E WIND BLAAST. ^Binnenland Steuilleton Alle spoed-wetsontwerpen goedgekeurd. Toelating van vrijwilligers uit Spanje. Vragen aan de regeering. B-steun aan kleine tuinders Gelijkgesteld met kleine boeren Export van zware varkens. PARLEMENT Vlugge werkwijze in beide Kamers. Homo's KEUKENSTROOP^^»**^ korte discussies. TWEEDE BLAD. De heer van der Goes van Naters (s.d.a.p.) heeft aan de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van de verklaring van den Spaanschen minister-president, prof. Negrin, ter Vol kenbondsvergadering te Genève afgelegd, inhoudende, dat de Spaansche regeering ten spoedigste zal overgaan tot de terugzending van de aan haar zijde strijdende vrijwilli gers van vreemde herkomst, al of niet inmiddels tot Spanjaard genaturaliseerd? 2. Is de regeering niet van meening, dat haar standpunt betreffende medewerking aan de terugtrekking van niet-Spaansche combattanten zooals dat tot uitdrukking is gebracht in de beantwoording van de tweede dezerzijds gestelde vraag omtrent de repatriëering dezer personen d,d. 16 Juli 1938 medebrengt, dat de ter uitvoering van bovengemeld voornemen teruggezonden vrijwilligers van Nederlandsche herkomst in Nederland zullen worden toegelaten? 3. Is de regeering bereid, de sub 2 be doelde toelating te bevorderen? Tengevolge op de beantwoording van vragen van den heer van der Sluis (s.d.a.p.) betreffende toekenning van den z.g. B-steun aan kleine tuinders heeft de minister van sociale zaken het volgende medegedeeld: Ten einde de kleine tuinders, voor zoover dezen niet reeds voor opneming in de steun regeling of plaatsing bij de werkverschaf fing in aanmerking kwamen en uit dien hoofde den zoogenaamden B-steun mogen ontvangen, ook hieraan deelachtig te kun nen maken, heeft de minister van economi sche zaken er zijn goedkeuring aan gehecht, dat ten laste van zijn departement aan kleine tuinders dezelfde toelage op dezelfde basis wordt verstrekt als voor de kleine boeren het geval is. De gemeentebesturen zullen hiermede zoo spoedig mogelijk worden in kennis gesteld. De heer van Vessem (n.s.b.) heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van economische zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht in het Algemeen Handelsblad, volgens hetwelk de veehouderijcentrale be sloten zou hebben ettelijke duizend.en zware varkens aan Duitschland te leveren en zop ja, kan de minister mededeelen of dit bericht juist is? 2. Indien de onder 1 gestelde vragen be vestigend beantwoord worden, wil de mi nister dan mededeelen of naar zijn meening ondër de huidige internationale omstandig- hede onttrekking van zoo belangrijke hoe-; veelheden vleesch en vet aan den binnen- landschen voorraad kan plaats vinden zon der dat daardoor de nationale voedselvoor-, ziening in gevaar wordt gebracht? 3. Is de minister bereid de noodige maat-; regelen te nemen, dat de voorgenomen uit voer van varkens niet zal plaats vinden al vorens is komen vast te staan, dat deze uit voer zonder bezwaar voor de nationale voed selvoorziening kan plaats vinden? DE STEEKPARTIJ TE UTRECHT. De toestand van den jongen man, dié Woensdagavond in het park Oog in al te Utrecht door zijn 17-jarige ex-verloofde werd gestoken, is aanmerkelijk verbeterd, zoodat onmiddellijk levensgevaar niet meer bestaat. Het meisje heeft tegenover den commis saris van politie een volledige bekentenis afgelegd. Daar hierbij niet is komen vast te staan, dat zij met voorbedachte rade zou hebben gehandeld, werd proces-verbaal op gemaakt wegens mishandeling. VOOR VERPLICHTE VERMELDING VAN DEN INHOUD VAN VERPAKTE WAREN. Ned. Ver. v. huisvrouwen adresseert. Reeds gedurende een aantal jaren, n.1. sinds 1924 aldus vangt een schrijven aan, dat de Nederlandsche vereeniging vooi huisvrouwen aan den minister van sociale zaken heeft gericht ijvert onze vereeni ging voor verplichte vermelding van den inhoud (naar maat of gewicht) op verpakte waren en heeft zij hiertoe reeds herhaalde malen requesten tot de regeering