^Buitenland De regeering van Tsjechoslowakije afgetreden en opnieuw gevormd. Daladier antwoord Chamberlain, De bezetting van Sudetenland. De overige minderheden. Frankrijk zal ambassadeur te Rome benoemen. De debatten in het Lagerhuis. De politiek van Chamberlain vindt geen onverdeelde bewondering. In het Hoogerhuis. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 5 OCTOBER 1938. De regeering Sirovy is gisteravond afgetreden. Er is een nieuwe regeering gevormd, eveneens onder leiding van generaal Sirovy en als volgt samengesteld: Minister-president en minister van landsverdediging, generaal Sirovy, mi nister van buitenlandsche zaken Chval- kovsky, minister van binnenlandsche zaken, Czerny, financiën Kalfus, so ciale zaken Zenkl, minister zonder portefeuille Bukhovsky, de president der Sokols en drie Slowaken Karvas, Caidad en Sajnor. Generaal Sirovy Het nieuwe kabinet is gematigd. Het heeft geen sterke politieke kleur. De aan wezigheid van drie Slowaken is een concessie aan de Slowaken, die echter waarschijnlijk niet de autonomisten bevre digen zal. Minister-president Daladier heeft zijn Britschen collega Chamberlain in antwoord op diens schrijven de volgende boodschap doen toekomen: „Ik dank u voor uw boodschap, die het Fransche volk diep getroffen heeft. De gevoelens, waaraan gij uiting geeft, ko men overeen met die van het Fransche volk. Frankrijk heeft gedurende deze crisis gevoeld, dat de banden van harte lijke vriendschap, die het aan de Brit- sche natie binden, zich versterkten. Evenals al mijn landgenooten heb ik uw grooten vredeswil en uw mooi en sterk begrip voor de levensbelangen van onze beide landen en de bijzondere verplich tingen van Frankrijk bewonderd. Onze samenwerking sluit geen enkele andere vriendschap uit. Ik ben er van over tuigd, dat zij het zekerste pand van den vrede zal blijven". Hitier te Karlsbad. Hitier is gistermiddag te .Karlsbad per auto aangekomen, onder groote geestdrift der bevolking. De Sudetenduitsche afge vaardigde Frank voerde het woord, waarna ook Hitier een toespraak hield. Vervolgens zong de menigte de volksliederen. Vervol gens vertrok Hitier over Zachimsthal en passeerde de voormalige Tsjecho-Slowaak sche grens bij de douanepost van Gottesgab. De autocolonne van Hitier reed na een korte'rust naar Annaberg. Hier nam Hitier plaats in zijn specialen trein. Henleinisten ageeren in gebieden naast de afgestane zones. Volgens een officiëel communiqué van het Tsjecho-Slowaaksche telegraafagent- schap blijft de Duitsche bevolking in de grensstreken kalm. Daarentegen ontplooien bendes „ordner" een illegale activiteit in zuidwest-Bohemen, in de gebieden, gren zende aan de streken, die door de Duitsche troepen zijn bezet. Te Kasperske Hory heb ben „ordner" eenige openbare gebouwen gesloopt. Een sterke afdeeling gendarmerie en douane-ambtenaren en politie der staatsbescherming werd belast met het herstellen van de orde in deze plaats. Ver dere incidenten hebben zich voorgedaan in Srni, waar de vrouw van een Duitschen burger, die eenige terreinen had verkocht aan de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten, beleedigd werd en met haar zes kinderen moest vluchten. Tsjechische officieren gevangen genomen. Uit Eger wordt gemeld, dat Tsjechische verbindingsofficieren, die zich per auto naar deze stad begaven om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers van het Duitsche leger bij aankomst bij het vliegveld door een vijftigtal gewapende burgers werd aangevallen en ontwapend. Niettegenstaande zij in het Tsjechisch en Duitsche gestelde legitimaties bij zich had den, werd hun alle bagage ontnomen en werden zij naar Eger gezonden. Eerst na het vertrek van Hitier werden de officieren naar het commissariaat van politie ge bracht, waar een deel van hun bagage terug werd gegeven. Vervolgens zorgden twee Duitsche generaals dat zij hun wapenen terug kregen. Geen passen voor Tsjechen. De Tsjechen, die gevlucht zijn uit het Sudetenduitsche gebied en op wie thans aandrang wordt uitgeoefend door de Tsje chische autoriteiten om terug te keeren, kunnen hieraan geen gevolg geven zonder specialen pas van de gestapo. Verklaard wordt, dat deze passen slechts in uitzonde ringsgevallen worden toegekend. Du bezetting en ontruiming. In een officiëel communiqué deelt het Tsjechische persagentschap Ceteka mede, dat de ontruiming door de Tsje chische troepen en de bezetting door Duitsche troepen van de derde zone (N. W.