nette Dagdienstbode. FLINKE LOOPJONGEN Handelswetenschappen, Weec&ecicht föucqettijke. Stand 3Udk S. School Rechtszaken MacktBetichten Adoectentiên ORGELLES Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EDAM HEILOO LUTJEBROEK ZUIDSCHARWOUDE Onze voorrangswegen. GRAFT DE RIJP OUDKARSPEL KOEDIJK Arrcndissements Rechtbank te Alkmaar. NET MEISJE GEVRAAGD: (Kerkorgel). Aanbiedingen onder L 245 bur. v. d. blad. VOOR REPARATIES ALLE SOORTEN ELEMENTEN. De Rijwielhal, J. HENSTRA Laat 158-160, Iel. 3663, Alkmaar. EERSTE BLAD. 3 Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes telijke wind; gedeeltelijk bewolkt tot be trokken; tijdelijk regen vooral in het wes ten; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur; later iets koeler. Regen! In den toestand komt weinig verandering. De depressie ten zuiden van IJsland werd niet dieper en blijft stationnair, langs haar oostrand trekken secundaire storingen van de Golf van Biscaye naar de Noordzee, die langs hun baan plaatselijk zware regens geven, te Calais en Le Havre in den nacht 18 en 21 m.m., te Rennes 20 m.m. Het ge bied van hoogen luchtdruk over Finland blijft eveneens stationair. Een strooming van warme lucht beweegt zich over Frank rijk en onze omgeving en Scandinavië naar het hooge noorden. In dit gebied is de tem peratuur boven normaal, in noord-Zweden tot boven acht graden, te Maastricht tot zes en in west-Frankrijk tot vijf graden boven normaal. In Engeland en Ierland veran derde de temperatuur weinig, in zuidwest- Duitschland was de nacht koel. In centraal- Europa en in Zwitserland houdt het zomer- sche weer aan en de hooge Alpentoppen melden zeer hooge temperaturen. Jungfrau- joch min 1 graad, Saentis plus 6 graden. Ook op IJsland en in de Poolzee blijft het tot op hooge breedten warm. In het westen van IJsland viel veel regen (21 m.m. te Seydisfjord). Voor onze omgeving is op zwaar be wolkt tot betrokken weer te rekenen, met tijdelijk regen in het westen en zachte temperatuur. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.33 uur tot 6.14 uur licht op. Afscheid burgemeester van Kolfschoten. Naar de Prov. N. H. Crt. meldt heeft burgemeester Van Kolfschoten van Edam in de raadzaal afscheid genomen van de ambtenaren en werklieden der gemeente. De gemeentesecretaris, mr. dr. H. J. A. Eijkman, hield een hartelijke toespraak tot den scheidenden burgemeester en bood na mens het geheele personeel een fraaie sa lontafel en een zilveren sigarenaansteker aan. De burgemeester gaf daarna een over zicht van zijn bijna 20-jarigen loopbaan en schetste de ups en downs van deze periode, waarin hij onpartijdig het gemeentebelang heeft willen dienen. Spr. roemde den ijver en plichtbetrachting der ambtenaren en werklieden. Spr. meende geen afscheid te moeten nemen van de gemeente als zooda nig omdat hij wilde voorkomen, dat daarbij door hem en de ingezetenen gehuicheld zou moeten worden en hij zijn standpunt om recht voor de waarheid uit te willen ko men, tot het laatst toe wilde bewaren. Aan de hoofden der takken van dienst benevens aan den oud-gemeentesecretaris, den heer J. Leijen, bood spr. ten afscheid zijn laatste foto in ambtsgewaad aan. De groote rijweg gereed. Maandagavond 6 uur was het laatste ge deelte van het wegdek aan den Rijksstraat weg tusschen de Kerklaan en den Stations weg gereed. En om 8 uur had het snelver keer de beschikking over den geheelen weg en werden alle obstakels weggenomen. Maar aan de zijkanten schiet het slecht op. Mo