8 8 8 De arbeid der Staten-Generaal begonnen. PARLEMENT In de Eerste Kamer debat over het antwoord op de Troonrede. Indrukwekkende rede van den voorzitter der Tweede Kamer. Jladicpcoqtamma oooooo©# EEN SPOORLOOS VERDWENEN AMENDEMENT. DE TWEEDE KAMER. Bondsdag van Horecaf. TWEEDE BLAD. 3 Zaterdag 24 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Uitz. voor arbeiders in de continubedr. 12.—1.45 Gr.pl. (12.15 Ber.) 2.— Filmpr. 2.15 Pianovoordr. 2.45 Gr. pl. 3.15 100 jaar fotografie, cause rie 3.30 VARA-orkest. 4.305. The Four Blue Stars, mmv. soliste. 5.05 Rep. 5.30 Filmpr. 6.Orgel spel. 6.30 Gr.pl. 7.10 Politiek radio journaal. (7.30 VPRO: Aan de vooravond van Houtrust, causerie. 7.40 Bijbelvertellingen). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 VARA-orkest, mmv. soliste. 9.Toespraak. 9.10 Com- munity-singing. 9.30 En nu Oké. 10.45 ANP-ber. 10.50 Gr.pl. 11.Souvenir-orkest mmv. solist. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.p1. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 KRO- orkest. (1.1.20 Gr.pl.) 2.Han denarbeid voor de rijpere jeugd. 2.30 De KRO-melodisten, m. m. v. solist. 3.Kinderuurtje. 4.Ver volg concert. 4.45 Gr.pl. 5.Verv. concert. 5.30 Gr.pl. 5.456.15 De KRO-Nachtcgaaltjes. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Causerie vanwege de St. Jo- sephs-Gezellenver. 7.35 Act. aether- flitsen. 8.ANP-ber., mededee- lingen. 8.15 Meditatie met muz. omlijsting. 8.35 KRO-orkest. 9. Russisch orkest „Slawa", mmv. solisten en gr.pl. 9.5'l Gr.pl. 10. De KRO-boys mmv. solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpr. 10.55 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 Het BBC-Northern-orkest m. m. v. solist. 12.50 Gr.pl. 2.20 Zang. 3.05 BBC-orkest, mmv. solist. 4 05 Causerie. 4.20 De BBC-Singers. 4.50 Rep. 5.20 H. Hall en zijn orkest. 6.10 Pianosyncopations. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 't Leslie Bridge- water Harp-kwintet. 7.50 De Hill- Billy-Band en solisten. 8.20 BBC- Symph.-orkest e solisten. 10. Ber. 10.25 BBC-Theaterorkest m. m. v. soliste. 11.2012.20 Jack Harris en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.20 en 10.10 Gr.pl. 12.35 Het W. Can- trelle-orkest. 2.20 Gr.pl. 3.20 en 4.05 Zang. 7.20 Gr.pl. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété- progr. 10.25 Symph.-concert mmv. solist. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 4 6 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 E. Schneidewind's orkest. 8.50 Dan- ziger Landesorkest, 12.20 Omroep- Amusementsorkost m.m.v. solist. 1.35 Omroepkleinorkést. 2.30 Gr.pl. 4.20 Amusementsorkest en solisten. 7.20 Amusementssextfct. 8.30 Gr.pl. 9.20 Radiotooneel. 10.35 Gr.pl, 10.50 L. Eysoldt's dansorkest. Amus.- orkest, Omroeporkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepkl-orkest. 1.30 Verv. concert. 1.50 Gr.pl. 2.20 Muz. causerie met gr.pL 3.20 Har- monicavoordr. 3.35 Blaasensemble en gr.pl. 4.35 Gr.pl. 6.20 Omroep- kleinorkest mmv. solist. 8.20 José Guédariana-orkest. 8.50 Omroep- dansorkest en solisten. 10.3012.29 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.Om- roepsalonorkest. 1.30 Verv. concert. 1.50 en 2.30 Gr.pl. 3.20 Trioconcert. 4.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroep- salonorkest, 7.35 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest, -koor en solisten. 9.35 Verv. concert. 10.3012.20 Caba- retprogr. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Die lustige Witwe, operette (gr.pl.) 10.20 Ber. 10.50 Pianovoor dracht. 