S AMBO DE OLIFANT Looiende geestdrift in München. O JUooinciaal Hieuw Met Dampo geen verkoudheid bij groot en klein Een emotioneele dag ging voorbij. Publiek wenschte geen oorlog. De bezetting der Sudetenduitsche gebieden. Dienstplichtigen voor een deel met verlof. Opkomst voor herhalings oefeningen uitgesteld. EGMOND AAN ZEE WARMENHUIZEN ZUIDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD ZUID- EN NOORDSCHERMER AKERSLOOT ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938. flip DERDE BLAD. (Van onzen eigen verslaggever). München, Donderdagnacht, (per telefoon) Dat het rijtuig, bestemd voor Mün chen, in den nachttrein van Holland naar Duitschland, die over Nijmegen reed, zoo slecht verlicht was Woensdag avond, heeft tegen de eerste ver wachting in niets uit te staan met eenigen oorlogsmaatregel. De oorzaak, dat er petroleumlichtjes brandden, lag alleen bij een defect aan de electrische leiding. Wel leek het oponthoud in Wiesbaden, waar veertig minuten ge wacht moest worden op den trein uit Bazel, in verband te staan met troe penbewegingen in het Zuiden. Overigens bemerkte ik op de geheelereis niets van eenige militair vertoon. Er zat in mijn coupé een Duitsche jonge dame, die jn Londen werkte en hals over kop per vliegtuig naar Rotterdam was gereisd, omdat zij ervaren had, dat Duitschers, die Si Londen werkten, op tal van plaatsen in de vliegtuigen, die Donderdag vertrok ken, reeds beslag hadden gelegd. De Engelsche vlootmobilisatie heeft blijkbaar yrel sterk op de verbeelding gewerkt. Toen de trein ons Donderdagmorgen langs het schoone, oude Ulm door 't onge looflijk mooie Beiersche land bracht, kon den wy bij het zien van deze vredige na tuur onmogelijk aan oorlog denken. De Beiersche boer, die pijprookend zijn ossen aandreef, de vette omgeploegde aarde op de golvende hellingen, de blanke huizen, de donkere stroeve bosschen en de ochtend zon, die alles van een albastachtige door zichtigheid maakte; kon dit beeld ook maar een oogenblik in verband gebracht worden met oorlog? Reeds in de verste voorsteden van Mün chen was de roode hakenkruisvlag uitge hangen, en wanneer dit nog niet getuigde van de bijzondere gebeurtenis, die men verwachtte, dan toch zeker wel de leden van de veiligheidspolitie, die in de buurt van het Hauptbahnhof de spoorlijn be waakten en wellicht nog méér de versie ring van het station zelf, waar het eerste perron niet alleen behangen was met Duit sche- en Italiaansche vlaggen, maar boven dien belegd over grooten afstand met een vuurrooden breeden looper. Hooge autoriteiten in uniform wandelden hier heen en weer om de komst van Mus- solini en den Führer af te wachten. Deze laatste was den Duce tot aan de grens te gemoet gereisd. Buiten het station te München was de belangstelling enorm. Op de trottoirs, af gezet door de zwarte S. S., verderop door de bruine, wat gemoedelijker S. A., ston den vele rijen dik de belangstellenden, waarvan wel een opvallend groot deel ge vormd werd door de schooljeugd van München, de vrijaf had gekregen, en nu met papieren vlaggetjes gewapend langs de Beierstrasse, den Karlsplatz, Neuhauser- strasse en andere" straten de hooge gasten stond op te wachten. Alle ramen waren met belangstellenden bezet tot de daken toe. Tal van jongeren, onder wie velen in de schilderachtige kleedij der „Gebirgleute" waren in boomen of masten geklommen. Wij zagen een paar bejaarde dames, die, nota bene, een soort keukenladder hadden meegenomen om hierop gezeten met zijn beiden (een beetje wankel weliswaar), de historische gebeurtenis te kunnen volgen. Van acht uur des ochtends af had de af zetting reeds geduurd, maar het publiek was het wachten ondanks de felle, zon nog geenszins moe, en toen de eerste bezoeker, Mussolini, omstreeks elf uur was gearri veerd, begon een zee van vlaggen ent housiast te golven, alsof er eensklaps een storm was opgekomen, en het gejuich was naar rato. In de eerste open auto, die passeer de, had Hitier links van Mussolini plaats genomen. Beiden zagen er ver genoegd uit. Mussolini, donkergebruind liet de toejuichingen als iets vanzelf sprekends over zich komen, terwijl Hitier, bleeker, onder deze salvo's van gejuich toch wel eenige aandoening aan