gericht. Thans dringt de vereeniging in haar schrijven er bij den minister nog eens krachtig op aan, een voorstel tot aanvul ling der warenwet in dezen geest bij de Staten-Generaal in te dienen, opdat deze materie afdoende geregeld kan worden. Voorts zou het naar de meening van adressante aanbeveling verdienen, in de commissie ex art. 17 der warenwet een ver tegenwoordigster der consumenten perma nent niet zooals thans het geval is als buitengewoon lid zitting te doen nemen. De opleiding van huispersoneel. De Ned. vereeniging van huisvrouwen heeft een adres gericht aan den minister van sociale zaken, waarin zij er aan herin nert, dat sinds 1934 op initiatief der vereeni ging dagcursussen tot spoedopleiding van huispersoneel worden georganiseerd. Eenige jaren later is daarnaast de oplei ding in internaten ontstaan, met het oog op meisjes, wonende in plaatsen, waar geen huishoudschool aanwezig is, of waar zich geen voldoende aantal heeft aangemeld, om een spoed-dagcursus te kunnen vormen. Het wil de vereeniging echter voorkomen, dat de dagcursussen in vergelijking met de internaten financieel wat al te stiefmoeder lijk worden behandeld. Als men bedenkt, zoo vervolgt het schrij ven, dat voor de internaat-opleiding door de overheid ca. 90 per meisje subsidie wordt verstrekt, terwijl deze voor de dagcursussen op het oogenblik sleghts ca. 26 bedraagt, dan is het verschil wel wat al te groot. Nu vestigt het adres nog de aandacht erop, dat de opleiding door middel van dagcursussen bij die der internaten in zooverre ten achter staat, dat men zich daar voortdurend met de leerlingen kan bezig houden, terwijl dit bij de dagcursussen alleen gedurende een be perkt aantal uren het geval is. De resulta ten zouden echter niettemin beter kunnen zijn, indien de subsidie niet zoo uiterst krap was berekend. Van een vermeerdering van het- aantal wekelijksche lesuren van 20 op 22 en een gewijzigd programma zou naar de meening van adressante veel meer succes te ver wachten zijn. Hierdoor zou voor vermeerdering van het leeraressensalaris met 2 lesuren per week en voor vermeerderd gebruik van ingre diënten circa 60 meer per cursus noodig zijn. Om deze .redenen verzoekt de vereeni ging de sqsidie voor de dagcursussen vol doende te verhoogen. WEERKAARTEN VAN DE BILT WORDEN GEWIJZIGD. Luchtdruk voortaan in „millibars". De dagelijks gepubliceerde weerkaarten van het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut zullen met ingang van 1 October a.s. eenige wijzigingen onder gaan. Een zevental nieuwe stations in Oost- Europa wordt aan het waarnemingsnet toe gevoegd.. In de temperatuurkaart zullen de arceeringen, die de gebieden aangeven, waar de temperatuur van de normale waar de afwijkt, verschillen in dichtheid, vertoo- nen, en wel zal de arceering dichter zijn naarmate de temperatuur meer van haar normaalwaarde afwijkt. Voorts zal de luchtdruk in het vervolg niet meer worden aangegeven in de klas sieke eenheid de „millimeter kwik" doch in den millibar, een eenheid die een 30-tal ja ren geleden ingevoerd en sinds een 10-tal jaren algemeen in gebruik is. Met de lucht drukeenheid „millimeter kwik" wordt aan gegeven, hoe groot de lengte is van de kwik zuil in den kwikbarometer, welke evenwicht maakt met den luchtdruk in de atmosfeer. Teneinde vergelijking van de afgelezen barometerstanden op verschillende waar nemingsplaatsen mogelijk te maken, moest de lengte van deze kwikzuil worden terug gebracht op bepaalde standaard-voorwaar- (Van onzen parlementairen medewerker.) De hachelyke internationale omstandig heden hebben onze regeering er toe ge noopt buitengewone maatregelen te nemen in het belang van onze volkshuishouding en onze verdedigingsmiddelen. In zijn radiorede van j.1. Woensdag avond deed minister Colijn daarvan bereids mededeeling, terwijl hy de indiening van een aantal wetsontwerpen, daarop betrek king hebbend, aankondigde. Gistermorgen zijn deze bij de Tweede Kamer ingekomen, welke telegrafisch tegen 12 uur was