Agenda Praag wacht rustig af. Groot vertrouwen in Beneej. gevormd. Vóór 40 jaar is de Meelfabriek afgebrand. Grensincident te Asch. Arrestaties van Tsjechen te Weenen. Praag protesteert. Zaterdagavond hebben zich by deze ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN ABONNEEREN, ONT- VANGEN DE VOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. EERSTE BLAD. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) Er zijn veel verschrikkelijke dingen op deze wereld, maar een der allerver schrikkelijkste is voor een journalist tenminste het telefoneeren vanuit Met spoed ontboden politieversterkingen en militairen kwamen direct met pantser auto's ter plaatse. De douanebeambte Wolf werd licht aan de knieën gewond. De douanier Pergel liep wonden op aan hoofd en lichaam. Op het terrein heeft men ®ver' blijfselen van handgranaten van Duitsch maaksel aangetroffen. Volgens deze zelfde inlichtingen konden Tsjecho-Slowakije. Sinds eenige dagen de aanvallers niet geheel worden geidentifi- J_ 1!'. i i I Annv/1 TV/T/-»v* TclPfhO-SlO W33K" ceerd. Men verklaart aan Tsjecho-Slowaak- sche zijde niet te weten of men hier te doen heeft met een overval van Duitsche storm- afdeelingen dan wel van militaire formaties De overval werd onder begunstiging van de duisternis uitgevoerd. De aanval duur- de vijftien minuten, waarna de aanvallers een stad te zijn, die dan toch in het zich bij de aankomst van Tsjecho-Slowaak- brandpunt der wereldbelarigstelling sche pantserauto's terugtrokken. Uit cte ge- staat. vonden overblijfselen van Duitsche hand granaten blijkt, dat deze van het laatste type zijn, met een brandduur van zeven minuten zijn de lijnen overbelast en wie geen staats- of militair gesprek moest voeren, kan uren wachten voor hij aan de beurt komt. Het is een van de weinige dingen die hier in Praag aan een abnormalen toestand herinnert; wie hier uit het buitenland aankomt, zou niet zeggen in Zeker, de straten zijn voller dan toen ik hier eenige maanden geleden was, men groept samen en gritst den krantenverkoo- pers het laatste nieuws uit de handen, in de verschillende café's is vrijwel geen plaatsje onbezet, en wat men er doet, bestaat, zooals alle goeds, uit drieën: men drinkt zijn koffie, leest de eene krant na de andere en luistert. Ik zag zelden of nooit een volk dat in toch zéér zeker benarde tijden zich zóó goed weet te beheerschen als het Tsjechische. Men weet wat er op het spel staat en is volkoman klaar om als het nu eenmaal niet anders kan op te treden.. Deze zelfbeheersching aldus vertelde men mij hedenmorgen op het ministerie van binnenlandsche zaken ligt ons in het bloed. Wie zijn oor in de meest verschillende kringen te luisteren legt, zal hooren dat men te Praag van het onderhoud tusschen Hitier en Chamberlain niet al te veel verwacht, en hij zal ook hooren dat men over het alge meen zéér sceptisch staat tegenover de hulp der Engelschen. Dit in tegenstelling met den steun der Franschen en last not least der Russen. Ons, Nederlanders" zal dat mis schien verwonderen, maar mij wees men er op, dat het Slavische bloed zich niet ver loochent. Praag leeft eigenlijk zooals het altijd leeft, men gaat niet minder dan anders uit, men maakt zich geen zorgen voor den tijd, hoopt dat alles nog goed zal afloopen en is vol ver trouwen op den president, van wien ik den indruk kreeg, dat het optimisme hem bij ai de moeilijkheden nog niet verlaten heeft, Er is niemand, die met zekerheid iets weet, of het moest al zijn de zekerheid dat men niets heeft nagelaten om zich tot het aller uiterste te verdedigen. Momenteel is het rustig, zoo langzamerhand is men aan „eeni ge incidenten" gewend en men zou verbaasd