De Duitsche Joden in België. JCeck Schoot Stad en Oming. Interneering in afwachting van hun vertrek. Rexisten zijn anti-semiet. Verkiezingen voor den Franschen senaat. Volgende maand politieke verande ringen te verwachten. Opzienbarende arrestaties in Frankrijk. Van een Italiaanech agent en een Fransch politie-autoriteit. Taifoen te Tokio. De fabricage van handschoenen. DERDE BLAD. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 18 October 1938. Sedert geruimen tyd is ook in België het vraagstuk gesteld van de invasie In het land door Duitsche Joden, wier lijdensweg in breede kringen een diep medegevoel heeft doen ontstaan. België is tot dusver inderdaad een van de wei* nige landen gebleven waar de Joodsche uitwijkelingen nog eenige kans kregen om hun situatie te redden en het feit dat België een socialistische eerste-minister bezit is bij de belanghebbenden ook niet onbekend. Hierop wordt gerekend om een toegeimoetkomende behandeling te bekomen. Doch dat maakt de rekening niet van de dichte Belgische bevolking. Het probleem stelt zich in Nederland ook en de overwegingen die in verband met deze zaak voor Nederland gelden zijn ook van beteekenis voor België. Het is trouwens on mogelijk voor een land als België een groot deel van de 800.000 Duitsche Joden op te nemen zonder onmiddellijk een storing te weeg te brengen in het economische leven- De situatie is van uitzicht gaan veranderen zoodra de rechterlijke autoriteiten hebben moeten ervaren dat verscheidene duizenden Duitsche Joden in België verblijven zonder regelmatige papieren. Er wordt gezegd, dat te Antwerpen een 10.000 Joden onregelmatig zouden verblijven. Iemand die het zeer goed weten kan, verklaarde ons, dat te Brussel ongetwijfeld een 8.000 vreemdelingen, veelal Duitsche Joden verblijven zonder bestaans middelen. Dat levert een bestendig gevaar op voor de openbare orde. Dezelfde persona liteit, die aan het hoofd staat van een recher chedienst, bevestigde ons, zonder dat zulks kan worden beschouwd voor iets belangrij- kers dan een eenvoudige vaststelling, dat de misdrijven op den openbaren weg, inbra ken, aanvallen en aanrandigen, enz. voor 90 door vreemdelingen worden gepleegd. Men begrijpt, dat in die omstandigheden in grijpen een noodzakelijkheid wordt, vooral daar is vastgesteld dat er een ware handel bestaat om Duitsche Joden naar België te brengen, zonder voorkennis van de Belgi sche autoriteiten. Deze personen hebben hierbij de medewerking van de Duitsche autoriteiten, vermits de Duitsche Jood die radeloos geworden door de vervolging waar aan hij is bloot gesteld, zijn land verlaat, tevens de Duitsche nationaliteit verliest. Men heeft bij tal van invallen in kosthui zen en kleine hotels ontdekt dat Joden zich daar ophielden zonder in het bezit te zijn van een regelmatig paspoort en zonder geld. Zij waren naar België gekomen langs den weg of op andere geheime wijze. Een van deze middelen schijnt geweest te zijn de zoogenaamde toeristische reizen naar Duitschland. Bij den terugkeer waren vele auto-cars veelal meer bezet dan bij het ver trek. Anderen werden voorzien van valsche paspoorten, die uit België werden meege bracht. Hoe dan ook deze personen bevin den zich in België. Er moet iets mee worden begonnen. Geen anti-semitisme. Het dient en het kan gezegd, zonder bloot te zijn gesteld aan een vergissing, dat er in België geen anti-Joodsche stemming bestaat bij het volk. Men heeft hartgrondig mede lijden met het ongelukkige lot van de Joden die aan een vervolging worden bloot ge steld, welke harteloos is en onrechtvaardig. België heeft een bevolking van 90.000 Joden binnen zijn grenzen, waarvan