SAMBO DE OLIFANT Vraag en aanbod KRUSCHEN SALTS Spoet UBucqecüike Stand DERDE BLAD. Rust" in Sudetenland. De toestand te Eger. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. Parijs rustig en optimistisch. Maar... uittocht van vreemdelingen. Record van John Cobb. Absolute snelheidsrecord op 563.592 K.M. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938. li De correspondent ven Reuter heeft het Sudeten-Duitsche gebied in de buurt van Leipa gistermiddag bezocht en alles normaal bevonden. De menschen werk ten in het veld en in de stad was er niets ongewoons. Wel worden uit andere Sudeten-Duitsche districten reeksen in cidenten officieel meegedeeld, maar het is duidelijk, aldus de correspondent, er, ofschoon er aanzienlijke onrust dat De zes minerale zouten ln Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pi)n wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAt Duitsch gebied redding heeft gezocht, be draagt reeds meer dan vijfduizend. Ook gis teren zijn geheele gezinnen aangekomen, die soms dagenlang zonder voedsel in de kelders heerscht, deze toch nergens een ernstig hunner huizen hadden doorgebracht, omdat karakter heeft gekregen en dat de re geering de situatie schijnt te beheer schen. Reuter meldt ook dat het gisteren zeer rustig is geweest in de Tsjechische hoofdstad. De bevolking verdrong zich wel in lange queues voor de nog niet zeer talrijke magazijnen die gasmaskers verkochten en die bizonder goede zaken gemaakt hebben. Toch verdere incidenten? Het Duitsche nieuwsbureau geeft uitvoeri ge berichten over mishandelingen van Sude- ten-Duitschers door Tsjechen. Prinz zu Ho- henlohe-Langenburg, uit Rothaus bij Goer- kau, bij wien lord Runciman eenige dagen geleden als gast heeft vertoefd, zou te 01- bernhau met zijn vrouw zijn aangekomen, omdat hij op zijn landgoed aan Tsjechische bedreigingen was blootgesteld. Te Goerkau zou met de bajonet op het geweer worden gerecruteerd, waarna de recruten op vracht auto's naar het binnenland werden ver voerd. Ook mishandelingen zouden hebben plaats gehad. Te Rumburg zouden 15 Sudeten Duitschers door bajonetsteken zijn gewond, Een soldaat die naar Ebersbach in Saksen was gevlucht, zou hebben meegedeeld dat bij zijn troepen alle Sudeten-Duitschers zou den zy'n ontwapend en als gijzelaars in ba rakken ondergebracht. Ook zouden te Eger weer onlusten zyn geweest, waarbij de Su deten-Duitsche leider Hausmann zou zijn doodgeschoten, Een kooppaniek, volgens het D.NJS Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Vol gens berichten uit Midden-Bohemen is on der de bevolking een kooppaniek ontstaan, ten gevolge van den algemeenen toestand en in het bijzonder ten gevolge van de tal rijke militaire maatregelen. De Tsjechische bevolking tracht vet, meel, geconserveerde levensmiddelen en voor dagelij ksch gebruik artikelen in te slaan, zoodat in veel winkels de voorraden uitverkocht zijn. De prijzen moeten in de laatste dagen bijna verdubbeld zijn. De incidenten te Eger. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Eger: Over de ernstige incidenten te Eger (Cheb) zy'n nadere bijzonderheden bekend geworden. Reeds eergister waren de „marx isten" uit verren omtrek te Eger samenge komen en van wapens voorzien. Woensdag morgen werden zij, zooals ooggetuigen ver tellen, in de militaire kazerne van Eger door gendarmerie en politie beëedigd. Tegen half zeven in den avond verzamelde zich een groote menigte gewapende mannen in de na bijheid van het station. Daarop vielen ge weerschoten, terwijl drie tanks tegen het hoofdgebouw der Sudeten-Duitsche partij oprukten. Machinegeweren en tanks traden in werking, de marxisten en Tsjechen scho ten op alles wat zich vertoonde. Een zwaar gewapende bende ondernam een overval op het districtskantoor der S.D.P., waarbij een districtsleider werd neergeschoten. De schietpartijen duurden voort tot half drie en de gewapende benden drongen zelfs in de huizen door om menschen te arresteeren. Het aantal slachtoffers van deze geweldda digheden is nog niet te schatten. Een oog getuige verklaart echter, dat Woensdagmor gen om acht uur meer dan honderd dooden en een groot aantal zwaar gewonden geteld waren. Militairen arresteerden functionna- rissen der partij. De telefoonverbindingen tusschen Eger en het rijksduitsche gebied zijn, naar het Duitsche nieuwsbureau verder meldt sinds Woensdag geheel verbroken. Ook het Duit sche consulaat is niet telefonisch te berei ken. Ook gisteren zouden pantserwagens door de stad gereden hebben en voortdu rend zou er geschutvuur gehoord zijn. De hotel Victoria en Welzel, waar de gevech ten van Woensdag hebben plaats gehad zijn geheel vernield. Ook op het Duitsche consu laat zou zy'n geschoten. De kamer, waar Henlein Dinsdag nog met de medewerkers van Runciman heeft gesproken, zou, volgens dit bericht, ook door geweervuur verwoest zijn. De staat van beleg. De twee districten, waarin gisteren ook nog, zooals gemeld, het standrecht werd afgekondigd, zijn Komotau (Cho- mutov) en Warnsdorf, in Noord-Bohe- buiten straatgevechten woedden. men. De maatregel werd genomen na de vol gende incidenten: Te Komotau wilde een politie-beambte een ordebewaarder der Su deten-Duitsche partij, die op een fiets reed, arresteeren. De ordebewaarder schoot den Tsjechischen politieman met een revolver dood. Te Warnsdorf hebben eveneens eenige betoogingen plaats gevonden, doch hier werd niet geschoten. Later werd de staat van beleg ook uitge vaardigd voor de districten Reichenberg, Rumburg en Schluckenau. De toestand aan de Duitsche grens. De bevolking van het Sudeten-Duitsche grensplaats je Philipsdorf heeft zich volgens het D.N.B. gistermiddag over de Duitsche! grens begeven en heeft op Duitsch gebied een betooging gehouden. Met hakenkruis- vlaggen keerden zij terug, waarna zij de vlaggen aan hun huizen heschen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt voorts: Het aantal Sudeten-Duitschers, dat op (Van onzen correspondent.) Ofschoon hij het wereldgebeuren met spanning volgt, bewaart de Parij zenaar over het algemeen een kalmte en een gemoedsrust, die merkwaardig zijn, Uiterlijk is er te Parijs niets veranderd; de drukke boulevards zijn nog immer 's avonds een kermis van kleuren, een or gie van licht en lawaai. Nog over- heerscht het optimistische „sa s'arran- gera", dat komt in orde, en men koestert de hoop, dat de bladen eens niet met speciale edities zullen uitkomen van daag. Die tot dusver immers niets dan onheilstijdingen bevatten. Ca s'arrangera het zal wel losloopen. Maar de spanning stijgt. Aan de stations vooral merkt men spoe dig, dat er iets gaande is. De hier vertoe vende buitenlander wordt zichtbaar onrus tig. Het jongste etmaal heeft een exodus van vreemdelingen te zien gegeven. Plezierrei- zigers, die midden in hun vacantie haastig huiswaarts togen, hier gevestigde buiten landers, die het veiliger achtten vrouw en