dagblad voor alkmaar en omstreken. Tsjecho-Slowakije zwicht onder sterken Fransch-Engelschen druk Praag maakte aanvankelijk belangrijke reserves. Uiterst verwarde toestand. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 222 Dit oummti bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 21 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Nadat de Tsjecho-Slowaaksche regeering den geheelen nacht had vergaderd, heeft zij aldus Havas tenslotte hedenmorgen de voorstellen van Engeland en Frankrijk inzake de Sudeten-Duitsche kwestie aanvaard. Praag had gisteren aan de gezanten van Frankrijk en Engeland een nota overhandigd, waarin zij haar standpunt t. a. v. de voorstellen uiteen zette en eenige belangrijke reserves maakte. Tot tweemaal toe volgde hierop een bezoek der beide ge zanten aan de regeering met het gevolg, dat zij de pressie, die door Engeland en Frankrijk werd uitgeoefend, blijkbaar niet meer heeft kunnen weerstaan en heeft moeten capituleeren. Of er ook van Fransch-Engelsche zijde nog concessies zijn gedaan, is nog niet bekend. De toestand is op het oogenbiik uiterst gecompliceerd. Over het jongste Tsjechische antwoord is officiéél nog niets medegedeeld. Het bovenstaande Havas-bericht is dan ook nog niet bevestigd. Bezoek van Chamberlain aan Hitier uitgesteld. Tallooze besprekingen. Britsch-Fransche druk. Tsjechische regeering moest zwichten. „Speculaties gevaarlijk." De Fransche gezant bij Benesj. hongaarsche-Duitsche besprekingen te Berchtesgaden Ook Polen roert zich. Bladen eischen annexatie van Teschen. De algemeene toestand. Contact met Berlijn, Attlee eischt bijeenroeping van het parlement. Chamberlain is er tegen. Bezorgdheid in de Fransche pers. ALKMAARSCHE COURANT. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau Ceteka deelde gisteren mede, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering gister middag den gezanten van FranKiijk en Engeland een nota heeft overhandigd, waarin zy haar standpunt formuleert ten aanzien van het ontwerp, dat de re geeringen van Frankrijk en Engeland haar hebben doen toekomen en dat de mogelijkheid schept voor diplomatieke besprekingen in den geest van verzoe ning, waarvan de Tsjecho-Slowaaksche regeering steeds blijk heeft gegeven". Reuter meldde over dit antwoord van Praag, dat de Tsjecho-Slowaaksche nota een aanvaarding in beginsel beteekende, doch een aantal zeer belangrijke voorbehouden maakte. Wil Praag arbitrage? Havas seinde, dat het antwoord der Tsje cho-Slowaaksche regeering te kennen gaf, dat het Praagsche kabinet zich met de Fransch-Britsche voorstellen, die zonder zijn toestemming zijn opgesteld, niet kon vereenigen. Derhalve werd verlangd, dat het conflict tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland overeenkomstig het tusschen beide landen bestaande verdrag van 1926 aan arbitrage werd onderworpen, en dat de regeeringen te Londen en Parijs de kwestie opnieuw in studie namen. De Britsche en de Fransche gezant te Praag hebben hierop nog gisteravond een bezoek gebracht aan den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenlandsche zaken. Teneinde er bij de Tsjecho-Slowaak sche regeering op aan te dringen, de Fransch-Britsche voorstellen te aan vaarden. Vannacht heeft Benesj de gezanten op nieuw ontvangen, die nogmaals aandrongen op aanvaarding. Terstond na het bezoek der gezanten van Frankrijk en Engeland zijn de politieke mi nisters op het Praagsche kasteel bijeenge komen. Vervolgens vond een kabinetsraad plssts. Men is toen blijkbaar tot de conclusie gekomen dat een aanvaarding van het Fransch-Engelsche voorstel de eenige mogelijkheid was die nog openstond, hetgeen het jongste bericht van Havas bevestigt. Een gezaghebbende persoonlijkheid te Praag zeide, na de vergadering van den ministerraad tegenover den correspon dent van Reuter, dat het onjuist zou zijn te zeggen, dat geen beslissing is bereikt, doch dat het gevaarlijk zou zijn bespie gelingen te houden over het resultaat der besprekingen. Een half uur na afloop van den minister raad kwam de commissie van twintig bij een, welke den toestand heeft besproken in het licht van het door het kabinet voorge legde verslag. De toestand wordt nog steeds als ge spannen beschouwd en het feit, dat de basis van verantwoordelijkheid