DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Internationale Commissie in een impasse. te Berlijn Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 240 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK Woensdag 12 October 1938 140e JDargang Moeilijkheden bij de regeling der economische kwesties. Voorloopig nog geen tolunie. De Tsjechische besprekingen met Hongarije. Japansche inval in Zuid-China, Chineesche overwinning bij Tehan. De algemeene toestand. Mohamedaansch congres over Palestina. Resolutie aangenomen. Aanslag op Britsch ambtenaar. Niemand gedeerd. ALKMAARSCHE COURANT. De sub-commissie van de te Mün- chen ingestelde internationale com missie ter regeling van de kwesties, die zich by de overdracht van het Sudeten Duitsche gebied aan Duitschland moch ten voordoen, voert thans besprekingen te Berlijn over de economische en finan- cieele vraagstukken en over de te hou den volksstemming. Dat Duitschland door het toegeven van de commissie die nog niet veel resultaten heeft bereikt, ook t. a. v. de vluchtelingen al zijn eischen inge willigd zal krijgen, staat echter wel haast vast. Bizonderheden van de Daily Telegraph. De „Daily Telegraph" meldt hierover het volgende: De dringendste taak der internationale commissie is thans tot een besluit te komen in de kwestie der volksstemming. Aangezien in de meeste gebieden buiten de door Duitsche troepen bezette zónes, waar volksstemmingen gehouden worden, een merkbare Tsjechische meerderheid woont, denkt men, dat Duitschland zal toe stemmen in de methode van onderhandeling voor de bepaling der nieuwe grenslijn. Dr. Mastny, de Tsjechische gezant te Ber lijn, die zy'n land in de commissie vertegen woordigt, is Maandagavond uit Praag te Berlijn teruggekeerd. Verwacht wordt, dat Mastny nu het stand punt der Tsjecho-Slowaakscl.e regeering in zake een aantal twijfelachtige punten zal kunnen verduidelijken. Moeilijkheden in de subcommissies. Intusschen schijnt het, aldus de cor respondent van dit blad, alsof de be sprekingen der sub-commissies voor financiën en economische aangelegenhe den in een impasse zijn geraakt. Maan dag hebben deze beide subcommissies niet vergaderd. Deze impasse is, naar de correspondent zegt ronduit te kunnen verklaren, het gevolg van de dictatoriale houding door de Duitsche vertegen woordigers aangenomen. De hoop, dat het aftreden van dr. Benesj had kun nen leiden tot een verzachting der Duit sche eischen is ij del geweest. Wat Duitschland wil. Tot nu toe is het onmogelijk geble ken overeenstemming te bereiken over datgene, dat begrepen zou moeten wor den onder het hoofd „installaties" in de bezette gebieden, welke onbeschadigd door de Tsjechen moeten worden ver laten. De Britsche definitie volgens welke rol lend materiaal en goederen en vee als ver plaatsbare goederen moeten worden be schouwd en de daarop betrekking hebbende Italiaansche compromisvoorstellen, zijn niet door de Duitschers aanvaard. Ten aanzien van de grenslijn hebben de Duitschers vastgehouden aan de eischen vervat in het memorandum van Godesberg. Er is goede reden te gelooven, aldus de correspondent, dat de Duitschers tot nu toe ieder voorstel van de hand heb ben gewezen, dat er op berekend scheen het nieuwe Tsjecho-Slowakije ook maar de kleinste onafhankelijkheid op eenig gebied te laten. In hoeverre zij daarbij ernstigen tegen stand hebben endervonden van de zijde van Groot-Britannië, Frankrijk en Italië blijft te bezien. Een voorbeeld van dezen wensch tot vol ledige overheersching is de eisch, dat Duitschland de controle moet hebben op de spoorlijnen van Silezië zuidwaarts naar 01- niütz en van Oostenrijk noordwaaits naar Brünn. De Tsjechische gebieden in het mid- den van Moravie zouden dus slechts onge veer 36 mijl breed zijn en de verbindings wegen tusschen het oosten en het westen van het land, welke reeds voldoende be dreigd zijn, zouden geheel aan Duitschlands genade zijn overgeleverd. Voorloopig geen tolunie. De kwestie van een tolunie tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije zal, naar men te Berlijn