Aqmda LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Mobilisatiemaatregelen in België. DE BAAS. „Liever dood dan slaaf." Tsjechisch-Slowaaksche samen werking. Engelsche vrouwen nemen dienst. Als in 1914 ioi y, De positie van Italië. Britsche geheime raad bijeen. Geen Duitsche mobilisatie h.M. de Koningin naar Den Haag. Onderhoud met de ministers. Een nieuwe fase in den toestand? De angstige dagen van Augustus 1914 weer in herinnering, Verdaging van de gemeenteverkiezingen. De stap van Engeland te Rome. Mussolinie telefoneerde met Hitier. LEUKE SPORT. DERDE BLAD. De vereeniging van Slowaaksche schrij vers heeft vandaag een manifest gepubli ceerd, waarin o.m. wordt verklaard: „De Tsjecho-Slowaaksche staat heeft den Slo- waken den weg geopend naar een vrij na tionaal bestaan. Wij gevoelen de gebieden de noodzakelijkheid van een nauwere sa menwerking met de Tsjechen om onzen staat te verdedigen. Wij roepen allen Slo- waken en allen Tsjechen toe: „Liever dood dan slavernij". Wü hebben opgehouden te wisten. Slowa- ken, luistert naar de bevelen der autoritei ten die den Staat en het volk vertegen woordigen om ons gemeenschap- pelijk vaderland te verdedige n". Deze verklaring der schrijvers wordt ge completeerd door een artikel van Husek in de Slovensky Denik van vanochtend, waarin op alle Slowaken een beroep gedaan wordt voor de verdediging van Tsjecho- Slowakije en wijst op de nauwe eenheid in dit ernstige uur tusschen Tsjechen en Slowaken. De Slowensky Denik, het meest ver spreide Slowaaksche blad, dat te Bratislava (Pressburg) verschijnt, schrijft met betrek king tot de jongste uitlatingen van Hitier, waarin hij beweerde, dat de Tsjechen en Slowaken het niet met elkander eens zijn, dat „de Slowaken zich nimmer van de Tsjechen zullen laten s c he i d en, noch de Tsjechen van de Slowaken. De Tsjechen en Slowaken zullen zich nooit van hun republiek laten vervreemden. Reuter meldt uit Londen het volgende: „De Engelsche vrouwen geven direct een schitterend antwoord op den oproep van de regeering voor vrijwilligers ten behoeve van het opnieuw opgerichte vrouwelijke hul' corps W.A.A.C. De bureaux van het territoriale leger en het hoofdkwartier worden vandaag als het ware belegerd door vrouwen, die zich voor den dienst en de opleiding laten inschrijven". OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 28 September 1938. STAATSLEENINGEN. 3—3/, Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5)4 DuitschL '30 m. verkl BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert, v. 250 Koloniale Bank Ned. lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Caïvé Delft Cert. Nederl Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—ChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKFN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. Vorige koers 97Vi6 96 V, 217. 131 118 132 1177, 363/16 82 2567. 199 1287$ 327, §23 40 46/i« 317. 297ib H1S/l6 57. 395/. 3«/i» 436 155 1537, 68 58 1527, 2981/, 313i/$ 75 267, V5/is 207 130 103 147 90 2'7i« 1027, 69 10/ 1997, 251 2307, 227, 167. 7u/io 637/8 3% laatste 2.45-3.00 9U/, 93 187,-y, 125 134 125 1147, 30|-17. 80'/. 2907, 177$-9$ 110-17, 307, 21-7. 37-8 VM 4$ 287,-7, 277.-8 loy,-y, 37l7i6-8 27I6 419-21 149 147 65 1507. 2767. 295-7 69'/. 25 87,-,6/16 8'7lS-18/l6 193$-200 123 95 130 27,-7, 987. 65 96'/, 1027,-3 194 2447, 225 07,-7, 6»/« 3®/i« fExclaim. #Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers 1, heden 2 Y, pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden 1.87 1.851/, 8.84 8.51 74.00 74.00 4.96)4 4.75 31.65 31.25 42.00 41.50 39.40 38.