ONS INDISCH HOEKJE. Afstanden in Indië. SCHERMERHORN ZUIDSCHARWOUDE OUDKARSPEL TEXEL Glimlachje DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANTVAN MAANDAG 3 OCTOBER 1938. Qemeeutecadeti Vrijdag vergaderde de raad onder voor zitterschap van weth. Broersen. Ingekomen was een verzoek van het Witte Kruis om het gebruik van een school lokaal voor een te houden moedercursus. Het werd z. h. s. toegestaan. Voorstel tot verhuur van grond aan A. Kluft. B. en W. stelden voor goedkeuring te verleenen, bedoelden grond met struik gewas te beplanten en voor 10 jaar te ver huren voor 5 per jaar. Over dit punt ontspon zich een belang rijke discussie. Verschillende sprekers von den het bezwaarlijk den grond te beplan ten, aangezien een bestaande losplaats voor producten het noodzakelijk maakt dat auto's hier moeten passeeren. Na intrekking van het voorstel werd besloten op voorstel van den heer Barendregt den grond als proef voorloopig voor 1 jaar te verhuren aan den heer Kluft op voorwaarde van schoonhouden van het terrein. Voorrstel tot verhuur van diverse eigen dommen. Z. h. s. werd besloten de landerijen aan de huurders te verhuren tegen de door B. en W. gestelde pachtprijzen voor den tijd van 1 jaar. Voorstel besluit tot het aangaan van een rekening-courant ad 3000. Dit werd goedgevonden aan te gaan bij de Bank van de Ver. van Nederlandsche gemeenten. Voorstel tot conversie van geldleeningen en het sluiten van een leening, groot 66849,74. Besloten werd bij de Maatschappij voor gemeente-crediet de leening aan te gaan tegen een rente van 3y, pCt. Voorstel wijzi ging begrooting 1938 door extra aflossing der leening brandspuit. In verband met de conversie van leenin gen werd besloten deze leening af te lossen en de begrooting overeenkomstig te wijzi gen. Het voorstel tot wijziging van den rente voet voor den schoolbouw van 3 en 3% werd z. h. st. goedgevonden. Vastgesteld werden de gemeenterekening van het G. E. B. en van het armbestuur allen over 1937. De heer Brouwer vroeg wat de oorzaak is van de vertraging in den schoolbouw, waar op de voorzitter antwoordde, dat het goed keuringsbesluit 2 maanden is verdaagd. De heer de Groot zeide, dat de werkver- schaffing weer kan aanvangen en vroeg B. en W. inlichtingen over de werkobjecten, ook met de verbreeding van het dijkje. De voorzitter antwoordde, dat voor de verbreeding de gegevens nog niet van den opzichter zijn ontvangen. Als werkobject zou hij eerstens 't baggeren aan den Myzer- dijk willen voortzetten. De heer Mantel achtte ook noodzakelijk het uitbaggeren voor de opscheping aan den Schermerdijk. De voorzitter zou zich in dezen tot het waterschap wenden om tevens 30 als Vergoeding van de loonen te betalen. Ook vroeg de heer de Groot, hoeveel personen thans in aanmerking zouden komen voor de werkverschaffing. De voorzitter antwoordde van momenteel Vier. De heer Oostwouder zou gaarne voor commissievergaderingen koffie zien ver strekt. Besloten werd een bedrag hiervoor op de begrooting te plaatsen. Ook vroeg de heer Oostwouder op het terrein bij de woning van Kluft een steiger te laten maken. De voorzitter achtte het noodig, dit eerst eens te bezien of dit werkelijk noodig is. De heer Mantel vroeg of in verband met luchtbeschermingsoefeningen de lichten niet moeten worden gedoofd, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze dienst hier nog niet is ingesteld. Hierna sluiting. Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente ten raadhuize; alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat de verordening op de heffing van keurloonen was goedgekeurd. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat geen bezwaar bestond tegen de ver hooging van het salaris van den dood graver met 50 per jaar. B. en W. stelden voor, naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten, het be drag van 450 voor de toelage van een kweekeling met akte van de begrooting dienstjaar 1938 af te voeren. Zij stelden voor, daarvoor in de plaats een bedrag van 150 als bijdrage aan de oudercommissie ter tegemoetkoming in de aan den kwee keling te betalen vergoeding. Ged. Staten achtten de jaarwedde van den kweekeling met akte voor de o. 1. school geen strikt noodzakelijke uitgave, daar het onderwijs kan worden verdeeld over de twee onder wijskrachten. Het volgende voorstel van B. en W. was, om een suppl. begrooting vast te stellen voor het dienstjaar 1938. Daarin wordt o. m. een post van 3170 geraamd voor steun aan kleine tuinders. Thans zijn 45 personen in dezen steun opgenomen. Voorts vallen onder deze suppl. begrooting de 150 als bovengenoemde bijdrage aan de oudercommissie en 550 voor tubercu- lose-bestrijding. De raad ging hiermee accoord. Voorgesteld werd voorts, voor de kap perszaken een Maandagmiddagsluiting in het leven te roepen, uitgezonderd op de Maandagen voorafgaande aan Paschen, Hemelvaartsdag, Pinksteren, aan 15 Aug. en 1 Nov. en de Maandagen, vallende in de weken van Kerstmis en Nieuwjaar en nationale feestdagen. Het voorstel werd goedgevonden. Hierna volgde de voorloopige vaststel ling der gemeenterekening 1937 in ontvangsten op 86.018,93, uitgaven 86.194,85, nadeelig saldo 175,92. De rekening van Maatschappelijk Hulp betoon sloot in ontvangsten op 8360,91, uitgaven 8446.48, saldo 85.57. De exploitatierekening van het gemeen schappelijk gasbedrijf gaf een winstsaldo aan van 530.92, het gemeenschappelijk electriciteitsbedrijf een winst van 10.016,66, waarvan 10.000 aan de ge meenten is uitgekeerd. De commissie tot het nazien van deze rekeningen bracht het verslag hiervan uit, waarbij de heer Bakker opmerkte, dat het bevreemding wekt, dat het rapport van den accountant anders is dan dat van den directeur; volgens den accountant is er een verlies, terwijl de directeur een winst boekt. De voorzitter zeide, dat dit den directeur was medegedeeld. De heer D. de Geus maakte in dit verband een opmerking over de cokes rekening, ook werd gesproken over den post dubieuse debiteuren. De heer du Burck deelde mede, dat deze aangelegenheden in de gascommissie reeds waren besproken. Wat betreft de cokes-rekening deelde spr. mede, dat de directeur hiervoor een prijs heeft aange nomen, die geldende was in het begin van 1938. De post dubieuse debiteuren wilde spreker oorspronkelijk volgens den accountant op de verlies- en winst rekening boeken, doch na de inlichtingen van den directeur is dit niet gedaan. Het betrof hier menschen, die goede afne mers waren en in moeilijkheden waren geraakt en om deze menschen ter wille te zijn, heeft men dit zóó gedaan. Deze post komt niet meer terug. De post wordt over 5 jaar verdeeld en wordt op deze manier ingeloopen. Wat betreft de gemeenterekening voeg de de voorzitter hier nog aan toe, dat deze in den kapitaaldienst sloot met ont vangsten 73841,07, uitgaven 74365,50, een nadeelig saldo van 524,43. De toe stand der gemeente gaat er niet op voor uit, er is geen reden tot optimisme, de curateele over de gemeente duurt nog voort. Bij de rondvraag vroeg de heer P. d e Geus wanneer wordt begonnen met de bestrijding van de kroosplaag. De voorzitter hoopte dat er géén werkloozen meer komen, doch wanneer de werkloosheid toeneemt, zal hiermede rekening worden gehouden. Spr. kon ech ter geen toezegging doen, want de uitvoe ring van het bestrijden der kroosplaag ligt bij het Geestmerambacht. Voor het egaliseeren van twee akkers van de ge meente, onder Heerhugowaard, waren al geen