DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De grenzen van Slowakije vastgesteld. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents? PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 241 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Donderdag 13 October 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Federale staat van Tsjechen, Slowaken en Roethenen. Overeenstemming bereikt? De isolatie van Kanton. Kauloen-spoorweg reeds gebombardeerd. De terreur in Palestina. Hevig verzet in Nabloes. De algemeene toestand. Het accoord van München. De openbare meening in Amerika. De betoogingen tegen Innitzer. Nadere bijzonderheden. Twaalf benzinereservoirs ontploft. 50 meter hooge vlammen. ALKMAARSCHE COURANT. Het schijnt, dat te Komaron, waar de delegaties van Tsjecho-Slowakije en Hongarije vergaderen, in beginsel over eenstemming is bereikt aangaande de afbakening der grenzen van Slowakije. Men zou het eens geworden zijn over het beginsel der bevolkingsgrenzen, waarin eenige noodzakelijke verbeteringen zul len worden aangebracht, om redenen van economischen aard, of omdat zulks in het belang van het verkeer is. Bij de aanbrenging van die verbeteringen zal men er voor waken, dat het aantal Slo waken, dat bij Hongarije zou komen, gecom penseerd wordt door of overeenkomt met het aantal Hongaren, dat in Tsjecho-Slowakije zou blijven. De Hongaren hebben een volksstemming voorgesteld voor dé gebieden, welke om economische redenen en zonder de taalgren zen in aanmerking te nemen, aan den eenen of den anderen staat zouden moeten worden toegewezen. De Slowaken daarentegen stellen voor, autonomie toe te staan aan de Hongaren, die verplicht zouden zijn in Slowakije te blij ven. Wat Sub-Karpathisch Rusland betreft, vraagt de Hongaarsche delegatie, behalve den afstand van zekere gebieden, o.a. Uzho- rod en Mukacevo, twee belangrijke steden in Sub-Karpathisch Rusland, een volkstemming voor het geheele gebied dezer beide landen. Minister Bacinsky heeft deze eischen cate gorisch van de hand gewezeBua^npgklaard, dat de cessie van de lijn Cop—BatoVo, Sevl- jus en Kralovo het economisch leven van Sub-Karpathisch Rusland zeer moeilijk zou maken. Ten aanzien van de kwestie van een volks stemming voor Sub-Karpatisch Rusland heeft Bacinsky nog verklaard, dat het volk van dit land reeds in 1919 over zijn lot heeft beslist door den wensch uit te spreken, bij de republiek Tsjecho-Slowakije te worden gevoegd. Op 8 October 1938 bevestigde het die door den wensch uit te spreken in een federalen staat van Tsjechen, Slowaken en Roethenen te blijven. Na afloop van de zitting van gister werd het volgende officieele communiqué gepu bliceerd: „De delegaties van Tsjecho-Slowakije en Hongarije zijn vanmiddag in een vergadering bijeengekomen, welke tot half drie heeft ge-1 duurd. Tijdens de zitting heeft de Tsjecho-Slo- waaksche delegatie tegenvoorstellen inge diend op een deel der Hongaarsche territo riale eischen. Vanmiddag zullen de deskun digen van beide delegaties de kwesties nader bestueeren. De volgende zitting is bepaald op 13 Octo ber des morgens om negen uur". In kringen, welke der Tsjechisch-Slo- waaksche delegatie na staan, verklaart men, dat de Tsjecho-Slowaaksche vertegenwoor digers vandaag tijdens de zitting hun tegen voorstellen zullen aanvullen. De onderhan delingen worden in een zeer vriendschappe- lijken geest gevoerd en men is van meening, dat weldra een schikking zal worden ge troffen. Wat Hongarije eischt. Aan den avond van den vierden dag der Tsjecho-Slowaaksch-Hongaarsche besprekin gen wordt in Hongaarsche kringen ver klaard, dat de Hongaren een gebied op- eischen, dat wordt bewoond door 840.000 Hongaren, 140.000 Slowaken, 57.000 Duit- schers en 30.000 Roethenen, in totaal een be volking van 1.067.000 zielen. Het getal der Slowaaksche minderheid in Hongarije, dat thans 110.000 bedraagt, zou hierdoor op 250.000 worden gebracht. De Tsjecho-Slowaaksche delegatie heeft voorgesteld, het gebied met een zuiver Hon gaarsche bevolking, groot 690.000 zielen af te staan. Hierdoor zouden 150.000 Hongaren in