De Tsjechen trachten grensincidenten tot eiken prijs te vermijden. Spanning in het Sudetengebied. Strenge ordemaatregelen. Spaansche regeering trekt alle vrijwilligers terug. Bijdrage tot algemeene ontspanning. Churchill over de nederlaag der democratie. Europa prijsgegeven aan de Nazi's. Litwinow over de Britsch- Fransche politiek. Rusland bereid Praag te steunen. Roemenië is ongerust. „Der Drang nach Osten". Nieuws in 't kort. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938 (Van onzen specialen verslaggever). Van de week heb ik den trein geno men naar Falkenau, waar ook de noodige incidenten voorgevallen zijn. Intusschen geen incidenten van belang. Men weet hoe het bij dergelijke inci denten pleegt te gaan: veel „Geschrei" en veel „Gesang" en dit laatste niet van de meest melodieuze soort. Er zyn eenige dooden gevallen, maar van wer kelijk groote onlusten kan geen oogen- blik worden gesproken, ook Sudeten- Duischers hebben ons dat onomwonden toegegeven. Maar toch werkt de Duitsche propaganda door en maakt de menschen vatbaar voor de meest dwaze geruchten. Het is een hek sentoer om objectieve inlichtingen te krij gen en ik geloof goed te doen wanneer ik hier en wel zeer uitdrukkelijk vaststel, dat van Tsjechische zijde alles is gedaan om ervoor te zorgen dat er in vredesnaam maar geen grensincidenten voorvielen. Wat wij dan in Falkenau zagen, kwam erop neer, dat de bewoners vast en heilig van het komende plebisciet overtuigd wa ren en ook ronduit toegaven dat zij naar het land terug wilden keeren dat zij, met ietwat meer fantasie dan degeen die daar leeft, woont en werkt, uit de verte zien als een soort van paradijs. Voor de Sparkasse zagen wy de menschen in de ry staan om hun geld terug te halen, want in dit stadje vlotte het minder goed met de levensmiddelenvoorziening en er werd dan ook door minder sociaal voelende lieden „gehamsterd". Intusschen waren er ook weer nieuwe militairen gekomen en naar men ons van betrouwbare zijde vertelde, was men bezig de bruggen in de buurt te ondermijnen. Ook was er inkwartiering gekomen en men kreeg den indruk dat de spanning stijgende was. En vandaar mijn verhaal doet denken aan het beroemde verhaal uit Xenophons Anabasis trokken wij verder naar het in het centrum der belangstelling staande Graslitz en vonden daar onderkomen in een hotel, waar wy de eenige gasten waren. Tanks en pantserwagens waren hier ge weest, maar teruggetrokken en naar men vertelde is het thans weer rustig overi gens doet het wel zeer sterk denken aan de bekende rust vóór den storm. Want toen ik den volgenden ochtend om zeven uur mijn artikel ging schrijven werden uit de bin nenplaats van het hotel weer allerlei doffe geluiden vernomen en toen ik mij naar be neden haastte, zag ik op die binnenplaats drie groote en zwaarbewapende tanks en eenige camions met militairen die terugge komen waren. Men heeft werkelijk medelijden met de menschen, die iemand van alle kanten met vragen bestormen en zich niet ontveinzen dat het toch wel eens ernst zou kunnen worden. In Gottesnamen zegt de waardin van ons hotel in Gottesnamen alles, aber das nicht. De politieluitenant, met wien wy spraken, vert«de ons van groote onlusten enkele da gen geleden in het grensplaatsje Schwader- bach, waar opstandige elementen een Tsjechischen wachtpost hebben aangegrepen Dit dorpje ligt zóó dicht aan de grens, dat men om zoo te zeggen met zyn eene been in Tsjechoslowakye, en met zijn ander in Duitschland staat. Daar wonen arbeiders die over de Duitsche grens werken en deze menschen zijn met de onlusten begonnen. Men noemt hen „Grenzganger" of te wel „Sachsenganger", daar zy in Saksen arbeid hebben. Ook hier zyn dooden en gewonden te betreuren geweest, maar de Tsjechen hebben dit dorp volledig ontruimd en het is door de bewoners, op oude vrouwen en oude mannen na, verlaten. Het ligt daar aan de grens met machinegeweernesten versterkt. Uit de verte gezien maakt het een vriendelijken en vreedzamen indruk, doch het is een der allergevaarlijkste plek ken in dit gebied. Een bijzonderheid