VIM; reinigt alles E WIND BLAAST. ^Binnenland Voorde najaarsschoonmaak %euMetm Vch1oUen gespeerd in de lange avonden. En de kinderen thuis van school met hun spelletjes - stekelbaarsjes vangen .sPe T0n r~ en de oudïes aan het spin- nnnt Ulsterl En in Engeland, féi" i1 °,p de Theems tusschen de water ig f m .f dagen in Normandië en in Duitschland trok de jeugd de bosschen inm Buenos Aires de hel! De toestand van Prinses Juliana. Brand in een trein. 2 TWEEDE BLAD. Deze week nog naar Soestdijk terug? Men meldt ons van officieele. zijde, dat de gezondheidstoestand van prinses Juliana steeds vooruitgaande is. Toch gevoelt zij zich, tengevolge van de hooge koorts in de eerste dagen der ziekte, nog vermoeid. De behandelende geneesheer acht het waarschijnlijk dat het vertrek naar Soestdijk deze week zal kunnen plaats vinden. Gedurende de eerstvolgende weken zal H. K. H. ook dan nog grootere in spanningen moeten vermijden. Motor van dieseltrein in brand gevlogen. Gistermiddag omstreeks half vijf is op het traject EindhovenWeert één der motoren van den uit drie wagons be- staanden dieseltrein Amsterdam—Maas tricht ter hoogte van Maarheeze bij Weert in brand gevlogen. De bestuurder bemerkte dit bijtijds en bracht den trein tot stilstand. Men heeft den brand spoedig kunnen blusschen met de in den trein aanwezige apparaten, waarna de wagon is los gekoppeld. De passagiers bewaarden hun kalmte en stapten onmiddellijk over in de andere twee wagons. De trein had slechs geringe ver traging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskundigen een onderzoek naar de oorzaak van den brand zullen instellen. MOEILIJKHEDEN IN MARKT- EN STRAATHANDEL. Audiëntie bij minister Romme aangevraagd. De moeilijkheden, waarin de markt- en straathandelaren, zoowel door de mis lukking van den inlandschen fruitoogst, als door den beperkten aanvoer van bui- tenlandsch fruit en de moeilijkheden waar mede het vischbedrijf heeft te kampen, verkeeren, heeft het dagelijksch bestuur van het landelijk verband van organisa ties, betrokken bij den markt- en straat handel, aanleiding gegeven een audiëntie bij den minister van sicoale zaken aan te vragen. GESCHENK VOOR DE KONINGIN UIT DE NASSAUSCHE LANDEN. Burgemeesters van negen Nais- sausche steden bieden marmeren cassette aan. Zaterdagmiddag heeft H. M. de koningin in audiëntie ontvangen acht burgemeesters van in Nassau gelegen steden, die haar, ter gelegenheid van .aar veer tig-jarig re- geeringsjubileum, namens de negen Nas- sausche steden een geschenk kwamen aanbieden uit het stamland van het huis Oranje-Nassau, waar nog steeds zoovele historische monumenten de herinnering aan dit geslacht levendig houden en dat door zijn geschiedenis zoo nauw met de geschiedenis van het Nederlandsche vor stenhuis is verbonden. Het geschenk bestaat uit een zeer fraaie marmeren cassette, vervaardigd van ge- f- I iP ELKE BUS EEN BON VOO* GESCHENKEN polijst bruin-geaderd marmer, afkomstig uit het Lahngebied. Aan den bovenkant draagt de cassette in- brons het koninklij e Nederlandsche wapen met de wapenspreuk „Je maintiendrai". terwijl zich aan de zijkanten de negen wapens bevinden van de Nassausche steden, welke het geschenk aanbieden: Wiesbaden, Siegen, Nassau, Weilburg, Dillenburg, Hadamar, Diaz> Usingen en Idstein. Aan de hoeken is de cassette met fraai bewerkt brons beslagen Zij gaat vergezeld van een oorkonde met opdracht, welke eveneens fraai is bewer en voorzien van het wapen van Willem den Zwijger. Van de genoemde negen steden was oe burgemeester van Siegen verhinder persoonlijk aanwezig te zijn. Zij zullen gedurende het korte verblijf m ons land verschillende plaatsen bezoeken, waaraan historische herinneringen der Nassaus verbonden zijn, o.a. het Loo, het Mauritshuis in den Haag, en gister gingen zij naar 't oude verblijf der Oranjevorsten te Leeuwarden, waar de commissaris der koningin in Friesland den burgemeesters een thee aanbood. Voorts werd een bezoek gebracht aan jhr. Thomasse a Thuesink van der Hoop van Slochteren, burgemees ter van