|iL A ATST E BERICHTEN, AMSTERDAMSCHE BEURS Jijdschciftm Koning der Belgen te Parijs- Een kort maar indrukwekkend bezoek. Groote fabrieksbrand te Deurne. Shade van tienduizenden guldens. ïoiy, ioo'/4 6 TWEEDE BLAD. (Van onzen Parijschen correspondent.) Eenvoud. Met dat woord is wel het best de indruk weergegeven, welken het bezoek van den koning der Belgen aan Parijs heeft nagelaten. Een eenvoud, die tot het hart sprak van het gansche Parijsche volk en waardoor dit korte be zoek van ternauwernood zes uren on vergetelijk zal blijven. Men had geen bijzondere voorbereidingen gemaakt. Het officieele bezoek van den Bel gischen koning aan Parijs zal pas in Februari van het volgend jaar plaats vinden. Er werd opmerkelijk weinig gevlagd, er was geen groen en geen feestelijk vertoon. Het Fransche volk heeft bange dagen doorgemaakt en de reactie op een zenuw spanning van enkele weken kan men dage lijks constateeren. Bovendien is de onzeker heid niet weggenomen, men heeft geen groot vertrouwen in de toekomst en derhalve allerminst lust tot feestvieren. Er is minder dan ooit behoefte aan holle frasen; het eeni ge, waarmede men het gemoed van den Pa- rijzenaar thans nog kan raken, is het een voudige en oprechte woord. Dat woord heeft Leopold III, de koning der Belgen, vanmiddag gevonden. Zijn rustige rede, uitgesproken bij de onthulling van het ruiterstandbeeld, een schepping van den beeldhouwer Martial, ontroerde door haar mensehelijkheid. Het was niet meer de ko ning, die sprak, het was de zoon, die naast zijn moeder en zijn zuster in eerbied ge bogen stond voor het beeld, dat Frankrijk aan de nagedachtenis van zijn vader, den koning-soldaat, heeft gewijd. Het indrukwek kende van de plechtigheid* bij de Place de la Concorde lag in den eenvoud, die haar ken merkte, Men sprak, zoo midden tusschen bet pu bliek, niet van de koningin, den koning, de prinses, of de graaf van Vlaanderen. Men zei „sa mêre, sa soeur, son frèrg", men zei: hij. En die „hij" was de jonge, ernstige ko ning, wien elke Parij zenaar een warm hart toedraagt. Deze familairiteit is geen gemis aan eerbied, doch veeleer 't bewijs van de vriendschap, die men voor de Belgische ko ninklijke familie koestert. De aankomst harer leden trouwens had iets van een familiereünie. Koningin Elisa- beth arriveerde gistermiddag, streng insog- nito, prinses Marie-José kwam, eenvoudig gekleed in een grijs reiscomplet, vanochtend vroeg met de gewone express van Rome aan. Parijs moge door haar dralen een fout heb ben gemaakt, de regeering had den Fran- schen ambassadeur bij den koning van Ita lië, keizer van Ethiopië, nog niet benoemd toen de invitatie aan den prins en de prin ses van Piémont werd verzonden er zijn dingen, welke uitgaan boven diplomatieke problemen. Er waren geen feesten georganiseerd. Een eenvoudig déjeuner op het Elyssée. met een menu zoo simpel als het maar kon, een vijand als de Belgische koning is van lange en luxueuze maaltijden. Een eenvoudige plechtigheid, maar daardoor zoo ontroerend op het Concordeplein en later bij het. graf van den onbekenden soldaat. Een intieme receptie aan de Belgische ambassade in de stille Rue Aguesseau. Dat was alles. Maar het maakte dieper indruk dan vele luide feesten en fanfares deden bij vroegere vor stelijke bezoeken. De onthulling van het standbeeld van den koning-soldaat is een manifestatie gewor den voor den vrede. Daar op de Place de la Concorde sprak een koning, die het nog aandurft met de oude waarheden, met de vrijheid der volkeren, trouw aan het gege ven woord, internationale samenwerking als basis voor een duurzamen vrede. We zagen burgemeester Adolphe Max van Brussel, die eereburger is der stad Pa rijs, en den bejaarden generaal Biebuyek, den vroegeren aide de camp van koning Albert. Beide mannen, toch niet de week- hartigste, hadden moeite hun aandoening te verbergen bij de kalme, eerlijke woor den van hun koning. Hier bleef de politiek wel verre, en als men vandaag de nagedachtenis heeft geëerd van een koning-soldaat, dan is het 'n sol daat van den vrede, strijder voor het recht^ en de humaniteit. J0NG(COUIGEZ>X>V bieden, welke het eischt, zou bezetten, tenzij