DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Praag is gezwicht voor Londen en Parijs. Er bleef niets anders over, daar wij alleen stonden." Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. - PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 223 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. «K* Donderdag 22 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Per radio heeft de Tsjechisch-Slowaaksche regeering de voor haar zoo pijnlijke en moeilijke mededeeling gedaan van haar besluit, om zich onvoorwaardelijk neer te leggen bij de voorstellen van Londen en Parijs. De belangrijke verklaring werd in een indrukwekkende stilte aangehoord en ieder in Praag was tot tranen toe bewogen, terwijl menigeen de zenuwspanning niet kon verdragen. In de radio-mededeeling werd gezegd, dat het Tsjechische antwoord in den loop van Woensdagmiddag aan Londen en Parijs was overhandigd, nadat de regeering had blootgestaan aan een pressie, die haar voorbeeld in de geschiedenis niet kent en den vorm aannam van een dictaat, zooals dat aan een overwonnen volk wordt opgelegd. „Wij hebben toegegeven aldus vervolgde de verklaring om grootere verliezen, ellende en bloedvergieten te voor komen. Wij offeren ons op, om den vrede te redden, zooals Christus deed, om de menschheid te redden. Wij zullen niet trachten de schuld daarheen te wijzen, waar zij hoort; wij zullen dit aan het oordeel van de geschiedenis overlaten. Wij staan alleen, doch wij tezamen zijn Tsjechen. Een nieuw leven ligt thans voor ons." ,Er bleef niets anders over". Chamberlain naar Godesberg. Voorstellen aan Hitier. De algemeene toestand. alkmaarsche courant V 99 Het is een historisch uur geweest voor Tsjecho-Slowakije, dat radio-uur, waar op de gansche wereld bekend werd ge maakt met de uit-eindelijke beslissing der regeering, om te bukken voor den wil van Engeland en Frankrijk. En het is begrijpelijk, dat de reactie van het publiek na de radio-rede zich uitte in demonstraties, hoewel in de rede tot kalmte werd aangespoord. Laat ons vandaag deze rubriek openen met het weergeven van de geheele radio rede, die in de Duitsche taal werd gehou den en die aldus luidde: De groote crisis, die Europa sedert eenige jaren doorleeft, heeft in den laatsten tijd rondom ons in Midden-Europa haar hoogte punt bereikt. Na 20 jaren van rust, orde en vrede wordt onze democratische staat zeer zwaar getroffen. Tengevolge van de dyna mische politiek van een onzer buurstaten, wordt het grondgebied van onzen staat be dreigd. Helaas blijkt deze politiek de zwaarste storm van de crisis van Europa, een storm die van dien aard is, dat ook onze vrienden ons rieden de rust en den vrede door ter ritoriale concessies en offers te koopen, om dat zij ons niet konden te hulp komen. Onze autoriteiten wenschten eventueelen gebieds- afstand aan het oordeel van een internatio naal scheidsgerecht te onderwerpen. Deze wensch van regeering en republiek werd niet verhoord. Frankrijk en Engeland hiel den vast aan de gemeenschappelijke démar ches, die hun diplomatieke vertegenwoordi gers hedennacht ondernomen hadden. Wij stonden aldus voor de keuze van een oorlog, die niet alleen onzen staat, maar ook het wezen van de natie, het voortbestaan, zoo wel van de Tsjechen als van de Slowaken, zou hebben bedreigd. De regeering is thans vastbesloten met al haar kracht en met vasten wil de rust in het land te bewaren en, wat ook moge geschie den, de vrijheid en de zelfstandigheid der natie onder de voorwaarden, die aldus nieuw geschapen werden, te behouden. De president der republiek kon tezamen met de regeering, niet anders dan de voorstel len en waarborgen der beide groote mo gendheden aannemen. Er bleef niet anders over, daar wij alleen stonden. De regeering, die den staat onder de nieu we levensvoorwaarden leiden zal, zal ook in naam van het volk de nationale vergadering bijeenroepen, die ongetwijfeld het besluit van de regeering onder den druk van het noodlot genomen, zal goedkeuren. De regee ring is er vast van overtuigd, dat zij met alle medewerking van het volk den Tsjecho- Slowaakschen staat opnieuw zal opbouwen en verder de erfenis van het verleden zal behoeden en verder ontwikkelen. Zij zal, tezamen met de natie, de vrijheid en zelf standigheid in het nieuwe kader verdedi gen, het kader, waarvan de weerstands kracht door de liefde van allen, die tot de natie behooren, wordt