LAATSTE BERICHTES. I AMSTERDAMSCHE BEURS Tsjechische regeering doet beroep op 't volk. De wereldpers over de besprekingen te Londen. Fransche ministerraad gaat accoord. Interview met Hitier. Trein contra vrachtauto. HEILOO Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. STOMPETOREN vergadering"^ weerziens" sloot z« deze TWEEDE BLAD. De regeering heeft het volgend be roep tot de natie gericht: „Leden der regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben gisteren hun conferentie beëin digd met een gemeenschappelijk voor- stel. De regeering van Tsjechoslowakije noo- digt de openbare meening van het land uit de berichten, welke hierover gepubliceerd zullen worden, kalm op te nemen, bewust van het feit, dat alle bevoegde constitutio- neele factoren, de president der republiek en de regeering, evenals de vertegenwoor digers van het volk een permanente activiteit in acht nemen en in contact blij ven met alle regeeringen van bevriende staten. De regeering zal den toestand en de resultaten der Fransch-Engelsche be raadslagingen onderzoeken en bezien naar de noodzakelijkheden en werkelijk vitale belangen van den staat Tsjecho slowakije. De regeering zal slechts in staat zijn deze belangen te waarborgen, indien zij den steun zal hebben der openbare meening, van haar strikte discipline en haar kalme waardigheid. Wij noodigen alle burgers uit in deze oogenblikken hun volledig vertrouwen te bewaren in de verantwoordelijke factoren in volledige overeenstemming en het volle bewustzijn van het werkelijke welzijn van den staat en de natie, zoomede van de ga rantie van zijn toekomst, en zulks in den geest der jongste manifestaties van den president der republiek en leider der re geering". de rede van Mussolini. De Duitsche „Völkischer Beobachter" is enthousiast over Mussolini's redevoering. Zij schrijft: „Mocht er een conflict uitbre ken, dan heeft Italië zijn positie reeds be paald. Daar, waar de samenzwering van Praag tegen Europa nog sympathieën ont moet, zal de verzekering, dat de positie van Italië door de omstandigheden zal zijn voorgeschreven, er slechts toe bijdragen, den geest te ontnuchteren. In dit opzicht OPGAVE VAN NOORUHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Maandag 19 September 1938. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3VA Nederl. 1938 99% 99% 3 Ned.-Indië 1937 99% 991/, 5Y Duitschl '30 m. verkL 267/, 263/,-7 BANK-1NSTELLINGEN. 138V, Handel Mij. Cert. v, 250 147 146 Koloniale Bank 146 1453/, Ned. Ind. Handelsbank 12ó>/4 127% INDUSTR. OND. B1NNENL. 403/, 40-i/, Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. 86% 85 Nederl. Ford 3097/g 3073/, Philips GloeiL Gem. Bezit 2263/, 228i/,-9 Unilever 1397/, 139-V, INDUSTR. OND. BUITENL. 341/, S241/I® 321/, 24§-7/i6 Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel 427/i6 42j-3/s Cities Service 5 5VI6 331/4-'/, Generaal Motors 3)9/16 Kennecott Copper 30% 30-4-5/8 12»/l«-| Standard Brands 56/, 6 5l/4 Steel comm 426/,6 42-j-r; i U. S. Leather 33/, 35/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A 455l/, 456-81/, Java Cultuur 160 160 Ned. Ind. Suiker Unie 163 163V, Vereen. Vorstenlanden 76'/» 74i/, MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. 63 63 Redjang Lebong 15U1/, 150V, PETROLEUM. Dordtsche Petr. 313 3121/4 Kon. Petr. 3261/, 320-71/4 Perlak t 75 75 2715/,6 Shell Union 10%, 10%-i Tide Water 9% 9%-7/s RUBBERS. Amsterd. Rubber 2241/, 224J-5J Deli Bat. Rubber 1497/ig 1491/4 1153/4 Oostkust 153 Serbadjadi 1001/, 1013/,-2 Interc. Rubber 215/I6 27/,-15/16 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 103'/. 103 JavaChinaJapan lijn 79>/a 75 Kon. Ned. Stoomboot. 1091/, 1071/, Scheepvaart Unie 111% 112 TABAKKrN. 210-1 Oude Deli 277 278-9 Senembah 248 249 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 231/, 23 Southern Pacific Il?