menteel doet men zoo goed als niets, want er is andermaal gebrek aan materiaal (trot toirbanden). En. hoewel men verheugd is dat het wegdek gereed is, zal men begrij pen dat de vele winkeliers ook gaarne zien dat men eens afwerkt. Daarbij komt nog dat alle beken dicht liggen en bij wa terval alles naar de zijkanten loopt. Dierenmishandeling. Een ingezetene van Lutjebroek heeft zich naar de N. H. Crt. meldt schuldig gemaakt aan ernstige dierenmishandeling, n.1. door een hond op beestachtige wijze van het leven te berooven.. Eerst werd het dier da nig met een houten schop toegetakeld, waardoor het bloedend werd verwond en daarna in een sloot geworpen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De kermis. De Zuidscharwouder kermis behoort weer tot het verleden, en er kan gezegd wor den, dat zij goed geslaagd is. Het weer heeft alle drie dagen buitengewoon medegewerkt, zoodat er alle drie dagen veel publiek was. Vooral 's Zondags was het druk op straat. Ook in de danszalen hebben zeer velen zich gemuseerd. Er waren ditmaal heel wat meer attracties op de kermis dan verleden jaar. Verscheidenen hebben wel een goede kermis gemaakt, gelooven wij. 's Maandagsavonds he«ft de plaatselijke Voorschriften nog steeds niet algemeen nageleefd. Het is nu bijna anderhalf jaar geleden dat de voorrangsweg in Nederland zijn intrede deed. In April 1937 werd het eerste gedeelte van den autosnelweg Den Haag—Utrecht als voorrangsweg aangewezen; in Juli volg de een groot deel van het Rijkswegennet en enkele maanden daarna vrijwel alle vérdere belangrijke Rijkswegen. Het was te verwachten, dat de wegge bruikers zich in het begin nog met de nieu we voorschriften vertrouwd moesten maken en dat de eerste tijden daartegen nog al eens gezondigd zou worden. Minder voor de hand liggend is het, dat men thans, na een ruim tijdsverloop, nog dagelijks de voorrangswegbepalingen ziet overtreden. Het blijkt, dat velen nog onvol doende aandacht wijden aan de aanduidin gen welke op voorrangswegen betrekking hebben. Daarnaast zijn nog tal van wegge bruikers onvoldoende bekend met het begrip voorrangsweg zelf en met de beteekenis der aanduidingen. De instelling der voorrangswegen beoogt in hoofdzaak een verhooging der verkeers veiligheid, doch deze kan slechts worden verkregen, wanneer ieder zich aan de be treffende bepalingen houdt. De voorrangsweg zelf wordt aangegeven door oranje koppen op de langs den weg ge plaatste afstandspaaltjes of door het op zijn punt gestelde vierkante oranje bord met witten rand. Het verkeer in beide richtingen op dezen weg heeft bij kruisingen en ont moetingen met andere wegen voorrang bo ven het andere verkeer. Nadert men van een gewonen weg een voorrangsweg dan vindt men op korten afstond vóór den voor rangsweg een op de punt geplaatsten witten driehoek met rooden rand. Deze beduidt dus: geef bij de naderende wegontmoeting voorrang, zoowel aan het van rechts als aan het van links komende verkeer. Van groot belang is het ook dat men, op een voorrangsweg rijdende, zich rekenschap geeft wanneer de voorrang daarop eindigt. Dit wordt aangegeven door het driehoekige waarschuwingsbord met algemeen gevaar teeken een verticale balk en daaron der het opschrift „Einde voorrang m", een ongelukkigerwijs weinig opvallend sein. Tenslotte is het goed er op te wijzen dat degene die krachtens de wettelijke bepa lingen voorrang heeft, daarom toch niet ont heven is van de verplichting zorg te dragen, dat hij de veiligheid van