KRUSCHENSALTS Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! QemeetUecaden derde blad. OTERLEEK @0090000JludwpCOQCOttUIlG 39SOOOO# Zaterdag 23 October. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.— VARA-kalender. 8.15 Gr.pL (8.16 Ber.) 10.— VPRO- morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in de continubedr. 12.Gr.pL (12.15 Ber.) 1.Fantasia. 1.30 De Ramblers. 2.—Filmkwartiertje. 2.15 VARA-orkest. 3.15 De pluimveeten toonstellingen in het a.s. Winter seizoen, causerie. 3.30 Res.-orkest en soliste. 4.30 Rep. 4.50 Verv. concert. 5.30 Filmland. 6.— Orgelspel. 6.30 Uit de roode jeugdbeweging. 7.— Gr.pl. 7.10 Politiek radiojournaal. (7,30 VPRO: By bel vertellingen). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 De Flierefluiters (opn.) 8.45 Toespraak. 8.55 Esme- ralda en solist. 9.16 En nu... Oké (opn.) 10.30 Damnieuws. 10.32 ANP- ber. 10.35 VARA-orkest. 11.30-12.— Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Jaarsveld). (KRO-uitz.) 8.9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.1.20 Gr.pL) 2.— Voor de rypere jeugd. 2.30 Gr.pl. 2.45 Kinderuurtje. 4.Ber. 4.05 Gr.pl. 4.35 Dè KRO-Boys en solist. (4.55—5.10 Gr.pl.) 5.30 Gr.pL 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pL 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pL 7.— Ber. 7.15 Chemische strijdmiddelen, causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP-ber., mede- deelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Het KRO- orkest. 9.Voordr. 9.10 De KRO- melodisten. 9.30 J. de Sousa Pinto en zijn Portugeesch orkest. 9.45 Liedjes aan den vleugel. 9.55 Ver volg KRO-melodisten. 10.15 Verv, J. de Sousa Pinto. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.Gra mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Jan Berenska en zijn orkest. 12.10 Sportrep. 12.85 Gev. progr. 1.05 Trioconcert. 1.202.20 B. Howell en zijn Band. 2.25 OrgelspeL 2.50 Sportrep. 3.50 Gr.pL 4.20 Zang en harp. 4.45 Sportep. 5.20 H. Hall en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Het BBC-orkest. 7.50 Radiotoo- neel. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.45 Amerikaansch overzicht. 10. Radiotooneel. 10.35 't BBC-Theater- orkest en solist. 11.35 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gramofoonplaten). RADIO PARIS, 1648 M. 8.10 Gr.pL 9.50 Conservatorium-orkest. 12.35 en 1.35 Locatelli-orkest. 2.20 en 4.05 Gr.pl. 6.10 Chansons. 7.20 Gr.pl. 8.35 Zang. 8,50 Radiotooneel. 9.30 Variété-progr. 10.25—10.55 Symph.- concert en soliste. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 E. Schneidewind's orkest. 7.50 Schupo- orkest. 11.20 Omroep-Amusements orkest. 12.35 Omroepkleinorkest. 1.30 Gr.pl. 3.20 Am.-orkest, solisten en pianoduo. 6.20 Omroeporkest en solist. 7.30 Radiotooneel met mu ziek. 8.20 Omroeporkest. 9.3511.20 Leo Eysoldt met zijn dansorkest, solist, pianoduo en instr. kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gr.pl. 3.20 Zang, accor deon en gr.pl. 4.40 Viool en zang. 6.20 Omroeporkest en solist. 8.20 Omroepsalonorkest. 8.50 Omroep- dansorkest en solisten. 10.3012.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 1.— en I.30 Omroepkleinorkest. 1.50 Gr.pL 2.55 Pianovoordr. 3.20 en 4.05 Gr.pL 5.35 Omroepkleinorkest. 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest en solisten. 9.35 Cabaretprogr. 10.30 J. Omer en zijn orkest mmv. solist. II.2012.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Die Dubarry, operette (opn.) 9.20 Ber. 9.50 Concert. 