— 45.55 43.90 44.49 42.80 New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Niets veroorlooft te zeggen dat de geruchten welke gisteren in zekere kringen in omloop waren en volgens welke men eenig bemiddelingsgebaai van de zijde van Italië zou kunnen verwachten, gefundeerd zijn. Vanochtend namen deze geruchten in hardnekkigheid toe, na de boodschap van Chamberlain en het nieuwe beroep van Roosevelt. Gezaghebbende kringen weigeren in deze aangelegenheid eenige verklaring af te leggen. Toch zou het bezoek van lord Perth aan graaf Ciano, waarbij Perth een „belang rijke mededeeling deed vanwege de Britsche regeering in verband met een dreigend conflict tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije", den leider der Itali- aansche regeering er wel toe kunnen bren gen zich eveneens te vereenigen met het initiatief der beide Engelsche en Ameri- kaansche staatslieden, wier landen ook minder direct bij de Tsjecho-Slowaaksche kwestie belang hebben. Het is slechts een veronderstelling, welke evenwel, naar mate de uren voort schrijden, steeds hardnekkiger wordt. De koning heeft vanochtend om half elf een beraadslaging gehouden met de leden van den geheimen raad. Aanwezig waren Hoare, Duff Cooper, Simon, Hailsham en Maugham. In deze bijeenkomst werd de proclama tie geteekend, waarbij het reserveperso- neel van de vloot onder de wapenen wordt geroepen. LORD PERTH BIJ GRAAF CIANO. Lord Perth, de Britsche ambassadeur, werd vanochtend door graaf Ciano ontvan gen. Volgens een officieel communiqué heeft de Britsche ambassadeur den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken een „belangrijke mededeeling ge daan vanwege de regeering te Londen in verband met de dreiging van een DuitschTsj echo-Solwaaksch conflict". DE POSITIE VAN SUBKARPATHISCH RUSLAND. Volgens uit over het algemeen goed in gelichte kringen wordt vernomen, dat de Tsjechoslowaaksche regeering het voorne men zou hebben binnenkort Deskyd te be noemen tot vice-gouverneur van Subkar- pathisch Rusland. Deze benoeming is van te grooter belang daar Deskyd geen ambtenaar is doch een politieke figuur. Dit is dus, aldus Havas, de eerste stap naar de verwezenlijking van autonomie voor Subkarpathisch Rus land. DE POSITIE VAN CANADA. Mackenzie King heeft gisteravond, na een kabinetszitting, welke zeven uur heeft ge duurd, verklaard: „De Canadeesche regeering blijft voort durend de ernstige ontwikkeling van den Europeeschen toestand zoo nauwkeurig mo gelijk volgen. De regeering is in volkomen overeenstemming met de door Chamberlain tot de wereld gerichte verklaring". Hij voegde hieraan toe, dat Canada zich voorbereidt op iedere gebeurlijkheid en dat de regeering bereid is het parlement bijeen te roepen, indien de pogingen den vrede te bewaren, zouden falen. DUITSCHERS WENSCHEN ENGELSCHE NATIONALITEIT. Vanochtend werd medegedeeld, dat een groot aantal te Londen wonende Duitschers zich tot het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gewend met het doel de Britsche nationaliteit te verkrijgen. BESPREKINGEN TE PARIJS. Daladier is om tien uur vanochtend op het ministerie van oorlog aangekomen om er met zijn medewerkers overleg te ple gen. In het kabinet van den minister heerscht een groote activiteit. Verscheidene afge vaardigden hebben hun opwachting ge maakt om Daladier te vragen voort te gaan met zijn moedige pogingen ten gunste van den vrede. Van toonaangevende zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat de in de buiten landsche pers verspreide berichten, als zou Duitschland geëischt hebben, dat Praag te 14 uur vandaag een duidelijke beslissing zou hebben genomen, uit de lucht gegrepen zijn. Alle daaraan vastge knoopte gissingen, volgens welke Duitsch land tot mobilisatie zou overgaan, wan neer te 14 uur geen duidelijk antwoord was ontvangen, zijn eveneens onjuist, men ziet hierin de verspreiding van dergelijke berichten een bewuste paniekzaaierij, die de volken op de meest onverantwoordelijke wijze tot een oorlogsstemming moet op jagen. DUITSCHE SCHEPEN MOGEN NIET UITVAREN. Het verluidt, dat Duitsche reederijen hun schepen opdracht hebben gegeven terug te keeren en niet toestaan, dat schepen Duitsche havens verlaten. EXTRA K. L. M.