/l6 11% -l Southern Railw. Cert. 8 75/4-7/S Union Pacific 62»/, 611/, Canadian Pac. 4»/u 4'/l6 fExclaim. "Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers Yt, heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.86 1.85"/i» Londen 8.921/* 8.921/16 Berlijn 74.35 74.35 Parijs 5.00 H 5.00'/t Brussel (Belga) 31.41 Yt 31.37 Zürich 41.93 41.9014 Kopenhagen 39.85 39.85 Stockholm 46.02 K 46.02 K Oslo 44.87 44,85 dient Mussolini ten zeerste den vrede. Hu is getrouw aan zichzelf, wanneer hu uitae stroomingen een wilsuiting te voorschijn ziet komen, welke in zich onoverwinlijk is. Daartegenover is Tsjechoslowakije een kunstmatig product, door bedriegers ge maakt, dat de gerechtigheid niet kan ver dragen." De Hongaarsche pers is over het alge meen eveneens zeer tevreden over Musso lini's woorden t. a. v. de Hongaarsche min derheid in Tsjechoslowakije. De Hongaar sche premier heeft Mussolini zelfs een danktelegram gezonden. ....de positie van Frankrijk. Hun oordeel baseerend op hetgeen zij uit te Londen genomen besluiten meenen te kunnen afleiden, leveren de Fransche bla den «commentaar. De „Journal' schrijft uit Londen: De positie van Frankrijk is duide lijk. In de eerste plaats verhinderen, dat men tot geweld overgaat. Geen enkele mogelijkheid voor een vreedzame regeling mag ter zijde worden gelaten, zelfs niet een zoodanige, welke zoo moeilijk is als een volksstemming. In de „Populaire" schrijft Leon Blum: Er is iets, dat niet te verduren zou zijn, zelfs niet van twee greote staten tegenover een klein land, n.1. dat men over Tsjecho slowakije, buiten dit land om, zou willen beslissen. De „Jour" schrijft, dat Henlein, die on gerust was over de meeningsverschillen in zijn partij, ongetwijfeld op aanwijzing van Hitier een oproep tot zijn vrijscharen heeft gericht „den vaderlandschen bodem te bezetten". Volgens de „Ordre" geven de menschen, die zeggen: wij willen niet voor de Tsje chen vechten, blijk van een treurige ver blinding. Aanhechting van het Sudeten- duitsche gebied bij Duitschland zou Hitier de sleutels voor een bijna universeele he gemonie geven. De „Figaro" zegt, dat een gewapende in menging in Tsjechoslowakije onvermijde lijk geweldreacties zou verwekken. Op dat punt moet men zich geen illusie maken over de houding van Frankrijk. de „dwangstaat" Tsjechoslowakije. De Duitsche bladen blijven beleedigin- gen uiten aan het adres van de Tsjecho- slowaaksche regeering en Benesj. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft dat Praag door zijn optreden tegen de Su- detenduitsche bevolking officiëel de scheidingslijn tusschen den Tsjechoslowaak- schen staat en de Duitschers heeft getrok ken. De Duitschers vallen derhalve thans buiten dezen dwangstaat en zijn hem geen loyaliteit meer vers-hu digd. De „Völkischer Beobachter" eischt, dat Tsjechoslowakije, het „kankergezwel", in stukken wordt gesneden ter wille van den vrede. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wil op grond van de „Tsjechische uitda gingen" de publieke opinie er van over tuigen, dat „Duitsche hulp" aan de Sude- tenduitschers geen onuitgêlokten aanval zou beteekenen en tracht pressie op de westelijke mogendheden ui* te oefenen om ta verkrijgen, dat een zoo snel mogelijke procedure ter inlijving der Sudetenduit- schers wordt gevolgd. In hun commentaren op het gisteravond gepubliceerde officieele communiqué ver heugen de Engelsche bladen zich over de volledige overeenstemming tusschen de re geeringen van Engeland en Frankrijk. Het bezoek der Fransche ministers, zoo schrijft de „Times", was de belangrijkste gebeurtenis van het weekeinde. Het is van groot belang, aldus dit blad, dat er geen principieële verschillen bestaan tusschen beide regeeringen wat betreft Tsjechoslowakije. De onafhankelijkheid van dit land is van vitaal belang voor hen bei de, en des te meer moeten zij daarom de mogelijkheden voor een redelijke wijziging nagaan, teneinde in het belang van allen een meer stabiele verhouding in midden- Europa te verkrijgen. Welken vorm de rege ling zal aannemen, is een kwestie, welke uiteindelijk door onderhandelingen tus schen alle betrokken partijen bepaald moet worden. Inmiddels is de openbare meening in vele landen ertoe gebracht zich