DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HITLER EN CHAMBERLAIN CONFEREEREN. GENERAAL SYROVY TSJECHISCH PREMIER. De algemeene toestand. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 224 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 23 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Drie uur heeft het eerste onderhoud tusschen Hitier en Chamberlain geduurd en na afloop is van Engelsche zijde een communiqué gepubli ceerd, dat echter totaal niets zeggend is. Daarentegen doen hardnekkige geruchten over verschillende onderwerpen de ronde en een er van is, dat Hitier de geheele Sudeten- Duitsche kwestie in een week opgelost wil zien. Er is in den loop van gister avond een nieuwe Tsjechi sche regeering gevormd onder leiding van generaal Syrovy. Andere bekende ministers waren Krofta, ZenkI en dr. Mendl. In Praag blijft de toestand betrekkelijk rustig, mede dank zij kalmeerende woorden van president Benesj. CHAMBERLAIN TE GODESBERG. Nieuw Tsjechisch kabinet. De zaal waarin Hitier en Chamberlain confereeren. De besprekingen te Godesberg. De „Daily Express" over de eischen. ALKMAARSCHE COURANT. Generaal Syrovy „Chamberlain heeft Donderdagmid dag een onderhoud gehad met het hoofd van den Duitschen staat, welk onder houd van vier tot over zeven heeft ge duurd. Men stelt zich voor de bespre king Vrijdagmorgen te hervatten. Van essentieel belang is volgens het oordeel van den Britschen eersten minister, dat alle belanghebbende partijen vastbeslo ten zijn zoodanig te handelen, dat de toestand in Tsjecho-Slowakije den voortgang van de onderhandelingen niet belemmert. Chamberlain doet een vurig beroep op allen om bij te dragen tot de handhaving van de orde en zich te ont houden van eenige actie, die incidenten zou kunnen veroorzaken". Aldus luidt het Britsche communiqué, dat gisteravond na afloop van het eerste onder houd tusschen Chamberlain en Hitier werd gepubliceerd. Men ziet, dat het communiqué zeer vaag is en over het werkelijke onder houd niets zegt. Alles ging in Godesberg zeer geheimzin nig. Het hotel, waar de staatslieden samen kwamen, was niet toegankelijk voor ande ren; ook de Duitsche en internationale pers moest buiten het gebouw blijven. Toch weet een speciale Havas-correspon- dent iets mede te deelen. Hij meldde n.1. he denmorgen het volgende; Het resultaat der Engelsch-Duitsche be sprekingen blijft afhankelijk van de evolu tie der gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Dat is de indruk, welke men in Duitsche kringen na het onderhoud van gisteren tus schen Chamberlain en Hitier verkrijgt. Met andere woorden schijnt men aan Duitsche zijde door geen enkele gelofte gebonden te zijn. De besprekingen liepen over de uitwer king der voorwaarden tot bemiddeling in Tsjecho-Slowakije. Volgens aanduidingen uit goede bron zou Chamberlain het ,'olgen- de hebben voorgesteld: Overdracht naar Duitschland van de ge bieden, waar de Duitsche bevolking meer dan vijftig procent uitmaakt. Overdracht naar de afgestane gebieden van de Duitsch sprekende bewoners der an dere deelen van het land. Overdracht naar Tsjecho-Slowakije van de Tsjechische minderheden die in de afge stane gebieden wonen. Vorming van een internationale commis sie, belast met het vaststellen van de gren zen, de vergemakkelijking van het verkeer, de strategische kwesties, enz. Na de vor ming van deze commissie zou tot demobili satie moeten worden overgegaan. Tjjdens de besprekingen zou Hitier even wel het vraagstuk der Poolsche en Hon- gaarsche minderheden hebben opgeworpen, alsmede den huidigen toestand in Tsjecho- Slowakije en de kwestie der waarborgen. De