Een oud geneesmiddel voor Mond en Klauwzeer. «r ?,«r |i Slad en Omgeving AAN BELONINGEN In het kanaal gereden. Tsjechisch vliegtuig neergeschoten. Door Hongaarsche jachtvliegtuigen. Nieuws in 't kort. VRAAGT UW WINKEr LIER EEN FORMULIER Verrassende resultaten. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag, De auto kwam 10 meter uit den wal terecht! Gisteravond omstreeks 10 uur is ds. H. E. Witkop uit Schagerbrug in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld de Kooy met zijn auto in het Noordhollandsch Kanaal gereden, waar bij de wagen ongeveer tien meter uit den wal in het water terecht kwam. Ds. Witkop was op familiebezoek geweest ln Den Helder en keerde in den loop van den avond huiswaarts. Zeer vermoedelijk misleid door de dikke mist en de intense duisternis is de predikant plotseling den weg kwijt geraakt en heeft hy plotseling den wagen onbewust in de richting van het kanaal gestuurd. De auto kwam midden in het kanaal, dat ter plaatse zeer diep is, terecht. Ge lukkig had ds. Witkop de tegenwoordigheid van geest, om kalm te blijven en het ge lukte hem daardoor het portierraampje te openen, waardoor hy zich uit zijn benarde positie kon bevrijden. Staande op den kap van de auto kon hij toen om hulp roepen. Het ongeluk was echter al opgemerkt door de wacht van het vliegveld de Kooy en onmiddellijk trok een aantal manschap pen met primitief reddingsmateriaal er op uit, om zoo mogelijk reddend op te treden. Met behulp van een ladder kon de leerling onderofficier A. Otten, die zich terstond te water had begeven, den predikant uit zijn benarde positie redden en spoedig stond deze weer op den vasten wal. De auto is later per kraanwagen uit het kanaal gehaald. De predikant heeft gelukkig geen na- deelige gevolgen ondervonden van het on geluk. DE NAJAARSVEEMARKT. In tegentelling tot de voormarkteh el ders en de groote markt te Purmerend mag de markt te Alkmaar, niettegenstaande het mond- en klauwzeer in deze streken wat later is gekomen, zich verheugen in een ruimen aanvoer, vooral op den tweeden dag. Was het jongvee gisteren tamelijk styf in prijs en werd vooral het kalfdragende gedeelte zeer snel uit de markt genomen, heden kon alleen het betere materiaal ongeveer de prij zen van de vorige markten houden. Het oudere en schrale vee werd weinig gevraagd, zoodat de markt een ongunstigen afloop voor ook uit practische overwegingen 't zy economische, 't zij politieke of defensieve aan elkaar gehecht blijven, wordt de kroon thans meer dan ooit beschouwd als het vaste, vereenigende punt, het symbool van de Empire-eenheid. Al mogen niet alle overzeesche rijksdeelen daar gelijkelijk over oordeelen (men denke aan Ierland en Zuid-Afrika) de meerderheid der leden van het Gemeenebest is, na verkregen onafhankelijkheid, loyaal jégens den ge- meenschappelijken koning en men ont vangt met des te meer warmte den ver tegenwoordiger van de kroon, wanneer dit iemand is uit 's Konings eigen Huis. Het is ongetwijfeld met deze hartelijke gevoelens, dat het immer zeer loyale Australië den hertog van Kent zal ont vangen. Naar te Praag beweerd wordt, is gister middag een Tsjechisch militair vliegtuig door twee Hongaarsche jachtvliegtuigen aangevallen en brandend neergestort. De bestuurder werd gewond en het toe stel, dat vernield werd, is terechtgekomen op een plaats, welke 12 K.M. binnen de Tsjecho-Slowaaksche grens ligt. Dit ernstige incident zou zich hebben voorgedaan te Velke Meder, een stad welke ten Zuid-Oosten van Bratislava is gelegen. Onderzeeër daalt tot diepte van 125 M. - De Italiaansche onderzeeër Mocenigo heeft gister by duikproeven een diepte bereikt van 125 M. in de wateren van Taranto. Het vaartuig bleef ruim een uur op deze diepte. Het spionnage-proces. - Bij de opening van den zeventienden dag van het spion- nage-proces te New York heeft de voor naamste beklaagde, Rumrich, formeel zijn verklaringen over het openen van de inter nationale poststukken aan boord van Duit- sche schepen bevestigd. Hy bevestigde, dat Karl Schuelter, de zoogenaamde penning meester van den Duitschen spionnagedienst, hem heeft verteld, dat hij een „goeden slag" had geslagen en een postzak had geopend aan boord van de „Europa". Schuelter zou hem foto's hebben laten zien van een con tract tusschen de Bethlehem Steel Corpora tion en