Slowakije blijven naast 2.500.000 Slowa ken. In het gebied met gemengde bevolking liggen eenige belangrijke steden, waarop de Hongaren op geschiedkundige gronden aan spraak maken. De Hongaarsche delegatie heeft intusschen bet denkbeeld van een volksstemming in zuiver-Slowaaksche en Roetheensche gebie den nog niet opgegeven. Nieuwe landkaart. Te Londen is thans de officieele landkaart Eflfct de nieuwe langs de vijfde zone loopende grens van Tsjecho-Slowakije, zooals deze door de ambassadeurscommissie te Berlijn goedgekeurd is, ontvangen. De nieuwe grenslijn omvat een gebied, waarvan de grootte nagenoeg overeenkomt hiet de eischen van Godesberg, doch slechts in een paar gevallen vallen de nieuwe lijnen samen met die van Godesberg. Over het al gemeen bedragen de variaties 8 tot 16 K.M. naar beide kanten. De grootste terreinwinst hebben de Duit- schers ten Noorden van Praag, waar de nieuwe lijn van 16 tot 24 K.M. Zuidelijker ligt dan oorspronkelijk geëischt werd. De Duitsche grens ligt thans op nog geen 40 K.M. van Praag. Daartegenover staat, dat de toestand er voor de Tsjechen beter op is geworden rond Pilsen, waar de grenslijn niet tot de stad zelf doordringt. Te Londen heeft men geen bevestiging van de berichten, volgens welke de Duit- schers de grenslijn op sommige plaatsen over een afstand van wel 16 K.M. zouden hebben overschreden. Kleine correcties mogelijk? Aangaande de kwestie der vaststelling van de grenzen betoonen zich de zegslieden der regeering zeer terughoudend, doch in wel ingelichte kringen wordt aangenomen, dat de Tsjechen bij de definitieve vastlegging nog wel zekere kleine concessies zullen ver krijgen. Van groote teruggaven is geen sprake, doch besprekingen over correcties van kleinen omvang acht men waarschijn lijk. De Duitsche pers keert zich met groote heftigheid tegen de beweringen van buiten- landsche bladen, dat er in de door de Duit- schers bezette gebieden talrijke Tsjechen wonen. In het geheel, zoo verklaart men. wonen er in het thans bezette gebied slechts 250.000 Tsjechen, terwijl er in het overblij vende Tsjecho-Slowakije nog 700.000 Duit- schers gevestigd zijn. Nationalistische betoogingen te Lwow. Gistermiddag zijn te Lwow groote betoo gingen op touw gezet door Oekrainsche na tionalisten. De menigte trok door de straten der stad, juichende voor de oprichting van een autonoom Sub-Karpathisch Rusland en daarbij den eisch uitroepende, dat alle Oekrainers in een onafhankelijken staat moeten worden vereenigd. Evenals Dinsdag hebben de nationalistische studenten tegen- betoogingen georganiseerd. De politie moest tusschenbeide komen om botsingen te voorkomen. Het executief comité der nationaal demo cratische partij heeft verder den minister president een memorandum gezonden, waar in de eischen der Oekrainers in Polen wor den opgesomd en waarin o.m. de eisch naar voren wordt gebracht, dat een einde worde gemaakt aan de propaganda ten gunste van een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaar- sche grens. Een copie van dit memorandum zal aan den minister van buitenlandsche zaken, Beek, worden gezonden. De eerst stap tot de isolatie van Kanton, aldus berichten Japansche vliegers, is reeds gedaan: drie bruggen in den spoorweg Kanton-Hongkong, den Kauloen-spoorweg, zijn vernield en het geheele treinverkeer tusschen Hongkong en Kanton ligt stil. Groote Japansche af deelingen zijn naar Wai Tsjo gezonden, waar de Chineezen alle krachten hebben geconcentreerd, om Kan ton tot het uiterste te verdedigen. De Japanners, die met zeventig trans portschepen naar de Bias-baai gebracht zjji, zijn bij hun opmarsch reeds gestuit op de eerste contingenten van het mil- lioenenleger der Chineesche verdedigers. Buitenlandsche militaire waarnemers be richten, dat het treffen hevig geweest is. Men verwacht, dat een uitgelezen leger van 100.000 of misschien wel 200.00 man, zal worden ingezet bij deze actie, die de Ja pansche operaties in China zich zal doen uitstrekken over een oppervlakte van 744.000 vierkante mijl. Volgens de jongste hier ontvangen be richten worden nog steeds Japansche troe pen