slechts 30.000 van Belgische nationaliteit. De anderen zijn vreemdelingen, die zich weliswaar hebben te gedragen naar de voorschriften van de gastvrijheid welke hen wordt verleend, maar die in niets worden lastig gevallen. De tota litaire partijen, n.L de rexisten en de Vlaam- sche nationalisten, hebben bij deze verkie zingen voor de gemeentereaden reeds uiting gegeven aan hun anti-Joodsche gevoelens. Deze inslag is reeds geruimen tijd op te mer ken. De rexisten vooral staan op den loer om elke gelegenheid aan te grijpen ten einde oorzaken van ontevredenheid te exploitee- ren. In hun organen wordt, overal waar socialistische leiders invloed hebben, de plaatselijke verantwoordelijke persoon aan gevallen, omdat hij te gunstig gestemd is voor de vreemde Joden. Te Antwerpen is de burgemeester Camiel Huysmans aldus hevig aangevallen geworden. Dat stemt tot voor zichtigheid ten opzichte van het probleem. In het belang van de bannelingen zelf moet er iets worden gedaan. Hier te lande is onder leiding van vooraanstaande Joden, zooals de heeren Gottschalck, Wolff, Speyer en Gold- schmidt een comité werkzaam voor hulp en bijstand aan de slachtoffers van het anti semitisme in Duitschland. Dit comité heeft reeds ontzettend veel verwezenlijkt. Deze hulp heeft reeds millioenen gekost. Thans echter is het comité overrompeld. Het is ten einde raad. Een er zij ds moet het toegeven dat de Belgische regeering den toevloed van vreemdelingen niet kan dulden zonder rege lend op te treden. Anderzijds komt het comi té op voor maatregelen welke de Joodsche bannelingen niet opnieuw naar de hel, die Duitschland voor hen geworden is, zouden terugsturen. De Belgische Veiligheidsdienst heeft opdracht gehad verstandig op te tre den. Er is veel fraude geweest. Toerisme, zakenreizen, voorgewende ziekte, enz., zijn voorwendsels geweest om te trachten tijde lijke visa om te zetten in definitieve. De hoedanigheid van politiek banneling is ook veel misbruikt geworden. Men heeft er zelfs een middel in gezien, voor vele advocaten, die tevens een politiek mandaat uitoefenden, om gemakkelijk geld te verdienen door ge knoei met hun politieken invloed, onder den dekmantel van hun advocatuur. Doch dat is een andere kwestie. Aan deze knoei- middelen is nu een einde gesteld door den katholieken minister van justitie, Phollen. Elk verloopen visum verplicht tot terugkeer naar het land van herkomst. Uitzonderin gen worden slechts toegestaan voor gevallen van ernstige ziekte, of voor een gevaar van ter doodveroordeeling in geval van terug keer. Minister Pholien heeft juist de hoe danigheid van politiek banneling bepaald. Degene die zijn land van oorsprong heeft verlaten om politieke redenen wordt slechts toegelaten als hy België als eerste land van bestemming heeft gekozen. De Duitsche Jood, die b.v. uit Frankrijk of Nederland komt, wordt teruggedreven. Elke speciale zaak wordt door een commissie van drie onderzocht, waarin een lid zetelt, dat ge kozen is door den belanghebbende zelf on der de vertegenwoordigers van organismen, die zich met de uitwijkelingen bezighouden. Nu mogen in België verblijven zij die be staansmiddelen hebben, bekende personali teiten van wetenschappelijken, litterairer, geestelijken rang of personen die belangrijke diensten aan België hebben bewezen. De regeering heeft moeten besluiten de consu laire vertegenwoordigers in het buitenland te verzoeken elk visum te weigeren aan de Duitsche Joden. Voor Italië is het visum op nieuw ingevoerd, om controle te kunnen uit oefenen. Grensbewaking versterkt. De inwijking is zoo groot geworden, dat de grensbewaking aan de zijde van Duitsch