Slochteren (Gr.), een der beste genealogisch-heraldische kenners van de geschiedenis van het huis Nassau, die reeds meer dan vijftig maal voor studie-doel einden de Nassausche landen bezocht. Per autobus ging het over den afsluit dijk naar Amsterdam terug, waar de burge meesters vandaag ten stadhuize officieel ontvangen werden door den burgemeester van Amsterdam. OOSTENRIJKSCHE PASSEN VERVALLEN MET 1 JANUARI A.S. Het Duitsche consulaat-generaal vestigt er de aandacht op, dat de thans nog geldige Oostenrijksche passen na 31 December 1938 hun geldigheid verliezen. Bezitters van Oostenrijksche passen moeten derhalve vóór dezen datum, onder overlegging van hun pas en van drie foto's een Duitsche reispas bij het Duitsche consulaat-generaal te Am sterdam, Museumplein 19, aanvragen. Met de inruiling wordt vandaag begonnen. VESTIGT MEN EEN INRICHTING, ALS MEN EEN BESTAAND BEDRIJF OVERNEEMT? Op 2 Mei j.1. nam de bakker J. K. te Smilde een bakkersbedrijf over in een be staande bakkerij aldaar, zonder vergunning als bedoeld in de vestigingswet-kleinbedrijf. De vorige week moest hij zich verant woorden voor den kantonrechter te Assen wegens overtreding van genoemde wet. Primair was hem ten laste gelegd, dat hij te Smilde op 2 Mei een inrichting voor de uitoefening van het bakkersbedrijf had ge vestigd, zonder vergunning als bedoeld in de vestigingswet-kleinbedrijf, terwijl hem subsidiair was ten laste gelegd, dat hij zonder bedoelde vergunning een bestaand bedrijf had voortgezet. Als verdediger trad voor den verdachte op mr. J. Verdoorn uit Assen, die naar voren bracht, dat er geen sprake van een vestiging van een inrichting is, als een bestaande in richting wordt overgenomen. Wat het subsidiair ten laste gelegde betreft wees pleiter er op, dat het voortzetten van een zaak op 2 Mei nog niet strafbaar was. Toen bestond nog het hiaat in de wet, het welk is weggenomen bij een ministerieel besluit van 17 Mei j.1. In zijn vonnis zeide de kantonrechter, dat hij het primair ten laste gelegde niet be wezen achtte, zoodat verdachte daarvan werd vrijgesproken; het subsidiair ten laste gelegde achtte hij wel bewezen, doch niet strafbaar. CONGRES DER R. S. A. P. Te Rotterdam is Zaterdag, gister en heden het derde congres der Revolutionnair- Socialistische Arbeiderspartij gehouden. Zaterdag opende de voorzitter, de heer H. Sneevliet, deze bijeenkomst met een be schouwing over de houding van de R. S. A. P. tegenover den huidigen toestand. Hij achtte het heelemaal niet uitgesloten, dat bij een eventueelen oorlog Nederland er in ge mengd zal worden. De Spaansche kwestie, de oorlog tusschen China en Japan, de con flicten tusschen Japan en Rusland noemde hij voorbeelden van een waarschijnlijk on vermij delij ken oorlog. Het grootste gedeelte van de redevoeuiv van den heer Sneevliet werd bestee a< Nederland. Het fascisme achtte spr. een g gevaar voor Nederland. Hét mditairn>me viert'hoogtij en volgens spr. is het ka in - Coljjn een kabinet van oorlogsvoorberei Na de pauze werden eenige resoluties De- habdeld en goedgekeurd. ,ul-pn Vervolgens kregen de diverse afdee i g gelegenheid hun op- en aanmerkingen e treffende het beleid van het bestuur R. S. A. P. te kennen te geven. Gister werd het congres der R> S. A. voortgezet. Het partij bestuurslid F. Bosman bespra de resolutie betreffende het z.g.n. h°naen- sche bureau. Er is z.i. voor de R- S. A. geen enkele reden om op door vorige con gressen genomen beslissingen inzake he Londensche bureau terug te komen. Het congres betuigde verder zijn volle in stemming met de poging om revolutionnair- socialistische groepeeringen en partijen to aaneengesloten internationaal optreden in internationaal verband te brengen op de grondslagen van onverzoenlijken klassen strijd, internationale solidariteit en het ge bruik der oorlogsverhoudingen tot omver werping van het kapitalistisch regiem. In de middagzitting werd een resolutie aangenomen, waarin de partij zich uit spreekt vóór de aaneensluiting van Neder landsche revolutionnaire minderheden der arbeidersbeweging in. de Nederlandsche sectie van het I. A. F., voor den strijd tegen den oorlog en de nieuwe verslechteringen die de arbeidersklasse bedreigen. De bestuursverkiezing had-" het volgende resultaat: H. Sneevliet voorzitter, T. Jansen secre taris en A. Langkemper penningmeester. Na de sluiting van de openbare bijeen komst werd met de huishoudelijke ver gadering begonnen, die vandaag voortgezet Wordt. EINDE ZOMERTIJD OP 2 OCTOBER. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen eraan herinnerd dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal eindigen den tweeden Octöber a.s., te drie uur in den voormiddag. SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. Toen Zaterdagmiddag te kwart voor drie de vereenigde vergadering van de beide kamers der Staten-Genéraal door mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk werd geopend, zagen op dat tijdstip dë nieuwsgierigen, die zich aan het Noordeinde hadden opgesteld, het hofrijtuig bij het paleis voorrijden. Te ongeveer vijf vóór drié Verliet de minister van Binnenlandsche Zakén, de heer H. van Boeyen, gekleed ih ambtègewaad, het paleis, daarbij uitgeleide gedaan door den thesau rier van H. M. de koiyM^p. v Voorafgegaan en gevolgd door een deta chement huzaren, reeds de koets naar het Binnenhof, waar een eerewacht van huzaren te voet de karabijn presenteerde en de minister na het uitstijgen door de commissie van in- en uitgeleide aan den ingang van het gebouw der Tweede Kamer werd be groet. Het belangstellende publiek was weinig talrijk. r Ook in de Staten-Genéraal zélf was de opkomst dit jaar minder groot dan andere jaren. Na de sluiting der zitting vertrok de kleine stoet op gelijke wijze weder naar het palejs Noordeir.de. FIETSENDE KNAPEN OVERREDEN EN GEDjOOD. In de Biezenstraat te Nijmegen is de 14- jarige F. M., die met zyn fiets den weg over stak en- viel, terecht - gekomen, voor een juist passeerende vrachtauto, bestuurd door den heer W. W. uit Boxmeer. Het ach terwiel -van den vrachtwagen ging den jongen over het hoofd. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst Heek te zijn overleden. Zaterdagmiddag om half twee is op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een der gelijk ongeluk gebéurd. Een 15-jarige jongen op een racefiets werd aangereden door een gemeente-autobus. De jongen kwam onder het voorwiel terecht en werd op slag gedood. dat uit- het ad PRIJSVERSCHIL BIJ UITVOER VAN GROENE ERWTEN, SPLIT- EN PARELERWTEN. Van bevoegde zijde vernemen wjj. overwogen wordt, het verschil bij voer van erwten af te schaffen. Inmiddels is met ingang van gister thans bij uitvoer geldend prijsverschil i per 100 K.G. voor groene erwten en ad f 1 40 ner 100 K.G. voor split- en paiel- het prijsverschil Zaterdag j.1. niet was ge- f'Vooris wordt ons medegedeeld. det de ter- mijn waarbinnen fixatie van het prUsver* «üwi dient te worden aangevraagd, met ingang van 18 September 1938 van 8 dagen tot 4 dagen na afsluiting der betref exporttransactie wordt verkort. WACHTMEESTER OP DE FIETS AANGEREDEN. Zondagmiddag is ter hoogte van den Bosscheweg te Tilburg een vry ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarvan de wacht meester Hendriks van de brigade der mare chaussee aldaar het slachtoffer is geworden. De wachtmeester reed per rijwiel uit e Lancierstraat in de richting van den Bos scheweg. Ter hoogte van laatstgenoemden weg naderde een stationtaxi, welke in de richting van de stad reed. De wachtmees ter heeft vermoedeli'1. de auto niet gezien. Hoewel de chauffeur remde, was een aan rijding niet te vermijden. Hendriks werd in de flank aangereden. Met een hersen schudding en een zeer ernstige schouder fractuur is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn' toestard is wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. CHRISTELIJKE FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Geen staking voor een politieke actie. Te Rotterdam heeft de Nederlandsche bond van christelijke fabrieks- en trans portarbeiders haar halfjaarlijksche verga