meent, niet in de naaste toe komst worden ter sprake gebracht, dcch zij staat zeker op het Duitsche programma. Het zou zeer wel de eerste schakel kunnen zijn in een keten van tolunies, welke het grootste $eel van midden- en zuid-oost-Europa zou omvatten en Duitschland thans als een enkele hech te economische eenheid onder Duitsche hegemonie beoogt. De Duitsche aandacht voor bijzonderheden wordt geïllustreerd door het bericht over een commissie, welke de watervoorziening van Pilsen, welke uit een aan Duitschland toegewezen gebied afkomstig is, moet bestu- deeren. In overeenstemming met dit bericht, dat geen tolunie zal worden gesloten is het be richt uit Praag, dat men in officieele krin gen verklaart, dat de buitenlandsche berich ten over een tolunie tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije en speciaal dat over een aanbod van Duitsche zijde aan de Tsje- cho-Slowaaksche degelatie te Berlijn geheel verzonnen zijn. De besprekingen te Berlijn gaan niet-buiten het algemeene kader. Men herinnert er bovendien aan, dat Duitschland zelf alle geruchten over een tolunie heeft tegengesproken. Ook gisteren geen vergadering. De internationale commissie heeft gisteren wederom niet vergaderd. De voornaamste taak van deze commissie is op het oogenblik de regeling van de volksstemming ;n de ge bieden met gemengde bevolking.. Var. Duit sche zijde wordt verklaard, dat na de bezet ting van de vijf zones 300.000 Duitschers in Tsjecho-Slowakije blijven, terwijl van Tsje chische zijde wordt gezegd, dat zich in de tot nu toe bezette gebieden 723.000 Tsjechen en Slowaken bevinden. Na zijn inspectiereis aan de westgrens houdt de Führer thans rust te Godesberg. Naar verluidt heeft men hem instructies ge vraagd, opdat de internationale commissie haar werk zal kunnen voortzetten. Gisterochtend hebben de Tsjecho-Slo- waaksche en Hongaarsche deskundigen vergaderd. Gistermiddag werden deze besprekingen hervat in tegenwoordigheid van de leiders der delegaties. Bij de be^ sprekingen zijn oude documenten ter tafel gebracht, meest in het latijn gesteld, om te bewijzen, dat bepaalde gebieden tot de tweede helft van de vorige eeuw Hon- gaarsch of Slowaaksch geweest zijn. De Slowaken hebben op deze wijze kunnen bewijzen, dat in een bepaald gebied, dat door de Hongaren werd opgeëischt, gedu rende honderden jaren de kerkdiensten in de Slowaaksche t^al werden gehouden Aangezien tot nju toe alleen sprake is geweest van economische en ethnologische vraagstukken, hebben de militaire des kundigen nog .niets in het midden gebracht. De besprekingen hadden een hartelijk ven loep. Naar verluidt heeft de Tsjecho-Slo- waaksche delegatie gisteren een tegen voorstel gedaan. De regeering te Praag zou deze eerst goedkeuren, waarna de commissie heden beide voorstellen zal vergelijken. De Slowaaksche minister-president, dr, Tisso, heeft gisteren verklaard, dat de be sprekingen op den goeden weg zijn. Toch moet men heden nog geen definitieve op lossing verwachen. t Tegen de cessie van Roethenië aan Hongkrye. De Oekrainers in Polen, die nauw ver want zijn aan de Roethenen, zijn tegen cessie van Roethenië aan Hongarije. De Oekrainsche partij heeft gister een memorandum aan de regeering gezonden, waarin o.a. gezegd wordt, dat naar de meening van de Oekrainers in Polen de steun, die gegeven wordt aan het plan voor een Poolsch-Hongaarsche grens door cessie van de subrdiarpathische Oekraine aan Hongarije, in strijd is met het zelfbe schikkingsrecht. Wij moeten ons verzetten, aldus het memorandum, tegen elk plan, waardoor de sub-Karpathische Oekrainers beroofd zouden worden van hun recht, over hun eigen lot te beschikken. Uit Praag wordt gemeld, dat de vorming van een autonome regeering voor Roethe nië de kansen op verwezenlijking van het denkbeeld, dit land los te maken van Tsjecho-Slowakije en het bij Hongarije te voegen, doet verminderen. Men hoopt te Praag, dat het Hongaarsche voorstel tot het houden van een volksstemming thans ingetrokken zal worden. Symbolische bezetting. Gistermiddag te twaalf uur precies hebben