land met 350 gendarmen is versterkt gewor den. Doch wat moet er gebeuren met de on geveer 5.000 Joden van Duitsche herkomst, die in België verblijven, volgens een cijfer van het ministerie van justitie zelf en die om regelmatig te zijn eigenlijk over de grens zouden moeten worden gezet, omdat zy noch bestaansmiddelen hebben, noch aan de ge stelde verblijfs voorwaarden voldoen. Het hooger genoemde Joodsche comité heeft een stap gedaan bij den eersten minister om te verkrijgen dat deze menschen niet over de Duitsche grens gezet zouden worden, maar dat zij zouden worden geïnterneerd, dat is behandeld zooals soldaten in oorlogstijd, die in een neutraal land binnenkomen. De heer Spaak heeft dit plan gunstig onthaald. De heer Pholien, minister van justitie, is er ook voor gewonnen. In principe is besloten loka len ter beschikking te stellen in het Rijksop voedkundig gesticht (gesticht voor land- loopers) te Merksplas en in een tweede ge sticht te Marheffe. Ongeveer 1.500 verban nen Joden zullen hier een onderdak kunnen vinden. Zij zullen daar verblijven in af wachting dat over hun lot zal beslist worden, door de internationale organisatie welke op de bekende conferentie te Evian is tot stand gekomen. Voor de anderen zal ook een der gelijke oplossing worden gezocht. Dat is het beste wat men er heeft op gevonden. Het is een oplossing die aan de schatkist ook heel wat zal kosten, alhoewel het comité in de kosten zal bijdragen. De belanghebbenden zullen niet onder dwang naar de interneering moeten gaan. Zij zullen kunnen kiezen tus- schen interneering en uitdrijving. Zy zullen dit schriftelijk moeten doen en zullen zich ook moeten onthouden van elke betrekking met de bevolking. Inderdaad is 't reeds meer malen voorgekomen dat een uitwijkeling door een verhouding aan te gaan met een Belgische vrouw, zelfs door te trouwen, en de gevolgen van de verhouding uit te lok ken, tracht aan een uitdrijving te ontsnap pen. Men is dus tot een oplossing gekomen, welke door de meesten wordt aanvaard. De openbare meening is er niet tegen gestemd. Men begrijpt het lot der ongelukkigen en in België zou zeer zeker geen kans bestaan voor anti-Joodsche propaganda indien de Joodsche arbeiders die te Brussel en Ant werpen werken, niet de neiging vertoonden om zich te onttrekken aan de sociale en fis cale wetten van het land waar zij verblijven. (Van onzen Paryschen correspondent.) Frankrijk staat aan den vooravond der Senaatsverkiezingen. Zondag 23 Oc tober zullen voor dertig departementen een kleine honderd senatoren worden gekozen, of liever herkozen, want het grootste deel der aftredende leden zal zijn mandaat wel vernieuwd zien. De Fransche senaat, het Latijnsche senatus van senex, grijsaard de raad der ouden dus, dateert, in zijn huidigen vorm althans, van 1875. Hij bestaat mo menteel uit 314 leden, waarvan om de drie jaar een derde aftreedt. Zulks ge schiedt thans voor de 21ste maal. Evenals bij ons worden de leden van den senaat niet rechtstreeks door het volk ge kozen. Aan de verkiezingen nemen deel de deputé's, de Tweede Kamerleden, de con- seillers généraux, die zich met de zaken van een departement bezig houden en te verge lijken zijn met leden der provinciale staten ten onzent, de conseillers d'arrondissement, die, elk uit een canton, de belangen van een arrondissement behartigen, en tenslotte de kiesmannen, daartoe aangewezen door den conseil municipal, den gemeenteraad. Nie mand beneden veertig jaar is voor den senaat stemgerechtigd en zoo men weet be staat het vrouwenkiesrecht heelemaal niet. Het Fransche territorium is administratief verdeeld in negentig departementen: de