kinderen op den trein naar het vaderland te zetten. Wij waren er gisteren getuige van, dat men, meer dan een uur vóór den tijd van vertrek, queue maakte voor den Holland- schen trein en in de nog rangeerende wagens klom. En de „garde mobile" surveilleerde op de perrons. Maar, als gezegd, in Parijs is het kalm, en door elke politieke manifestatie en meeting te verbieden schijnt de regeering er wel in te zullen slagen rust en orde te handhaven De Fransche regeering, en met name de Fransche diplomatie, heeft een bewonde renswaardig blijk van voortvarendheid ge geven, en is ook niet vreemd aan het besluit van den Engelschen premier, die vandaag naar Berchtesgaden is vertrokken. Ca s'ar rangera. Zal de Parijzenaar gelijk krij gen? Natuurlijk heeft men zich hier afgevraagd of Parijs bij een gewapend conflict mag worden geacht zich tegen aanvallen uit de lucht te kunnen verweren. Het antwoord kan bijna onvoorwaardelijk bevestigend lui den. Bijna, want de schaarschte aan gasmas kers is de zwakke plek in die verdediging. De burgerbevolking is absoluut onvoldoende voorzien van gasmaskers, en het ziet er niet naar uit dat die leemte binnen enkele dagen, binnen enkele weken zelfs, kan worden aan gevuld. Voor het overige is Parijs tot een passief verweer paraat. Naar men ons verzekerde kan binnen een uur na een eventueel mobi lisatiebevel het gansche verdedigingsappa raat in volle werking treden. Reeds maan den geleden zijn in alle wijken der stad sirenes aangebracht, die de bevolking voor een bombardement waarschuwen. Eiken Donderdagmiddag precies twaalf uur wor den die alarmtoestellen beproefd; men kan er de klok op gelijk zetten. Een deel der gangen van den ondergrond- schen spoorweg is bomvrij; zij bieden plaats aan honderdduizend personen. Daarnaast zijn er in de stad twee bomvrije vluchtholen gebouwd, die eveneens aan duizenden een veilig onderkomen kunnen verschaffen, ter wijl Parijs verder nog omstreeks drie en dertigduizend particuliere tegen bommen be schermende kelders telt. Juist vandaag is van regeeringswege begonnen met de distri butie van zand tegen brandgevaar een kwart kubieke meter voor huizen, de helft meer voor hotels. Naar ons werd medege deeld, kan in een uur tijds de gansche be volking van Parijs in schuilplaatsen worden ondergebracht. In geval van mobilisatie wordt onmid dellyk een aanvang gemaakt met de evacua tie van een deel der bevolking. Slechts eenige dagen zouden noodig zijn om twee millioen menschen uit de stad naar de dor pen op het platteland te vervoeren. De uit gewerkte plannen daarvoor, met zelfs de uren van vertrek der treinen nauwkeurig bepaald, liggen op de regeeringsbureaux en in de gemeentehuizen der arrondissementen gereed. Uiteraard is dit alles slechts theorie en hoopt men vurig, dat het nimmer tot een oorlog en tot uitvoering dier plannen moge komen. Echter heeft het bestaan dier veilig heidsmaatregelen stellig het zijne tot de kalmte der Parijsche bevolking bijgedragen. Zooals thans de reis van Neville Chamber- lain tot het optimisme. Waarvan hier zonder uitzondering ieder wenscht, dat het gerecht vaardigd mag zijn. Automobilisme. Maandag j.1. had de Engelsehe cou reur John Cobb op de zoutvlakten bij Bonneville bewezen, dat zijn Napier Railton bijna even snel was als de Thunderbolt van zijn landgenoot, capt. Eyston. Gisteren heeft Cobb getoond, dat de wagen nog sneller is dan die van capt. Eyston. Cobb volbracht het om het absolute