de Tsjechische militaire autoriteiten het sta tion Batoralja Ujhely verlaten. De Honga ren hebben daarop onmiddellijk een deel van de stad, waarin het spoorwegstation, de douane-gebouwen en enkele villa's liggen, symbolisch bezet. De Japanneezen hebben vanmorgen troepen in grooten getale aan land ge zet te Hatsjoeng in de Biasbaai in Zuid' China. De Japansche minister van bui tenlandsche zaken heeft de ambassa deurs van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Duitschland, Italië en Portugal schriftelijk mededeeling gedaan van de Japansche plannen. In de Bias-baai zijn thans reeds 50.000 Japansche soldaten ontscheept. Zij zullen oprukken naar den spoorweg Kanton-Kauloeng om de verbinding tus schen Hongkong en Kanton af te snijden. De troepen zijn geland op 50 K.M. ten noorden van de grens van Hongkong en reeds komen vluchtelingen het Britsche- gebied binnen. Er zijn ook landingspogingen gedaan ten noorden van Amoy, doch bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend. Reuter meldt uit Hongkong dat de Japan sche troepen zijn geland, nadat de kust en de naburige eilanden gebombardeerd wa ren. Het is de bedoeling der Japanneezen, naar men te Hongkong gelooft, den spoor weg Kauloen-Kanton af te snijden en de monding der Kantonrivier te beheerschen, teneinde den aanvoer uit Kanton te onder scheppen. Twee compagnieën Britsche soldaten zijn naar de grens gedirigeerd om de politie ter zijde te staan bij de handhaving der orde. Volgens een communiqué van het Japan sche hoofdkwartier, heeft de verrassende landing der Japansche troepen in de Bias baai met succes verloopen. Dank zij de goe de samenwerking, aldus het communiqué, tusschen leger en vloot, was de ontscheping voor het aanbreken van den dag voltooid. De Chineesche kustwacht was zoo verrast, dat zij geen tegenstand bood, zoodat de Ja panneezen geen verliezen hebben geleden. Japan over de beteekenis. Extra-edities der Japansche dagbladen melden het begin der Japansche troepen ontschepingen in Zuid-China. Hiermede is een belangrijke militaire en politieke beslis sing gevallen, welke in radicale kringen reeds sinds tien maanden geëischt werd. In politieke kringen neemt men aan, dat hier mede de lang verbeide aanval op Kanton begonnen is. Het doel van den veldtocht in het zuiden is, om het wapenvervoer voor Tsjang Kai Sjek langs de spoorlijn Kanton-Hankau af te snijden, teneinde den laatsten weerstand der Chineezen te breken, die na de bezet ting van Kanton uitsluitend op den onzeke- ren toevoer uit Indo-China, Birma en Sov jet-Rusland zouden zijn aangewezen. Voorts melden de Japansche bladen de in neming van Siyang, waarmede, zoo zeggen zij, de belangrijkste Japansche overwinning der laatste weken behaald is, en waardoor een rechtstreeksche aanval op Hankau mo gelijk wordt. ALKMAAR, 12 Oct. 1938. Hitier heeft een redevoering gehouden. Hij heeft critiek geleverd op bemoeizuch tige Franschen en gouvernante-achtige Engelschen, op „oorlogszuchtige" elemen ten in het Britsche rijk zooals Churchill, Duff Cooper of Eden, op het democratisch systeem dat deze menschen gelegenheid geeft aanmerkingen te maken op de politiek van Chamberlain of hun meening te zeggen over de behandeling van bepaalde minder heden in Duitschland; hij heeft het „we- reldjodendom" weer eens beschuldigd, de goede betrekkingen met Duitschland te willen verstoren en het „Marxisme" de be doeling toegedicht naar een oorlog te drijven; hy heeft uit zijn beschouwingen over de internationale situatie de conclusie getrokken, dat Duitschland waakzaam moet blijven, dat enkele nieuwe gebieden bij den bouw der Duitsche vestigingslinie in het westen betrokken zullen worden en dat met verhoogde energie aan de verdedi gingswerken gearbeid zal worden; hij heeft hierbij speciaal gewezen op het feit, dat in het democratische Engeland zoo ge makkelijk Chamberlain zou kunnen worden vervangen door Churchill of Eden, „die een oorlog zouden beginnenmaar dit alles schijnt voor Duitschland toch niet voldoende te zijn om de nieuwe Engelsch Fransche bewapeningspolitiek