zijn te hooren, dat er een dag zonder plaat selijke onlusten voorbij gegaan was. Zoo is de mensch hij went aan alles. Het D.N.B. over schietpartijen In de buurt van Grottau zouden Sudeten- Duitschers, hoofdzakelijk vrouwen en kin deren ,toen zij op Rijksduitsch gebied wilden komen, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, door Tsjechische soldaten, die op een hoogte lagen, uit twee machinegeweren beschoten zijn. Eenige vrouwen keerden toen met haar kinderen terug, terwijl de anderen haar weg voortzetten. Daarop openden de Tsje chen opnieuw het vuur. Twee vrouwen en drie kinderen zouden door schoten gewond zijn Sudeten-Duitschers naar Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens de laatste inlichtingen het aantal der naar Duitschland gekomen Sudeten-Duit schers thans tot 84.000 gestegen is. Voorts zouden volgens het D.N.B. even eens pl.m. 5000 Hongaren uit Tsjecho-Slo wakije naar Hongarije zijn uitgeweken Het Tsjechische leger is eensgezind. Radio Weenen had gisteren in de Tsjechi sche taal een bericht uitgezonden, dat zich in het Tsjechische leger twee richtingen af- teekenden, de een wel en de ander niet bereid om aan alle Sudetenduitsche eischen te voldoen. In verband hiermede, heeft d Tsjechoslowaaksche minister van defensie het agentschap Ceteka gemachtigd het vol gende te verklaren: „Het Tsjechoslowaak sche leger, getrouw aan de grondwet en de landswetten, geeft er zich rekenschap van, dat het zich in de politiek niet kan en mag mengen. De politek is een zaak van de re geering en van den president der republiek, aan wier zijde het leger zich hecht en eens gezind schaart. Tusschen het volk, de re geering en het leger is de eenheid zoo mooi en volmaakt, dat hun vijanden hierin, be drogen uitkomen. Dat is de reden der zin spelingen en leugens. Het Tsjechoslowaak sche volk kent en verwerpt ze". Vluchtelingen te Praag, i c i Bij stroomen komen vrouwen en kinde-I Sudeten-Du,tsch Vrijwilligerskorps ren meestal zonder eenige bagage hier in Praag aan, voor een deel worden zij in de bekende „Massaryk-Heime" ondergebracht en ook het „Roode Kruis" en de „Rote Wehr" een marxistische organisatie doen alles om hen voor de allerergste nood te behoeden. Wie deze stumperds hier ziet aankomen en uitgehongerd ziet aanvallen op het hen in verschillende lokalen gegeven voedsel, denkt aan de dagen toen bij ons de Belgische vluchtelingen over de grens kwa men. In dit opzicht herhaalt zich de geschiede nis van 1914. Het begin is er Of ze zich ook verder herhalen zal? Niemand kan het U zeggen. Een werk woord wordt door allen tot in den treuren vervoegd. Van den vroegen morgen tot den laten avond en dat werkwoord is „af wachten". Kalm, vastberaden, zonder over bodige illusies op een overwinning van het Tsjechische standpunt. Hedenmiddag zei mij niet de eerste de beste het volgende: „Wanneer wij maar zeker waren van de hulp der Engelschen en Franschen, „dann wiirden wir loschlagen' Maar toen ik op deze opmerking dieper in ging, verklaarde hij mij: „En als dan toch dat plebisciet gehouden moet worden en zelfs Frankrijk schijnt daartoe over te hellen dan in vredesnaam nog maar liever een stuk gebied verloren dan duizenden voor het leven verminkten. Alhoewel, dan dan is het uit met ons land De „man in the street" dringt tot de eigen lijke oorzaken van al deze ellende niet door. Hij ziet enkel en alleen het begeerige Duitschland, hij wantrouwt den Duitscher, hij wijst mij telkens weer op Oostenrijk en het is hem niet aan het verstand te brengen dat dan toch ook de Tsjechen niet vrij uit gaan. Geen reden tot angst. Tenslotte nog een een enkel woord over onze landgenocten, hier in Praag en