Agenda VEHUS-BLOUSES. Vraag en aanbod GERARDWORM VREDE. Doodelijk ongeval. NIEUWE in de Houttil. Wij vragen beleefd Uw aan- dacht voor onze speciale étalages (iets bijzonders). SPAANDER Co. Jmgezonden Stukken Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven? 2 EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. 9-jarig meisje te Castricum door vrachtauto overreden en gedood. Twee andere kinderen, uit het zelfde gezin, gewond. Hedenmiddag te 12 uur heeft te Castri cum, bij het uitgaan van de R. K. school, een ernstig ongeval plaats gehad. Drie kinderen uit het gezin van den heer J. Schermer, Brakerweg te Castricum, die zich op één rijwiel uit school huiswaarts begaven, werden door het slingeren van de fiets, bij de R.K. kerk door een vrachtauto gegrepen. Het noodlottig gevolg was, dat een 9-jarig meisje op slag werd gedood, terwijl het 7-jarig zusje en het 10-jarig broertje dermate gewond werden, dat zij per auto naar het St.-Elisabeth-ziekenhuis in Alkmaar werden vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto, die met matigen gang reed, had nog gepoogd door het omgooien van zijn stuur, het ongeval te voorkomen. De rijks- en gemeente-politie stellen een onderzoek in. Dr. v. d. Sluis verleende de eerste hulp. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 101000 K.G. tegen 108000 in dezelfde week van 1935, 106000 in die van 1936 en 116000 in die van 1937. Hieruit blijkt wel, dat de aanvoer voor den tijd van het jaar bevredigend kan wor den genoemd. Met den prijs (de hoogste markt f 24 was f 1 per 50 K.G. lager dan de vorige week, doch de gemiddelde markt was slechts 0.50 lager) is dit eveneens het ge val. In dezelfde week van 1935 was de hoogste markt 28, in die van 1936 20.50 en in die van 1937 f 25. Gezien den internationalen toestand en de mededeeling, dat binnen enkele dagen in trekking kan worden tegemoetgezien van den Belgischen maatregel, waarbij de invoer van kaas in België afhankelijk wordt gesteld van een vooraf verleende invoervergunning, hadden wij vandaag echter een hoogeren prijs verwacht. Naar wij vernamen, verzond de handel vóór het inwerking treden van den bovengenoemden in te trekken maatregel reeds zooveel kaas naar België, dat aldaar den eersten tijd geen verhoogde afzet ver wacht kan worden. De Septemberkaas leent zich overigens uitstekend voor bewaring, zoodat prijsstij ging de volgende week desondanks niet is uitgesloten. EERE-MEDAILLE TOEGEKEND. Bij Kon. besluit van 21 September is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in goud aan den heer P. Meereboer, bestuurslid van de Tuin- bouwvereeniging Nieuw Leven te Heer- hugowaard en van de Veilingsvereeniging de Noordermarktbond te Noordscharwoude. 8 OCTOBER-TENTOONSTELLING. Weinig Alkmaarders zullen weten, dat op 8 October Alkmaar dubbele reden heelt om een bevrijdingsfeest te vieren. De viering van Alkmaar's Ontzet in 1573 zit er y volk in. Op de scholen in ons vaderland wordt overal op de beteekems van dien dag voor ons onafhankelijk volksbestaan gewezen. Het feit, dat op 8 October 1799 de Engelsche en Russische troepen, die op 3 October ten getale van tienduizenden onze stad bezet hadden, onze stad op 8 October verlieten, een gebeurtenis, waarvan de toen malige voorzitter van de Eerste Kamer me dankbaarheid gewaagde, ondanks het feit, dat de erfprins aan Alkmaar's bevolking een proclamatie had uitgevaardigd om deze troepen als vrienden te ontvangen, is echter minder bekend. Juist van deze historische gebeurtenis bezit ons museum vele teeke- ningen, etsen, prenten, voorwerpen, procla maties, kaarten en officieele stukken van Alkmaar en omgeving. Den Helder, door Napoleon tot oorlogs haven gemaakt, was toen nog een klein dorp. In groote trekken weten wij hoe de landing van de Engelsche troepen bij Huisduinen gelukte en hoe er in Castricum, Bergen en Schoorl hevig tusschen de Engelschen en Russen eenerzijds en de Franschen ander zyds is gevochten. Minder bekend is. dat