10.05 Ber. 10.20—11.20' Nachtconcert (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Parijs R. 9.20—12.05, Normandië 12.05—12.20, Brussel VI. 12.20—13.20, Keulen 13.20—14.55, Brussel Fr. 14.55 15.20, Keulen 15.2017.20, Luxem burg 17.2017*35, Brussel Fr. 17.35 —18.20, Brussel VI. 18.20—19.50, Keulen 19.5023.20, Brussel Fr, 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.20—12.10, Lond. Reg. 12.1013.05, Droitwich 13.05—14.50, Lond. Reg. 14.50—16.20 Brussel Fr. 16.2017.20, Droitwich 17.20—21.45, Lond. Reg. 21.45— 22.20, Brussel VL 22.20—22.30, Droitwich 22.3024. Lijn 5: Diversen. Bij het fabriceeren worden vier soorten naden gemaakt; van elk dezer vertelde spr. verschillende bijzonderheden; drie dezer soorten worden machinaal gemaakt. Het naaien van handschoenen gebeurt vooral in België, grootendeels in huisindustrie. Een moeilijkheid bij het oprichten der handschoenen-industrie in Nederland was het spoedig optreden van schimmelspoor, als gevolg waarvan beschadiging der vel len ontstond. Die moeilijkheid is thans door spr.'s industrie overwonnen. Ter waarschu wing zei hij tot de dames: bewaart uw hand schoenen steeds luchtig, nooit in een kast of een doos, opdat schimmelspoor niet zal op treden. Wascht donker gekleurde handschoenen nimmer zelf, ried spr. aan, met het oog op de verfstoffen; voorts beval hij aan om nim mer zelf met handschoenen te gaan naaien, brengt ze naar een leverancier, die de daar voor geschikte naalden heeft. Alvorens met het tweede gedeelte van zijn causerie te beginnen pauzeerde spr. kor ten tyd, gedurende welken aan de dames ge legenheid werd gegeven om een collectie verschillende soorten handschoenen en daarvoor te gebruiken leer te bezichtigen, van welke gelegenheid druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze vertelde de heer Laimböck van de handschoenen in oude tijden. Wanneer men begon met het dragen van handschoenen is niet met zekerheid te zeg gen, maar vast staat, dat de gewoonte al duizenden jaren oud is; in het graf van Toetanchamon heeft men ze al gevonden, terwijl voorts de oude joden en Meden en Perzen ook reeds handschoenen droegen. -Via het Oosten kwam de handschoen in Europa door de oude Romeinen, die er een groote luxe van maakten. De handschoenen-luxe nam een zooda- nigen omvang aan, dat in de 9e eeuw de r.k. kerk voorschriften dienaangaande gaf en de kleuren der handschoenen voorschreef voor de verschillende rangen der geestelijkheid. In de daarop volgende eeuwen is de handschoen steeds in gebruik geweest, hoe wel een tijdlang slechts de adel zich de weelde van het dragen van handschoenen mocht veroorloven. Spr. gaf verschillende interessante bijzon derheden over het gebruik van handschoe nen bij allerlei gelegenheden (o.a. by de rechtspraak) en de grondstoffen waarvan 21) werden gemaakt. Daarbij stelde hij me de in het licht, dat de handschoen altijd al een artikel is geweest, dat bij allerlei gele genheden werd cadeau gegeven. In 1300 waren er in Parijs reeds zeer vele handschoenenmakers, die een grootere vakkennis hadden dan de tegenwoordige. Geleidelijk verplaatste zich de industrie verder naar het zuiden en nu is sinds meer dan 100 jaar de stad Grenoble het centrum ervan in Frankrijk. In ongeveer 1600 kwamen handschoenen makers zich vestigen in een voorstadje van nnsbruck in Tirol; men noemde hen „Zak- er omdat zij ook zakken (handtaschjes) maakten, waarnaar thans nog de stad Der ®kken heet. Sinds 1720 is de handschoenen- industrie en -handel door spr.'s familie be roven en nu sinds een menschenleeftijd f Nederland. Lang heeft het geduurd r hier te lande een handschoenenindustrie °n worden gevestigd met eenige kans op een bestaan. Dit kon eigenlijk pas sinds de heffing van vrij hooge invoerrechten hier haar intrede deed, terwijl bovendien géstre- den moest worden tegen de idee, dat, wat van verre kwam, het beste was. Tenslotte gaf spr. eenige wenken