-VLIEGTUIG NAAR BRITSCH-INDIE. De gespannen internationale verhou dingen hebben de belangstelling voor de vliegdiensten op Indië sterk doen stijgen. Vooral uit Engeland bereikten de K. L. M. vele aanvragen voor passage naar Britsch- Indië. In verband hiermede is besloten, een extra-vliegtuig uit te zenden. Daartoe zal de Reiger, een Douglas DC 3 machine Vrijdagochtend met 16 Britsche passagiers naar Karatsji vertrekken. Onder commando van gezagvoerder Tepas zal het toestel de gewone winter- dienstregeling der Indië-route volgen. Na aankomst te Karatsji zal onmiddellijk de terugreis naar Nederland worden aan vaard. DE MAATREGELEN IN BELGIE. Vanmiddag te 16 uur komen de leden der Belgische regeering bijeen. Merlot, minister van binnenlandsche zaken en gezondheid, en Hymans, minister van economische zaken, middenklassen en landbouw, hebben gesproken over de instelling van een bureau voor ravitaillee ring en burgerlijke hulpverleening. Be sloten is, dat dit bureau van heden af in werking treedt. Een koninklijk besluit zal de samenstelling en de bevoegdheden regelen. DE KOLONIALE RESERVE NAAR AALSMEER. Het personeel van de Koloniale Reserve en de commandant van dat corps zijn tot nader order niet te Nijmegen doch uitslui tend te Aalsmeer bereikbaar. Het adres luidt: Koloniale Reserve te Aalsmeer. „MANOEUVRES" IN ZUID-BULGARIJE. Reuter meldt uit Sofia, dat in Zuid- Bulgarije gecombineerde manoeuvres der militaire strijdkrachten zijn begonnen. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin is hedenmiddag on geveer half twee uit Soestdijk vertrokken voor een kort verblijf in Den Haag. In den loop van den middag zal H. M. op den Ruigenhoek de ministers van bui tenlandsche zaken en van defensie ont vangen, waarna de Koningin naar Soest dijk zal terugkeeren. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „met het oog op de hardnekkige weigering van Praag verwachtte men vandaag in Duitschland te 14.00 uur een algemeene mobilisatie. De crisis scheen zich snel te ontwikkelen naar onvermijde lijke gevolgen. Te 10.00 uur heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, van den Britschen ambassadeur, lord Perth, een belangrijke mededeeling ont vangen met betrekking tot het dreigende Duitsch--Tsjechoslowaaksche conflict. In officieele Romeinsche kringen gelooft men, dat de Britsche regeering opnieuw verzekerd heeft dat Engeland garant wil zijn voor de tenuitvoerlegging van de verplichtingen, die Tsjecho-Slowakije op zich heeft genomen Dit onverwachte Britsche initiatief zou de berichten die thans zonder eenige officieele bevestiging of nauwkeurige omschrijving de ronde beginnen te doen en volgens welke men een algemeen Europeesch conflict wenscht te vermijden door middel van een Italiaan- sche actie, geloofwaardiger kunnen doen schijnen. Dit zou in verband kunnen wor den gehracht met het duidelijke plan van Mussolini, die een rechtvaardige en nood zakelijke oplossing voor de vermijding van het conflict en voor den grondslag van (Van onzen Brusselschen correspondent). Brussel, 27 Sept. 1938. De parlementaire journalisten had den vanmorgen reeds den indruk dat de Belgische regeering tot krachtige maatregelen zou overgaan. Minister Spaak ontving den minister van lands verdediging, generaal Denis, alsmede generaal Vandenbergen, hoofd van den generalen staf. Vervolgens had hij een onderhoud met den koning, om onmid dellijk daarop een kabinetsraad