moels Weeeêedcht £iuhtuaact Agenda Zaterdag 8 Oct.as Gebied van Teschen aan Polen afgestaan. Reeds Zondag militaire bezetting. De burgeroorlog in Spanje. Weinig succes voor Franco aan de Ebro. Duurt nog tot en met Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. Te Praag is Zaterdag het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven: De regeering der republiek is gistermorgen onder voor zitterschap van president Benesj op het kasteel te Praag bijeengekomen. In deze ver gadering heeft zij nauwkeurig de nota der Poolsche regeering van 30 September bestu deerd, behelzende het ultimatum om een gedeelte van het gebied van Teschen af te staan. Na een uitvoerige beraadslaging over dezen eisch, in het oog houdende de moeilijkheden van den internationalen toestand, en gedwongen door de om standigheden, voortvloeiende uit het be sluit van München, kon de regeer in g niet anders dan besluiten de Poolsche voorstellen te aanvaarden. De regeering heeft dit moeilijk besluit genomen in volledige overeenstemming met de ver antwoordelijke personen der politieke partijen. Zij heeft het genomen, zich welbewust van het feit, dat elke andere beslissing tot nieuwe moeilijke compli caties zou hebben geleid. De Tsjechische troepen zijn Zaterdag reeds begonnen met het ontruimen van Teschen, dat aan Polen zal worden afge staan. De onderhandelingen over de omrin gende gebieden, welke door Polen worden opgeëischt, zullen onmiddellijk worden aan geknoopt. De Poolsche nota. Het volgende officieele communiqué is te Warschau gepubliceerd: De Poolsche nota van 30 September, welke met name de eischen preciseerde van de Poolsche regeering ten aanzien van de terug gave van Teschen aan Polen, is in vollen omvang door de regeering van de republiek Tsjecho-Slowakije aanvaard. Overeenkomstig de strekking van de Pool sche nota zal het gebied van Teschen op 2 October des middags om twee uur aan de Poolsche militaire autoriteiten worden over gedragen. Deze ontruiming en overdracht, alsmede die van het district van Frystadt, zal geschieden in een tijdsbestek van tien dagen. De kwesties aangaande afbakening der andere gebieden, aangaande de volks stemming voor die gebieden, e.a. zullen door een accoord met de Tsjecho-Slowaaksche regeering geregeld worden. De Tsjecho-Slo waaksche regeering zal terstond maatrege len nemen tot de bevrijding der Poolsche politieke gevangenen. De Poolsche regeering heeft met diepe vreugde het einde verwelkomd van het be treurenswaardige conflict tusschen beide landen, dat thans een positieve oplossing heeft gevonden, overeenkomstig de vreed zame bedoelingen van het Poolsche volk. Het weinige nieuws dat er in den laat- sten tijd uit Spanje komt, wijst niet al leen op een aanmerkelijke vermindering in de krijgsbedrijvigheid, maar ook op het feit dat aan de fronten waar nog gevochten wordt, geen enkel beslissend resultaat is verkregen. Vooral wil Franco's offensief aan de Ebro nog steeds niet de gewenschte gevolgen op leveren. Zelfs hebben gedurende de laatste dagen de republikeinen eenige stellingen, die de rechtschen onlangs hadden veroverd, weer kunnen terugnemen. Sinds 25 Juli, toen de republikeinen hun verrassenden overtocht over de Ebro begonnen en ongeveer 20 K.M. in het rechtsche gebied doordrongen, waar-, bij 700 vierkante K.M. terrein werd veroverd, heeft Franco niet meer dan 8 K.M. ter plaatse waar hij het verst was opgerukt, kunnen heroveren. Van regeeringszijde schat men dat deze weinige kilometers den recht schen tusschen 60.000 en 75.000 dooden en gewonden heeft bezorgd. Bovendien schij nen er aan rechtsche zijde vrij veel deserties voor te komen, wat niet te verwonderen valt, aangezien een groot aantal politieke en miliaire gevangenen door de nationalisten naar het Ebro-front zijn gestuurd. De rechtschen zijn Zaterdag weer begon nen met de luchtaanvallen op de kustplaat sen, die een week lang waren gestaakt. Zoo wel op Alicante als op Godella, ten noord westen van Valencia gelegen, zijn bommen geworpen. De vrijwilligerskwestie. Welke uitwerking het toesluit van Negrin zal hebben om de vrijwilligers van de inter nationale brigade naar huis te zenden, is nog niet te overzien. Het grootste deel van deze soldaten schijnt thans reeds terugge trokken te zijn van de fronten en te Barce- lona te verblijven. Of Franco dit besluit ook maar dadelijk met het terugtrekken