Een échec van minister van Buuren. Rechtszaken JCeck S. School Silttwieuws Radiopcoqcamma 3 JUi&licaties derde blad. PARLEMENT De Tweede Kamer vecht tegen pensioenkorting spoorwegpersoneel. Bezwaren tegen de tariefmachtigingswet. de strijd DER JUSTITIE TEGEN DE ZWENDELBANKEN. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 OCTOBER 1938. (Van onzen parlementairen medewerker.) Wellicht tegen de verwachting heeft de minister van waterstaat, de heer van Buuren, gistermiddag in de Tweede Kamer een echéc geleden doordat met groote meerderheid een amendement tot opheffing van de korting op de pensioenen voor het spoorwegpersoneel bij de be handeling van de wijziging der pensioen. wet voor spoorwegambtenaren werd aan genomen. Ondanks den aandrang van den bewindsman, waaraan hij met de bedrei ging dat hü anders het ontwerp zou intrek ken, kracht bijzette. Slechts de anti-revo- lutionnairen, bij wie zich een drietal ka tholieken voegden, zwichtten hiervoor, of schoon zij evenzeer als alle andere leden van oordeel waren dat aan de uitzonde ringspositie, waarin het spoorwegperso neel nog altijd verkeert met zijn gekort pensioen, een einde behoorde te worden gemaakt. Met 63 tegen 18 stemmen, die der a.r. en de r.k. Bajetto, Beaufort en Moller, werd het amendement-van Braam beekHermans goedgekeurd. En daarna verzocht en verkreeg de minister schorsing van de verdere behan deling van het ontwerp. De inhoud daar van blijft niettemin noodig; het zal de Kamer daarom benieuwen hoe de regee ring zich er uit redt. Deze wetswijziging is in de eerste plaats formeel in zoover dat de wet aangepast moest worden aan den nieuwen N.V.-vorm .der Nederlandsdche Spoorwegen sedert 1 Januari 1938. Maar van deze gelegen heid is tevens gebruik gemaakt om enkele andere wijzigingen in de wet aan te bren gen, waarvan de wenscheljjkheid reeds geruimen tijd geleden is gebleken. Zij be treffen de mogelijkheid om het verhaal van de eigen pensioensbijdrage van 8 K op 10 pet. te brengen; de mogelijkheid om tot vervroegde pensionneering (op 55- of 60-jarigen leeftijd) over te gaan; de be paling dat de N.V. aan het pensioenfonds de pensioenen zal vergoeden, welke wor den uitgekeerd aan hen, die den leeftijd van 60 jaar nog niet hebben bereikt; voorts 'bepalingen, waardoor ongelijkheid in pensioenen wordt opgeheven. Over vrijwel al deze punten was de directie met den personeelraad tot over eenstemming gekomen, maar zij kon aan den herhaalden wensch tot intrekking der pensoenkorting van 10 pet., die in 1936 is opgelegd, geen gevolg geven. Zij beriep zich o.m. op den slechten toestand van het bedrijf, welke een zwaardere belasting met IK millioen niet verdragen kon en op het verschil in positie tusschen spoor weg- en rijksambtenaren. Pas bij de behandeling van de artikelen sneed de minister het onderwerp aan dat het geheele debat had beheerscht: de kor ting op de pensioenen, voor welker ophef fing achtereenvolgens gepleit was door de heeren: Woudenberg (n.s.b.), Hermans (r.k.), van Houten (c.d.u.), Bierema (lib.), Cohen (v.d.), van Braambeek (s.d.), Amelink (a.r.) en de Visser (comm.) E. wees er nog op, dat de commis- sie-Beumer (die een onderzoek instelt naar de saneering van het pensioenfonds) geen „kapstokcommissie" is en dat het hem gewenscht leek eerst haar rapport af te wachten. Tegenover den heer van Braam beek, die betoogd had, dat de zwaardere last voor de spoorwegen door de opheffing van de korting op 630.000 zou neer komen, hield de bewindsman met stellig heid vol, dat het om een bedrag van 1.4 a 1.5 millioen ging. Hij besloot zijn verdedi ging met de duidelijke waarschuwing, dat hij, mocht het amendement-van Braam beek worden aangenomen, zijn verdere medewerking aan de behandeling van het wetsontwerp niet zou kunnen verleenen en dus schorsing van de beraadslaging zou moeten vragen. Zooals gezegd, schrikte de heer Amelink (a.r.) voor de consequenties daarvan het verlies van het goede in het wetsont werp terug en verklaarde hij tegen het amendement te zullen stemmen. De heer de Geer, leider der chr.