aan staande verkiezingen blijven beperkt tot dertig, alphabetisch gerangschikt van 1'Ain tot Gard, met de koloniale gebieden Algerie, Gaudeloupe, voor welk bovenwindsch eiland de bekende Henri Bérenger zitting heeft, en Réunion. Mogelijkheden. Uit politiek oogpunt zijn de senaatsverkie zingen van minder groote beteekenis dan die voor de Chambre des Députés, de Twee de Kamer. Een geheele vernieuwing van den senaat loopt over negen jaren, een verschui ving van de politieke meerderheid kan prac- tisch niet dan na zes jaar plaats vinden. Evenwel moet niet over het hoofd worden gezien, dat de meeste senatoren burgemees ter zijn of conseiller général en in die amb ten een moeilijk te onderschatten politieken invloed uitoefenen, vooral ten plattelande. Op dit oogenblik bestaat de senaat uit 190 radicalen, namelijk 161 leden der Gauche Démocratique en 29 der Union Démocrati- que et Radicale, 59 leden der Union Répu- blicaine, 16 leden der Action Nationale, 14 socialisten, 2 communisten en 33 partij loo- zen. De volstrekte meerderheid, 158, is veilig bij de radicalen, zelfs reeds alleen bij de links democraten. Theoretisch bestaat de mogelijkheid, dat deze groote groep, waar van 58 leden aftreden, haar machtspositie verliest. Dit is tenslotte een kwestie van slechts vier zetels, doch practisch wordt die kans uiterst gering geacht, en bovendien is er het verbond met de buren, de Union Démocratique, van welke party maar negen leden aftreden. Van een feilen electoralen strijd, van een senaat, die „om" gaat, behalve de genoem den zullen 16 leden der Union Républicaine, 3 der Action Nationale, 3 socialisten en 7 party loozen aftreden zal geen sprake zijn. „De senaat is van beton en de leden zitten in hun banken vastgemetseld" be weren booze tongen. Een feit is, dat in 1920 de aftredenden van deze serie A, waartoe veel duidelijke departementen en Corsica behooren, in vijftien departementen werden herkozen; bij de laatstgehouden verkiezin gen, 1929, was zulks in tien departementen het geval. Onder hen, welke thans aan de beurt van aftreden zijn, bevinden zich twee in functie zijnde ministers, namelijk Albert Sarraut, Gauche Démocratique, van binnenlandsche zaken, en zijn partijgenoot QueuiUe, van landbouw. Verder telden we een dozijn oud ministers, waaronder A. Honnorat, dien de Hollanders hier kennen als lid van den raad van beheer der Nederlandsche afdeeling van de Cité Universitaire, Chapsal, die deel uitmaakte van het minlsterie-Chautemps, gevormd in Januari van dit jaar, Maurice Violette, minister van staat in het kabinet- Blum, zeven maanden geleden, en Jean Fa- bry, onlangs afgetreden als directeur van de Intransigeant, één der groote Parijsche dag bladen. Als curiosum zy vermeld, dat de nestor der aftredende senatoren is Clauda Chauveau, zitting hebbende sedert 1910. Do oudste onder hen niet in zittingsjaren doch in leeftijd is Duclaux Monteil, geboren in 1848, ten tijde der Tweede Republiek dus. Het spreekt haast vanzelf, dat beiden - vernieuwing vragen van hun mandaat! Trouwens, van de 96 senatoren, welke aftre den, zyn er zeker tachtig, die zich een her benoeming zullen laten welgevallen. De nieuwgekozenen nemen pas zitting op den tweeden Woensdag in Januari. Ook Kamerverkiezingen? Intusschen heeft de voor de deur staande senaatsverkiezing, welke weinig verandering zal brengen, de kwestie der kamerverkiezin gen, waarvan men wél politieke wijzigingen verwacht, in het brandpunt der publieke belangstelling geplaatst. Aanvankelijk werd over de wenschelykheid eener tusschentyd- sche verkiezing slechts fluisterend gespro ken, doch na München heeft de idee hier vat gekregen