het verkeer niet in gevaar brengt. Met andere woorden: ook op voorrangswegen mag men niet zonder meer gedachtenloos doorrijden, ook daar houde men terdege rekening met het andere ver keer, en betrachte men bij ontmoetingen met andere wegen de noodige voorzichtigheid. OD voooCAna 5 weo RvPoo AAhDUIOlNO voonRAMasweaan OD z.jweo tooneelvereeniging O.K.K. onder regie van den heer H. Beeldman in de tooneelzaal van den heer P. Kramer een uitvoering gegeven met „De weg naar 't geluk". Hiermede heeft O.K.K. een welverdiend succes behaald. De zeer talrijke aanwezigen hebben een mooien avond gehad. De Centraal Bioscoop van Noordschar- woude heeft alle drie dagen een mooi pro gramma vertoond. Vooral 's Maandagavonds was de bioscoop goed bezet. Toen werd „Het leven van Emile Zola", met Paul Muni in de hoofdrol, vertoond. Ongeregeldheden zijn niet voorgevallen, behalve dan de diefstal van handtaschjes, waarover wij gisteren het een en ander ver meldden. Gunning schoolgebouw te Graft. De bouw van een school met twee lo kalen en woning, waarvan de vorige week de uitslag der aanbesteding vermeld werd, i thans gegund aan de laagste inschrijvers, „.w. massa (zonder glas-, verf- en behang- werk) G. Tentij te West-Graftdijk en het verf-, glas- en behangwerk C. Klinkhamer, eveneens te West-Graftdijk. Waterleiding gesprongen. Maandag is alhier in den rijweg de waterleiding gesprongen. Dinsdag kwam er personeel voor het herstellingswerk. Uitgegleden en gewond. De arbeider J. de B. werkzaam in de zuurkoolfabriek van de fa. Hart alhier gleed uit, met het gevolg dat hij in een mes kwam te vallen en achter zijn oor ernstig gewond geraakte. Dr. de Wit verleende geneeskundige hulp. De kermis. Begunstigd door prachtig herfstweer zijn de drie kermisdagen 18, 19 en 20 Sept. in onze gemeente op gepaste wijze gevierd. Op Zondagmorgen trok de Harmonie- vereeniging Aurora met muziek lang de ge meente, wat voor de kas een voordeel op leverde van 32. In café Groot zorgden de Johnny Black and his boys uit Alkmaar voor uitmuntende dansmuziek. Maandag avond gaf de tooneelvereenging de Roos „de Koekoek", een spel uit het boerenleven van Jan Fabricus ten beste, wat weer met alle zorg werd voorgedragen. In het café D. C. Butter zorgde onze plaatsgenoot de heer P. Hartland met zijn follyband voor dansmuziek en Maandagmiddag waren er volksspelen, waarvoor veel belangstelling was. Bij café Nieuwland was het gezelschap Van der Stok uit Alkmaar dat voor de gezelligheid zorgde en Maandag en Dinsdag werden er volksspelen gehouden, die een gezellig verloop hadden. De laatste avond was er vrij wat volk op de been om van de kermis afscheid te nemen. Overigens had alles een rustig verloop. ALKMAAR. GETROUWD: Thomas Scharlewi en Emma de Vries. Hendrik Snijders en Wilhelmina Bakker. WERKLOOZE ONDERWIJZERS. Door den minister van sociale zaken en den minister van onderwijs is een inter departementale commissie ingesteld om na te gaan of en, zoo ja, op welke wijze werklooze jonge onderwijzers van regee ringswege zouden kunnen worden gehol pen, langs nog andere wegen d- n die van normale tewerkstelling in de school. Hoe wel de commissie er nog niet in is geslaagd een oplossing voor deze moeilijke materie te vinden, vertrouwt de minister niette min, dat het haar zal gelukken een weg te vinden, waarlangs eenigermate aan de nooden van de werklooze aktebezitters zal kunnen worden tegemoet gekomen. Het is den minister bekend, dat de commissie een oplossing zoekt in de