E WIND BLAAST. HET HOOGST IN KWALITEIT HET LAAGST IN PRIJS 3&umwtand JmMdton De moord te 's-Gravenhage. Veel veronderstellingen, weinig feiten. Vrachtauto ramt paard en wagen. Bestuurder gedood, voerman gewond. Voor 216,20's-jaars TWEEDE BLAD. Van de zijde der politie hebben wij de volgende bijzonderheden /ernomen over den moord op de 14-jarige Greta Groen, die gistermorgen onder geheim zinnige omstandigheden om het leven is gebracht. Het meisje was hulp in de huishouding, doch was sinds Zaterdag niet naar haar be trekking gegaan, omdat zij aan griep leed. Haar moeder nam de betrekking voor hóar waar en was dan ook des morgens te negen uur van huis gegaan. Het meisje was achter gebleven, gekleed op een sofa in de huis kamer liggende. De moeder kwam te 12 uur thuis, na haar 5-jarig jongste dochtertje van school te hebben gehaald. Het kleine meisje liep moeder vooruit en opende "Ie deur, waarvan het slot normaal functionneerde. Men weet reeds, hoe het kind toen haar zus ter vond, die dood tegen de trap op lag. De politie gewaarschuwd. De moeder heeft toen de buren en de politie gewaarschuwd. Het onderzoek, dat door de politie is ingesteld heeft voorloopig uitgewezen, dat het meisje door verstikking, vermoedelijk wurging om het leven is gebracht. Om den hals bevond zich een reep tule, welke niet was toegeknoopt, zelfmooid ligt geenszins voor de hand. Het meisje was in getogen van karakter. Het onderzoek wees tevens uit, dat het plegen van een zeden misdrijf niet kan worden aangetoond. Uit de verklaringen van omwonenden zou n.1. de conclusie te trekken zijn. Een ongeval kan de politie voorshands niet aannemen Ook is hier geen sprake van roofmoord, aangezien niets ontvreemd is. Het lijk is in beslag genomen voor sectie- onderzoek, dat in handen is van den politie deskundige, dr. Rochat. Een bijzonderheid, bij het onderzoek van belang, was het feit, dat de achterdeur van binnen gesloten was. De politie heeft de verschillende buren gehoord, geen van hen had iets van tumult in de woning van de familie Groen bemerkt. Een buurvrouw in een naastgelegen woning meent een gil te hebben gehoord benevens een mannenstem. Men tast, zoowel wat de motieven van de wandaad, als de identiteit van den dader betreft, nog in het duister. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Op het tooneel van het misdrijf kwamen o.m. aan de rechter-commissaris mr: W. G. F. Borgerhoff Mulder, de politie-deskundige dr. Rochat, terwijl steeds rechercheurs af en aan gingen. Het onderzoek wordt behalve door com missaris Rutgers mede verricht door inspec teur Bouhoff. De buurt waar het misdrijf gepleegd is, bestaat uit een blok arbeiders woningen, gelegen in de nabijheid van den Rijswijkscheweg, achter de Veha-fabrieken. Daar deze woningen alle vrijwel gelijkvor mig zijn, is in ieder huis eenigszina de situa tie te bestudeeren, hoe alles in zijn werk kan zijn gegaan en de bewoners die uiter aard groote belangstelling toonen, putten zich uit in gissingen. De omwonenden, zoo vernamen wij nog, hebben gezien, dat de gordijnen van de wo ning, waar het drama geschied is, den ge- heelen morgen dicht waren. Het lijk van het meisje is ongeveer half drie met een auto van den geneeskundigen dienst naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. Dr. Rochat heeft zich geruimen tijd in de woning opgehouden om de lijkschou wing te verrichten. De resultaten van dit onderzoek zijn op dit oogenblik niet bekend. Commissaris Hol, van den jusritieelen dienst, is later op den middag eveneens in de Molenslootstraat gekomen om aan het onderzoek deel te nemen. Op den Noordschen Steenweg te Terheyden is gistermiddag een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon het leven verloor en een twee de verwondingen opliep. Een met paard bespannen wagen werd op dat tijdstip van achteren aangereden door een vrachtauto uit Maastricht. Het gevolg was, dat zoowel de auto als het paard via den berm van den weg in de daarlangs loopende sloot stortten. De