EISCH EXTRA ROOKGENOT ROOK TRIUMPH -'N TRIOMF VAN SMAAK alkmaarsche courant -sr„checourani H. Gortzak over den internationalen toestand 1 CENT e BjüV Aqmda „Elke nieuwe concessie beteekent een strategische positieversterking". EN DE VREDE WORDT ER NIET DOOR GERED. Lï JT*",1939 te Alkmaar te houden, Weec&ecUM Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht In 1798 waardel hCbben de gr00tste EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. Er was heden 109000 K.G. kaas op de markt aangevoerd en er was veel vraag en een goede handel. Voor de kleine fabrieks- kaas werd niet minder dan 25' betaald, wat trouwens de eenheidsprijs was welke ook gold voor de kleine boerenkaas en de boeren-commissiekaas. Er werd een halve gulden meer gevraagd, maar men nam spoedig genoegen met een prijs van 25, welke nog 'n halven gulden hooger ligt dan men verleden week be steedde. Voor den tijd van het jaar is een aanvoer van 109000 K.G. alleszins behoorlijk te noemen. Hoewel, nu de vacanties ten einde zijn en de herfst zijn intrede reeds gedaan heeft, het vreemdelingenbezoek zeer sterk ver minderd is, was er hedenmorgen extra be langstelling voor het bezoek der congresis- ten van „Horecaf", welk congres, zooals men uitvoerig in dit nummer kan lezen, in Haarlem wordt gehouden. Een 150-tal congressisten leden van „Horecaf" en hun dames bezoch op een tocht naar Alkmaar en de badplaatsen he denmorgen de kaasmarkt, waar de heer Van der Garde uit Schoorl de leiding heeft genomen. V. V. V. was o.a. vertegenwoordigd door de bestuursleden mr. J. P. Bosman en de heeren Verwer en Bettink. De congressisten hebben de kaasmarkt met groote belangstelling bekeken en velen hebben den toren beklommen om van het panorama te kunnen genieten. In hotel Proot werden ververschingen gebruikt en daarna ging het naar Bergen, waar de congressisten in De Rustende Jager verwacht werden. ARTIS-LOTERIJ. De secretaris van het Alkmaarsche Artis- comité, de heer W. F. Dorgelo, Nassauplein 4 alhier maakt bekend, dat de officieele trekkingslijst van de Artisloterij thans verschenen is. Alkmaarders die Artisloten gekocht heb ben kunnen de trekkingslijst inzien te zij nen huize. Mede liggen exemplaren ter inzage in onzen boekhandel en op het kantoor van het N.-Holl.-Landbouwcrediet. DE FEESTEN OP 8 OCTOBER. Men verzoekt ons te melden, dat de be trokken buurtcommissie ook het Zevenhui zen zal versieren. De Wildemanstraat wordt ook versierd en verlicht. MIDDENSTANDS-VOORLICHTING. Door de Kamer van Koophandel te Alk maar wordt met de besturen van de Mid- denstandsvereenigingen uit haar district op Woensdag 28 September a.s. te Alk maar een vergadering belegd, waarin o.m. inleidingen zullen houden de heer E. J. H. Volkmaars, inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Den Helder over de met 1 October a.s. ingaande wijzigingen der Om- zetbelastingwet en de heer S. de Hoo, Hoofdcommies van het Departement van Economische Zaken, omtrent de toepassing der Vestigingswet-Kleinbedrijf. EEN VERGISSING. In ons no. van gister (derde blad) is het bericht over de kermis te Grootschermer door een vergissing terecht gekomen onder het hoofd Heerhugowaard. EEN REISJE IN NED.-INDIE. Causerie voor de Vereeniging van Huisvrouwen. De afd. Alkmaar van de Ned. Vereeni ging van Huisvrvuwer; heeft gistermiddag baar serie van bijeenkomsten in het win terseizoen geopend met een causerie van mevr. B. A. Scholtende Grave uit Den Haag over Indië. De presidente, mevr. van Sonsbeek, releveerde in haar openingswoord het regeeringsjubileum en heette de eere presidente en de spreekster speciaal wel kom. Zij sprak voorts over de plannen voor den aanstaanden winter (er zal o.a. weer een handwerktentoonstelling worden gehouden met inzendingen van zelfge maakte japonnen, terwijl ten bate van het Jacobafonds een verloting zal worden georganiseerd) en vertelde van de tot dusver nog niet geslaagde pogingen om in het bezit te komen van een geluidsinstal latie. Mevr. Scholten vertelde allereerst Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Olympiade (sport). Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen e voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De vrouw in 't rood (rom.-dram.); hoofdrollen Joan Crawford, Franchot Tone, Rober Young e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De gevangene van Zenda (rom.); hoofdrollen Ronald Colman, Madeleine Carrol, Douglas Fairbanks Jr. e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zondag 25 September. 4 uur, 't Gulden Vlies, matinee The Grasshoppers; 8 uur, soiree. 2 uur, gebouw de Unie, herdenkingsver gadering Bart de Ligt; twee sprekers. Draverijen te Schoorl. van haar reis naar Indië verleden jaar, van de uitstapjes naar Caïro en de pyramiden in Egypte en van een helaas kort bezoek aan Ceylon, om dan haar aandachtig luis terend gehoor mee te nemen op den tocht uoor Sumatra. Op gezellige wijze en zeer duidelijk wist zij te vertellen van bezoeken aan verschillende ondernemingen, waarbij over de cultures tal van misschien minder bekende zaken werden meegedeeld. Van de zeden en gewoonten en de kleeder drachten der verschillende volken werd menige bijzonderheid verteld en ten zeerste werd de schoonheid van het landschap geroemd met zijn bergen, vulcansn, meren, bosschen en bochtige wegen, vaak langs diepe afgronden. Na een pauze vervolgde mevr. Scholten haar causerie en nu ging de tocht over Java en naar Bali. We bezochten allereerst het oude Batavia met zijn nauwe straten en groote handelskantoren en kwamen dan in de nieuwe stad met haar vele beziens waardigheden (museum, aquarium, hei lige kanon). Daarna trokken we naar het 60 K.M. verder gelegen Buitenzorg met het paleis van den gouverneur-generaal en den grooten plantentuin. Verder ver-j telde spreekster van het 710 M. hoog ge legen Bandoeng met zijn prettig klimaat, van Woerosobo dat nog hooger ligt, van Gisteravond was door de afdeeling Alk maar van de Communistische Partij Neder land in café „Populair" op de Laat een ver gadering belegd, waarop de heer H. Gort zak het woord voerde. Na het openingswoord van den voorzitter der afdeeling, den heer Bronkhorst, was dadelijk het woord aan den spreker. De internationale toestand. In het eerste deel van zijn rede besprak de heer Gortzak den internationalen toestand van tegenwoordig. Ieder zal toegeven aldus spreker dat de internationale ver houdingen na den wereldoorlog nog nimmer zoo gespannen geweest zijn als op het oogen- blik. Van 1918 tot voor enkele jaren kregen we nog den indruk, dat na een tijd van in ternationale gespannen verhoudingen weer een periode kwam van rust. Thans echter voelt ieder, dat datgene, wat we op het oogenblik in de wereld zien, nog slechts een inleiding vormt van wat komen gaat. Het is noodzakelijk, dat ieder dit beseft, omdat aldus spreker in hun afschuw van den oorlog velen bereid en geneigd zijn alles te tolereeren, alles toe te laten om toch slechts den vrede te bewaren. Er waren dan ook velen, die zeiden, dat Chamberlain met zijn reis naar Hitier nog een laatste poging in het werk stelde den vrede te handhaven. Wat zijn echter de resultaten geweest? Zoo danig, dat zij, die gezegd hebben, dat Cham berlain niet den vrede had gered, gelijk hebben gekregen. De vijf jaren, die hef fascisme in Duitsch land aan het bewind is, zijn een voortduren de oorlogsdreiging geweest. Telkens meende men den vrede te dienen, door de remilita- risatie van het Rijnland, den Anschluss van Oostenrijk en nu de aantasting van de zelf standigheid van