OVERAL BEKEND ALGEMEEN ERKEND TRIUMPH Agenda I I tal..0UD VADIS DE BESTE 1 CENT VIRGINIA m Jkovwciaal Tlieuws lüeec&edcht tBucgectüke Stand Jngziondm Stukken Geëtaleerd SALONMEUBELEN. Verdronkenoord 46. BERGEN SCHOORL Voor kleine tuinen. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. ONDER ERNSTIGE VERDENKING GEARRESTEERD. Naar wij vernemen heeft de justitie redenen gevonden, om den heer B. uit Bergen, die 2 Januari van dit jaar nabij de Koedijker-vlotbrug in een auto, met zijn gezin, in het N.-Hollandsch Kanaal reed, waarbij drie kinderen om het leven kwa men, onder verdenking van doodslag, in het Huis van bewaring alhier, in te slui ten. Deze insluiting berust op geruchten, die in Alkmaar en elders loopen, in ver band met een verhouding van B. tot een andere vrouw. Zooals men weet, was de heer B. 2 Januari met zijn gezin (zijn vrouw en vier kinderen) met een gehuurde auto, voor nieuwjaarsbezoek, naar de weder- zijdsche ouders in de Weere en Harencar- spel gereden. Aangezien de weg met ijzel bedekt was, was hij met zijn auto aan het slippen geraakt en na een 15 Meter op den grasberm te hebben gereden, i het Ka naal terecht gekomen. De man, die zichzelf had kunnen redden, was toen vreeselijk ontdaan en volgens de omstanders waren destijds zijn eerste woorden: „Redt mijn vrouw en kinderen." Men heeft nog met den man geworsteld, omdat hij zich in het Kanaal wilde begeven. Ook volgens de verklaringen van de vrouw had de man zeer langzaam gereden. In de buurt, waar het gezin woont, is men ten zeerste onder den indruk van deze ar restatie, omdat men daar algemeen van oordeel is, dat de verhouding tusschen den man en zijn vrouw zeer goed was en dat hij zielsveel van zijn kinderen hield. De heer B. heeft nog geen bekentenis afgelegd, doch blijft integendeel, eiken schuld ontkennen. GEARRESTEERD. Een droevig geval. Naar wij vernemen is hier ter stede gister de heer K., hoofd van een openbare school, gearresteerd en naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Een en ander zou in verband staan met een overtreding van de zedelijkheidswetten. BONNEN VOOR GRATIS GESCHENKEN. Op verzoek vestigen wij de aandacht op een elders in dit blad voorkomende mede- deeling van den heer Hilckmann, waaruit blijkt, dat reeds voor elk besteed kwartje bonnen voor geschenken worden gegeven. VOOR HET TE STICHTEN DIERENASYL. De openbare inzameling van gelden door verkoop van speldjes ten bate van het Dierenasyl heeft plaats gehad. De bruto opbrengst bedraagt 132.16)4. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage is gisteren geslaagd voor het machinistenexamen diploma b F. Goos te Heiloo. GOEDKOOPE ABONNEMENTS VOORSTELLINGEN IN 'T GULDEN VLIES. Zooals men door middel van een huis aan huis verspreide circulaire vernomen zal hebben, organiseert de directie van 't Gul den Vlies dezen winter goedkoope abonne mentsvoorstellingen. De eerste voorstelling zal gegeven worden op 21 November (Maan dag en niet Dinsdag zooals op de circulaire staat vermeld) door het Gezelschap Jan Musch met „Speurhonden", waarmede dit gezelschap met de première en eerstvolgen de voorstellingen reeds veel succes heeft gehad. Dit stuk is o.m. opgenomen in het abonnement van den Stadsschouwburg te Amsterdam. De tweede avond wordt verzorgd door het gezelschap Saalborn-Parser op Vrijdag 27 Januari en de derde door het Nederlandsch Tooneel (Dir. C. v. d. Lugt—Melsert) op Dinsdag 11 April. Elders in dit nummer kan men zien, dat de prijzen buitengewoon laag zijn. De animo voor deze voorstellingen is reeds zeer groot, zoodat het aanbeveling verdient spoedig plaatsen te bestellen. ELLY NEY. De geliefde pianiste