werkloozen genoeg, er moesten 15 werkloozen aan dit werk, zoodat de ge meente een naburige gemeente hierover in den arm nam, die ook al geen werkloozen had. Zoo kan met de kroosbestrijding voorloopig nog niet worden begonnen. In verband met het egaliseeren van ge noemd land vroeg de heer D. vanKleef of de huurder hiervan nog een tijd gesteld heeft wanneer dit klaar moet zijn. De voorzitter zeide, dat met de huurder hierover overeenstemming was verkregen. De heer D. de Geus maakte aanmer kingen over de straatverlichting, deze brandt onvoldoende, de lampen zijn vuil en kapot. De voorzitter onderschreef deze opmerking. Het behartigen van de straat verlichting ligt bij de provincie, de lijn- werker zal op deze klacht attent worden gemaakt. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdagavond. Alle leden waren aanwezig toen de voorzitter, burgemeester Wijnveldt, de vergadering opende met een hartelijk welkom tot de leden. Hij bracht de burgerij dank voor de wijze, waarop het herden kingsfeest van het regeeringsjubileum van de koningin was gevierd. Voorts sprak hij zijn verheuging uit over de ontspanning in den internationalen toestand. Den heer Borst werd toegestaan, aan het einde van de vergadering eenige vragen te stellen in verband met den toestand. O.m. werd medegedeeld, dat de minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat het uurloon in de werkverschaffing proef- polder Geestmerambacht met 1 cent werd verhoogd tot 26 cent per uur. Later is be richt ontvangen, dat ook voor de gemeente lijke werkverschaffing het uurloon met 1 cent kan worden verhoogd. De minister van soc. zaken kon niet goed keuren, dat voor de groep A-tuinders, die 66 jaar en ouder zijn, van de ter zake vastge stelde bepaling wordt afgewezen t.a.v. steun- verleening of werkverschaffing. Ged. Staten hebben zich bereid verklaard een bijdrage te verleenen in de verbetering van den dam in het Waartje van 50 der bijkomende kosten, tot een maximum van 375; hiervoor werd dank betuigd. De verzoeken om subsidie van het Wit- Gele Kruis en van het Witte Kruis zullen bjj de begrooting 1939 worden behandeld. Ontvangen was het verslag van de teeken- school te Zuidscharwoude. Uit deze gemeen te hebben 5 leerlingen den cursüs gevolgd. De kosten hiervoor zijn 45.55. Op het verzoek van de ijsclub Volharding om de beschikking over het gymnastiek lokaal der o.l. school gedurende twee avon den per week, werd gunstig beschikt. Subsidie voor de kleuterschool voor één jaar. Van het bestuur der kleuterschool was een verzoek om subsidie ontvangen. De toestand der financiën is niet rooskleurig. Men wil echter gaarne de regeling handhaven, waar bij voor kinderen van werkloozen en daar mee gelijkgestelden een lager schoolgeld be hoeft te worden betaald. B. en W. deelden mede, afwijzend tegen over dit verzoek te staan. Verleden jaar, zei de voorzitter, is het verzoek reeds afgewe zen, vanwege de consequenties. Men zou dan ook aan de r.k. bewaarschool subsidie moe ten geven. Bovendien is de begrooting met een flinke belastingverhooging sluitend ge maakt. Het motief: de slechte tijdsomstan digheden, is niet goedgekozen. Bjj de op- Wij, hier in Nederland hebben geen begrip van de afstanden in Indië. Een auto- of treinreis van Leeuwar den of Groningen naar Maastricht of Vlissin- gen vinden wij min of meer een beproeving. En toch is die afstand zeer klein vergeleken met de lengte der wegen op Java, Suma- tra, Borneo, ja zelfs met die op de kleinere eilanden, als b.v. Flo- res en Celebes. Dezer dagen las ik het bericht, dat bin nenkort op Sumatra, de weg gereed komt, die door de geheele lengte van dat eiland loopt. Hij is 2670 K.M. lang. Om een begrip van dien afs.tand te