S AMBO DE OLIFANT Rechtszaken GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR; De bussen zijn niet wild. 1 AKERSLOOT OTERLEEK 3ROOTSCHERMER NOORDSCHARWOUDE EGMOND BINNEN Er zal geen derde aanbesteding voor de werken in den Overdiepolder plaats hebben. WILDE BUSSEN. EGMOND A. D. HOEF ....maar ze worden het langzamerhand wel!" *-r In de groote zaal van Amicitia te Den Haag is in den afgeloopen nacht een protestvergadering gehouden van personeel uit alle deelen des lands van de „wilde" autobusdiensteVi, wier voortbestaan door het nieuwe wetsont werp ter vervanging van het bestaande B.A.P- wordt bedreigd TTpniee honderden personen hadden aan n oDroep van het comité van actie tot bij- woning van deze verëadering gehoor gege- V De voorzitter van het voorloopig comité heer Klamer, bracht een woord van dank de bus-ondernemers, die hun bussen fPr beschikking van het personeel hebben teld om het in de gelegenheid te stellen !pze nachtelijke vergadering bij te wonen. Deze vergadering is, aldus spr., uitgeschre- uitsluitend door en uit het personeel, V.nt wanneer allen, die door onze bussen w hestaan vinden, ter vergadering zouden f. men (garagehouders, leveranciers van ♦o-onderdeelen, van uniformen, van olie 8U benzine, drukkerijen enz.) dan zou in Nederland geen zaal groot genoeg zijn. Spr. wees er voorts op, dat er niet ge roken kan worden van „wilde" busdien- ten want deze diensten rijden met de re- eelmaat van een klok en worden bestuurd door bekwame vakmenschen. De bussen zijn niet wild, aldus spr., doch worden het langzamerhand wel. (Ap- ilaus.) Want men tornt aan ons bestaan en y00r ons dreigt de laatste week, waarin we kunnen werken. Daarom uit spr. de hoop, dat de minister van waterstaat en Kamerleden alsnog daar van doordrongen zullen worden. De bedoeling van deze vergadering is, ein digde spr., om te komen tot een gezamen lijke actie, ten einde met alle ten dienste staande wettige middelen te ageeren tegen het wetsontwerp, dat ons bestaan onmogelijk maakt. (Instemming.) Tot bestuursleden werden hierop gekozen de heeren Klamer, Kingsma en Mooyman, allen uit den Haag, van Zitteren en Laarhof uit Amsterdam en Scheidier en Vos uit Rot terdam. Bij de behandeling van de te voeren actie werd besloten om de regeering, de Kamer leden en het publiek uitvoerig in te lichten over de funeste gevolgen, welke het wets ontwerp voor de werknemers in het busbe drijf zal hebben". Het gaat hier om een spoedeischende zaak, waarbij snel moet worden ingegrepen. Een petitionnement zal worden opgesteld, waar op, naar verwacht wordt in enkele dagen veel duizenden handteekeningen zullen kun nen worden ingezameld. Tenslotte werd besloten bij den minister van waterstaat telegrafisch te protesteeren tegen de voorgenomen regeling, welke het personeel van de busdiensten in het alge meen bedreigt met het stempellokaal, waar heen geen van allen wenscht te gaan. (Ap plaus.) Te 4 uur werd de vergadering gesloten. HET FAMILIEDRAMA TE NIEUWER- AMSTEL. Vrachtrijder doodde verloofde van zijn schoonzuster. Een familiedrama bracht Zondag 17 Juli Nieuwer-Amstel in beroering. Op een stillen landweg, even buiten Nieuwer-Amstel overviel de 20-jarige vrachtrijder Leendert C. den verloofde van zijn schoonzuster, den 26-jarigen Marinus Gr. met een zeis. Hij bracht hem een diepe wonde in den rechterschouder toe, waardoor een slagadertak werd doorgesneden. Spoedig nadat de jongeman in een ziekenhuis te Amsterdam was opgenomen, overleed hij. De aanleiding tot deze doodelijke vecht partij is te zoeken in een ruzie tusschen de vrouw van den dader en haar zuster