-Bohemen) zonder incidenten zijn geschied. Het oppercommando van de Duitsche weermacht maakt bekend: De troepen van den generaal der artillerie von Reichenau hebben in den loop van den vierden Oct. den gebiedsector 3 tot aan de lijn Eisen1 dorf, Haid, Leskau, Tepl, Petschau, Karls bad, Wiesenthal bezet. Manschappen van het legioen naar Tsjecho-Slowakije. Gisteren is te Londen de selectie begon nen van 100 man van het Britsche Legioen, die naar het Sudetenland zullen worden gezonden om er politiedienst te doen in de streken, waar een volksstemming zal wor den gehouden. Er zijn admiraals, generaals, zakenlieden en arbeiders bij, die allen op dezelfde wijze gekleed zullen gaan en een armband van blauw met goud zullen krij gen, politiehelmen met een punt zullen dragen en slechts gewapend zullen zijn met wandelstokken. Zij zullen gekleed z\jn in blauwe overjassen. Gehuwden zullen 75 schillings per week ontvangen, vrijgezellen drie pond. PooischTsjecho-Slowaaksche grenscommissie. De gemengde PooischTsjecho-Slowaak sche grensbepalingscommissie begint van daag met haar werkzaamheden, zij zal te Praag onder voorzitterschap van den Pool- schen gezant Papee bijeenkomen. Voor het binnenrukken der Poolsche troepen hebben de Tsejcho-SloWaaksche autoriteiten 650 Poolsche politieke gevangenen op vrije voe ten gesteld. Hongaarsche eischen. Het Hongaarsche telegraafagentschap deelt mede: In de nota, welke aan de Tsjecho- Slowaaksche regeering op 3 October is overhandigd door den Hongaarschen gezant te Praag, heeft de Hongaarsche regeering den wensch uitgesproken, dat de Tsjechi sch,Hongaarsche onderhandelingen ineen vriendschappelijke sfeer zouden worden gevoerd. Te dien einde heeft de Hongaar sche regeering de Tsjecho-Slowaaksche uit- genoodigd de volgende maatregelen te ne men: 1. Invrijheidstelling van alle Hongaar sche politieke gevangenen. 2. Onmiddellijk met verlof zenden van alle Hongaarsche soldaten, die in het Tsjecho-Slowaaksche leger dienen, opdat zij huiswaarts zullen kunnen keeren. 3. Organisatie van detachementen onder gemengde bevelvoering voor de handhaving van de orde in de Hongaarsche gebieden in Ts j echo-Slowakij e. 4. Bezetting van twee grenssteden door Hongaarsche troepen als „symbool" voor de aan Hongarije af te stane gebieden. Italië en de Hongaarsche minderheid. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani publiceert een uitvoerige be schouwing over Tsjecho-Slowakije en de Hongaarsche minderheid, waarin hij er op wijst, dat Praag zelf belang heeft bij een spoedige oplossing van het Magyaarsche probleem. Alles wat gebeurd is, is het fatale gevolg van een reeks fouten, mis vattingen en uitstellen, aan welke reeks dringend een einde moet komen, opdat Praag opnieuw de rust zal hebben, die noodig is voor de reorganisatie van den Boheemschen staat op nationale grondsla gen. Subkarpatische Russen stellen hun eischen. De gouverneur van sub-karpathisch Rusland is gister door minister-presi dent Syrovy ontvangen. Hij eischta onmiddellijke verwezenlijking van de grootst mogelijke territoriale autonomie voor subkarpathisch Rusland. Als dank aan Mussolini. Gister kort voor den aanvang van de bui tengewone zitting van het Fransche parle ment heeft minister-president Daladier den Italiaanschen zaakgelastigde bij zich ont boden. Hij stelde dezen er van in kennis, dat de ministerraad met algemeene stemmen besloten heeft, aan Mussolini de gevoe lens van groote dankbaarheid van de Fransche regeering en het Fransche volk te doen overbrengen voor het groote bemiddelings- en vredeswerk, dat hij te München heeft verricht .alsmede hem in kennis te stellen van den wil van Frankrijk, zonder verwijl de diplo matieke betrekkingen tusschen de beide landen te normaliseeren, en daartoe zon der meer over te gaan tot de benoeming van een ambassadeur bij de