van de daar gevoerde gevechten is wel, dat onder de gezonden militairen ook Slowaaksche soldaten waren en men zal wel weten, dat juist in den laatsten tyd de verhouding tusschen Tsjechen en Slowaken er niet beter op is geworden. Nu zyn deze militairen door de opstandigen gevangen genomen en over de grens ge bracht en men heeft den Slowaken een stuk laten onderteekenen, waaruit moet blijken, dat zij deze grens vrijwillig hebben overschreden. Het doel is duidelijk men kan in Duitschland beweren, dat de Slo waaksche soldaten in breede scharen deser- teeren. De rust is er weer hersteld en in de buurt zal men geen Tsjechen zien. Men heeft zelfs maatregelen genomen dat bij die ge vechten geen kogels op Duitsch gebied te rechtkwamen en heeft om dat zooveel mogelijk te voorkomen de opstandelingen omsingeld en hen vanuit de flank aange vallen, zoodat de kogels in de richting van het Tsjechische land vlogen. Alles doet men hier dan ook om ervoor te zorgen dat de Duitschers niet zullen kunnen zeggen dat de Tsjechen onrusten provoceeren. Het is hier ook in zooverre een merk waardig gebied, dat de eerste verdedi gingslinie veertig kilometer verder lig zoodat dit stuk grond niet verdedigd zal kunnen worden. Sinds den vijftienden September is Schwaderbach geïsoleerd en wy willen probeeren erheen te komen. Gemak e- lyk is dat niet, en men zegt ons dat als wij het probeeren willen men ons geen volledige veiligheid garandeeren kan. n°fn wü erheen probeeren te 1? ,moogt u- antwoordt men ons, f zal een heele toer worden om er °Pie,n' e z^t er volkomen van Tsjechi sche hulp verstoken en al ziet men er geen g wapende mannen meer, opeens knallen de schoten en de menschen schieten niet slecht c:iHl!r "T,"! Graslitz is het kalm en het btandrecht is in alle strengheid afgekon digd. Het is geen gekheid en zeker niet wanneer de avond is gevallen, want dan worden de maatregelen verscherpt. Na achten ziet men geen sterveling meer op straat en vrijwel geen licht in de huizen. Alles is dicht en nergens is meer iets te krijgen. Zelfs in ons hotel, waar wy om tien uur aankwamen, was alles gesloten en dus lagen wy al heel vroeg onder de wol. Er zyn ook hier wat relletjes geweest, en met name vrouwen en opgeschoten jongens hebben zich hierbij laten gelden. Zy toonen hun afkeer van het Tsjechische bewind op alle mogelijke manieren. De vrouw van den politieluitenant, die met haar kinderwagen over de Marktplatz wandelt en zich van geen kwaad bewust is, wordt plotseling door twee kryschende vrouwen bespuwd en uitge scholden. Het is misschien een feit van weinig be- teekenis, maar het teekent de verhoudingen in dit stadje. Men heeft een paar uur het bureau der staatspolitie bezet gehouden en geprobeerd allerlei documenten in handen te krijgen. Toen de burgemeester en zijn plaatsvervanger waren ontboden om over het aangekondigde Standrecht te worden onderricht, verschenen deze heeren met hakenkruisbanden om den arm. Nu het in tusschen ernst is geworden, hebben deze leiders de vlucht genomen. In het bureau liggen stapels ingeleverde wapens, de nieuwste modellen geweren, handgranaten en revolvers vóór het gebouw staat een hoogbeladen wagen óók al met wapentuig. Wy zijn ook over de Duitsche grens ge gaan en wat ik in het stadje Klingenthal hoorde, was weinig anders dan wat men momenteel in Berlijn hooren kan. Het woord oorlog wordt hier heel wat gemakke lijker uitgesproken dan aan den Tsjechi schen kant. Wy zagen lange rijen mannen, die uit Tsjecho-Slowakije waren gevlucht en by nacht en ontij over de Duitsche grens waren gekomen. Het waren menschen tus schen de twintig en vijftig. Zij marcheerden door de straten, geleid door een leider der S.A. en zy marcheerden goed, zooals wij dat uit Duitschland kennen. Deze mannen worden hier eerst ondergebracht en dan tot zoogenaamde „Freischaren" samengevoegd. Het was er een drukte van belang en wij kregen den indruk dat men een oorlog geenszins onmogelijk achtte. In een kappers winkel werd mij door een der bedienden die ook was gevlucht en hier nu een baantje gevonden had