Londen Runciman en Ashton Gwatkin zyn om 12 uur 20 per vliegtuig uit Praag naar Londen vertrokken. Sudeten-Duitschers moeten hun wapenen inleveren. De provinciale regeering van Bohe- men heeft den bewoners der Sudeten- Duitsche gebieden gelast binnen 24 uur de in hun bezit zijnde wapenen in te leveren. Deze order is van toepassing op alle Sudeten-Duitsche gebieden. Te Berlijn wordt verwacht dat Chamberlain zyn besprekingen met Hitier op Dinsdag 20 September te Godesberg zal hervatten. Het verluidt, dat ook de Fransche minister-president, Daladier, aan deze bespreking zal deelnemen. Naar Havas uit Berchtesgaden meldt, worden te Godesberg reeds groote voorbe reidingen getroffen voor de ontvangst der staatslieden. Een gedeelte van de lijfwacht van Hitier is reeds naar Godesberg ver trokken en er zyn kamers gereserveerd voor zeventig buitenlandsche journalisten. De besprekingen zullen worden gehouden in een buiten de stad gelegen kasteeL Welke eischen stelde Hitier? De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska" schrijft: Tijdens zyn onderhoud met Chamberlain heeft rijkskanselier Hitier, naar in wel ingelichte kringen wordt beweerd, een ont werp voor een herziening van de grens van Tsjecho-Slowakye op de basis van een volksstemming voorgelegd. Voor deze stemming zouden de politie- bevoegdheden moeten worden toevertrouwd aan de Sudeten-Duitsche partij. Volgens Duitsche kringen zou een rege ling van het Sudeten-vraagstuk een basis vormen voor concrete en vruchtbare be sprekingen tusschen de mogendheden. Deze besprekingen zouden dan kunnen worden voortgezet op een breeder grondslag. Teleurstelling. Ondanks de door de Duitschers zeer openlijk betoonde voldoening, aldus zegt de vertegenwoordiger van Havas, bemerkt men een zekere teleurstelling, dat het onder houd van gisteren vandaag geen gevolgen heeft gehad. Men had zich voorbereid op een tweeden en een derden dag van on derhandelingen, welke de hoop had kunnen geven, dat de modaliteiten van een over eenstemming, waarvan de Duitschers in be ginsel de aanvaarding niet in twijfel had den getrokken, geheel hadden kunnen wor den gesteld. N. V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Statuten-wijziging. De raad van commissarissen der N. V. Nederlandsche spoorwegen heeft in zyn op 3 dezer te houden vergadering besloten, aan de op 29 September a.s. te houden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders een wijziging der statuten voor te stellen, welke beoogt de samenstelling der directie zoodanig te wijzigen, dat deze zal komen te bestaan uit een president en ten hoogste twee, directeuren. Bij aanvaar ding van dit voorstel ligt het in het voor nemen van den raad voor benoeming tot president aan te bevelen den heer prof. dr. ir. J. Goudriaan en tot directeuren de hee- ren ir. W. Hupkes, thans chef van den dienst van tractie en materieel, en ir. W. F. H. van Ryckevorsel, thans chef van den dienst van vervoer en handelszaken der maatschappij. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN Ernstig gewond Gisteravond omstreeks half tien is de achttienjarige tuinarbeider A. Voogd uit Sliedrecht, die op den Nieuweweg te Hon selersdyk, gemeente Naaldwijk, met een vriend liep, door een hem achterop rijdende vrachtauto van de firma A. de Neef uit Maastricht aangereden en levensgevaarlijk gewond. Hy kreeg een schedelbasisfractuur, hoofd wonden en inwendige kneuzingen. Zijn toe stand is zorgwekkend. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. De chauffeur, P. K., verklaarde, door een tegenligger te zijn verblind en daardoor de wandelaars niet tijdig te hebben gezien. NIEUWE GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING TE ROTTERDAM. Vandaag zyn te Rotterdam twee nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven Het betreft twee jongetjes van 2 en 5 jaar. Voorts is in een Rotterdamsch ziekenhuis opgenomen een zesjarig meisje uit Over' schie. DE PRINSES EN DE PRINS NIET BIJ DE OPENING DER STATEN-GENERAAL Naar wij vernemen, zullen prinses Juliana en prins Bernhard dit jaar de koningin niet vergezellen bij de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 20 September. te te DE REIS VAN DE KARIMATA. Baggermolen hedenavond Rotterdam. Naar