regeering van Z.M. den koning-keizer Victor Ema- nueL In politieke kringen acht men het waar schijnlijk, dat Francois Poncet, thans am bassadeur te Berlijn, te Rome zal worden benoemd. De ambassadeur te Warschau, Nöl, zou hem dan te Berlijn opvolgen en Puaux, de vroegere gezant te Weenen, zou naar Warschau gaan. 4 DE ZITTING VAN DEN SENAAT. In den Senaat heeft Chautemps de ver klaring van de regeering voorgelezen. Ook hier werd deze verklaring herhaaldelijk door toejuichingen onderbroken. Tenslotte deelde Chautemps mede, dat ook in den Senaat het ontwerp der financieele vol machten zou worden behandeld. Te vier uur in den middag werd de zitting ver daagd tot gisteravond. Vóór het debat over de buitenlandsche poltiek hervat werd, heeft de arbeiders- afgevaardigde Grenfell den eersten minis ter een vraag gesteld over het voortduren van de propaganda der Duitsche radio-zen ders, die de bedoeling heeft verdeeldheid tusschen Tsjechen en Slowaken te zaaien. Grenfell vroeg, of Chamberlain stappen zoud ondernemen met het oog op de waar borgen van het accoord van München. Chamberlain antwoordde, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn reeds bij de Duit sche regeering gewezen heeft op de wenschelijkheid van matiging in de Duit sche pers en radio en zeide het beter te achten het rapport van den ambassadeur af te wachten. Attlee sprak over den duur van deze bijzondere zitting en zeide dat tot de dringende zaken, welke behandeld behoo- ren te worden, de voorgestelde waarborgen voor Tsjechoslowakije, de leening aan dat zelfde land en de door de crisis veroor zaakte uitgaven behooren. Chamberlain antwoordde, 4at hij deze kwestie zou beschouwen en daarover nog een verklaring zou afleggen, hoewel hij nnjjft noodzakelijk 't standpunt van Attlee zou aanvaarden. Voortzetting van het debat. Bij de voortzetting van het debat oefende Morrison critiek op Chamberlain, die, zoo als hij zeide, als smeekeling met Hitier had gesproken. Hij zeide: „In plaats van de vrij nerveuze woordvoerder van een Enge land in een toestand van zwakheid had hij de redelijke maar krachtige vertegenwoor diger van Engeland, Frankrijk, Tsjechoslo wakije, Rusland en misschien nog andere Europeesche mogendheden kunnen zijn" Hitier en Mussolini zijn wellicht even be vreesd geweest als Chamberlain. Nu heeft men alleen het woord der beide dictatoren, maar Hitier heeft bij vorige gelegenheden zijn woord vrijwel steeds gebroken. Het fascisme, aldus Morrison, acht het dwaas woord te houden, wanneer men een goede kans heeft zijn woord met voordeel te bre ken. De mogelijkheid heeft bestaan, dat, wan neer Engeland een krachtige politiek ge voerd had, Polen en de landen in het Zuid- Oosten Engeland zouden hebben gesteund in een poltiek van collectieve veiligheid. Mussolini zelf zal meer dan ooit vrees voor Hitier gevoelen. De toekomstige mogelijk1 heden voor west-Europa zijn deze: of Enge land en Frankrijk moeten zich onderwer pen aan den wil van Hitier en Mussolini, of zij moeten een oorlog onder het oog zien met de groote kans, dat het komt tot een regelrechte botsing tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Duitschland en Ialië anderzijds. De minister van verkeer, Burgin, zeide, dat Morrison niet de feiten beschouwde, maar een aanval deed op de buitenland sche poliiek der regeering. De „man in the street" zegt, dat wij ons geplaatst zagen tegenover den grootsten oorlog, dien de wereld ooit gekend heeft, en hij heeft de scherpzinnige verdenking, dat de tijdens het weekeinde ingetreden verandering het gevolg is van de daden van één man. (Applaus). Het afwenden van onmiddellijk gevaar en het tot stand brengen van een verstan dige bespreking was het eerste van de vele wonderen, den minister-president heeft ge wrocht. Maxton van de onafhankelijke arbeiders partij bracht warme hulde aan Chamber- lein voor zijn pogingen, den vrede te bewa ren. De conservatief Amery drong aan op na tionale herbewapening en reorganisatie, alsmede op nauwere samenwerking met de Vereenigde Staten. De conservatief Mcewan zeide, dat een der meest hoopgevende teekenen was ge weest de hernieuwde wijding van den