Maike O., die reeds geruimen tijd duurde en die dien avond klappen tot gevolg had gehad. Gisteren stond hij te Amsterdam terecht voor de rechtbank. Hij gaf toe, dat hij dien avond zijn schoon zuster had opgewacht, ook gaf hij toe, dat hii rekening en verantwoording wilde vra gen, maar aan dooden of verwonden had hij nooit gedacht. ,,Hij kwam op me af en ik moest me wel verdedigen, mijn vrouw was mishandeld, ik was zenuwachtig De getuigen, die in dit familiedrama wor den gehoord, gaven een triest beeld van de familieverhoudingen, van de ruzies en de jarenlange veete tusschen deze menschen, die zoo vlak bij elkaar wonen en die elkaar liefst zoo weinig mogelijk zien. De moeder van verdachte vertelde, dat haar zoon dien avond erg zenuwachtig was, vooral toen hij hoorde, dat zijn vrouw was mishandeld. Op een zeker oogenblik ging hi.' uit om cigaretten te halen. Pres., mr. Dons: Of ging u op weg om eens met uw schoonzuster en haar ver loofde af te rekenen? Verd.: Ik wilde haar aanspreken en zeg gen, dat het uit moest zijn. „Hebt u er geen oogenblik aan gedacht, dat het gevaarlijk is, iemand met een zeis te slaan?" vroeg de president den verdachte. ..Neen, meneer". President: En waarom sloeg u? ..Omdat hij op me af kwam Het woord was vervolgens aan den offi cier van justitie, mr. B. Kist. Deze kwam tot de conclusie, dat verd. kennelijk de bedoeling heeft gehad om te dooden, hij nam het gevaarlijkste wapen mee dat er bestaat. Misschien mag als ver zachtende omstandigheid de omgeving, waarin hij is opgegroeid gelden. Toch lent aan dezen ruwen kerel een zware s raf te worden opgelegd. Spr. vorderde een gevangenisstraf voor e" *Üd van drie jaar. De verdediger, mr. F. A. Fokker, was van meening, dat hier beter van dood door schuld dan van doodslag gesproken kan worden. Verd. heeft naar pl.'s overtuiging nooit de bedoeling gehad om iemand te doo den. Uitvoerig besprak de verdediger de ge- beurtenissen op dien noodlottigen avond. Reeds uit het feit, dat verd. zijn vader meenam, blijkt, dat hij niet de bedoeling had te dooden. Daarbij neemt men geen ge tuigen mee. Pleiter drong met klem op cle mentie aan. Vonnis 3 November. INKWARTIERING, Tien gulden boete. Enkele dagen geleden had de Doops gezinde predikant van Koog aan de Zaan, ds. J. van Krakel, zich voor den Zaandamschen kantonrechter te ver- antwoordén, omdat hij op 30 Septem ber j.1. geweigerd heeft inkwartiering en voeding te verleenen aan een dienstplichtig onderofficier van het 3e bataljon genietroepen. Burgerlijke en militaire autoriteiten, die als getuige gehoord werden, bevestigden de juistheid der feiten, waarna ds. Van Brakel een uiteenzetting gaf van de prin- cipieele bezwaren, die hij tegen het mili taire apparaat heeft. Verdachte wist een strafbaar feit te plegen, toen hij de huis vesting weigerde. Spr. was bij het bepalen van zijn hou ding geleid door de gedachte, of hij daar door medewerkte aan oorlogshandelingen. Zijn conclusie was bevestigend geweest. De ambtenaar van het O. M. oordeelde dit feit, ondanks het verweer van ver dachte, ernstig. De argumenten, die ver dachte aangevoerd heeft, zijn van zuiver persoonlijke strekking en de ambtenaar, die zelf bij de jongste gebeurtenissen klaar had moeten staan om zijn burgerplichten te vervullen, zeide êvenveel tegenargu menten te kunnen aanvoeren. Zuiver op juridische gronden vorderde spr. een boete van 10 of vijf dagen hechtenis, overeen komstig welken eisch de kantonrechter verdachte veroordeelde. COUPEEREN VAN PAARDEN STAARTEN IS DIERENMISHANDELING. Een rechtelijke uitspraak. De rechtbank deed gisteren uitspraak in