den dag legde. Achter Hitier en Mussolini volgden Hess, Ciano en Göring, zoomede nog tal van Italiaansche hoogwaardigheidsbekleeders, die in hun zwarte mantels deden denken aan Katholieke geestelijken. Het moet ge- segd worden, dat de geesdrift niet geringer was toen de auto van Daladier, die per vliegtuig was gearriveerd, een half uurtje later ongeveer dezelfde route volgde. De Fransche minister-president maakte ih zijn donkere jas en onder den zwarten flam bard een heel anderen indruk dan de Ita liaansche bezoeker. Ook hij zag er zeer op gewekt uit. Nog een uur lang wachtte de menigte hardnekkig de felle zon trotseerend op de komst van Chamberlain, totdat om half één bekend werd, dat de Engelsche minister-president onmiddellijk van het vliegveld, waar hij kwart voor twaalf was 5eland, doorgereden was naar het Huis van en Führer op den Königlichen Platz, waar de officeele onderhandelingen gevoerd zouden worden. Dat dit een bijzonder groo te deceptie was voor de massa, behoeven wij nauwelijks te zeggen. Mussolini nam zijn intrek in het Prinz Karl-paleis, een koperkleurig neo-klassiek gebouw dat met zijn kolommen en Ioni sche pilasters de breede Prinz Regenten- strasse domineert, terwijl Chamberlain in het grijze hotel „Regina Palast" op den Maximilian Platz zijn intrek genomen had, en voor Daladier en zijn gevolg vertrekken waren ingericht in hotel „Vier Jahreszei- en gelegen aan de beroemde Maximi- lianstrasse. Met groote belangstelling en welhaast met eerbied sloeg het Münchener publiek alles wat zich voor de verblijven der gasten afspeelde, gade. Ik was getuige, des middags om half vijf, van de wijze waarop Chamberlain, toen hij zich voor de tweede samen komst naar het Huis van den Führer begaf, door het publiek werd toege juicht. Toen hij het hotel verliet, was de flegmatieke Engelschman 'n oogen blik bedwelmd door het hartelijk en hartstochtelijk „HeiT'-geroep van de massa. Vooral de dames mengden zich met een ongemeenen geestdrift in het koor, en zij bleken ontroerd door den hartelijken, ontwapenenden glimlach, waarmede Chamberlain het gejuich in ontvangst nam, toen hij zijn auto be steeg en nog even bleef staan om met den hoed naar het publiek te zwaaien. De eigenlijke onderhandelingen hadden plaats in het Huis van den Führer, een van de gloednieuwe gebouwen, waarmede da weidsche ruimte van den voormaligen Königsplatz, thans Königlichen Platz ge- heeten, de laatste jaren zijn bezet. Over korten afstand werd alle publiek geweerd en tegen het witte, stille plaveisel staken de vier kleurige vlaggen van de vier confe- reerende naties des te opvallender af. Evenals in Godesberg ervoer men in München weer opnieuw, dat het groote publiek niets van oorlog moet hebben, maar nog méér dan daarginds werd ik hier ge troffen door de verbittering waarmede som migen bezield zijn tegen het Tsjechische volk. De algemeene opinie bleek dat echter geenszins. Ofschoon men het optreden der Tsjechen zeer onjuist acht, zijn toch vele menschen hier (en vooral de oud-frontsol- daten) van meening, dat het Sudeten- Duitsche probleem nóóit aanleiding mag zijn van een Europeeschen oorlog, die alleen maar vernietiging kan brengen. De Duitsche bladen toonen zich trots over het bezoek der hooge gasten, dat volgens hen bewijs is van de verandering in de houding der wereld jegens de Duitsche natie. Het is, terwijl de menigte geduldig wacht op den terugkeer van de gasten, donker ge worden in München. De fraaie groene kerk- koepels en de groote gebouwen stralen in een helder licht van groote schijnwerpers. Een prachtige, maar emotioneele en gespan nen dag neigt ten einde. Doch in de telefoon centrales van de groote hotels, waar de buitenlandsche journalisten logeeren, blijft het nog lang roerig, nerveus en warm. Vooral nadat een boodschapper van het Huis des Führers het tusschen de staten bereikte accoord heeft medege deeld. Alle hoofdsteden van de wereld worden ongeveer tegelijkertijd aange vraagd. En men hoort uit de benauwde cellen de meest tegenstrijdige talen. Het is te hopen dat dit accoord wan neer althans de Tsjechische troepen inder daad uit Sudeten-Duitschland worden terug getrokken den dreigenden oorlog defini tief zal afwenden. Dan