hoeksteen van de Europeesche vrijheid, de FranschBritsche betrekkingen. De arbeidersafgevaardigde Wedgwood was van meening, dat een vier-mogendhedenpact slechts een andere naam was voor het Duitsche rijk. De tegelijk met Eden afgetreden onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Cranbourne kwam terug op Chamberlains verklaring van Vrijdag j.1., dat hij een vrede in eere had meegebracht. Het scheen hem een aanfluiting, het tot stand gekomen accoord zulk een edelen naam te geven. Donderdag verdaging der zitting. Chamberlain heeft medegedeeld, dat de debattten vanavond beëindigd zullen wor den, de bespreking van de door de regee ring ingediende motie van vertrouwen zou heden beginnen en Donderdag voortgezet worden. De regeering stelt voor, de zitting van het Huis Donderdag te verdagen tot 1 November, met de bepaling, dat het zoo noodig tusschentijds zal kunnen worden bijeengeroepen. Attlee heeft te kennen gegeven, dat de oppositie zich zal verzetten tegen het voor stel, de zitting Donderdag te verdagen. Een incident. Gisteravond heeft zich een incident voor gedaan. Op de publieke tribune sprong plotseling een jonge vrouw op en schreeuwde den afgevaardigden toe: „Wij willen waar heid en vrede, niet het fascisme. Wij staan op de bres voor de waarheid, doch gij hebt de eugd van dit land verraden". De vrouw werd voor zij kon uitspreken, door een suppoost bij de schouders gegrepen en van de tribune verwijderd. Alexander, die het algemeen debat voor de arbeidersoppositie besloot, zeide, dat thans de gelegenheid diende te worden aan gegrepen om te werken aan den weder opbouw van den Volkenbond en het collec tieve beginsel. Sprekende over de jongste crisis, zeide Alexander, als er een optreden is dat den vrede gered heeft, dan is het wel het op treden geweest van de Tsjechische regeering, en indien er een man is die verheerlijkt moet worden, dan geloof ik dat Benesj hier recht op kan doen gelden. Inskip antwoordde namens de regeering. Naar aanleiding van een opmerking van Churchill verklaarde de minister voor de coördinatie van de defensie, dat deze poli tiek van omsingeling van Duitschland er een is, die geen herstel voor het kwaad biedt, In antwoord op de vraag of de Britsche garantie aan Tsjecho-Slowakije reeds in werking is, zeide Inskip, dat het Huis wel zal begrijpen, dat op de normale wijze een formeel garantieverdrag moet worden op gesteld. De Britsche regeering voelt zich echter tegenover Tsjecho-Slowakije moreel verplicht, de garantie als reeds van kracht te beschouwen. De vergadering werd hierop verdaagd. Labour-amendement op de regeeringsmotie. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de parlementsfractie der arbeiderspartij heden besloten een met redenen omkleed amende^ ment op de motie der regeering, die goed keuring van de buitenlandsche politiek be vat, in te dienen. Naar verluidt zal in het amendement onder meer worden aange drongen op terugkeer naar de collectieve veiligheid en het bijeenroepen van een wereldconferentie. Tijdens het debat over den internationa len toestand heeft in het Engelsche hoo gerhuis als eerste lord Strabolgi het woord gevoerd. Het Tsjecho-S'owaaksche volk had1 volgens hem wellicht gered kun1 nen worden indien men in Engeland en Frankrijk niet zwak was geweest. Stra bolgi noemde als alternatief voor een vier- mogendhedenpact een wereldconferentie, zoo mogelijk gepresideerd door den pres! dent der Vereenigde Staten. Lord Samuel, 'behoorende tot de oppositie-liberalen, had bewondering voor Chamberlain. Hij meen de, dat de Britsch-Fransche voorstellen, gezien de omstandigheden niet te vermij den waren. Baldwin verdedigt Chamberlain. Lord Baldwin, die zijn eerste rede in het Hoogerhuis hield, zeide o.m.: „Ofschoon ik weinig weet van hetgeen tusschen de kanselarijen in Europa is afgehandeld, weet ik genoeg om te kunnen zeggen dat, toen de minister-president het besluit nam om naar Berchtesgaden te gaan, er niets ter wereld was, dat hij anders kon doen en ik dank God, dat hij het heeft kunnen doen". Spr. was vol lof voor Chamberlain. Ik zou, zeide hij, niemand kunnen aanwijzen, die zou hebben kunnen doen