elders. Het is van bevoegde zijde gezegd, dat er vooralsnog geen reden was om te vertrek ken, die hier niets te doen heeft, kan beter wegblijven, maar voor een zich angstig ma ken is geen enkele reden aanwezig. Intus- Sebekowski, de perschef der Sudeten- Duitsche partij, die gisteravond te Ber lijn is aangekomen, heeft voor de bui- tenlandsche persvertegenwoordigers het volgende verklaard: Ons antwoord op de ontbinding van de Sudeten-Duitsche partij is het vormen van een vrijwilli gerskorps, dat met de wapenen voor de vrijheid van ons volk zal vechten. Het korps zal op Duitsch grondgebied langs de grens van het Sudeten-Duitsche ge bied worden gestationneerd en gereed worden gehouden om tusschenbeide te komen ter bescherming van het Sudeten- volk, wanneer dit noodig zal worden geacht. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een bericht uit Asch, meldende, dat Henlein bevel heeft gegeven, dat Zaterdag „de ge- heele grens van het vaderland" bezet zou worden door „vrijkorpsen van Sudeten- Duitschers". Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat het be stuur der Sudeten-Duitsche party hierover een proclamatie van de volgende strekking heeft uitgegeven: Op 1 October 1933 procla meerde Henlein onder de Sudeten-Duitsche bevolking het „vaderlandsche front van Sudeten-Duitschers", met de loyale bedoe ling den Duitschers, die in den Tsjechischen staat leven, door een billijk accoord met het Tsjechische volk hun vitale rechten te verzekeren. Gedurende vijf jaren hebben de Sudeten-Duitschers bewezen, dat hun bedoeling ernstig gemeend was. Thans moet geconstateerd worden, dat al hun pogingen schipbreuk hebben geleden door de onver zoenlijke houding der Tsjechische macht hebbers. De laatste weken hebben de Tsje chische leiders het masker afgeworpen. De regeering te Praag is den toestand niet meer meester. Benesj beliegt en bedriegt zijn volk over den werkelyken toestand. Hij is te laf om den boer en arbeider de ineenstorting van zijn politiek te bekennen. Benesj ziet in een Europeesche catastrophe zijn laatste hoop in het volle bewustzijn der gevolgen. Hij laat op het ontwapende Sudetenvolk zijn bolsjewistische, hussitische horden los in de Alkmaar, Maandag. Als er één brand is waarover in het Alkmaarsche corps nog altijd wordt ge sproken, dan is het de brand welke op 18 September 1898 de Alkmaarsche Meel fabriek verwoest heeft. Dat was gister 40 jaar geleden en wy publiceeren zonder er iets aan te ver anderen of aan toe te voegen het vol gende uittreksel uit het notulenboek van het Vrijwillig Brandweercorps „Burger plicht" van het jaar 1898. Het geschrevene is van de hand van den heer F. H. Ringers Sr. „Is de 18e September een dag bijzonder bekend in de geschiedenis van Alkmaar als de bangste dag tijdens het beleg in 1573, ook nu zou het een dag wezen, welke niet makkelijk door de inwoners dezer stad zal vergeten worden. In den avond van den 18en September 1898, des avonds omstreeks half negen, ontstond brand in een der pakhuizen der meelfabriek, directeur de heer Canters, aan de Noorderkade, overzijde Kanaal. De spuit van het korps Turnclub, daar door het best in de gelegenheid door zijn nabijheid, was het eerst aanwezig, doch eer er alarm werd gemaakt, was ook Burger plicht met de spuiten aanwezig, spoedig gevolgd door alle andere spuiten. Reeds was door eenigen van het personeel der fabriek de brandkraan der waterleiding in werking gesteld, doch zonder effect. De fabriek bestond behalve het woonhuis van den directeur, uit vyf groote gebouwen, ingericht voor pakhuizen, machines enz. De brand was o.