SAMBO DE OLIFANT fand- en Jxüh&ouw J*xMwciaat Tlieuivs De Eerste Kamer Bijeen. GEMENGD NIEUWS. LANGENDIJK WIERINGERWAARD B1ROEK OP LANGENDIJK TWEEDE Bi.AI). 3 Sirenegehuil als alarmeeringsproef. Luidsprekers in de zaal. Commissie benoemd. Ternauwernood had de voorzitter der Eerste Kamer gistermiddag om 2 uur den hamer laten vallen ter opening van de vergadering of een angstwekkend, luguber sirenegehuil barstte los. De leden keken elkaar aan, alsof ze zeggen wilden: wie van ons bakt deze poets? Sommigen liepen naar de ramen, misschien vermoedend dat een brandweerauto in snelle vaart langs den Vijverberg schoot, anderen bleven rustig op hun plaatsen, daar 't inmiddels al duidelijk geworden was, dat het som bere geluid behoorde bij een van gemeen tewege gehouden alarmeeringsproef. Het geen inderdaad h ,t geval was, al was het nog slechts een voorproef. Dus ook even min als Chantecler door zijn gekraai de zon kon laten opgaan, bewerkt een hamer- tik van den Senaatsvoorzitter sirenegehuil over de Haagsche huizen. De vergadering zou er echter, indien discussies waren gehouden, gistermiddag ongetwijfeld door zyn gestoord. Zóó sterk drong het geloei naar binnen door Aangezien de zaal thans echter een luidsprekersinstallat.'ï rijk is een nieuwtje bestaat daartegen voortaan wel een middel. We mogen slechts hopen, dat herhalingen van het alarmsignaal ook slechts proeven geldt Terwijl de Kan er zich met stemmingen bezig hield over de samenstelling van eenige commissies voor interne aangelegen heden, konden we rustig de nog niet werkende gei n '-.versierkin<»sins'allatie opnemen. Op het spreekgestoelte is een microfoon bevestigd, welke in verbinding staat met vier luidsprekers, aan de korte zijmuren der mooie zaal op onopvallende wijze b"ves'!ad, en met vier van .die toe stellen aan de rugzijde van de perstribune. Als nu maar alle sprel.ers van het soreek- gestoelte gebruik maken, hebben we er iets aan! Wat de commissiebenoemingen betreft, noemen we slechts de samenstelling van de 'omm'«!e voor de verzoe':schriften. Deze. bestaat uit de heeren van Asch van Wijck (a.r.), Kolff (e.h.). Kranenburg (v.d.), Vijlbrief (s.d.) en van Voorst tot Voorst (r.k.) Na afloop van de stemmingen werd hef ontwerp-adres var. antwoord op de Troon rede „ter tafel gebracht", zooals dat heet. Het beteekent. dat de voorzitter het voor zich heeft en dat het onmiddellijk daarna in de afdeelingen wordt onderzocht. Zooals ook gistermiddag gebeurde. Grenadiers inplaats van manschappen van de politietroeoen waken nu voor de orde in het Eerste-Kamergebouw. De po- litietroepen vertoeven in andere contrijen, ir de buurt van onze grenzen. In de Tweede Kamer doen rijksveldwachters dienst. Zoo heeft elk der takken der volksvertegen woordiging zijn eigen traditie. ORGANISATIES OP SOCIAAL- DEMOCRATISCHEN GRONDSLAG. De tekst van een ministerieele beschik king van 20 September luidt: Het bepaalde in L.O. 1933, nr. 59 M.A., komt, te vervallea In verband hiermede dienen de com mandanten en autoriteiten belast met de aanneming van vrijwilligers met het on derstaande rekening te houden. Bij het persoonlijk onderzoek van ge gadigden voor vrijwillige dienstneming is een lidmaatschap van of steunverleening aan de S.D.A.P. en het N.V.V. van den dienstzoekende of van personen uit het gezin waaruit hij komt, niet meer te beschouwen als een bezwaar tegen de aan neming. Wat de keus op aanneming be treft, staat een sociaal-democratisch ge oriënteerde gegadigde dus volkomen ge lijk met ieder ander, die zich onthoudt van hetgeen tot ontslag van den ambtenaar aanleiding kan geven. Mocht blijken, dat van een