Tsjechoslowakije te dulden, door al deze eischen van het Duitsche im perialisme in te willigen. Na den Anschluss van Oostenrijk heeft men Hitier opnieuw geloofd, toen deze zeide de integriteit van Tsjechoslowakije te zullen eerbiedigen. Thans, vijf maanden later, blijkt hoeveel waarde men aan zijn woorden kan hechten. En nu, bij de Duitsche actie tegen Tsje choslowakije meenen Chamberlain en Dala- dier opnieuw den vrede te kunnen behou den, nu echter niet alleen door de actie te dulden, maar zelfs door zélf Tsjechoslowa kije te dwingen aan de eischen van Hitier toe te geven. Wat is het doel van Hitier en Mussolini? N i e t om de minderheden zelfbestemmings rechten te geven of om de volken hun vrij heid te verschaffen. Dat bewijst Abessinië, dat bewijzen de Poolsche en de Tsjechische minderheden in Duitschland, de volken van Oostenrijk en Duitschland zelf, die n i e t de gelegenheid krijgen zich in vrijheid uit te spreken. Strategische positieversterking. Het doel van het Duitsche fascisme is uit sluitend om in den komenden oorlog de best mogelijke strategische positie in te nemen. Vandaar de bezetting van het Rijngebied, de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land, die een doortrekken van de „as" be- teekende, de pogingen Tsjechoslowakije te liquideeren om zoodoende het graan en de petroleum van Roemenië te kunnen berei ken, de actie voor de bezetting van het Su- deten-Duitsche gebied ter verkrijging van de grondstoffen, die hier gevonden worden, de opstand in Spanje, waar een overwinning van Franco Duitschland aan een operatie basis tegen Frankrijk moet helpen. De con cessies aan Duitschland, die slechts een uit stel van den oorlog beteekenen, geven tege lijkertijd aan dit land een groote strategische positieversterking. Aan Duitschland wordt juist door de voortdurende concessies een oorlog rriogelijk gemaakt! En als er nu geen concessies gedaan wa ren? Was er dan oorlog gekomen? Spreker gelooft van niet. En ware een oorlog uitgebroken, waarin de democratieën een ge sloten front vormden tegen het fascisme, dat had dit den strijd verloren. Het schijnt thans, dat men Duitschland nog weer nieuwe concessies wil doen. Maar de oorlog, zoo zei- de spr., komt tóch, onafwendbaar, en de democratieën zullen zich dan in een veel moeilijker positie bevinden. Spreker voerde vervolgens enkele bewij zen aan voor zijn stelling, dat de fascistische staten ook nü bepaalde tegenstanden niet kunnen overwinnen: Spanje, dat verloren scheen, maar nu reeds 2% jaar voor zijn vrijheid vecht, China, waar Japan geen overwinning kan behalen en de Sowjet- Unie, die bij de jongste aanvallen van Japan bij Tsjangkoefeng aldus spr. bewezen heeft, deze te kunnen afslaan. Chamberlain en Daladier hebben Tsjecho slowakije verraden, niet de Sowjet-Unie. De Tsjechoslowaaksche regeering moest zwich ten, maar de vrede is niet geconsolideerd. Als het Tsjechoslowaaksche volk zich nog verzet, dan is het de groote vraag, wat de wereld zal doen. In dit geval moeten de volken van Engeland, Frankrijk en ook Ne derland hun regeeringen niet toestaan Tsje choslowakije te laten verdeelen. „De troonrede". Na de pauze besprak de heer Gortzak nog de troonrede. Al komt deze door de inter nationale situatie op den achtergrond, toch is zij er nauw mee verbonden. Spr. consta teerde, dat de troonrede teleurstellend is. Zij biedt geen enkel perspectief. „Het ver lossende woord", waar de katholieke arbei dersleider de Bruin over sprak, bleef uit. Scherp hekelde spreker de „verdeelende rechtvaardigheid'-', aantoonend, dat de hef fing van 2 op alle loonen vooral op de minst kapitaalkrachtigen drukt, en de ar- beidsloonen niet evenredig aan de prijsver- hooging in ons land zijn gestegen. Vele nor male werken worden, ook in Alkmaar, in