wat hij deed toen hij in Duitschland besprekingen ging voeren. Het was een prestatie, waarvoor dit land hem veel verschuldigd is. Er is, zoo zeide Baldwin, nooit een grootere drogreden geuit, dan de op merking, die velen thans op de lippen ligt: „Eens moet ge toch vechten, vecht daarom nu'". Oorlog was op den lan gen duur nooit onvermijdelijk. „In dien er in de toekomst 95 procent kans was op een oorlog, zou ik tot het einde mijner dagen op de 5 procent zétten." Met een verwijzing naar het binnen komen van Hitiers uitr.oodiging voor de conferentie te München tijdens het debat van verleden week Woensdag, zeide spr.: „Het was net of de vinger Gods opnieuw een regenboog over den hemel had getrok ken en opnieuw zijn verbond met de men- schenkinderen had bestendigd. De men- schenkinderen moeten thans in de ko mende uren, die voorbij zullen vliegen, hun rol vervullen en mogen de regeer1 ders van alle naties zich laten leiden met begrip en wijsheid". Baldwin werd na afloop van zijn rede luide toegejuicht. Na hulde te hebben gebracht aan Bald win en Chamberlain sprak lord Fonsonby (arbeiders-oppositie), zich uit voor twee zijdige overeenkomsten zelfs voordat een wereldconferentie kon worden bijeenge roepen. De oud-minister van luchtvaart lord Swinton opperde het denkbeeld, dat het parlement onverwijld tot alle maatregelen zou besluiten, die noodig zijn cm de re geering de bevoegdheid te geven, het land op voet van oorlog te brengen. Lord Lloyd verklaarde, dat het resultaat van Chamberlains bezoek aan Hitier was, dat Engeland „een middel tot overbren ging was geworden van wat, naar het mij voorkomt, een der meest beschamende en ongelukkige boodschappen is, die ooit door een Britschen premier aan een bevriend volk zijn overhandigd." Spr. gaf uiting aan zijn bange voorge voelens met 'betrekking tot de garantie. De volgende spreker, lord Marchwood, zeide, dat hij de Duitschers kende en wist, dat zij even hartstochtelijk als de Engel- schen geen oorlog meer wenschen. „De meest sinistere figuur in het Duitschland van heden is niet Hitier, doch de minister van propaganda, aie den geest van het volk bewerkt en opstoot." Lord Maugham, de lord-kanselier, be toogde, dat het land op den rand van den oorlog was geweest en prees het beleid van Chamberlain. Het debat werd vervolgens tot heden verdaagd. TOSCANINI KRIJGT EEN PAS. De beroemde dirigent Toscanini heeft de pas, waarop hij wachtte om een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen, ontvangen. BARCELONA GEBOMBARDEERD. Veertien Savoya-vliegtuigen hebben gis terochtend een bomaanval op Barcelona uit gevoerd en den waterkant bestookt. Twee Britsche schepen werden getroffen. De Gothie raakte in brand. De Thorpebay werd aan den steven getroffen en geraakte even eens in brand. Nog oen Britsch schip getroffen. Een watervliegtuig bombardeerde Valen- cia, een Britsch schip werd getroffen. De kok werd, ernstig ggwond. WAT DE FRANSCHE PERS ZEGT. De Figaro zegt, sprekende over de uit eenzettingen van Daladier in de Kamer, dat de vrede gered kon worden door een compromis op het laatste oogenblik en dit compromis, hoe smartelijk het ook voor Tsjechoslowakije is, was zeker beter dan een conflict, waaruit overwinnaars en overwonnen hijgend te voorschijn zouden zijn gekomen. Daladier heeft echter er geen geheim van gemaakt, dat de ware vrede slechts verzekerd zal zijn naarmate de macht van Frankrijk onbetwistbaar zal zijn. De communistische H u m a n i té schrijft dat de vredesveldslag nog in het geheel niet verloren is. Zelfs degenen, die aan den „geredden vrede" geloofden, zijn veront waardigd, wanneer zij bemerken, dat men met Tjsechoslowakije te München wellicht de maatschappelijke veroveringen van het volksfront heeft opgeofferd. De emotie, die het volmachtenontwerp teweeg heeft ge bracht, is daarvan het onwederlegbare be wijs. Naar aanleiding van de aanstaande be- noemnig van een Franschen ambassadeur bij den keizer-koning van Italië schrijft de Petit Parisien: Deze benoeming zal binnenkort gepaard gaan met de erken ning van het keizerrijk in Abessinië. De regeeringen te Londen en te Parijs zijn het ongetwijfeld