11.05 Ber. 11.20 Gr.pl. 12.20 2.20 Nachtconcert (gr.pl.) (1.15— 1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs Radio 10.20—11.05, Radio PTT Nord 11.05—12.20, Lond. Reg. 12.20 —13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Keulen 14.2015.50, D.sender 15.50 16.20, Keulen 16.2018.20, Brus sel VI. 18.20—19.50, Keulen 19.50 20.20, London Reg. 20.2021.50, Brussel Fr. 21.50—22.20, VI. 22.20— 22.35, Keulen 22.35—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.50, Droitwich 11.50—16.05, Lond. Reg. 16.0516.50, Droitwich 16.50—24.—. Lijn 5: Diversen. Zooals men zich vermoedelijk wel herin neren zal, pleegt de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede in den Senaat zonder noemenswaardige discussie te geschieden. De inhoud van het adres, waaraan alleen nog maar de Eerste Kamer vasthoudt de Tweede Kamer schafte het jaren geleden af is niet anders dan een weerslag op de Troonrede. De Eerste Ka mer constateert slechts. De sociaal-democra ten in den Senaat maakten steeds weer be zwaar tegen het voortzetten de Troonrede aldus te beantwoorden, doch te vergeefs. Zij volstonden tenslotte met de verklaring dat zij „op de reeds meermalen ontwikkelde gronden tegen waren", doch lieten het niet op een stemming aankomen. Ook dit is ver anderd, in dezen zin dan, dat de soc.-demo- craten zich b(j het bestaande gebruik heb ben neergelegd en zelfs een hunner van de commissie van redactie deel laten uitma ken. De N.S.B. achtte het noodzakelijk om de Troonrede met een adres te beantwoorden, maar wil dit antwoord een voorbereiding laten zijn van een politiek 'debat met de re geering. Zy wil met de fictie, dat de Troon rede een rede van de koningin is, zien afge daan. Aan dit standpunt nu gaf mr. van Vessem gistermorgen, bij de behandeling van- het ontwerp-adres uiting, vooruitloo pend in zijn rede op de algemeene politieke beschouwingen, welke eerst door de Tweede Kamer en daarna door den senaat worden gehouden. Hij zag de „dictatuur van r.k. staatspartij en s.d.a.p." al nabij en vond het geen toeval, dat j.L Dinsdagavond voor de K.R.O. de rabbijn de Hondt gesprokep had over de dictatuur van Jozef in Egypte Hoewel de voorzitter opmerkte, dat dit niet veel met de Troonrede te maken had, borduurde de heer van Vessem op dit stra mien voort, zeer tot ongenoegen van baron de Vos van Steenwijk, die opeens met den hamer uitschoot en kortaf zeide: En nu is 't uit met Jozef en met Egypte. Mr. van Vessem arenschte tenslotte, dat een nieuwe commissie van redactie zou wor den benoemd, die een ander adres zou op stellen. Daartegen kwamen de heeren van Lan- f-.-«?.• Prof. dr. P. C. Flu, rector-magnificus der Leidsche universiteit, de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en dr. D. Schoute uit Wassenaar hielden toe spraken, terwijl van de buitenlandsche gasten prof. P. Diepgen uit Berlyn, prof. dr. J. D. Comrie uit Edinburgh en prof. H. E. Sigerist uit Baltimore het woord voerden. Dr. C. Fehmers legde hierop een krans aan den voet van het standbeeld van Boer- haave, terwijl des middags de medische faculteit van Leidsche studenten als blijk van waardeering het Boerhaave-kwartier van het ziekenhuis een torenuurwerk, be stemd voor het hoofdgebouw, aanbood. In de Pieterskerk werd daarna nog een krans gehecht aan de graftombe van Boer- haave. SCHIETPARTIJ TE AMSTERDAM. Politieke hartstochten oorzaak. Gisteravond stond een aantal personen voor een der couranten-bureaux op de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam de politiek van den dag te bespreken. Aangezien de debatten voor de omgeving hinder opleverden, maande een agent van politie de debaters aan door te loopen. Een ongeveer 30-jarige man wilde hier aan niet voldoen en maakte zich zoo kwaad, dat hij een revolver trok en een schot op den agent loste. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten. De agent, die gelukkig niet getroffen werd, trok daarop zijn revolver en loste een schot op den vluchteling, die in de knie werd geraakt. De man werd daarop naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hy werd verbonden. Vervolgens werd hij naar het bureau Warmoesstraat gebracht en aldaar ingesloten. AMSTERDAMSCH GEMEENTE-ARTS HEEFT MOTORONGELUK. Ernstig gewond. Gistermiddag is den gemeente-arts, den heer H. L. Heijermans te Amsterdam, een ernstig ongeluk overkomen. De heer Heijermans reed per motorfiets op den Hoofdweg. Op de tramrails gekomen, slipte hij en verloor de macht over zyn stuur. De heer H. smakte tegen de straat en bleef bewusteloos liggen. Na ter plaatse door twee doktoren te zijn behandeld, is het slachtoffer met een hersenschudding en een diepe hoofdwonde naar iet Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. DOOR AUTO AANGEREDEN. Levensgevaarlijk gewond. Gisteravond reed de twaalfjarige Z. Overhof, wonende aan de Plataanlaan te Eindhoven per fiets door de Paradijdaan in de richting van de Elzentlaan. Uit deze laan kwam haar een vrachtauto van de firma van L. tegemoet. Het meisje ver zuimde voor de vrij smalle Dommelbrug te wachten, met het gevolg, dat zij gelijk me den vrachtwagen op de brug kwam. Een botsing was niet meer te vermijden. Het schot (r.k.) en Kranenburg (v.d.) op, die van oordeel waren dat het niet aanging zoo maar opeens een voorstel te doen zonder dat met een enkel woord in de afdeelingen er over was gesproken. Dit voorstel-v. Vessem verdween echter spoorloos; het werd niet ingetrokken en ook niet in stemming gebracht! 't Was alsóf 't was verdampt. Bij de behandeling van de alinea's drong mr. van Vessem erop aan, dat in de tweede alinea, de passage over de betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden, nadruk zou worden gelegd op de bevestiging en verster king der Nederlandsche politiek van zelf standigheid. In dit staatsstuk mag dit niet ontbreken, wil het buitenland daarvan geen verkeerden indruk krijgen. Over dit amendement is nog door ver schillende sprekers het woord gevoerd, van wie de heer de Savornin Lohman (c.h.) er vóór bleek te zijn. In zyn afdeeling waren voor een dergelijke aanvulling eveneens stemmen opgegaan, van wie er een zich nog maals deed hooren, n.1. prof. Woltjer (a.r.) Het slot van het lied was, dat het amen dement-van Vessem met 26 tegen 17 stem men werd verworpen; de N.S.B., de A.R., enkele katholiekeh en chr.-historischen en de liberale mr. van Rappard bleken er voor te zijn. Het geheele adres van antwoord werd met de N.S.B.-stemmen tegen aange nomen. De Eerste Kamer zal, volgens mededee- ling van den voorzitter vermoedelijk niet eerder dan 18 October bijeen komen. Een bepaald verheffende vergadering was die van gisterochtend niet. Aan de overzijde van het Binnenhof was de stemming plechtiger dank zy de indruk wekkende rede, waarmede mr. van Schaik, wederom tot voorzitter der Tweede Kamer benoemd, zyn functie aanvaardde. Na erop gewezen te hebben, dat de Kamer zelden onder zoo zorgelijke internationale omstandigheden haar werkzaamheden heeft hervat en den allerminst rooskleurigen bin- nenlandschen toestand zie de millioenen- nota! te hebben gememoreerd, legde hij er den nadruk op, dat dit alles voor de volksvertegenwoordiging geen