de kwestie of het coupeeren van paarden staarten al dan niet dierenmishandeling te noemen is. Toen de principieele zaak 14 dagen gele den behandeld werd, had het O.M., waarge nomen door mr. F. M. Wilbrenninck, als verdachte gedagvaard den 27-jarigen paar denhandelaar A. V. te Bolnes, die cp 25 April van dit jaar te Ridderkerk twee een jarige paarden pijnlijk letsel had aange daan door hun staarten te coupeeren en ver- volgns de door deze operatie ontstane won den met een witgloeiend ijzer dicht te schroeien. De rechtbank was van meening, dat de paarden zonder redelijk doel pijn was aan gedaan. Dat het coupeeren van de staarten nood zakelijk zou zijn, omdat de smaak van het publiek zulks eischt, achtte de rechtbank onredelijk. Wat de hooge handelswaarde van paarden met gecoupeerde staarten betreft, hieromtrent was de rechtbank van oordeel, dat zedelijk besef, zwaarder moet wegen dan stoffelijk belang. Tenslotte oordeelde de rechtbank, dat het paard met gecoupeerde staart zijn natuurlijk afweermiddel tegen de insecten mist. De verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. een hechtenisstraf van twee dagen. JtcMiüciaai 7lieuws MOET DE SCHOOL TE OTERLEEK VERDWIJNEN. Woensdag is bij hetgemeentebestuur bericht ingekomen van den minister van onderwijs, dat aan het verzoek van den gemeenteraad, om ontheffing van de op heffing der openbare school, niet kan wor den voldaan. Oppervlakkig geoordeeld zou dit dan het einde zijn van de lijdensgeschiedenis van onze school. Er zijn echter weer nieuwe lichtpunten gekomen, waardoor de burgerij opnieuw geïnspireerd wordt. Bij een onder zoek naar het aantal leerlingen, dat per 1 Mei 1939 de school alhier zal bevolken, is men tot het verrassende resultaat gekomen, dat dit 48 bedraagt. Volgens de lager onderwijswet mag een school in stand wor den gehouden, als er 50 leerlingen zijn en dan heeft men ook recht op twee onderwijs krachten, die door het rijk vergoed worden. Nu bestaan er verscheidene mogelijkheden om tot het vereischte getal 50 te komen. Er kan zich een gezin vestigen met school gaande kinderen, men kan ook probeeren om eenige kinderen van roomsche ouders hier te krijgen of enkele burgers verklaren zich bereid een kind tot zich te nemen door be middeling van den voogdijraad en tenslotte is nog te overleggen met ouders van school gaande kinderen te Stompetoren over over plaatsing van enkele kinderen. Dit laatste zou een daad van gemeen schapszin zijn. Een dergelijke medewerking heeft Oterleek gedaan aan Stompetoren voor ongeveer 12 jaar, toen door het terug- loopen van het getal leerlingen de onder wijzeres aldaar in 't gedrang kwam. Dit is toen door overplaatsing van eenige kinderen naar Stompetoren voorkomen. Met deze mogelijkheden voor oogen zal het niet moeilijk zijn, dit getal te verkrijgen. Er zit tenslotte ook dit voordeel aan vast, dat de gemeente den kweekeling met acte niet meer behoeft te vergoeden, dit kost 500 en men heeft ook meer zekerheid, dat de onderwijzeres langer in functie blijft. Het laatste woord is thans aan de burgerij. Dc ziekte neemt af. De aangifte van mond- en klauwzeer is thans gestegen tot 132 gevallen, maar sinds enkele dagen komen geen nieuwe aangiften binnen. Wel wordt nu geregeld mededeeling gedaan dat de ziekte gewe ken is. Rijwiel ontvreemd. Donderdagmorgen werd een dames rijwiel, zoo goed als nieuw, bij de R.K. kerk staande, ontvreemd en een half uur later teruggevonden aan den Pontweg, maar het rijwielbelastingmerk, de electri- sche lantaarn, kettingkast, jasbeschermer, spatlap en de gereedschappen uit de achtertasch, benevens verwisseling van voorwiel, waren verdwenen. Een signale ment van den dader is bekend. Brands toffenlevering. De Coöp. Brandstoffen Inkoopvereeni- ging heeft dezen herfst de levering van 723 H.L. anthraciet en 416 H.L. eierkolen opgedragen aan den V. B. te Alkmaar en 13800 K.G. briketten aan Wokke van den Omval. Vervangen. De onderwijzeres mej. v. d. Meer, die per 1 October benoemd is te Schermerhorn, is thans vervangen door mej. Ploeger van Alkmaar. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer heeft zijn hoogtepunt bereikt, geen stapel vee, die ge vrijwaard is gebleven. Van sterftegevallen vernamen we tot nog toe niets, terwijl de eerst aangetaste beesten weer aan de bete rende hand zijn. Polderverkiezing Noordeindermeer. Bij de op 20 deze gehouden verkiezing werden bij enkele candidaatstelling herko zen: de heer C. Bijvoet als Heemraad en de heer Jn. Duin als hoofdingeland. In de plaats van den heer G. Bruin, die niet meer voor een bestuursfunctie in aan merking kwam, werd de heer K. Spaan als hoofdingeland gekozen. Een jubileum. De heer J. de Laat, stoker aan de gemeent. gasfabriek alhier, zal 28 October a.s. 25 jaar in deze functie werkzaam zijn. Brandstof fentoeslag. De brandstoffentoeslag zal voor den komenden winter verleend mogen worden van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939 aan kostwinnefs, die in steunregeling of in werkverschaffing zijn geplaatst, als mede aan kleine boe'ren en kleine tuin ders en tégen een lagere uitkeering aan de z g.alleenwonenden. De uitkeering zal gedurende het tijdvak van 30 Oct. '38 tot en met 26 Nov. 1938 ten hoogste 1. mogen bedragen. Daarna zal de toeslag tot en met 11 Maart 1939 maximaal 1.30 per week mogen bedragen, terwijl hij nadien weer op ten hoogste ƒ1.zal worden ge:teld. Glimlachje „We zoeken een zendeling, hebt U hem misschien ook gezien?" I De raad kwam gistermiddag ten 5 ure on der voorzitterschap van burgemeester van Kinschot voltallig bijeen. De notulen wérden conform vastgesteld. Ingekomen stukken. a. een brief d.d. 13 October 1938, nr. 36 van den Directeur van het Kabinet der Ko ningin, waarby in opdracht van H.M. de koningin dank wordt betuigd voor de ge- lukwenschen ter gelegenheid van Harer Ma- jesteits regeeringsjubileum. Voor kennisgeving aangenomen. b. een brief d.d. 13 Oct. 1938, nr. 57423 J. A. van den minister van economische zaken houdende mededeeling, dat bij koninklijk besluit van 5 October 1938, nr. 18 is goed gekeurd het Raadsbesluit van 30 Juni 1938 nr. 30 tot vaststelling van een Verordening tot uitvoering van artikel 6 der Winkelslui tingswet 1930, S. 460, met betrekking tot een namiddagsluiting voor het kappersbe- drijf. Als voren. c. een brief d.d. 12 Oct. 1938, nr. 76 van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juni 1938, nr. 26 tot vaststelling an een Wachtgeldverordening voor het Politie- en Keuringsdienstpersoneel. Als voren. Besloten werd de door den heer Stoutjes- dijk gestelde vragen over de wilde autobus diensten aan het einde van de agenda aan de orde te stellen. De werken in den Polder Overdie in Achtermeer. Aan de orde was het voorstel tot verhoo ging van het crediet voor de werken in den polder Overdie in Achtermeer met 3800. In de vorige vergadering staakten de stemmen over dit voorstel. Aanbesteed was het maken van twee brug gen en het graven van een gracht. De laag ste inschrijver was de heer J. Huiberts. Deze had in massa ingeschreven, doch aangezien één brug door de maatschappij „Nooit Ge dacht" moest worden betaald, had hy er ge noegen mede genomen deze brug voor het door gemeentewerken