ons vaderland toen dermate verdeeld was, dat onze landgenooten aan beide zijden streden en hoe de toenmalige vlootvoogd ge noodzaakt was de bij de Vlieter geconcen treerde vloot, aan de Engelschen over te geven, omdat de bemanning eenvoudig wei gerde te vechten. De moeilijkheden van Alkmaar's bevolking (de stad telde toen nog slechts een 5 a 6000 zielen) ondervonden bij de bezetting van tienduizenden vreemde manschappen zijn eveneens minder bekend Ofschoon deze tijden niet de mooiste blad zijde uit opze geschiedenis vormen, heeft onze gemeente-archivaris, de heer Wortel, toch gemeend, hetgeen ons archief uit dien tijd bezit, in een tentoonstelling voor de bevolking ter bezichtiging te moeten stellen. Ook de legger van de Alkmaarsche Courant ontbreekt op deze tentoonstelling niet. Deze tentoonstelling is van 1 tot 9 October dagelij ksch van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur geopend en voor 10 cent toegan kelijk. Alleen op Zondag is de tentoonstel ling des avonds van 7 tot 9 uur gesloten. Voor de geschiedenis van onze stad is de tentoonstelling zeer interessant. Zij, die daarin belang stellen, zullen verstandig doen er een bezoek te brengen. LUCHTBESCHERMING. Men verzoekt ons nog te melden, dat hedenavond het sein „luchtalarm" zal be staan uit stooten van 10 seconden, telkens afgewisseld door 5 seconden stilte en dat het wordt gegeven gedurende 3 minuten door de diverse stoomfluiten der fabrieken Het sein „luchtgevaqr geweken" zal worden gegeven door middel van het lui den van alle klokken gedurende 5 min. OPBRENGST BLOEMPJESDAG. Onder dankzegging aan gevers en col lectanten deelt het bestuur der afdeeling Alkmaar van het Ned. Bijbelgenootschap mede, dat de opbrengst van den bloempjes dag 77.72 is. MACHINISTEN-EXAMEN. Voor het aanvullingsexamen van het voorloopig diploma voor het machinisten examen slaagde te Amsterdam de heer J. Hop alhier. KRUIDENIERSEXAMEN 1938. Woensdag 21 September j.1. hebben ruim 2800 candidaten in een 17-tal plaatsen van ons land het schriftelijk gedeelte van bo venstaand examen afgelegd. Van 2428 October a.s. worden hier voor de mondelinge examens afgenomen. Tot examinator in de vakbekwaamheid, met als standplaats Amsterdam, is o.a. be noemd onze stadgenoot de heer H. Haijte- ma Pzn. VOORLICHTING BIJ LUCHTBESCHERMING. Wij ontvingen heden van de Neder - landsche vereeniging voor Luchtbescher ming, Nassau Ouwerkerkstraat 3 te 's- Gravenhage, een vlugschriftje, waarin op duidelijke en overzichtelijke wijze de voor deden welke aan het lidmaatschap dezer vereeniging zijn verbonden, worden aan gegeven. In het foldertje zijn o.m. een aantal nuttige wenken opgenomen, waar mede iedere Nederlander bekend moet zijn. HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Voor zoover noodig wordt er aan her innerd dat de zomertijd eindigt in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Octo ber, om 3 uur, zoodat het op dat tijdstip geacht wordt 2 uur te zijn. GESLAAGD. Heden slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het examen genees kunde onze stadgenoot de heer K. Wiggers. STRGOMLEVERING P. E. N. Bergen wil het proces in Alkmaar afwachten. aar aanleiding van het feit, dat het i ïleveringscontract einde dezer maand definitief eindigt, heeft het gemeentebe stuur aan Gedeputeerde Staten van Noord holland gevraagd of zij bereid zouden zijn de stroomlevering en gros aan de ge meente na 1 November a.s. te continueeren op de thans geldende voorwaarden tot aan de eindbeslissing in het tusschen de pro vincie en Alkmaar te voeren rechtsgeding, Hierop ontving het gemeentebestuur be richt, dat Gedeputeerde Staten hiertoe berèid waren indien de gemee'.te zich verbindt voor deze voortgezette stroom levering ook hetzelfde tarief te vergoeden als thans door Alkmaar wordt betaald (het z.g. tarief van Swaay). Waar dit tarief nog belangrijk onvoor deeliger voor de gemeente zou zijn dan dat na de laatste verhooging van de 'maximale belasting, hebben