der Ita- liaansche strijders zal beantwoorden, valt te betwijfelen. De correspondent van de Daily Telegraph meldde Zaterdag, dat de Italiaan- sche strijdkrachten aan de Ebro nog actief aan de gevechten deelnemen. Het is nog de vraag of den republikeinen een terugtrekken der vrijwilligers aan de andere zijde wel in elk opzicht welkom zal zijn. Het is niet on mogelijk dat ze er bij hun besluit juist op gerekend hebben dat Franco het niet zal be antwoorden, waardoor dan een andere toe stand zal ontstaan. Het republikeinsche Spnje heeft dan te lijden van een buiten- landschen inval en zou met meer recht een beroep op de andere mogendheden kunnen doen en eventueel ook bij den Volkenbond Misschien meent men dat dit meer voordeel kan opleveren dan het gemis van de buiten- landsche vrijwilligers, wier aantal boven dien thans niet al te groot meer is en wier rol, nu de republikeinsche militaire opleiding regelmatig functionneert, zeer aan belang heeft ingeboet. Alkmaar, Maandag. KAASDRAGERSCORPS WERKGEVER? Het bestuur van het korps kaasdragers te Alkmaar had aangifte gedaan van de uit oefening van een krachtens de Ongevallen wet 1921 verzekeringsplichtig bedrijf, daal het meende werkgever te zijn van de noodhulp-kaasdragers, die op de wekelijk- sche kaasmarkt werkzaam zijn en welke noodhulp-kaasdragers, door het bestuur van het korps zelfstandig in dienst worden ge nomen, in tegenstelling met de (gewone) kaasdragers, die door de gemeente worden aangesteld. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank weigerde evenwel het bestuur van het kaasdragerskorps als werkgever te erken nen, van oordeel zijnde, dat ook ten aan zien van de noodhulp-kaasdragers de ge meente Alkmaar als werkgever optreedt. Tegen deze beslissing was het bestuur van het korps in beroep gekomen bij den Raad van beroep, te Amsterdam, die de be slissing bevestigde, doch daarbij in het midden liet, of de noodhulp-kaasdragers werkzaam zijn in loondienst van de ge meente. De Raad van Beroep overwoog in zijn uitspraak, dat ingevolge art. 2, le lid, der Ongevallenwet 1921, onder „werkgever" wordt verstaan ieder die anderen in dienst heeft voor de uitoefening van eenig verze keringsplichtig bedrijf. Aangezien de gewone kaasdragers werk zaam zijn in loondienst, is aldus de Raad van Beroep niet aan te nemen, dat het bestuur van het korps kaasdragers ten aanzien van den arbeid der noodhulpen op zijn beurt (als zelfstandig ondernemer) een bedrijf uitoefent. Evenmin is volgens den Raad van Beroep het bestuur van het korps uit anderen hoofde als „werkgever" in den zin der On gevallenwet 1921 aan te merken, in het bijzonder ook niet uit krach te van artikel 4 dier wet, daar het bestuur van het korps kaasdragers (en ook dit korps zelf) niet is een coöperatieve of andere rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging of stich ting. Het bestuur van het korps ging van deze uitspraak nog in hooger beroep, doch de Centrale Raad van Beroep heeft bij uit spraak van 28 September 1938 deze met overneming der gronden bevestigd. SCHIJNRESULTATEN. In verband met het feit, dat vele Alk- maarders medewerking aan de verduiste ringsproef hebben verleend, door eenvou dig binnenshuis het licht uit te draaien, wijst men ons op een beschouwing over luchtbeschermingsoefeningen in de N. R. Ct. waarin o.a, gezegd wordt: „In vele plattelandsgemeenten worden de gunstige resultaten bij de verduistering opgedaan toegeschreven aan het feit, dat de bevolking zich eenvoudig ter ruste had begeven, zoodat dus van een afscherming van de verlichting eigenlijk niet kan wor den gesproken. De bevolking moet er van. doordrongen worden, dat in werkelijkheid, zoolang de oorlogstoestand duurt, de ver duistering totaal en permanent zal moeten zijn. Zelfs de plattelandsbevolking zal dan niet te allen tijde mei de uren van den dag kunnen volstaan om haar werkzaam heden te verrichten. Wanneer men zich geen moeite geeft om de binnenverlichting behoorlijk af te schermen en eenvoudig naar bed gaat worden alleen schijnre- sultaten bereikt.' PUZZLE-RUBRIEK. In den derden naam moet de tweede hoofdletter P.) vervallen en in den acht sten is de laatste letter een h (en geen 1.) SPIEGELRUIT INGEDRUKT. Een der spiegelruiten van het groote Kofa-magazijn in de Langestraat is gis teravond om ongeveer 11 uur gesneuveld, waarschijnlijk doordat stoeiende jongens deze ruit ingedrukt hebben. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. DE 8 OCTOBER FEESTVIERING. De buurtvereeniging Stationsweg-Zuid zal op 8 October eveneens de straten ver sieren. WONDERLIJKE BLIKSEMINSLAG Huis inwendig verwoest. Gat in het dak van 2 x 5 M. Alle pannen her en der verspreid, doch nie mand gewond. Het bouwersgezin van den heer K. Hooiveld, 'bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen, wonende aan den Veenhuizer- middenweg te Heerhugowaard-Noord, is op wonderlijae wijze voor lichamelijk letsel door den bliksem gespaard gebleven. Om 5 uur hedennacht sloeg de bliksem in de woning en richtte een zoodanige ravage aan als wij nog nimmer zagen, zoo dat 't werkelijk allerverwonderlijkst is, dat geen der gezinsleden lichamelijk letsel bekwam. De bliksem sloeg in het dak van de voor 7 jaar gebouwde bouwers woning, veroorzaakte daarin een gat van 2 bij 5 M., versplinterde het dakhout en een zware spant, verspreidde nagenoeg alle pannen, tot op 50 M. ii- het land, vernielde een groot aantal ruiten en sloeg in de ver schillende benedenvertrekken tal van voorwerpen aan splinters. De heer Hooiveld sliep met zijn echtge- noote in een ledikant in een benedenver trek, waarvan 'n schot en 'n raam werden ingedrukt. De dekens werden hen van het bed gerukt en zij ervoeren, dat ze te midden van de glasscherven lagen, zonder een enkele verwonding. Hun eerste daad was naar boven te snellen, waar in één ledikant drie meisjes van 7, 6 er. 4 jaar ter ruste waren gelegd, terwijl daarnaast in een apart ledikantje een jongetje van 6 jaar sliep. Ondanks den hevigen slag was de slaap van de twee jongsten zoo vast, dat deze kinderen door de ouders nog sla pende naar beneden werden gedragen. De twee oudsten konden loopende hun ouders volgen. Dat de kinderen geen letsel hadden bekomen is meer dan verwonder lijk, aangezien het houten ledikant, waarin de 3 meisjes sliepen, door den bliksem uit elkander was geslagen, een kussen reeds in brand stond en het dakhout en een zware dakspant boven hun hoofd was versplin terd, welke splinters over den geheelen zol der verspreid lagen. De woning is van bin nen geheel met hout afgewerkt, alles was ontwricht en overal lagen splinters glas en dakpanscherven, terwijl in de keuken een groot stuk hout door den zolder was ge slagen en verbogen van beneden weer door het hout naar boven was gedrongen. Na het redden van de kinderen, had de heer Hooi veld oogenblikkelijk het begin van brand gebluscht. Hoe wonderlijk de bliksem had huisge houden blijkt wel uit het feit, dat de regu- lateurklok, zonder beschadigd te zijn, van den wand op den vloer terecht was gekomen, evenals een groot mannenportret, terwijl van een theeservies slechts twee kopjes waren gebroken. Een paar heiligenbeeldjes waren onbescha digd aan den muur blijven hangen, terwijl overigens alles was gebroken. Van een ko zijndorpel in een keukenraam werd niets meer teruggevonden, terwijl in de keuken emaille emmers, als blikjes uit elkander wa ren geslagen. Openslaande deuren van de bovenverdie ping waren uit de kozijnen gerukt en ver splinterd, terwijl van de voorerker der wo ning alle ruiten heel waren gebleven en er in de muren van de woning, hoeveel deze slechts van een halfsteen met een klamp waren opgetrokken, geen enkele scheur was ontstaan. Ook van de nabije schuur waren verschil lende ruiten verbrijzeld en in één er van had de bliksem een zuiver rond gat ge slagen, zonder dat de ruit verdere barsten vertoonde. In den schoorsteen van de woning werd op den zolder slechts een gat geslagen. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met den heer en mevr. Hooiberg, die ons verzekerden, dat slechts één geweldige klap deze ravage had veroorzaakt. De man had slechts een schaafwonde aan zijn neus, doch deze was veroorzaakt bij het naar boven snellen om zijn kinderen te redden. Beiden waren hoogst gelukkig, dat hun kinderen ongedeerd waren gebleven. Alles had zich zoo snel afgespeeld, dat er noch bij hen, noch bij de kinderen sprake was van schrikgevolgen. De twee oudste kinderen waren van morgen, nadat het gezin bij buren een onderkomen hadden gevonden, weer naar school getrokken. Verzekering dekt de schade. DE BURGEMEESTER VAN OUDE-NIEDORP WORDT BURGEMEESTER VAN EDAM. Bij K. B. van 29 September 1938 is met ingang van 15 October a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Edam de heer C. G. M. van Baar, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Oude-Niedorp. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen op den Hel- derscheweg een zwarte poes met jong van 5 weken en op den Nieuwlandersingel een wit zwartbonte poes pl.m. 6 maanden. Voorts zijn ter beschikking een roodbont poesje, pl.m. 8 weken en een cypersche poes pl.m. 1 jaar oud (witte voeten). Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen 6.30—7.30 uur bij den inspecteur van Dierenbescherming, den heer C. Verwer, Baanstraat Alkmaar BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: ROELOF JE DE GROOTE, geboren te Em- men, 25 December 1918, komende van Emmen. Aanvankelijk krachtige tot matige weste lijke tot zuidelijke later weer toenemende ruimende wind; zwaar bewolkt tot betrok ken; nu en dan regen; zachter overdag. Sinds Zaterdag is in de drukverdeeling een algeheele verandering ingetreden. Het hooge drukgebied in het oosten week ver der naar Rusland terug. Over den Atlanti- schen oceaan ontwikkelden zich nieuwe depressies, welke het weer over noordwest- Europa een onveilig karakter bezorgden. Een depressiekern bevindt zich thans over Schotland. Deze beweegt zich in noorde lijke richting. Een tweede diepe kern na dert ten westen van Ierland de Britsche eilanden. Onder invloed van deze beide lage-drukgebieden heerscht over Groot- Brittannië en Ierland regenachtig weer. Gisteravond en hedennacht is over het wes ten van het vasteland een polaire lucht stroom binnengedrongen, welke vrij sterke afkoeling bracht. Slechts over Zweden zijn sinds gisteren de temperaturen een weinig gestegen. Voor morgen mag bij meestal krach- tigen westelijken tot zuidelijken wind weer toenemende bewolking, met nu en dan regen, worden verwacht. Over dag zal de tempeatuur weer wat hooger zijn dan heden. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN SEPTEMBER 1938. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in September de ochtendnevel 1graad boven normaal, in de drie decaden respec tievelijk 1 graad beneden, 1 graad boven en 5 graden boven normaal. In de derde decade was over het geheele land de temperatuur op alle dagen boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 18en en den 28sten, resp. 3 y3 graad beneden en 6 graden boven normaal. De gemiddelde dageiijksche maximum tem pel atuur was 1 graad en het gemiddelde dageiijksche minimum 2 graden boven nor maal. Van den 19den af was de temperatuur zeer gelijkmatig hoog, het maximum was op twee boven 19 graad, op de overige boven 20 graden, maar op alle twaalf da gen beneden 25 graden. De regenval was in Groningen, Friesland en het noorden van Noordholland ongeveer 20 pCt. benjden normaal, overigens in Noordholland ongeveer normaal en in het overblijvende deel van het land 30 tot 50 pCt. beneden normaal. Te de Bilt werden 149 uren zonneschijn waargenomen, tegen 151 uren normaaL ZIEKENHULP. Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde ver eeniging zal zich in de a.s. weken weer tot onze burgerij wenden om een bijdrage, opdat daardoor aan vele ziekenvan alle gezindten hulp en verlichting kan worden gebracht. Ieder weet dat „ziek zijn" zwaar is, doch voor hen, die geen middelen heb ben om zich wat tot hun herstel noodig is, aan te schaffen, wordt het leed ondragelijk. „Ziekenhulp" zou niets liever doen dan in alle gevallen, waar op deskundig advies hulp noodzakelijk wordt geacht, die hulpj in den vorm van versterkende middelen verstrekken, om daardoor licht te brengen in menig gezin. Wij weten dat de burgerij in de vele ja ren, waarin „Ziekenhulp" gewerkt heeft, sympathiek daartegenover staat, waardoor wij ons moedig, met aandrang tot haar durven wenden, om ook het a.s. vereeni- gingsjaar daartoe mede door hare bijdra gen, weer tot werken in staat te worden gesteld. De gelegenheid iets bij te dragen wordt in de eerstvolgende weken geboden door te teekenen op lijsten, gepresenteerd door verschillende jongedames, die zich spon taan daarvoor beschikbaar hebben gesteld. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den gemeenteraad op ter bij woning eener vergadering op Donderdag 6 October 1938 nam. één uur, teneinde te be raadslagen en te besluiten omtrent de hier onder vermelde punten: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs (bijlage nr. 153). 