Elly Ney, die op Woensdag 26 dezer voor het eerst sinds eenigen tijd weer een piano-avond zal ge ven in Alkmaar, voor de Alkmaarsche Ka- mermuziek-vereeniging, in den schouw burg Harmonie (Dancing) en dan werken van Beethoven (Pathétiqué), Schubert (Sonate), Brahms (Romance F dur op. 118, Intermezzi Es dur op. 117 en C dur op. 119) en de Wandererfantasie van Schubert ten gehoore zal brengen, werd in Düssel- dorf geboren en genoot haar opleiding aan het Conservatorium in Keulen (bij Isidor Geisz en K. Böttcher) en in Weenen bij von Sauer en Leschetizky. Elly Ney verwierf den Mendenlssohn- en Ibach-Prys. In 1911 trad zij in het huwelijk met den Hollandschen violist en dirigent Willy van Hoogstraten. Elly Ney, die ook met haar trio (waar mee zij met groot succes ook in ons land een serie Beethoven-avonden gaf) buiten gewoon grooten bijval verwierf, zal op haar tournee in ons land o.a. ook met het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Prof. dr. Willem Mengelberg concerteeren. DE TIJD VOOR DE AVONDRETOURS VERVROEGD. Op een andere pagina in dit nummer vindt men de bekendmaking van de Ned. Spoorwegen, dat niet meer vanaf 6 uur maar reeds vanaf 5.30 uur avondretours naar Amsterdam verkrijgbaar zijn. WEER EEN HONDJE. Bij een bewoner van de 'Ruijterstraat is j.1. Zondag een klein hondje, soort foxter- rier, komen aanloopen. De eigenaar is tot heden onbekend gebleven. Deze kan zich voor inlichtingen aan het bureau van politie vervoegen. ARBEIDERSTOONEELVEREENIGING „ONTWAAKT". De arbeiderstooneelvereeniging „Ont waakt" geeft morgen in 't Gulden Vlies, een uitvoering met het tooneelstuk O. W. een spel in drie bedrijven. Daar deze ver- eeniging reeds diverse uitvoeringen heeft gegeven, gelooven wij, dat met vertouwen deze avond tegemoet kan worden gezien. Bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. WARME MAALTIJDEN VOOR ONDERVOEDE KINDEREN. Aan lange tafels zitten ze weer, de onder voede kinderen uit Alkmaar. En de geurig riekende stamppot verdwijnt in een snel tempo in de hongerige magen. Het zijn on gelooflijk groote hoeveelheden, welke „ver werkt" worden en het laatste hapje gaat er met even graagte in als het eerste. Het lichaam is ondervoed en vraagt voed sel, méér voedsel dan voor een gewoon lichaam noodig zou zijn. Maar straks, over een maand, zes weken misschien, daalt het kwantum, dat gevraagd wordt door de maag. Dan ziet men de kleur op de wangen terug keeren; dan ziet men weer heldere kijkers en volle gezichten. Dan ziet men, hoe heilzaam de stamppot, de boonen en erwten gewerkt hebben. Dan ziet men met eigen oogen de resultaten van een maatschappelijk werk: dat der kinder voeding. Want de lezer zal reeds begrepen hebben, dat wij hier een klein schetsje schrijven over de kindervoeding, welke Maandag j.1. weer begonnen is. Jongens en meisjes van alle lagere scholen in onze stad, van welke richting zij ook zijn, komen weer naar het lokaal in de Doelenstraat, waar zij eiken middag een warmen maaltijd krijgen. Er zijn er zeer velen, die alleen bij Kindervoe ding een werkelijk voedzaam warm maal krijgen en daar maandenlang op moeten teren. Maar het zijn allen kinderen, die hunkeren naar wat de kok schaft, het zijn allen kinderen, die weten, wat honger zeg gen wil, Kindervoeding doet een prachtig werk, dat niet genoeg geroemd kan worden. De vereeniging doet alles met de meeste zorg: zij stelt hooge eischen aan het eten, dat op voortreffelijke wijze door den kok van Diepen wordt klaargemaakt; zij houdt orde en toezicht tijdens de maaltijden, dar.k zij de belangrijke medewerking van veler., die in zuster Drentje een algemeen leidster vinden; zij koopt de