zullen de openbare „Sammel Schutzraume" die men hier in de stad op verschillende punten aantreft, niet noodig zyn. Dat het jongste accoord vooral onder de Poolsche en Hongaarsche journalisten met voldoening werd ontvangen, behoef ik niet nader te zeggen. Zij waren er van over tuigd, dat vooral Mussolini op het hunne landen betreffende gedeelte van de over eenkomst zijn stempel heeft gedrukt. Nu de officieele onderhandelingen zijn afgeloopen, zullen de secretarissen en andere mede werkers van de ministers in commissie bij een blijven om de verschillende punten aan de hand van de kaarten nog in details uit te werken. Naar verwacht wordt zullen de ministers zelf Vrijdag München wederom verlaten. In vier étappes. Van officieele zijde wordt verno men: Inzake de in punt vier van de overeenkomst der vier mogendheden vastgestelde Sudeterduitsche gebie den, welke van 1 tot 7 October door Duitsche troepen zullen worden be zet, verluidt van welingelichte zijde, dat zij ongeveer de volgende plaat sen betreffen: Het eerste gebiedsdeel, dat op 1 en 2 October bezet moet worden, bevindt zich aan de zuidwestelijke grens van Tsjecho- slowakije in het zuidelijk deel van het Bo- heemsche woud, resp. aan de grens van de Ostmark en het Sudetengebied, dus ten noorden van Passau en Linz. Het be vat o.a. als grootere plaatsen Wallern en Hohenfurth, alsmede een reeks kleinere plaatsen, in 't bijzonder langs de Moldau. Het tweede gebiedsdeel, dat op den 2en en 3den October bezet moet worden, be vindt zich aan de noordelijke grens van Tsjechoslowakije en omvat o.a. de groo te plaatsen Bodenbach, Tetschen, Fried- land, Schönlinde, Gross—Schönau, Schlu- ckenau, Rumburg en Warnsdorf. Het verreweg het grootste dezer ge biedsdeelen is het derde, dat op den der den, vierden en vijfden October bezet moet worden. Het omvat het bekende Egerland met de groote steden Eger, Karlsbad, St. Joachimsthal, Marienbad, Tachau, Franzensbad, Neumarkt, Hostau en vele andere plaatsen. Het vierde gebiedsdeel, dat op den zes den en zevenden October bezet moet wor den, ligt aan de noord-oostelijke Silezi- sche grens van Tsjechoslowakije en omvat o.a. de plaatsen Jagerndorf, Freudenthal, Freiwaldau Altstadt en Jauernig. Bij de opsomming van deze plaatsen welke slechts een greep zijn van de in de gebiedsdeelen liggende steden en dorpen, gaat het uitsluitend om die gebiedsdeelen, welke overeenkomstig den tekst van de overeenkomst van 1 tot 7 October door de Duitsche troepen bezet worden. Overeen komstig punt vijf van de gepubliceerde overeenkomst zal over de toewijzing van het verdere Sudetenduitsche gebied de volksstemming beslissen. Bij koninklijk besluit van 29 September was op grond van de overweging dat de po litieke spanning tusschen sommige staten in Europa het noodzakelijk maakt om maatregelen te treffen ter beveiliging van de landsgrenzen en om bovendien te be schikken over een grooter aantal geoefende troepen bepaald, dat de voor eerste oefe ning of voor herhalingsoefeningen in wer- keliiken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de dagteekening van dit besluit in aan merking zouden komen voor groot verlof, tot nader order in werkelijken dienst moesten blijven. Dienstplichtigen der herhalings oefeningen gaan naar huis. Thans meldt de regeeringspersdienst echter hierover het volgende: De minister van defensie maakt be kend, dat in verband met de verbete ring van den internationalen politieken toestand de dienstplichtigen, in wer kelijken dienst voo herhalingsoefe ningen, in het genot van groot verlof zullen worden gesteld op de data, waarop dit in normale omstandigheden zou hebben plaats gehad. Uteraard vallen niet onder deze bepaling de dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geko men doch sedertdien gevolg hebben moe ten geven aan een lastgeving ingevolge de „oproeping uitwendige veiligheid" (grens- beveiligingstroepen). Nader verneemt het A. N. P., dat het bovenstaande bericht geen betrek king heeft op hen, die tot het reserve- personeel behooren, noch op degenen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Deze beide groepen gaan voorshands niet naar huis. De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie maakt het