te begrijpen. Men is, zooals men dat noemt in semi-of- ficiëele kringen „verrast". Verrast door de onvriendelijke ontvangst van de rede, die Hitier te Saarbrücken ge houden heeft, in de Fransche pers. In deze kringen wyst men er op, dat Hitier in zijn rede meermalen 't verlangen van Duitsch land naar vrede en wederzij dsch begrip op den voorgrond heeft gesteld. Het kan ook aan geen twijfel onderhevig zijn, zoo ver klaren zij, dat de voorgenomen versterking van Saarbrücken en Aken evenals de ove rige Duitsche versterkingswerken hetzelfde defensieve karakter draagt als waaroo Frankrijk zich voor zijn Maginot-linie be roept. Men moet, aldus verklaart men, er in Frankrijk ook rekening mede houden, dat de krachtige bewapeningspropaganda, die van Engelsche zijde onmiddellijk in aan sluiting op het accoord van München is be gonnen, en die ook in Frankrijk weerklank heeft gevonden „in Duitschland met een zekere verwondering is gadegeslagen". Daartegenover heeft de Führer, zoo ver klaart men in genoemde Duitsche kringen, reeds dikwijls genoeg verklaard, dat Duitschland de vroegere geschillen met Frankrijk als geregeld beschouwt. „De rechtvaardigheid van de kritiek van den Führer op de houding van bepaalde Engelsche kringen tegenover Duitschland", zoo voegt men hier nog aan toe, „zal men ook in Frankryk moeten erkennen, wan neer men in aanmerking neemt, hoe aan den eenen kant Duitschland zich van iedere kritiek en inmenging in binnenlandsche Engelsche aangelegenheden onthoudt, ter wijl een aantal Engelsche politici en pers organen tegenover Duitschland geenszins denzelfden tact, ja zelfs vijandige oogmer ken toont". tl De van hoogerhand geleide felle pers campagnes, dan hiertegen, dan daartegen, de uiterste heftige redevoeringen van een Göbbels of van Hitier zelf we spreken thans niet over de beleedigende redevoe ringen over Tsjechoslowakije en haar oud president als dat zoo uitkwam, ze zijn klaarblijkelijk al lang weer vergeten Men verwijt zelfs anderen gebrek aan tact! De successen van Hitier, de uitslag van Berchtesgaden, Godesberg en München die voor Frankryk en Engeland toch in den grond van de zaak een nieuw ernstig poli tiek echec beteekent doordat het Tsje chische bolwerk tegen de Duitsche Balkan- politiek aanzienlijk verzwakt is en dit en Praag niet alleen! zijn vertrouwen in de Westersche democratieën heeft verloren men doet reeds of er niets aan de hand geweest is Men schrijft in de „D. A. Z" te Berlijn een artikel onder het hoofd „be denkelijke Engelsche bewapenings-propa- ganda" en is verwonderd! De „D. A. Z." schrijft het volgende: „Er valt niet meer aan te twijfelen, dat in Groot-Brittannië, ondanks München, een formeele bewapeningspropaganda aan den gang is, waaraan, behalve de pers, ook leden van het kabinet deelnemen". Het blad noemt lord Winterton en den minister van Luchtvaart, Kingsley Wood, en vervolgt: „In Duitschland volgt men met toenemende belangstelling deze Engelsche bewapeningspropaganda. Men zal dit op den duur niet werkeloos kunnen toe zien, want er zou een wanverhouding in de bewapening uit kunnen ontstaan. Wij ver wonderen ons echter wel, dat het demo cratische Engeland zich zoozeer laat be- invloeden door oorlogsaanstichters van het slag Eden, Churchill en Duff Cooper, wier optreden in het Lagerhuis en elders duide lijk aan het licht heeft gebracht, waarom zij bewapenen willen: Hun doel is de oorlog". Ondanks München? Neen, dóór München! Er valt uit dergelijke beschouwingen veel te leeren. Ze zijn belangwekkend als typische voorbeelden van een geschied schrijving, die niet de feiten in het oog houdt, maar alleen let op de conclusies, die er uit kunnen worden getrokken, om de eigen ideeën en doeleinden te onder steunen. Ze zijn gevaarlijk omdat ze een volkomen eenzijdig beeld geven van wat in de wereld gebeurt en daardoor bewust onjuiste con clusies ten gevolge hebben. Ze zijn tenslotte daardoor een waar schuwing aan de wereld, die rekening heeft te houden met de noodlottige gevol gen, die uit een dergelijke onbetrouwbare berichtgeving of onjuiste