voor het koopen van handschoenen, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat men lang niet overal goede kwaliteiten of vakkundig ge fabriceerd kan koopen. De presidente bracht den heer Laim böck na het uitspreken van zijn causerie een hartelijk woord van dank. FILMAVOND VAN DE VOLKSUNIVERSITEIT. Gisteravond opende de Volksuniversiteit haar filmserie met de vertooning van da film: „Jabonah, de heirweg der volkeren naar het hart van Azië". Het spreekt langzamerhand vanzelf, dat de groote zaal van de „Harmonie" tot in de uiterste hoeken was bezet. In zyn openingswoord getuigde de voor zitter der V. U., de heer Voorthuijsen, dan ook, dat het hem een aangename taak was zoovele oude bekende gezichten terug te zien, doch ook vele nieuwe te begroeten. Spr. wilde er nog eens den nadruk op leggen, dat het leden-aantal der V. U. door overlijden en vertrek steeds aan schom meling onderhevig is. Toch maakt de V. U. geen reclame. Haar eenige reclame is haar werkprogramma. Niettemin wil spr. een beroep doen op de vele bezoekers om het lidmaatschap der V. U., dat slechts 1 per jaar bedraagt, in eigen kring te propagee- ren. Voor dit luttele bedrag kan men gra tis een cursus volgen, danwel 50 korting bekomen op de toegangsprijzen der film avonden. Ook al zijn de tijden voor velen van ons volk slecht, toch moet men zich tegen geestelijke armoede wapenen. Slechts groo te volken kunnen zich nu en dan een te ruggang in hun geestelijke cultuur ver oorloven, ons volk moet gelijkwaardig blijven. Eén dier middelen daartoe is de taak, die de V. U. op zich heeft genomen. Na de vertooning van een zeer interes sant binnen- en buitenlandsch journaal, werd de hoofdfilm geprojecteerd. Een film, die niet zeer gemakkelijk is te verstaan, omdat zij een vrijwel voortdurende worste ling in beeld brengt van den mensch. voorzien van machtige hulpmiddelen eener- zijds, tegen de natuur anderzijds. Maar ook deze natuur heeft machtige bondgenooten, als storm, sneeuw, vorst, water en schier ontoegankelijke gebergten als de Hima- laya, „het dak der wereld". De uitbeelding van deze onvergetelijke natuurtafereelen moet men zelf gezien hebben, om de grootschheid van de schep ping nog beter te kunnen begrijpen. In 1929 besluiten een aantal Fransche ge leerden een auto-expeditie naar Achter- Azië te organiseeren, welke expeditie zich over een traject van 30.000 K. M. zal uit strekken. Twee jaren zijn met de voorbe reidingen gemoeid, waarvan de diploma tieke zeker niet de minst gemakkelijke zy'n. Besloten wordt, dat de expeditie, die van Citroën-ruspauto's gebruik zal maken, zich in twee groepen zal splitsen. De ééne groep „Pamir", zal vanuit Beyroeth haar strijd tegen de onmetelijke afstanden be- Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zei zouten uit Kruichen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds aldoend geholpen. Ook u zullen zij zeer «nel van Uw pijnen verlosten. .STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG ginnen, de andere zal haar uitgangspunt in China hebben, om zich in Kachgar te vereenigen. Dank zij de camera kunnen wij de avon turen van beide groepen volgen. Allereerst vertoont zich een sprookje uit de 1001 nachtvertellingen, wanneer de Pamir-ex- peditie Bagdad nadert met haar talrijke moskeeën en minarets. Moeizaam trekt de expeditie verder, zandstormen gieren, doch dan wordt Teheran, de hoofdstad van Per- zië bereikt. Ter eere van de expeditie wordt er een groot feest georganiseerd, waarbij wij een kijkje krijgen op de athletiek, zoo als zij reeds in den tijd van Alexander den Groote werd beoefend. Wij bewonderen er de prachtige fresci's uit zijn tijdperk, waartegenover de Wes- tersche beschaving van