3. Idem van een onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs (bij lage nr. 166). 4 Voorstel tot verkoop van grond aan de Leliestraat, hoek Rozenstraat (bijlage nr. 154). 5. Idem tot verkoop van grond aan de Rembandtstraat en aan de Ferdinand Bol straat (bijlage nr. 157). 6. Idem tot verkoop van grond aan de Rozenstraat (bijlage nr. 160). 7. Idem tot vaststelling van de gemeen telijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1936 aan de bijzondere lagere scholen alhier (bijlage nr. 155). 8. Idem tot wijziging van de Verorde ning, houdende bepalingen omtrent de orde en tucht op de openbare lagere scholen te Alkmaar (bijlage nr. 156). 9. Idem met betrekking tot de oprichting van een cursus voor bakkersvakonderwijs, te voegen bij de avondvakcursussen van de Ambachtsschool (bijlage nr. 158). 10. Idem tot het voeren van een rechts geding tot vordering van schadevergoeding wegens beschadiging van een der gebeeld houwde leeuwen van het stadhuis door aan rijding met een vrachtauto (bijl. nr. 167). 11 Idem tot opheffing van een betrek king van onderwijzer aan de school voor centraal 7e en 8e leerjaar (bijlage nr. 159). 12. Idem tot inbreng van een perceel wei land in den polder Overdie en Achtermeer in het Grondbedrijf (bijlage nr. 161). 13. Idem inzake ophooging van een terrein ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein (bijlage nr. 162). 14. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1938 (bijlage nr. 164). 15. Idem tot het beschikbaarstellen van een crediet voor den luchtbeschermings dienst (bijlage nr. 165). 16. Idem tot deelneming aan een centrale werkverschaffing voor jeugdige werkloözen (bijlage nr. 168). 17. Idem tot verhooging van het crediet voor de werken in den polder Overdie en Achtermeer (bijlage nr. 163). ONZE POSTVLUCHTEN. De Oehoe is gistermiddag om 17.50 uur te Schiphol geland. TWEE DUITSCHE VLIEGTUIGEN VERMIST. Sedert Zaterdag is geenerlei bericht ont vangen van de positie van twee vliegtuigen van de Deutsche Lufthansa, zoodat ge vreesd wordt dat beide machines zijn ver ongelukt. Het betreft in de eerste plaats het passa giersvliegtuig van de Deutsche Lufthansa D.-A.V.F.B. van den dienst Rotterdam FrankfurtMilaan, dat Zaterdagochtend te 10.40 uit Rotterdam is vertrokken en na de gebruikelijke tusschenlanding te Frankfurt vandaar te 12.20 uur is opgestegen voor het traject over de Alpen naar Milaan, waar het toestel te 14.50 had moeten aankomen. Men maakt zich ernstig ongerust en vreest dat de machine, een JU-52, boven de Alpen een ongeluk heeft gekregen. Zaterdag middag hoopte men nog dat het in het kan ton Graubunden een noodlanding zou heb ben gemaakt, doch in dat géval zou men Zondagmiddag toch reeds eenig bericht ont vangen moeten hebben. Aan boord bevonden zich een uit drie koppen bestaande bemanning, onder com mando van den gezagvoerder Handke, en zes passagiers, waaronder zich geen Neder landers bevonden. De onderzoekingen van Zwitsersche en Dutsche zjjde hebben geen resultaat opge leverd. Daarom moet aangenomen worden, dat het toestel verongelukt is en dat de pas sagiers en de bemanning pm het leven ge komen zijn. Het tweede vermiste vliegtuig boven den oceaan verongelukt? Het andere vermiste vliegtuig is de Dor- nier-vliegboot D.O.-18, welke den transat- lantischen postdienst tusschen Zuid-Amerika en West-Afrika onderhoudt. De vliegboot is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Natal in Brazilië naar Bathurst vertrokken, doch is niet tijdig op zijn bestemming aan gekomen, terwijl men ook geen nader be richt heeft ontvangen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dag, 's av. 8 uur, hoofdnummer tweede en laatste deel van Olympiade (sport). Toegang voor eiken leeftijd. Dinsdagmiddag, matinee; Woensdagmid dag geen matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje van gisternacht (amus.); hoofdrollen Willy Fritsch, Gustl Huber e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vier mannen en een gelofte (dram.); hoofdrol len Loretta Young, Richard Greene, George Sanders e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 4 October. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot 11L psychometrische seance door mevr. Akke- ringa. 8 uur, geref. kerk, opwekkings-bijeen- komst afd. Alkmaar Ned. Bijbelgenoot schap.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2