dering met de leden-koopvaardijvaarders gehouden. Het eerste deel der vergadering was gewijd aan de bespreking van de collec tieve arbeidsovereenkomst, afgesloten met den bond van werkgevers ter koopvaardij, welk contract kan worden opgezegd voor of op 30 September. Daarna hield de bondsvoorzitter, de heer W. Strijbos Pzn. uit Den Haag, een inlei ding over de vraag: in hoeverre is samen werking met andere organisaties wensche- lijk, noodzakelijk en geoorloofd te achten? Spr. betoogde, dat in het algemeen sa menwerking met de andere richtingen in de vakbeweging wenschelijk, noodzakelijk en geoorloofd is. De mogelijkheid bestaat- ech ter, dat qp een gegeven moment de samen werking niet langer geoorloofd is. Uit kan •het geval zijn, wanneer blijkt, dat een der andere organisaties door middel van staking een politieke actie wil voeren, zoodat het conflict van aard verandert. De christelijke vakbeweging aanvaardt als uiterste mid del, als alle vreedzame middelen uitgeput zijn, de staking, doch als zij meent, dat er op deze wijze niets meer voor de arbeiders te bereiken valt, zal zij dit wapen, dat een tweesnijdend zwaard, is, niet hanteeren. Zy staat voorts op het standpunt, dat de hoofdbesturen leiding hebben te geven en niet de uitvoerders zijn van den wil der le den, gelijk de syndicalistische opvatting is. gewoon- en buitengewoon lager onderwijs is de sluiting niet verlengd, aan de laatst bedoelde scholen zal het onderwijs dus van daag hervat worden. Te Naaldwijk de scholen weer open, In overleg met de geneeskundige autori teiten is besloten, alle scholen te Naaldwijk, Maasdijk en Honselersdijk, die in verband met de kinderverlamming van 7 September j.1. af gesloten waren, vandaag weer open te stellen. De kinderverlamming is tot één ge val beperkt gebleven. Nieuwe gevallen te Gouda en Rijnen. Te Gouda is een vijfjarig meisje door kinderverlamming aangetast, waardoor het totaal aantal gevalien op 20 is gekomen. De sluiting der scholen is verlengd tot a.s. Woensdag. Dan zal een nadere beslis sing worden genomen. De bewaarscholen en kinderbewaarplaat- sen blijven gesloten tot nader order. Ook in IJselmonde zullen de scholen voorloopig nog gesloten blijven. Bij een zesjarig meisje te Ryssen is kin derverlamming geconstateerd. Een ander kind uit die gemeente is, als vermoedelijk lijdende aan kinderverlamming, opgenomen is een ziekenhuis 'e Almelo. HET STOOTEN VAN HET S S. PLUTO. De kapitein voor een maand geschorst. De Raad voor de Scheepvaart deed Za terdag uitspraak inzake het tegen den grond stooten van het stoomschip Pluto bij den toegang tot het Drogden kanaal op 3 April j.1. en schorste den gezagvoerder voor den tijd van een maand. De raad was van oordeel, dat het stooten is te wijten aan onvoldoende en onvoorzichtige navi gatie van den betrokkene, dus aan diens schuld. De kapitein heeft er zich op beroepen, dat hij zich niet in orde gevoelde en zijn zenuwgestel had geleden door de aanva ring met het Grieksche stoomschip, w elke hij eenige maanden te voren had medege maakt, dat hij aan slapeloosheid leed en zich onder behandeling van zijn geneesheer had gesteld, doch de Raad kon daarin geen reden van verontschuldiging zien. Indien hy zich vóór den aanvang der reis niet wel gevoelde, had hü die niet mogen aanvaar den en indien de ongesteldheid tijdens de reis zich voordeed, had hij den eersten stuurman met de navigatie moeten belasten. KINDEREN EN LUCIFERS. Terwijl de melkrijder O. uit Bussum Za terdagavond tegen 6 uur bussen melk stend te laden bij den veehouder A. de Nooy op den Keverdijk te Weesperkarspel, speelde het 4-jarig zoontje van eerstgenoemden met de jongens van den boer. Spelenderwijze heeft het een brandende lucifer bij den grooten hooiberg gehouden, welke circa 60.000 kilo hooi bevatte. Daar de brandende hoaibefg zich in - de nabijheid van een tweden hooiberg bevond, kon een gevaar lijke uitbreiding van den brand gevreesd worden. Uitbreiding werd echter nog door de brandweer voorkomen, zoodat slechts éér hooiberg is verbrand. KINVERLAMMING. Weer