verwacht mag worden, zal de Kari mata, die gisterenmorgen om 11 uur van Ter schelling is vertrokken, gesleept door de „Indus", „Schelde" en „Donau" van L. Smit en Co., hedenavond omstreeks zeven uur Rotterdam aankomen. Gelijk bekend, zal de baggermolen in een der Rotterdamsche dokken van een nieuwe bitumastieklaag worden voorzien, waar mede wellicht een week gemoeid zal zijn, Daarna zal de Karimata naar Kinderdijk worden versleept. De molen zal de komende dagen op de rivier blijven liggen en eerst Maandag naar het dok worden overgebracht. HEVIGE GEVECHTEN IN PALESTINA. Meer dan 150 dooden. Veertien vliegtuigen der Britsche lucht strijdkrachten, gesteund door troepen, zijn in stry'd gewikkeld met een bende van eeni ge honderden Arabieren, die hy Ramalla zijn geconcentreerd. Er zijn meer dan hon derd dooden en gewonden. Havas meldt, dat in midden Palestina een zeer hevige slag wordt gestreden en dat het aantal dooden reeds de 150 heeft overschre den. Van de vliegtuigen moeten verscheidene getroffen zijn door het vuur der opstande lingen. VERRASSINGEN. Kan het, kan het niet? Zullen we het wagen een zadel op te leggen? Is die rug nu in orde? Of mankeert er nog iets aan? Siegfried wordt kribbig van al het gevraag en getwyfel en gezanik. Als je maar naar zijn rug wijst, zonder er ook maar even aan te raken vliegt hij al omhoog met een gezicht van: durf eens. En aan de longe, waarmee hy iederen dag beweging heeft gekregen, wordt hy lastig en ongedurig en nukkig. Een mooien dag heeft hy het in zijn hoofd gezet, dat hij niet op de rechter hand wü loopen en wel op de linker en als we hem beduiden, dat hij niets heeft te willen, wordt hij boos en demonstreert dat, terwyl hy meestdl de goedgehumeurdheid zelf is. Hij moet toch maar eens aan het werk, decideer ik dan. Een half uur onder het zadel zal hem geen kwaad doen en dan kunnen we meteen zien hoe zyn rug zich houdt. Wat ik bij dat half uur arbeid verwacht weet ik niet precies, maar zeker en stellig niet de volkomen gewilligheid, de ijver en overgave, waarmee hy me verrast. Hij ge draagt zich in da buitenmanege, waar we ronddraaien als een oud marechaussee- paard, zei indertijd de instructeur, die hielp hem op te voeden. En dat terwijl hy diverse excuses heeft om gek te doen, als daar zijn schreeuwende en gillende kinderen, een plotselinge windvlaag door de takken, de stalmascotte, die op het walletje dat de ruimte omringt zich vermaakt met het de- monstreeren van verschillende hoogstanden. Wat het precies is weet ik niet, blijdschap, dat hij weer werken mag? Het is best moge lijk, dat ook een paard intuïtief den zegen van den arbeid beseft, al kan hij dat niet zoo mooi uitredeneeren. Dankbaarheid voor de kleine verwennerijtjes in den tyd dat hii buiten gevecht was? Alleen maar de diepe genegenheid, die hem den wensch geeft mijn goedkeuring te verdienen? Het kan zijn wat het wil, het neemt niet weg, dat ik van de eene verbazing in de andere val Voor den eersten buitenrit had ik een ,eugdig ruitertje opgecommandeerd, omdat een tweede paard altijd wat meer rust geeft Die kan pas overmorgen en nu wü ik den volgenden dag naar buiten. ^el ki^kerig zÜn> veronderstelt iemand. Is het vandaag niet drie weken' Nog niet, het scheelt twee dagen maar nad^N H61 t0C' W9 gaan getroos,t al'een op pad. Na de ervaring in de buitenmanege durf ik myn laa'ste penning op zijn eoede gedrag te wedden. Maar by het uitgaan van de stal zie ik toch niet zonder bedenking een groote touringcar de bocht om rijden Je krygt daar volslagen het idee, dat de wagen regelrecht op je af zal komen en ik zou het den schimmel niet kwalijk nemen als hy op zy vloog, vooral niet, omd i groote auto's met zyn sympathie hebben Niets daarvan. Hij kykt er even naar en gaat onbewogen het breede zandpad op. Onde? weg krygt hij een paar takken groen aan zyn hoofdstel en hy blijft doodstil staan terwyl hy mooi gemaakt wordt. De bedoe ling is, dat het groen de vliegen zal We. maar wat dat betreft voldoet het niet aan 7' verwachtingen. de Voor alle zekerheid blyf ik vandaag v alle groote wegen weg. Wij moeten j!"