Britsche minister-president moest aan' dringen op de noodzakelijkheid elk Duitsch initiatief te vermijden, dat een vreedzame regeling onmogelijk maakt. Hitier zou heb ben geantwoord, dat de houding van Praag het voor Duitschland onmogelijk zou kunnen maken om werkeloos te blijven toezien; men meent te weten, dat hierop aan de regeering te Praag een mededeeling is gericht betref fende de andere minderheden en met het verzoek een kalmer houding aan te rnmen. Dit zou Chamberlain evenwel niet hebben verhinderd Hitier te waarschuwen voor het gevaar, dat de Duitsche inmenging nog met zich meebracht. Chamberlain naar zijn hotel terug gekeerd. Naar vernomen wordt, waren aanvanke lijk bij het onderhoud tusschen Hitier en Chamberlain slechts tegenwoordig dr. Schmidt van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken en legatiesecretaris Kirkpatrick van de Britsche ambassade te Berlijn, resp. als tolk en voor het opnemen van het protocol. Tegen 18.30 uur begav Chamberlain en Hitier zich naar een bene den gelegen spreekkamer, waar het onder houd werd voortgezet in tegenwoordigheid van minister von Ribbentrop. Buiten het hotel, dat in een ruimen kring is afgezet, stonden duizenden te wachten. Na drie uur en een kwartier waren de be sprekingen van dezen dag geëindigd. Cham berlain keerde naar den Petersberg terug in gezelschap van den chef van het protocol. Hitier nam in de hal afscheid van zijn gast, terwijl von Ribbentrop den Britschen minister-president tot diens auto begeleid de. Toen de auto vertrok, werd door S.S.- mannen een roffel geslagen. De besprekingen tusschen Chamberlain en Hitier worden vandaag voortgezet. Met bekwamen spoed heeft generaal Syrovy, die opdracht had gekregen tot het vormen van een nieuwe regeering in Tsjecho-Slowakije, een kabinet sa mengesteld. Het ziet er als volgt uit: Minister-president en oorlog: gene raal Syrovy; financiën: Kallfuss; buitenlandsche zaken: Krofta; binnenlandsche zaken: Cerny; volksgezondheid: dr. Mendl, hoog leeraar aan de medische faculteit te Praag; ministers zonder portefeuille zijn Va- vreka, minister van propaganda in het afgetreden kabinet, ZenkI, burgemeester van Praag, en Boekowsky. De nieuwe regeering is gevormd op wensch van het volk. President Benesj wilde hiermede de openbare meening tevreden stellen, indien al niet wat betreft een „mi litaire dictatuur", waarom in de eerste uren van opwinding geroepen werd, dan toch wat de personen betreft. Een dictatoriaal kabi net zou in Duitschland stellig als een uitda ging zijn opgevat. Hoewel 'n generaal aan het hoofd staat, is het geen militair kabinet, maar een werk- kabinet, aldus luidt een semi-officieuse me dedeeling. En het zal het werk der vorige regeeringen voortzetten. Het is een regee ring van nationale solidariteit, boven de party en staande, tot handhaving van de orde. In kringen der oude regeeringsmeer- derheid verklaart men, dat alle partyen der vroegere meerderheid, die de voorstellen van Londen hebben aanvaard, loyaal de re geering zullen steunen, en de officieUse nota zegt: de regeering heeft alle verplich tingen en alle verantwoordelijkheden van het vorige kabinet op zich genomen. Zij zal deze verwezenlijken en kan daartoe rekenen op den steun van alle partijen welke den staat uitmaken. Omtrent het nieuwe kabinet wordt nader gemeld, dat de politieke zaken in handen zijn van een politieke commissie, bestaande uit dezelfde personen, die den politieken ka binetskern van de vorige regeering vorm den, t.w. Hodza, Czernin, Bechinye, Sera- mek en Franke. Het geheel is een kabinet op zeer wijde nationale basis, dat den president in staat moet stellen, de onderhandelingen inzake het nationaliteitenvraagstuk voort te zetten met den steun van het geheele land achter zich. Havas weet nog te melden, dat de vierde zetel van een minister zonder portefeuille is gereserveerd voor een lid van de Slowaak- sche volkspartij. Zie vervolg op pagina 1 van het 3e blad en Laatste Berichten. Een bijzondere verslaggever van de Daily Express geeft de volgende opsomming der eischen, welke Hitier waarschijnlijk heeft gesteld: 1. Directe verkleining van het leger van Tsjechoslowakije. 