-tstaan op den poetszol der van het pakhuis naast het woonhuis, reden waarom Burgerplicht met groote moeite post vatte op het zinken dak van het vier verdiepingen hooge woonhuis, doch tevergeefs. Aangezien de pompen niet in staat waren het water zoo hoog op te voeren, kon de voortgang van den brand aldaar niet gestuit worden en waren de klimmers verplicht door een dakraam te vluchten, daar ook de wind gedraaid was en de vlammen over het woonhuis heen joegen. Nogmaals werd getracht binren door de slangen naar boven te krijgen, doch een maal daar zijnde moest men wederom vluchten, aangezien het woonhuis, een ge meenschapsdeur hebbende met de fabriek, beneden begon te branden. Het huis was niet te redden en in een oogenblik stonden alle gebouwen gelijktijdig in brand, waar op den spuitgasten order werd gegeven zich terug te trekken en te trachten de belen dingen voor brand te bewaren. De brand had zulk een hevigen omvang, de hitte was zoo groot, dat zelfs de steiger aan het schen zijn maatregelen genomen om wanneer uniform van een van haat vervulde Tsjechi- het inderdaad noodig zou zijn het land te Sche soldateska. Een naamlooze verlaten, den Nederlanders dit vertrek mo gelijk te maken. Doel van dit schrijven is U er nog eens op te wijzen, dat er geen grond is zich angstig te maken. Ook deze soep niet gekookt in een gewone, maar meer in een heksenketel, is niet zóó ziedend heet als verschillende bladen het wel doen voorkomen. Wie dat meenen mocht, is er naast en van een paniek of wat daar op lijken mocht is geen sprake. En wanneer men in Praag zoo rustig is en zich op het oogenblik beheerscht, kunnen wij het in Nederland zeker Angst men kan het zich niet genoeg voorbehouden is altijd de slechtste raad geefster geweest Uit gezaghebbende bron wordt te Praag melding gemaakt van een grensincident by beproeving teistert ons Sudeten-Duitsche vaderland. Tienduizenden landgenooten, die streden voor hun volk, moesten over de grens vluch ten om hun leven te redden of te voor komen, dat zy als gijzelaars werden ont voerd. Millioenen blijven overgeleverd aan vreemd geweld. Het geval van uitersten nood is gekomen. Laat ons derhalve het vol kerenrecht tot zelfverdediging opeischen, een recht, dat in alle tijden is toegepast. Laat ons dus te wapen snellen en een „vrij korps van Sudeten-Duitschers" vormen". De persdienst der Sudeten-Duitsche partij heeft verder het volgende meegedeeld: De regeering te Praag heeft Vrydag schorsing van de actie der Sudeten-Duitsche partij uitgevaardigd. Ten aanzien hiervan stelt de Sudeten-Duitsche party vast: 1. Het Praag- sche besluit is illegaal. Geen wet biedt - de basis voor schorsing van de actie der Su- STtop Sudeten-Duitsch gebied. Ongeveer I ShSfgÏn w^Tkunn'en no^mïn, wflke 150 tot 200 personen hebben, gebruik ma-1 de maatregelen rechtvaardigt. 2. Aangezien kend van handgranaten, geprobeerd een overval te plegen op het nieuwe stadsge deelte van Asch. Zij hadden het gemunt op de douanepost. de schorsing illegaal is, heeft ze ook geen rechtskracht. Elke vervolging tegen een partylid wegens verdere activiteit der par tij, aal eveneens illegaal zyn. 3. De schor sing van de activiteit der partij heeft ook tactisch geen uitwerking, omdat de politieke organisatie der Sudeten-Duitschers zich niets door een regeering laat voorschrijven, die zichzelf reeds lang buiten de wet heeft ge steld. Alle ambtelijke instanties en leden der Sudeten-Duitsche partij richten zich verder naar de aanwijzingen, die hen via de radio worden meegedeeld. Sudeten-Duitsche vrijkorps telt 40.000 man. De organisatie van het Sudeten-Duitsche vrijkorps is Zondag gereed gekomen. Het heeft een sterkte van 40.000 man, verdeeld in vier groepen. Men zal zich herinneren, dat Berlyn eenige dagen geleden