verteld, dat het aantal vluchtelingen de laatste drie dagen maar liefst de 85.000 had bereikt. Nemen wij aan dat dit getal een tikje overdreven is, dan nog kan het er mee door. Der Tscheche wird bald kaput gehen" hoorde ik, toen ik onder het mes zat der hat seine Zeit gehabt Mijn Zwitsersche collega probeerde naar Zürich te telegrafeeren het bleek uren en uren te duren de lijnen waren over belast... en dat is altijd een teeken „dat er wat aan de hand" is. Ik moest naar Duitsch land telefoneeren en deed het dus vandaar uit, want van uit Graslitz is het veel minder gemakkelijk. Het jongetje van het hotel, dat ik met een telegram had uitgezonden, kwam onverrichterzake terug en zei my dat men zelf moest verschijnen, allerlei papieren moest overleggen en dat er heel wat forma liteiten dienden te worden vervuld vóór en aleer men zyn telegram verzenden kan. Er mag dan al niet gevochten worden... men merkt overal en by iedere gelegenheid, dat de spanning zich in stijgende lijn beweegt. Negrin heeft gisteren te Geneve in de vergadering van den Volkenbond me degedeeld, dat de Spaansche regeering heeft besloten de onverwijlde terugtrek king van alle niet-Spaansche strijders aan de zijde der regeering te bevelen. Negrin verklaarde, dat het besluit zijner regeering geldt voor buitenland- sche vrijwilligers van welke nationali teit ook, zelfs voor degenen, die sedert het uitbreken van den burgeroorlog de Spaansche nationaliteit hebben aange nomen. De regeering wil door haar be sluit een bijdrage tot een algemeene ontsj»nning leveren. Commentaar der opstandelingen, in de uitzending van „Radio Nacional" is het volgende commentaar geleverd op de verklaringen van Negrin te Geneve: „De houding van Negrin is volkomen be grijpelijk, want enkele dagen geleden heeft Negrin aan een correspondent van de bui- tenlandsche pers verklaard: Indien er geen Europeesche oorlog uitbreekt, zijn wij ver loren. Nu de oorlogsdreiging afgewend schijnt, begint Negrin met andere wapens te strijden en zoekt hij bemiddeling. Dit is een nieuwe manoeuvre. Doch Negrin dient niet te vergeten, dat er slechts één vrede is, slechts één overwinning: de vrede en de overwinning van Franco.,,»" Winston Churchill, die per vliegtuig uit Parijs naar Londen teruggekeerd is, zeide tot den vertegenwoordiger van Reuter: „De verdeeling van Tsjecho-Slowakije onder Fransch-Britschen druk staat gelijk met een volledige capitulatie der westelijke demo cratieën aan de nationaal-socialistische ge- welddreigementen. De weg naar de Zwarte Zee staat voor het triumfeerende nationaal- socialisme wijd open. Dat Hitiers voorwaar den aanvaard zijn, houdt in, dat Europa is Churchill prijsgegeven aan de nazi's, die daar zeker het volle gebruik van zullen maken. Er is daarom niet sprake van een bedreiging van Tsjecho-Slowakije alleen, maar van vrijheid en democratie in ieder land. Het denkbeeld, dat veiligheid gekocht kan worden, door een klein land voor de wolven te werpen, is een noodlottig waandenkbeeld. Als de vrede op blij venden grondslag georganiseerd moet worden, kan dat geschieden door het samen gaan van alle krachten, welker overtuiging en levensbelangen in strijd zijn met de over heersching der nationaal-socialisten". Eden over den toestand. Oud-minister Eden heeft te Stratford en Avon een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat een voortdurend terugwijken slechts kan leiden tot een groeiende ver warring. De waarheid is, dat iedere crisis ons dichter tot den oorlog brengt. Eden herinnerde er aan, dat hy in Juni gezegd heeft: „Hoewel men moet streven naar ontspanning in den toestand, moet men toch ergens stand houden, om niet het zelf respect en het respect van anderen te ver liezen". Als de gevaren van thans vermeden kunnen worden, zullen er nieuwe oprijzen, omdat het geweld den voorrang heeft en recht en orde op den achtergrond worden gedrongen. De toestand is thans reeds zeer gevaarlijk. Eden herinnerde er aan, dat by vroegere tijdvakken van spanning Engeland tenslotte steeds den boventoon had gevoerd en zeide er niet