byten geroepen. Aange zien het alle spoedontwerpen zijn, moesten maatregelen worden genomen, om ze zoo snel mogelijk te behandelen. Om 12 uur kwam de Tweede Kamer bijeen en in een bijeenkomst, die nauwe lijks tien minuten duurde, werd het elftal ontwerpen naar de afdeelingen verwezen, die om 2 uur zouden vergaderen; deze speling was vermoedelijk genomen met het oog op de leden die van ver moesten komen en om 12 uur nog niet aanwezig konden zijn. Deze kortfe vergadering ein digde met het verzoek van den voorzitter aan de leden, om te zorgen, dat zij weer om half vier in het Kamergebouw aan wezig zouden zijn. De voorzitter ver wachtte blijkbaar omstreeks dat tijdstip de wetsontwerpen in openbare behande ling te kunnen brengen. Hij was blijkbaar wat te optimistisch geweest, want eerst om zeven uur -kon de vergadering een aanvang nemen; het bewerken van de verslagen der afdeelingen hield langer op dan werd verwacht. Er was vry veel publiek op de tribunes, ook de Kamer was goed bezet, maar er heerschte binnen de muren toch niet een sfeer van spanning, welke in overeen stemming zou zijn geweest met het ern stige karakter van de wetsontwerpen. Wellicht leefden alle aanwezigen in de hoop, dat de conferentie te München het oorlogsgevaar zou opheffen. Wij kregen dan ook niet den indruk van een „histori sche zitting", hoewel ze toch ongetwijfeld die qualificatie mocht drkgen. De discussie is kort geweest, slechts een viertal leden namen er aan deel, die ieder kort of minder korf zijn stem moti veerde. De artikelsgeWijze behandeling hield langer op doordat -nog verschillende redactioneele wijzigingen werden aange- .v bracht. Het waren tenslotte dan ook elf ontwerpen van wet! In het uitgebrachte verslag werd een algemeene aandrang naar beperking van den geldigheidsduur der wetten uitge oefend. De minister verklaarde zich daar toe bereid, uitgezonderd voor het ont werp-voedselvoorziening. Dit toch is gekoppeld aan de Landbouw crisiswetgeving en hy kon een datum van eindiging van 31 Dec. 1939 niet wijzigen in 1 Maart 1939, volgens het verlangen der Kamer. Doch voor de 10 overige ontwerpen bracht hij de wijziging aan. Bij de algemeene beschouwingen werd betreurd, dat de tijd van voorbereiding voor de Kamer zoo uiterst kort was ge weest; men schikte zich daar echter in. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) ver klaarde zich, gezien d gevaarvolle situa tie in ons werelddeel, bereid den smaad der n.s.b. door de politieke tegenstanders aangedaan, te vergeten en zeide vóór te zullen stemmen, daar zyn fractie de re geering wil steunen bij haar poging onze neutraliteit te verdedigen. Hij herinnerde in dit verband aan het telegram van den leider der n.s.b. aan de regeering. De heer de Visser, namens de commu nisten sprekend, zeide dat zijn fractie vóór 10 der elf ontwerpen zou stemmen, om ons land te beveiligen tegen „fascistische agressoren". Aan het buitengewone cre- diet van 100 millioen op d» defensiebe- grooting moesten de communisten hun stem onthouden, daar dit geld h. i. beter voor het behoud van de volkswelvaart, óók een factor in de landsverdediging, kon worden besteed. Terloops oefende hij critiek op de zwenking der regeering ten aanzien van de neutraliteitspolitiek uit; daarvoor had zy eerst de volksvertegen woordiging moeten raadplegen. Op principieele gronden deelde de heer van Houten mede namens zijn fractiege noot Posthuma mede, dat de chr.