"AKKERTJE1 E WIND BLAAST. !hui££eim De begrooting van defensie voor 1939. O's Binnenland Er zullen vier in plaats van twee regimenten motor-artillerie worden gevormd. Aanschaffing van nieuw materiaal en aanleg van nieuwe vliegvelden. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! De begrooting van Sociale Zaken Beqrootinq Landbouw-crisisfonds. Economische perspectieven. 2 TWEEDE BLAD. Aan de memorie van toelichting tot de defensiebegrooting wordt het volgende ont leend: De begrooting van den gewonen dienst 1938 wordt aangeboden met een eindcijfer, dat 24.498.932 hooger is dan dat van het dienstjaar 1938. De uitgaven, welke uit de maatregelen betreffende de vergrooting van het con tingent en de verlenging van den eersten oefeningstijd voortvloeien beloopen een be drag van 17.5 millioen. Voorts is in het kader van het aanbouw- plan voor de zeemacht jaarlijks gemiddeld een bedrag van 1.5 millioen meer benoodigd dan op de begrooting voor 1938 voor dit doel was uitgetrokken, terwijl de kosten voor exploitatie e.d. van de weermacht naar schatting uiteindelijk 15.8 millioen zullen stijgen. De invoering van een nieuwe kostenver- deeling voor de zeemacht, voor zoover niet in de defensiebegrooting 1938 tot uitduk- king gebracht, zal naar raming jaarlijks bo vendien nog een hoogere uitgave vorderen van gemiddeld ongeveer een half millioen. De stijging van het eindcijfer van den ge wonen dienst 1939 is ruimschoots gebleven beneden het totaal van de hierboven ge noemde bedragen, hetgeen een gevolg is van de omstandigheid, dat de uiteindelijke stijging van de exploitatie-uitgaven zich uiteraad geleidelijk zal voltrekken. Aan de toelichting tot den kapitaaldienst wordt ontleend: DE ZEEMACHT. In de memorie van toelichting voor het dienstjaar 1938 werd een overzicht gegeven van het materiaal, waaruit, naar het oor deel van den minister, de staatsmarine zou moeten bestaan. Daarbij werd het stand punt ingenomen, dat Nederland bij een West-Europeesch gewapend conflict neu traal zou blijven, of, wanneer het onver hoopt in dat conflict betrokken mocht wor den, zou kunnen volstaan met het afsluiten van de toegangswegen uit zee met door scheeps- en kustartillerie verdedigde mijn- versperringen, terwijl de hier te lande aan wezige onderzeebooten het actieve element in de kustverdediging zouden vormen en een voortdurende bedreiging moeten zijn voor vijandelijke schepen, welke onze kust, met het voornemen van een landing of een beschieting, zouden naderen. Bij de behandeling van de defensiebe grooting voor het dienstjaar 1938 is in dit verband echter reeds met een enkel woord ter sprake gekomen het groote belang, dat gelegen is in het treffen van de noodige maritieme maatregelen tot het beveiligen van den invoer van voedsel en gondstoffen over zee, wanneer de omstandigheden daar toe leiden. De verdere omstandigheden van dit vraagstuk, heeft de overtuiging ge schonken, dat voor de bedoelde handelsbe scherming eenige uitbreiding van het mate- riel, dat volgens de bestaande plannen in Nederland aanwezig zal zijn, noodzakelijk is. Dat materieel zal aldus dienen te worden gekozen, dat het tevens voorziet in een noodig geachte versterking van de passieve en actieve kustverdediging. In die uitbreiding zal een belangrijke plaats kunnen worden ingenomen door twee wapens, n.1. de motortorpedoboot en het torpedo-watervliegtuig. Versterking van de lichte strijdkrachten. Teneinde het geschetste doel te kunnen bereiken, zal boven hetgeen volgens de reeds bestaande aanbouwplannen beschik baar zal komen, een versterking van de lichte strijdkrachten noodig zijn met 11 mo tortorpedobooten, 10 torpedo-watervlieg tuigen en zes lichte convoyeurs, tevens in gericht voor mijnenvegen, bovendien moet één kanonnneerboot als reserve voor de zes onmisbare worden geacht. De vloot in Indië. Doch niet alleen de vloot in Nederland, ook het in Nederlandsch-Indië gestation- neerde deel van de staatsmarine escht nog eenige bijzondere voorzieningen. Reeds lang had zich by gecombineerde oefeningen