gegadigde van welke politieke gezindheid ook niet verwacht mag worden, dat hij getrouwe lijk zijn plicht als ambtenaar zal vervullen, waartoe dient te worden gerekend het aanhangen van denkbeelden, die in strijd zijn met het bestaan van de weermacht en het ongerept handhaven van den goeden geest daarin, dan zal hij voor aanneming niet in aanmerking kunnen komen. Het onderzoek, dat omtrent dienstzoe- kenden wordt ingesteld, zal er derhalve op gericht moeten zijn, gegevens te verkrijgen waarop het oordeel gegrond kan zijn, of aan bovenstaanden eisch wordt voldaan. HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth.) Men verzocht ons plaatsing van het vol- gende: Dg jaarlij kschG nationale aanvrage van het Leger des Heils staat weer voor de deur. Het Leger des Heils vraagt niet voor zich zelf, doch uw bijdrage is noodig voor hun prachtige werk. Dat wil zeggen voor hun vele maatschappelijke inrichtingen, hun kin- defhuizen, jongenshuizen, moederhuizen, reddingshuizen, hun toevluchten, i andkolo nie met tehuis voor ontslagen gevangenen, hun reclasseeringswerk, kortom voor hee dien breeden stroom van practischen, socia len arbeid, dien het Leger des Heils, in nau we verbondenheid met zijn zuiver geestely werk, in Nederland verricht. Want let wel, alles, wat gij voor dit werk wilt offeren, is uitsluitend bestemd voor Nederland. Groot is de nood en zwaarder en moeiiy- ker dan ooit zijn de opgaven, waarvoor e Leger gesteld wordt. In naam van ae dui zenden, die het Leger helpt, in naam van andere duizenden, die het nog gaarne zou willen helpen, vraagt het thans weer uw hulp. Iedere collectant moet in het bezit zijn van een volmacht, onderteekend door Kom- mandant Bouwe Vlas. Het gironummer van het Hoofdkwartier is 30328 en 120120 te Am sterdam. IR. A. HELDRING OVERLEDEN. Directeur van het „Alg. Handelsblad' Gisteravond is te Amsterdam ir. A. Heldring, directeur van het „Algemeen Handelsblad" die Zaterdag j.1. in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht was opgenomen voor het ondergaan van een ernstige operatie, overleden. Alexander Heldring werd op 25 Mei 1874 te Amsterdam geboren. Na de lagere school volgde hij de hoogere burgerschool en stu deerde vervolgens aan de toenmalige poly technische school te Delft scheikunde. Het diploma van technoloog behaalde hy in 1896. Zijn studies zette hij voort aan de uni versiteit van Heidelberg. Van 1898 tot 1905 was hij ingenieur aan de Ripolin-fabrieken te Hilversum, in dit laatste jaar ging hij naar Werkspoor te Am sterdam, waar hij secretaris van de directie werd. In 1912 vestigde hy zich als adviseerend ingenieur op het gebied van stikstof en am moniak, alsmede rubber. Dit bleef hij tot 1922, toen hij werd benoemd tot directeur van het Algemeen Handelsblad. De laatste maanden wij hij tevens hoofdredacteur. De overledene was lid van het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid en voorzitter van het departement Amsterdam van deze maatschappij. WIELRIJDERS EN MOTORRIJTUIG- BESTUURDERS, CONTROLEERT UW LICHTEN. Na de beëindiging van den zomertijd zal weet een belangrijk deel van het verkeer bij duisternis plaats vinden. Velen, zoowel w;elryders als motorrijders en autmobilis- ten, zullen dan voor het eerst sedert maanden hun verlichtingsinstallatie weer noodig hebben. De A.N.W.B. wijst in dit verband op de groote gevaren, welke een niet-brandend koplicht of een geroofd achterlicht met zich brengen en geeft aan allen den raad tijdig de lichtinstallatie te controleeren. Dit geldt speciaal ook voor wielrijders. Sedert de invoering van het rijwielachter licht is de automobilist