verkrijgen dienen wij de kaart van Europa te raadplegen. En dan zien wij, dat hij over eenkomt met dien van Amsterdam tot ver voorbij Napels! De laatste jaren wor den er in de Buiten gewesten meer wegen aangelegd. Zoo is men op Borneo bezig de hoofdplaats Bandjer- masin te verbinden met Balikpapan en Samarinda. Die weg wordt plusminus 600 K.M. lang. Een deel er van bestaat reeds sedert eenige jaren. De kosten van het andere deel bedragen 12.000.000. Gedeeltelijk wordt dit be drag betaald door het landschap Koetei, dat groote inkomsten uit de petroleum- concessies trekt. Veroorzaken op Sumatra bergen, rivie ren, moerassen groote moeilijkheden bij den aanleg, op Z.O. Borneo heeft men veel hinder van slappen, lagen grond, re gens en overstroomingen. In lage streken komt het voor, dat de weg bij regens zóó slap wordt, dat hij voor het verkeer irfoet worden gesloten. Net zoo lang tot hij door de zon is opgedroogd. Door overstroo mingen slaan er ook wel eens gaten in. En dan is Leiden in last, wan 1 niet steeds is er aarde of zand bij de hand om het gat te dichten. Ik heb het eens mee gemaakt, dat een handig bestuursambtenaar zich uit den nöod wist te redden door den aan leg van een dam, gemaakt van bamboebe schoeiingen, gevuld metmoerasplan- ten. Bij een flinke bui heeft de reiziger in een auto het gevoel zich in een onderzeeër te bevinden, die de hooge golven der zee klieft. Voortdurend verkeert hij dan in de vrees, dat de ontsteking het zal afleggen. En dan staat hij midden in het water. Wat dan? Nergens is er hulp te vinden. Op geen tientallen kilometers! Gelegenheden om te overnachten zijn er niet. Ja, veld- hutjes zijn hier en daar wel, maar ze bie den zelfs niet het minimum van comfort. Een muskietennet heeft hij niet. En de muskieten van die streken zijn berucht, er zijn er veel, ze zijn groot en venijnig, ste ken zelfs overdag en dan dwars door de kleeren heen! Toch biedt een autotocht door het vlakke land met zijn rubber- en rijstvelden bij behoorlijk weer zijn eigen aardige bekoringen. Hoe geheel anders is het op Java. Daar heel vaak breede, goed verharde, geas- phalteerde wegen, beplant met heerlijk schaduw gevende tamarindeboomen met tal van vriendelijke dorpjes. Alles ademt daar rust en vrede. De foto, waarmee ik dit artikel illustreer, is er een uit de oude doos, d. w. z. ze is pl.m. 25 jaar oud. Toen waren de wegen nog niet geasphalteerd. Het dek bestond uit ingewalst steenslag of grint. Het inwalsen geschiedde vaak met een ijzeren zware rol, getrokken door een twintigtal mannen. In haar goede dagen had ze gediend om in een suikerfabriek rietstengels te pletten. U ziet er een lig gen, rechts op de foto bij een waroeng- huisje (eetgelegenheid voor den Javaan). H. F. TILLEMA. richting was het nog slechter, zeide de voor zitter. Daarop heeft spr. toen wel zeer na drukkelijk gewezen. Mevr. Paarlberg zeide gaarne te willen, dat er iets voor de school werd gedaan. Men houdt er 30 kinderen mee van de straat. De heer Borst keurde het af, dat steeds de liefdadigheid voor dergelijke instellingen moet optreden. Hij achtte het beter, dat het door de gemeente werd betaald. Spr. zag de toekomst donker in voor de arbeiders en tuinders. Weth. Bakker stelde voor, dit verzoek bij de begrooting te behandelen. De heer Kostelijk was het met den voor zitter eens. Het ware beter geweest, er de gemeente direct in te kennen. Spr. vond Fröbelscholen voor het platteland overbodig. De heer de Boer wilde ook op de begroo ting wachten. In zijn beantwoording der sprekers stelde de voorzitter de moeilijkheden in het licht, waarmede andere vereenigingen hadden te kampen. Het verzoek was den voorzitter niet sympathiek. De heer Borst stelde voor 25 per jaar