gesterkt. Voor het verloop der verdere onderhan delingen blijven wij steeds vastbesloten en bereid voor de noodzaak van leven en goed van onze republiek in te staan. Zooals het in het duizenden jaren oude Tsjechische ko raal heet: „Wij zijn in de eeuwen niet on dergegaan en zullen ons ook in de toekomst niet doen ondergaan". Na de beraadslaging der regeering begaf zich om 17 uur onze minister van buiten- landsche zaken, dr. Krofta, naar den Fran- schen en den Britschen gezant en gaf in naam der regeering antwoord op de ge meenschappelijke démarches, die deze he denmorgen bij den president der Republiek hadden gedaan. Met dit antwoord worden de onderhandelingen tot de formeele oplossing ingeleid, die onzerzijds ten doel zullen heb ben het Tsjechische volk zijn levensbelan gen en de mogelijkheid tot vrije ontwikke ling te verzekeren die het in het raam van de nieuwe internationale regeling wordt ge garandeerd. Wij leggen er den nadruk op, dat dit antwoord van de regeering op de Britsch-Fransche voorstellen niets aan den tot nu toe bestaanden rechtstoestand veran dert en slechts de inleiding is tot de diplo matieke onderhandelingen. De verklaring eindigde, zooals gezegd, met een oproep tot kalmte. Betoogingen. Zooals reeds terloops is gemeld, hebben na de redevoering diverse betoogingen plaats gevonden, die als een reactie op de rede beschouwd moeten worden. Zoo heb ben in Praag gisteravond duizenden perso nen, waaronder vele vrouwen, gedemon streerd op het hoofdplein en voor de bui- tenlandsche gezantschappen. Er werd daar bij geroepen „Leve het leger! Wij willen een militaire dictatuur. Wij willen geen duimbreed grond afstaan". Ook werd de kreet gehoord „Weg met Frankrijk en En geland!" En nu en dan klonk het volkslied. Het Praagsche publiek werd geleidelijk heftiger en om 10 uur in den avond slaag de een groote menigte, die zich rond het slot van den president bevond, erin, den tuin binnen te dringen, onafgebroken roepend: „Leve Sirovy, leve het leger". Om kwart over tien verscheen generaal Sirovy op het balkon van het slot, en zich tot de menigte richtend zeide hij: Ik dank u voor uw uiting van liefde voor het leger en voor den pre sident der republiek. In de ernstige oogen- blikken, die de republiek doormaakt, dient de kalmte bewaard te worden. Slechts de discipline van het geheele volk kan ons helpen bij het tot stand brengen van het geen wij noodig hepben. Gij kent niet de redenen, die de re geering ertoe gebracht hebben, de jong ste beslissingen te nemen. Ik houd evenveel van de republiek als gij. Ik ben mij van mijn verantwoordelijkheid bewust. Heb vertrouwen in mij. Een dictatuur zou ons niet helpen. Wij krui nen het volk niet tot zelfmoord bren gen. De menigte riep daarop: „Wij willen zelfs zelfmoord. Wij willen strijden". De generaal spoorde daarop de menigte tot kalmte aan. Betoogingen van dezen aard, zeide hij, komen slechts aan Hitier ten goede. v Chamberlain is hedenmorgen vertrokken naar Keulen, om in de nabijheid ervan, In Godesberg, met Hitier te confereeren. Hierboven een der nieuwste foto's van den Brit schen minister-president en van het hotel, waarin de besprekingen gevoerd zullen worden. Regeering rechtvaardigt haar besluit. De regeering te Praag heeft voor de radio daarna de reden uiteengezet, waarom zij de besluiten van Londen heeft aanvaard en tenslotte zich aldus tot de bewoners der grensgebieden gewend: De Duitsche bevol king van de grensgebieden heeft niet de minste reden bevreesd te zijn voor haar toe komst, haar particuliere en nationale belan gen en haar veiligheid. Onze staat, onze autoriteiten en onze bestuursinstellingen blijven voor de geheele wereld verantwoor delijk voor de bescherming van deze belan gen en deze veiligheid. Des nachts keerde rust weer. Tot vannacht 1 uur is in de straten van Praag tegen het „vredesplan" betoogd. De tram- en autobusdiensten hadden het ver keer gestaakt sinds des avonds 10 uur. Dui zenden verzamelden zich voor het paleis van president Benesj, waarvan de hekken waren geopend om den druk te verlichten. Voor de legaties van Engeland, Frankrijk en Duitschland staat een zware politiebewa king. Later in den nacht gingen de meeste menschen echter naar huis en toen de stra ten voldoende ledig waren, hervatten de openbare middelen van vervoer hun dienst. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, is Chamberlain reeds op reis naar Keulen, waar hij nog voor het noenmaal zou aankomen. Het vertrek was bepaald op hedenmorgen 10 uur en ook deze tweede reis zou gaan per vliegtuig. Verwacht wordt, dat Chamberlain twee of drie dagen zal weg blijven en men vermoedt, dat hij na zijn terug komst een radiorede zal houden over den politieken toestand. Intusschen weet de Times uit gezagheb bende kringen te berichten, hoewel de me dedeeling niet officieel bevestigd wordt, dat Chamberlain o.a. de volgende voorstellen met zich mede naar Godesberg neemt: 1. een internationale commissie voor de vaststelling der nieuwe grenzen in Tsjecho- Slowakije en voor de uitwisseling en het vervoer der bevolking. 2. een onmiddellijke demobilisatie. 3. een gemeenschappelijke oproep van Hitier en alle betrokken partijen tot vrede en orde in de pauze, welke noodig is, om de te bereiken overeenkomst in werking té doen treden. 4. zekere waarborgen voor het behoud en de onschendbaarheid van den nieuwen Tsje- cho-Slowaakschen staat. Men gelooft, dat onder het laatste punt ook zekere economische waarborgen zullen worden vervat. Men schijnt te hebben afgezien van de grootsche ontvangst, die Hitier en Cham berlain te Keulen zou worden bereid. Men is ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat het na de conferentie nog tijdig genoeg zal zijn, den Britschen premier een beeld te geven van het enthousiasme der Duitsche volksmenigte als de resultaten van de ont moeting aan de verwachtingen beantwoor den. Britsche pers over Godesberg. Het valt niet aan te nemen, schrijft de „Daily Telegraph", dat de reis naar Godes berg een zuivere ceremonie is om aan Hit- Ier het Sudetenland te overhandigen. Men zal zich derhalve er mede moeten vereeni gen, dat dit plan het begin en niet het einde Alkmaar, 22 September. Het is zoo herinnert de Berlijnsche N.R.C.-correspondent ons er aan op het oogenblik nog slechts twaalf dagen geleden, dat in vrijwel de geheele wereldpers de aan dacht was geconcentreerd op slechts één moeilijkheid, op de moeilijkheid namelijk om Duitschland duidelijk te maken, dat het Engeland toch heusch volle ernst was met zijn aankondiging niet lijdelijk te kunnen toezien, dat er aan de integriteit van Tsje- choslowakije zou worden gemorreld: de vraagstukken moesten door onderhandelin gen tusschen de regeering te Praag en de Sudeten-Duitschers binnen het kader van den staat in het reine worden gebracht. Ais Duitschland nu maar wilde inzien, dat door alle andere methodes oorlogsgevaar zou ont staan, dan zou de zaak wel in orde komen. Zoo werd toen uit de westelijke hoofdsteden bericht. Weinige dagen later vloog Chamberlain naar Brechtesgaden met de boodschap, dat Engeland en Frankrijk het nu goed vonden, indien een deel van het Sudeten-Duitsche gebied dadelijk, een ander deel na een volks stemming van Tsjechoslowakije zou worden afgescheiden. Engeland en Frankrijk, zoo luidde te Ber lijn de voor de hand liggende conclusie, heb ben dus het denkbeeld om voor Tsjechoslo wakije een oorlog te riskeeren, voor goed be graven. Inderdaad, door het entrevue van Berchtesgaden en wat daarover bekend ge worden is (of dit onvolledig is, gelijk de Times beweert, komt er voor de uitwerking weinig op aan) zijn Londen en Parijs als actieve factoren in de Tsjechoslowaaksche aangelegenheid uitgeschakeld. Wie eerst meent in het belang van den vrede waar schuwingen te moeten laten hooren, maar dan, als hij gevaar begint te loopen, zijn waarschuwingen waar te moeten maken, het toch nog meer in het belang van den vrede acht, om toe te geveh, dat de waar schuwingen slechts Bluf waren, heeft zich voor het behoud van den vrede verdiensten verworven, maar dan niet nog eens ten twee den male omdraaien, indien achteraf de gevolgen van zijn stap mochten tegenvallen. Ongetwijfeld zal Chamberlain veel te hooren en vooral veel te merken krijgen, waarbij hij zal denken: zoo was het niet ge meend. Dat zal dan echter zijn, gelijk be zwaren tegen goederen, die reeds afgeleverd en betaald zijn, bezwaren die belangrijk minder gewicht hebben dan zij zouden heb ben gehad vóór de levering en de betaling waren geschied. Want in den tijd, waarin Chamberlain de handen vol heeft gehad met het inhalen van de toestempiing van Engeland en Frankrijk, alsmede van Tsjechoslowakije voor hetgeen hij te Berchtesgaden heeft voorgesteld, ge accepteerd of geconcedeerd, heeft Hitier in samenwerking