gedreigd heeft met het arresteeren van Tsjechen, die dan als gijzelaars vastgehouden zouden worden. Sinds Vrijdag zijn er nu berichten bin nen gekomen van arrestaties in Duitsch land van willekeurige Tsjechen. Zoo zou- den te Berlijn reeds zestien Tsjechen, om der wie drie leiders der Sokol-organisatie in Duitschland, in hechtenis genomen zijn. Ook functionnarissen van weldadigheids- vereenigingen zonder eenig politiek karak ter en eenvoudige arbeiders zijn gear resteerd. Reuter heeft vernomen dat te Berlijn 22 Tsjechen zijn gearresteerd, die werkzaam zijn bij het Tsjecho-Slowaaksche consu laat of daarmee in verbinding staan. Te Chemnitz moeten zes Tsjechen ge arresteerd zijn, terwijl ook te Hamburg en Keulen arrestaties verricht zijn. Het Tsjechisch persbureau Ceteka be vestigt het bericht van een Praagsch blad, dat ook te Weenen vijftien Tsjechen zijn gearresteerd, onder wie de secretaris van den minderheidsraad, de voorzitter van een liefdadigheidsvereeniging, de hoofd redacteur van een Tsjechisch blad en een leeraaiEenige vroeger gearresteerden zijn vrijgelaten. Het Tsjecho-Slowaaksche gezant schap te Berlijn heeft volgens Havas Vrijdag en Zaterdag stappen gedaan bij den Duitschen minister van buiten- landsche zaken en geprotesteerd tegen de arrestaties van Tsjecho-Slowaak sche burgers. Verder wordt vernomen, dat verschei dene Tsjecho-Slowaken, vooral onderwij zers op particuliere Tsjechische scholen, zijn uitgenoodigd zich bij de politie te melden. De arrestanten, die door de Gestapo zijn aangehouden, konden zich met in verbinding met het gezantschap stollen en men weet niet, waar zij opge sloten zijn. kanaal aan de overzijde begon te branden en B en W. bevreesd voor de andere per- ceele'n en tekortschietende krachten by de brandweer, naar Amsterdam telegrafeer den om de stoombrandspuit „Jan van .der Heiden" te zenden. Tot eer van onze Alkmaarsche bi and weer is hieraan niet voldaan door Am sterdam en het is gebleken niet noodig te zijn geweest. Immers alle spuitgasten heb ben met groote krachtsinspanning volhar dend gewerkt en de hitte getrotseerd zoo dat omstreeks drie uur het gevaar was ge weken, en toen des morgens omstreeks half zeven de manschappen van Burgerplicht konden inrukken, hadden zij niet het min ste de voldoening, het hunne te hebben gedaan, den brand te beperken tot enkel de gebouwen der meelfabriek. De met hooi gevulde gebouwen van den heer Schoen, ever als de volle pakhuizen van den heer D. Visser, geheel gevuld met turven, briquets en andere brandstof fen, waren voor schade gevrijwaard ge- worden, en was de materieele schade groot, de brandweer kon zich verblijden dat niemand eenig persoonlijk letsel was overkomen. Voor hun flink optreden en volharderd werken, ontving de vereeniging van de Alkmaarsche Assurantie My. een premie van 15 voor het bewaren van de perceelen Visser, terwijl B. en W. bij bij zondere dagorder den President Brand meester opdroegen allen spuitgasten hun dank en tevredenheid over te brengen voor de betoonde volharding en krachtige sa menwerking en oide tijdens den brand. IS IR. DE WIT OVERLEDEN? Wij hebben dezer dagen uitvoerig mei ding gemaakt van het vermoeden van overlijden van Ir. De uit Wit uit Enkhui zen, die in Rusland werkzaam was en ge vangen werd genomen waarna hy naar Siberië werd verbannen. Thans wordt vernomen, dat het ministe rie van buitenlandsche zaken stappen zal doen ten einde zoo spoedig mogelijk op heldering in deze raadselachtige zaak te kunnen brengen. Zooals bekend heeft de familie het overlijden reeds per advertentie in diverse bladen bekend gemaakt, maar de stem pels „retour décédé" en „Adresat Oemer" welke op de