overeenstemming wordt bereikt. Onder deze omstandigheden is het duide lijk, aldus besluit de correspondent, dat de woordvoerders der regeeringen, welke te München niet bereid waren een oplossing door een oorlog te bewerken, niet in staat zijn geweest zich daartegen op doeltreffende wyze te verzetten. DE INCIDENTEN IN WEENEN. Den staf van mgr. Innitzer geheim houding opgelegd. De „Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat alle ambtenaren en bedienden in het paleis van den aartsbisschop van Weenen, kardinaal Innitzer, gisteren ten overstaan van leden der Gestapo een verklaring heb ben moeten teekenen, dat zij niets zullen mededeelen van hetgeen zij gehoord of ge zien hebben tijdens de bestorming van het paleis door het gepeupel op Zaterdag j.1. De kardinaal en zijn secretaris, mgr. Wein- bacher, hebben niet behoeven te teekenen. Men wacht nu op rijkscommissaris Bürckel. DE KWESTIE DER KOLONIËN. Alles terug wat ontnomen is! Van gezaghebbende zijde te Berlijn werd tegenover den correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" al daar een verklaring afgelegd over de Duitsche koloniale politiek. Hitier, aldus verklaarde een hooge ambtenaar, heeft thans, naar men kan zéggen, zijn eisch gesteld inzake de terug gave van de voormalig Duitsche koloniale gebieden. Van dezen eisch is geen verdere formuleering te verwachten. Hij verwees naar het gesprek te Godes- berg tusschen Hitier en Chamberlain, waarbij de Führer zeide: „Er is een ver velende kwestie de koloniën maar dat is geen zaak om oorlog over te voeren. Daarvoor zal niet worden gemobiliseerd." De Duitsche eisch, aldus de woordvoer der, behelsde de teruggave van alle koloniën, welke Duitschland waren afge nomen. Het wenschte niets meer en niets minder. Geen wijziging in de vlootver- houding. De correspondent heeft de verzekering ontvangen, dat het niet de bedoeling was de Duitsche vloot uit te breiden tot boven de grenzen in de Engelsch-Duitsche vloot- overeenkomst vastgesteld, zelfs indien Duitschland weer een groote koloniale mogendheid.zou worden. Den correspondent werd gezegd, dat de handhaving van het Britsche Rijk be schouwd werd als een positieve factor in de Duitsche buitenlandsche politiek. De Rijksbank treft voorberei dingen! In de verwachting, dat de koloniale kwestie spoedig ten gunste van Duitsch land zal worden geregeld, heeft dr. Schacht, de president van de Rijksbank, een speciale afdeeling ingericht, belast met de bestudeering van vraagstukken, welke verband houden met de voorberei ding van nieuwe koloniale valuta. Om technische redenen zal de rijks mark niet worden ingevoerd als geregelde munteenheid in koloniale gebieden, welke Duitschland zou terug ontvangen. Het plegen van een zedenmisdrijf is niet te bewijzen, terwijl van roofmoord even min sprake is. Men zou hoogstens kunnen I spreken van een „poging" tot zedenmisdrijf, welke op doodslag is uitgeloopen. De politie legt evenmin verband tusschen den bewusten jongeman met zwartkrullend haar, die het meisje enkele malen zou heb- ben aangesproken, en dit meisje. Men zoekt den jongeman alleen om in- lichtingen te kunnen verkrijgen, die zooals alle andere van belang voor het onderzoek kunnen zijn. Het is wel duidelijk, dat de recherche voor een zeer moeilijke, zij het niet volko men hopelooze taak staat. Wellicht zal de belooning, welke is uitgeloofd, voor den-1 gene, die nieuwe aanwijzingen kan ver- strekken, aanleiding zijn zich tot de politie te wenden. Hierop is thans de hoop gevestigd van I hen, die moeten probeeren licht te brengen in het mysterie van den moord op Greta Groen. Belooning uitgeloofd. De officier van justitie te 's-Gravenhagc I heeft een belooning uitgeloofd van ten hoogste 250 voor diegene(n), die inlichtin gen kan(kunnen) geven welke leiden tot de ontdekking en opsporing van den dader van den moord, welke gisterochtend gepleegd is op het 14-jarige meisje Greta Groen. HUISZOEKINGEN TE SOFIA. Het Bulgaarsche telegraafagentschap pu bliceert de volgende officieele mededeeling: „Krachtens een besluit van den ministerraad zullen vandaag in de Bulgaarsche hoofdstad huiszoekingen verricht worden door deta chementen van het