-demo- craten van oordeel blijven dat ongerech tigheid niet met oorlogsgeweld kan worden bestreden en dat zij daarom tegen de ontwerpen, die met de defensie, ook in economisch verband, samenhingen, zouden moeten stemmen; zij verzochten echter aanteekening dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. De heer Albarda (s.d.) zeide, dat de sociaal-democraten hun critiek op het algemeene regeeringsbeleid zouden be waren voor de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting, omdat het nu niet daarvoor de tijd was. Thans moest er snel wörden gehandeld in 's lands belang en zyn fractie was bereid de regeering daark» te steunen. ar°U Daarna werden de ontwerpen afzond lyk behandeld. er~ Wij zeiden reeds dat er nog al wat dactioneele wijzigingen in werden aanee" bracht, maar nog enkele opmerkingen va regeeringszijde moeten we relrveeren Bij het ontwerp inzake de voedselvóor ziening zegde minister Steenberghe (h;~ met de ministers Colyn, de Wilde en van Dijk achter de regeeringstafel zat) over leg met het bedrijfsleven toe en deelde hii mede, dat spoedig een wet op de voor- raadvorming zou worden ingediend. Verder merkte hij bij het ontwerp, vorderingswet op dat geen zelfstandige schadeloosstelling aan hypotheekhouders zal worden gegeven. Ook zal hy met betrekking tot de opvordering van zeeschepen met de vak- organisaties overleg plegen over de voorwaarden, waaronder zeelieden zullen varen. Hij had er bij de schepenuitvoer. wet bezwaar tegen dat schepen onderweg niet ii. beslag genomen zouden kunnen worden, gelijk sommige leden hadden gewenscht. Met betrekking tot de distributie »jn levensmiddelen werd een zoodanige wjj. ziging aangebracht, dat ook by particu, lieren onredelijk groote voorraden in b«. slag genomen kunnen worden. Tenslotte deelde minister de Wilde bij de credietaanvragen van 20 millioen op de begrooting van financiën mede, dat hieronder niet begrepen zyn gelden voor de passieve luchtbescherming; deze res sorteeren uitsluitend onder binnenland- sehe zaken. De ontwerpen inzake de prijs opdrijving, de economische oorlogsvoor bereiding inzake de oorlogsverzekering op gebied van scheep- en luchtvaart, en de verzorging van de bodemproductie, wer den eveneens z. h. s. aangenomen. IN DEN SENAAT. Om kwart voor negen 's avonds was de vergadering der Tweede Kamer geëindigd, om 9 uur ving de Eerste Kamer met haar afdeelingsonderzoek aan. Twe uur later was ook hier alles in kannen en kruiken, Tien minuten voor elf werd de openbare vergadering heropend en precies om elf uur was 't laatste ontwerp afgedaan. Op een vraag in 't verslag antwoordde minister Steenberghe dat het niet juist is dat nog pas geleden vele zware varkens aan Duitschland zijn geleverd. In Juli is een contract gesloten en dat wordt uitge voerd. Er zijn op 't oogenblik voldoende varkens in ons land, zoodat wy niet tekort zullen komen. Bet eenige kamerlid dat sprak was mr. van Vessem (n.s.b.), die op dezelfde gron den als zijn partijgenooten aan de over zijde van het Binnenhof den steun zijner fractie toezegde. Z. h. s. gingen alle ontwerpen er door. En om elf uur was 't einde gekomen aan een inspannenden dag voor Kamers en Regeering. den, n.L 0 gr. Celsius en 45 graden geogra fische breedte. Men heeft zich bij de invoe ring van den millibar op-het standpunt ge steld, dat de luchtdruk niet anders .is dan een kracht, en dat het dus logisch is den luchtdruk in krachtseenheden uit te druk ken. Het blijkt, dat het géwicht van een kwik kolom van 750.1 mm overeenkomst met een druk van 1000 millibar, zoodat 3/4 mm kwik 1 mbar. Tenslotte zal op de nieuwe weerkaarten het weer nauwkeuriger aangegeven worden dan tot nu toe het geval is geweest; nevel, mist, motregen, regen, sneeuw, hagel en on weer worden bij eventueel voorkomen met afzonderlijke symbolen aangeduid, terwijl voorts genoteerd wordt of regen en sneeuw al of niet in buien vallen. OPLEIDING VROUWELIJK HOTELPERSONEEL. ia verband met de groote behoefte aan geschoold vrouwelijk personeel besloot het bestuur van Horecaf aan de vakschool voor het hotelbedrijf aan den Gevers Deynootweg, Scheveningen, bij wijze van proef eenige plaatsen ter beschikking te houden van vrouwelijke leerlingen, die een algemeene vakopleiding als hotelemployé zoeken. De bedoeling is hiermede aan hotel houdersdochters en anderen, die een be trekking als huisjuffrouw (huisdame), hoofd van de linnenkamer of andere ge schikte leidende posten in het hotel-café restaurantbedrijf ambieeren, een opleidings- mogelykheid te bieden, die tot dufcver in