beste ingrediënten in en woekert met de gelden, waarover zij be schikt. Zij heeft een actief bestuur met als penningmeester den heer W. Th. S. Mat- thijsen, Kennemerstraatweg 49. Noteer dit adres even, lezerMisschien zoudt u nog een kwartje of een gulden kun nen missen AANRIJDING. In de Doelenstraat vond gisteravond een verkeersongeval plaats. Een met een paard bespannen voertuig van de gemeente-reini ging reed hier in de richting van de Nieuwesloot. Ter hoogte van de Wilhelmina- school stond een auto geparkeerd, zoodat de bestuurder van het gespan uiterst rechts van den weg moest houden om deze auto te passeeren. Op het moment, dat het gespan naar rechts ging, wilde een bestuurder van een rijwiel, die op den voorbagagedrager een zware last transporteerde, paard en wa gen aan den rechter dus den verkeerden kant voorbijrijden. Dit liep niet goed af en het rijwiel kwam terecht voor de wielen van het voertuig. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Het rijwiel werd echter beschadigd. Door de politie is tegen den wielrijder proces-verbaal opgemaakt. Aparte modellen. „KINDEREN VAN ONS VOLK". Opgevoerd door de tooneelclub „Rhetorica" te Zaandam. De Berger tooneelvereeniging „De Mas kerspelers" viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Deze viering bestaat in een seizoensfeest, met ae kennelijke bedoeling, niet zich zelf de eer aan te doen, doch den trouwen dona teurs, de stille werkers, die hun het cadeau van 25 jaren te kunnen bestaan, hebben geschonken, op een passende wijze dank baarheid te toonen, door het engageeren van een drietal tooneelvereenigingen, ook dilet tanten, en er een wedstrijd aan te ver binden. In zijn welkomstwoord deelde de voor zitter, de heer J. N. Oldenburg mede, dat men zelfs door het lot heeft moeten be slissen, welke vereenigingen aan dezen too- neelwedstrijd zouden deelnemen. De uitverkorenen waren: De tooneelclub „Rhetorica" te Zaandam, Het Zeister too neel, de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem en als laatste, buiten mededinging natuurlijk, „De Masker spelers". Aan dezen wedstrijd, waarvan de uit slag op den laatsten uitvoeringsavond, te verzorgen door de Maskerspelers, bekend zal worden gemaakt, zijn een drietal fraaie prijzen verbonden, t.w. een gouden medaille plus 150; een verguld zilveren medaille plus f 100, terwijl bovendien nog een 5-tal eereprijzen beschikbaar zijn ge steld voor de beste regie, het beste samen spel, de beste uitspraak, de beste tooneel- aankleeding en een publiekprjjs. Als eerste der mededingsters trad Don derdagavond voor een stampvolle zaal voor het voetlicht, de tooneelclub „Rhetorica" met het bekende spel „Kinderen van ons Volk", bewerkt naar het wellicht nog meer bekende gelijknamige boek van Antoon Coolen, de boerenroman-schrijver uit Deurne, die in dit werk op zoo prachtige wijze, het arme Peelvolk, in zijn moeizamen levensstrijd, beschrijft. De Zaandammers hebben het zich met de keuze van dit stuk verre van gemakkelijk gemaakt, al was het alleen maar om het Brabantsche dialect tot zijn recht te doen komen. Dat deze dilettanten hierin op waar lijk lofwaardige wijze zijn geslaagd, geldt voor hen alleen reeds als een welverdiend compliment. Het is ondoenlijk alle speelsters en spelers de hun toekomenden lof toe te zwaaien, doch den pastoor, den drager van het stuk, meenen wij een speciale vermelding niet te mogen onthouden. Zijn sterk spel, dat aan het stuk zijn eigen karakter geeft, en zoo door en door getuigt van wat er in het hart van deze simpele Peelbewoners leeft, maakte op het publiek een geweldigen indruk. Geen wonder dan ook, dat hij een storm van ovaties in