nog minder ver dacht op een niet-verlichte fiets dan vroe ger. De A.N W.B. is van meening, dat tal van ongevallen bij duisternis kunnen worden voorkomen, indien ieder dagelijks, wan neer hij zijn lichten voor het eerst ont steekt, even nagaa of alles in orde is .Dit is een kleine moeite die weldra gewoonte wordt. De verkeersveiligheid bij duisternis is er in hooge mate bij gebaat, terwijl de kans op aanhoudingen en bekeuringen er zeer sterk door wórdt verkleind. MR. «VAN SCHAIK VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Bü Kon. besluit van 20 September 1938 is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zit ting mr. 'J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. 322342 WERKZOEKENDEN OP 10 SEPTEMBER. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens, in de week van 5 t/m 10 September 1938 bij gesubsidiëerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aange sloten 565.535 personen (waaronder 75.285 landarbeiders). Van de 490.250 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22,2 (in de vorige verslagweek, 22 t/m 27 Aug. 1938, was dit percentage 22,1). In de eerste verslagweek van September was het werkloosheidspercentage voor ver zekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 26,7; 1933 24,5; 1934 26,4; 1935 29,8; 1936 30,9; 1937 23,0 en 1938 22,2. Op 10 September 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling ingeschreven 322.342 werkzoeken den, waarvan 304.415 werkloos waren. MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN AUTO. Eén ernstig gewonde. Gisteravond is op den rijksweg 's-Herto- genbosch—Tilburg een ernstig verkeerson geluk gebeurd. Een motorrijder die ter hoogte van Helvoirt een garage kwam uit rijden, wilde den weg oversteken. Op het zelfde moment naderde uit de richting 's- Hertogenbosch een personenauto. De be stuurder kon een aanrijding niet meer voor komen. De motorrijder werd een eind weg geslingerd en bleef met ernstige inwendige kneuzingen en gebroken beenen liggen. Op advies van een geneesheer werd het slacht offer naar het groot ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het motorrijwiel werd geheel vernield, terwijl de auto slechts lichte schade opliep. DOODELIJK ONGELUK IN DE „MAURITS". 'fusschen twee kolenwagens beklemd geraakt. Vanochtend is de houwer B. Taftafoglu, een Turk, in de laadplaats van de 660 m. verdieping van de staatsmijn „Maurits" door een passeerenden arbeider dood naast een daar staanden trein kolenwagens ge vonden. Uit zijn verwondingen bleek, dat hij met het hoofd tusschen twee wagens bekneld moet zijn geraakt.. T. was 38 jaar, gehuwd en vader van één kind. Hij woonde in Geleen. MET ZIJN MOTOR TEGEN EEN BOOM. Eén doode, één ernstig gewonde. Vanochtend is te Noordhorn een ernstig motorongeluk gebeurd op de nieuwe brug over het kanaal tusschen Noordhorn en Zuidhorn. De twintigjarige motorrijder H. van der Wei, leerling van de M. T. S. te Groningen, was op weg van zijn woonplaats Buitenpost naar Groningen. Even over de brug is hij door nog niet bekende oorzaak met zijn mo tor tegen een boom gebotst. Hij werd van het voertuig geslingerd, evenals de duo passagier, wiens naam nog niet bekend is. Van der Wei was vrijwel onmiddellijk dood. De andere jongeman was ernstig gewond. Nadat door een dokter uit Noordhorn de eerste geneeskundige hulp was verleend, is hy naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. Bizonderheden. Nader vernemen wij omtrent het ernstig motorongeluk op de brug te Zuidhorn, dat de 22-jarige H. van der Wei met zijn mo torrijwiel is gebotst tegen de afsluitboomen van de brug. De duo-passagier