volgende bekend: Zooals reeds in de dagbladen en door middel van den radio-omroep werd be kendgemaakt, is de opkomst voor herha lingsoefeningen van dienstplichtigen, be- hoorende tot de koninklijke landmacht, die in 1938 op of na 29 September in werkelyken dienst moeten komen, tot nader order uitgesteld. Het vorenstaande is thans ook van toepassing verklaard voor officieren, on derofficieren, korporaals en soldaten, die behooren tot het reserve- en overige personeel der koninklijke landmacht. Eveneens worden tot nader order uit gesteld de inlijving van dienstplichtigen en de opkomst van dienstplichtigen, die reeds zijn ingelijfd, doch wegens het eerste oefening nog moeten volbrengen, verstrijken van verleend uitstel enz. de Dit laatste in afwijking van de geldende voorschriften. Al het vorengenoemde personeel volgt vanzelfsprekend bij voor-mobilisatie en bij algemeene mobilisatie zijn bestem ming, zooals in de lastgeving in het zakboekje is aangegeven. Voor de zeemilitie blijft de oproeping voor herhalingsoefeningen voorshands gehandhaafd. DE POSTVLUCHTEN. De Valk is gister om 15.38 uur op Schip hol geland Op de uitreis bereikten de Buizerd Me- dan, de Ibis Jodhpur en de Pelikaan Athene. Op de thuisreis landden de Zilver reiger te Medan en de Oehoe te Jodhpur. ROTTERDAM EN HET CENTRALE VLIEGVELD. Het adres, dat B. en W. voorstelden te zenden aan den ministerraad inzake de plannen van de regeering om Schiphol te maken tot centraal vliegveld, is niet ver zonden. De raad vereenigde zich met het voor stel van den voorzitter om de discussies hierover en verzending hiervan uit te stellen tot een tijdstip, dat de regeering hiervoor meer belangstelling zal kunnen toonen dan nu redelijkerwijze mag ver wacht worden. DE K.L.M. EN DE INTERNATIONALE TOESTAND. De binnenlandsche diensten. De K. L. M. zal vandaag, tenzij zich on verwachte wijzigingen in den toestand voordoen, alle diensten van het Europee- sche luchtnet op normale wijze uitvoeren. Het binnenlandsche luchtnet blijft stilge legd, met uitzondering van den avond dienst naar Groningen en Leeuwarden, welke om 16.50 van Schiphol vertrekt, en van Groningen om 17.35 via Leeuwarden terug vliegt. BRITSCH-INDIERS WENSCHEN EUROPA TE VERLATEN. Extra K. L. M.-vliegtuig naar Karachi. Hedenmorgen om 6 uur vertrok van Schiphol naar Karachi het extra-vliegtuig P.H.A.R. de „Reiger" met de volgende bemanning: gezagvoerder Tepas, 2e be stuurder Stroeve, werktuigkundige Spaan, radiotelegrafist Dik en steward Blessing. Aan boord van dit vliegtuig bevonden zich 16 passagiers, allen Britsch-Indiërs, die in verband met den gespannen toe stand in Europa naar Indië wenschten terug te keeren. Aangezien de plaatsruim te in de vliegtuigen van den gewonen Indië-dienst onvoldoende was om aan alle aanvragen voor passage te voldoen, besloot de K. L. M. dit extra-toestel in te leggen. De „Reiger" heeft 108.5 K.G. vracht aan boord. Nationale schietwedstrijden. De nationale schietwedstrijden, te Egmond aan Zee gehouden, ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van het korps scherpschutters der Egmonden, zijn be ëindigd. De uitslag van de korpswedstrijden luidt als volgt: Schietvereeniging Kegeltje te Alkmaar 286 pt.; Schietvereeniging voor Vaderland en Koning te Haarlem 284 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm te Alkmaar 283 pt.| Burgerwacht I te Haarlem 279 pt.; Bijzon dere Vrijwillige Landstorm te Hoorn 278 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm II te Alkmaar 275 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm I te Egmond 274 pt.; Schietver. Otto van Lennep I te Haarlem 273 pt.; Schietver. Otto van Lennep II te Haarlem 272 pt.; Schietver. Hoorn te Hoorn 271 pt.; Alkmaarsche Politie te Alkmaar 268 pt| Burgerwacht te Haarlem 267 pt.; Schietver. Groot IJmuiden te IJmuiden 266 pt.; Schiet vereeniging Schagen en Omstreken I te Schagen 265 pt.; Schietvereeniging Nimrod te Alkmaar 261 pt.; Schietver. Prins Hendrik I te Egmond aan Zee 260 pt.; Burgerwacht III te Alkmaar 258 pt.; Bijzondere Vrijwil lige Landstorm te Heiloo 258 pt.; Schietver. Schagen en Omstreken II te Schagen 258 pt.; Burgerwacht II te Alkmaar 257 pt.; Bijzon dere Vrijwülige Landstorm II te Egmond 257 pt.; Burgerwacht I te Alkmaar 253 pt.; Schietver. Nimrod II te Alkmaar 246 pt.