wa gen bleef lafigs den wegkant staan. De 25-jarige Hartogs, die naast den chauffeur in de vrachtauto zat, sloeg met het hoofd tegen het portier van de auto en was op slag dood. De chauffeur bleef on gedeerd en stapte enkele oogenblikken na het ongeluk uit de auto op het droge. De voerman van den met paard bespan nen wagen, A. Rasenberg uit Wagenberg, viel tegen den grond en liep verwondingen aan het hoofd op. Hij werd naar zijn wo ning vervoerd. Ook het paard werd ernstig gewond. DOOR AUTO AANGEREDEN. Korten tijd later overleden. Vannacht werd de 63-jarige M. van dei- Velden, wonende aan den 's Gravenweg te Rotterdam, gewaarschuwd dat er een paar koeien uit de wei waren geloopen. Van der V. stond op en begaf zich naar buiten om behulpzaam te zijn bij het te rugbrengen van de beesten. Op den weg is hij toen onder een juist passeerende personenauto, bestuurd door den achttien jarigen C. B., wonende aan de Spiegelnis- serkade, geraakt. Van der V. werd tegen den weg gesmakt, waarbij hij een dusdanig ernstige schedelbasisfractuur oplieo, dat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel, waarheen hij per auto van den geneeskun digen dienst is vervoerd, kort na aankomst is overleden. HET ONGELUK BIJ PIJNACKER. Toestand der gewonden. In aansluiting op het bericht omtrent het ernstig verkeersongeval, dat gister nacht op den nieuwen rijksweg onder de gemeente Pijnacker is gebeurd, vernemen -wij nog, dat de toestand van de in het gast huis te Delft opgenomen gewonden gister middag bevredigend was en een van hen reeds naar zijn woonplaats kon worden overgebracht. Op de lijken van de beide slachtoffers is sectie verricht door dr. Hulst uit Leiden. Omtrent de juiste toedracht van het on geval vernemen wij nog het volgende: De bus van de firma van Geest stond zonder benzine op de parkeerstrook rechts van den weg. Een in de richting van. Den Haag rijdende Chevrolet- een. personen-, auto, stopte omstreeks dertig meter .verder en de bestuurder stapte uit'om zich naar den chauffeur van de bus te begeven. Op dat moment naderde echter in snélle vaart uit de richting Rotterdam de zware treiler met aanhangwagen van de firma Krijger uit Haarlem. De chauffeur van de Chevrolet moest snel opzij springen om niet te wpr-, den aangereden. Een personenauto werd echter geraakt en beschadigd, waarna de bestuurder van de treiler naar links uithaalde om vervol gens weer naar rechts te sturen. Door deze manoeuvre kwam de achterkant van het 22 ton wegende gevaarte op het linkerweg gedeelte en raakte de autobus van de Co- tax uit Rotterdam met het bekende nood lottige gevolg. Uit het onderzoek is gebleken, dat het ongeval geschiedde bij paal 13.2 De treiler reed na de aanrijding nog 90 meter en de bus ruim 100 meter door. TIEN JAAR MORGENWIJDING. Het zal 19 November 1938 tien jaar ge leden zijn, dat in het A .V. R. O.-programma een morgenwijding werd opgenomen. Het initiatief daartoe ging uit van ds. mr. L. C. W. Ekering en ds H. E. Gravemeijer te Amsterdam. Eerstgenoemde nam de leiding op zich. Wat deze morgenwijding beteekend heeft aan troost, bemoediging en inkeer en voor hoevelen bleef in die jaren vrijwel verborgen. Niemand behoeft dat ook te weten. Uit den kring van luisteraars hebben thans echter'enkelen de hoofden bijeen gestoken om zich te beraden op welke wyze uiting zou kunnen worden gegeven aan de dankbaarheid voor het vele, dat in de afgeloopen tien jaren door dezen zegen rijken arbeid, onder de bezielende leiding van ds. Ekering werd geschonken. Het was hun bekend, dat ds. Ekering wars is van elke persoonlijke huldiging. Zij kwamen daarom op de gedachte een bedrag bijeen te brengen ten behoeve van de ziekenverpleging voor alle gezindten, die uitgaat van de wijk, waarvan ds. Ekering predikant en voorzitter is. Op deze wijze zouden de gevers iets kun nen doorgeven van den zegen en den troost, die huri in de Morgenwijding zoo rijkelijk gewerd. Zij noodigen daarom alle luisteraars, wien deze gedachte en dit