voort durend wordt verbreed, toont aan, dat de regeering vastbesloten is een zoo groot mogelijk aantal volksvertegen woordigers te raadplegen. De openbare meening, zooals deze in een groot deel der pers wordt weerspie geld, is nog steeds sterk gekant tegen een toegeven. De gezant van Frankrijk te Praag, Dela- croix, heeft zich vanochtend om half tien naar president Benesj begeven om uit diens handen het op schrift gestelde antwoord der regeering van Tsjecho-Slowakije in ont vangst te nemen. Wat de inhoud hiervan precies is, is nog niet bekend gemaakt. Zooals hierboven ge meld, zou volgens Havas Tsjecho-Slcwakije de voorstellen aanvaarden. Chamberlain morgen naar Godesberg. Dat de voorstellen aan Praag tot afstand van het Sudeten-gebied aanvankelijk groo te bezwaren ontmoette, bewijst wel het feit, dat gisteren te Londen werd medegedeeld, dat Chamberlain zijn reis naar Hitier tot Donderdag uitgesteld heeft. Het antwoord van Praag was n.1. niet zoodanig, dat het Hitiers goedkeuring zou kunnen wegdragen. De te Berchtesgaden begonnen be sprekingen zullen thans morgenmiddag 3 uur te Godesberg hervat worden. Ver nomen wordt, dat Chamberlain weder om vergezeld zal zijn van Horace Wil- son en Strang. Hitier en von Ribbentrop zijn gisteravond reeds 23.15 uur per trein naar Godesberg a. d. Rijn vertrokken. Het Duitsche nieuwsbureau meldde gisteren uit Berchtesgaden, dat de Hon- gaarsche minister-president, Imredy, in gezelschap van den Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken, Ka- nya, den chef van den Hongaarschen generalen staf, generaal Keresztes- Fischer en staatssecretaris Fataky, een bezoek heeft gebracht aan Hitier. Ook de minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, was bij het onderhoud op den Obersalzberg aanwezig. Bespro ken zyn de „onhoudbare toestanden" in Tsjecho-Slowakije. Terwijl Hitier een uiteenzetting gaf van de Duitsche vraagstukken, spraken aldus het D.N.B. de Hongaarsche ministers uitvoerig over de eveneens onwrikbare eischen van het geheele Hongaarsche volk tot het verkrijgen van zelfbeschikking voor „de onderdrukte volksgenooten in Tsjecho- Slowakije". Gisteren in den loop van den middag zijn Imredy en Kanya per vliegtuig naar Boeda pest teruggekeerd. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap meldt over de Duitsch-Hongaarsche bespre kingen, dat de minister-president Imredy bij zijn terugkeer van Berchtesgaden heeft ver klaard, dat zijn onderhoud met Hitier en von Ribbentrop uitsluitend geloopen heeft over het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Het agentschap voegt hieraan toe: „De be sluiten van onze rasgenooten in Tsjecho- -Slowakije hebben een krachtigen weer klank in geheel Hongarije gevonden. De Hongaarsche regeering kent haar plicht, om met alle middelen hun verlangen, vrij over zichzelf te beschikken, te ondersteunen. In deze uren, die van historische beteekenis zijn, kent elke Hongaar slechts één plicht eenheid en discipline". Havas meldt voorts uit Berlijn, dat de Duitsch-Hongaarsche besprekingen te Berchtesgaden de levendige belangstelling van de Duitsche politieke kringen hebben opgewekt. Het orgaan der Wilhelmstrasse schrijft: „Het nat.-soc. Duitschland denkt natuurlijk in de eerste plaats aan zijn land- genooten, maar eerbiedigt ook de rechten van andere volkeren. Naast de verwezenlij king der Duitsche eischen, moet dus een bevredigende oplossing gevonden worden voor de andere volksgroepen, met name voor de Polen en Hongaren, waardoor in Midden-Europa een tijdperk van vrede en vruchtbare samenwerking kan worden ge opend". De anti-Tsjechische houding in Pool- sche politieke kringen, pers en open bare meening wordt voortdurend ster ker. In een zichtbaar geïnspireerd commentaar schrijft het agentschap „Iskra", dat Polen bereid is 200.000 Polen in Silezië den weg naar hun vaderland te openen. Indien dat niet op andere wijze bereikt kan worden, zal Polen het met geweld verwerven. De Pool- sche staatsraison is geconcentreerd in de ge wapende macht. In Maart van dit jaar was het noemen van dat woord reeds voldoende om het conflict met Littauen te regelen. Wij zijn thans evenals toen bereid, schrijft het agentschap. Verder wordt te verstaan gege ven, dat de nieuwe grenzen van Tsjecho- Slowakije