snelheidsrecord op het land, hetwelk Eyston op 27 Augustus j.1. met een snelheid van 556.010 K.M. had gevestigd, te verbeteren en te brengen op 563.592 K.M. John Cobb had reeds verschillende po gingen gedaan om het absolute snelheids record op zijn naam te brengen, maar tot nu toe waren die steeds mislukt door slechte weers- of terreinomstandigheden. Maandag reeds bracht hy het record van Eyston in gevaar door met een gemiddelde snelheid van 551.2 K.M. te rijden en slechts door den te vochtigen toestand van de zoutvlakte was het hem toen niet gelukt, om het record te verbeteren. Maar gisteren waren de omstandigheden beter en de be lofte, welke zijn rijden Maandag inhield, heeft hij op prachtige wijze vervuld. Toen Cobb gistermorgen met zijn 2500 P.K. Napier Railton op de vlakte ver scheen, was het uitstekend weer, terwijl ook dc bodem de vereischte gesteldheid bezat, in den eersten rit had Cobb den lichten wind mee. Na zijn aanloop raasde hij over den af gebakenden mijlsafstand met een gemiddelde snelheid van 568.524 K.M., een snelhend, waarvan men zich moeilijk een voorstelling zal kunnen vormen en welke nog nooit eerder op het land is be reikt. Op den terugrit was Cobb minder snel, hij behaalde toen „slechts" een gemiddelde snelheid van 558.660 K.M., zoodat de ge middelde snelheid van beide ritten tezamen 563.592 K.M. bedroeg. Cobo reed de beide mijlen tezamen in gemiddeld 10.28 secon den. Natuurlijk verbeterde de Engelsehe coureur en passent ook het wereldrecord over den kilometer, door dezen afstand thans af te leggen met een gemiddelde snelheid van 563.282 K.M. zoodat hij ook op den kilometer reeds het absolute snel heidsrecord van Eyston overschreden had. Wat dus vrijwel onmogelijk leek, om het snelheidsrecord van de 6(>00 P.K. Thunderbolt te verbeteren, heeft Cobb in zijn 25-00 P.K. wagen, welke bijna de helft lichter weegt, bewaarheid. Cobb heeft een ongelooflijke prestatie verricht, door welke hij ten volle waard is den trotschen eerenaam van „den snelsten man ter wereld op het land" te dragen. Eyston, die bij deze zoo ten volle geslaag de poging aanwezig was, uitte zijn bewon dering voor het rijden van Cobb en zijn wagen en wenschte zijn landgenoot geluk met het behaalde succes. Indien de omstandigheden gunstig zijn, zal hij waarschijnlijk morgen reeds een poging doen om Cobb te onttroonen en het absolute snelheidsrecord met zijn Thun derbolt te heroveren. Talloos zyn de betoogingen die de Sudeten- Duitschers Slowakije houden. dezer dagen in Tsjecho- was, de Europeesche kampioen, de En- gelschman Brown. Hij liep dezen afstand in den prachtigen tijd van 46,9 sec., waarmede hy slechts 0,2 sec. boven zyn eigen Euro- peesch record bleef. Om de tweede plaats werd uiterst fel ge streden tusschen onzen landgenoot Karl Baumgarten, die op de Europeesche athle- tiekkampioenschappen te Parijs als tweede was geëindigd en den Fin Tammisto. Met miniem verschil wist de Fin tenslotte toch nog als eerste over de eindstreep te komen. Ook Bouman liep op dezen afstand mee en maakte een tijd van 49,7 sec., waar door hij nog vóór den Engelschman Collier en den Noor Hansen eindigde. De uitslagen luidden: 100 M.: 1. Osendarp, Nederland, 10,6 sec.; Pennington, Engeland, 10,8 sec.; 3. Brand- vold, Noorwegen, 10,9 sec. 400 M.: 1. Brown, Engeland, 46,9 sec.; 2. Tammisto, Finland, 48,5 sec.; 3. Karl Baum garten, Nederland, 48,6 sec.; Bouman, Ned., 49,7 sec.; Collier, Engel., 50,1 sec.; Asbjoern