-hist. fractie, schuwde 't alternatief echter niet; zijn vrienden zouden eveneens vóór stem men. Evenals alle partijen in de Kamer nemen de chr.-hist. het standpunt in, dat, nu de korting op de Indische pensioenen is vervallen en die op de pensioenen der burgerlijke ambtenaren niet is doorge gaan, de spoorwegmenschen niet in een uitzonderingspositie gelaten mogen wor den. En dra was 't einde van het lied gena derd, met het bekende resultaat. Wyziging Tariefmachtigingswet. Verder heeft de Kamer nog een aan vang gemaakt met de behandeling van de wijziging van de Tarief machtigingswet 1934 (tot instelling, afschaffing, verhoo ging of verlaging van invoerrecht op korten termijn). Bij deze wet werd de regeering een grootere bevoegdheid ge geven voor het omschreven doel. De inge diende wijziging beoogt de mogelijkheid te openen van een ruimere bevoegdheid voor de Kroon tot het nemen van maatregelen op tariefgebied tot steun aan Nederland- sche bedrijven. Vooral met het oog op door het buitenland getroffen maatregelen bleek de bestaande bevoegdheid niet te hanteeren, omdat het vaak niet mogelijk is het bewijs te leveren dat die maatrege len Nederlanddsche bedrijven met den ondergang bedreigen, aan welke voor waarde de regeering gebonden was. Vandaar de voorgestelde wijziging, die, na een door de Kamer in de gewisselde stukken gewonnen pleidooi, thans is komen te luiden: „Indien in dringende gevallen de levensbelangen van Neder- landsche bedrijven zullen noodzakelijk maken en het algemeen belang dit ver- eischt of ten einde met het buitenland ge maakte tariefafspraken onmiddellijk van kracht te doen zij, kunnen Wij bepalen, dat voor door Ons aan te wijzen goederen gedurende een daarbij vastgesteld tijdvak van ten hoogste drie jaren: a. een nieuw invoerrecht zal worden geheven; b. een bestaand invoerrecht zal worden afge schaft, verhoogd of verlaagd." Bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer oefende de heer de Geer (c.h.) er critiek op uit, dat de minister eigenlijk de aanvaarding van de nieuwe redactie wil inruilen voor een ruime toe zegging van de Kamer betreffende de toe passing der wet. Hij vond dat weinig elegant. Er is voorts van hem al een amendement om den in den huidigen tekst bestaanden termijn van één jaar te hand haven. De heer Schilthuis (v.d.) vreesde dat wij, hoezeer beaamd kon worden, dat het Nederlandsche bedrijfsleven, onder den drang der omstandigheden, beschermd moet worden, te veel den protectionisti- schen kant op gaan. Er hangt veel af yan de vraag hoewü te werk gaan. Er zaten hem, uit economisch oogpunt bezien, te veel strijdigheden in de politiek, welke de regeering blijkbaar wil volgen. In- en uitvoer zullen, vreesde de heer Schilthuis, tengevolge van de prijsverhoogende wer king van hoogere tarieven achteruit gaan. Vandaag is de behandeling voortgezet. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteravond korten tijd bijeen geweest ter behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 Mei 1937 te den Haag gesloten Oslo-verdrag, waarvan in de practijk in middels niet veel is terecht gekomen. De late indiening en behandeling van deze overeenkomst tot ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen ons land, de Scandinavische landen, België en Luxem burg, gaven den heer von Bönninghausen (n.s.b.) aanleiding tot critiek op de trage werking van het parlementaire stelsel. Door de kabinetswisseling duurde het een half jaar alvorens de nieuwe regeering haar standpunt ten aanzien van dit wets ontwerp had bepaald; zoo iets zou in een nationaal-socialistischen staat niet vóór komen. Hij verlangde van de Kamer tegenover de regeering meer zelfrespect. Geen der leden verlangde meer het woord, zoodat de voorzitter, in de haast om van het ontwerp af te komen, vergat te vragen of minister Steenberghe mis schien nog een opmerking wenschte te maken.! Dat het den senaat niet aan zelfrespect ontbreekt was overigens al bij den aan vang der vergadering gebleken, toen de heer Pollema (c.h.) er aanmerking op maakte dat de regeering het 's middags in de Tweede Kamer afgehamerde verdrag met Siam gaarne denzelfden avond nog in de afdeelingen der Eerste Kamer zag behandeld, hoewel het verdrag al in Februari is gesloten en pas in September bij de Tweede Kamer het ontwerp tot goedkeuring is ingediend. De Senaat besloot aan het verzoek te voldoen, maar ook de heer van Lanschot (r.k.) teekende, mede namens andere fracties, protest aan. HET BESLAG OP DE „GARBI". Behandeling in kort geding. Voor den president van de rechtbank te Middelburg is gisteren in kort geding ge pleit over het beslag op het Spaansche m.s. „Garbi", dat op 24 Augustus j.1., op verzoek van een Spaanschen reeder uit het gebied der Spaansche opstandelingen, die preten deert op onrechtmatige wijze door de Spaansche regeering Spanje van het bezit van zijn schip te zijn beroofd, op de reede van Vlissingen in revindicatoir beslag is genomen. Voor de Spaansche republiek en den tegenwoordigen kapitein van het schip vroeg mr. E. F. Bonjer uit Rotterdam op heffing van het beslag. Spr. betoogde, dat het beslag zonder houdbaren rechtsgrond was gelegd. Mr. F. W. Adriaanse, advocaat te Middelburg, trad op voor de Spaansche tëederij. Hij vroeg, in het geval, dat de president der rechtbank in principe tot op heffing zou besluiten, een zoodanige garan tie, dat de rechten van zijn cliënt niet on herstelbaar worden geschaad. De president bepaalde de uitspraak op Zaterdag a.s. Bankier verdacht van oplichting. Na een pauze werd de gisteren voor het Axnsterdamsche gerechtshof behandelde zaak tegen een bankier, verdacht van op lichting, voortgezet. Getuige deskundige J. Meyer verklaarde, dat het verlengen van premie-affaires, Waartoe verd. zijn cliënten dikwijls advi seerde, zeer ongebruikelijk was. Het is ook geheel tegen de usance in, dat verd. bij zijn cliënten bedong, de afwikkeling van de rekening slechts op een bepaalden maande- Ujkschen termijn te doen plaats hebben. Daardoor worden de menschen aan het lijntje gehouden, intusschen werden zij overgehaald nieuwe zaken te doen, zoodat oiet aan den dag kwam, dat verd. de stuk hen niet kon leveren, doch de order slechts 111 zichzelf had afgesloten. Nadat de cliënt de 30.000 had gestuurd Waren aldus verdachte de stukken in derdaad het eigendom van den cliënt, doch Pas na een maand zouden ze geleverd 'noeten worden. Voor die leveringstermijn Verstreken was, had de cliënt order ge- Beven tot verkoop, en met het geld had verd. weer andere zaken voor den cliënt gedaan. Verd. ontkende met klem, dat hier sprake was van oplichting of verduistering. De verdediger mr. R. Kokosky had als getuige a décharge een gedetineerde in het Huis van Bewaring opgeroepen. Deze gede tineerde verklaarde, dat verdachte buiten gewoon onder den indruk van de detentie is. Getuige's cel is vlak onder die van ver dachte. „Verdachte is geweldig rumoerig, hij slaapt bijna niet