burgemeester en wethouders het advies van de Vereeni ging van Stroomdistributiebedrijven Nederland ingewonneiHet bestuur en de juridische commissie dier vereeniging adviseeren thans aan het provinciaal be stuur te berichten, dat het de gemeente onjuist voorkomt, om hangende de proef procedure Alkmaar, een wijziging brengen in de status quo en aan adviseurs te verzoeken zich te dier zake te wenden tot de ministers van waterstaat en bin- nenlandsche zaken. Het ligt in de bedoeling van het college den gemeenteraad voor te stellen dit ad vies op te volgen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dag, 's av. 8 uur, hoofdnummer tweede en laatste deel van Olympiade (sport). Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, geen matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje van gisternacht (amus.); hoofdrollen Willy Fritsch, Gusti Huber e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vier mannen en een gelofte (dram.); hoofdrol len Loretta Young, Richard Greene, George Sanders e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Vrijdag 30 September. 8 uur, 't Gulden Vlies, ledenvergadering kinderkleeding. Zondag 2 October. In 't Gulden Vlies, door de tooneelvereen. Voorwaarts, opvoering van De Distel. dorpen denken. Het personenvervoer was dan ook zeer behoorlijk, verzekerde men ons. En de „oude" postwagen werd opgenomen in den posttrein. De halten en stations aan deze lijn, zooals die tot de laatste zomerdienstregeling nog bestonden, doch waarvan naderhand slechts Heerhugowaard en Obdam behouden geble ven zijn, zijn er vanaf het begin geweest. Onmiddellijk had men op deze lijn al een goede verbinding, zoodat menschen uit het vereenigingsleven van die dagen, zich er nu nog zeer dankbaar over uitlaten. Op tij dig verzoek kon men toen zelfs verkrijgen dat sneltreinen aan halten als Spierdijk, Middenweg, etc. stopten. Oorspronkelijk was het de bedoeling de lijn tusschen Obdam en Hensbroek te leggen en door te trekken via Wogmeer en Berk hout, doch men stuitte hier o.m. op de moei lijkheid van te veel bruggen en den Wog- meerdijk. De onteigening van gronden voor den aan leg van deze baan geschiedde nogal gemak kelijk, ofschoon er enkele landbezitters wa ren die „het er op aan lieten komen", maar met den kous op den kop thuis kwamen. Niet altijd is men in deze veertig jaren de spoorwegmaatschappij even dankbaar ge weest. Dit kwam o.m. tot uiting toen de maatschappij de overwegboomen op ver schillende plaatsen verwijderde en de be kende „onbewaakte" invoerde -Evenwell be stond er een contract, waarin bepaald stond, dat deze handelwijze ontoelaatbaar was. Toch moest er nog heel wat moeite ge daan worden alvorens de maatschappij be sloot de boomen weer te laten aanbrengen. Het ijveren van den oud-burgemeester De ker van Obdam, die zich o.m. voor deze zaak met enkele Kamerleden in verbinding stelde, valt zeker zeer te loven. Bij het opmaken van dit contract had men niet slechts op de levensbelangen van den mensch gelet, maar ook op die van het vee, en zoo werd voor kosten en onderhoud der Mij. op verschillende plaatsen langs den dijk een degelijke afscheiding voor het vee bedongen. De opkomst van verschillende plaatsen aan of in de nabijheid van deze lijn is onge twijfeld voor een groot deel aan het tot stand komen van deze spoorwegverbinding te danken. DIENST IN DE GEREFORMEERDE KERK. Hedenavond om half acht zal een kerkdienst in de gereformeerde kerk aan de Oudegracht worden gehouden, waarin de heer Ch. C. Swen, hulpprediker te Egmond aan Zee, zal voorgaan. AARDBEIEN. Als een gevolg van het fraaie herfstweer der laatste weken was een tuinder uit Heemskerk Woensdag nog in staat om aan de Beverwijksche groenten- en fruitveiling 7 sloffen met natuuraardbeien aan te voeren OPENING ZAAK. In perceel Hoogstraat 8 opent de heer de Roos morgenochtend 10 uur een zaak in parfumerieën, toiletartikelen en benoo- digdheden voor de wasch. De zaak is modern en hygiënisch