in de Bias-baai aan land gezet. Nabij Nan Sjan is de Japansche voorhoe de in gevecht met de Chineezen. De Japan sche troepen pogen vasten voet te krijgen langs den spoorweg Kanton-Swatau. Buitenlanders verlaten Kanton. Na de Japansche troepen-ontschepingen in zuid-China hebben de buitenlandsche consuls te Kanton, met uitzondering van den Duitschen consul, den raad gegeven, dat vrouwen en kinderen de stad verlaten. Er worden geen nieuwe voorbereidingen getroffen om de binnenstad van Kanton te verdedigen. Men gelooft, dat, indien het werkelijk tot vechten komt, dit zich tot de buitenwijken zal beperken. Naar vernomen wordt, zijn in Sjamien, de vreemdelingenwijk van Kanton reeds sedert eenige maanden ruime voorraden levensmiddelen en brandstoffen aangelegd. Er doen hardnekkige geruchten de ron de, dat de Chineeschen morgen de Kanton- rivier zullen afsluiten doch in verband met de terughoudendheid der Chineesche auto riteiten is het uiterst moeilijk iets defini tiefs te weten te komen. Op het oogenblik liggen te Kanton vijf Britsche, en Ameri- kaansche en een Fransche kanonneerboot, en deze zullen, wanneer de rivier wordt afgesloten, waarschijnlijk alle opgesloten zijn. De Chineesche autoriteiten hebben tegen over den Reuter-correspondent verklaard, dat de Chineezen, ofschoon zij zich tegen de ontscheping der Japanneezen nauwe lijks verzet hebben, krachtig weerstand hebben geboden toen de Japansche troe pen verder landwaarts inrukten. De ontscheping in de Biasbaai. De Japanneezen hebben gisteren den ge- heelen dag troepen en voorraden in de Biasbaai aan land gebracht onder dekking der oorlogsschepen. De Chineezen bemoei lijkten de ontscheping niet, doch zij zijn voornemens 20 K.M. landinwaarts stand te houden op een linie, waar reeds verster kingen zijn aangelegd. Voor de eerstvol gende dagen verwacht men geen ernstige gevechten en men gelooft, dat de eerste groote strijd gestreden zal worden bij Waitsjau, waar groote Chineesche troepen machten samengetrokken zijn en dat gun stig ligt voor de verdediging door de aan wezigheid van meren en lage heuvels. Meer dan honderd Japansche vliegtuigen hebben gisteren boven geheel Kwangtoeng gevlogen en vooral Waitsjau en andere ste den hevig gebombardeerd. Een detachement van de royal engi- neers (genietroepen), welke op weg was om het huis van een bekenden Arabi- schen bommenwerper te Nabloes af te breken, werd door terroristen, die zich op de daken van huizen en in de heuvels hadden genesteld, met geweervuur en bommen ontvangen. Er ontstond een gevecht, dat tachtig mi nuten duurde, en waarbij de terroristen zes dooden en gewonden verloren, terwijl geen der militairen getroffen werd. Ten slotte werd de omgeving gezuiverd en kon het huis worden afgebroken. Tot de verdere incidenten, welke zich gister hebben voorgedaan, behooren, naar gemeld wordt, vyf gevallen van sabotage, zes gevallen van schietpartijen uit hinder lagen en de ontploffing van een landmijn, welke bij Akkro onder een auto van de luchtmacht plaats vond. Er zijn daarbij geen dooden of gewonden gevallen. Bij de Jaffapoort te Jeruzalem werd een jood ernstig gewond. Een reeks aanslagen. Het einde van den dag is gekenmerkt ge worden door een reeks aanslagen. Zoo drongen in Haifa rebellen de woning van den Moektar binnen in de Arabische wijk Al Yahoud. Zij doodden een vooraan staand persoon en twee zijner gasten. In Jennin is een Arabische ambtenaar midden op straat gedood. Na den aanslag werd een verbod uitge vaardigd om zich na een bepaalden tijd op straat te bevinden. Voorts zijn op verschil lende plaatsen des lands drie Arabieren vermoord en een politieagent ernstig ge wond. Gevecht tusschen Jeruzalem en Hebron. Dertien rebellen zijn gedood en twee Britsche politiemannnen gewond tydens het belangrijke gevecht, dat tusschen Jeruzalem en Hebron is geleverd tusschen een afdee- ling troepen en benden opstandelingen. ALKMAAR, 13 October. In de woelige dagen van September trad generaal Oegaki af als Japansch minister en velen hebben gemeend, dat Chamberlain's houding in München in nauw verband gebracht moest