doel sympathiek zijn, uit daarvoor eene bijdrage te storten op de postrekening 176574, ten name van den heer M Tegelaar te Oegstgeest, onder ver melding „Tien Jaar Morgenwijding". Het comité, dat zich gevormd heeft, bestaat uit de volgende personen: Chr. Beels te Amsterdam, mej. mr. S. M. Eeftinck Schattenkerk te Haarlem, Gf. J. K. baron van Lynden van Hortswaerde te Soestdijk, A. Abas te Amsterdam en M. Tegelaar, Terweeweg 112, Oegstgeest, penningmeester. ZWENDEL MET OBLIGATIES. Waarschuwing van de justitie. De officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Breda waarschuwt het publiek ernstig tegen het koopen van zoo genaamde premie-obligaties op afbetaling. Hen, die dergelijke 'obligaties willen koopen, wordt dringend aangeraden zulks slechts tegen contante betaling te doen en wel alleen bij de algemeen bekende bank instellingen. De uiterste voorzichtigheid is geboden ten opziche van zoogenaamde agenten of ver tegenwoordigers, die het publiek vooral ten plattelande aan huis opzoeken en onder een stortvloed van woorden bewegen bovengenoemde premie-obligaties of com binaties daarvan op afbetaling te ver werven. Gebleken is dat in den laatsten tijd zwendelondernëmingen dergelijke premie obligaties, waaronder vallen deze van „De Rotterdamsche Schouwburg in het jaar 1894" en van „De 4 pet. Belgische oorlogs- schadeleéhing van dé jare'ri 1921 en 1922" of combinaties daarvan op voorschreven wijze aart den man trachten te brengen. Met name wordt in dit verband gedacht aan en gewaarschuwd tegen het te Tilburg gevestigde administratiekantoor „De Atlas" en het te Ede gevestigde handelsbedrijf ten aanzien van welk laatste bedrijf is gebleken, dat het te Ede slechts een post bus houdt, maar in werkelijkheid e—meens te Tilburg wordt gedreven. PRO 24-0419* RELIGIEUS-SOCIALISTEN VERGADERDEN. Jaarlijksche bijeenkomst te Bentveld. In Bentveld hielden Zaterdag en Zondag j.1. de arbeidersgemeenschap der woodbroo- kers en de federatie van religieus-socialis tische gemeenschappen hun jaarvergaderin gen. Uit dp jaarverslagen van de arbeidersge meenschap bleek een sterk toegenomen cur susbezoek aan het centrum te Bentveld. Voor de maandelijksche werkloozen-inter- naten is ook dit jaar weer een bedrag van circa tienduizend gulden bijeengebracht. Eenstemmig aanvaardde de vergadering de z.g. „richtlijnen", waarin iets is, neergelegd van het streven van de arbeidersgemeen schap, zonder dat men tot een bindende be lijdenis heeft willen komen. In twee bestuursvacatures werden de hee- ren H. H. Koch en ds. L. H. Ruitenberg ge kozen. Op de jaarvergadering van de federatie kwamen de kwesties van organisaties en verbreiding van het religieus-socialisme aan verzekert 31 -jarige de volgende uitkeringen/' Bij overlijden binnen 34 jaar: 1) ƒ1000,— terstond betaalbaar, 2) ƒ1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 34 jaar: ƒ5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. de orde. Besloten werd o.a. tot steun aan het republikeinsche Spanje, in een nader aan te geven vorm. Des middags sprak voor een gecombi neerde bijeenkomst dr. W. Banning over: „Tegen de goden van den tijd", waarin hy zyn kijk gaf op den buitenlandschen toe stand, op de oorzaken ervan en op de mid delen, in de Westeuropeesche samenleving een productieven vrede, gegrondvest op eco nomische samenwerking, te brengen. Na druk viel hierbij op de noodzaak tot predi king van een vernieuwd humanisme, dat de eerbied voor het leven, voor de ziel, voor de menschelijke gemeenschappen en voor de vrijheid van geweten als uitgangspunten heeft. BRAND IN LOMPENPAKHUIS TE UTRECHT. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is gisteravond brand uitgebroken in het tot het dak toe gevulde lompenpakhuis der firma Gar.s aan de Stroosteeg te Utrecht. Hoog sloegen de vlammen uit het fa) brandende perceel, terwyl een vonkenre gen en een dik rookgordijn zich over de dichtgebouwde binnenstad verspreidden. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, tastte het vuur met tien slangen aan, waarbij het perceel onder massa's water bedolven werd. Hierdoor kon men uitbreiding van het vuur, waarvoor aanvankelyk werd gevreesd, voorkomen. Het pakhuis brandde totaal af. De be lendende perceelen liepen slechts geringe waterschade op. De belangstelling van het publiek was zeer groot. De politie zorgde evenwel, dat de nieuwsgierigen op een gepasten afstand bleven. TUSSCHEN DRUKPERS BEKNELD GERAAKT. Ernstig gewond. Gistermorgen is de 31-jarige drukker van der Schoor, wonende te Overschie, in de drukkery „De Maasstad" aan de Adriana- straat te Rotterdam met de linkerhand en -arm bekneld geraakt tusschen de persen van een drukmachine, waardoor de arm totaal is verbrijzeld. Per auto van den Ge neeskundigen Dienst is de man overge bracht haar het ziekenhuis aan den Cool singel, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. DE VERDEELING DER ZENDERS. Weer het oude systeem. In de dezer dagen gehouden verga dering van den raad van beneer der Nozema, is, nadat kennis genomen was van de klachten van onderscheidene luisteraars in de streken, liggende tus schen Zwolle en den zuid-oost-hoek van Drente en den noord-oost-hoek van Overijsel over storing van de ontvangst van den 415.5 M. zender na zonsonder gang door enkele sterke buiteniandsche stations, waaronder voornamelijk Rome. besloten, met ingang van 16 Octofcer a.s. den oorspronkelyken toestand inzake het werken der omroepzenders weder om te herstellen. Met ingang van dien datum dus zullen de zenders Hilversum 1 1875 M.) en Jaars veld (415.5 M.) beide het programma van K.R.O. en N.C.R.V. uitzenden, terwijl de zender Hilversum 2 (301.5 M.) het program ma van A.V.R.O. en V.A.R.A. zal uitzenden. Deze beslissing is genomen, omdat het niet mogelijk is den zender te Jaarsveld, welke als tijdelijke zender is bedoeld, té versterken, om op die wijze aan storingen het hoofd te bieden. Er wordt prijs gesteld op bericlucn van luisteraars over het verschil in ontvangst van den 415.5 M.-zender en 301.5 M.-zender. waarbij opgave van het gebruikte ontvang toestel, alsmede van het uur en de opstan digheden, waaronder geluisterd werd 'lucht- storingen), van waarde is. Deze berichten kunnen worden ingezonden, hetzij aan de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. of V.A.R.A,, het. zy aan de N.V. Nozema, Sarphatikade .11, Amsterdam-C. DE OPLICHTIGSAFFAIRE TE GINNFKEN. Er zat een heele bende achter Met groote voortvarendheid is de rijks recherche nog steeds bezig aan het onder zoek inzake de oplichtingsaffaire van mej, Kessler te Ginneken, die, zooals men weet, voor circa 18C.OOO is benadeeld door geraffineerde oplichters. Thans verneemt de Tel. dat de rijksre chercheurs van het enorme bedrag waar voor de oude philantropische dame werd bedrogen, een bedrag van twintig duizend gulden in vreemde munt hebben terugge vonden. Hieruit en uit het feit dat het geld voornamelyk bij den jongen D is gevon den, valt wel met eenige zekerheid af te leiden, dat de voornaamste daders inder daad ook in Australië zijn geweest. Naar nieuwe schatting moeten wél 29 tot 30 personen van den enormen buit hebben geprofiteerd en het is dan ook zeer waarschijnlijk dat er dezer dagen nog meer arrestaties zullen volgen. Eenige personen, tegen wie ernstige verdenking omtrent hun aandeel in deze zaak bestaat, zyn reeds met de Noorderzon vertrokken en bevinden zich waarschijn lijk reeds ver buiten onze landsgrenzen. De 21-jarige D., die deel uitn aakte van het complot en het belangrijkste werk deed, heeft ongetwijfeld mededaders ge had die hem hebben uitgekozen om het plan, dat door de voornaamste bendelei ders werd opgemaakt, uit te voeren. VEETE IN WOONWAGENKAMP OORZAAK VAN EEN VECHTPARTIJ. Politie verricht arrestaties. De politie te Nijmegen heeft gisteren zeke ren S. S., uit Sittard, en P. G., uit Antwer pen, die hans in het woonwagenkamp te Nymegen verblijf houden, gearresteerd. Het was de politie n.1. ter oore gekomen, dat er gisternacht