af t< vragen, of het verlies of winst zal beteeke nen voor de veiligheid en homogeniteit van Tsjechoslowakije, een ontevreden en trouwe minderheid buiten of binnen zijn grenzen te hebben. Zoowel in Frankrijk als in Engeland heeft men dit punt onder de oogen gezien, en niet weinige vooraanstaan de politici zijn er, die meenen, dat een re geling welke de veiligheid en onafhanke lijkheid van Tsjechoslowakije waarborgt gevonden kan worden, zelfs .net het ver lies van een recalcitrante minderheid, er dat zij niet gevonden kan worden zonder dit. De „Daily Telegraph" schrijft het vol gende: Ook al komt het communiqé van gisteravond niet tegemoet aan het ver langen der geheele wereld om de verzeke ring te krijgen, dat de vrede niet verbro ken zal worden, zal het toch verwelkom: worden als een bewijs van de practische samenwerking tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk. In één opzicht heeft de ontmoeting van Berchtesgaden diep teleurgesteld. Men had mogen verwachten, dat de provocaties woord en daad tijdens het tijdperk overleg achterwege waren gebleven, stede daarvan, hebben de Duitsche pers radio hun campagne tegen Tsjechoslowakije ift ongekende hevigheid ten top gevoerd. De pagina's der Duitsche dagbladen bevatten weinig anders dan verhalen van wreedhe den door Tsjechen tegen Sudetenduitschers bedreven, waarvan onpartijdige ooggetui gen weten, dat zij of verzonnen of sterk overdreven zijn. De Duitsche radio heeft niet geaarzeld president Benesj een misda diger te noemen. Dit ales verhoogt nie alleen de spanning, maar bemoeilijkt ern stig Chamberlain en de andere staatslieden, die zoo ijverig naar een oplossing zoeken. in van In en De Fransche ministerraad is vanochten: op het Elysée onder voorzitterschap van eji president der republiek, Lebrun, in verga ring bijeengeweest. De bijeenkomst ving aan' om 10 UU1 eindigde om twaalf uur. Na afloop der vergadering heeft minis Sarraut den persvertegenwoordigers e volgende communiqué voorgelezen: „Daladier en Bonnet hebben verslag ui gebracht over de onderhandelingen, die zij te Londen hebben voortgezet en van e voorwaarden, waarop met de Engelse e regeering een overeenkomst werd bei eik.. De raad heeft met algemeene stem men de verklaringen over de houding van Daladier en de in overeenstemming met de Britsche regeering voorgestelde oplossingen goedgekeurd." TSJECHISCHE PERS TEGEN EEN VOLKSSTEMMING. De geheele pers in Tsjechoslowakije staat vijandig tegen het denkbeeld van een volksstemming of den afstand van Sudeten-Duitsche gebieden aan Duitsch land. Zij werpt de volgende argumenten op: In de tegenwoordige atmosfeer is het onmogelijk een volksstemming te houden. De regelmatigheid van een raadpleging zou twijfelachtig zijn. Bovendien zou men moeten weten, wie stemrecht zal hebben: de Duitschers of ook de Tsjechen. Voo-ts zou men moeten weten welke positie de in he; binnenland wonende Duitschers hebben: zullen ook zij stem recht hebben? De afstand van grondgebied. Anderzijds kan Tsjecho-Slowakije om twee rednen geen grensgebied afstaan: Oeze gebieden vormen een natuurlijk ver dedigingsmiddel, waar Tsjecho-Slowakije zeer kostbare versterkingswerken heeft aan gelegd, waarvan zij geen afstand kan doen. In de Sudeten-Duitsche gebieden zijn de industrie en de natuurlijke rijkdommen des lands geconcentreerd. Zonder deze gebieden zou Tsjecho- Slowakije niet kunnen voortbestaan. De conclusie. De algemeene conclusie van al deze arti kelen is: „Wat er ook gebeure, wij zullen ons verdedigen". AMERIKA EN EEN EVENTUEEL CONFLICT. In een te Hollywood uitgesproken radio- redevoering heeft de voorziter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Pitman, met name ver klaard: „Naar mij meening zal de senaat der Vereenigde Staten geen enkele resolutie en enkelen maatregel goedkeuren, waarbij de Vereenigde Staten machtiging krijgen in eenigen buitenlandschen oorlog te gaan, evenmin voor eenig bondgenootschap met eenige buitenlandsche regeering voor een buitenlandschen oorlog". MINISTERRAAD TE