werkverschaffing uitgevoerd. Naast dit alles zal echter de bedrijfsbelasting worden ver laagd. Geeft de troonrede dus nationaal gezien geen uitzicht, ook op Nederlands internatio nale politiek had spr. scherpe critiek. In de troonrede werd gezegd, dat onze betrekkin gen met andere mogendheden onveranderd van vriendschappelijken aard zijn. Maar in Spanje is Nederland diplomatiek beter vertegenwoordigd bij de opstandelingen, dan bij de Spaansche regeering, Abessinië's ver overing door Italië heeft Nederland als een der eersten de jure erkend, voor Tsjecho slowakije wordt geen hand uitgestoken. Ne derland verlaat voorts de collectieve veilig heid, officieel door min. Patijn te Genève aangekondigd Spr. kwam tot de slotsom, dat deze regee* ring plaats moest maken voor een andere, die wijdere perspectieven opent. Nederland moet zijn werkloosheid nog veel krachtiger bestrijden, zich economisch, geestelijk en ook militair weerbaar maken, aldus spr. Ver volgens keerde spr. zich krachtig tegen het huidige militaire systeem en eischte een volksleger, dat betrouwbaar is voor de ver dediging van de democratie. Het moet niet mogelijk zijn, dat hooge officieren of gene raals slechts op hun pensionneering wachten om lid te worden van de n.s.b. Tenslotte drong spr. krachtig aan op nau wer aaneensluiting van de geheele arbeiders klasse, voor het wellicht te laat mocht zijn. Twee moties aangenomen. Aan het einde der vergadering werden een tweetal moties aangenomen. De eerste was gericht aan Klement Gottwald, secreta ris der Tsjechische communistische partij en luidde als volgt: „De openbare vergadering der Comm. Partij Holland, op 22 Sept. te Alkmaar bijeen, begroet het heldhaftig verzet van uw volk tegen de poging om Tsjechoslowakije te vernielen; spreekt zijn bewondering uit voor de aan eengeslotenheid van het Tsjechoslowaaksche volk en zegt toe alles in het werk te zullen stellen, dat dit moedig volk in zijn strijd om zijn zelfstandigheid geholpen zal worden". De tweede motie zou verstuurd worden aan minister Colijn. Ze luidde: „Wij protes teeren tegen de houding van uw regeering bij monde van min. Patijn in de Volken- bondsvergadering te Genève, waarbij de ver plichting tot handhaving van de collectieve veiligheid, waardoor alleen de veiligheid van Nederland kan worden gewaarborgd, werd losgelaten. Wij eischen van uw regeering inwilliging van de verlangens, van de geheele arbeiders klasse op sociaal gebied, vóór alles werkver ruiming op groote schaal en steunverhooging voor volwassen en jeugdige werkloozen. Wij eischen de intrekking van het wets- ontwerp-Goseling tot beperking van het ver- eenigingsrecht en de democratiseering van de weermacht, waarbij in de eerste plaats in trekking van het defensieverbod ook voor de comm. partij. Djocja en Soerakarta, waar zij met andere Europeanen had deelgenomen aan een ontvangdag van den zelfbestuurder, zoo als die drie maal per jaar wordt gehouden. Op onderhoudende wijze vertelde zij van de dansen door jonge Javaansche meisjes bij die gelegenheid. Ten slotte leidde de spreekster ons naar het zooveel geroemde Bali met zijn eigen cultuur, waarvan zij zeer hoog opgaf. Haar eindconclusie van de causerie was, dat Indië een mooi, zeer mooi land is, maar moeilijk voor toerisme, door de groote warmte, die zwaar drukt vooral op den vreemdeling. Aan het einde van de lezing werden tal van lantaarnplaatjes vertoond, die echter niet tot hun recht kwamen, omdat ze ver van helder werden geprojecteerd. De presidente bracht aan mevr. Scholten een woord van dank en bood haar bloemen aan. Deze middag -a\ voor velen zeer aange naam zijn geweest, maar hij heeft toch maar matig aan het doel beantwoord. Immers, het ging er in hoofdzaak om, dat zij, die familie of kennissen