was de 30- jarige G. Rebbers, wonende in Drachten. Deze is met ernstige verwondingen naar het academisch ziekenhuis in Groningen ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. WIELRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN. Korten tijd later overleden. Gisteravond kwam de zeventienjarige wielrijder L. Verlinden in de Lange Nieuw- straat te Schiedam in botsing met een per sonenauto. De wagen ging hem over het lichaam. De jongeman liep zeer ernstige verwon dingen op en werd in zorgwekkenden toe stand naar het algemeen ziekenhuis te Schiedam vervoerd, waar hy kort na aan komst overleed. ONBEKENDE 50-JARIGE MAN AANGEREDEN. Ongeluk met doodelijken afloop. Op het gevaarlijke kruispunt Utrecht- schewegDaam Fockemalaan te Amers foort heeft zich gisteravond een ernstig on geluk voorgedaan, waarbij een naar schat ting 50-jarige tot dusverre onbekende wiel rijder om het leven is gekomen. De wielrijder kwam van de Daam Focke malaan en wilde den Utrechtscheweg over steken. Op dat moment naderde op dezen weg met groote snelheid een personenauto. De man werd door het rechtervoorspatbord van de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Ernstig gewond werd de ongeluk kige opgenomen en naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. Eenigen tijd na aan komst aldaar trad de dood in. Tweejarige opleidingscursus voor Mon- tessori-onderwijs. - Gistermiddag is op „Groenendaal" te Laren de tweejarige op leidingscursus voor Montessori-onderwijs, in tegenwoordigheid van dr. Maria Montessori, geopend. Mevr. dr. Maria Montessori gaf bij deze gelegenheid uiting aan haar erkente lijkheid jegens hen, die dit studiecentrum hadden mogelijk gemaakt. Zij legde den na druk op de beteekenis van een sterke ver- eeniging, die de Montessori-denkbeelden propageert. Zij sprak den wensch uit, dat het studiecentrum te Laren aan zijn verwach tingen mocht beantwoorden. Nekkramp te Vlaardingen. - Te Vlaar- dingen zijn twee gevallen vas nekkramp ge constateerd bij kinderen van resp. 5 jaar en 8 maanden. De patiëntjes zijn naar een barak te Schiedam gebracht. Matroos onder blak bekneld geraakt en gedood. - Gisteren werden vanwege de marine in de Buitenhaven te Vlissingen werkzaamheden verricht. Een zware balk is daarbij aan het rollen gegaan, waardoor de 24-jarige matroos 1ste klasse W. S. bekneld geraakte en een bek kenfractuur opliep. Het slachtoffer werd onmiddellijk per ziekenauto naar het zieken huis Bethesda gebracht. Hoewel men eerst niet vo.or zijn leven vreesde, is de toestand van den man plotse ling verergerd, 's Middags is hij aan zijn verwondingen overleden. S., die gehuwd was, was kort geleden met Hr. Ms. Sumatra uit Indië teruggekeerd. EXCURSIE VAN LANDBOUWKUNDIGE INGENIEURS NAAR LIMBURG. Dezer dagen maakte het Nederlandsch In stituut van landbouwkundige ingenieurs een zomerexcursie naar Zuid-Limburg. De excursie werd begunstigd door fraai herfstweer, waardoor de deelnemers in de gelegenheid waren om naast de gulle gast vrijheid der Limburgsche gastheeren ook de bijzondere schoonheid van het Zuid-Lim- burgsche heuvelland te leeren kennen. KENNEMERLAND. Het verloop van de markt is den laatsten tijd wisselvallig en practisch is het niet mogelijk om een overzicht te geven, dat het juiste verloop zuiver weer geeft. Den eenen dag is alles duur, den anderen dag minder duur en den derden dag is er een lustelooze handel met lage prijzen; doch over het algemeen genomen zijn de prijzen voor de meeste producten aan den lagen kant. Niettemin waren er nog producten, als bloemkool en boonen, welke belangstelling hadden en waarvan de prijzen op