eens geworden over de moei lijkheid van deze erkenning, die evenals het in werking treden der Britsch-Italiaan- sche overeenkomsten afhankelijk was ge maakt van de regeling der Spaansche kwestie. Er is reden te veronderstellen, dat Chamberlain en Daladier uit den mond van Mussolini in dit opzicht bevredigende verzekeringen hebben gehoord. Volgens de Journal is er geen misver stand, dat niet kan opgehelderd worden. De Middel-Europeesche crisis heeft aange toond, hoe gevaarlijk een wrok tusschen de Middellandsche Zeestaten is. De benoe ming van een ambassadeur te Rome is noodig geworden. De Jour endeEch deParis zeggen, dat thans ook de betrekkingen met Burgos geregeld moeten worden. DE ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER DE PARLEMENTSDEBATTEN. De bladen blijven veel aandacht wijden aan de buitenlandsche débatten in Lager- en Hoogerhuis. De Daily Telegraph zegt, dat de drie dagen, welke de debatten in beslag hebben genomen, welbesteed zijn. De mee ning van het volk staat nog niet vast, doch er zijn ophelderingen verkregen. Spreken de over den steun, door de Fransche Kamer aan Daladiers vredeswerk ver leend, zegt hetzelfde blad: „Het is van be- teekenis te weten, dat de wettelijke demo cratieën naast elkander staan, want aan den uitslag der stemming in het Lagerhuis kan niet getwijfeld worden. Wij gaan de toekomst misschien van een nieuw uit gangspunt temoet, doch het front is nog niet verbroken." eD Times oefent critiek uit op de aan vallen va? Morrison en zegt: „De zwakste houding is wel die, welke elke Duitsche daad of verklaring wantrouwt, aandringt op een front tegen de dictatoren en tege lijk erover klaagt, dat Chamberlains po litiek een voortzetting der bewapening noodig maakt." De sterkste houding is die welke iedere avance uit Duitschland ont vangt zonder hatelijkheid maar met eigen voorzichtigheid, welke erkent, dat een doelmatig verzet tegen de dictatoren niet alleen door bedreigingen en verklaringen gevoed kan worden en gelooft, dat de we reldvrede afhangt van een organisatie van de vredelievende volken, die agressie en zelfs een bewapeningswedloop een on- voordeelige dwaasheid doet lijken. De News Chronicle blijft van meening, dat de oorlog vermeden is ten koste van onnoodige offers en zonder de zekerheid, dat de vrede zal voortduren. De Daily Herald gelooft, dat een we reldconferentie te verkiezen is boven be sprekingen met Duitschland en Italië. GEEN MONETAIRE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. Het ministerie van financiën verklaart, dat de regeering niet zal overgaan tot con trole op de wisselmarkt of tot eenigen mone- tairen maatregel. WAT DE „VOORZORGSMAATREGELEN" HEBBEN GEKOST. De Brusselsche „Courant" meldt: Zooals men weet, zijn de kosten van de militaire voorzorgsmaatregelen in België geraamd op 300 tot 350 millioen franken. Pas echter wanneer men nagaat, dat de zeventien dagen van Europeesche crisis in het geheel 16 milliard 150 millioen franken (ongeveer een milliard Nederl. guldens) heb ben verzwolgen, kan men zich duidelijker rekenschap geven van de financieele gevol gen, welke een moderne oorlog zou hebben gehad. Nu reeds heeft het in de verschil lende betrokken landen ruim 969 millioen franken (ongeveer 60 millioen gulden) ge kost om eenvoudige voorzorgsmaatregelen te nemen. Engeland heeft de grootste uitgaven moe ten doen, in totaal n.1. 6 milliard 460 mil lioen franken (400 millioen gulden), daarop volgt Duitschland met een uitgave van 4 milliard 199 millioen franken (250 millioen gulden). Hierin zijn evenwel, aldus het blad, de kosten verrekend van de groote manoeuvres, die anderhalve maand hebben geduurd, de betaling van 270.000 arbeiders, die gewerkt hebben aan de versterkingen van de Siegfriedlinie en de ondersteuning van 250.000 vluchtelingen uit de Sudeten-Duit- sche gebieden. Frankrijk, van zjjn kant, heeft een extra- uitgave moeten doen van 1 milliard 873 mil lioen 400.000 franken of 121 millioen 125.000 franken per dag (8 millioen per dag), ter wijl Italië slechts een half millioen franken (30.000 gulden) heeft uitgegeven,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9