niet door Polen gegarandeerd zul len worden, indien Silezië niet aan Polen terugvalt. „Teschen werd Polen ontstolen!" De Poolsche bladen eischen met nadruk inlijving van Teschen by Polen. Zij zeggen, dat deze provincie, „die den Polen in 1920 bij verrassing ontstolen werd", teruggege ven behoort te worden. Uit alle deelen des lands komen berich ten binnen over bijeenkomsten, die gewijd zijn aan het lot van dit gebied. In een bijeenkomst van het „kamp der nationale eenheid" te Gdingen is een reso lutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat Teschen, welke ook de loop der gebeurte nissen moge zijn, naar Polen moet terugkee- ren. Aan de grens bij Cieszyn hebben gisteren 30.000 Polen betoogd en geëischt, dat de Poolsche minderheid in Tsjecho-Slowakije weer bij Polen gevoegd zal worden. DE POOLSCHE MINDERHEDEN IN TSJECHO SLOWAKIJE Alkmaar, 2 September. En zoo schijnt het dan thans vrijwel vast te staan, dat Tsjecho-Slowakije heeft moe ten capituleeren. Er is nog wel geen enkele officieele mededeeling gepubliceerd, die be vestigt, dat Praag acoord heeft moeten gaan met de voorstellen veel twijfel laten de aan zekerheid grenzende geruchten niet meer. Chamberlain zal morgen naar Hitier gaan en deze zal zijn hooge goedkeuring hechten aan hetgeen Engeland en Frankrijk voor hem in orde hebben gebracht. En de vrede is gered! Hitier zal mé-i eischen en Engeland en Frankrijk zullen opnieuw voor groote moeilijkheden komen te staan. Zullen zij dan opnieuw „den vrede redden?" Zullen zij dan opnieuw het spel verliezen? Danzig, de Poolsche corridor, Noord-Slees wijk, Eupen en Malmedy, El- zas-LotharingenEngeland en Frank rijk kunnen nog vele landen dwingen zich in de eischen van Hitier te schikken. Ter- wille van den vrede, die Chamberlain en Daladier zoo bizonder dierbaar is zoolang het tenminste den eigen vrede betreft. Want het is wel zeer duidelijk, dat die liefde tot den vrede van Chamberlain en Daladier beteekent, dat de vrede van het eigen land hun meer waard is dan de zelfstandigheid van een ander! Zoodra de eigen belangen op het spel stonden, zou deze liefde tot den vrede spoedig in oorlogs zucht verkeerd zijn! Dat het opofferen van het Sudeten-gebied op den duur voor Europa en voor de machts verhoudingen in Midden-Europa funest zou kunnen zijn; dat een verzwakt Tsjecho- slowakije beteekent een verzwakking van den dam, opgeworpen tegen den Duitschen „Drang zum Osten", o.m. naar de Rpemeen- sche petroleum; dat Engeland en Frankrijk bezig zijn door hun voortdurend toegeven aan de intimidaties van Duitschland hun eigen positie schaden; dat och, wat doet het er toe: de vrede is gered! Polen en Hongarije probeer en thans in troebel water te visschen door den toestand nog te bemoeilijken met herstellen van hun territoriale eischen aan Tsjechoslowakije. Ze doen dit via Berlijn of Berchtesgaden, waar Hitier op het oogenbiik is. Wat bij de besprekingen, die de vertegen woordigers van beide landen met Hitier hadden, besproken of besloten is, is niet be kend. In Duitsche politieke kringen toont men zich zeer gereserveerd ten aanzien van de resultaten der besprekingen. Men meent in zekere kringen te weten, dat Hongarye geen zuiveren gebiedsafstand zou eischen, doch een plebisciet, gevolgd door autonomie in het kader van den Tsjecho-Slowaakschen staat. Men kon echter niet te weten komen, of de Hongaren een dergelijk standpunt in derdaad hebben uiteengezet. Omtrent de Duitsch-Hongaarsche bespre kingen, die gisteren te Berchtesgaden zijn gevoerd, heeft men voorts reden om aan te nemen, dat Hongarye ronduit de vraag is voorgelegd, wat de houding van dit land zou zijn in geval Duitschland „gedwongen zou zijn, tot een militair ingrijpen in Tsje cho-Slowakije". Het schijnt, dat men van Duitschen kant in ondubbelzinnige bewoor dingen te kennen heeft gegeven, dat „hij, die niets waagt, niets wint". Alles schynt erop te wijzen, dat de Hongaarsche staatslieden besloten hebben, om „indien de noodzake lijkheid zich mocht voordoen" aan de zijde van Duitschland te staan. Dat van deze speculaties moeilijk een bevestiging te krij gen is, ligt voor de hand. Met de Slowaken worden nog steeds be sprekingen gevoerd. Dit is de eenige min- derhedengroep, waarmee de besprekingen nog in een sfeer