en maakt een zeer ner- veuzen indruk". Bij het verhoor van verdachte legde deze er den nadruk op, dat hij nooit zaken deed met „kleine menschen", maar steeds met speculanten. Het reclasseeringsrapport over verd. uitgebracht, luidt niet ongunstig. Bij de banken, waar verd. werkzaam is ge weest, stond hij goed bekend. Het rap port noemt hem niet het type van den oplichter. De rechtbank wilde naar aanleiding van deze circulaire den rechter-commissaris hooren om te onderzoeken, hoe deze kwestie in elkaar zit. In verband hiermede schorste de president de behandeling van deze zaak tot Maandag a.s. KWAKZALVER VEROORDEELD. De kantonrechter te Delft, mr. H. W. Nieuwhuis, heeft vandaag schriftelijk von nis gewezen in de zaak tegen den kwak zalver M. H. C. van Z. uit 's-Gravenhage. Van Z. had twee weken geleden terecht gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het verleenen van geneeskundigen raad van bijstand op 17 en 21 Augustus j.1. te Naaldwijk en te 's-Gra- venzande. Hij heeft een meisje, dat lijdende was aan suikerziekte, behandeld en haar aangeraden de insuline-injecties, die haar door den dokter waren aanbevolen, niet verder te gebruiken. Eenige dagen na de laatste behandeling is het meisje overleden. De kantonrechter achtte den verdachte schuldig en veroor deelde hem tot twee geldboeten van hon derd gulden subs. 2 maal een maand hech tenis. De eisch van het O. M. luidde twee maal honderd vijf tig gulden, subsidiair twee maal een maand hechtenis. BEROEP ONTVANGEN. Ds. J. P. van Mullem te Akersloot heeft mededeeling gedaan dat hij beroep heeft ontvangen bij de Ned. Herv. ge meente te Oostzaan. „GEHEIME ZENDER L. B. 17". Harmonie. Inderdaad een spionnagefilm van het zuiverste water, voor zoover althans in ver band met spionnage van zuiver water spra ke kan zijn, zoo schreef de Telegraaf over deze film. Alles wat 'n goede film in dit genre behoort te bieden, is hier volop aanwezig: samenzweringen, aanslagen mysterieuze moorden, verborgen munitiedepots, ver dachten, enz. enz. en dit alles levert een spanning op, die voortdurend stijgt en pas in de laatste meters film culmineert in een on gemeen verrassende ontknooping. Van een dergelijke film, waarin alles draait om één hoofdschuldige die echter tot op 't allerlaatste moment onbekend I blijft en vele verdachten, moet de inhoud voor den toekomstigen toeschouwer een vraagteeken blijven. Dat bevordert de spanning. Genoeg zij, dat wij nogmaals wij zen op enkele punten, die de pijlers vor men, waarop het gegeven rust: spionnage, geheime zender, de onbekende hoofdpér- soon, steeds nieuwe verdachten, het sensa- tioneele slot. De conclusie, die men uit deze opsomming kan trekken, ligt voor de hand: een uitermate spannende film. En hieraan kunnen wij nog slechts toevoegen, dat het spel van Willy Birgel c.s. bovendien uitste kend is. „DE PATRIOT". City-theater. De Telegraaf schreef over deze groote film het volgende: Voortreffelijke film met ongetwijfeld nieuwe momenten en nieuwe gezichtspun ten. Mén kent natuurlijk de geschiedenis van den waanzinnigen Czaar en men kan volstaan met zijn bewondering te uiten voor den eenerzij ds hemelhoog geprezen en den anderzijds zoo met critiek overladen Harry Baur. Hij mag dan een acteur zijn, doch hy is een groot acteur en het is zeer Vrijdag 21 October. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8— VARA- kalender. 8.15 Gr.pl. (Ca. 8.16 Ber.) 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Gr.pl. 11.Deel. 11.20 Orgelspel. 12.— Gr.pl. (12.15 Ber.) 12.30 Het Avro-Amusementsorkest. 1.30 Het Lyra-Trio. 2.10 Gr.pl. 3.Gev. progr., ber. 4.Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.Esmeral- da. 6.40 Letterkundig overzicht. 