reden mocht zijn voor eenig gevoel van moedeloosheid of matheid tegenover de schier onoverkomen- meisje viel en bleef bewusteloos met in wendige kneuzingen en een zware hoofd wonde liggen. In zorgwekkenden toestand werd zy naar het Binnengasthuis overge bracht. Men vreest voor haar leven. DE POSTBEGROOTING. Aan de Memorie van Toelichting tot de begrooting van het Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie wordt het volgende ontleend: In deze begrootir.g is, evenals in die voor het jaar 1938, een winst geraamd van 8.500.000. De ontwikkeling van het bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie kan over het geheel gunstig genoemd worden, ook al is bij de onderdeelen telegrafie en tele fonie, voor wat het internationaal verkeer betreft, sinds het 4e kwartaal 1937 een vry belangrijke verkeersvermindering te constateeren. De totalen der lasten en baten opgeno men in deze begrooting zijn 2.202.000 hooger dan de overeenkomstige cijfers van de begrooting 1938. Voor het jaar 1939 zal bij de exploitatie van den postdienst het beleid van de laatste jaren worden voortgezet. Het streven zal gericht blijven op een economische uitvoering van den dienst, waarbij, binnen het bovenaangegeven kader, de noodige aandacht zal worden geschonken aan de tarieven en aan het verschaffen van gerief aan de gebruikers. Met het plaatsen van postzegelautoma ten zal worden voortgegaan. Voorts zal een beperkt aantal briefkaartautomaten worden opgesteld. Wat het telefoonverkeer betreft, wordt verwacht, dat omstreeks 1945 alle inter- locale gesprekken automatisch tot stand kunnen worden gebracht. Voor het luchtvervoer is 367.000 min der uitgetrokken als gevolg van de voor genomen verlaging van de vervoersver- gunning in het Europeesche verkeer van goudfrs. 6,op goudfrs. 2,50 per k.g. en van het niet opnemen van een bedrag voor verkeer met West-Indië, aangezien het niet waarschijnlijk wordt geacht, dat tot het instellen van dezen dienst zal worden overgegaan. INBRAKEN IN KELDERS VAN LLOYD-HOTEL OPGEHELDERD. Drie arrestanten ingesloten. Eenige weken geleden is ingebroken in de kelders van het voormalige Lloyd-hotel aan de Handelskade te Amsterdam. De kelders beslaan een groote ruimte en een van dezè, welke afgesloten kon worden, was als opslagplaats in gebruik ten gerieve van een Amsterdamsche dame, die in pension was gaan wonen en haar goederen, waaronder kostbare antiquiteiten, kleeden en gordijnen, hier in koffers had opgesla gen. Dieven hadden hier de lucht van ge kregen en wisten 'n aardigen slag te slaan. Voor niet minder dan vijf en twintighon derd gulden aan goederen namen zij bij herhaalde bezoeken aan de kelders mede. De eigenaresse had inmiddels, snuffelend iijke moéilijkheden. Als vertrouwensman nen van het Nederlandsche volk moeten zyn vertegenwoordigers onder alle omstandighe den voor het algemeen welzijn op de bres staan. Van hen zal inspanning méér dan ooit worden verlangd. De heer van Schaik stelde der Kamer onze koningin als voorbeeld voor oogen, die in vaak uiterst zorgvolle ja ren als toonbeeld van fiere kracht en in geestelijke eenheid met ons volk ons land heeft geregeerd. Dank zy den gezonden zin voor verdraagzame en vruchtbare samen werking, welke den Nederlander kenmerkt, moet de Kamer haar bijdrage kunnen leve ren tot den economischen en maatschappe- lijken wederopbouw naar welken zoo reik halzend wordt uitgezien. De Kamer dient de Landsregeering zooveel mogelijk in haar verantwoordelijken arbeid bij te staan, niet door zich uitsluitend tot tolk te maken van velerlei