Nederland de vrouw werd onthouden. Indien de proef slaagt zal volgend jaar het aantal plaatsen worden uitgebreid. Tot dusver moest nog steeds wegens het geringe aanbod van geschoolde Nederland sche werkkrachten een aantal plaatsen wor den bezet door buitenlandsch personeel en al verwacht eht bestuur van Horecaf niet, dat deze buitenlandsche werkkrachten bin nenkort overbodig zullen worden, bestaat toch gegronde hoop, dat bij voortzetting der opleiding in de toekomst een groot aantal posten door Nederlandsche meisjes zal kun nen worden bezet. GEEN JOODSCHE ARTSEN MEER IN DUITSCHLAND. Artsen-noodfonds vraagt steun. Heden treedt de vierde verordening der Neurenberger wetten in werking, op grond waarvan den joodschen artsen in Duitsch land de bevoegdheid wordt ontnomen prac- tyk uit te oefenen, terwijl zij tevens met ingang van dien datum niet meer wettelijk als zoodanig worden erkend. Een groot aantal vooraanstaande medici in den lande, onder wie prof. dr. C. M. Ariëns Kappers, prof. dr. K. Herman Bouman, prof. dr. E. Laqueur, prof. dr. J. J. van Loghem en prof. I. Snapper, hebben thans gemeend dat zij het Artsen-noodfonds, dat reeds in 1933 zulk nuttig werk heeft ver richt ten behoeve van de gevluchte Duit- sche artsen, moeten laten herleven. Het richt zich daartoe tot hun Nederland sche collega's met het verzoek om daad- werkelyken steun; de gelden, welke ten bate van het Artsen-noodfonds binnen ko men, zullen worden afgedragen aan het comité voor bijzondere joodsche belangen te Amsterdam, dat deze middelen op de juiste wijze zal besteden. PROF. GOUDRIAAN PRESIDENT DER NED. SPOORWEGEN. De gistermiddag te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Nederlandsche Spoor wegen heeft de voorgestelde statutenwijzi gingen aangenomen. Vervolgens werden benoemd tot president- directeur prof. dr. J. Goudriaan jr., die reeds directeur is en tot nieuwe directeuren de heeren ir. W. Hupkes, chef van den dienst van tractie en materieel en ir. W. F. H. van Ryckevorsel, chef van den dienst van vervoer en handelszaken der maat schappij. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 49) De boerenbard hield plotseling op, ge- exalteerd en ging dramatisch over in het Gaelisch. Met het loslaten van de vreemde taal scheen hij zijn boeien te hebben ge slaakt zijn stem verhief zich tot een zegezang hij won in postuur, hij keek de zon recht in de oogen. En voor Shane verdween het lawaai van de veedrijvers en er was een getingel van harpen en vu ren van oeroud eikenhout en wolfshonden, slapend op huiden. En daar was een verlaten plek in de schemering en gras groeide tusschen den gespleten haardsteen en een krijgsman-dichter verslagen, vol bittere gedachten onder de sterren Do threasgar an saoghal agas do thainic an gaoth mar smal Alastrom, Caesar, 's an mead do bhi da bpairt; Ta an Teamhair na fear agas feach an Traoi mar ta! 'S na Sasanaigh fein, do b' fheidir go bhfaighidis bas! Een stem sprak Shane opgewonden, be velend toe: „Wat zegt hij? Verstaat u Gaelisch?" „Ik ben bang, dat ik mijn Gaelisch ver geten ben, maar ik ken dit lied". „Wat is het dan? Zeg het my, ik wil het weten I" „Hij zegt: De wereld overwint hen allen. De wind wervelt als stof, Alexander, Caesar en de cohorten, die zij leiden. Tara is gras en zie, hoe Troye nu is! En de Engelschen zelf, zelfs zij kunnen sterven. „Hoe prachtig!" zeide zy, „hoe heerlijk mooi!" Zij wendde zich naar Shane om en toen hij het donkere, bevelende gelaat zag, wist hy intuïtief, dat hij tot de vrouw van Tusa hErin sprak. Zij scheen een oogenblik te twijfelen iets aan Shane's kleeren, zijn houding „U ziet er niet uit, of u Gaelisch ver stond! Hoe kunt u dit gedicht vertalen?" „Ik kende het als jongen; mijn vader was een Gaelisch dichter". „Dan bent u Shane Campbell!" „En u bent de vrouw van Tusa hErin!" „U kent Tusa hErin?" „Ik ken eiken grasspriet in de valleien". „Als u ooit bij Tusa hErin komt, komt u mij dan eens opzoeken". „Dat wil ik gaarne". „Werkelijk?" „Ja". Zy