heden haar medi sche hulp stelt. Zoo vordert de Pamirexpeditie gestadig, lederen avond wordt een kamp betrokken en de radio-installatie in werking gesteld, om de lotgevallen van de Chinagroep te beluisteren, die nog duizenden kilometers verwijderd is. Tot dat op zekeren avond de stem der China-groep zwijgt, wannaar haar radio-installatie door één der Chineesche rebellen-generaals in Sinkiang wordt buit gemaakt. Want deze China-groep heeft het ook overigens veel moeilijker dan de Pamir- grpep. Op haar traject liggen onneembare hindernissen als het duizenden meters hooge Himolayagebergte en de bevoren Gele Rivier. Met behulp van dynamiet moet een eenigszins voor auto's begaanbare weg worden gebaand, maar de moeilijk heden worden zoo groot, dat de zwaar be laden auto's' tot op de kleinste onderdee- len moeten worden gedemonteerd. De hulp van paarden en kameelen kan niet worden ontbeerd en met behulp van deze trouwe dieren weet de China-groep ook tenslotte „het dak der wereld" te over winnen. Niet alleen op natuurkundig doch ook op ethnologisch gbied is de film buitenge woon interessant. Meermalen verschijnen er tafereelen, waarbij de tijd duizenden jaren schijnt te zijn teruggedraaid en waar bij het heden en het verleden in Peking worden vereenigd. In Onromski worden tenslotte dè beide expedities vereenigd om via Shanghai weer naar het vaderland terug te keeren. Neen, „JabonaW'is geen speelfilm, het is één der machtigste natuurfilms, die men, zooals wij zeiden, zelf moet hebben gezien, één die nog lang in herinnering zal blijven. En daaromeen succes voor de V. U.! H.L.O.-DIPLOMA'S UITGEREIKT. Zeventig candidaten geslaagd. De gezellige bovenzaal van het café van Doorn aan den Kennemerstraatweg was Woensdagavond bezet door een schare H.L.O.-ers, die in den loop der vorige maand hun proeven hadden afgelegd en nu hun diploma's in ontvangst gingen nemen. De bijeenkomst, die een zeer eenvoudig ka rakter droeg, werd gedeeltelijk bijgewoond door dr. Sturkop, lid van het hoofdbestuur, maar zeer werd gemist burgemeester van Kinschot, die door ambtelijke bezigheden helaas verhinderd was, den avond bij te wonen. Dr. Louis, voorzitter van het Alkmaarsche werkcomité heeft na een algemeen wel komstwoord allereerst hulde gebracht aan mej. Jes en den heer Snel, die beiden tal van avonden belangeloos les hadden gegeven aan de candidaten. Verder bracht hy dank aan de officials en alle anderen, die medege werkt hadden, om de examens vlot te doen verloopen. Wat de resultaten betreft, was spr. eenigszins teleurgesteld: het vorig jaar kon den 160 diploma's worden uitgereikt, terwijl thans slechts 69 candidaten slaagden, waar van ruim 30 voor de tweede maal. Dat betee- kent, dat slechts een 30 deelnemers hebben begrepen, dat het bezit van een diploma slechts bijzaak, maar dat van een gezond lichaam hoofdzaak is. Het nut der H.L.O. ligt niet in het in één keer examen doen, maar in regelmatig en voortdurend oefenen. Op dit laatste wees ook dr. Sturkop, die na het inleidend woord van den plaatselij ken voorzitter een kort propagandawoord sprak en daarin o.m. wees op het feit, dat slechts 4 pCt. der Nederlanders na het ver laten der schoolbanken nog aan sport doet en dat nog wel zeer eenzijdig. Maar daardoor krijgt men geen harmonisch ontwikkeld lichaam, doch wordt slechts een bepaalde spiergroep ontwikkeld. Bovendien is de sportbeoefening te veel ontaard en ge richt op topprestaties. De H.L.O. propageert een harmonisch ontwikkeld lichaam en elke medicus zal zeggen, dat door de H.L.O. de beoefenaar een gezond lichaam krijgt en behoudt. Hulde bracht dr. Sturkop aan hen, die voor de tweede maal slaagden en die een gezond lichaam prefereerden boven de rdelheid, hetwelk tot uiting komt in de zucht naar het bekomen van een diploma. Nadat spr. nog had meegedeeld, dat thans 37 werkcomité's in Nederland in actie zijn en dat de H.L.O.