voor te zitten, die tot 2 uur heeft geduurd en waarop besloten werd tot den maatregel over te gaan, waarover ingewijden reeds sedert verscheidene dagen spraken als mogelijk indien de omstandigheden niet werden gewijzigd, namelijk de oproe ping van zes volledige militie-klassen, wat officieel heet „de versterkte vredes- voet van het Belgische leger". Dit besluit, zoo heet het verder, is inge geven door het sterk verlangen naar veilig heid en vrede, dat het Belgische gouverne ment bezielt. Minister Spaak heeft Dinsdag avond, om 9 uur 15 een radiorede gehou den waarin hij deze maatregelen heeft be sproken, om ook nadruk te leggen op den geest waarin de gedeeltelijke mobilisatie geschiedt. Het officieele communiqué van het mi nisterie van landsverdediging wijst er op, dat in werkelijkheid zekere eenheden zooals de gemotoriseerde ruiterij, de Ardensche jagers, de wielrijders, de afweerregimenten tegen luchtaanvallen, enz. zich quasi op oor logsvoet bevinden. Andere diensten worden niet in dezelfde mate door de mobilisatie getroffen, zooals de artillerie, de transmissie troepen, de bevoorradingsdiensten, de transportdiensten, enz. Voor de reserveoffi cieren wordt vooral rekening gehouden met de behoeiten van het kader. Voor de infan terie gaat de maatregel, volgens de regimen ten over 5, 6 tot 7 jaarklassen. Voor de ge specialiseerde troepen staat de versterkte vredesvoet gelijk met de mobilisatie. Deze maatregel was reeds toegepast voor de Ar densche jagers en de grensbataljons en nu ook voor de gemotoriseerde ruiterij, de wielrijders-karabiniers en de troepen voor de afweerdiensten tegen luchtaanvallen. Men kan hieruit besluiten dat de militaire maatregelen, die geleidelijk sedert enkele dagen zijn begonnen, een ernstig karakter hebben gekregen. De opeischingen van rol lend materieel nemen ook uitbreiding. Voor al vrachtauto's zijn opgevorderd om de troepen en materieel naar de strategische punten van het land te brengen. Autocars, taxi's en enkele particuliere auto's zijn even evens opgevorderd, alsmede rijwielen en motorrijwielen. Doch deze laatste reeksen in minder groot aantal. Wie in België de angstige dagen van Augustus 1914 heeft beleefd gevoelt deze herinneringen weer levendig in zich opko men. Het zijn weer dezelfde roerende too- neelen aan de kazernen, de zelfde hope- looze gezichten van moeders en vrouwen, die zich in berusting in hun lot schikken maar niet zonder een gevoel van haat. De opstoppingen aan de Brusselsche kazernen zijn tot het stadsbeeld gaan behooren se dert twee dagen. Vandaag zijn verscheide ne regimenten uit Brussel vertrokken en de weg naar het Zuiden, naar de Fransche grens heeft evenveel drukte gekend als de weg naar Namen en Luik. i.-.wyl wij j,. schrijven snorren de vrachtauto's met tros. pen voorbij in de richting van Bergen (Mons). De rush naar de winkels is vannaorg* in ongekende verhoudingen toegenom» De groote warenhuizen- zijn letterlijk |J stormd geworden en hebben ongetwijfeld sedert langen tijd zoo geen goede zaken meer gedaan. Het is onvermijdelijk zulks spoedig duurte moet in de hand ken. Het publiek let overigens reeds geen prijzen meer. Alles wat kan bew»^ worden wordt als voorraad voor lastig#^, gen die worden gevreesd ingeslagen. J)» directie van sommige warenhuizen heeft als maatregel reeds voorgeschreven dat sommige artikels slechts in beperkte mate mogen worden verkocht. Het is ook in de- zen geest dat de regeering economisch» uitzonderingsmaatregelen in het vooruit, zicht stelt, waarvan den aard niet kan worden bepaald maar die zijn bedoeld ont regelend op te treden voor het economisch leven van het land. De regeering heeft ook besloten graan te koopen. Indien de internationale omstandigheden niet worden