van onderling vertrouwen worden gevoerd. In welingelichte kringen is men te Praag van meening, dat de regeering bereid zou zijn aan de eischen der Slowaken voor 75 pCt. tegemoet te komen, zoodra de Slowa ken zich met een dergelijke regeling ac- coord zouden verklaren. De Poolsche ambassadeur in Duitschland heeft een bezoek aan Hitier gebracht. In Poolsche kringen te Berlijn wordt ver klaard, dat het doel van het bezoek van den Poolschen ambassadeur aan Hitier is een nieuwe preciseering van het Poolsche stand punt in het Tsjecho-Slowaaksche vraag stuk. Het is verder waarschijnlijk, dat Hitier en de ambassadeur de houding van hun lan den in deze kwestie besproken hebben. Het verluidt, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, in Oost- Pruisen de gast zal zijn van Göring, die met hem op een (politieke) jachtpartij zal gaan. Eveneens doet het gerucht de ronde, dat Moscicki, de Poolsche president hierbij aan wezig zal zyn. In een brief aan den minister-presi dent verklaart Attlee, de leider van de oppositie in het Engelsche Lagerhuis, dat met het oog op den aard der aan de regeering van Tsjecho-Slowakije voor gelegde voorstellen, welke de ontbin ding beoogen van een souvereinen staat op dictaat van den heerscher van Duitschland en Groot-Britannië er toe brengt in de toekomst waarborgen te geven voor grenzen op het vasteland. Hy acht het strikt noodzakelijk, dat aleer Groot-Britannië overgaat tot deze ernstige afwijking van de verklaarde Britsche poli tiek het parlement zonder verder uitstel wordt geraadpleegd. Chamberlain weigert. In zyn antwoord op Attlee's verzoek tot onmiddellijke bijeenroeping van het parle ment zegt Chamberlain o.a.: „Ik ben thans bezig met moeilijke en delicate onderhan delingen met het doel een vreedzame oplos sing te vinden voor een probleem, dat, in dien het niet met de uiterste zorg behandeld wordt, ernstige gevolgen voor Groot-Bri tannië zou kunnen hebben. Het parlement thans bijeenroepen en mij aan de debatten laten deelnemen terwijl deze onderhande lingen nog gaande zijn, zou mijn taak onmo gelijk maken, doch gij kunt er zeker van zijn, dat de noodige stappen zullen worden genomen tot bijeenroeping van een speciale zitting van het parlement, zoodra de zaak zoover gevorderd is, dat ik een volledige verklaring kan afleggen". De „Figaro" schrijft het volgende: De Britsche ministers hebben gisteravond in een sfeer van groote verontrusting verga derd, want bij de nieuwe moeilijkheden door het antwoord van Praag, voegen zich thans nog andere, die nog zorgwekkender zijn. In de berichten uit Berlijn is duide lijk te lezen, dat Hitier, na zyn onder houd met Chamberlain, tot de conclusie is gekomen, dat het mogelijk is den prijs van het accoord nog te verhoogen, en dat hij het Fransch-Britsche ontwerp onvoldoende zou achten. Het zou er thans om gaan, Tsjecho-Slowakije van de kaart van Europa te doen verdwij nen. Men verwacht in Londen, dat Hitier zich thans zal opwerpen als de beschermer der andere minderheden en de Tsjechische min derheid, autonoom en geïsoleerd, in het hart van ht herstelde Oostenryksch-Hongaarsche rijk zal overlaten. De „Epoque": Polen en Hongarije worden gedreven en gesteund door Duitschland en Italië. De bedoelingen van Duitschland schijnen geen twijfel meer open te laten, want Hitier zoekt in alle haast naar bond- genooten. Het gaat er om te weten, of men Duitschland en zijn bondgenooten de vrije hand in Midden-Europa zal laten. Amerika blijft er buiten. Te Washington neemt men in toenemende mate een terughoudend standpunt in ten aanzien van de politieke crisis in Europa, daar men in regeeringskringen vreest, dat de toestand eerder erger dan beter wordt, nu behalve Duitschland ook Hongaije en Poln met hun eischen komen. Een inmen ging, in welken vorm ook, wordt ten stel ligste afgewezen. De „New-York Times" drukt een geheele pagina af met commentaren van bladen uit alle deelen der Ver. Staten over den toe stand in Europa. Deze commentaren, zegt de „New-York Times", onthullen het gevoe len, dat Tsjecho-Slowakije door Frankrijk en Engeland is verraden, dat de oorlog slechts is uitgesteld, maar niet vermeden, en dat de Ver. Staten zich er volkomen buiten moeten houden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1