een geval te Rotterdam. Zaterdag is by den directeur van den G.G. en G.D. te Rotterdam een geval van kinder verlamming aangegeven. Het betreft een jongetje van vier jaar, wonend aan de Rechter Maasoever. Op advies van den inspecteur der Volks gezondheid voor Zuidholland heeft de bur gemeester besloten óm de sluiting van scho len voor voorbereidend onderwijs en van de kinderbewaarplaatsen, welke tot en met Za terdag j.1. was bevolen, tot nader te bepalen datum te verlengen. Voor de scholen voor PRINS BERNHARD GEEXAMINEERD RUITER. Het eindigen van den cursus aan de Rij school te Amersfoort heeft Zaterdag, in afwijking van andere jaren, een zeer bij zonder feestelijk karakter gedragen, omdat ook prins Bernhard behoorde tot de leer lingen, die eindexamen aflegden. In de manege der rijschool hadden eerst dressuurproeven plaats, waaraan ook de prins deelnam. Daarna ging de directeur, overste D. A. Camerling Helmolt, met de instructeurs en de leerlingen naar de Leus- derheide, waar een rallye-paper werd ge reden, die ongeveer 10 K.M. lang was. De prins reed den cross op zyn schimmel „Bunny" mede. Na afloop ging het gezelschap naar het paleis Soestdijk, waar geluncht werd. In den namiddag werden in de filmzaal van het paleis films vertoond, welke door prins Bernhard en ritmeester I. L. D. baron Sirtema van Grovestins zijn opgenomen. Des avonds werd te Maarsbergen een corps- dir.er gehouden, waar ook de prins aanzat. D 40) Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P III. Van langgeleden, van verweg, kwam de klank van oude romantiek, maar heel schraal als de noot van een vriendelijke, zilveren bel, die niet opgewassen was tegen dit gekerm, kwamen oude, onsterfelijke na men Magellaan, die jachthond van de wereld; woedend jankend, snuffelend naar openingen, opdat hij den aardbol zou kun nen omzeilen, was hij de zilveren rivier op gevaren. Sebastiaan Cabot, de grimmige strooper, die de slanke Indianen zocht te plunderen, was ook hier geweest. Hij was het, die den grooten stroom Rio de la Plata gedoopt had, de rivier, waar zilver is. En Pedro Gomez, die de grootste expeditie leidde, die Argentinië ooit gezien heeft en die de stad gesticht en gedoopt had. En de vechtende Beresford, de Britsche generaal, die het aan Spanje ontrukte en Whitelock, die haar weer verloorCampbell kon zijn groote grenadiers zien, de gezichten zwart van het kruit, de ruggen.tegen den muur een vreemd land, een vreemde vijand en het gezegende Engeland zoo ver weg En de laatste van de Spaansche onder koningen, met een naam, die klonk als een orgelaccoord, Balthazar Hidalgo de Cisne- ros y Latorre een groot edelman, die ge wond werd in het gevecht tegen Nelson bij kaap Trafalgar, Campbell kon biikans zijn bleek Spaansch gelaat zien, zijn spitse vingers, zyn puntigen baard, zijn pontifica- len gang En van hen was niets overge bleven; niets van Magellaan, niets van Ca bot, niets van Gomez, niets van den dappe ren Beresford, of van den zwaren John Whitelock, of van den voornamen Hidalgo, Stat magni nominis umbra? Neen, ook dat niet; de schaduwen van de groote namen waren verdwenen, de zwakke klank van een zilveren bel gesmoord in het loeien van stervend vee, in het krijschen van ossen wagens, in het pingelen van kooplieden over den prijs van huiden... Maar in de haven kon hij niet aan boord blijven; schepen daar had hij genoeg van! Er bleef niets anders over dan aan wal te gaan, bij hoog water aan een van de twee naargeestige pieren landen en zyn weg te zoeken naar de pleinen, langs den helverlichten waterkant, langs kroegen, waar de zeelui dronken, tot zy neervielen, of neergestoken werden, of beroofd, of ge ronseld; door de slechtverlichte straten, waar men voorzichtig moest loopen, opdat men niet over een hoop vuil zou struikelen, naar de Plaza Victoria, met zyn sombere arcaden, of naar de 25 de Mayo, met zijn kahtedraal en zijn ziekelijke paradijsboomen En uit de huizen kwamen lichtbundels en het geluid van stemmen, het tokkelen van gitaren als kleine trommen, luid gerede