worden met dit aftreden, omdat gevreesd werd, dat in Japan thans de militairen aan de macht kwamen en dat de buitenlandsche politiek daardoor wel eens zeer verande ren kon, zoodat Engeland geen Europee- schen oorlog kon aanvaarden, omdat het de handen vrij moest hebben in het Verre Oosten. Het wordt thans duidelijker, dat het aftreden van generaal Oegaki een teeken is geweest van een beslissende wending in de politiek en de tactiek van Japan. De marine ziet thans een kans een eerste rol te spelen, na lange maanden van optreden zonder glorie en de militairen gaan over tot het vormen van een front in het zuiden om het front voor Hankau te ontlasten. Men kan nog niet zien, hoe de expeditie zal verloopen, doch te Tokio hoopt men, dat door een snelle actie Kanton en Han kau zullen vallen. Men wijst er verder op, dat de actie „zuiver militair" is en niet tot doel heeft Zuid-China permanent te be zetten, hetgeen wel het doel is van de ope raties in het noorden. De diplomatieke medewerker van Reu ter heeft van gezaghebbende zijde verno men, dat de Britsche ambassadeur te Tokio onlangs de houding van de Britsche regeering heeft uiteen gezet, voor het ge val de Japansche militaire autoriteiten zouden overgaan tot een actie in Zuid- China. Reeds eenige malen is herinnerd aan de Britsche belangen in Hongkong en Zuid-China en het gevaar, dat de Ja- pansch-Britsche betrekkingen zouden loo- pen, wanneer zich tijdens operaties in Zuid-China een incident zou voordoen. Toen bekend werd, dat de Japansche troepen in de Biasbaai aan land waren ge gaan, heeft de Britsche ambassadeur op nieuw stappen gedaan bij de Japansche regeering. Naar vernomen wordt is een van de voornaamste Britsche belangen in Zuid- China de spoorlijn Kowloen-Kanton, in verband met den in- en uitvoer van Hongkong. Naar Havas bericht heeft de expeditie in Zuid-China volgens buitenlandsche en Japansche waarnemers een dubbele betee- kenis en wel een diplomatieke en een militaire. Diplomatiek brengt deze actie Japan in een toestand, waardoor het moei lijk zal zijn steeds een overeenstemming te vinden met Engeland en militair eischt deze actie snelle resultaten, aangezien anders het nut niet zal opwegen tegen de kosten. De Japansche minister-president en minister van buitenlandsche zaken ad interim, prins Kononje, heeft een officieele nota gericht tot de mogendheden inzake de uitbreiding van de actie tegen de regee ring van Tsjang Kai Sjek tot Zuid-China. In deze nota wordt het volgende ge vraagd 1. De Chineesche troepen te willen beletten, gebruik te maken van vreemde eigendommen, of deze te naderen; 2. Zich te onthouden van de verplaat sing van troepen, oorlogsschepen of .vlieg tuigen op of over Chir.eesch gebied en in de Chineesche wateren tusschen Swatau en Pakhoi, zonder tevoren de Japansche autoriteiten te waarschuwen, 3. Te verbieden, dat Chineesche troepen gebruik maken van buitenlandsch grond gebied. Japan wijst iedere verantwoordelijkheid voor incidenten, welke zouden kunnen voortvloeien uit het niet in acht nemen van deze punten van de hand. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio heeft het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken de Japan sche nota doen toekomen, waarin kennis wordt gegeven van de ontscheping van Japansche troepen in Zuid-China. In di plomatieke kringen te Washington merkt men op, dat de Britsche belangen in die streek belangrijker en meer bedreigd zijn dan de Amerikaansche. Van de vastbera denheid van Engeland zal het dus afhan gen of besloten zal worden tot een andere dan een diplomatieke actie. Er wordt aan herinnerd, dat Huil herhaaldelijk verklaard heeft, dat hij de Amerikaansche belangen zou verdedigen en dat hij tot dusverre geweigerd heeft de vlag te stryken voor de militaire eischen van Japan. In dezelfde kringen betoogt men, dat de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland tegenover dezelfde Japansche bedreiging staan en dat een gemeenschappelijke of althans evenwijdige actie dus voor de hand ligt. Men spreekt den wensch uit, dat de toestand in Europa zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd wordt, opdat Engeland en Frankrijk hun aandacht aan het verre Oosten kunnen wijden. Zoodra het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken de Japansche nota bestudeerd zal hebben, zullen besprekin gen worden gehouden tusschen de diplo matieke vertegenwoordigers der drie landen. Het American Institute of Public Opi- nion publiceert de eerste resultaten van een referendum over het accoord van München. Er waren drie vragen gesteld: 1. Denkt gy, dat Engeland en Frankrijk gelijk hadden met de aanvaarding van de eischen van Hitier, liever dan tot oorlog over te gaan? Van de ontvangen antwoorden luidden 60 pCt. „ja" en 40 pCt. „neen". 2. Denkt gij, dat de Duitsche eischen ge rechtvaardigd waren? 27 pCt. der antwoorden luidde „ja", 63 pCt. luidde „neen". 3. Denkt gij, dat de accoorden van Mün chen den vrede voor verscheidene jaren zullen verzekeren, of integendeel, hebben zy de oorlogskansen doen toenemen? 42 pCt. der antwoorden bleek vóór ver steviging van den vrede, 58 pCt. antwoordde dat de oorlogsgevaren waren toegenomen. Uit doorgaans goed-ingelichte katho lieke kringen vernemen wij de volgen de nadere bijzonderheden omtrent het verloop der gebeurtenissen, welke ge volgd zijn op de onlusten om het aarts bisschoppelijk paleis, j.L Zaterdagavond. Eerstens wordt ons medegedeeld, dat de pauselijke nuntius mgr. Orsenigo Dinsdag per vliegtuig in Weenen is aangekomen en daar de schade, aan het paleis toegebracht, heeft opgenomen. Tweedens, dat kardinaal Innitzer en zijn secretaris Weinbacher den lageren function- narissen, alsook het paleispersoneel, toestem ming gegeven hebben, een verklaring te teekenen, die door de politie van hen ge vraagd werd en waarin zij zich verbinden, niets mede te deelen omtrent de onlusten. Kardinaal Innitzer echter en zijn secretaris Weinbacher zelf hebben geweigerd een der gelijke verklaring te teekenen. Ten derde: de politie heeft alle filmopna men en foto's van de verwoesting in beslag genomen, welke opnamen gemaakt waren door een dienaar van den kardinaal, die tot degenen onder het personeel behoort, die Zaterdagavond door de woeste aanvallers zijn geslagen. Ten vierde: Z.H. Em. kardinaal Innitzer heeft thans een kleine kamer, aan een bin nenplaats gelegen, tot slaapvertrek geno men, een kamer, die gewoonlijk als logeer kamer werd gebruikt. Op borden, achter aan de kerken, is een oproep van kardinaal Innitzer, gericht tot de katholieken, bevestigd. Daarin worden de geloovigen aangespoord hun huwelijk, na de civiele formaliteiten door de katholieke kerk te doen inzegenen, teneinde Gods zegen over hun echtverbintenis af te smeeken. Wachten, bestaande uit politie en partij- menschen, eenige hunner in uniform, hou den toezicht, terwijl de voorbijgangers deze aanplakbiljetten lezen. Te Linden, in New-Jersey, zijn twaalf benzinereservoirs, die een capaciteit hebben van 27.252.000 liter en toebehooren aan de Cities Service Refining Company, ontploft. Een kilometer in den omtrek moest het gebied ontruimd worden in verband met de hitte, die de brandende ben zine verspreidde. De vlammen stegen op tot een hoogte van 50 M., terwijl een zwarte rook den hemel verduisterde. De brandweerwagens van vijf naburige steden waren ter plaatse, maar de brandweerlieden konden slechts trachten den brand te beperken, welke nog andere reservoirs dreigde aan te tasten en gevaar opleverde voor nabu rige plaatsjes. De leiding der maatschappij verklaart dat het nog niet mogelijk is vast te stellen of er slachtoffers onder het personeel zijn gevallen. Gewoonlijk werken er honderd man, maar in verband met den Columbus- dag kan een aantal hunner vrij hebben gehad. 15 tanks in brand. Vijftienhonderd brandweerlieden en vrijwilligers trachtten den benzinebrand te blusschen. Een menigte van 25.000 menschen sloeg de vlammen, die soms 90 meter hoog oprezen, gade. Vijftien tanks staan in brand. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. En kele blusschers zijn licht gewond. Zie voor vervolg Buitenland pag. 1, derde blad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1