garnizoen om personen op te sporen, die geen verblijfsvergunning hebben. Het verkeer op straat is verboden, tenzij het noodzakelijk is voor de voedsel voorziening of anderszins. De bevolking wordt aangemaand haar kalmte te bewaren en het werk der soldaten en politie te ver gemakkelijken. Het einde der huiszoekingen zal per radio-omroep bekend worden ge maakt". CABARET-EXPLOITANT NA 2 JAAR AANGEHOUDEN. In December 1936 exploiteerde de 38 jarige M. P. in de zaal van den Haagschen Kunstkring in de Houtstraat te Den Haag, een cabaret „De Paris". P. stelde drie employe's aan om zijn bedrijf naar behoo- ren te kunnen leiden, maar hij verlangde van hen bij hun aanstelling een waarborg som. Op deze wijze ontving hij 650. Na enkele voorstellingen moest het cabaret evenwel gesloten worden, omdat het publiek geen belangstelling toonde. Tengevolge daarvan werd ook het perso neel ontslagen. P. behield evenwel de waar borgsom. Hij gebruikte het geld ten eigen bate en nam de wijk naar België. Het schijnt hem daar echter evenmin naar den vleeze gegaan te zijn, want giste ren ondernam hij een poging om bij Roosen daal wederom in ons land terug te keeren Hij werd aangehouden door de marechaus see, die hem naar den Haag hebben over gebracht, waar hij heden is ingesloten. Hij bekende het geld te hebben verduis terd. DE CONFERENTIE TE BERLIJN. Buitensporige Duitsche eischen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft dat liet duidelijk is geworden, dat de kleine concessies, welke Duitschland te München heeft gedaan, zijn herroepen of zelfs tijdens de zitting der conferentie zijn vervangen door grooter eischen. Het verluidt, dat de Italiaansche ambassa deur te Berlijn, Signor Attolico, zien bij de pogingen weerstand te bieden aan de bui tensporige Duitsche eischen heeft aangeslo ten bij de vertegenwoordigers van Groot- Britannië en Frankrijk. De van Duitsche zijde ter conferentie voorgelegde eischen zijn geschraagd door een duidelijken wenk, aldus het blad, dat Duitschland met geweld van wapenen de ge- GEEN NIEUWE AANWIJZINGEN IN DE HAAGSCHE MOORDZAAK. Er is nog geen opheldering gekomen in de geheimzinnigheid rond den moord te den Haag op de 14-jarige Greta Groen, hoewel de politie iedere mogelijke aanwijzing tot in kleinste onderdeelen uitzoekt. Het spreekt vanzelf, dat vele getuigen zijn gehoord, doch alle verklaringen hebben slechts zijdelings iets met de zaak te maken en brengen geen nieuw licht, dat kan leiden tot aanhouding van den dader. De groote moeilijkheid is, dat de moord in een zeer stille straat is ge pleegd, zoodat niemand den eventueelen dader heeft opgemerkt bij het binnengaan of bij zijn vertrek uit de woning van de fa milie Groen. Men is daarom aangewezen op de stille getuigen in het huis zelf en ook hier staat de politie voor een zware taak, want het nemen van vingerafdrukken bij voorbeeld bleek op groote moeilijkheden te stuiten, omdat verschillende buurvrouwen in de woning zijn geweest, voordat de re chercheurs en politicdeskundigen hun werk konden beginnen. Het officieele rapport van den politie deskundige, dr. Rochat, wordt in den loop van dezen dag verwacht. Thans reeds is komen vast te staan, dat de po litie niet denkt in de richting van een ongeluk, maar dat moord wordt aangenomen. DE AANVALLEN IN ONS LAND OP DE JODEN. De permanente commissie tot de alge- meene zaken van het Nederlandsch-Israëlie- tisch kerkgenootschap heeft in hare vergade ring te Amsteradm van Zondag 9 October 1938 weder uitvoerige besprekingen gewijd aan aanvallen in enkele organen tegen de joden en het jodendom in Nederland ge richt. Er is volmaakte overeenstemming tus schen de permanente commissie en het comité voor bijzondere joodsche belangen omtrent den aard der daartegen te volgen gedragslijn. Uiteraard kan publiciteit aan de bereids genomen- en nog te nemen besluiten niet worden gegeven. In antwoord op verschillende vragen, ver zoeken en wenken, die bovengenoemde col leges over dit onderwerp hebben bereikt, verzoeken deze vertrouwen te stellen in hun beleid. In den afgeloopen nacht heeft een zware brand gewoed in de fabriek der N.V. de Wits dekenindustrie te Deurne, als gevolg waarvan het oude gedeelte der fabriek, waarin de z.g. voorberei- dingsafdeeling en het kantoor waren ondergebracht, grootendeels verwoest zijn. Terwijl de nachtploeg volop aan het werk was, brak te ongeveer half één eensklaps brand uit in de z.g. voorbereidingsafdee ling. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen door het eigen personeel niet te denken viel. Onmiddellijk werd de Deurnsche vrijwil lige brandweer gealarmeerd, die spoedig met een motorspuit arriveerde. Groote vlam men sloegen door het dak naar buiten en laaiden hoog op in den nachtelijken hemel. Het blusschingwerk werd ten zeerste be moeilijkt door de zware rook, die in de fabriek hing. Omstreeks drie uur meende de brandweer erin geslaagd te zijn, den brand bedwongen te hebben en rukte zij in. Op verschillende plaatsen in de fabriek echter bleef het vuur nog voortsmeulen. Personeel van de fabriek trachtte aanvankelijk dit smeulende vuur met emmers water te dooven, doch zag zich tenslotte toch genoodzaakt opnieuw de hulp van de brandweer in te roepen. Om acht uur hedenmorgen was het vuur toen definitief bedwongen en was verder gevaar geweken. In het oude fabrieksgedeelte zijn groote verwoestingen aangericht. De voorberei- ringsafdeeling en het kantoor brandden grootendeels uit. Het dak deze afdeelingen stortte in. Vele belangrijke bescheiden van het kantoor gingen verloren. Slechts een klein gedeelte van den kantoorinventaris kon worden gered. Vele machines werden door het vuur en door waterschade totaal inbruikbaar. In de nieuwe afdeeling is vooral veel waterschade aangericht. De voorraad grond stoffen heeft niet zooveel gelden als men aanvankelijk vreesde, toch is de schade buitengewoon groot, ofschoon zij nog niet te schatten valt, loopt zij in de duizenden. Driehonderd arbeiders zonder werk. Het bedrijf is op beurspolis verzekerd. Voorloopig is de fabriek stopgezet. Hierdoor zijn ongeveer driehonderd arbeiders en ar beidsters gedupeerd. Hoewel met kracht aan de wederinbedrijfstelling van de fabriek zal worden begonnen, zal het toch nog enkele weken in beslag nemen, eer de arbeiders weer aan het werk kunnen gaan. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van den prand, maar zekerheid te dien aan zien bestaat er niet. De brand heeft tot gevolg gehad, dat in eenige afdeelingen van de fabriek van de de Wits dekenindustrie te Helmond, Het gebouw van de Rijksverzekeringsbank aan de Apollolaan te Amsterdam nadert zyn voltooiing. De lifttoren. cipieele kwestie van had gemaakt, vrijge sproken. Het Hof vernietigde dit vonnis en ver wees de zaak terug naar de Haarlemsche rechtbank, omdat deze één verweer ten on rechte als juist had erkend, doch het andere verweer, dat n.1. de overtreding in opdracht van den staat geschiedde, niet onder de oogen had gezien. Heden heeft de Haarlemsche rechtbank zich langdurig met dezen kant van de zaak bezig gehouden en als getuige wederom den toenmaligen directeur-generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, gehoord, die wederom verklaarde, dat minister Ver schuur de vergunning had verleend, welke z.i. ten onrechte door den tegenwoordigen minister was ingetrokken, doch zich even wel genoodzaakt zag te verklaren, dat de nachtarbeid wel was toegestaan, doch niet verplichtend was opgelegd. Ook dit argument van de directie is niet steekhoudend gebleken. Baron van Hardenbroeck bleef zich als overtreder op overmacht beroepen, verkla rende, dat het bedrijf er op is ingericht en ontwricht wordt wanneer de fabriek niet meer in nachtarbeid kan werken. De officier van justitie handhaafde zijn eisch en vorderde 6 boete. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Intusschen beleeft men in Nederland, dal aan een fabriek in de kalksteenindustrie voortdurend in continubedrijf wordt ge werkt, terwijl dit aan concurreerende fa brieken niet wordt toegestaan. In afwachting van de beslissing in hoogste instantie, hebben de honderden processen- verbaal tegen „De Arnoud" g«en voort gang. dooder. Gerrit Jan Hekkelman te Warnsveld en Elisabeth Maria Duin. Getrouwd: Johannes Dijkstra te Alkmaar en Bouk Visser. OPGAVE VAN NOOKUHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 13 October 1938. Vorige laatste koers STAATSLEENINGEN. 