richting, waarin de Stichting tot verruiming van werkge legenheid voor academisch gevormden werkzaam is. Deze oplossing beoogt het nemen van maatregelen, waardoor wordt voorkomen, dat de aktebezitter in het tijd vak, dat hij nog niet als onderwijzer werk zaam is, in geschiktheid voor het vervul len van de betrekking van onderwijzer inboet. He' komt -^en minister mogelijk voor, dat het arbeidsveld dezer stichting, welke zich tot dusver uitsluitend bezig houdt met de academici en daarmede gelijk gestelden (zooals de bezitters van m.o. akten) zou kunnei. worden uitgebreid met bovenbedoelde huip voor de werklooze aktebezitters. Zitting van 20 Sept. Zwijntjesjagers. Ook Dinsdag had de Alkmaarsche rechtbank zich op te houden met het be rechten van ïietsendiestallen. De eerste die terecht stond was de Am- sterdamsche metselaar C. B., 25 jaar oud, die op 26 November de fiets van den heer D. Stam uit Zuidscharwoude (thans te Amsterdam) gestolen zou hebben. De heer Stam woonde in het café van T. Molenaar op het Scharloo te Alkmaar een vergade ring bij en had zijn fiets buiten laten staan, evenwel op slot. Het slot gaf niet veel, want de fiets verdween evengoed. De eigenaar kwam op zekeren dag in Amsterdam zijn fiets tegen, bereden door J. H., die de fiets in het veilingslokaal De Eland aldaar had gekocht. Bij nader onder zoek bleek, dat Ae fiets daar ter veiling was afgegeven door een zekeren Bouwman en die Bouwman was volgens de bediende van De Eland verdachte C. B. B. ontkende de bewuste fiets (welke ter rechtszitting aanwezig was) aan het vei lingslokaal te hebben afgegeven. Wel had hij een fiets te veilen gegeven en inder daad had hij den naam Bouwman meerdere keeren opgegeven omdat hij dikwijls fiet sen liet verkoopen, maar van de gestolen fiets wist hij niets. De veilingsbediende R. Seibert verklaar de, dat de bewuste fiets namens Bouw man was geveild en dat verdachte degene was, die zich voo' Bouman had uitgege ven. Dat iemand een verkeerde naam op gaf, kwam veel voor. Werkloozen,- die steun trekken en fietsen verkoopen, ver zwegen vaak hun werkelijken naam. Verdachte verbaasde zich er over, dat S. nu nog verschillende dingen zoo nauw keurig wist; sinds vorige herfst waren er door de handen van S. minstens 2300 fiet sen gegaan. De officier achtte het bewijs van ver- dachtes schuld op grond van de getuigen verklaringen bewezen. Verdachte was meer veroordeeld wegens diefstal en dit jaar nog wel voorwaardelijk tot 4 maan den, wegens fietsendiefstal. Er was den man dus veel aan gelegen nu niet veroor deeld te worden, vandaar de halstarige ontkentenis. Spr. eischte 1 jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. C. Smal, stelde in het licht, dat S. niet meer precies wist of verdachte de fiets in kwestie ten ver koop had aangeboden. Pleiter achtte de schuld van verdachte niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. De volgende, die van fietsendiefstal werd beschuldigd, was de Heldersche los-werk- man Jan de G., die op 14 Augustus uit het Kegelhuis te Den Helder de fiets van mej. E. Blaauboer had gestolen. Verdachte bekende maar beweerde, dat hij dronken was geweest en zich van den diefstal niets meer kon herinneren. De president geloofde dat maar niet zoo en een getuige wist te vertellen, dat ver dachte den avond van den diefstal de fiets voor een schijntje te koop had aangeboden. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, acht te het een hopeloos geval. Zeer veel keeren was verd. al veroordeeld wegens diefstal, mishandeling, oplichting, afpersing enz. en op het oogenblik liep er nog een voor waardelijke veroordeeling van 2 maanden, welke het Hof in een clemente bui had op gelegd. Verdachte beloofde steeds gouden ber gen van beterschap, maar die bergen wer den zelfs nooit molshoopen. Spr. eischte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Judell, zocht de oorzaak van verdachtes zwakte in den drank en bepleitte clementie. H(j had gotdkooper een plaatje kunnen koopen. Behalve fietsen was er ook nog een be lastingplaatje gestolen. De dader was de 23-jarige los-werkman A. G., uit Hoorn, die het plaatje te Avenhorn had ontvreemd, ten nadeele van den heer J. Kuiper. G. bekende. Het bleek, dat hij zich vaker aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt. Overigens scheen de jongeman psychopatisch van aanleg te zijn. De officier eischte 8 maanden gevange nisstraf, hetgeen verdachte wel erg veel vond. Een wethouder als suppoost controleur. Tot slot een onschuldiger geval. In hooger beroep stond terecht de caféhouder Jac. G. uit Koedijk, die door den kanton rechter tot 10 boete of 6 dagen was veroordeeld, omdat hy op 16 Mei in zijn danszaal personen beneden de 18 jaar zonder geleide had toegelaten, hetgeen hij volgens de door den burgemeester voor het verkrijgen van een dansvergunning gestelde voorwaarden niet mocht. Door die overtreding van de bepalingen werd de dansvergunning voor vervallen geacht, zoodat men meende dat de caféhouder zich schuldig gemaakt had aan het laten dansen zonder vergunning. De officier vertelde, dat de controle op de beoezkers werd uitgeoefend door den wethouder-locoburgemeester, die als suppoost fungeerde. De aanwezigheid van die autoriteit scheen echter onvoldoende waarborg, al gaf spr. toe, dat ook plaatse lijke gewoonten in het spel waren. Spr. vond, ondanks de juridische twistpunten welke te onderkennen waren, het vonnis juist maar de straf te laag. Hij vorderde daarom tegen den meermalengewaar- schuwden caféhouder 25 of 10 dagen. De verdediger, mr. den Hollander, meende te mogen aannemen, dat de aan wezige wethouder als geleide voor de min derjarigen kon fungeeren. Spr. stelde voorts in het licht, dat de burgemeester voor een dansvergunning geen voorwaar den kan stellen, want de voorwaarden zijn bij K. B. vastgesteld. De ondergrond van de dagvaarding deugde dus niet, terwijl het onjuist was, dat men door de overtre ding van een der bepalingen de dansver gunning vervallen achtte en den caféhou der zoodoende van overtreding der drank wet beschuldigde. De dansvergunning kon niet vervallen zijn door de overtreding der bepalingen. Een overtreding daarvan kan voor den burgemeester alleen maar grond opleveren voor het intrekken van de ver gunning, meer niet. De caféhouder kon dus, wanneer men dat wilde, administra tief gestraft worden, maar niet strafrech terlijk, zoolang de man liet dansen met een vergunning, die niet officieel was inge trokken. Pleiter concludeerde tot vrij spraak, subsidiair tot een lichte straf. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. Besluit van 16 September 1938 is aan den heer J. A. Kramer op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton hoorn, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. TEGEN FRAUDEERENDEN GEMEENTE SECRETARIS 2 MAANDEN GEEISCHT. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gistermorgen terechtgestaan de 57-jar. ge wezen gemeentesecretaris van Hellevoet- sluis, F. J. S., wegens verduistering van 280 ten nadeele van de gemeentekas in de 1928 tot 1938. S. heeft inmiddels dit tekort aange zuiverd. Het O.M. requireerde een gevange nisstraf van twee maanden. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 21 Sept. 1938. Op de he den gehouden aardappelmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 319000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 21 Sept. 1938. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 219 Vette kalveren, le kw. 6064 cent, 2e kw. 5058 cent en 3e kw. 4048 cent per K.G. levendgew.; 51 Nuch tere kalveren 813; 206 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6465 cent, zware varkens 6364 cent en vette varkens 6062 cent per K.G. slacht- gewicht. DE EXPORT VAN EIEREN. In de week van 13 t/m 19 September '38 zijn voor uitvoer goedgekeurd: Naar Duitschland: 8.671.560 stuks kip- en 750.360 stuks eendeieren; naar Engeland: 10.301.620 kip-, 2.965.200 HolL Koelhuis eieren en 18.000 Holl. Geconserveerde eieren en 1.005.C40 eendeieren; naar andere landen: 321.770 stuks kipeieren. Totaal aan tal: 22.278.150 kip- en 1.756.200 eendeieren. Totaal aanvoer 24.034.350 stuks eieren. WARMENHUIZEN, 20 Sept. 1938. Sny- boonen 9.2013.90; Eigenheimers 2.30 3; Blauwe aardappelen 3.10; Gele nep 4.705; Uien 22.60, drielingen 1.60—1.70, grove 2.502.60; Goed gekeurde poters A 2835 4.80 en 3555 4.20, goedgekeurde bintjes A 2835 3.70; Roode kool 1.30—2.40; Gele kool 2.10 2.30; Witte kool 0.90—1; Bintjes 2.10—2.30; Slaboonen 13.30—/ 16.90; Bieten 0.702.60. Aanvoer: 28300 K.G. Aardappelen; 1475 K.G. Gele nep; 4775 K.G. Uien; 35 KG. Zilveruien; 5400 K.G. Roode kool; 1700 K.G. Gele kool; 6700 K.G. Witte kool; 550 K.G. Slaboonen; 800 K.G. Bieten; 10100 K.g. Goedgekeurde poters. Voor advertentiën, abonne menten, adresveranderingen en omtrent de bezorging wende men zich UITSLUITEND TOT DE ADMINISTRATIE (TeL 3320). Ingezonden stukken of verslagen van vergaderingen UITSLUITEND REDACTIE (Tel. 3330). Heden overleed te Haarlem onze beste Zuster TEETJF KGGENTO^""* Echtgenoote van F. ROZENHART, in den ouderdom van 67 jaar. A. F. ROZENHART. A. ROZENHART— HOGENTOORN. L. JANSEN. J. JANSEN— HOGENTOORN. Heden overleed in het Wil- helmina-gasthuis te Amster dam onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA GEERTRUIDA WIESE, in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam, F. J. JENSCH. Heiloo, 20 Sept. 1938. R. Hondsbosschelaan J 17. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 23 Sept. a.s. op de Nieuwe Begraaf plaats te Heiloo. Vertrek vanaf R. Hondsbosschelaan J17 n.m. 2 uur. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij onze 40- jarige Echtvereeniging betuigen wjj, mede namens de kinderen, onzen hartelijken dank. D. SMIT. A. SMIT-SMIT. Bergen, Zuidlaan 35. Sept. '38. Dr. F. Th. VAN VOORST vraagt een Aanmelden des avonds na 7 uur Juliana van Stolberglaan 24. GEVRAAGD voor dag en nacht, zelfst. k. werken en koken. NIEUWESLOOT 23. gevraagd by DE WILD, LAAT 121. Onderwijs in boekhouden en aanverwante vakken ter opleiding voor practyk en examens. I. PRINS Az. Leeraar M.O., Bierkade 11. aan zyn wy Strijkijzeri Stofzuigers Kookplaten Electr. Ketels Kachels enz. speciaal ingericht. Strijkijzer met snoer, vanaf 1.25 Ziet onze etalages en vraagt prijs voor Electr. Bedkruiken, Water ketels, Kachels, Kookplaten, Scheerbakjes, Branders, Theelichtjes enz. enz. „DOET HET ELECTRISCH".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3