hebben in- Insulinde, iets zouden vernemen over de wijze waarop dezen daar leven en hier over nu heeft men niets gehoord. BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN. Gistermorgen te elf uur heette in café Central alhier de presidente van het Prov. Verband van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen alle afgevaar- digden welkom, in het bijzonder het hoofd bestuurslid mevr. GlijnisSchermerhorn, en de propagandiste, mevr. Visser (Wieringer- waard). Mevr. Waiboer herinnerde verder aan wat mevr. Bingerink schreef in „In en om de boerderij" over de beteekenis van den bond, waarin zij van oordeel is, dat deze de leden moet sterken in den dagelij kschen strijd tegen sleur en onwetendheid. Ook de bijeenkomsten van het Prov. Verbond moe ten werken in deze richting. Daarna wijdde zij eenige gevoelvolle woorden aan het regeeringsjubileum van H. M. de koningin, en verzocht de aan wezigen staande het Wilhelmus te zingen. Hierna gaf de secretaresse, mevr. Pijper (Twisk) een overzicht van de gehouden voorjaarsvergadering. Van de afd. Twisk was een schrijven binnengekomen, waarin het prov. bestuur verzocht werd, een onder zoek in te stellen naar de vasterechttarieven van het P. E. N. Eén der afgevaardigdenden, mevr. Ferwerda, laakte de maatregelen van het P. E. N. Door vele aanwezigen werd dit vraagstuk besproken. Het resultaat was, dat men be sloot, een deputatie naar Bloemendaal te zenden, om met de directie besprekingen te voeren, en dan metéén te vragen, of één van de beambten van het P. E. N.-bedrijf een lezing wil houden in de eerstvolgende ver gadering van het Prov. Verband. De kas- commissie, welke de financiën bij de prov. penningmeesteresse mevr. GoversKater had nagezien, berichtte, dat er dit jaar een batig saldo van 13,28 aanwezig was, zoo dat men nu een bedrag van 36,66 in kas heeft. Mevr. Govers ontving een hartelijk dankwoord voor haar accuraat werk. Ver volgens bracht de presidente, mevr. Wai boer (Anna-Paulowna), verslag uit van het Groninger congres en vertolkte de rede, aldaar gehouden door den commissaris der koningin, waarvoor zij een luid applaus kreeg. Zij deelde nog mede, dat de Ver. voor Ned. Fabrikaat, Badhuisweg 145 te Den Haag, alle inlichtingen geeft, voor excursies naar verschillende fabrieken. Mevr. RolBus (Starnmeer) gaf een over zicht van het werk, dat in de afdeelingen wordt verricht. Veel wordt er gedaan tot verheffing van het platteland, de tandver- zorging in de scholen is begonnen, 34 scholen werken mee in de vereeniging, te Beemster opgericht. Mevr. Waiboer maakte bekend, dat zij voorloopig tot assistente in de provincie Noordholland was aangesteld. De bond is dit jaar met zes afdeelingen vooruitgegaan en telt thans in Noordholland 28 afdeelingen met 2230, een vooruitgang van 669 leden, waarbij de steun van de pro pagandiste, mevr. Visser, van groote waarde was. De nieuwbenoemde assistente gaf een uitgebreid overzicht van het gebruik der gelden, die men aan het hoofdbestuur moet afdragen, en bewees daarmee, dat deze zeer veel nut afwerpen. Eén der leden van de onlangs opgeheven afdeeling Heerhugo waard betreurde den gang van zaken al daar en riep de hulp in van het Prov. Ver band, om den kern, aldaar nog aanwezig te helpen, om wederom tot de oprichting van de afdeeling te komen, welke haar werd toe gezegd. Het zangkoortje van de Beemster volgde 6t Beemsterlied' waar°P instemming Verder werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, welke te Utrecht gehouden zal worden, besproken. Inge komen was een aanbieding van de H A< B. O. voor het vervoer daarheen. Mevrouw van der Wal—de Boer brak een lans voor het reizen per spoor, een staatsbezit, waar tenslotte wij als Nederlandsche staatsbur gers verantwoording voor hebben. Mevr