ingericht, de ver scheidenheid en voorraad is zeer groot Alles is geprijsd en de prijzen zijn laag Dat de vrees voor gebrek aan zeep, die dezer dagen tot uiting kwam, ongegrond is geweest, bewijzen de groote hoeveel heden van verschillende soorten, die men hier tegen normale prijzen kan bekomen, EEN DUISTER PUNT IN DE VERDUISTERINGS VOORSCHRIFTEN. Alkmaar, 30 Sept. 1938. Geachte Redactie, Ik heb de Openbare Kennisgeving over de heden te houden oefening in de lucht bescherming gelezen en herlezen en ik zal haar bewaren, zooals wordt gevraagd. Maar met dat al is het volgende mij nog niet duidelijk. In punt 9 staat: „Het is verboden op den openbaren weg met motorrijtuigen of an dere r(j- en voertuigen dan wel rijwielen en bakfietsen te rijden met een zoodanige snelheid, dat zulks in verband met de sub 6 genoemde voorschriften gevaar oplevert." Daaruit leid ik af, dat wel met een ma tige (veilige) snelheid mag worden gere den. Echter staat geheel onderaan: „Ieder die zich tusschen 21 uur en 22 uur op den openbaren weg bevindt, doet zulks geheel voor eigen risico en stelt zich bloot aan strafvervolging". Het kan wel zijn, dat ik dit na lezing en herlezing verkeerd lees, maar dergelijke belangrijke mededeelingen kunnen toch wel duidelijker worden ingekleed? Er is ai onaangenaamheid genoeg en het lezen en herlezen van dergelijke strijdigheden be hoeft deze m. i. niet nog te verhoogen. Het stuk is misschien overhaast in elkaar ge zet, hóewei het 'teerste stuk over lucht bescherming is. dat mij bereikt, en men er dus wel den noodigen tijd voor heeft ge. had. In geval van oorlog was het te laat gekomen. Nu is het geen oorlog; maar al ig de internationale situatie dan wat opge helderd, de plaatselijke toestand in Alk maar hedenavond tusschen 21 uur en 22 uur blijft iets duisters houden, zelfs na deze Openbare Bekendmaking. Met dank voor het opnemen van dit stukje in Uw veelgelezen blad, Hoogachtend, j EEN BURGER. Met het oog op het doorgaand verkeer was het ongewenscht om alle vervoer vanavond tusschen 9 en 10 uur op den openbaren weg te verbieden. Inderdaad mag dus met matigen gang worden gere den. Men doet echter verstandig, als dit niet strikt noodzakelijk is, om dit na te laten, aangezien bij een eventueel ongeval, door de duisternis, de wettelijk gestelde aansprakelijkheid blijft bestaan, zoodat het risico vanavond bij het rijden in dit uur grooter is. Red. Alkm. Courant. Alléén 2de handsch goederen. 35 et p, 5 regels, uitsluitend contont. TIJDAANWIJZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 1 op 2 OCTOBER a.s. te 3 uur de stadsklokken één uur zullen worden teruggezet. Alkmaar, 30 September 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. in te EEN OCTOBER VEERTIG JAREN SPOORWEGVERBINDING ALKMAAR- HOORN. Eén October 1898 kwam de spoorlijnver- binding AlkmaarHoorn tot stand. Het ge deelte AlkmaarHeerhugowaard was nu een dubbel spoor geworden, daar de baan AlkmaarDen Helder reeds lag. Het zand voor den aanleg van den dijk haalde men van St. Pancras. Een kleine twee jaar heeft het maken van deze baan in beslag genomen. Vanaf Alkmaar is met het leggen begonnen, en het laatste gedeelte BobeldijkHoorn heeft nogal wat hoofd brekens gekost, omdat hier vanwege den slappen grond, verzakkingen plaats vonden, als de treinen passeerden. Toentertijd waardeerde men deze spoor verbinding zeer. De aangesloten plaatsen werden als het ware uit hun isolement ver lost, daar de tot dan gebruikelijke middelen van vervoer nog niet de onze waren. Fietsen en auto's, men zag ze nauwelijks en er kan wel zoo ongeveer van gezegd worden dat ze behoorden tot de wereldwonderen. Wie een fiets had, hij was er om bekend tot in wijden omtrek en wie een auto bezat, hij was zoo goed als door heel het land bekend. Paard en rijtuig, 't bezit der boeren, waarvan ook de arbeiders en anderen na tuurlijk wel gebruik konden maken was ten plattelande 't eenige vervoermiddel om langere afstanden af te