peil ble ven en de prijzen van vruchten waren hoog en zullen volgens onze verwachting ook niet naar beneden gaan. De grootste inzinking in prijs was van spinazie, poste lein en sla en van bosgroenten de worte len, doch ook kool was minder gewild. Spinazie liep terug van pl.m. 0.70 tot 0.20 a 0.25 per kist; postelein van 0.50 tot 0.25 (later liep de prijs weer op) en sla van 4.50 tot 2 per 100, ter wijl afwijkende kwaliteit doordraaide. Andijvie liep terug van 3.08 op 1.90 per 100, terwijl afwijkende kwaliteit eveneens doordraaide. Bospeen, welke dagen aaneen duur was, liep terug tot 3.50 a 6 per 100 bos. Tomaten staan voortdurend laag, nl. 3.50 a 6.50 per 100 kg. Rabarber vertoonde een vaste noteering van 3^ 6 per 100 bos. Prei gaf ook een vaste noteering van 4 a 4.60 per 100 kg., een laag prijsje. Boonen waren duur. Pronk- boonen maakten een prys van 6.50 a 11.50. dubbele boonen 12 a 19, enkele idem 13 a 21 en trosboonen 18 a f 23 per 100 kg. Snijboonen (uit de kas) waren duur, n.1. 14 a 22 per 100 kg., de restanten uit de natuur, werden voor lager prijzen verhandeld. Komkommers golden 2.50 a 6 per 100 stuks. Kool moest ook een veer laten. Dat er verschil was in kwaliteit, is bewezen door de prij zen van 2 tot 7.25 per 100 kg. Knolsel- derie was duur. n 3.50 a 7.50 per 100. Vruchten zijn eveneens duur. Keuken vruchten golden 9.50 a 16, tafelvruch ten 16 a 29, dnriven waren een ietsje duurder, nl. 32 a 39. alles per 100 kg. De aanvoer van meloenen was groot. De prijzen waren middelmatig, nl. 0.10 a 6.22 per stuk. Perziken waren voor zoover le soort gewild, met een noteering van 0.07 a 0.09 K per stuk. De overige aanvoer geeft geen reden om afzonderlijk te vermelden. Langendijker Winkeliersvereeniging. Groote oppositie tegen de bonnen lawine. De Langendijker winkeliersvereeniging hield Woensdagavond een algemeene leden vergadering ten huize van mej. de wed. P. Schoenmaker in De Koog te Zuidschar- woude. De opkomst op deze buitengewone verga dering was zeer groot, iets dat men op de winkeliersvergaderingen van de laatste jaren niet gehad heeft, constateerde de voor zitter, de heer S. Timmerman. Na de lezing der notulen werd overgegaan tot de behandeling van het onderwerp de reisbonnen. Het bestuur wilde het idee van de leden hooren over het uitgeven van reisbonnen. Als voorbeeld noemde de voorzitter de reis van de Zijpe, waar ten hoogste 1'A van den omzet voor de reis wordt besteed. Daar zijn zeer veel menschen op reis geweest. Eenige stemmen: Ja, op kosten van de winkeliers. De voorzitter zeide, dat de aandrang voor het uitgeven van bonnen is 'gekomen uit Zuidscharwoude, daar Broek reeds reisbon nen geeft. Men ondervindt daarvan den in vloed reeds. Het is weer een offer voor den middenstand. De heer Wiersma vroeg of men wel ge dacht had aan het spaarfonds. Hij zag ervan komen, dat het spaarfonds een klap krijgt. Daarvoor moet de winkelier ook een per centage betalen. Waar moet de St. Nicolaas- attractie straks heen? Spr. had berekend, dat een winkelier dan 7 van den omzet moet offeren, hetgeen een flink percentage van de winst is. (Instemming). De heer Spanjaard zeide, dat de particu lieren liever goedkoopere waar hebben dan een reisje. De heer G. Zeeman merkte op, dat men door deze reisjes de menschen in staat stelt, in Amsterdam een nieuwe jurk of mantel te koopen ondanks onze leuze: „Koop aan den Langendijk". De heer D. Zeeman zeide, dat dit inder daad juist is. De aanleiding van deze ver gadering zijn de Vaca-bonnen, die het kwaad in de hand werken, dat men elders z'n in- koopen gaat doen. De Vaca-bonnen zijn een geldwinning voor den