op de menschheid en thans wordt daar van verschillende zijden en met luider stemme op aangedrongen. Voorloopig echter zal minister Daladier, die in de stilte en beslotenheid van zijn ka binet aan de bij volmachten te treffen maat regelen werkt, wel geen tyd kunnen vinden om zich met het probleem der nieuwe ver kiezingen bezig te houden. Aan den anderen kant is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat, nu de breuk in het volksfront niet meer te heelen lijkt, de Kamer „ingouvernable", on regeerbaar wordt, want de meerderheid van 1936 bestaat stellig niet meer. Evenwel zal dit niet vóór de tweede helft van November, als de Kamers byeenkomey, kunnen blijken. Onze indruk is, dat voordien geen be langrijke beslissingen zullen vallen. De poli tieke leiders dienen eerst hun houding te bepalen, en ofschoon het congres der radi calen, de groep, waarvan minister Daladier voorzitter is, reeds in het laatst dezer maand te Marseille wordt gehouden, komen de an dere groote partijen, waar het tegenwoordig allerminst pais en vree is, komt ook het ver bond van vakvereenigingen pas in Novem ber bijeen en schijnen de socialisten zelfs tot kestmis te willen wachten. Als echter de teekenen niet bedriegen zullen er eer dit onrustig jaar ten grave daalt, met of zonder de voorspelde hervorming van het kies recht, politieke veranderingen plaats grij pen. Indien de uitslag der komende senaats verkiezingen geen drang naar links te zien mocht geven, hetgeen vrij zeker niet het ge val zal zijn, kan men dit als een nieuwe aanwijzing in de aangeduide richting be schouwen. De Fransche nationale veiligheids dienst neemt een groote discretie in acht ten aanzien van de arrestatie van een geheimen agent van Italië en diens medeplichtige, den inspecteur van poli tie Rakowsky. Men merkt op, dat de onthulling dezer feiten door een Pa- rysch ochtendblad het onderzoek heeft gehinderd. De rechter van instructie heeft gelast Ju les Rakowsky, den voomaamsten inspecteur vmi den algemeenen- en vreemdelingen dienst van de prefectuur van politie en den in Italië geboren Vincenti Bellavia in de gevangenis op te sluiten. Zij worden be qU UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPÓTS schuldigd van corruptie, misbruik van macht en overtreding van de vreemdelin genwet. Nog meer arrestaties? De Italiaan Victorio di Resta, consulair ambtenaar en leider van de Dopolavoro in Savoie is gearresteerd. Het schijnt, lat deze arrestatie in verband staat met zijn optreden in samenwerking met een ander Italiaansch consulair ambtenaar, Adrien Grosso te Mou- tiers, die gearresteerd is onder verdenking van spionnage. Het schijnt, dat Grosso werk te op aanwijzing van di Resta. Een taifoen van matige kracht heeft zich van de Bonineilanden een weg naar het Noorden gebaand en gisterochtend Tokio bereikt. Het tramverkeer werd ontwricht, scholen werden gesloten, de telefonische ver bindingen werden verbroken, terwyl de benedenverdiepingen van 10.000 huizen on der water staan. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 23 OCTOBER 1938. .4* ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink; 5 uur, ds. van Dop. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk, (Oudegracht) 10.30 uur, ds. Drijver, van Den Haag (extra coll. syn. fonds verb. pred.-tract.) Doopsgezinde Kerk, 10.30 u., ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 u., dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woens dagavond 8.15 uur, bijbellezing ds. van Dop. Vry Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 en 7 uur, de heer W. van Achterbergh, van Badhoevedorp. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond 8 uur openluchtmeeting op de Steenenbrug; Zon dag 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur ver- blijdingssamenkoifist, 8 uur verlossingssa menkomst (deze diensten worden geleid door kapitein M. Souverein); Maandagav. 8 uur bijzondere samenkomst geleid door It.-k. G. Rönitz, veldsecr.; Dinsdagav. 8 uur soldatensamenkomst; Donderdagavond 8 uur heiligingsdienst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer Mol, van Schoorl; av. 7 uur, ds. van Lekkerkerkke van Bennebroek (H. avond maal). BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. BARSINGERHORN, 10 uur, cand. A. van Biemen. BURGERBRUG, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. EENIGENBRUG, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Rasch. GROET, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 uur Zondagsschool. GROOTSCHERMER, a. 7 u., ds. Kastein. HEILOO, av, 7 uur, ds. Bloemhoff (H. Avondmaal). Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. Beker, van Haarlem. KOEDIJK, geen dienst. LIMMEN, 2 uur, ds. Warners. NOORDSCHARWOUDE, av. 9 uur, ds. Roobol. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. R. Kuipers, van Beem- ster. OUDESLUIS, Doopsgezinde Gemeente, 10 uur, ds. v d. Veen. OUDESLUIS, voorm. 10 uur, ds. WitkoD (doop). OOSTGRAFTDIJK, 2.30 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, 10 uur, ds. Heep. OUDE NIEDORP, av. 7 u. ds. v. d. Kam. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Loysen. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, av. 7 uur, de heer Korn- dörffer, van Wieringerwaard. SCHAGEN, geref. kerk, Kantongerechts gebouw aan de Landbouwstraat, 9.30 en 5 uur cand. Wamsteker, hulpprediker.- SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacaturebeurt. SCHOORL, zie Groet. STOMPETOREN, geen dienst wegens va caturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer A. van Ginkel, van Bloemendaal fL^,RJENSBURG'- «een dienst. SCHAGERBRUG, geen dienst. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangehsatiegehouw Sedeur, 10 uur, de heer R. van Tuinen, van Amsterdam; 11.40 uur Zondagsschool. URSEM, 10 uur, ds. Buiskool. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. v. d Kam WARMENHUIZEN, 10 uur, ds Krop WESTORAJTDnK, geen dienst. ZUIDSCHERMER, 10 uur, ds. Boeren- donk. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Een causerie voor de thans in i afd. van de Ned. Vereen, van Bi vrouwen. Muis- Gistermiddag heeft de afd. Alkmaar v de Ned. vereeniging van huisvrouwen der een vergadering gehouden in het Guls Vlies, waar dezen keer als spreker onbw de heer M. Laimböck uit Amsterdam een causerie over de fabricage van han? schoenen en de geschiedenis der handscW nen in den loop der eeuwen. De belangstelling uit den kring der led was heel wat geringer dan in den j.7} voor deze soort bijeenkomsten. De prejuSf te, mevr. M. van Sonsbeek-Baning' meende dit te mogen schuiven op rekenin van het bij uitstek mooie weer. Zij bad an* ders een talrijker bezoek verwacht met het oog op het feit, dat de afdeelj„ deze maand twintig jaar bestaat - een der oprichtsters (mevr. Makkink) wj ter vergadering aanwezig. Dit jubileum al overigens niet gevierd worden op de Lruikelijke wijze: er zal extra-werk maakt worden van den kerstmiddag, dan zal Nel Oosthout optreden met te voordracht „De Krijtkring", een ChiiMÉk vertelling. Verder zal er van de leden eëj feestgave gevraagd worden in den vorm van minstens één pond levensmiddelen per lid ten behoeve van huisvrouwen hier ter stede, die het in den winter moeilijk heb- ben. Dit vond het bestuur een zeer goede wijze van feestvieren en de