leggen. Overigens had een mensch beenen om te loopen! De verheugenis laat zich bij de toenmalige inwoners der diverse aan deze lijn gelegen Gisteravond laat stonden er in een stort regen nog een honderdtal menschen voor ons bureau en zij wachtten. Wij hadden in den loop van den avond al geruststellende berichten gepubliceerd waar uit zou kunnen blijken, dat men ,'n Mün- chen op weg naar een algeheele overeen stemming was en toen de tijding kwam, dat de big four, de vier groote staatslieden, hun besprekingen onderbroken hadden om ge zamenlijk met hun voornaamste medewer kers te gaan soupeeren, was er niemand, noch op het redactiebureau, noch daarbui ten, die aan een vriendschappelijke oplos sing der groote Europeesche problemen twij felde. Officieuze berichten deden reeds uitko men in welken vorm men tot een compro mis was gekomen en zoowel zij, die onze bulletins bestudeerden, als zij die bij de radio de extra-uitzendingen van fffet A.N.P. beluisterden, zijn gisteravond laat naar bed gegaan met de bevrijdende gedachte, dat het geen oorlog maar vrede zal zijn. Het is opmerkelijk hoe snel de menschen zich aanpassen bij gewijzigde omstandig heden. Woensdagmiddag lag de oorlogsdreiging als een loodzware druk op onze stad, op ons land, op de geheele wereld, en zag men niets dan ernstige en verontruste gezichten. Woensdagavond was er reeds een ont spanning merkbaar, Donderdag leefde men algemeen in de verwachting, dat er een op lossing in 't zicht was en in den avond werd eindelijk zekerheid verkregen, dat de vrede in Europa behouden is gebleven. Een historische dag van zoo groote betee- kenis dat wij mogen constateeren, dat dit in 's werelds geschiedenis de allerbelang rijkste is geweest. Beroemde generaals mogen in vroeger eeuwen tot veldslagen hebben besloten, die duizenden menschenlevens hebben ge vraagd, ten slotte ging dat oorlogvoeren buiten een groot deel van het volk 'om en waren de bloedige veldslagen met de antieke strijdmiddelen nog van betrekkelijk geringe beteekenis. Eerst de wereldoorlog 1914—1918 heeft bewezen hoezeer het karakter van een vol- kerenstrjjd veranderd is en deed reeds met zekerheid voorspellen, dat de moderne wa penen er toe kunnen leiden dat geheel Europa in den volkerenstrijd vernietigd zou worden. Bedenkt men wel hoe dicht wy dezer da gen aan den rand van den afgrond hebben gestaan? Is men er zich wel van bewust hoe er in Engeland en Frankrijk gemobiliseerd is met de gedachte: of wij ditmaal winnen of ver liezen, wij zullen ten ondergaan. Wat wij met moeite en opoffering gebouwd en ge wrocht hebben zal vernietigd worden en ons volk, de breede massa, die zich niet het minst voor den inzet van den strijd interes seert, zal binnen weinige dagen de doodende en verminkende kracht van het moderne oorlogswapen leeren kennen. Begrijpt men in welke spanning die mil- lioenen weerlooze burgers hebben gadege slagen hoe op de daken der Europeesche hoofdsteden het afweergeschut overal opge steld werd, dat zeker niet zou kunnen ver hinderen dat het moordend luchtwapen zijn doodelijke projectielen in massa zou laten vallen. Het is kenmerkend voor de beteekenis der oorlogsindustrie, dat met groote stellig heid voorspeld kon worden, dat er na dezen volkerenstrijd geen tweeden meer mogelijk Zou zijn. Wie dat alles bedenkt, begrijpt wel wat er niet alleen in is omgegaan in de hoofden en harten van de verantwoordelijke staats lieden van dezen tijd, maar ook in de groote volksmassa's, die weerloos op het bevel van den aanval gewacht hebben. En hij begrijpt ook, wat er moet zijn om gegaan in die millioenen Duitschers, die den oorlog van 1914 gekend hebben en weten wat hen te wachten stond, die vaders en zonen als gedisciplineerde en daarom zwij gende militairen door de straten zagen trekken en met zekerheid wisten, dat zij hun ondergang tegemoet gingen. Want het Duitsche volk is ten slotte niet de Sieg-Heil brullende massa, die zorgvul dig wordt uitgezocht om een Sportpalast en een