Amsterdammer en 't is voor ons uit den booze. (Instemming.) Spr. herinnerde aan het besluit om geen cadeaux te geven. De kosten zullen hier min stens 2 moeten zijn, wil men het een beetje goed doen. Velen zullen er buitenge sloten worden. De heer M. Maars begreep niet, dat de menschen overgaan tot het uitgeven van die bonnen. Rekenen ze wel? Men moet de gros siers maar eens spreken over de resultaten in de Zijpe. Onbetaalde kwitanties zijn er het gevolg van. De heer J. Smit vestigde de aandacht op de handelwijze van den verkooper der Vaca-bonnen, die den eenen winkelier tegen den ander uitspeelde. De heer Schuitemaker had begrepen, dat er niemand vóór is. Spr. zou willen bekend maken, dat onze vereeniging geen bonnen afgeeft. Na breedvoerige besprekingen stelde de heer Wiersma voor een beroep te doen op hen die reisbonnen geven om daar mee op te houden. Verscheidene Vaca-winkeliers verklaarden zich bereid de uitgifte stop te zetten, wan neer heelemaal geen bonnen worden ver strekt. Hierna besloot men met op 1 na alge meene stemmen, dat geen reisbonnen worden uitgegeven. Het bestuur zal trachten degenen, die nog wel bonnen uitgeven, te be wegen de uitgifte te staken. De heer C. Rootjes merkte op, dat de winkeliers dan ook niet moeten meegaan, wanneer grossiers voor de winkeliers een uitstapje organiseeren. De aanwezigen gingen daarmee accoord. Vergadering H. M. v. L. In een gehouden vergadering van de afd. Wieringerwaard van de H. M. van Landbouw, onder leiding van den heer P. Visser Az., waren 16 leden aanwezig, bene vens de heer P. Kistemaker als vertegen woordiger van het hoofdbestuur. Van dr. Schey was een dankbetuiging ontvangen voor de medewerking bij zijn afscheid als rijkszuivelconsulent. By de verkiezing van 2 bestuursleden werd de heer D. Sleutel als secretaris her kozen, terwijl voor den heer M. Blaauboer (niet herkiesbaar) de heer D. Rademaker werd gekozen. De heer ir. Lienesch zal aangezocht worden om hier weer een praatavond te houden. Tevens zal getracht worden iemand te vinden die de wet op het arbeidscontract nader uiteen zet Overigens werd het bestuur gemachtigd verder te handelen. Bij de behandeling van den beschrijvings brief ontspon zich een uitvoerige discussie over de verkiezing van een voorzitter. Ten slotte werd besloten het bestuur te machtigen het resultaat van een te Schagen te houden bespreking te benutten. Als lid van het hoofdbestuur in plaats van den heer A. de Haan te Beemster zal de candidatuur J. Uitentliuis worden ge steund. Voor de verkiezing van een lid der financieele commissie kreeg de afgevaar digde vry mandaat. De voorraad witte kool. Bij de gehouden inventarisatie door de Langendijker Groenten Centrale was de aanwezige voorraad vroege witte kool bij de leden van deze veilingsvereeniging 430 spoorwagons. 155. Sambo werd met een ketting aan zijn poot vast gezet. Na een paar dagen kwam de sultan eens kijken hoe het met Sambo was. „Zoo zoo vriendje, een beetje gekalmeerd", vroeg de sultan. Vergenoegd liep de sultan weer door. Maar op 't zelfde ogenblik voelde hij iets aan zijn oor. Een vlieg, dacht hij én schudde zijn hoofd. Maar 't gevoel bleef en het werd vreemd en angstig om hem heen. Hard liep hij naar zijn kamerheeren. 156. Zodra deze hem zagen, begonnen zij te lachen. „Het suist in mijn hoofd", klaagde de sultan. „Wat eh watzijn Uw oren groot en opgezet. Bent U soms gestokpn", vroeg een dienaar angstig. Hevig ge schrokken greep de sultan naar zijn hoofd en janu voelde hij zijn grote ooren. Haal alle knappe dokters dadelijk", commandeerde hij.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7