in afgelegen deelen van den Archipel de behoefte doen gevoelen aan eigen tankschepen, by gemis waarvan de bewegelijkheid der vloot zeer vordt belem merd. Bouw van een tankschip Ten einde reeds in tyd van vrede in de behoefte te kunnen voorzien en om bij het uitbreken van een gewapend conflict in het Verre Oosten paraat te zijn, wordt hex noodzakelijk geacht, dat de vloot in Neder landsch-Indië de beschikking krijgt ove- ten minste een tankschip. Voorts vereischen enkele eilandengroepen en gebiedsdeelen in de toekomst meer dan gewone waakzaamheid onzerzijds. Te dien einde zal eenig licht, snelva rend materieel met voldoende offensieve kracht en enkele vliegtuiggroepen reeds in vredestijd in die gebiedsdeelen moeten worden gestationneerd. Daardoor ware tevens te bereiken, dat op doeltreffender wijze dan tot nu toe mogelijk was, toezicht kan worden uitgeoefend op de visschery door buitenlandsche vaartuigen, waardoor wellicht herhaling van zich reeds voorgedaan hebbende betreurenswaardige incidenten zou kunnen worden voorkomen. Motortorpedobooten en torpedo- watervliegtuigen. Voor de hierboven bedoelde bewaking en controle zou kunnen worden volstaan met acht motortorpedobooten en 4 groepen a drie torpedowatervliegtuigen. Resumeerende worden dus in verband met de bijzondere hierboven omschreven doeleinden, doch geheel blijvende binnen het kader van een klein vloot-materieel, extra noodig geacht: 19 motortorpedobooten 22 torpedowatervliegtuigen, 6 convoyeurs, tevens mijnvegers, 1 kanonneerboot en 1 tankschip. Wat dè kanonneerboot betreft, is het mo gelijk geweest den bouw daarvan op te ne men in het programma, dat uit het gemid delde bedrag van 17.5 millioen ten laste van den gewonen dienst word gefinancierd. Het werd evenwel verantwoord geacht den bouw van dit schip nog niet aanstonds te doen aanvangen. Ten einde over het overige hierboven ge noemde materieel zoo spoedig mogelijk te kunnen beschikken, worden hiervoor gel den op den kapitaaldienst aangevraagd. Met den bouw en de uitrusting daarvan zal naar raming rond 20 millioen gemoeid zijn, waarvan op deze begrooting een eerste termijn van 10.8 millioen is uitgetrokken. Ten gevolge van de maatregelen, die in verband met de bescherming van den in voer hier te lande noodig zijn en waartoe in de eerste plaats een deel van den hier genoemden aanbouw behoort, zullen de jaarlijksche exploitatiekosten der Ko ninklijke Marine stijgen met een bedrag van rond 2 millioen. Voorts is op den kapitaaldienst een eerste termijn van 6 millioen gebracht voor een tweeden vervangenden kruiser. Gelet op de ontwikkeling van de inter nationale toestanden is de regeering bij na dere overweging tot de overtuiging geko men, dat het niet verantwoord moet wor den geacht langer te wachten met het doen "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschaaelijk. Let op 1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. aanbouwen van een vervangenden kruiser voor Hr. Ms. Java. Nu het noodzakelijk wordt geacht thans ook den tweeden vervangenden kruiser op stapel te zetten, teneinde zoo spoedig mo gelijk het zeer beperkte aantal kruisers, dat onze scheepsmacht telt, geheel uit moderne eenheden te doen bestaan, is het aangewe zen den aanbouw te doen plaats hebben ten laste van den kapitaaldienst. Het zal mogelijk zijn den bouw van dezen tweeden kruiser tezamen met dien, waarvoor op de begrooting 1938 een eerste termijn is uitgetrokken, te doen plaats vinden, het geen de bouwkosten belangrijk lager doet zijn. Deze kunnen voor het tweede schip in plaats van op 20 millioen op ongeveer 18.5 millioen worden geraamd. 