aan te twijfelen dat dit thans op nieuw zou geschieden. Beschamend wijken voor Hitier. De Britsche arbeiderspartij heeft een ma nifest gepubliceerd, waarin krachtig gepro testeerd wordt tegen het „beschamende wij ken voor Hitiers eischen en de goedkeuring van Engeland van hetgeen practisch neer komt op vernietiging van den Tsjecho-Slo waakschen staat".In het manifest wordt voorts nog gezegd: „lederen keer, dat men voor geweld wijkt, is de vrede verder af. In dien oorlog moet worden voorkomen en de beschaving gered, moeten de naties onver wijld een gezamenlijke poging doen, de re gels van het recht in eere te herstellen". Fransche socialisten ontstemd. De socialistische parlementsfractie heeft een motie aangenomen, waarin zij verklaart, zich niet te kunnen vereenigen met een di plomatiek beleid, „dat ertoe geleid heeft dat aan een staat, zonder dat deze is geraad pleegd en onder bedreiging met agressie, de opoffering van zijn onafhankelijkheid is opgelegd, dat de regimes van geweld ma terieel en moreel versterkt zyn, dat Frank rijk geïsoleerd wordt, dat de bewapenings wedloop verhaast en het oorlogsgevaar daardoor grooter wordt". In een in de Volkenbondsvergadering uitgesproken redevoering heeft Litwinow over het Tsjechoslowaaksche vraagstuk verklaard, dat het noodzakelijk was alle middelen uit te putten, welke in staat zouden zijn een gewapend conflict te be zweren. Nog geen drie dagen geleden Litwinow heeft de regeering van Tsjechoslowakije de Sowjet-regeering gevraagd of zij, over eenkomstig het Sowjet-Russisch-Tsjecho- DE LANDBOUWTENTOONSTELLING, Burgemeester van Kinschot aan na de rede van den heer Blom, voorzitter der afdeeling, waarmee de van gister geopend werd. het woord, DE KORENBEURS-COMMISSIE van de afd. Alkmaar v. d. Holl. Mij. v. Landbouw. De yverigen, die erin slaagden de Korenbeursexpositie nieuw leven in te blazen. V.l.n.r. de heeren Blokpoel, Ruygh, Mak, v. d. Laan en van Diepen. DE BEKRONINGEN IN DE KORENBEURS. Namens de commissie voor de tentoon stelling in de Korenbeurs verzoekt men ons nog te willen mededeelen wie de toe gewezen eerepryzen hadden beschikbaar gesteld. De tuindersvereeniging Algemeen Be lang verwierf voor haar inzending tuin bouwproducten den eersten pry's en den eereprijs, aangeboden door de gemeente Alkmaar. De firma J. Pool en Zn. kreeg voor haar collectie fruit den eersten prijs en den eereprijs, aangeboden door de Alkm. Grossiers Ver. Groenten en Fruit. Voor de fraaiste collectie dahlia's werd aan den heer C. Meijer te Heiloo, den 1ste prijs en eereprijs toegewezen, beschikbaar gesteld door de middenstandvereeniging De Hanze. De zaadhandel L. T. B. aan de Zaad- markt kreeg den lsten prijs en eereprijs, aangeboden door De Alkmaarsche Post. slowaaksche pact, bereid was haar on middellijke en doeltreffende hulp te ver- leenen in geval Frankrijk, getrouw aan zyn verplchtingen, hetzelfde zou doen. Hierop gaf de Sowjet-regeering onmid dellijk een volkomen duidelijk en positief antwoord. Onze militaire autoriteiten zijn direct bereid deel te nemen, aldus Litwi now, aan een conferentie met de militai re vertegenwoordigers van Frankrijk en Tsjechoslowakije om de maatregelen on der oogen te zien, welke de toestand ver- eischt. Wij achten het nuttig dat de zaak voor den Volkenbond wordt gebracht, opdat de openbare meening gemobili seerd wordt en de houding van zekere andere staten duidelijk uitkomt Het bezoek van Imredy en Kanya aan Obersalzberg en de reis van Horthy naar Oost-Pruisen komen op het meest dramatische oogenblik van het Duitsch Tsjechische conflict. Dit geeft Roemenië aanleiding het voorbehoud te laten va ren, dat het sinds het begin van de crisis had in acht genomen. De door Berlijn veroorzaakte wankeling van de souvereiniteit van Praag, toegelaten door Londen en Parijs, levert het gevaar op in Zuid-Oost-Europa de ernstigste consequenties te hebben. Zij stelt het probleem van den Duitschen „Drang nach Osten" en de ontwikkeling van de Duitsche macht in het algemeen. Tegen deze stroomingen is Roemenië, dat het gevaar begrijpt, niet