-gedachte meer en meer ingang vindt, besloot spr. zijn korte speech met de opwekking, om te zorgen voor een gezond lichaam. Vervolgens bood de heer ter Horst namens het werkcomité aan dr. Louis een schemer lamp aan ter gelegenheid van diens huwe lijk. Daarna had de uitreiking der diploma's plaats en werden vervolgens eenige vragen gesteld en beantwoord, waarna de werk zaamheden van het werkcomité Alkmaar yoor dit jaar geëindigd waren. De raad kwam hedenmorgen voltallig onder voorzitterschap van den nieuwen bur gemeester, den heer Jb. Posch, bijeen. In te genstelling met de gewoonte, waren, in deze eerste vergadering onder leiding van den nieuwen burgemeester, allen op tijd present en precies half 10 liet de voorzitter den ha mer vallen en verklaarde hij de vergadering voor geopend. Onwillekeurig, zoo zeide spr., gaan mijn gedachten terug naar 1 Sept., waarop de raad en de bevolking mij op zoo'n sympa- tieke wijze tegemoet traden. Van deze eerste feestelijkheid vielen we al spoedig in de tweede, die van het regeeringsjubileum van H.M. de koningin, welk feest in de gemeen te op waardige wijze is gevierd. Na de feest roes viel ik in de nuchtere werkelijkheid en zag ik mij genoodzaakt de mobilisatiekas te openen. Ik dacht: „als dit mijn eerste offi- cieele arbeid is, dan is het een zuinig werk". Ik hoop, dat dit werk voor goed is verdwe nen, al twijfel ik daar aan. Voorts heet ik den heer Klomp welkom, die altijd, op zoo juiste wijze, de verslagen van den raad pu bliceert en ik hoop, dat hij nog lang in een goede gezondheid, van den goeden toon die er in den raad heerscht, getuige zal mogen zy'n. (Applaus.) Hierop volgde de voorlezing van de notu len van drie vorige raadsvergaderingen. Op verzoek van den heer H e e r i n g a zegde de voorzitter een onderzoek toe naar de uitkeering voor zieke werkloozen. De notulen werden conform vastgesteld. Medegedeeld werd, dat, wegens hare be noeming elders aan mej. S. P. van Setten van der Meer eervol ontslag was verleend als kweekelinge met akte en dat in haar plaats, met ingang van 1 October, was aan gesteld mej. N. Ploeger. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. dergelijke aanstellingen regelen, in over leg met het hoofd. In het belang van deze leerkrachten, drong de heer Heeringa aan op een aan stelling door B. en W. De voorzitter zeide, dat dit was ge schiedt. Voor kennisgeving werden aangenomen: a. een procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat alles in orde was bevonden. h. van Ged. Staten de goedkeuring op de legesverordening. c. de goedkeuring van de verordening op de besmettelijke ziekten. d. de goedkeuring van het besluit tot op heffing van de openbare lagere school te Oterleek. Van den heer S. Hiemstra was een verzoek ingekomen om hem ontheffing van school geld te verleenen, voor zyn kind, dat in Nunspeet verpleegd wordt. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen voor den tijd, dat -het in Nunspeet verpleegd wordt. Conform besloten. Aan den heer D. Huyser van Reenen werd, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. Als voren. Van de afd. Oterleek van den Ned. Land- arbeidersbond was een verzoek ingekomen om, evenals vorige jaren, tijdens de trek kingsperiode aan steuntrekkers een kolen- bon en 0.50 contributievergoeding toe te kennen. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen. Conform besloten. Van den minister van economische zaken en van sociale zaken was een beschikking ingekomen inzake een bijzoderen bedrijfs steun aan kleine boeren voor het jaar 1939. B. en W. stelden voor om de z.g.n. steun regeling voor kleine boeren ook in 1939 toe te passen. De voorzitter deelde mede, dat de regeling ongeveer gelijk blijft aan die van het vorig jaar. Conform besloten. Van den heer H. Pot, Landmeetkundig Bureau te Zandvoort, was het verzoek inge komen om hem, het bijwerken van den leg ger der wegen, voor 20 per jaar op te dra gen. B. en W. stelden voor, ter bevordering van een goede controle, aan adressante dit werk, voor het genoemde bedrag, op te dra gen. De voorzitter betoogde, dat een goe de legger een vereischte is voor de gemeen te. B. en W. willen de regeling in 1939 doen ingaan. De onderhoudsplicht wordt door den legger beslist en om onaangename verras singen te voorkomen, moet dat door deskun digen geschieden. Vroeger geschiedde dit af en toe, maar dan vorderde dit groote bedra gen en stond men vaak voor een verouder den legger. Weth. Dekker ondersteunde dit voor stel. Conform dit voorstel werd besloten. Vóór- en nazorg. Van de Commissie voor vóór- en nazorg van geesteszieken in Noordholland was het verzoek ingekomen, toe tereden als lid tot den te stichten dienst voor een bijdrage van 2 Yi cent per inwoner. B. en W. deelen den raad mede, dat het plan bestaat hier en daar consultatie-bureaux op te richten. De vóór- en nazorg beoogt de noodzakelijkheid van opneming in een verplegingsinrichting te voorkomen, door de oorzaken van krankzinnigheid tijdig op te sporen en zooveel mogelijk weg te nemen en de patiënten, die reeds verpleegd ge weest zyn, door de uitoefening van een regelmatig toezicht voor wederopneming in een gesticht te behoeden. Aangezien dit voor de gemeente financieel voordeel kan opleveren en B. en W. den dienst zeer wettig oordeelen, stellen zij voor met ingang van 1939 tot dien dienst toe te treden. Slechts bij een voldoende deelname kan de dienst goed georganiseerd worden. De voorzitter deelde mede, dat het van de gemeente een 20 per jaar zal vorderen. Conform besloten. Besloten werd voor de malariabestrijding wederom 1 cent per inwoner beschikbaar te stellen. De mihister tegen het voortbestaan van de school te Oterleek. Van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, was een beschikking ingekomen, waarin het verzoek van den raad om de school te Oterleek te doen voortbestaan, werd afgewezen. B. en W. laten aan den raad de beslissing om van deze beschikking bij de Kroon in beroep te gaan. Uit het schrijven van den minister bleek, dat alle instanties waren gehoord en dat hier geen sprake was van een bijzonder geval. Weth. Spaan was door dit besluit te leurgesteld. Spr. stelde voor tegen dit be sluit by de Kroon in beroep te gaan, omdat daar den len Mei 1939 een 49 leerlingen zullen zyn, dus 1 minder dan 50. De heer Witteveen: Er komen er meer en desnoods maken wij er meer bij. Officieel staat vast, dat met de nieuwe cursus er 49 leerilngen zyn. Er is zelfs nog een acherdeur om met 1 Mei er voor te zorgen, dat er meer dan 50 zyn. De lijdens geschiedenis heeft op spr. de indruk ge maakt, dat er tegenwerking is van zekere zy'de. Spr. gaat met het voorstel van weth. Dekker accoord en stelde voor het beroep te doen vergezeld gaan van de lijst van dé leerlingen en een drietal leden te beamen, die voor de zaak een audiëntie aanvragen bij H. M. de koningin. Weth. Spaan ging met deze aanvulling accoord, waarop z. h. st. dit voorstel werd aangenomen. De heer Heringa herinnerde er aan, dat er reeds een raadscommissie bestaat. De heer Witteveen: Die is nooit actief geweest. Weth. Spaan stelde het op prijs, dat de burgemeester deel van de commissie uit maakt. Weth. Dekker stelde voor de bestaande commissie, bestaande uit de heeren