in dit woonwagenkamp ernstige ongeregeldheden waren voorge vallen ten gevolge van onderlinge veeten Bij een vechtpartij, waarbij men gebrixik maakte van aeisen, beilen en een revolver, waren eenige gewonden gevallen. S. en G. moeten hierbij de belhamels zijn geweest. Geen der gewonden had echter by de politie aangifte willen doen, zoodat de po litie pas later op de hoogte kwam van het geen er voorgevallen was. Een man liep een ernstige hoofdwonde en een schotwond aan het been op, een andere man en een vrouw hadden snywonden aan het gelaat gekregen, Daar de kampbewoners zeer zwijgzaam waren, kon de politie eerst na een diep gaand en langdurig onderzoek tot de arresta tie van S. en G. overgaan. ZEEUWSCHE HULDE AAN CHAMBERLAIN. Gift voor tuberculosebestrijding. Gistermiddag is in Hotel „De Burg" te Middelburg een vergadering gehouden van de commissie van toezicht op en beheer van de gelden, bestemd voor een Zeeuwsch hul deblijk aan Chamberlain. De commissie heeft, naar het Hbld. meldt, besloten het netto-bedrag der inzameling (ruim 1000) in haar geheel te schenken aan het zgn. „aanvullingsverpleegfonds" van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, onder beding evenwel, dat dit geld uitsluitend besteed zal mogen worden tot hulp van in Zeeland wo nende patiënten of voorbeschikte patiënten, die op andere wyze niet ten volle geholpen kunnen worden. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. von P 60) V. Hier was een voornaam feit, dat hij leefde, maar met het feit kwam de vraag: Waarom? Als in hem dit voelende, soe pele, sterke iets leefde en als het bestond, voor welk doel was het dan gevormd? Het was niet genoeg om geloof ie hebben, te weten, dat men leefde om zijn ziel te red den. Dat was zelfzuchtig en zelfzucht was een onvergeeflijk iets, de zonde tegen den Heiligen Geest, die heeft bepaald, dat er een occult doel zou zijn. Neen, alles had een reden: de beschermende boomén, de oceaan, uit wiens lendenen de groote wol ken kwamen, die het groene gras voedden, de winden, die als reusachtige bezems wa ren. De wijze en de goede werkten en ver saagden nooit; ieder mensch moest gaan naar zijn kunnen, de sterkte van zijn kracht de wijze van zijn wijsheid; wie schoonheid kende moest ervan geven en ze niet ver garen als een vrek. Alle menschen moesten werken, dat was een even natuurlijk in stinct, als de wet, dat menschen moeten eten. En werken beteekende niet sloven, maar iemands bestaan ten volle waar ma ken. Niemand mag terughouden, want dat is onwaardig en al wat onwaardig is, sterft en wordt weer .gebruikt. Het doode lichaam van den moordenaar kan een groe nen laurierboom voeden,, zoo prachtig is de huishouding de natuur. En het scheen hem toe, dat de zielen van slechte mannen ook werden gebruikt, maar als ontkenning en dat was de dood. Mis schien voorzagen zij in de booze onweders, de vreeselijke typhoons, de koude poolwin- den, de stormen rond Kaap Hoorn; zij kon den wel het contrapunt zijn in de harmo nie der natuur. Maar dit ging boven ken nis en boven kennis van hart en hoofd moest men niet gaanMaar van één ding was hy zeker: alles, wat onwaardig is, sterft. Vanaf den tijd, dat hij een jongen was, had hij steeds beseft, dat een man iets moet doen. Het was niet genoeg om een weinig geld te maken en dan neer te zit ten en het uit te geven, zooals een hond een been vindt, het afkluift en op een een zame plaats begaaft. Langen tijd had hij gedacht, dat het voldoende was om wat handel te drijven, maar dat was niet vol doende. In Buenos Aires had hij zich be lachelijk gevoeld, als een reus zich belache lijk zou voelen met kleine steentjes aan te dragen voor den bouw van een kruide nierswoning beschaamd, een weinig be- leedigd. Hy was als een stomme verlamde met vlammende woorden in zijn hart en brein en hij kon ze niet neerschrijven zelfs niet luid uitspreken. Maar zijn geheele leven lang had dit hem bezorgd gemaakt, het verkrijgen van werk om te verrichten. En toen hij met Granya