geraamde bedrag van 11000 te maken, aangezien B. en W. hem hadden toegezegd, dat hij, behoudens goed keuring van den raad, ook het andere werk zou krijgen en dan het op de brug te dragen verlies kon goedmaken. Een deel van den raad wilde een nieuwe aanbesteding voor de andere, de Pierson- brug, en ook het graven van een gracht aan besteden, omdat men er niets voor gevoelde, dat Nooit Gedacht de brug, die door den ar chitect van deze bouwver. op f 15000 was geraamd, voor 11000 kreeg. Het overige deel was echter van oordeel, dat de aannemer in geen geval de dupe mocht worden. In de vorige vergadering ver gaderde de raad over dit geval twee uur in besloten en twee uur in openbare zitting, met het resultaat, dat de stemmen staakten, zoodat gister herstemming noodzakelijk was. De heer Appel stelde voor de beraadsla gingen te heropenen op grond van een rap port van den directeur van gemeentewerken. Dit voorstel werd verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Voor stemden Appel, Stoutjes- dijk, Mak, mr. de Groot, Keijsper, v. d. Borden, Grondsma, Sietsma en Venneker. De heer K e ij s p e r motiveerde zijn stem voor de bijlage. De bijlage werd aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Tegen mr. Leesberg, Wolden- dorp, Keysper, v. Drunen, mej. Nierop. Raat, Stoutjesdijk, mr. de Groot, Mak en Grondsma. De ophooging van een terrein ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein. Hierna kwam in behandeling het eveneens in de vorige vergadering aangehouden voor stel tot ophooging van een terrein ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein, waarvoor een crediet wordt aangevraagd van 22000. Det wethouder gaf een toelichting op dit voorstel. Er is, met het oog op de aanvragen, alle aanleiding deze grond bouwrijp te ma ken. Een partieele ophooging wordt voorge steld om alle kleine expediteurs in de ge legenheid te stellen ook een kans te krijgen. Daarom wordt het zandophoogen niet in zijn geheel aanbesteed. Mr. Leesberg vond dit een motief, wanneer men allen vrachtrijders uit de ge meente in de gelegenheid wilde stellen. Weth. Klaver zeide, dat dit niet de bedoeling was. Conform het voorstel werd besloten. De wilde autobusdiensten. Vragen van den heer Stoutjesdijk. De heer Stoutjesdijk stelde aan het college de volgende vragen: 1. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat thans twee wilde busdiensten in de gemeente vaste standplaatsen inne men voor het vervoeren van passagiers naar Amsterdam? 2. Zoo ja, achten B. en W. dit dan in het belang van Alkmaar en zijn middenstand? 3. Kunnen B. en W. krachtens verorde ning, aan die busondernemers het innemen van vaste standplaatsen niet verbieden? 4. '2co neen, waarom werd dit dan des tijds aan taxi-ondernemers wei verboden? 5. Achten B. en W. het, wanneer de be staande verordening hen de bevoegdheid niet geeft om het innemen van vaste stand plaatsen te verbieden, niet noodzakelijk om alsnog onmiddellijk een verordening vast te stellen, waardoor dit euvel kan worden gekeerd? De heer Stoutjesdijk bracht den Raad dank voor de hem gegeven gelegen heid om de vragen tot B. en W. te richten. Spr. was overtuigd, dat het voor Alkmaar verkeerd was, als men doorging, aan de wilde autobussen een buitengewoon mooie plaats te geven, n.b. voor nooduitgangen van een bioscoop, waar met groote letters staat: „Verboden auto's te parkeeren". Spr. begrijpt dit niet en hij ziet dit niet anders dan als medewerking van het gemeente bestuur, dat z.i. behoorde te trachten der gelijke diensten tegen te gaan. Er zijn andere plaatsen in ons land en zelfs in de