Glynis—Schermerhorn lichtte het voorstel' van het H. B. inzake het Beatrixfonds toe wprH°VM ZCtr uitvoer'g gediscussieerd werd. Mevr. Koster (Berkhout) beval het fonds m een warm gestemd pleidooi aan Mevr. Mars (Beemster) pleitte voor een stevige financieele basis. Daarna werd de voorbereiding voor het tweedaagsch congres ingeleid door de presidente. Zij drong aan op groote opofferingsgezindheid en aller medewerking' om de gasten uit het gansche land, die zy op een duizendtal schatte waardig te ontvangen. Met een woord van dank voor de groote belangstelling tijdens de lange vergade. ring sloot zy de bijeenkomst, waarna mevr Glijnis haar een welverdiende hulde bracht voor haar buitengewone leiding. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEk LANGESTRAAT 85. Nieuwe leden jeugdbibliotheek betalen nq 0.75 en mogen daarvoor lezen tot Jan. 1940 dus voor 1 cent per week iedere week een goed boek voor Uw kind. Laat Uw kinderen n u inschrijven. Nieuwe aanwinsten afd. jeugdbibliotheek. 8—10 jaar. A 49.1 b Avonturen De. van Bruintje Beer. Dl. 17. B 73 n Boone-Swartwolt, I. C. de, en A. Hamaker—Willink. Het nieuwe omnibus- boek. 1012 jaar. B 48.2 Berkelmans, B. Kikkertje. B 50.5. Betlem Jr., G. Drie weken „Duin- rel". B 75 Bosch, A. van den. Een kerstvacan- tie in de sneeuw. G 81.5 g Grilk, C. Het geheim van de oude ruïne. W 17.8 Walden, W. De Duinvlinder start klaar. 12—14 jaar. A 44 Asperen van der Velde, C. P. van Van binnen uit. B 35 vt Been, J. H. Vedertje talisman. B 50.5 w Betlem Jr., G. Een week met Marconi. H 64.1 v Hildebrand, A. D. Vier Holland- sche jongens in de Alpen. K 30 Kent, Louise Andrews. Op reis met Marco Polo. S 57 m SellegerElout, J. M. Marian en Marion. V 47 h Veme, J. Hektor Servadac. 2 dln. 14—16 jaar. K 42.3 Kipling, R. Uw dienaar de hond. N 12 s Naeff, Top. School-idyllen. T 37.5 w Tomson, W. De woestijnpiloten. V 12.7 i ValkemaBlouw, J. P. In het diepst van de wildernis. Voor ontwikkeling. 62 G 40 Ginkel, A. J. van, en T. van Buul, Het luchtvaartboek voor de jeugd. 63 F 38 Fokker, Aafje. Een eigen tuintje. 91 V 28 Velter, J. M. Australië. 91 V 28 s Velter, J. M. Siberië. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; nevelig tot licht of half bewolkt; droog weer; behoudens geringe kans op opweer en eenige dauw in den nacht; wei nig verandering in temperatuur, Opklarend. Het gebied van hoogen luchtdruk over Finland en de randstaten breidde zich ook over Polen, oost-Duitschland en zuid- Scandinavië uit. De depressie op den oceaan werd belangrijk dieper, doch het centrum veranderde weinig van plaats. Op de Brit- sche eilanden waait een matige tot krach tige zuidelijke wind met regen langs de Engelsche en Schotsche westkust, overigens is de lucht gedeeltelijk bewolkt. In Scan dinavië en op het vasteland van west- Europa is de wind zwnk met meest lichte bewolking doch veel mogennevels. De tem peratuur is in het geheele waarnemings gebied boven normaal, in noord-Zweden plaatselijk tot negen graden. Ook voor morgen wordt nog-droog vrij warm weer verwaoht doch er be staat eenige kans op plaatselijke on weersbuien. De wind zal met zwakke tot matige kracht uit zuidelijke richtin gen waaien. In den nacht en in den vroegen morgen is het optreden van nevel waarschijnlijk doch overdag zal het grootendeels opklaren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.28 uur tot 618 uur licht op. Gaat u maar na: 43500 onge- lukken per jaar, dat is er gemid deld eén ongeveer per 13 minu ten! En als iedereen blijft denken, dat de schuld bij anderen ligt, dan beleven we misschien nog een gemiddelde van 13 onge vallen per minuutl begon de geschiedenis der df^AT^J3"® kon de middenstand in F AM 11 leS d*1 T§1. 3£20.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12