'e- Bouw van groote zeeverkenners. Eveneens is op den kapitaaldienst alsnog een bedrag van 2.655.000 uitgetrokken voor den bouw van zes groote zeeverken ners, uit welk bedrag deze bouw geheel kan worden bekostigd. Daartoe moest worden Overgegaan, om dat een gelijk aantal oudere vliegtuigen spoedig aan den clenst zal ontvallen. DE LANDMACHT. Bij de raming van het in de memorie van toeliéhting bij het wetsontwerp tot wij ziging van de dienstplichtwet genoemde bedrag van 22.000.000 voor voorzieningen in de kazerneering, kon' uiteraard niet ten volle worden rekening gehouden met de uiteindelijke vredesorganisatie, vermits op dat tijdstip nog niét mét zekerheid kon worden vastgesteld, hoe. deze organisatie zou worden. Sindsdien hébben zich verschillende om slandigheden voorgedaan, welke oorzaak zijn, dat met het geraamde bedrag niet ge heel zal kunnen worden, volstaan. Zoo is het, by de nadere uitwerking van de toekomstige vredesorganisatie, noodzakelijk gebleken over te gaan tot de vorming van 4, in plaats van zooals aanvankelijk in uitzicht was genomen 2 regimenten motorartil lerie. Voorts brengt de voorziening in de kazer neering van de luchtdoelartillerie meer kos ten met zich mede, dan aanvankelijk mocht verwacht. Ook is het, in verband met de genomen maatregelen ten aanzien van de grensbe- veiliging, noodzakelijk gebleken drie nieu we compagnieën motordienst op te richten. meer nieuwe vliegvelden dan aanvan kelijk in het voornemen heeft gelegen, moet worden ter hand genomen. Voorts zullen, bij nadere overweging, de aan de nieuw aan te leggen vliegvelden te stellen eischen o.m. voor wat de afme tingen betreft hooger moeten worden gesteld, dan oorspronkelijk werd ver meend, zulks in verband met de toegeno men en nog steeds toenemende gewichten en landingssnelheden der moderne vliegtui gen. Voorts wordt nog een bedrag van 400.000 aangevraagd, dat grootendeels is bestemd ter voorbereiding van de bewapening van enkele handelsschepen, die in oorlogstijd voor de beveiliging van onzen overzee- schen invoer teger. aanvallen uit de lucht kunnen optreden. Luchtvegers. De noodzaak om hiertoe te geraken is een gevolg van ervaringen der laatste ja ren, waarbij in herinnering mag worden gebracht, dat by sommige buitenlandsche marines z.g. „luchtvegers" in dienst zyn gesteld o.a. voor de bescherming van con- vooien. Het ligt in het voornemen om in 1939 en volgende jaren de dienst plichtigen van drie lichtingen, niet be stemd voor de grenstroepen, voor her halingsoefeningen in werkelyken dienst te doen komen. De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op 1.504.030. De uitgaven voor de bescherming van Curagao eischen een bedrag van 603.016. Nieuwe vliegvelden. Door omstandigheden buiten den wil van den minister kan niet worden over gegaan tot aankoop van het vliegveld Waalhaven en een ander bestaand bur gervliegveld, zoodat de aanleg van Het totaal van de in vergelijking met de begrooting voor 1938 aangebrachte verhoo gingen bedraagt 14.269.386. De verminde ringen bedragen in totaal 2.256.995, zoodat het eindcijfer voor '39 hooger is 12.012.391. Onder de verhoogingen komen de volgende posten voor: Verhooging van den kapitaaldienst voor aankoop van gronden ten behoeve van de werkverschaffing 1.675.000. Verhooging der bijdragen aan het invali- diteits- en ouderdomsfonds f 8.350.000. Verhooging kosten ten behoeve van het jeugdwerk 1.800.000. Het bedrag der verminderingen bestaat o.m. uit de volgende posten: Vermindering van de uitgaven voor de distributie van levensmiddelen 1.200.000. Vermindering van de bijdragen in de kosten en verstrekking van kleeding, schoei sel, beddegoed e.d. aan ondersteunde en te werk gestelde werkloozen 800.000. Het nadeelig saldo van de bedrijfsreke- ning van het invaliditeits- en ouderdoms fonds over het jaar 1938 kan worden ge raamd op 11.000.000. Behalve dit bedrag zal voor 1939 door het rijk in genoemd fonds zijn te storten een bedrag van 4.000.000. In totaal wordt 22.250.000 aangevraagd. De Röntgenstralen wet is tot dusver nog niet van kracht. De minister overweegt, deze wet in 1939 in werking te doen treden. De kansen voor emigratie naar overzeesche gewesten zijn gunstiger, dan jarenlang het geval is geweest. Aankoop van gronden voor werk verschaffing. Teneinde de werkverschaffing in haar huidigen omvang te kunnen handhaven, zal in meerdere mate dan tot heden het geval was, tot aankoop van gronden moeten worden overgegaan. Op