Lustgarten te bevolken en er ten aan- hoore van de geheele wereld een opgewon den demonstratie van oorlogsgeestdrift uit te schreeuwen. Elk volk, zegt men wel eens, krygt de re geering die het verdient en wat dat betreft zal het in deze spannende dagen meer dan ooit tot het Duitsche volk zijn doorgedron gen hoe onverantwoordelijk het is de abso lute macht in den staat in handen te leggen van mannen als Hitier, Göring en Göbbels, die massa-demonstraties noodig hebben om den schijn te kunnen wekken dat zy in naam van het volk spreken. De ware geest van het Duitsche volk en dat zal thans ook tot mannen als Hitier en Mussolini zijn doorgedrongen heeft zich gedemonstreerd in de van geluk stra lende gezichten en het enthousiasme, dat zich baan brak toen Chamberlain en Dala- dier, de premiers van de zoogenaamde vijandelijke staten zich gisteren in de stra ten van München vertoonden en er als be vrijders, als redders van den wereldvrede, begroet werden. Het is te betreuren, dat het zoover is moe ten komen, dat een man als Chamberlain tot drie maal toe een tocht naar Canossa heeft moeten maken, maar het heeft deze enorme beteekenis gehad, dat thans drie dingen aan de geheele wereld duidelijk zijn geworden. Ten eerste, dat er aan het Sieg Heil-ge- schreeuw en daardoor aan de voortdurende bedreiging van den Europeeschen vrede een einde kan komen als de democratische lan den slechts toonen, dat zy gezamenlijk en vastberaden aan elke uiting van machtswel lust en overdreven patriottisme het hoofd zullen bieden. Ten tweede, dat de volkeren van dezen tijd geen algeheele vernietiging, maar vrede wenschen en dat het na wat gisteren ge beurd is zeer onwaarschijnlijk is, dat een enkele mogendheid het risico van een we- reldstrijd nog zal durven aanvaarden. Ten derde, dat internationale vraagstuk ken niet meer behandeld moeten worden in commissies en subcommissies, die eindeloos en vruchteloos debatteeren, maar dat en kele uren van vriendschappelijk beraad van vooraanstaande staatslieden voldoende zijn om de meest ingewikkelde en gevaarlijke problemen uit den weg te ruimen. Er is een zucht van verlichting door de wereld gegaan. Wy bekijken op dezen mooien herfstdag het leven weer met dank baarheid voor alles wat het ons heeft ge schonken. Het is vrede en het zal vrede blijven. Nu de angst voor de toekomst verdwijnt kunnen wy sterk en blij den opbouw van onzen volkswelvaart beginnen. Als er ooit reden was uit alle huizen de vaderlandsche vlag te steken dan was het heden en wy kunnen er ons slechts over verheugen, dat het voorbeeld, dat wij daar mede hebben gegeven in weinige oogen- blikken in tal van straten gevolgd is ge worden. Er is blijdschap en voldoening in de ge heele wereld, in de harten van alle wel denkende menschen en ook in die van onze stadgenooten. En al hebben er dan geen klokken geluid, al zijn er geen muziekgezelschappen met vroolijke marschen door onze straten ge trokken, in menig huis en straks in menige kerk zal er een oogenblik van stilte zijn waarin men den Allerhoogste dank brengt voor de redding van Europa, voor het be houd van millioenen levens van mannen, die in den strijd trekken, van weerlooze vrou wen en kinderen die als slachtoffers van het luchtwapen zouden vallen. Onze carillonnist heeft hedenmorgen iets van onze gevoelens vertolkt door zijn ge bruikelijk klokkenspel met het Engelsche, het Duitsche, het Fransche en het Italiaan- sche volkslied te beginnen. En als hedenavond onze stad in duisternis gehuld zal zijn, als fabrieksfluiten gillen en klokken luiden, dan zullen wij dankbaar be denken, dat het gelukkig geen ernst is ge worden omdat op het allerlaatste oogenblik de geschiedenis der wereld een keer heeft genomen. Dan kunnen wy slechts dankbaar consta teeren, dat Nederland blijk geeft paraat te zijn maar dat wij aan den rand van den af grond zyn omgekeerd om een vredige en gelukkige toekomst tegemoet te treden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2