2. Indirecte controle op de Skodafabrie- ken en een verbod voor deze fabrieken wapenen te verkoopen aan staten, die niet op goeden voet staan met Duitsch land. 3. Verbreking der bondgenootschappen van Tsjechoslowakije met Frankrijk en Sovjet-Rusland. 4. Voorafgaande goedkeuring door Berlijn van ieder nieuw bondgenootschap van Praag. Tegeneischen van Chamberlain. Volgens de „Daily Express" zou Cham berlain hebben geëischt: 1. De benoeming van een gemengde commissie om de nieuwe grenzen vast te stellen. 2. Onmiddellijke demobilisatie der le gers van Tsjechoslowakije en Duitschland. 3. Een oproep tot den vrede door de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. 4. Internationale garantie van de nieuwe grenzen van Tsjechoslowakije. Mededeeling van Ward Price in Daily Mail. Ward Price meldt aan de „Daily Mail" dat Duitsche kringen van meening zy'n, dat de beraadslaging slechts gedurende een bepaalden tijd kan worden voortgezet. Daarna zal het Duitsche rijk zich zijn vrijheid tot handelen hernemen. Ward Price meent evenwel te weten, dat de Duitsche rijksregeering besloten heeft bijzonderheden van het plan van Cham berlain te onderzoeken. Alkmaar, 23 September. Wat moeten wij vandaag over Godes berg schrijven? Wij weten, dat daar min of meer over het lot van Europa beslist kan worden, maar verder weten wij offi cieel niets. Dat is natuurlijk niet prettig voor een overzichtschrijver, maar het geeft boven dien en dat is veel erger de geheele wereld een gevoel van onbehaaglijkheid. Men weet dat de besprekingen zeer, zeer belangrijk zijn, en verder moeten we gelaten afwachten. Bijzonder gerust blijkt het in de groote landen niet te zijn. Zoo schrijft de Daily Tel. onder het opschrift „De Vuurproef" „Welke bijdrage zal Duitschland leveren? dat, indien die bijdrage de angstige ver wachtingen van Europa mocht bevredi gen, zij van zeer verre strekking zal moe ten zijn. Wat ook de agenda van Godes berg is, er valt niet aan te twijfelen, dat de resultaten zullen aantoonen hoever Hitier gedreven is door het motief, de Su- detenduitschers te bevrijden, of dat dit slechts een voorwendsel was om zijn nog verdere reikende ambities te verwezen lijken. Indien hij erop blijkt aan te drin gen, zooals zijn gecontroleerde pers doet, dat er een eind moet komen aan den Tsje- choslowaakschen staat, dan wordt de tweede conclusie onvermijdelijk en zullen de gevolgen betreurenswaardig zijn. Houdt hij evenwel vast aan zijn verkla ring niet te dulden, dat Duitschers door anderen overheerscht worden, en geen wensch te koesteren anderen te overheer- schen, dan wordt de hoop op een regeling aanmerkelijk beter. De „Times" schrijft, dat de toekomst van Europa afhangt van het succes of het mislukken van de besprekingen te Godes berg. Mislukken zij, dan zal het Britsche volk ongetwijfeld zonder aarzeling elk beroep, dat op haar gedaan wordt, beant woorden. Indien Chamberlain slaagt, dan kan het nog tijdig genoeg zijn om den mi litairen druk en tegendruk door een di- plomatieken te doen vervangen, en het gemeenschappelijk belang te dienen. Ook de Fransche bladen zijn niet erg