33H NederL 1938 101»/, 3 Ned-lndië 1937 ÏOOV, 5K Duitschl. '30 m verkl. 32 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank145>/i Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Caïvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil Gem. Bezit Unilever 151 1551/, 131V, 43«/a 89 334 2371/s 1428/16 N.V. waarvan het bedrijf te Deurne de z.g. voor- warenfabriek is, eenige stagnatie is ontstaan. De N.V. is tegen bedrijfsschade verzekerd. DE NACHTARBEID BIJ „DE ARNOUD". Al bijna een jaar wordt er, in strijd met de wet, aan de kalkzandsteenfabriek „De Arnoud" te Hillegom nachtarbeid verricht. Minister Verschuur had daartoe vergunning verleend, doch toen deze vergunning af liep, werd die door den tegenwoordigen minister niet verlengd. Op last van den directeur, baron van Hardenbroeck, werd er ook daarna des nachts gewerkt, zoodat proces-verbaal volgde. De directie beriep zich op overwerk, doch werd door den kantonrechter veroordeeld. In hooger beroep werd de directie door de Haarlemsche rechtbank, die er een prin- „Huisvlijt". Wij ontvingen een dezer dagen de eerste aflevering van het nieuwe maandblad „Huisvlijt", dat zich ten doel stelt over alle mogelijke technieken, die bij de huis vlijt worden toegepast, het interessantste en het beste te geven, de nieuwste model len en voorbeelden, de smaakvolste ideeën en ontwerpen aan haar lezers voor te leg gen met volledige inlichtingen en gege vens over materiaal, werkwijze, gereed schappen enz., een tijdschrift dat zich ten doel- stelt vraagbaak en informatie-centrum een onmisbaar blad te worden voor ieder' die den een of anderen tak van huisvlijt beoefent. De redactie van het blad zet uitvoerig haar plannen uiteen, waaruit blijkt, dat de lezers in het volgend nummer bovendien nog een radio- en amateurfotografie-ru briek te wachten staat, dat in belangrijke plaatsen van ons land tentoonstellingen van producten van werkende aponnés zullen worden gehouden en dat de lezers ook zelf onwerpen maken, waartoe regel matig prijsvragen zullen worden uitge schreven. Het blad uitgave van v. Doornewaard en Co., Den Haag heeft de medewer king verkregen van tal van vooraanstaan de leerkrachten op handenarbeid-gebied en handwerkgebied, van bekende ontwerpers architecten en ingenieurs. BERGEN (21 bept.6 Oct Geboren: Wilhelmina Margaretha, d.v. Franciscus Josephus Feijer. en Aleidè Maria Rijksen. Aagje, d. v. Cornelis Overman en Pietertje Nierop. Nicolaac Geardus Franciscus, z. v. Jacobus Johan nes Glorie en Elisabeth Catharina Louter Ondertrouwd: Cornelis Petrus Bakker en Klazina Maria Johanna van d. Lans. Jan van Loenen en Maria Koe- INDUSTR. OND. BU1TENL. 39% Am. Smelting §285/, Bethleh. Steel 46'% Cities Service 6'/, Generaal Motors 36% Kennecott Copper 9 35% Republic Steel a 14% Standard Brands 6Vl6 Steel comm. 47% U. S Leather f 5 CULTUUR MAATSCH. H V. A 4675/, Java Cultuur 176 Ned. Ind Suiker Unie 180 V, Vereen. Vorstenlanden 78'/, MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 62 Redjang Lebong 162 PETROLEUM. 314 330'/, Perlak 4 755/4 Phillips Oil 27'/, RUBBERS. Amst»d. Rubber f 236 Deli Bat. Rubber 163'/, 136 165 I12Vs 3% 115 89 125'/. 121V» Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKTN. Deli Batavia 226 Oude Deli 288 Senembah 2661/, AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 29,a/ic Sou'hern Pacilic 14'% Southern Railw. Cert.. H15/; Union Pacific707/, Canadian Pac5</i0 2.45-3.00 327/.-3 146'/, 151 155V, 1315/i 43% V, 90'/« 3335/4 240 144-V* 395/4 29-% 477/,-3 377/t-8 36%-j 14% 6'/, 46V4-'/» 55/i» 473-4V» 178 181 80-'/» 61 159 318'/4 333-'A 75'/, 275/4 11 Ha 9% 238-5/4 197 13P/4 lt5 112'/, 3"'is 116'/, S9-'/4 125'/4-l 122 227-5/4 2915/4 265 295/4 15}-% l2'/« 71V, 5'/, tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers H, heden P^- WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.84'/, New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo '7. 8.75 73.80 4. 31.16 41.80 39.05 45.07 '/j 43.95 heden 1.83'/» 8.70 73.70 4.87 31-10 41.65 38.87# 44.87# 43.75

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8