ontvangst mocht nemen. De inzet van deze jubileumviering is waarlijk grootsch geweest; niet alleen om de prestaties van de spelers en de opkomst van het publiek, maar meer nog omdat men getoond heeft, waarlijk oog te hebben voor wat men onder „spel" verstaat. Propaganda-avond Nederlandsche Roode Kruis. De afd. Bergen van het Nederl. Roode Kruis hield Woensdagavond in de Roode Leeuw te Schoorl een propaganda-avond. Een voor Schoorl groot aantal belang stellenden woonde dezen avond bij. Tentoonstelling. Tot en met 31 Oct. eiken dag 10—12, 1.30 6 en 710 uur, in het voormalig politie bureau Langestraat 87, tentoonstelling „Het leven der zee". Tot 22 October, eiken dag 1012 en 25 uur, tentoonstelling van schilderijen van wege de vereen. „Doorwerken", in 't atelier Kanisstraat, hoek Geest. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, le hoofdnummer De terugkeer van Arsène Lupin (rom.); 2e hoofdnummer Bokser tegen wil en dank (kom.); hoofdfrol Wayne Morris. Zondagmiddag 27 uur De Wolfshond „Éclair" in Op leven en dood (rom.) Toe gang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, 8 uur, Geheime zender L. B. 17 (sens.); in het Hollandsch journaal o.a. Optocht 8 Oct. te Alkmaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag geen matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer 30 dagen corvee (kom.); hoofdrol Fernandel. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Patriot (rom.-hist.); hoofdrollen Harry Baur en Pierre Renoir. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zaterdag 22 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „O. W." door de Arb.-Tooneelver. Ontwaakt. Zondag 23 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering ope rette Ein Walzertraum, door de Alkm. Operette-vereeniging. Café Mantel, Schoorldam, najaarsbal. IVI is s Werelds overvloedige rijkdom I aanwezig in een zeer groote productie- i .mogelijkheid overvloed aan grond- j sloffen, menschen- en machinekracht, I brandstoffen zoomede geld); het staat dus alleen maar aan den mensch, om deze productiemogelijkheid dusdanig I u Sol,e aan te wenden, dot al deze I rijkdommen lastbaar worden en daar-1 door groote welvaart gaan opleveren. ?1 01) W. C. Sick... i De voorzitter der afd., mr. A. M. Lede- boer, sprak een welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder een welkom toeriep aan den burgemeester van Schoorl en mevrouw van Fridagh, alsmede aan den eere-voor- zitter der afd. mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester van Bergen. Hierna ging mr. Ledeboer over tot een bespreking van „De beteekenis van het Roode Kruis". Spreker zette uiteen hoe de stichter van het Roode Kruis Jean Henri Dunant was gekomen tot de oprich ting. Hiervan waren oorzaak de groote ont beringen en het lijden der soldaten op de slagvelden, hetgeen hij als medicus op het oorlogsterrein had meegemaakt, bij den slag te Solferino in 1859. Naast zijn persoonliik streven om te ge raken tot de oprichting van een organisatie die de verpleging en verzorging van oor logsslachtoffers ter hand zou nemen heeft zijn werk „Un souvenir de Solferino" een zoo grooten indruk gemaakt, dat men in 1864 kon komen tot de oprichting van het Roode Kruis. Deze naam is ontleend aan de vlag van de stad Genève, alwaar de oprich ting plaats vond. Op initiatief van Z. M. koning Willem III werd in 1867 het Nederlandsche Roode Kruis gevormd, als onderdeel van de mach tige wereldorganisatie. Mr. Ledeboer stelde hierna in het licht op welk een ruim gebied het Roode Kruis ook in tijden van vrede werkzaam is. Het meest in het oog loopend zijn de talrijke roode kruisposten die men langs de groote