gerust over Hitler's plannen. Zoo weet madame Tabouis, een bekend journaliste, die over 't algemeen vrij goed ingelicht is, het volgende: Op het laatste oogenblik telefoneert men ons uit Godesberg, dat de Führer het recht zou hebben opgeëischt zijn troepen vanaf vandaag in het Sude- tenduitsche gebied te laten binnenruk ken over een diepte van 14 kilometer. Voorts zou Hitier weigeren de nieuwe grenzen van den Tsjechischen staat te garandeeren. Wel zou hij zich bereid verklaren, de voorwaarden voor een al gemeene regeling te bestudeeren, ten einde den vrede in Europa te verzeke ren. De bijna algemeene opinie van de Fransche pers weergevend, schrijft Bourgues in de „Petit Parisien": Men moet in Godesberg goed weten, dat Frankrijk, na zoover mogelijk gegaan te zijn op den weg der verzoening, thans weigert deze grenzen te overschrijden. De Fransche openbare meening wil stellig een regeling, maar slechts tegen den overeen gekomen prijs. Ook Tsje choslowakije heeft de uiterste conces sies gedaan en meer eischen zou ge vaarlijk zijn. De diplomaten hebben beslist en het volk is er buiten gehouden. Zoo is het ge weest in Tsjechoslowakije, Frankrijk en Engeland. Maar datzelfde volk steekt zijn meening niet onder stoelen of banken en vooral de,Britsche regeering krijgt heel wat kritiek te hooren. Zoo zijn gisteravond duizenden, gehoor gevend aan een oproep van den wereld bond voor den vrede, te Londen bijeenge komen, teneinde kracht bij te zeten aan het protest tegen het Britsch-Fransche plan tot regeling van de Tsjechoslowaak- sche kwestie. Een groot gedeelte van de menigte riep in koor: „Helpt de Tsjechen, Chamberlain moet weg." Bij den ingang van Downingstreet, waar de menigte werd tegengehouden door twee rijen politieagenten, die elkaar een arm gaven, drong het publiek op een gegeven oogenblik zoo op, dat de politie versterkingen moest ontbieden, zoodat in White Hall en nabij Downingstreet onge veer tweehonderd politieagenten voor de handhaving van de orde zorgden. De po litie trad met tact op en langzamerhand verspreidde de menigte zich .Tenslotte werd aan een deputatie toegestaan zich naar het Foreign Cffice te begeven en er een protest te overhandigen. De Duitsche pers vindt eiken dag nieu we stof ons onrust te zaaien. Ook nu nog wordt voortdurend tegen Praag geageerd, maar men gaat thans weer een stapje verder en haalt er Rusland en het commu nisme bij. Wij geven hier weer een D. N. B.-bericht, dat wij natuurlijk geheel voor rekening van het Duitsche persbureau laten, en dat door geen enkele ander be richt gestaafd wordt, maar dat de hou ding der Duitsche pers karakteriseert. Het luidt: „De leiding der Komintern, zoo schrijft een dagbladcorrespondent, heeft sinds twee dagen haar tactiek volkomen ver anderd en zich ingesteld op den nieuwen toestand. Het sovjetgezantschap in Praag heeft opdracht gekregen de volgende be velen aan de ambtenaren der Komintern uit te vaardigen: het volksfrontdenkbeeld is ter zijde gesteld, omdat dit in Tsiecho- slowakije mislukt is. Inplaats daarvan wordt de tactiek van directe actie gesteld. Tsjechoslowakije is sinds lang rijp een zuiveren sovjetstaat te worden. De eind overwinning moet worden verkregen door bomaanslagen enz. Nooit mag het kalm zijn aan de nieuwe grenzen en bedreigde Duitsche punten. Het bewijs moet gele verd worden, dat de nieuwe grens de meest oorlogszuchtige van Europa is. Tot leider van het nieuwe Kominternplan in Tsjechoslowakije is benoemd de ambte naar der Komintern te Moskou, Bolkow, die Woensdag in een speciaal vliegtuig naar Praag is gevlogen."

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11