gewijzigd, mag men als zeker aannemen, dat spoedig het besluit zal worden genomen, de gemeenteverkiezingen, die Zondag over acht dagen moeten plaats heb ben tot onbepaalden datum te verdagen. Men wil met de bekendmaking van het besluit nog enkele dagen wachten, om alle kansen te kunnen benuttigen. Het mag worden gezegd, dat alle kansen voor België gunstig zijn. In zijn radiorede heeft eerste minister Spaak hulde gebracht aan den helderen blik van den koning, die sedert twee jaar de reeds zoo dikwijls be sproken wijziging van de buitenlandsche politiek heeft ingeluid. Deze politiek, zoo verklaarde de heer Spaak, werd goedge keurd door de groote buren van België, Frankrijk, Engeland en Duitschland, en alle inlichtingen die werden ontvangen toonen aan, dat de verplichtingen van waarborg der Belgische neutraliteit, die door deze mo gendheden zijn aangegaan, zullen worden geëerbiedigd. België zal geen mogelijkheid tot doortocht bieden, overigens, want het Belgische leger trekt van thans af de wacht op aan de grenzen en op de strategische punten Het leger dat nu sterk is, is een borstwering en een element van vrede. De eerste minister eindigde met een oproep tot vertrouwen, dat België deze moeilijke oogenblikken zonder verwikkelingen zal te boven komen. Het dient gezegd dat de oppositie van de rexisten veel kalmer is geworden. Degrelle heeft alle meetings afgelast. Hij heeft la ten weten dat de oppositie er geen bezwaar in vindt dat de gemeenteverkiezingen wor den verdaagd. Vandaag heeft hy een arti kel laten verschijnen waarin hy Spaak aanmaant zich te gedragen als een leider van alle Belgen en te verstaan geeft dat hij desnoods, in deze moeilijke dagen bereid is tot samenwerking met de regeering. Van het Vlaamsch Nationaal Verbond, de twee de oppositieparty, is nog niets in dezen geest gebleken. Integendeel wordt er veel gewag gemaakt van het feit dat er contact schijnt te bestaan tusschen het V.N.V. en nationaal-socialistische organisaties, zooals de arbeidsdienst van Hitier. Dat is niet van dien aard om sympathie op te wekken. Vrij algemeen heeft men intusschen den indruk dat vooralsnog de militaire maatregelen van België niet zullen worden uitgebreid. een nieuw Europa heeft gegeven. Men wacht met spanning op de verdere ont wikkeling van den internationalen toe stand, die hedenmiddag in een nieuwe fase schijnt te zijn getreden. DE ENGELSCH-FRANSCHE STAP IN DE WILHFLMSTRASSE. Volgens inlichtingen uit zeer goede bron te Berlijn, gelooft men, dat Hitier een voorstel is gedaan voor een Engelsch- Fransche bezetting van het Sudetenland Verklaard wordt dat Hitier hierop nog niet geantwoord heeft. Vernomen wordt, dat Mussolini zich persoonlijk telefonisch in verbinding heeft gesteld met Hitier, na de inter ventie van den ambassadeur van Groot-Brittannië by het Chigipaleis. Men kent nog niet het resultaat van het gesprek. In welingelichte kringen verzekert men, dat Chamberlain gevraagd zou heb ben, dat men hem met spoed het Duitsche antwoord zou mededeelen, opdat hij cr melding van zou kunnen maken in zijn redevoering in het Lagerhuis. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Olympiade (sport). Toegang voor eiken leeftyd. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De vrouw in 't rood (rom.-dram.); hoofdrollen J°an Crawford, Franchot Tone, Robert Young e.a. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De gevangene van Zenda (rom.); hoofdrollen Ronald Colman, Madeleine Carrol, Douglas Fairbanks Jr. e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 28 September. 7.30 uur, de Unie, ledenvergadering Pr0 Juventute. Vrijdag 30 September. 8 uur, t Gulden Vlies, ledenvergadering kinderkleeding.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10