? eens zien hoe de stemming is. Uitnemen? dat blükt al binnen een kwartier. Een ja gen, die boomtakken zaagt met een piJ'1" de handzaag heeft onze belangstelling ZJ1" niet. Een fiets met een groot boodschapD^r mand, die vaak een welkom voorwendsel geweest voor een panischen schrik ne 13 Een troepje kinderen tusschen de struik»: van het smalle pad kinderen doen geen kwaad. En dan komt de klap 0p f vuurpijl. Daar bevindt zich plotseling zijde van het pad, bijna vlak voor onze voe* ten de jonge meute, die op een leerzame oefening uit is. Dicht opeen, luisterend naar de stem van den kennelman, krioelen z« over de berm en langs het pad. Hoeveel? weet het niet, voor het oog van den schim, mei moeten het er dunkt me honderden zyn. En hij houdt niet van honden. Hy welft zyn hals, hij maakt zich mooi, buigt sierlijk het hoofd en in zyn oogen komt die belang, stellende, bijna vaderlijke blik, dien ik g£ leerd heb meer dan iets anders te wantrou. wen. De kennelman houdt zyn honden bijeen. Siegfried gaat voorbij alsof hy in hooghar.' tige geslotenheid niets hoort en ziet. Maar ik voel zijn rug een handbreed omhoog gaatl en alles aan hem is spanning. Doet er niet toe, hy heeft zich voorgenomen braaf te blyven. Als we goed en wel voorbij zyn eh hij draven mag, ontsnappen twee honden aan het appèl en hollen mee, terwijl achter ons zweepslagen klinken als geweerschoten. Dat brengt hem toch wel even van de wijs en hij vliegt even weg, maar laat zich ook onmiddellijk weer opvangen. Dit is de vuurproef geweest, iets moei- lij kers was er niet voor hem te verzinnen. Dan komen we ergens op een prettig «n Unj pad en hü mag even al zijn opgezamelde energie loslaten en uitrazen. Daamt vallen we in ons gewone tempo, met een rustigen galop op weg naar huis en daama een lange stapreprise. Wy houden beiden van dat laatste eind in stap. En alles is goed in de beste van alle werelden. TRDQE. Telefoon 2576. NARCISSEN FORCEEREN. Het vorige najaar vertelden we iets vas de Fransche trosnarcisjes, die zoo gemak kelijk op grind en water in bloei getrokken kunnen worden, maar nu willen we het hebben over onze echte Hollandsche Nar cissen zooals de bollenstreek ons dit levert. Om deze Narcissen met succes tc forcct- ren, moeten we ze tijdig in het najaar op potten, liefst zelfs nog in deze maand in vette goed vochtdcoriatenden grond. Daar na graven we de potten in den tuin in den grond en bedekken ze met een laag aam van ongeveer 10 c.M. En nu is het zaak om ons ongeduld zoo lang mogelijk te bedwingen, want de potten moeten onge veer tot Februari buiten blijven, eerst als de neuzen 8-10 c.M. lang zijn graven we ze op en brengen ze in een niet te warme, droge kamer om ze langzaam in bloei te trekken, en dan gieten we ze vooral geregeld. Mislukking zal alleen plaats hebben als we de bollen'niet van een solide bolioi- firma betrekken of als v.c de potten te vroeg in een warme, droge temperatuur brengen, want Narcissen laten zich beslist niet in bloei jagen, terwijl zij een eenigs- zins vochtige atmosfeer noodig hebben. Geschikt om te forceeren zijn o.m. de Trompetnarcissen, Youth zacht geel niet donkergele trompet, Victoria, met w;t bloemdek en gele trompet en Mrs. E. H. Krelage, geheel witte trompet. Van de kort- kronige Narcissen zijn aan te bevelen! Croesus, zwavelgeel, oranjeroode kroon, Lady Moore, ivoorwit en rood gerands kroon, Sir Watkin, geel met oranjegels kroon en White Lady, geheel zilverachtig wit. Verder komen alle trosnarcissen voor de forceering 'n aanmerking terwijl we speciaal de aandacht vestigen op enkele aagblyvende Narcisjes, die we vooral i® bowls of platte schalen moeten planten, iet zijn kleine in het wild gevonden spe' cies die op dezelfde wijze behandeld moeten worden als de groote Narcissen. Het Si® o.m. de hoepelroknarcis, Narcissus bulbo- codlum, Narcissus cyclamneus, de triand* rus met sierlijke trossen witte bloempie* en de heerlijke welriekende jonquilla, botergele bloempjes in trossen. Voor hen die eens iets anders wil«® brengen, verdient deze laatste groep a'ile aandacht, terwyl zij ons toch niet meer moeite berokkenen dan de groote Narcissen- A. C. MULLER—IDZERDA. ant aon hvn oranje koppen kent dot op 'n voorrang»weg rijdt. verder dient op vierkante oronj. owdje» met witten rand te letten, dat "in óók voorrangjweg-kenteeken».

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10