twist en het schuifelen van kaarten. Donke re schaduwen en eenzame landverhuizers. Een bleeke, waterige maan, het portaal van een kathedraal, een vrouw met overdreven loop bah!immigranten, bang voor de komende sneeuw, een politieman, stap pend als een kolonel, sombere pampawin den De theaters? Suikerzoete Italiaansche opera, een drakerig Spaansch drama, te heftig voor ieder, behalve voor Latijnen buitenlandsch; schunnig vaudevile, on gelooflijk plat, of in de concertzaal senti- menteele Teutoonsche en Angelsaksische liederen met een gehoor van ernstige, on- critische uitgewekenen een beetje zie lig. Neen! De clubs? O, die vervloekte clubs! Een zee van licht en schorre stemmen, scheeps kapiteins en handelaars'in scheepsbehoef- ten, kooplieden, sprekend over het raadsel van plaatselijke politiek en de veilheid van de overheid, of den prijs van huiden en scheepsvrachten, of hoe een gezagvoerder een aardige duit kon verdienen door goed- koope kleeren of piano's in te voeren. Oh, ze waren gek op piano's hier! gerin kel van glazen en het afstrijken van luci fers, overdreven ceremoriieele begroetingen: „En, kapitein, hoe was uw reis hier heen?" „Nogal goed, kapitein". „Wilt u niet een klein opkikkertje, kapi tein?" „Nou, kapitein, omdat u het bent „Paddy. geef den kapitein een bpetje van wat hij graag En na een poosje zou de whisky de cere monie oplossen en zouden de walgelijke vertrouwelijkheden beginnen. IV. if In de straten viel nu de Junisneeuw, niet de zachte en vlokkige blaadjes van het Noorden, maar de felle, staalharde sneeuw, die rondgierde. En de winden uit de pam pa's snerpten als furiën door de vuile stra ten en hielden stil om te grommen, zooals een hond gromt en nu eens klaagden en dan weer hefig huilden, als een wolf huilt. Er was iets kouds, venijnigs aanOude Iersche schrijvers zeiden, dat de hel koud was An Ait Fuar, noemden zij haar, de Koude Plaats. Ait gan chu, gan chat, gan leanbh, ait gan ghean, gan ghaire, een plaats zonder hond of kat, of kind, een plaats zonder liefde of gelagWas de hei lige Brandan in den winter in Buenos Aires gekomen op zijn reis naar Hy Brazil en had hij in zijn onschuld gedacht, dat hier de hel was? En had hij ongelijk ge had? Wolvenkoude! Zoo moest het in het oude Parijs geweest zijn, toen Villon dief en zanger was en de wolven aan de poorten kwamen tieren., of toen de kruisvaarders weg waren naar het warme Palestina of in Rusland en Siberië een koude naam. Hier was het een hel, maar in Europao, daar was het anders! De zwa re vlokken, zoo stevig, zoo wonderlijk de beladen boomen, de groote witte 'opper vlakte. En in de huizen zegenden de boeren de sneeuw, die den grond warm en vrucht baar zou houden voor het komende jaar opdat het blauwe vlas zou opkomen en dé velden vol koren met de groote vroolykheid van de klaver en de goudgeringde bijen en de turfvuren van Ulster met Kerstmis ophanden en daarna Maria Lichtmis en dan met Maart het ploegen en glanzende kraai en druk bezig in de velden... steeds iets om te verwachten. En niet alleen in Ier land, maar in Engeland, het getingel van bellen en de menschen met roode gezichten en in Duitschland de dikke, zwaarwichtige burgers, die hun huizen verwarmden met eigenaardige proceleinen kachels, die zich inpakten in bont en zwaar waggelden., erg gezellig. En in Frankrijk ook, in de assom- moirs, de geur van wijn in de lucht en de blauwe nevel van rook, opgewonden La- unsche stemmen: „Encore un bock! T'es saoul mon vieux. Flute! Je suis comme le Pont Neuf! Een schorre stem, die een po litiek spotliedje zingt: Cordieu, Madame! !Que faites-vous ici? Cordieu, Madama! !Que faites-vous ici? Ja danse le polka avec tous mes amis! Je danse le polka avec tous mes amis! Buenos Aires, een hel! En het ergste was het vreemde omkee- KtaaiTf"^ t>jd' Hier winter- koude straten, staalharde sneeuw, afval tot steen bevroren bn in Europa weldadige Juni. In Ulster Purperen heidebloemen en in de kleine baaien van Antrim werden door mannen (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6