Witte veen, Spaan en de Boer, met den burge meester aan te vullen. Conform besloten. Benoeming ambtenaar Burgerlijken Stand. De aanbeveling luidde: 1. J. Posch, 2. H. Vierstra. Benoemd de heer J. Pocsh, met alge- meene stemmen, die dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen. Een ventverbod. B. en W. stelden den raad voor de polder verordening met een ventverbod aan te vullen. De voorzitter: Het gaat niet tegen de wekelijksche venters, doch tegen de ver kapte bedelarij. Als er een verordening is, dan kan opgetreden worden tegen brutali seering van die lieden. De heer Heringa vond het verbod wel goed, doch wie moet het controleeren? Voor muziekmaken is ook een vergunning noodig, doch er komen vaak jongens met een har- monika, die geen vergunning hebben. De heer d e B o e r wilde den heer Heringa aanstellen als onbezoldigd veldwachter. De heer S w a a n ging met het voorstel accoord, mits het soepel wordt toegepast. De voorzitter zegde toe, dat de bona fide venters een vergunning zullen krijgen. Conform besloten. Onder mededeeling, dat de kostep voor 19381939 25 bedragen, stelden B. en W. voor, om de gemeente-veldwachter in de gelegenheid te stellen, den cursus voor ge meenteveldwachters te bezoeken. De leider van de cursus, die in het politie bureau te Alkmaar wordt gegeven, berust bij den commissaris van politie te Alkmaar, den heer Walraven. De heer Heeringa vroeg of dit in het belang van de gemeente was. De voorzitter: Een goede politieman is in het belang van de gemeente en vooral het verkeerswezen en de luchtbescherming eischen vermeerdering van kennis. De heer Heringa: De onderwijzers be taalden het volgen van de cursus voor vak j en kregen later een vergoeding. De heer Witteveen was van oordeel, dat de veldwachter het zelf moest betalen. Het is ook zijn belang, omdat hij, bteer on derlegd, kans maakt op een betere positie. Het voorstel werd aangenomen met vier tegen drie stemmen. Tegen de heeren Heringa, Witteveen en Spaan. De.voorzitter uitte de wensch, dat de cursus van den veldwachter voor de ge meente zijn nut zal afwerpen. Aansluiting. Aangezien slechts enkele gemeenten in het land geen lid zijn van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en haar provinciale afdeeling, stelden B. en W. voor als lid van beide organisaties toe te treden, tegen een contributie van 22.50 met 2 entreegeld en 1.60 voor het lidmaatschap van de afdeeling. De voorzitter verdedigde dit voor stel uitvoerig, op grond van de vele stukken die de gemeenten worden opgelegd. Door invoering van het registratiestelsel wordt het mogelijk, met behulp van een code, te vinden, doch die bevindt zich in handen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en zonder lidmaatschap is die niet te bekomen en invoering van het registratiestelsel evenmin. Oterleek is in Noordholland de eenige gemeente die geen lid is. Dit is wel niet erg, want in andere opzichten zijn wij in goede conditie. 'Aan sluiting is echter geen luxe. Het geeft zeker voordeelen. De heer Heeringa was het met het voorstel eens. Spr. had destijds reeds aan sluiting voorgesteld, doch toen staaakten de stemmen en herstemming heeft nooit plaats gehad. Spr. oordeelde, dat men dus feitelijk voor een herstemming stond. De heer Zwaan: Wij wisten toen het voordeel niet. Toen spr. de agenda kreeg, dacht hy: „nieuwe heeren, nieuwe wetten, ze hebben er nogal een schepje opgelegd". Spr. verwonderde zich over de wethouders. De voorzitter kon zich best voor stellen dat men, toen de middelen Slecht vloeiden, op de kleintjes wilde passen. Weth. Dekker herinnerde er aan, dat de .vorige- burgemeester ook .voor aanslui-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11