naar Amerika kwam, was hij met groote plannen daar aangekomen. Sche pen en schepenbouwen waren de eenige zaken, die hij kende en hij had met ande ren gedacht, dat de groote dagen van den klipper konden worden herboren. IJzeren stoomschepen veroverden snel den handel der wereld, maar er waren zendingen, waarvoor groote, houten schepen met bo venbramzeilen nog oppermachtig zouden zijn, de graanhandel van San Francisco bijvoorbeeld. En het zou mogelijk zijn, zoo had hij gedroomd, dat de groote klippers van voor den burgeroorlog weer de trots zouden worden van het nieuwe idealisti sche gemeenebestEn wat was er uit zijn handen gekomen? Een half dozijn drie mastschoeners en zelfs geen heele goede schoeners, te lang van romp om sterk te zijn. En niemand scheen zich er om te be kommeren. Van Belfast en uit de Clyde zwermden de ijzeren booten als vliegen uit en de men schen waren ongeduldig; zij wenschten niet af te wachten, als een schip uit zijn koers was gedreven, zij wenschten sche pen op tijd! De menschen hadden hem uitgelachen, hadden gezegd, dat hij trachtte den voor uitgang tegen te houden. En toen hadden zij nog erger gedaan; zij hadden geglim lacht en gezegd, dat het een stokpaardje van hem was. Hij wist, dat het geen doel had en hij gaf het op En Granya was heel lief geweest. „Trek het je niet aan, Shane, het was heel mooi van je om te droomen en ernaar te handelen, maar het was niet voorbe schikt. Trek het je niet aan, schat". „Granya, mijn geheele leven heb ik ge tracht iets te doen en ik faal steeds". „Lieve Shane, je faalt nooit. Het succes is in jezelf, niet buiten jezelf, dat is alles". „Ja, maar Granya, dat is niet genoegd dat lijkt zoo zelfzuchtig. Zooveel mannen hebben zooveel voor de wereld gedaan en ik heb niets gedaan. Zelfs de oude werk vrouw, die op haar knieën de vloeren schrobt, heeft meer gedaan; zij heeft het beste in haar gegeven en haar beste is nuttig geweest". „Maar Shane, je moet wachten, wees ge duldig". „Ik ben oud, Granya en heb niets ae- daan". „Wacht, Shane, wacht. Ik zal het licht uitdoen en alle dingen om ons heen ver doezelen en je een geheime gedachte ver tellen, die jaren lang diep in mijn hart is geweest. Slechts Wij tweeën zullen in de kamer zijn absoluut. En kom dichter bij het vuur, lieve Shane, waar ik even kan zien waar je hand is en mijn hand erop kan leggen als de gedachte my doet voelen als een kind in een groot bosch, Shane. „Je kent je kaarten, de kaarten, die je gebruikt, als je op zee bent en de kaarten van de hemelen, waarop de sterren zijn aangemerkt, die wy kennen, en de zon en de maan en Venus en Jupiter, Sirius, de Hondster en Saturnus en de ster, waarop je het schip stuurt, de poolster. En al de sterrebeelden, de Melkweg en de gordel van Orion, de Groote Beer en de geweldi ge pracht, die je ziet als je de linie pas seert, het Zuiderkruis en de kleine ster ren, waar geen namen voor zijn, maar op je kaart gemerkt zijn met vreemde, Griek- sche letters onze kleine wereld is zoo klein in deze onmetelijkheid. Het is, alsof wij leefden op het kleinste van alle eilan den, zooals sommige van de eilanden, die je gekend hebt, toen je aan boord van het schip de maan volgde door de West ba in de Caribische Zee, waar de Hol anders zijn, of Grenada, het heel kleine ei and. En op dat eiland weten zij slechts vaag, dat er zulke groote landen als Afri- a en Europa en Azië bestaan; zij weten net niet uit ondervinding. Maar toch be staat Peking met de klokken en het stati ge adrid en Parijs, dat een zee van licht is cn onden, waar de mist vanuit zee het lng0>ft' Hart van myn hart, hoe vree- y is het, dat menschen niet kunnen, niet willen zien en begrijpen. En zij eggen. Welnu, wij zien het niet; hier wer- n wij geboren en hier sterven wij. En wJp0Zfg^en:>T-Toon ons iemand, die daar ge- f 18ZlJ vergeten, hoe lang de reis is 06 een man zaken kan hebben in de voorname stedenLiefste, ik dwaal af, maar ik weet het. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6