| Burgerwacht I te Schoorl 240 pt.; Bijzon dere Vrijwillige Landstorm te Schoorl 240 pt.; Schietver. Alkmaar te Alkmaar 238 pt.; Schietver. D. O. V. te Broek op Langendijk 237 pt.; Burgerwacht te Heemskerk 237 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm IV te Eg mond 237 pt.; Burgerwacht II te Heemskerk 235 pt.; Schietver. Prins Hendrik II te Eg mond aan Zee 234 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm te Warmenhuizen 232 pt.; Bijz. Vrijw. Landstorm n te Heiloo 226 pt.; Bij zondere Vrijwülige Landstorm te Oudorp 223 pt.; Schietver. Prins Hendrik III te Eg mond aan Zee 221 pt.; Schietver. D. O. V. I te Heerhugowaard 219 pt.; Bijzondere Vrij willige Landstorm te Bergen 219 pt.; Bur gerwacht II te Schoorl 218 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm III te Egmond 217 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm VI te Egmond 207 pt.; Schietver. Puntjes te Eg- mond-Binnen 201 pt.; Bijzondere Vrijwillige Landstorm V te Egmond 198 pt.; Schietver. D. O. V. II te Heerhugowaard 176 pt. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg bij deze korpswedstrijden 300. 25-jarig jubüé der veüing. Het programma voor de viering van 't 25-jarig jubilé van de veiling is vastgesteld als volgt: 10 uur, feestrede van den voorzitter in het veilingsgebouw. 12.30 uur, samenkomst van genoodigden in de kolfbaan van het café De Moriaan. 4.30 uur, receptie in het café Wester. 's Avonds is er een gezellig samenzijn, opgeluisterd door muziek, in de beide café's. De inwoners worden verzocht de vlag gen uit te steken. (De bovengenoemde tijden zijn aangege ven in den zomertijd). Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Donderdagavond hield de afd. Noord- scharwoude-Zuidscharwoude van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. Er was vrij veel belangstelling. De presi dente, mevr. de VriesBorst uit Noord- scharwoude, sprak een kort openingswoord, waarna de notulen van de vorige vergade ring werden voorgelezen door zuster Go- rissen, de secretaresse. Deze werden aldus vastgesteld. Hierna bracht de penningmeesteresse, mevr. MammenKuilman, verslag uit over de financieele resultaten van de vereeni- ging; in dit verslag werd medegedeeld, dat het aantal leden bij de oprichting 113 was. Hiervan zijn vier naar elders vertrokken, maar er zijn weer 4 nieuwe leden gewonnen. Het saldo in kas was 80.32. De oorzaak, dat een dergelijk belangrijk bedrag in kas is, ligt in de omstandigheid, dat in het eerste jaar geen afdracht van contributie aan het hoofdbestuur behoefde te geschieden. Vervolgens was aan de orde de bespre king van de algemeene jaarvergadering van den landelijken bond. Na eenige besprekin gen besloot men, dat twee afgevaardigden, door en uit het bestuur aan te wijzen, deze alg. vergadering zullen bijwonen. In de plaats van zuster Gorissen werd tot secretaresse gekozen mevr. P. Berkhout Dekker. Mond- en klauwzeer. Opk in onze gemeente is het gevreesde mond- en klauwzeer uitgebroken, n.L bij de heeren A. Borst aan de Tweewegen en A. Bakker aan den Barsingerweg. Waterschapsbenoeming. Met ingang van 1 October is benoemd tot heemraad van het waterschap De Schermeer de heer F. Posch te Zuid- en Noordschermer. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds uit. Op heden zijn aangegeven 63 gevallen. Een koe is aan deze ziekte bezweken. want elke verkoudheid geneest er vlug en radicaal mede. Pot 50 cent. Groote doos 30 cent. Bij Apothekers en Drogisten. 169. En Lange Jan en Flip? Die waren door de grens wachters bij een chef gebracht. Wat praten die kinde- rij vreemd, dacht de man, toen Flip het verhaal van Sambo deed en hun tocht over de rivier. „De Toekan is nu zeker hulp halen", voegde Jan er aan toe, maar de man verstond hen bijna niet en keek hen ongelovig aan. 170. Eindelijk besloot de man hen naar het hotel te brengen en den hoteleigenaar voor te stellen, de jongens in dienst te nemen. „Ze moeten toch ergens blijven", mopperde hij tegen de grenswachters, „en wij kunnen hen toch niet helemaal voor niets in de kost houden".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9