buurt van Alkmaar, waar het bij verorde ning wel verboden is om zonder vergun ning van B. en W. voor dergelijke diensten een vaste standplaats in te nemen. Spr. vernam dan ook gaarne van B. en W. of zij dergelijke diensten in het belang van den Alkmaarschen middenstand achten. B. en W. zullen deze vraag wel ontkennend beantwoorden, maar dan vraagt spr.: „Kan men dergelijke toestanden niet verbieden?" Den taxi-ondernemers verbood men destijds wel, om op een openbaren weg voor het vervoeren van personen, standplaatsen in te nemen. Zij werden van de openbare straat verjaagd, Men deed dit zelfs tegenover menschen, die voor hun broodje moeten vechten. Zy waren gedwongen, een perceel te huren om hun taxi-bedrijf te kunnen voortzetten. En hier wordt niets gedaan om de groote busondernemers op de Nieuwe- sloot te weren. Spr. oordeelde dit onjuist. Hij heeft zijn vragen ingediend, omdat een groot deel van Alkmaars bevolking, de middenstand, door deze handelwijze geschaad wordt Het pu bliek gaat met de bussen naar Amsterdam en koopt daar allicht, denkende, dat dit goedkooper is, wat spr. absoluut tegen spreekt. Het gevolg is echter, dat ze al met al meer geld kwijt zijn en dat geld van Alkmaarders, wat nuttiger besteed kon worden, in Amsterdam wordt uitgegeven. Om deze redenen oordeelde spr. het ver keerd dat het college niets doet tegen het innemen van vaste standplaatsen door de wilde autobussen. De burgemeester antwoord. In antwoord op de eerste vraag, zegt de voorzitter dat het daarin gevraagde B. en W. natuurlijk bekend is. Het feit, dat deze bussen vaste standplaatsen innemen, is een gevolg van het feit, dat de verkeersveror- dening, die bepalingen bevatte waarin dit verboden werd, door het R. A. P. (Regle ment Autobusvervoer Personen) buiten werking is gesteld. De kwestie over het innemen van standplaatsen valt dus niet meer onder de verkeersverordening. De plaatsen op de Laat en de Nieuwe- sloot zijn niet onderworpen aan het stop en verkeersverbod. In antwoord op vraag 2, zegt de burge meester, dat B. en W. het erover eens zyn, dat deze autobusdiensten niet zijn in het belang Yan Alkmaars middenstand. In verband met het antwoord op vraag 3, is de voorzitter van oordeel, dat deze vraag buiten beschouwing kan blu'ven. Het is niet mogelijk, tegen deze bussen op te treden op grond van artikel 11 bis van het motor- en rijwielreglement, omdat het plaatsen van bussen op die punten het verkeer niet in gevaar brengt. Komende tot vraag 4, zegt de burge meester dat deze aangelegenheid thans een kwestie is geworden van het R. A. P. Toen Een nieuw hek. Het scheidingshek langs de Slotgracht van het Slot op den Hoef is omver gehaald en wordt thans geheel opnieuw opgericht, hetgeen een netten indruk van het geheel ten goede zal komen. 195. De volgende dag gingen ze weer vrolijk op stap. Ing knoopte de dekens weer in een doek en na een paar uur kwamen ze weer in de bewoonde wereld. „Daar in de verte is een paleis", zei Jan en Flip juichte. „Wat hebben we hier een mooi gezicht op die stad in het dal". Ze wisten nog niet, dat dat paleis hen 't grootste avon tuur zou brengen van de hele reis. 196. „We gaan de stad in om kleren te kopen", stelde Ing voor en dat vonden de jongens een fijn pjan. Maar opeens stond er een man voor hen, die vreselijk ver baasd uitriep: „Neen maar, wat is dat? Twee jongens met net zulke grote oren als onze sultan de laatste weken heeft. Misschien is nu de oplossing nabij". Ing snapte niets van het verhaal, maar de jongens werden bang en ze namen meteen de vlucht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7