wegen in ons vaderland ziet. Thans zijn er reeds een 600-tal opgericht waardoor men b(j het voorkomen van ongevallen de spoe dige beschikking heeft over verbandmid delen en brancards. Dan verleent het Roode Kruis zijn medewerking bij groote gebeur tenissen, als veel menschenverzamelingen zijn te wachten, waarbij ook veelvuldig ongevallen voorkomen. Nog wees spr. op het beschikbaarstellen van transportmiddelen bij trein en auto vervoer, de door het Roode Kruis georga niseerde en zoo goed werkende bloedtrans fusiediensten, alsmede op het uitrusten van ambulances. Waneer, aldus spr., men dit alles aan schouwt is het te betreuren, dat in Neder land niet meer steun aan het Roode Kruis wordt verleend, daar de financiëele midde len alleen van de particulieren moeten worden verkregen. In dit verband wees spr. naar naburige landen met een gelijk inwo nertal, waar het aantal leden van het Roode Kruis, dat van het Nederlandsche Roode Kruis verre overtreft. In Nederland be draagt het aantal leden 19000 en in België ongeveer 150.000. Met klem drong spr. er dan ook bij de aanwezigen op aan lid van de afdeeling te worden, de geringe kosten f 1.50 per jaar kunnen toch geen bezwaar zijn en op deze wijze steunt men dit mooie werk. Het muzikale gedeelte van deze bijeen komst werd verzorgd door mevrouw baro nesse Taets van Amerongen en den heer G. Hop, wier spel door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld, getuige het hartelijk applaus en de aan mevrouw Taets van Amerongen aangeboden bloemen. Nog werd vertoond de bekende propa gandafilm van het Roode Kruis over het werk van de Nederlandsche ambulance in Abessynië, uit welke film duidelijk bleek, het prachtig werk dat door het Roode Kruis wordt verricht. Mogen vele ingezetenen van Schoorl zich geroepen voelen het zegenrijke werk van het Roode Kruis op hunne wijze te steunen. DE EREMURUS. Het effect van een groep blauwe Delphi- niums tggen de opvallend lange gele bloei- wijzen van de Eremurus is van een won derlijke bekoring in de border, zoowel als decoratieve vaasvulling, waar de bloemen winkels dan ook in de zomermaanden een dankbaar gebruik van maken. De beste tijd om Eremurus te planten is. in de maand October, hoewel zij bij niet vriezend weer ook gedurende de winter maanden aan de aarde toevertrouwd kun nen worden, doch hoe eerder geplant des te meer kans op bloemen in het komende jaar. De wortels worden thans door de kweekerijen in drogen toestand verzonden en zij worden bij het planten horizontaal uitgebreid ter diepte van 8 c.M. ongeveer, afhankelijk van de zwaarte van den bodem' De grond die liefst niet te licht moet zijn, moet vooraf goed diep bewerkt worden, om dat de planten bij voorkeur een goed vocht doorlatenden bodem hebben, terwijl zij 's winters dankbaar zijn voor een dekking van goed verteerde mest of tuinafval, voor al als zij pas geplant zijn. Wanneer zij in den voorzomer in vollen bloei staan geven zij een overweldigenden indruk door de dikwijls meer dan 1% me ter lange bloemstengels die geheel met bloempjes bezet zijn. Vooral tegen een achtergrond van boomen of struiken komen zij het beste tot hun recht. De lange bloemstengels zijn wei broos en *n daarom niet aangeborden worden, omdat zij dan gemakkelijk breken. Als snijbloem zijn zij echter voortreffe lijk, en het meest bekend hiervoor is de Bungei, goudgeel, dan de Elwesianus, hel- ^r.,r°s®' ,de Elwesianus albus, zuiver wit, Shelford, koperkleurig bruin en Tubergeni met zacht gele bloemaren. De hoogten varieeren van lH_2 meter, en als zij "en. ™alK vast staan behooren zij tot onze pfantm meCSt effectvolle border- A. C. MULLER—IDZERDA. ZES