met Italië de inschakeling van Hongarije en Polen als actieve factoren tegen Tsjechoslowakije weten te bewerk stelligen. Deze groote verandering heeft zich voltrokken in enkele dagen. In slechts één dag heeft zich nog een tweede belangrijke verandering voltrokken. Dinsdagavond nog scheen het voornaamste element van gevaar de omstandigheid, dat Praag de Engelsch- Fransche voorstellen slechts voorwaardelijk had aangenomen. Nu heeft Praag ze onvoor waardelijk aangenomen. Dit heeft veel moeite gekost, maar deze moeite hadden En geland en Frankrijk zich kunnen besparen, want nu geeft het niets meer. Het is te laat. Onverschillig wat de heer Benesj nog mag antwoorden, zoo wordt te Berlijn ge constateerd, in alle geval is het te laat. De Poolsche en Hongaarsche aanspraken hebben een geheel nieuwe situatie doen ontstaan. Het is dus stellig waar, dat Chamberlain zich thans voor een geheel andere situatie zal zien geplaatst als die, waarover hij rugge spraak heeft gehouden. De conferentie te Godesberg zal hebben te dienen om een grondslag te vinden niet alleen voor bespre kingen, maar vooral van handelingen en wel voor handelingen, die ten spoedigste moeten worden uitgevoerd. Welke handelingen? Internationaal is het niet zoozeer van belang, welke feiten precies in de Duitsche pers worden genoemd, dan wel de niet te loochenen omstandigheid, dat deze pers bij voortduring de publieke opinie voorbereidt, ten eerste op een zeer spoedige actie tegen Tsjechoslowakije en ten tweede op de wraking van de tegenwoordige Tsje choslowaaksche regeering als partner voor onderhandelingen. Gemeld wordt immers niet minder, dan dat de Tsjechen zich op maken om de Sudeten-Duitsche bevolking met gifgassen te vermoorden en dat alles wordt voorbereid om Marienbad, Karlsbad en Franzensbad met ecrasiet in de lucht te laten springen. Dat kan niets anders betee- kenen dan dat er de grootste haast bij is dergelijke dingen te voorkomen. „Duitsch land kan en wil niet langer wachten", zoo luidde een opschrift in een ochtendblad van gister. Het is inderdaad in weinig woorden de strekking van vele kolommen. Ten slotte volge als een kort citaat, het welk vele lange kolommen kan vervangen, het volgende uit een Hannoversch blad: „Te Londen en te Parijs verbeeldt men zich ruimer te kunnen ademhalen, omdat Praag thans zonder voorbehoud heeft geaccepteerd. In Duitschland deelen wij dit kernachtig optimisme over de duurzaamheid van het Tsjechische regime allerminst", „In Duitschland deelt men dit optimisme niet!" Natuurlijk niet, want Duitschland schijnt immers niet tevreden te zijn met de annexa tie van Sudeten-Duitschland. Daar moet in de boezem der Duitsche leiders reeds de ge dachte gekoesterd worden, dat geheel Tsjechoslowakije opgelost moet worden. Tot nog toe is daar echter nooit iets over meegedeeld van officieele zijde. Wij moeten dus dit onderwerp vandaag nog laten rusten. Iets anders is, dat de Duitsche pers even min tevreden is met de capitulatie der regeering te Praag. Zij eischt meer, veel meer. Men leze slechts, wat de Völkischer Beobachter vanmorgen schrijft: De achterbaksche methoden, welke de Praagsche regeering tot dusver in haar on derhandelingstactiek heeft gebruikt, manen ook thans tot de grootste voorzichtigheid, zoolang de toestanden in de af te stane Duitsche gebieden niet by de nieuwe situatie zijn aangepast, m.a.w., dat Praag van eiken maatregel van onderdrukking afziet, de arrestanten terstond in vrijheid stelt en het bestuur in deze gebieden overdraagt aan de Sudeten-Duitsche autoriteiten. Een derge lijke ontwikkeling is evenwel ondenkbaar zoolang Benesj als „hoofdvertegenwoordi ger van het Praagsche moordsysteem" in functie is. Bij zijn draaierijen in de onder handelingen der laatste dagen behoorde ook zijn verklaring, het niet met zijn ambtseed als president te kunnen vereenigen het grondgebied van de republiek te laten aan tasten. Praag heeft nu met dezen eisch moe ten instemmen en daarmede heeft voor Benesj het uur geslagen. Het parool der wereld kan nu luiden: Benesj, aftreden! En de „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat het thans ook om de andere volks groepen gaat, en dat dit de Praagsche regee ring nu wel duidelijk zal zijn. Men ziet, er moet nog heel wat water door den Rijn vloeien, voordat de rust in Midden-Europa teruggekeerd is.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1