te geven, welk voorstel door mevr. Paarlberg gesteund werd. Nadat de heer de Boer be zwaar had gemaakt tegen het jaarlyksche van deze bijdrage en nog eenige andere heeren het woord hadden gevoerd, besloot men met 4 tegen 3 stemmen, voor 1939 een subsidie van 25 te geven. Tegen stemden de heeren Bommer, Rijper en Kostelijk. De raad besloot gunstig te beschikken op het verzoek van de tuinbouwvereen. De Een dracht om een schoollokaal voor den tuin- bouwcursus 1938/ 1939. Daarna bood de burgemeester de ge- meentebegrooting 1939 aan. In tegenstelling met het vorige jaar, toen de begrooting zon der belastingverhooging kloppend kon wor den gemaakt, zal in 1939 belastingverhoo ging moeten volgen. Verhooging van opcen ten van personeel en gemeentefondsbelasting zal moeten worden toegepast. De belastin gen zijn in deze gemeente niet hoog, maar de tijden blijven ongunstig; opleving in den export heeft niet plaats, aan vele nooden moet de gemeente tegemoetkomen, met als gevolg grootere uitgaven voor Maatsch. Hulpbetoon. Voor 1939 verzoekt dit college een subsidie van 12.500, dus 500 hooger dan voor dit jaar. De begrooting voor het Maatsch. Hulpbe toon, welke hierna werd aangeboden met een totaalcijfer van 13.092.50, zal tegelijk met de gemeentebegrooting worden behan deld. Op voorstel van B. en W. en op verzoek van alle kappers in deze gemeente, besloot de raad een Maandqgmiddagsluiting voor de kapperszaken af te kondigen. Deze slui ting zal niet geschieden op de Maandagen vóór Paschen, Hemelvaartsdag," Pinksteren en den Maandag op 14 Augustus en 31 Octo- ber en "in de weken van Kerstmis, Nieuw jaar en nationale feestdagen. Geen gratis schoollokalen meer. Overwegende, dat telkenjare van vereeni gingen verzoeken wordtn. ontvangen'om gra tis beschikbaarstelling van verlichte en ver warmde schoollokalen, stelden B. en W., in verand met den slechter wordenden fin'an- cieelen toestand der gemeente voor, aan der gelijke verzoeken niet meer te voldoen, doch een vergoeding te vragen van 1.25 per avond en per lokaal voor het tijdvak van 1 October tot 30 April en 0.75 per avond en per lokaal voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 30 September. De heer'de Boer zag bezwaren voor de tuinbouwvereeniging, die een lokaal noodig heeft voor den tuinbouwcursus, welke ook van veel belang is. Men kan de kosten moei lijk op de cursisten verhalen. De vereen, kan het slecht betalen. Spr. vond het ook een be lang voor de gemeente, dat de tuinders goed ontwikkeld worden. De heer Rijper vond het bezoek van den tuinbouwcursus wel nuttig, maar niet nood zakelijk. De jonge middenstanders moeten wel naar een cursus en die krijgen ook geen subsidie. De heer Kostelijk wilde alle schapen over één kam scheren. Niet de eene vereen, sub sidieeren en de ander den nek omdraaien. De heer Borst achtte het redelijk, dat een vergoeding .van de kosten van verlichting en verwarming werd gevraagd. De voorzitter wees op de vergoedingen, welke in andere gemeenten voor de school lokalen moeten worden betaald. De andere gemeenten, waaruit leerlingen dezen cursus bezoeken, moesten eigenlijk ook in de kosten bijdragen. Met de stemmen van de heeren de Boer en Kostelijk tegen werd het voorstel van B. en W. na nog eenige gedachtenwisseling aangenomen. Op verzoek van het Maatschappelijk Hulp betoon besloot de raad het M.H. een extra subsidie te verleenen van 2000 voor 1938. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de subsidie hierdoor tot f 12000 is op- geloopen. En dat in een gemeente van 1800 zielen, waarvan tweederde nog inkomsten heeft. De gemeenterekening 1936 werd in over eenstemming gebracht met eenige door Ged. Staten gestelde eischen. Men besloot, ondanks het geringe aantal leerlingen (acht), dit jaar weer een cursus vervolgonderwijs te doen geven, daar deze acht leerlingen allen den eersten cursus heb ben gevolgd. De rekening der gemeente over 1937 sloot voor den gewonen dienst met een batig saldo van 6863.09, voor den kapitaaldienst met een nadeelig saldo van 4526,69. Na advies van den heer de Boer werd deze rekening aldus voorlooping vastgesteld. De rekeningen der gemeenschappelijke lichtbedrijven werden goedgekeurd, het gas bedrijf had een winst gemaakt van 530,98, het electriciteitsbedrijf een van 10.016,66, waarvan inmiddels reeds 10.000 aan de ge meenten is uitgekeerd. De rekening van het burg. armbestuur werd vastgesteld met een totaal aan ont vangsten en uitgaven van 11360,40, met een nadeelig saldo van 454,09. Een interpellatie. "Aan het éinde der vergadering stelde de heer Borst eenige vragen aan den burge meester* Hij vroeg in verband met de in som mige plaatsen getroffen maatregelen voor de luchtbescherming, of de Vereen, v. lucht bescherming, waarvan de gemeente lid is, qog iets.doqt. Zijn B. en W. er mee bekend, dat er in de gemeente gehamsterd werd? Zijn B. en W. bereid, als dit kwade gevolgen mocht heb ben, maatregelen te nemen, waardoor dit wordt voorkomen?" De voorzitter zeide, dat hij geen verduis teringsproeven-heef t genomen om de bevol king niet méér te verontrusten. Ten aanzien van liet hamsteren zeide .spr, niet te zullen aarzelen, dat, wanneer dit mocht leiden tot prijsopdrijving of voorraadvorming, een en ander in beslag té némen ómtë distri- bueeren onder de arme menschen. Na rohdvraag volgde sluiting. Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente des middags te 3 uur voltallig ten raadhuize. Aan de Texelsche zwemvereeniging werd geen subsidie gegeven, doch besloten werd deze aanvraag nog wat aan te houden. De heeren v d. Ban en Mulder ontvingen res titutie van het halve bedrag 100) dat zij aan de gemeerde moeten vergoeden voor hunne kinderen, die het lyceum te Den Helder bezoeken, en waarvoor de gemeen te 200 per jaar moet betalen. De gemeenterekening over 1937, die door een commissie was onderzocht, werd goed gekeurd zooa^ ze was aangeboden, en al dus voorloopig vastgesteld. Nadat de vergadering eenigen tijd in co mité was gegaan, benoemde de raad tot onderwijzer aan de Ulo-school te Den Burg, de heer J. Smink te Meppel, die als no. 1 op de voordracht stond. No. 2 was de heer J. Muller te Alkmaar. Op haar ver zoek werd mej. Grolle, onderwijzeres te De Cocksdorp, overgeplaatst naar Z.-Eierland. Besloten werd tot conversie van een geldleening, groot ruim 39000, waardoor in totaal een winst van 570 zou worden verkregen. Tot verbetering van den Driesprongweg was reeds langen tijd besloten, aan den Provincialen waterstaat was echter toe stemming gevraagd om nog een verbete ring te verkrijgen, deze toestemming was verkregen, waardoor een bedrag van 1300 méér zal moeten worden betaald. B. en W. verzochten uit het te verwachten bedrag van de uitkeering van het wegenfonds, voor dit bedrag crediet te verleenen. Te vens werd voor verbetering van den ver bindingsweg Waalderweg-Eeierelandsche weg een bedrag van 1200 uit dezelfde bron gevraagd. De raad ging met deze ver zoeken accoord. Te de Koog werd aan de Brink een per ceel bouwgrond van pl.m. 326 M2 verkocht voor 2.50 per vierk. meter aan den heer L. de Visser. Ten slotte werd aan het dagelijksch be stuur een crediet toegestaan van 1000 voor luchtbescherming. Hiervoor worden gasmaskers gekocht, een zuurstofapparaat is reeds aangeschaft en eenige modellen voor schuil-loopgraven vervaardigd. Na den tooneelmoord: „U heeft paling in Uw kousen, mevrouw!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9