wenschen en. verlangens, doch wel door op te komen voor hetgeen naar haar inzicht door het belang van het land wordt gevorderd. „Geen debatten waar die kunnen worden gemist, maar het gewicht onzer overtuiging in de schaal gelegd, indien daaraan, tot steun en als het moet ook tegenover de re geering, behoefte bestaat", aldus de voor zitter. Na de toenemende persoonlijke belang stelling van Kamerleden voor onze overzee- sche gewesten en het hoe langer hoe meer naar voren komen der eenheid van het Rijk gememoreerd te hebben, sprak mr. van Schaik zyn vreugde uit over het bezoek der Indische vorsten aan ons land en de door hen getoonde belangstelling voor het Neder landsche leven. Met de bede, dat God's zon weder spoedig door de duisternissen moge heenbreken, be sloot de voorzitter zijn in diepe stilte en door de leden staande aangehoorde rede. Een krachtig applaus bewees dat ze den weerklank vond, welken zij verdiende. De Kamer hield zich verder bezig met de benoeming van een aantal commissies, noo- dig voor de voorbereiding van den wetge- venden en controleerenden arbeid en voor de behartiging van haar interne aangelegen heden. We vermelden slechts dat in de com missie voor de verzoekschriften zijn be noemd de heeren Drees (s.d.), Terpstra (a.r.), Schilthuis (v.d.), Krol (c.h.) en Ba- jetto (r.k.), en in de comm. voor de Rijks uitgaven de heeren Oud (v.d.), IJzerman (s.d.), Tilanus (c.h.), Teulings (r.k.), Wen- delaar (lib.). Wagenaar (a.r.) en Wijnkoop (comm.) Uit de benoeming van het laatst genoemde lid blijkt dus dat de communisten op deelneming aan den commissorialen ar beid blijven prijsstellen. De nieuwe begroöting en een aantal wets ontwerpen werden voor onderzoek naar de afdeelingen c.q. cöhhmissies verwezen. De voorzitter stelt zich voor de Kamer tegen 18 October in openbare vergadering bijeen te roepen. Bijzonder belangwekkende wetsontwerpen zijn dan nog niet aan de orde; het is groóterideels „klein goed" waar mee wordt begontietti IJ..J f in een antiekzaakje, eenige van haar eigen dommen ontdekt en van diat moment af had de politie den goeden draad naar de ontknooping van het geval in handen. Gisteren konden rechercheurs van het bureau Kattenburgergracht drie mannen, allen werkloos, aaphouden. Het zijn een 42-jarige typograaf, een 21-jarige hout*- bewerker, die zich aan den diefstal hadden schuldig gemaakt en een vijftigjarige man, die de goederen had opgekocht. Twee hun ner vertoefden terzake van den inbraak in een confectiefabriek aan de Spuistraat, waarvoor zij juist dezer dagen waren aan gehouden, op het bureau Warmoesstraat en werden vandaar naar het bureau Kat tenburg overgebracht. Allen zullen dezer dagen voor den offi cier van justitie worden geleid. Een deel van de goederen kon reeds worden achterhaald, doch het grootste deel moet nog worden 'teruggevonden. De re cherchedienst van het bureau Kattenburg heeft haar handen aan deze zaak nog vol en binnenkort zullen zich nog nieuwe ge zichtspunten hierin voordoen. De Nederlandsche Bond van Werkgevers in het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf „Horecaf" heeft gister in hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem zijn jaarlijkschen bondsdag gehouden. Deze vormde een onderdeel van het Woensdag begonnen driedaagsche jaar- lij ksche congres dezer organisatie, dat thans voor de twaalfde maal gehouden wordt. De opening van den bondsdag werd bijgewoond door den commissaris der koningin in de provincie Noordholland, door dr. Groeneveld Meyer, als vertegenwoordiger van den mi nister van economische