voorstelling van den stand van zaken kunnen voortvloeien. Chineesche overwinning bij Tehan. De Chineesche strijdkrachten achterhalen steeds meer de achthonderd Japanneezen, die ontkomen zijn aan de vernietiging in den slag ten westen van Tehan, waarin de Chineezen Maandag de overwinning heb ben behaald. Deze Japansche troepen hou den onder commando van den commandant der beide verslagen divisies twee heuvels, tien myl ten westen van Tehan bezet. Gisteravond hebben Chineesche vliegtui gen Japansche oorlogsschepen op de Jangtse bovenstrooms van Kioekiang gebombar deerd. Van Chineesche zijde wordt verder ge zegd, dat de Japanneezen gebruik hebben gemaakt van gifgas in een aanval op de Chineesche stellingen ten zuiden van Sjang Tsjeh. Het Japansche expeditiekorps in midden- China heeft een communiqué uitgegeven, waarin op de verklaring der Chineezen, dat zij aan het front ten zuiden van de Jangtse minstens 20.000 Japanneezen in de pan heb ben gehakt, weliswaar afgedwongen wordt, doch die het feit niet ontkent. In de slotzitting van het Mohamme- daansch interparlementair congres te Kaïro is eenstemmig een resolutie aange nomen. Hierin wordt verklaard: Ten eerste: De Balfour-declaratie in zake het scheppen van een joodsch natio naal tehuis in Palestina is van nul en geener waarde. Ten tweede: De joodsche immigratie in Palestina moet onmiddellijk een einde nemen. Ten derde: De verdeeling van Palestina in iederen vorm wordt verworpen. Ten vierde: Gevraagd wordt een con- stitutioneele regeering in Palestina in te stellen, alsmede de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en de Ara bieren. Ten vijfde: Gevraagd wordt een alge- heele amnestie voor politieke gevangenen en invrijheidstelling van de gearresteerde leiders. Ten zesde: Het aannemen van boven staande eischen is de eenig mogelijke op lossing van het vraagstuk, anders zal het geheele Arabische volk gevraagd worden de Britten en de joden als vijanden te beschouwen, met alle sociale, politieke en economische gevolgen van dien. Ten zevende: De regeeringen van alle Arabische landen worden verzocht boven staande punten te ondersteunen en ze mede te deelen aan Groot-Britannië en den Volkenbond. Ten achtste: Voorgesteld wordt te Kaïro een permanente commissie in te stellen, teneinde toe te zien op de uitvoering van de beslissing. In een voorwoord wordt gezegd, dat het congres, ten teeken van goeden wil de joden, die zich reeds in Palestina bevin, den, het volledige burgerrecht aanbiedt. Er is een mislukte poging gedaan Ed- ward Keith Roach, den districtscommis saris van Jeruzalem, te vermoorden. De aanslag werd gister omstreeks 't middag uur gepleegd. Vier bommen, van welke twee ontploften, werden van de muren der oude stad geworpen, naar een groep auto's, welke langs den weg naar Jericho reden. Deze groep auto's bestond uit twee militaire auto's en een pantserwagen van de politie en de auto van den commissaris. Geen der wagens werd getroffen. De politie heeft direct de omgeving van den muur afgezet en een speurtocht in gezet. Verdere ongeregeldheden. Volgens Havas hebben zich gisteren- ochtend ongeregeldheden voorgedaan, waarbij vier personen, o.w. een Arabische surnumerair van politie, Verden gedood en zes gewond. In de buurt van Haifa werden vijftig Arabieren gearresteerd wegens deelne ming aan een opstandige beweging. Den geheelen nacht zijn gisteren scho ten gewisseld tusschen de troepen en een groote bende opstandelingen in de nabij heid van Boereika, een dorp ten zuiden van Haifa. De soldaten, die een strafactie tegen dit dorp ondernemen, hebben geen verliezen geleden terwijl de verliezen der rebellen niet bekend zijn. De aankomst van het cavalerieregiment der „Scots Greys" te Haifa wekte veel belangstelling. Twee hevige gevechten zijn geleverd ten Noorden en ten Westen van Jeruzalem tusschen opstandelingen en troepen. De stryd, die te Nabloes is geleverd, was bij zonder fel. Er zijn tien dooden gevallen. Verscheidene Engelsche soldaten zijn ge wond of gedood.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1