Hansen, Noorwegen, 50,4 sec. 1500 M.: Wooderson, Engeland, 3 min. 48,7 sec.; 2. Mostert, België, 3 min. 50 sec. (nieuw Belgisch record); 3. Emery, Engeland, 3 min. 53,3 sec.; 4. Pekuri, Finland, 3 min. 55,4 sec.; 5. Messner, Frankrijk, 3 min. 56,3 sec. Discuswerpen: 1. Kotlas, Finland, 48.99 meter; 2. Soerlie, Noorwegen, 48.76 meter; 3. Bergh, Zweden, 47.39 meter. t h 1 e t i e k. INTERNATIONALE ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN TE OSLO. Osendarp wint de 100 M. In het stadion te Oslo zijn gisteren de driedaagsche internationale athletiek- wedstryden begonnen. Onder de 15.000 toeschouwers, die op dezen eersten dag de wedstrijden bijwoonden, bevond zich ook koning Haakon. De koele avondlucht was niet bepaald geschikt voor uitzonderlijke prestaties, die dan ook achterwege bleven. Maar toch zyn er verscheidene uitstekende verrichtingen geweest. Onze tweevoudig Europeesche kampioen, Osendarp, won de 100 M., zonder al te veel moeite in den tijd van 10,6 sec. De Engelsch man Pennington werd tweeede in 10.8 sec. Van Beveren, die voor het eerst na zijn rust, veroorzaakt door de te Parijs opgeloo- pen blessure, weer uitkwam, wist zich niet te plaatsen. Hij kwam in zijn serie als vierde aan in 11,2 sec. Op de 400 M. won, zooals te verwachten Voetbal JONG HOLLAND-NIEUWS. Zaterdagmiddag vangt voor Jong Holland het nieuwe competitieseizoen aan met een thuiswedstrijd tegen L.S.V. uit Krommenie. Bij Jong Holland hebben enkele ouderen hun plaats voor jongeren ingeruimd. We hopen, dat deze jongeren met eenzelfde ent housiasme bezield zijn. 't Afgeloopen sei zoen hadden onze plaatsgenooten een elf tal, momenteel zijn er 11 spelers. Suc ces is daarom nog niet uitgesloten, maar hoe eerder de ploeg weer een eenheid wordt, des te grooter wordt de kans op suc ces. Vooruit Oranje-truien, steek flink van wal. De strijd zal zwaar zijn en daarom moeten allen de volle 100 pCt. geven, mis schien levert de ontmoeting dan nog winst op! ALKMAARSCHEE BOYS-NIEUWS. Het bestuur der voetbalvereeniging Alk- maarsche Boys bericht hiermede dat voor het seizoen 1938/1939 de werkloozenkaarten alleen verkrijgbaar ziji^ Zaterdag tusschen 34 uur aan het terrein op vertoon van stempelkaart. Zw e m m e n KUNT GIJ NIET ZWEMMEN? Dan moet ge dit lezen. Dat nog lang niet iedereen doordrongen is van de noodzakelijkheid, de zwemkunst te verstaan, kan men dagelijks in onze ko lommen lezen. Vooral in de achter ons lig gende warme dagen zijn er velen slachtof fer geworden van hun onmacht om zich in het water voort te bewegen. De ons verstrekte cijfers spreken wel een duidelijke taal. In het tijdvak van 28 Juli tot 28 Augustus van dit jaar zijn er in ons land 88 personen verdronken, van wie 29 jongens en 4 meisjes beneden den 16-jarigen leeftijd, 50 mannen en 4 vrouwen, terwijl een man nog bij een auto-ongeval verdronk. Ongeveer de helft van dit aantal, n.1. 40. vond den dood bij het baden, omdat zij niet of onvoldoende konden zwemmen of zich te ver in stroomend water waagden. Onder die veertig waren 4 jongens, 1 meis je, 33 mannen en 2 vrouwen. Tegenover deze droeve lyst staat echter een tegenpost, die het vermelden waard is. Dank zij de hulpvaardigheid, dikwijls met gevaar voor eigen leven, konden er ook vele drenkelingen door zwemmers, politieman nen, badpersoneel en leden van reddings brigades gered worden. In de bovenvermel de vier weken werden gered of wisten zich te redden 86 personen, van