6.50 Hammond-orgelspel. 7.Causerie: Opvoeding tot democratie. 7.20 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Wat en hoe gelooven wij (II), causerie. 8. Cello en piano. 8.30 Lezing. 9. Radiotooneel met muziek. 9.30 De Ramblers. 10;Orgelspel. 10.30 Damnieuws. 10.35 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Cello en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.— Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (Jaarsveld). (Alg. pr. NCRV). 8. Schriftlezing, med. 8.15 Ber., gr.pl. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ber., hierna Quintolia en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Christ. 'ectuur. 3.Vioolvoor dracht met pianobegeleiding en gr. pl. 3.55 Ber. 4.Gr.pl. 4.30 Deel. en gr.pl. 5.30 Orgelspel. 6.30 Beeld houwwerk in den tuin, causerie. 7. Ber. 7.15 Lit. causerie. 7.45 Rep evtl. gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS- ber., 8.15 NCRV-orkest. (9.9.20 Snelheid en veiligheid in het weg verkeer, causerie. 9.5510.ANP- ber. 10.15 Rep. 10.35 Gr.pl. 10.45 Sportpr. 11.— Gr.pl. 11.5012. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Orgel spel. 12.35 Maurice Wirinick en zijn orkest. 1.20 Causerie: Empire Ex change, 1.352.20 Het Londensch pianokwartet. 2.453.05 Gr.pL 4.15 Orgelspel. 4.50 Gr.pl. 5.20 Het Wal- ford Hydyn Magyar orkest 6.20 Ber. 6.45 Radiotooneel. 7.05 Shoo- ting stars from a balloon, causerie. 7.20 Wynford Reynolds en zijn Oc tet. 7.40 Het Alfred Cave strijk kwartet. 8.20 Radiotooneel. 9. Cabaretprogr. 9.20 Ber. 9.45 Ad- vance in the air, causerie. 10.05 Ju- dith, opera. 11.20 Deel. 11.35 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pL) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.20, 10.10 en 12.35 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05 en 3.05 Gr.pl. 3.20 Zang. 4.35 Gr.pl. 5.20 Het Zagrebkwartet. 6.20 en 7.20 Gr.pl. 8.35 Zang. 8.50 Radio tooneel. 10.50 Gr.pL 11.20—12.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 6.30 Gr.pl. 7.50 Omroepkleinorkest en een sa xofoonkwintet. 11.20 Rheinische Landesorkest. 12.35 Omroeporkest en solist. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 5.10 Vroolijk con cert. 6.20 Pianovoordr. 6.50 Gr.pl. 7.30 L. Eysoldt met zijn orkest en pianoduo. 8.20 Ich liebe dich, mein schönes Kind, opera. 8.40 Vervolg concert. 9.35 Gr.pl. 9.5011.20 O. Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20 Gr.pL 5.20 Piano voordr. 5.55 Gr.pL 6.50 Kinderkoor. 7.20 Omroepdansorkest. 8.20 Om roeporkest. 10.3011.20 Omroep dansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 1. en 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 2.20 Gr.pL 5.20 Omroepkleinorkest en Omroepkoor. 6.38 Omroepsalon orkest. 7.35 Gr.pL 8.5011.20 Orkes ten, koren en solisten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Cantate-concert. 8.Omroep orkest en soliste. In de pauze decL 9.20 Ber. 9.50 Pianovoord. 10.05 Ber. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.05, Parijs Radio 10.05—12.05, Radio PTT Nord 12.05 —12.20, Brussel VL 12.20—14.20, Radio PTT Nord 14.2015.05, Parijs Radio 15.05—15.20, Keulen 15.20— 16.15, Droitwich 16.1517.20, Brus sel VI. 17.20—17.50, Fr. 17.50—18.20, Keulen 18.2020.20, Droitwich 20.20—21.20, Keulen 21.20—21.50, Lond. Reg. 21.5022.20, Brussel VL 22.20—22.30, Keulen 22.30—23.20, Parijs Radio 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond, Reg. 10.35—17.20, Droitwich 17.20—18.40, Lond. Reg. 18.4010.20, Boedapest 19.20—21.20, Droitwich 21.20—23.10, Lond. Reg. 23.1023.