den kapitaaldienst is daarvoor een hooger bedrag uitgetrok ken. De bijkomende kosten zullen dienten gevolge naar evenredigheid stijgen. Er zal geen beroep meer worden gedaan op het Werkfonds, in verband waarmee het bedrag, dat voor 1938 in totaal beschik baar was gesteld 3.150.000), thans in zyn geheel op deze begrooting voorkomt. In bovenvermeld bedrag zijn niet begre pen de uitgaven voor het wederopnemen van arbeiders in het bedrijfsleven. Hier voor wordt in een afzonderlijken post een bedrag ad 50.000 geraamd. De uitgaven voor „bijdragen in de spaar regeling voor de aanschaffing van kleeding, schoeisel, dekking, enz.", waarvoor voor 1938 800.000 was uitgetrokken op het arti kel voor den zgn. B-steun, zijn thans in een afzonderlijk artikel opgenomen. Het aantal spaarders neemt regelmatig toe. Gelet op het huidige aantal spaarders, wordt geraamd, dat over 1939 ongeveer 80 pCt. van het aantal in zorg zijnde arbei ders, dat aan de spaarregeling zou kunnen deelnemen, inderdaad zal sparen. Op grond van deze raming is voor 1939 een bedrag van 950.000 uitgetrokken. Voor de kosten van de levensmiddelen distributie is voor 1939 geraamd 5.500.000. Opgemerkt wordt, dat in dit totaal-bedrag geen kosten zyn opgenomen ter zake van een eventueele productie van blikvleesch. Uitgetrokken is ^en bedrag van 2.600.000 voor de distributie van 6500 ton margarine aan werkloozen en armlastigen. Voorts 1.600.000 voor de distributie van 4000 ton bak- en braadvet, 75.000 voor de distribu tie van plm. 350.000 K.G. versche, gebakken en gerookte zeevisch, 200.000 voor de dis tributie van het benoodigde jaarkwantum groenten in blik, 175.000 voor de distri butie van het benoodigde jaarkwantum tomatensoep in blik en 200.000 voor de distributie van ruim 10.000.000 K.G. versche groenten. Aan de Memorie van Toelichting van het landbouwcrisisfonds tot de begrooting wordt het volgende ont leend: De marktprijzen van de crisisproducten zyn thans nog allerminst gestabiliseerd en de toekomst blyft zeer vele onzekerheden bieden. Liet de gunstige prijsontwikkeling in het begin van 1937 de afschaffing van ver schillende maatregelen en verlaging van heffingen toe, het prysverloop was later weer teleurstellend, zoodat het niet mo gelijk was op den ingeslagen weg voort te gaan. De steeds verder gaande daling van de graanprijzen in het algemeen en van de rogge en gerst in h«t bijzonder heeft er ten slotte toe geleid, dat de monopolieheffin gen weer moesten worden verhoogd. Aan de vereenvoudiging der crisismaat regelen acht de minister groote voordeelen verbonden en zijn streven blyft er op ge richt deze, waar mogelijk, door te voeren, ook ten einde de aan den handel opgeleg de belemmeringen zooveel mogelyk te verminderen. De gunstige prijsontwikkeling voor de boter maakte het mogelijk ook de regelin gen voor dit product aanmerkelijk te vereenvoudigen, doch zou ook de boterprys zich wederom in sterk dalende lijn gaan bewegen, dan zal het zeer lastig vallen eenerzijds den richtprijs te handhaven en anderzijds de financieele positie van het fonds niet in gevaar te brengen. Een geleidelijke liquidatie eer crisis maatregelen zal slechts mogelyk zyn bij opgaande conjunctuur. Het voordeelijg slot van den gewonen dienstr' 1Ö38, da' aanvankelijk op 2.000.000 geraamd was, wordt voorna melijk als gevolg van de gunstige uit komsten van 1937 thans op 4.000.000 geraamd, hetgeen ook in het onderhavige ontwerp is opgenomen; het voordeelig slot van den dienst 1939 wordt op 4.598.000 geraamd. De minister is van meening, dat het mèt het oog op de onzekere positie en de dalen de tendenz van de prijzen noodzakelijk is een dergelijke reserve van ca. 4.500.000 ter beschikking te houden. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van 382.000, bestaan de uit een voordeelig slot van den gewo nen dienst van 4 598.000 en een nadeelig slot van den kapitaaldienst van 4.980.000. BOERHAAVE-HERDENKING TE LEIDEN. Voor 200 jaar overleden. Vandaag wordt te Leiden het feit her dacht, dat tweehonderd jaar geleden de groote geleerde Herman Boerhaave over leed. Deze herdenking ving vanmorgen aan met een plechtige bijeenkomst van den Acade- mischen Senaat in de aula van het Acade misch Ziekenhuis in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden uit binnen- en buitenland. Om. minister Slotemaker de Bruïne en prof. dr. G. A. van Poelje waren aanwezig. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelach door J. van P 44) „Ik heb iets vreemds hooren vertellen over die vrouw; zij kon uren achtereen op de piano spelen en las daarbij uit een boek. Uren kon zij spelen, geheel alleen. De men- schen, die op den weg voorbij kwamen en de dienstmeisjes in het huis konden niets uit haar muziek wijs worden, maar ons volk kent niets van de piano. De doedelzakken, de harmonica, de viool, die kennen ze en een paar ouderen hebben de harp gehoord; zij zouden niet kunnen zeggen, of het goede of slechte muziek was, die gespeeld werd.-Er was nog een ander vreemd iets aan die vrouw. Als zij liep zou je gedacht hebben, dat zij danste, niet onze reels of horlepiep, maar vreemde oude dan sen, waarbij je stapt, niet springt. Zij had kleine voeten, hoewel zij geen kleine vrouw was. „De honden van je oom Alan hielden van die vrouw en je weet, hoe weinig Alan's terriers van iemand anders dan hemzelf hielden. Ik moest je ook vertellen, dat zy de honden had en dat zij het prettig had den en goed verzorgd werden, zoodat je geen zorg behoeft te hebben over de hon den van je oom Alan. _,Ik ben bang, dat ik je een armzalig beeld gegeven heb van die vrouw, Shane Campbell, maar het is een eigenaardig iets, _e zou die vrouw meer voelen dan zien. In een massa menschen zou je haar in het ge heel niet opmerken, maar als je op een weg zou wandelen, zou er een eigenaardig ge voel over je komen en zou je zeggen: om de volgende bocht is iets vriendelijks, iets dap pers, iets moois en als je dan de bocht om ging, zou je die vrouw ontmoeten. Je oom Alan hield van die vrouw, hield veel van haar, maar die vrouw was ziek van liefde voor je oom Alan. „Je zult het me erg kwalijk nemen, Shane Campbell en met recht, het was erg nalatig van mij, die zelf zulk een zorgvuldigen naam heb dat scheen echter niet te hel pen, want den naam van die vrouw weet ik niet Alle tranen in Shane's oogen. al de ledig heid in zijn hart waren nu verdwenen en 'n plotselinge trots kwam over hem. Hij be greep; Alan Donn had een mooie, dappere daad verrcht, de juiste daad, zooals Alan steeds deed. Hij dacht: Alan had deze vrouw lief en zij Alan en Alan had vestandig voor uitgezien, gevat, beslist. Vele jaren verschil in leeftijd, waardige, sterke wijsheid en schoone, dappere jeugd, de een stevig als een groote, vaste rots, de ander met de lich te vleugels van vogels verstandelijk konden zij nooit samengaan. De jeugd .is wat betreft verstand als een jonge gans met geel dons, ouderdom als een adelaar met breede vleugels als het vuur niet I dood ismaar Alan zou nooit een prik kelbare, jaloersche, lamme, oude man zijn geworden, noch zou hij „die vrouw" hebben zien stroef worden door onderdrukking en pijn, 'eenzaamheid van harf en geest. O, hij had goed gedaan! Een regel uit Froissard viel Shane te binnen: „Zij waren zeer adellijk, zij gaven niets om hun leven!" Hij had haar geen vernietigd huwelijk ge boden, geen ledige uitlegging, die slechts bitterheid en misschien minachting verwekt, maar hij had haar een fiere herinnering ge geven, die haar in de komende dagen zou bezielen. De wereld, het vleesch en de dui vel hadden met Alan Donn kaart gespeeld en Alan had gewonnen. Hij dacht: Als ik het geweest was, had ik de dingen hun loop laten nemen en zou op lateren leeftijd ellendige dagen gekend hebben en misschien de kracht missende, er een einde aan gemaakt hebben, niet te voren, zooals Alan Donn deed, fier, maar naderhand, laaghartig, met een nasleep van bitterheid en verlatenheidO, wijze Alan. En het viel hem plotseling in, hoe de wij ze Alan, helderziend op den drempel des doods, hem eraan had herinnerd: er is