teruggezonden brieven voor kwamen worden door geen enkele officiee- le instantie aangemerkt als een bewys dat Ir. de Wit zou zijn overleden. Zoolang van het overlijden van Ir, De Wit geen officieel bericht is ontvangen kan op geen enkelen burgerlijken stand hier te lande een overlijdensacte worden opgemaakt. KINDERVERLAMMING. Naar wij vernemen maakt het kind van de familie Van der Heuvel uit Schagerbrug, dat in het Stadsziekenhuis met kinderver' lamming is opgenomen, het naar omstandig heden heel goed. Er zijn geen verontrustende verschijnse len die een noodlottigen afloop doen vree zen. Waar geen nieuwe gevallen werden aan gegeven mogen wij aannemen, dat de ziek te in onze omgeving geen aanleiding tot ver ontrusting geeft. GESLAAGD. Aan de Amsterdamsche huishoudschool zijn voor het diploma kinderverzorging en kinderopvoeding o.a. geslaagd de dames L. Maschhaupt alhier, A. R. Turkstra te Bergen en G. Woelders te Z. O.-Beemster. DE CATECHISATIES VAN DS. WARNERS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat deze week alle cathechisaties van ds. Warners beginnen. Vrijdagavond j.1. is hier over in onze courant een bekendmaking opgenomen waarnaar wij in verband met het bovenstaande, kunnen verwijzen. GESIGNALEERDE AANGEHOUDEN. Door de politie is Zaterdag, 17 September 1938, een persoon aangehouden, die gesigna leerd stond in het Algemeen Politieblad. DE 8 OCTOBER-FEESTEN. In de vergadering van Donderdag 15 Sept. is een besluit genomen, om met 8 October de Forestusstraat wederom te versieren. Het schijnt dat de vele buurtvereeni- gingen voor het komende 8 October-feest haar beste beentje voor zullen zetten. Zoo zal de Lindenlaan ter gelegenheid van het eerste lustrum der Lindenlaan-vereeniging buitengewoon fraai versierd en verlicht worden, terwijl verschillende prijzen be schikbaar zijn gesteld door het bestuur en de winkeliers aldaar voor de mooiste sieringen. ver- EEN BELASTINGPLAATJE GESTOLEN. Zaterdagavond zag een voorbijganger, dat in de hall van gebouw de Unie een persoon zich op verdachte wyze ophield bij de daar aanwezige rijwielen van bezoekers. Hij sloeg hem eenigen tijd gade en meende toen vol doende reden te hebben om hem van dief stal van rij wielbelastingmerken te verden ken. Hij ging de hal binnen, sloot de voor deur achter zich en maakte alarm, waarop inmiddels de politie verscheen en den ver dachte ter plaatse aanhield. Hij bleek in het bezit te zijn van één belastingmerk, dat van een der rijwielen was ontvreemd. De dader de 20-jarige G., afkomstig uit een der bui tengemeenten, is in arrest gesteld en na ver hoor Zondag weder op vrije voeten gesteld. RUSTVERSTORING. Van twee bejaarde zusters in de Hofstraat was sedert eenigen tijd een derde zuster opgenomen, die zenuwpatiënte is en voorwaardelijk uit de inrichting waar in zyn verpleegd werd, was ontslagen. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer ik beschuldig (anti-oorlogfilm); hoofdrol Vic- tor Francen. In het voorprogramma de voornaamste gebeurtenissen van de feesten te Amsterdam. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Hotel de la Poste (rom.-dram.); hoofdrol len Harry Baur, Jeanine Crispin, Georges Rigaud. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer La Habanera (rom.); hoofdrol Zarah Leander. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Maandag 19 September. Kermis te Koedijk. Dinsdag 2C September. Kermis te Koedijk. vrouw weer geestesstoringen voorgedaan met het gevolg, dat zij met een aardappel mesje haar zusters te lijf wilde, waarbij een der gezusters een snede aan de hand heeft opgeloopen. De gewaarschuwde motorpolitie heeft de wonde verbonden en de daderes,- terwille van de veiligheid harer huisgenooten en op advies van den betrokken geneesheer naar het zenuwpaviljoen van het Sint Llisabeth- ziekenhuis overgebracht. RECEPTIE. De feestcommissie welke zich gevormd heeft ter gelegenheid van hét jubileum van den heer Seelen, chef van V. en D„ verzoekt ons mede te deelen, dat er Dinsdagmiddag van 3 tot 5 uur gelegenheid zal bestaan den jubilaris te zijnen huize te complimenteeren. BENOEMING INGETROKKEN. De minister van financiën heeft ingetrok ken de benoeming van een oud-stadgenoot, den heer P. Ensingh, ontvanger der directe belastingen enz. te Lemmer, in eenzelfde functie te Medemblik. DUITSCHE BURGEMEESTERS IN - ALKMAAR. Een achttal burgemeesters uit de stamlan den van Nassau hebben Zaterdag ten paleize aan H.M. de koningin hun gelukwenschen by het regeeringsjubileum aangeboden, ver gezeld van een fraaie oorkonde in een kost bare cassette. Het waren de burgemeesters van Wiesba- den, Dillenburg, Sastein-Diez, Usinger, Weil- burg, Hadamar en Nassau. Deze heeren hebben onder leiding van den heer Sperling, den vertegenwoordiger van den Duitschen verkeersdienst een tocht rond de Zuiderzee gemaakt en zijn daarbj' Zaterdagnamiddag over den Afsluitdijk ge reden. Tegen den avond zyn de burgemeesters in Alkmaar gekomen en hebben daarna een maaltijd gebruikt in Paviljoen Kinhelm aan den Stationsweg. REPORTAGE KAASMARKT. Men schrijft ons: De kaasmarkt vormt altijd een dankbaar object voor den radio-omroep en het zal dan ook zeker a.s. Vrydag niet de eerste maal zijn, dat er een microfoon in de omgeving van de Waag staat. Deze keer zullen er echter niet alleen klankbeelden opgenomen worden van de markt zelf, maar er zal ook worden gespro ken over het behoud van deze markt. De V.A.R.A. zendt namelijk a.s. Zaterdag van 5.05 tot 5.30 uur een door den heer F. A. Hof te verzorgen reportage uit, welke als titel draagt: „De kaasmarkt in Alkmaar be dreigd?" Enkele stadgenooten zullen zich in een korte rede voor de microfoon, tot de luisteraars in den lande richten. Het Alkmaarsch kinderkoor o.l.v. Nico Snel zal een Alkmaarsch liedje zingen, ter- ijl Sanna Klaver de luisteraars iets zal ver tellen over het kaasmaken vroeger op de boerderij. Moge deze uitzending er het hare toe bij dragen, dat de typische Alkmaarsche kaas markt voor ons land behouden blijft. ONZE JUBILEUMPREMIE „40 JAREN KONINGIN". De premie voor onze abonné's, het fraaie album met ruim 400 foto's uit het leven van onze Koningin is een groot succes geweest. Vele honderden vonden hun weg naar be langstellende lezers en dagelijks komen er nog navragen. Een aardige briefkaart uit Zwitserland moge illustreeren, hoe de uit gave op prijs werd gesteld. Hier volgt deze: Mijne Heeren. Door een mijner zeer oude vrienden uit Alkmaar, kreeg ik het oor uw krant uitgegeven premie-exem- Ulaar der 40-jarige regeering onzer be minde konmgin Wilhelmina, haar jubi leum daardoor herdenkend, tegelijk met aar verjaardag. Ik woon in Zwitserland V8ar en 35 jaar te Lausanne. Een hotelhouder alhier, wiens vrouw ik het prachtig uitgevoerde boek toonde, zqu f ...ga?rne 2ullc een boek bezitten, deze J Is een groote bewonderaarster van vpoi6^ en in bun botel komen zeer veel landgenooten WitSelSChe faTnilie is al in het bezit nop V3n boek' maar er zÜn wellicht ïw nog verzuimden een exem- eelecrp 1 °men kalen. Om dezen nog in de finv i Stellen een fraaie kerinne- Zihfwfi er l reg?eringsjubileum te houden, Tantni v, geslaagd nog een zeer beperkt aantal boeken te verkrijgen. Als deze op zbn tTT u*, onherroepelyk uitverkocht atoêha^f kGnd kost het album 75 cent. 95 cent °nS bureau' franco per po?'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2