zaken, den burge meester van Haarlem. De voorzitter, de heer Th. N. van Stigt yit Utrecht, gaf een uitvoerig overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het afge- loopen jaar. De vooruitgang, aldus spr., die in ver schillende onzer bedrijven sedert het laat ste jaar ontegenzeggelijk kon worden gecon stateerd, is voor een deel weder te niet ge gaan door verhooging van lasten, terwijl de invoering van eenige nieuwe wettelijke regelingen weinig bevorderlijk bleek om met opgewektheid de exploitatie onzer on dernemingen te blijven voeren. Spr. behandelde vervolgens het rust- tijdenbesluit, dat o.a. tot gevolg had, dat personen beneden 18 jaar voor een groot deel uit de bedrijven zijn verdwenen. De verdachtmakingen, aldus spr., die voorts door zedelijkheidsapostelen meer malen in het openbaar werden geuit aan het adres van het vrouwelijk personeel in ons bedrijf, uitingen, die wellicht anderen weer houden om in dit bedrijf een werkkring te zoeken en een feitelijke beleed iging vormen voor ons vrouwelijk personeel, «behooren een eind te nemen. Het behoorlijk georganiseerde en gecon troleerde hotel-, café- en restaurantbedrijf staat uit zedelijkheidsoogpunt zeker niet op een lageren trap dan vele andere bedrijven, waar vrouwelijke arbeiders werkzaam zyn. Mochten de slechts op veronderstellingen, doch op geenerlei positieve gegevens be rustende aantijgingen aanhouden, dan zal het op onzen weg liggen een openbare aan klacht tegen deze kwaadsprekers in te stel len. Het fooientelsel. Een kwestie, die de gemoederen ook nog al eens heeft bezig gehouden, en steeds weer opnieuw opduikt, is het fooienstelsel. In personeelkringen werd meermalen op afschaffing daarvan aangedrongen en in plaats daarvan een vast loon bepleit. In'zeer vele hotels en in vele restaurants is het sinds jaren gebruikelijk, dat de reke ning der verteringen met 10 pet. voor „ser vice" wordt verhoogd. Jammer is slechts, dat èn gasten èn perso neel, daarnaast het, volgens hun meenirig zoo minderwaardige fooienstelsel, toch maar niet kunnen loslaten. Spr. geloofde niet, dat het meerendeel der café-kellners als het er werkelijk op aan komt liever een vast salaris zou wenschen met verbod van aanneming van „servies geld" dan den toestand te behouden, zooals deze thans is. Spr. vreesde, dat hun inkomsten spoedig aanmerkelijk zouden dalen. Men zij daarom naar spr.'s meening ook in personeelkringen voorzichtig met den wensch naar afschaffing van het fooienstel sel over de geheele linie. De vreemdelingenstatistiek. De invoering van een statistiek betref fende het vreemdelingenverkeer, waarop van Horecaf-zijde vele jaren werd aange drongen, is eindelijk in het begin van 1938 ingevoerd. Men heeft langzamerhand een omslachtig, veel tijd en werk kostend administratief systeem gekregen, dat bij beter overleg ze ker practischer en eenvoudiger had kunnen zijn. Controle op buitenlandsche vreem delingen. De van hoogerhand noodig geoordeelde controlemaatregel op vreemdelingen, die tien dagen of langer in Nederland wen schen te verblijven, verplicht deze buiten landers zich persoonlijk te melden op de politiebureaux. Vooral in het toeristen seizoen bleek deze maatregel voor bona fide vreemdelingen uiterst onaangenaam en werkte remmend op een voorgenomen langer verblijf in ons land. Spr. bepleitte vervolgens een later slui tingsuur en besprak de nieuwe verkeers wegen, de parkeerbelemmeringen en het vreemdelingenverkeer. Wat bracht het zomerseizoen? De indruk is, dat de grootere en betere bedrijven in onze groote steden, zoowel als