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. interessant te zien, hoe hij zijn rol opbouwt en hoe zijn waanzin zich ontwikkelt. De film is spannend en voortreffelijk zijn de figuren en voortreffelijk is ook de rol van Anna Ostermann, gespeeld door Elmire Vautier, de vrouw die als spionne bij den Czaar is geplaatst en hem ten slotte het leven pro beert te redden. Het Vaderland schreef o.m.: Rusland of de Tsaar. Een buitengeworn boeiende film met Harry Baur en Pierre Renoir. De film van Maurice Tourneur verhaalt die geschiedenis nog eens met een intensiteit, die het op nieuw opvatten van dit verre van nieuwe gegeven vólkomen rechtvaardigt. Le Pa- triote is een film geworden, die de Fransche filmkunst alle eer aandoet en die opnieuw bewijst, over hoe weergalooze talenten de filmindustrie van dit land beschikt. De meest opvallende verdienste van deze indrukwekkende film is ongetwijfeld het spel der beide hoofdpersonen: Harry Baur en Pierre Renoir. Haarl. Dagblad: Immers, zoo er één acteur op Franschen bodem geschikt is voor de vertolking van deze gecompliceerde figuur, is dit zeker Harry Baur. Het geheele spel van Baur is een doorleving en een beleving van dit deerniswekkende menschenkind, een acteur, die voor zijn taak berekend is. Van grootsche allure. „DERTIG DAGEN CORVEE". Victoria-theater. De bekende Fransche komiek Fernandel, zal van Vrijdag af te zien zijn in de film „Dertig dagen corvée", die dan in het Victoria-theater draait. Deze film, gemaakt naar de operette „Ignace" van Jean Manse, zal niet nalaten veel belangstelling te trek ken, niet alleen omdat het verhaal met zijn tallooze geestige verwikkelingen alleszins in de smaak zal vallen, maar ook, omdat Fernandel van zijn aandeel in dit werk iets zeer bizonders maakt, zijn rol zóó vertolkt als alleen de onovertroffen Fernandel dat kan. Het zou jammer zijn al de avonturen te vertellen, die Fernandel als Ignace be leeft tijdens de dertig dagen corvée, die hij moet doorbrengen als invaller voor den op passer van den kolonel. Laten we volstaan met te zeggen, dat veel misverstanden en onverwachte gebeurtenissen allerlei ver wikkelingen met zich meebrengen, die aan Fernandel de gelegenheid geven zijn komische talenten ten volle te ontplooien. Een film om zelf te gaan zien. PROCES TEGEN WALT DISNEY. Schadevergoedingen geëischt. Bij het hooggerechtshof te New York hebben Adriana Caselotti en Harry Stock - well tegen Walt Disnèy, den schepper van „.Sneeuwwitje en de zeven dwergen" een eisch ingesteld tot schadevergoedingen van 200.000 en 100.00 dollar. De beide eischers wier stemgeluid is opgenomen voor de rol len van sneeuwwitje en den prins, stellen zich op het standpunt, dat zij slechts heb ben gecontracteerd voor de film, terwijl zonder hun toestemming gramofoonplaten zijn vervaardigd. Er is ook een rechtsvervolging ingesteld tegen de uitgevers van Disney's muziek, met het argument, dat een der filmliedjes de vrucht van plagiaat is. Een Zwitser- sche jodelaar heeft een schadevergoeding van 50.000 dollar geëischt, omdat zijn me lodieën zouden zijn gestolen. LEERAAR DUITSCH HANDELSAVOND- SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Alk maar roepen sollicitanten op naar de betrek king van tijdelijk leeraar in Duitsch aan de Handelsavondschool. Aantal wekelijksche lessen thans 7 van 50 minuten. Cursusduur begin September tot einde April. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Vereischt is het bezit van middelbare be voegdheid. Sollicitatie-stukken (adres ongezegeld) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 24 October a.s. Alkmaar, 20 October 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, Lo.-Secretaris. IBH

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9