voornemens het initiatief tot een actie te nemen. De. inmen ging van Hongarije daarentegen, zijn stap pen te Praag, zijn revisionistische aanspra ken, de hulp, welke het, naar het schijnt, in het nationalistische Duitschland hoopt te vinden, zet direct het pact van de Kleine Entente op het spel en bedreigt op de meest directe wijze de Roemeensche belangen. Het is belangwekkend op te merken, dat op het oogenblik zelve, waarop de conferen tie te Boedapest met Hongarije in beginsel een overeenkomst bekrachtigde, welke den toestand in Midden-Europa kon stabilisee- ren en kalmeeren, de agitatie, welke Duitschland goed dacht tegenover Tsjecho- Slowakije te beginnen, welke strijd ieders eetlust opwekt, alle eischen in kwestie weer aan de orde moest brengen. Hongarije, dat had kunnen hopen te ont snappen aan de machtige Duitsche voogdij, meegesleept door de gedachte der revisio nistische beweging, moest opnieuw den moed verliezen. Voor andere naties kon er in Midden-Europa nog slechts sprake zyn van een Pax Germanica. Roemenië ongerust. De eerste natie, welke na Tsjecho-Slowa kije in de waagschaal wordt gesteld, Roe menië, zou de eerste moeten zyn om zich te verontrusten. Te Boekarest wordt de Duitsche minderheid in Transylvanië, 800.000 personen, streng door Berlyn gecon troleerd. Men weet, dat groote krachtsin spanningen zijn verricht om de Hongaarsche minderheid te verontrusten. Men weet voor al, dat Duitschland sinds den oorlog van 1914 niet is opgehouden naar Roemeensche petroleum en graan te hunkeren. Sinds dit jaar wordt door koning Carol een krachtige actie geleid tegen de door Duitschland, door middel van het Roemeensche filiaal der IG, Farben-industrie, betaalde IJzeren Garde. Polen heeft tegenover Tsjecho-Slowakije de grief inzake Teschen behouden en Zuid- Slavië meent zich thans beschut tegen de Duitsche ambities. Sovjet-hulp brengt ove rigens gevaren mede, welke Roemenië niet zou willen loopen. Italië schijnt zich te zeer aan de zijde van Duitschland te hebben ge schaard, dat van Italië niets te hopen is. Blij ven dus over de groote Westersche mogend heden. Wanneer zegt Londen: Neen!? Men zou te Boekarest willen weten op welke strategische lijn Engeland en Frank rijk besloten hebben den tegenstand te or- ganiseeren en van welk oogenblik af zij tot Duitschland „neen" zullen zeggen. Na ont vangst van het antwoord, dat op deze kwes ties zal worden gegeven, zal de regeering haar politiek bepalen. Orkaan teistert Atlantische kust. - De Atlantische kust van de Ver. Staten is door een orkaan geteisterd. De wind, die een snel heid van ruim 120 K.M. bereikte, heeft in het bijzonder groote verwoestingen aange richt te Providence (Rhode-Island), waar de daken van de huizen werden gerukt. De stad is van electrischen stroom verstoken en duizenden menschen zijn van de buiten wereld afgesloten. Boomen zyn ontworteld, winkelruiten stukgeslagen, uithangborden en schuttingen, tot groot gevaar der voorbijgangers, neerge stort. De hevige wind heeft het vertrek van de „Queen Mary" vertraagd. Aanzienlijke schade is aangericht In de deftige wijken van West-Hampton (Long Island) en van Baileys-Beach (Rhode- Island), waar tientallen huizen vernield en de bewoners geïsoleerd zijn. Hier en daar zijn branden uitgebroken. Het blusschen wordt echter zeer bemoeilijkt, doordat de straten met puin zijn bezaaid. Volgens het jongste bericht zijn er reeds meer dan honderd dooden en worden 250 menschen vermist. De gouverneur van Rhode-Island heeft aan president Roosevelt om hulp verzocht. De kustwacht raamt, dat tusschen 500 en 700 schepen van alle for maten zijn gezonken of gestrand. Commandant van de Amerikaansche luchtmacht omgekomen. - Generaal-majoor Westover, de commandant van de lucht macht der Vereenigde staten, is ibij een vliegongeluk gedood. Overstroomingen in Nieuw-Engeland. De overstroomingen, die door den hevigen regenval in Nieuw-Engeland (Ver. Staten) zyn veroorzaakt, hebben 11 dooden geëischt. Honderden menschen zijn dakloos.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9