die, gelegen in de toeristencentra, over het algemeen gedurende het zomerseizoen niet ongunstig hebben gewerkt. Het voorseizoen was over het algemeen minder bevredigend in tegenstelling met Juli en Augustus. Vooral de bijzonder warme zomerdagen brachten veel bezoek aan de badplaatsen. Over het algemeen is de duur van den eigenlijken zomer in ons land echter te kort om daarmede de hooge bedrijfsonkosten over het geheele jaar te dekken. Over hotelplans gesproken, wij blijven, zeide spr., bij onze reeds vroeger verkon digde meening, dat deze vreemdelingen loksysteemen steeds doodgeboren kindjes zijn. Er wordt slechts mee bereikt een groo teren toeloop van menschen, die op een koopje uit willen zijn, terwijl men de betere cliëntéle anderzijds verjaagd. Het bezoek van buitenlandsche toeristen viel ondanks de vele propaganda van de hotels en het krachtiger werken van onze A.N.V.V. tegen. Ook een zeer groot aantal Nederlanders bracht de vacanties in Frankrijk door (in tegenstelling met den trek naar Duitsch- land), waar naast een prachtig land voor toerisme en een goede keuken, door de lage verblijfskosten enorm veel vreemdelingen werden gelokt. De actie, die Horecaf voerde voor verblijf in eigen land had succes. Wat onze hotels, café's en restaurants be treft, spr. schroomde niet te verklaren, dat wy rustig den toets der vergelijking kunnen doorstaan met andere landen. Wat Nederland duur maakt. Door allerlei steunmaatregelen aan land bouw, veeteelt en visschery, bleven de prij zen der voedingsmiddelen in ons land met zyn groote productie op agrarisch gebied, veel te hoog, terwijl niet minder de be- drijfsfonkosten door de zwaar drukkende belastingen welke nog maar steeds stij gende zijn onze bedrijven topzwaar doen blijven. Derhalve laat het zich aanzien, dat suc cessievelijk aan een algemeene prijsstijging in de Horecaf bedrijven niet zal zijn te ontkomen.. Belangrijke concurrentie wordt op vele plaatsen ondervonden van de pensions en verhuurders van gemeubileerde woningen, vooral in de seizoenplaatsen. Een wettelijke regeling t.o.v. de bevoegdheid tot het ver huren van kamers voor kort verblijf en het verstrekken van maaltijden aan vreemde lingen, waarop dezerzijds reeds zoovele jaren is aangedrongen, wordt hoe langer hoe meer urgent om uit den thans heer- schenden chaos te geraken. Niet minder ten opzichte van het uitoefe nen van het restaurantbedrijf is een wette lijke regeling dringend gewenscht. O.a. be hooren de winkelbedrijven op eigen terrein te blijven. Ook de Nederlandsche spoorwegen zijn niet vrij te pleiten van een o.i. minder juiste concurrentie. Coördinatie. Gezien het samenhangende belang van het verkeerswezen, scheepvaart, toe risme, hotelwezen en propaganda, wilde spreker nogmaals een lans breken vo'jr de spoedige totstandkoming van een officieel rijks-verkeerslichaam, waarin alle belangen zijn vertegenwoordigd er aan welke instelling een wettelijke be voegdheid tot onderlinge samenwerking en ordening worde verleend. Verder is het zeker de hoogste tijd, dat er één officieele hotellyst jaarlijks wordt uit gegeven, waarin alle hotels verplicht zi.in, de door hun bepaalde minimum- en maxi mum prijzen te vermelden. De vakschool van Horecaf te Schevenin- gen werkt met stijgend succes. Pogingen werden door het hoofdbestuur aangewend om te komen tot oprichting van een speciaal voor het doel gebouwd of ingericht school gebouw met internaat. De individueele reclame, die de belang rijkste Nederlandsche hotels regelmatig ii

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 17