PRAAG. De raad der politieke ministers is van ochtend om elf uur onder voorzitterschap van president Benesj op het slot te Praag bijeengekomen. Zooals men weet, aldus Havas, presideert de president der republiek alleen in bui tengewone gevallen de vergadering der politieke ministers. Tijdens deze vergadering, welke van vrij langen duur schijnt te worden en waaraan deelnemen de minister-president en de mi nister van buitenlandsche zaken, zullen de leden der regeering den tegenwoordige» toestand en de gevolgen, die er uit voort vloeien, onder oogen zien. Ward Price meldt uit Berchtesgaden aan de „Daily Mail", dat Hitier hem een inter view heeft toegestaan, waarin hij, na zich gekant te hebben tegen den wil der Tsjechen, die zich verzetten tegen een volksstemming, omdat de grondwet daarin niet voorziet, verklaarde: „Ik ben overtuigd van den ernst en den goeden wil van Chamberlain. De Tsjechische aangelegenheid moet eens voor al en thans worden beëindigd. Het was het bestaan van Tsjecho-Slowakije, de bondgenoot van Sovjet-Rusland, vooruit geschoven in het hart van Duitschland, dat mij verplichtte een groote Duitsche lucht macht te scheppen, hetgeen Frankrijk en later Groot-Britannië er toe bracht ook hun luchtvloten uit te breiden". Hitier vervolgde:-Indien na den oorlog een machtig Duitschland zou hebben be staan, was het voor de Tsjechen nooit mo gelijk geweest de Sudeten te onderdrukken. Zoodra Duitschland zijn kracht had her nomen, konden de Sudetenduitschers begin nen met zich te verdedigen. Indien Henlein gearresteerd wordt, zal ik zelf leider der Sudeten-Duitschers worden en ik zal dan tevreden zijn te zien, hoe lang Benesj dan nog voort zal kunnen gaan met zijn decreten te publiceeren. Ik hoop, dat hij tegen mij geen arrestatiebevel zal uitvaardigen". Petroleumwagen door trein gegrepen en in brand gevlogen; chauffeur in de vlammen omgekojmen. Op den onbewaakten overweg te Berkum, bij Zwolle, gelegen in de pro vincialen weg ZwolleOmmen, is van ochtend een vrachtauto door den trein t gegrepen. De chauffeur is om het leven gekomen. Even vóór acht uur is een groote met petroleum geladen vrachtauto van de Ame rican Petroleum Company uit Zwolle door den sneltreien LeeuwardenZwolle, die om 8.14 uur in Zwolle moest aankomen, gegre pen. De auto werd geheel vernield en de chauffeur verbrandde in de cabine. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan onoplettendheid van den chauffeur. Oogge- tuigden vertelden, dat hij met een matig gangetje de spoorlijn opreed. Zijn aandacht .was geheel geconcentreerd op een petro- leumbus die aan de binnenzijde van het rood-witte hek op de spoorbaan stond ert die hij moest vullen. Hij schijnt geen ei g g te hebben in den van links naderenden met voj.v.art rijdenden trein. Een geweldige knal volgde en een vuurstraal spoot voor de machine op. De auto werd vierhonderd meter meegesleurd. Daar bleef het wrak vóór op de machine liggen. De trein moest achteruit gezet worden eer men het bran dende gevaarte er afgehaald had. Het geheel verkoolde lijk van den chauffeur vond men in de cabine. Men weet nog niet, wie slachtoffer is. Dit is het tweede ongeval met doodelijken afloop, dat dit jaar met dezen overweg is gebeurd. Het vorige jaar werd een auto met butagas door den trein gegrepen, waarbij de chauffeur verbrandde en van het trem- personeel machinist en stoker werden ge wond. Een bus met schoolkinderen, waarvan gelukkig niemand ernstig werd gewond, en enkele kleinere ongevallen vormen voorts een luguberen staat van dienst van dezen overweg. De trein had zesendertig minuten vertra ging. De locomotief was van voren bescha digd. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer in de week van 4 tot en met 10 September heeft bedragen: 85runderen, 53 kalveren, 59 varkens en big gen, 2 schapen en 1 geit Het aantal sterfgevallen sedert de week 19—26 September 1937 bedraagt in totaal: 3476 runderen, 4297 kalveren, 2362 varkens en biggen, 259 schapen en 67 geiten. MIJNWERKERSDRAMA TE HEERLEN. Twee gewonden; één der daders gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens een twist twee mijnwerkers uit Heer- lerleide zwaar gewond. In een café in de Willemsstraat te Heer len ontstond ruzie, welke op straat uitge vochten werd. De mijnwerker A. V. bracht zekeren R. ernstige messteken toe in arm, rug en gezicht. De mijnwerker van der W., die tusschenbeide wilde komen, kreeg even eens eenige steken in den rug, die hem wer den toegebracht door W. G. R. en van der W. zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was hedenoch tend zeer ernstig. De dader A. V. kon direct worden gear resteerd. De andere dader, W. G. uit Schaes berg, is voortvluchtig. ERNSTIG AUTO-ONGELUK EISCHT ZES DOODEN. Bij Manitowoc (Wisconsin, Ver. Staten) is een auto door een brugleuning gereden en in de rivier terecht gekomen. Zes personen, van wie drie kinderen, zijn verdronken. DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Successen der sociaal-democraten. De verkiezingen in Zweden voor de ge meenteraden en de staten (Landstingen) zijn gisteren in het geheele land gehouden. Volgens de tot nu toe bekende uitslagen hebben de sociaal-democraten een aanmer kelijke winst behaald ten koste van de rechterzijde. De vertegenwoordigingen der andere partijen zijn niet zoo zeer veran derd. Te Stockholm zullen de sociaal-demo craten in den gemeenteraad met 55 van de 100 zetels de meerderheid hebben. Zij heb' ben te Stockholm tien zetels gewonnen, de communisten twee zetels. De rechterzijde heeft zeven mandaten verloren. DE KINDERVERLAMMING TE ROTTERDAM. Sinds Zaterdag is er te Rotterdam weer een nieuw geval van kinderverlamming aangegeven. Het betreft een meisje van 3 jaar. jftucqediike Stand. ALKMAAR. GEBOREN: Johannes Hyacinthus Petrus, z. van Ar noldus Johannes Kruijssen en Johanna Hillegonda Oudejans. Pieternel, d. van Nicolaas van den Brink en Johanna van Maarleveld. Catharina Jacoba, d. van Johannes Andreas Schmidt en' Jacoba Adriana Houtkooper. Remmert, z. van Klaas Renooij en Francina Johanna Blauw. Dirk Antoon, z. van Jacob Boerman en Anna Trijntje Bakker. Lydia Cora Anna d. van Dirk Fredrik Hoekmeijer en Wol tera Pieternella Harmsen. OVERLEDEN: Gerardus Bek 3 dagen. 9-coviwiaat Hieuwt Prijzen behaald. De heer C. Oly Jr. behaalde te Medem- blik op de paardenkeuring met concours hippique met 3 paarden drie eerste prijzen Het waren resp. de 6-jarige ruin Tomburg en de beide merries Hubertine en Cuberta Ledenvergadering H.S.V. Vrijdagavond hield bovengenoemde voet bal- en athletiekvereen. H.S.V. haar gebrui kelijke ledenvergadering voor de n.s. com petitie. Betreurd werd door den w.n. voor zitter, dat de le elftal-speler P. Keeman door een ongeval bij werkzaamheden over komen, nu geruimen tijd niet aan le com petitie zal kunnen deelnemen. Een spoedig herstel werd hem toegewenscht. Door den penningmeester werd hierna een financieel overzicht gegeven, hetgeen de goedkeuring van de leden kon wegdragen Dinsdagavond zal de indoortrain onder leiding van den heer Affourtit in Brunogebouw een aanvang nemen. Als bestuurslid werd gekozen in de vac.- v. d. Berg, de heer J. Wassenaar, die bij de verkiezing voor voorzitter met bijna alge meene stemmen werd gekozen. Tot aanvoerders van het le, 2e en 3e tal werden resp. gekozen de heeren C. man, H. Koppes en J. Velzenboer. Een animeerde rondvraag volgde, waarin ciaal de medewerking van allen werd ing. het elf- Kee ge- spe- inge- Weetêedcht Meest matige, in het noorden tijdelijk wellicht toenemende zuidelijke tot zuid. westelijke wind; half tot zwaar bewolkt of betrokken; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Sinds gisteravond voltrok zich in het westen een groote verandering in de lucht- drukverdeeling. Een diepe oceaan-depressie kwam snel naderbij en deed in den nacht de barometers in Ierland snel dalen en den wind van noord naar zuid omgaan. De depressie, die in de laatste dagen zooveel regen gebracht hee't in Ierland en Schot, land, trok naar het noordoosten en vulde snel op. De laatste resten liggen nog in