wie 41 jongens en 11 meisjes beneden den 16-jarigen leef tijd, 23 mannen en vrouwen. Van dit getal werden zwemmend gered: 28 jongens, 9 meisjes, 13 mannen en 9 vrouwen, te zamen 59; zwemmend wist zich eveneens een aantal te redden. Verder werden gered door middel van handreiking 7, met boothulp 4, met reddingshaspel 2, met reddingslyn 5, met een stok met grijptouwen 2, met een touw 2 en met een roeispaan 1, totaal 86. Re- sumeerend verdronken er dus in het tijdvak 28 Juli tot 28 Augustus 88 personen en kon den er 114 gered worden. In het tijdvak 28 Juni tot 28 Juli 1938 waren deze cijfers resp. 54 en 103, terwijl in de maand van 28 Juli tot 28 Aug. 1937 het verdrinkingscijfer 71 en het aantal geredden 116 bedroeg. Hieruit blijkt tevens, dat het aantal doo den door verdrinking een stijging h^eft on dergaan. Daarom, het kan niet genofg her haald worden: Zorgt er voor, dat gij kunt zwemmen; gij zorgt niet alleen voor uw eigen veiligheid, maar ook voor die van an deren! Neemt daarom een voorbeeld aan de 160 zwemmers, die hedenavond hun vaardig- heidsproef in de Overdekte zullen afleggen. Zy willen en zullen veilig zijn voor den ver drinkingsdood. Dammen DAMLUST TE ZUIDSCHARWOUDE. Damlust te Zuidscharwoude heeft Donder dagavond vergaderd. Medegedeeld werd, dat ter herdenking van het 30-jarig bestaan een neerlaag wedstrijd gehouden zal worden, waarvoor zyn ingeschreven: W. D. O. en Voorwaarts van Alkmaar, D.O.S. van Sint Pancras en de clubs te Winkel en Zijdewind. Voorts zal weer gespeeld worden om den Uitenbosgaardbeker. De onderlinge competitie zal 26 Septem ber beginnen. Op den eersten avond zullen simultaan-partijen gespeeld worden. Paarden DRAVERIJEN TE PURMEREND. De uitslag van de gisteren te Purmerend gehouden draverijen om het kortebaankam- pioenschap van Nederland luidt als volgt: Ingeschreven 29 paarden, opgekomen 27. 1. Zus Braun, ber. W. Geersen, eig. T. H. v. d. Zande, Hilligersberg; 2. Princess, ber. L. Ensing, eig. H. v. Rens- woude, Wassenaar; 3. Welkom, ber. J. v. Leeuwen rJ., eig. M. Kout, Edam; 4. Sister Bond, ber. K. Bakker, eig. mevr. Jakobs, Amsterdam. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Hendrik Majoor en Emmerentiana Ha ring. Herre Pieter Appelman en Roelof- je Nauta. Hendrik van den Heuvel en Wilhelmina Josephina de Haas. Antonius Johannes Klaver en Anna Maria Margare- tha Jacobse. OVERLEDEN: Alphonsus Josephus Mertens, gehuwd met Frederika Maria de Jong, 58 jaar. Pieter Bakker, gehuwd met Anna Catharina Koppers, 68 jaar. Hermanus Josephus van der Mey, gehuwd met Elizabeth van Schagen, 77 jaar. Johanna Meskes 22 jaar. Anton Derk Holtes 4 jaar. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p, 5 regels, uitsluitend contant. 147. In een kamer van den grenswachter werden ze opgesloten. Angstig piepte de Toekan en de jongens begonnen hard te huilen. „Laten we die rare wezens wat eten geven", stelde een der wachters voor. En dat hielp. Nadat ze gegeten hadden, konden ze weer met elkaar overleg plegen en het was prettig, dat niemand hen kon verstaan, 148. In de nacht probeerden ze door het raampje te klimmen. Maar Jan kon er niet doorkomen en Flip ook niet. „Laat mij er uit", stelde Toekan voor. „Ik ga hulp halen". Dat lukte en weg vloog Toekan. De maan lachte nu mee en dacht: „Die jongens weten overal raad op. Ik ben nieuwsgierig hoe dat avontuur met die jongens zal aflopen". .1 I

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9