verschillende persen staan altyd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. AI KMAAKSUHL COURANT. TEL 3320 Mees* matige in het oosten tijdelHk zwakke zuidoostelijke tot oostelijke wia<j. nevelig tot licht of half bewolkt; droog weer; koude nacht; weinig verandering ij, temperatuur overdag. Koude nacht. Over Scandinavië ontwikkelde zich een belangrijke rug van hooge drukking, welke nog in beteekenis toeneemt en zich lang. zaam oostwaarts verplaatst. De kern van het midden-Europeesche hooge drukgebied trok noordoostwaarts en ligt thans over zuid-Duitschland. De depressie bij IJsland bewoog zich verder voorwaarts en vulde op. Over het geheele vasteland van west- Europa is het mooi, rustig weer, met koude nachten en plaatselijken ochtendmist. Alleen in Ierland en het westen van Schotland it het regenachtig. Het is te verwachten, dat het fraaie herfstweer nog aanhoudt, met matige oostelijke wind, koude nachten en dezelfde temperatuur overdag. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.25 tot 6.05 uur licht op. ALKMAAR. GEBOREN: Wilhelm, z. van Jacobus Volkers en Su- sanna Catharina Elisabeth Ibsen. ONDERTROUWD: Adrianus Cornelis Sijs en Geertje Bakker. Martinus Franciscus Keuss en Martha van de Kamer. Jacob Hartog en Hille- gonda Boerwinkel Leendert Matthijs den Engelsman en Hendrika Wouters. Johan- nes van der Molen en Bernardina Johanna Theodora Rey. ONGEWENSCHTE TOESTANDEN. 14 October passeerde mij in het Payglop een handwagen beladen met nog bebloede huiden en koehoorns welke niet afgedekt waren. Het lijkt mij zeer waarschijnlijk dat dit voor meerdere menschen kwetsend moet zijn. Het is mij dan ook onbegrijpe lijk dat vervoerders van dergelijke vracht jes dit zelf niet bedenken en alles behoor lijk afdekken, terwijl het mij ook niet overbodig lijkt dat de politie hier vol doende op toeziet. Nu ik het toch over kwetsende toestan den heb, wil ik nog de aandacht vestigen op het ritueele slachten, wat ook hier in Alkmaar nog toegepast wordt. Onze be schaving is toch nog zoover gevorderd dat er bij het gewone slachten zeer strenge controle uitgeoefend wordt om het lijden van het dier zoo kort mogelijk te maken. Bezien wij 't ritueele slachten, dan duurt hier de marteling veel te lang. De Israëlieten moeten toch inzien dat dit voorschrift in onze 20 eeuw praktisch niet meer uitgevoerd mag worden. Zij zijn toch voor het overgroote deel oprechte demo craten en behooren op het dier geen dic tatuur uit te oefenen. Zij vinden hier eenzelfde behandeling als alle anderen, wat ook toe te juichen is. Laten zij van hun kant ook de dieren zoo behandelen. Met dank voor de opname F. GROVERT SHOW! Daar is een show van kleur en lijn, Van pracht en pronk en praal, Geen mode- en geen auto-show, Geen thé-complet, geen zaal. Geen mannequin verlangt Uw oog, Er klinkt geen noot muziek En tóch is deze show een show Voor ieder soort publiek. U ziet op deze show geen „cri", Geen snufje van Parijs, U hoort geen stem-geroezemoes En evenmin een prijs. U zit niet in een club-fauteuil, Bekleed met stof of leer, Geen mannequin zweeft óp en óf Gelijk een lichte veer Daar is een show van kleur en lijn, Die het bijzonder „doet" En iedereen èn jong èn oud Wei imponeeren moet. Die show is niet zoo kort van duur Als ergens in een zaal, Zij noodigt U voor een bezoek, Belooft^U góed onthaal... Er is wèl stemming, géén gedrang, Géén kaartje voor entrée, Zij sleept U als de béste show Van deze dagen méé Z is niet gebonden aan een dag En ook niet aan een uur, t Is herfst... daar buiten toovert [weer De show van de Natuur, (Nadruk verboden). PHILIA.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2