zuid-Zweden, op de Noordzee en Engeland en geven daar nog betrokken en regen achtig weer. De gebieden van hoogen luchtdruk in het oosten en zuidwesten houden stand. I Finland en noord-Scan- dinavië vormde zich een nieuw gebied van hoogen luchtdruk. De oceaan-depressie strekt zich ver naar het noorden uit en gaf reeds zwaren regen in het zuidwesten van IJsland. Op het middengedeelte van den oceaan is de luchtdrukverdgeling on regelmatig. Een machtig gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit over het weste lijke deel. In Bretagne en langs de Fran sche Kanaalkust viel gisteren matige regen, evenzoo in het oosten van Engeland, van waar gistermorgen onweer gemeld werd. In centraal-Europa, in de Alpen en in oost-en midden-Frankrijk heerscht mooi zomer weer, met hooge temperaturen. Het is te voorzien, dat de oceaan depressie haar invloed geleidelijk meer in het oosten zal doen gevoelen en in onze omgeving na een tijd van opkla ring de bewolking wederom zal doen toenemen. De regenkansen zijn eerst later te verwachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.38 uur tot 6.11 uur licht op. roepen om zorg te dragen het H.S.V.-terrein in zoo goed mogelijke conditie te houden en waarin de aandacht gevestigd werd op de groote accomadatie-verbeteringen om' het terrein. Een ongeluk. Op de gister gehouden onderlinge atle tiekwedstrijden op het H.S.V.-terrein strui kelde de jeugdige athleet C. Zoon dusdanig na een hoogtesprong te hebben verricht, dat hij zijn pols brak. Dr. Schretlen die onmid dellijk ter plaatse was, transporteerde den jongen naar het R.K. ziekenhuis te Alkmaar waar de pols gezet werd. Visschers geverbaliseerd. Zondag zijn een tweetal burgers, de V. en N., geverbaliseerd voor het vangen van ondermaatsche visch. Boerinnenbond. De eerste bijeenkomst van de afdeeling van den Boerinnenbond in café Renses was zeer druk bezocht. Mevr. v. d. Laan verwelkomde de be zoekers en ook den vertegenwoordiger van Droste s cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem, die den avond met een film zou opluisteren. Nadat mevr. GlijnisSchermer- horn, de secretaresse, het verslag vgn de vorige vergadering in Mei had voorgelezen, werden eenige ingekomen stukken behan deld. Besloten werd weder gezamenlijk visch te bestellen. De presidente gaf een uiteenzetting van de te houden provinciale vergadering te Alkmaar en leidde de cir culaire van de a.s. jaarvergadering te Utrecht in. Hier werden voor afgevaardigd mevr. de GeusSchermerhorn, tot plaats vervangster mevr. Wonder—Nes. In de plaats van de voorzitster, die zich niet herkiesbaar stelde, werd mevr. Klerk- Rootjes met bijna algemeene stemmen be noemd. Deze aanvaardde de benoeming, evenals het herkiesbaar bestuurslid mevr. Korver—Kwantes. Mevr. v. d. Wal—de Boer ga een overzicht van het te Groningen ge houden congres, waarvoor de presidente haar dankte. Daarna kreeg de heer J. P. Schmal gele genheid om de film te vertoonen. Op prettige wijze verklaarde hij wat wij kregen te zien, voerde ons door het geboorteland van Z. K. prins Bernhara, liet ons in verschillende landen de autobanen, waar de wedstrijden ge ou en werden, zien, en toen leerden wij, "I1 de cacaoboonen de fijne choco- j e_ar n hereidt, en hoe hygiënisch j" w°rden verPakt, om naar alle wereld- w°rden verzonden. De heer Schmal Hor.c;C met kijken alleen: in een keurig e vcrPakt, kreeg iedere bezoekster Mpvt f^iijkheden uit de Droste-fabriek. avmj v' ^aan dankte voor den prettigen welke dTzer rtZOTgd b°Val de Maggifilm' ipHer k dagen vertoond zal worden, in wedPr™ ?gitelling aan' Er heeft zich tonnnpi"1 leden een zangkoortje en een te vulle8n°ePJe gevormd' om de avonden d(NTwni al'? ledcn bracht mevr. v. d. Wal- van hi la scbeidendc voorzitster een woord dinp en da"k voor haar prettige lei- woordrtpaT,P dGZe' haar dankend ont namen h! u'J het steeds als een aange- teliikhe H beschouwd, en met erken- bestimr'ct33? goedcn geest, welke in het ceds heerscht, zal terugdenken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8