deugd in de gele brem van Ulster, in de paarse heide van Ulster, kom terug daar, waar je geboren bent en rust en vergaar kracht. Dat is iets diepzinnigs Alan wist wel wat; de regen en de mist en de wind tusschen de biezen hadden hem natuurlijke geheimen ontsluierd, misschien putte de mensch kracht uit den bodem en misschien was uitheemsche grond vreemd voor al wat niet tot hemzelf behoordeeen moeder land, waarom noemden ze een plaats moe derland? Antaeus, de Lybische worstelaar was onoverwinnelijk, zoolang zijn voeten op moeder aarde rustten en Heracles had hem in de hoogte geheven en de lucht had hem vernietigdWat beteekende de Grieksche parabel? Het beteekende ietsde purpe ren heuvels, de purperen heide, de Moyle, purper in de ondergaande zon „Ik ga terug", besliste hij. Schotsch bijge loof welde in hem op: Een man, die den dood ziet, ziet meer dan den dood, hij ziet het leven; de Bewakers van de Deur zalven misschien zijn oogen en als hij omziet voor een oogenblik wie weet, wat hij dan ziet„Ik ga!" „Kan ik je mee naar Ballycastle terug nemen, Simon Fraser? Of ergens anders heen, waar je maar wilt. Dat is het minste, wat ik voor je kan doen, nadat je van zoo ver gekomen bent om mij nieuws te brengen". „Ik ben je erg dankbaar, Shane Camp bell, werkelijk heel dankbaar. Het is net iets vóór jou om een arm zeeman te vra gen, of hij niet wil meegaan de halve we reld rond. Maar ik zal Ballycastle nooit weer met levende oogen terug zien". „En waarom niet, Simon?" „Dat zit zoo, Shane Campbell, dat zit zoo. Toen ik terug kwam na zes jaar vier jaar verloren op de kust van Borneo wa ren mijn drie flinke zoons weg; twintig, negentien en zeventien waren ze. Vertrok ken waren ze om hun werk op zee te zoe ken. En zij, de vrouw van het huis, was ook heengegaan. Ik vond het niet erg van de kinderen, want het is zoo de gewoonte van de jongeren om te zwerven, maar zij ging weg met een anderen man. Zij had een groote gave om een tehuis te maken, dus waren er velen, die haar wilden hebben, niettegenstaande haar veertig jaren. Zij ging naar de mistige stad Glasgow en er was geen bericht van haar. Maar zij had kunnen wachten, Shane Campbell, dat had zij kunnen doen; vier jaar verloren op de kust van Borneo en dan thuis te komen en je kinderen verstrooid të vinden en je vrouw je te schande gemaakt. Dat is hard". „Je bent een jonge man, Simon Fraser, je bent even jong als ik, tweeënveertig. Je hebt nog een kwarteeuw voor den boeg. Vergeet het verleden en begin opnieuw. By menige jonge vrouw zal je liefde kunnen vinden en een huis en andere kinderen". „Ik ben iemand, die achter zich kijkt, neer van Alan, een nadenkend, achteruit- ziend man en ik zou het nieuwe steeds naast het oude zetten en het nieuwe zou mij niet goed toeschijnen. De nieuwe kinderen zou den nooit zoo zijn als de oude kinderen en dat zou niet eerlyk zijn. En wat vrouwen betreft, ik heb er mijn buik van vol, nadat zy, voor wie ik gedurende eenentwintig jaar goed en trouw geweest ben, met een zweetenden landrot naar een benauwde stad gingIk was toch een goed zeeman, Shane Oge Het is nu byna over, bijna overEn zoo zal ik de zee op en neer va ren om de kans te krijgen een van mijn drie flinke jongens te ontmoeten. En mU- schien kom ik een van hen aan den water kant tegen, als hij mij het meeste noodig heeftof misschien zal ik met een van hen op hetzelfde schip monsteren en zullen wij groot plezier hebben in de doldrums of misschien tref ik een van hen als een jonge brani stuurman van een schip, waar op ik vaar en hij zal vooruit komen en zeg gen: „Ai, ai, meneer", en denken: wacht en verdomd vlug ook!" en dan zal ik zeg gen: „Aai, ai, meneer", en denken: wacht tot je aan den wal bent, dan zal ik je zeg gen, wie ik ben en je nog een lesje geven over je zeemanschap, mijn jonge, fijne ke rel!Het leven heeft nog vreemder dingen dan dat, Shane Oge, zooals je mis schien wel weet. Het eenige wat mij hin dert is, dat ik nooit meer Ballycastle zal zien". (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 16