aanwezigen stemden er van harte mee in. Voorts deelde de presidente mede, dat de aanstaande tentoonstelling slechts op één dag gehouden zal worden, zulks bij wijze van proef met het oog op de hoogere kosten bij langeren duur. Na nog een mededeeling te hebban ge- daan van internen aard, verleende spreek ster het woord aan den heer Laimbock, die aanving met een gelukwensch voor de afdeeling by haar 20-jarig jubileum. Na ge hoord te hebben van het plan der feestpak- ketten bood spr. zijnerzijds een paar goede wii.terhandschoenen aan voor een daarvoor in aanmerking komend gezin. Komende tot zyn eigenlyke causerie, stel de spr. vast, dat aan handschoenen zeer veel werk is. Er wordt meest glacé-leer (huid van jonge geiten en lammeren, waarvan die van de eerstgenoemde de beste zyn) voor gebruikt. Na het looien zyn die huidjes spierwit, waarna zy worden geverfd met af treksel van kleurhout Hoe dit looien en verven gebeurt werd uiteengezet. Zwarte handschoenen zyn eigenlijk donkerblauw (cmdat by het verven op een tafel geen zwart kan worden aangebracht), ingesmeerd met een vetsoort, die ze blauw maak. Nappa is aan den achterkant niet wit, als gevolg van het verven in de kuip. R'od en groen kan dan niet worden aangebracht, maar die kleur wordt er aan verleend met een borstel, evenals het kleuren bij glacé gebeurt. Nappa-vellen zyn schapenhuiden; het woord nappa wil slechts aanduiden, dat de huid is geverfd in de kuip. Spr. toonde verschillende vellen leer, af komstig van huiden van geiten en chapen, w.o. de zoogenaamde imitatie-piksteenhui* den. De echte huiden van dien naam komen uit Brazilië, zy worden gelooid in de Ver. Sta ten en komen geverfd naar Europa. Het zijn huiden, afkomstig van wilde varkens. Suede is precies hetzelfde als glacé en nappa, echter met dit onderscheid, dat Lier de bovenkant is de vleeschkant van het leer. Nog een andere soort leer voor hand schoenen is het zoogenaamde gazelle, dat uit Marokko komt, en waarvan elke huid slechts één handschoen kan leveren. Onder wildleer wordt verstaan het leer van alle soorten wild, gelooid met traan. Handschoenen, hiervan gefabriceerd, vrywel onverslytbaar, ze zijn waschbaar met water en zeep, men kan ze weer opnieuw verven en overnaaien, mits men ze vakkun dig laat behandelen, d.w.z. men moet het leer vet houden, omdat 't nu eenmaal in vet is gelooid. Na het wasschen moeten ze dus weer met vet worden bewerkt. Rendierhuiden worden beschadigd door n vlieg, die haar eieren legt In de haren, 7" deze beschadigingen komen duidelyk uit 111 de gelooide vellen. Dan is er nog het zoogenaamde raocca* leer, uit Abessinië en Arabië. Handschoenen, hiervan gemaakt, zyn zeer sterk. Ook van huiden van slangen en ander® reptielen worden tegenwoordig zeer 8°*" handschoenen gemaakt (nog niet in den handel), ze zyn zeer sterk en daardoor niet goedkoop. Tot dusver was het leer niet soepel genoeg, maar een proced 1 toegepast door een Nederlandsche leer* looiery, heeft die eigenschap aan de hui verleend. Hierna vertelde spr. van de fabricage van handschoenen, waarby hy uitweidde ever vele moeilykheden welk zich daarbij v0°. doen, terstond al nadat de teekeningen gemaakt, want in de practyk blykt dat niet volgens elke teekening handsch nen zyn te maken. De handschoenenmaker heeft slechts weinig gereedschappen nood*» om van de vóór het gebruik geheel do° weekte huid handschoenen te maken. dat werk goed te doen, moet beschikt we den over een vaste hand en een uitsteken oog, vandaar dat het minstens drie /olie ja ren duurt alvorens iemand het snijden en van haadsghoenen kan leeren,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10