verliet hem even plotseling als zy hem toegesproken had en ging naar den troubadour toe. Zy liet hem een beetje versuft staan hij was zich bewust van levenskracht hij was als een man op een winterdag, die een plotselingen straal zonnewarmte voelt, of als iemand in kalme duisternis, wiens oog getroffen wordt door de opgaande maan. VI. Als in een verhaal in een oud eenvoudig boek, was hij door het hek van Tusa hErin binnen gegaan, in een andere wereld getreden, een ernstige en hoffelijke wereld, niet antiek, dat was het woord niet, alleen maar ouder. Een verandering van tempo, een verandering van atmosfeer. Het Bois Dormant, het slapende bosch van het Fransche sprookje? Dat niet, want het sla pende Bosch moest een grauw bosch zijn, een bosch vol schemering, waar de vogels op hun nesten sliepen. En hier waren ge snoeide, weelderige iepen en gras als van een golflinks en rijen voorname bloemen als aardige bevallige dames en een klein meer, waarin een zwaan zich bewoog als op muziek en de zonneschijn was hier weldadig als wijn alles goud en groen. Maar de atmosfeer? Hij dacht aan de grot van Gearod Oge, de Wyze Graaf in de Rath of Mullaghmast en het verhaal daar over. Een boer had een licht in het oude fort opgemerkt en erin kruipend had hij geharnaste mannen gezien, slapende naast hun paarden. En hij had het pantser en het paardentuig bekeken en voorzichtig een zwaard half uit de scheede getrokken en het hoofd van den krijger had zich opgeheven en zyn stem had geroepen: Bhfuil an trath ann? Is de tijd geko men? In angst had de boer toen geant woord: Nog niet, uedele en had het zwaard teruggeschoven en was gevlucht. Een oude man beweerde er zeker van te zyn, dat als de boer het zwaard half uit de scheede had getrokken, de Wijze Graaf wakker en Ierland bevrijd was geworden Er schuilde groote schoonheid en groote Ierschheid in die vertelling, maar er was verschrikking in en er was geen verschrikking op deze lieve plek. Hij zeide: Het is een speling van mijn gedachten, een verbeelding, dat dit anders is, een schaduwspel, dat komt van de iepen een verschijnsel van rots en water. Maar zelfs dat kon niet geheel verklaren het rijke, ernstige aanzien van huis en erf. Een lied uit de „Storm" kwam hem te bin nen: Vijf vadem rust beneden Uw vader en versteent; Zyn oogen worden paarlen, Koraal wordt zijn gebeent. De zee verandert heel het lijk In eenig kleinood, vreemd en rijk. Dat was het, iets ryks en vreemds, als een oud klooster, waarin men uit een on rustige en rumoerige straat binnentreedt Een klop op een eiken luikje, een tu rende, schuwe priester en men is op groe ne grasvelden en in de schaduwen van een klooster met puntdaken. Bekapte, naden kende broeders en de rust van Christus als uitgespreide vleugels... Maar er was een reden voor de betoovering van het kloos ter: koele gedachten en het rhythme van kalm gebed en het luiden van de kleine klok voor de mis en de maat van gehei ligde dingen; dit alles was heimelijke be toovering. Maar vanwaar kwam de betoo vering van Tusa hErin? VII. En zij zeide: „Ik ben blij, dat u geko men bent; ik scheen te weten, dat u zoudt komen". „Ik ben ook bly; ik heb Tusa hErin als jongen gekend, het was toen een grieze lige oude plaats. De iepen waren onge- snoeid, het grasveld verwilderd en het meertje zonder kieeZl; het had iets spook achtigs. Maar nu is het heel anders". „Iedere plaats wordt anders door goede zorgen". „Dat geloof ik ook. Men houdt van iets, maar wordt onachtzaam Ik weet wel, dat Antrim altijd een geweldige aantrek king voor mij heeft gehad". „Alleen Antrim?" „Ja natuurlijk, Antrim". „Dus niet geheel Ierland?" „Ik heb nooit aan Ierland gedacht als een geheel". „O, Shane Campbell, u hebt zooveel ge zien China, zoo heeft men mij verteld en Zuid-Amerika en de Levant en in net Noorden Archangel. Ik wed, dat u Ierland niet kent". „Ik zag echter nooit veel in welke plaats ook, buiten Antrim". (Word; vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6