de Sovjet-Russische organisatie Am- torg. Dit contract was met de internationale post aan boord van de Europa verzonden. De nauwkeurigheid, waarmede Rumrich deze verklaring aflegde, heeft levendigen indruk gemaakt op zyn hoorders. Kinderverlamming te Keulen. - Sinds 1 Augustus zijn te Keulen ten gevolge van kinderverlamming 26 sterftegevallen voorge komen. In 't geheel waren er 346 patiënten. Uit de cijfers blijkt, dat 38 patientjes jonger dan een jaar waren, 197 tusschen 1 en 5 jaar, 72 van 6 tot 14 jaar, 22 van 15 tot 19 jaar, terwijl 17 van 22 jaar of ouder waren. den verkoop gaf. Merkwaardig was, dat gelde koeien met veel melk belangrijk min der gevraagd werden dan men dit elders wel zag. Bij het geregistreerde vee, dat voor het eerst op deze markt, op een apart gedeelte, gepresenteerd werd, viel een zeer voldoen de belangstelling waar te nemen. Het goeds gedeelte daarvan vond gemakkelijk aftrek. Een belangrijk deel hiervan had echter mis schien beter gedaan op deze plaats niet te verschijnen. Dit zag men later naar andere markthoeken' verhuizen. Friesland bracht tamelijk veel koekalve ren, welke, zonder en met schets, verkocht werden. Met schets soms voor hooger slachtwaarde, dan hier in de provincie wel eens voor een schets wordt betaald. De ver wachting is, dat op de nog volgende schei- markten de aanvoer nog wel ruimer zal kun nen zijn. VINGERTOPPEN AFGESNEDEN. De 17-jarige bakkersknecht C. Bijwaard te Bergen had gistermiddag het ongeluk, bij het broodsnijden, met zijn linkerhand bekneld te raken tusschen de snijmachine, waarbij de toppen van zijn wijs- en mid denvinger geheel werden afgesneden. Na door dr. Poot verbonden te zijn, is hij naar zijn woning vervoerd. EEN BOTSING. Hedenmorgen had ter hoogte van het sigarenmagazijn „Hartland" op de Nieuwe sloot een botsing plaats tusschen twee wielrijders. Naar twee enthousiaste toeschouwers van omstreeks 12 jaar, die na het ongeval hard loopend naar ons bureau zijn getrokken, ons mededeelden waren de slachtoffers twee „meneeren" waarvan er één na de botsing een scheur in zijn jas had en één een bril zonder glas en een bebloed oog, zoodat de jeugdige reporters vreesden, dat het glas wel in het oog zou zitten Tot overmaat van ramp zou de meneer met het oog na de bot sing ook nog in het bezit zijn geweest van een fiets met een dubbelgevouwen wiel. De namen der slachtoffers konden zij ons helaas niet mededeelen. Voor verzending van goederen in na- tura wordt men verzocht zich vooraf te verstaan met genoemd comité. COVOTO. Het comité voor Tooneeluitvoeringen vestigt er de aandacht op dat de plaatsbe spreking voor de eerste abonnementsvoor stelling (op Donderdag a.s. om 81/4 uur in de Harmonie) aanvangt om 11 uur 's morgens op dienzelfden dag aan de Har monie en dat er aan het Noordhollandsch Landbouwcrediet, Voordam, alhier, nog een beperkt aantal abonnementen verkrijgbaar zijn. AARDAPPELEN GETEELD ZONDER VERGUNNING. Voor den kantonrechter te Den Helder stond gisteren terecht de aardappelhande laar M. B. te Breezand, die aldaar een op pervlakte van 123 H. A. met vroege aard appelen had geteeld zonder de vereischte teeltvergunning. De ambtenaar van het O. M. eischte 1500 boete of 200 dagen hechtenis. De kantonechter veroordeelde verdachte, die niet verschenen was, tot 1200 gulden boete of drie maanden hechtenis. GAAT AMERIKA ONZE KAAS BELASTEN? Naar uit New York gemeld wordt, zou het Amerikaansche departement van Fi nanciën compenseerende rechten gaan hef fen op uit Nederland ingevoerde zuivelpro ducten. Daaronder zou ook onze Edammer-kaas vallen en niet alleen deze, maar ook de door ons land uitgevoerde boter, verduur zaamde ondermelk, karnemelk, caseïne, gecondenseerde zoete melk en volle melk poeder. Op deze producten worden in Nederland uitvoerpremies verstrekt en de compensee rende rechten zullen dan gelijk zijn aan de uitvoerpremies. Wij vernemen nader, dat, met ingang van 19 November de volgende compenseerende invoerrechten worden geheven in dollar centen per Engelsch pond. Boter 9.54; magere melkpoeder 1.91; karnemelkpoeder 1.64; caseïne 3.96; lactose 5.06; Goudsche kaas 6.44; Edammer kaas 5.96; gesuikerde gecondenseerde melk 1.40; ongesuikerde gecondens. melk 1.37 en volle melkpoeder 4.91. De Amerikaansche wetgeving is zoodanig ingericht, dat de heffing van een compen- seerend invoerrecht verplicht is op artike len geëxporteerd uit landen, welke aan die artikelen steun verleenen. Reeds langen tijd hebben de Amerikaan sche en Nedelandsche regeering aan deze kwestie hun aandacht gewijd. Onze zuivel- export naar Amerika was echter niet bij zonder belangrijk. In den laatsten tyd was onze uitvoer, vooral van kaas, niet onaan zienlijk toegenomen. De maatregel der Amerikaansche regeering is voor onzen handel dan ook een gevoelige tegenvaller. NED. REISVEREENIGING. Afdeeling Alkmaar. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar van de N.R.V. in het Gulden Vlies haar eerste winterbijeenkomst. De belangstelling voor dezen avond, die geheel aan de winter sport was gewijd, was zeer groot, zoodat de zaal tot in alle hoeken bezet was. Nadat de voorzitter, de heer A. Sietsma, op de bekende wijze had geopend en mede- deelingen had gedaan over het winterpro- gramma, hield het hoofdbestuurslid, dr. G. Wallagh, een korte causerie over de winter sportreizen der N.R.V. naar Zwitserland. Hy vertelde o.a., dat in het vorig winterseizoen door de N.R.V. 68 reizen waren georgani- seed, waaraan door 2000 personen werd deelgenomen. De droge ski-cursus in verschillende plaasen van ons land hebben in korten tijd grooten opgang gemaakt, zoodat thans 40 van deze cursussen met een totaal van 1000 deel neemsters worden gegeven. De N.R.V. organiseert drie soorten van reizen, n.1. ski-cursusreizen, welke beoogen, met een klein groepje naar een stil en schoon Zwitsersch dorpje te gaan, om daar op schoolsche wijze het skiën onder de knie te krijgen. Wereldsche vermaken zyn er niet aan verbonden! Dan zijn er meer normale ski-reizen, welke den deelnemers meer vrij heid bieden ten tenslotte de gemengde en wintersportreizen naar de groote winter sportcentra, waaraan alle mogelijke geneug ten zijn verbonden. Tenslotte zorgt de N.R.V. ook voor privé-reizen. Veel belangstelling had het publiek voor (Je prettige causerie van den heer Walter Ochsner, ski-leeraar, die in enthousiaste be woordingen sprak over de schoonheid der Zwitsersche Alpen, waar de zon altijd schijnt en waar men als een nieuw mensch vandaan komt! Natuurlijk wijdde spr. veel aandacht aan de schoone ski-sport, welke men nergens beter kan beoefenen dan in zijn land. Na deze causerie zong de heer Ochsner verschillende Zwitsersche volksliedjes, waar bij hij zichzelf begeleidde op de harmonica. Het grootste deel van het verdere gramma werd in beslag genomen door ePr°" ge wintersportfilms, welke zeer fraai Cni" ren en waarvan menige ski-enthousiast |Wa" wat kon opsteken. Al met al was het avond, die door de vele aanwezigen tengewoon op prys werd gesteld. bui- KLEEDING, SCHOEISEL EN DEKKlNr Winkeliers die in aanmerking wenseh te komen voor de levering van kleed- 611 schoeisel en dekking ten behoeve van werkloozen, kunnen de voorwaarden de levering verkrijgen aan de secretarie mer no. 2 vóór of op 31 October 1933' monsters zijn te bezichtigen op 31 Octoh des voormiddags tusschen 1011 uur secretarie. ln de HET A.K.D.C. Men verzoekt ons opname van h volgende: et Wanneer wij dezer dagen weer een b roep doen op de offervaardigheid Va~ onze stadgenooten, dan doen wij dat e* lukkig niet voor ons zelf. Gelukkig LC niet ten bate van u, die nog in de Fe legenheid zijn om in uw eigen onderhoud te voorzien. En al- zou het alleen maar zijn uit dank baarheid voor het feit dat u er. wij noZ geen hulp noodig hebben, dan zou er al een goede reden zijn om een grooter 0f kleiner bedrag in de bus te deponeeren welke u op 5 Nov. zal worden gepresenZ teerd. Maar met nog hoogere gevoelens zullen wy en u in die bus offeren, omdat het zal zyn ten behoeve van hen die al weken, al maanden, ja zelfs al jaren niet in de ge legenheid zijn om zonder onze hulp zic), het allernoodigste te verschaffen Wjj zullen dus uit medeleven met die men- schen de collecte helpen slagen de col lecte van het „Alkmaarsch Kleeding- en Dekking-Comité. Want wat het wil zeggen „niet in zyfl eigen onderhoud te kunnen voorzien" dat is al zeer moeilijk te begrijpen door iemand die dat niet „aan den lijve" heelt ondervonden maar ieder zal toch wel willen gelooven dat het, op z'n zachtst uitgedrukt, heel erg moet zijn. De ellende van het leeg loopen en het moeten rond komen met een steunuitkeering is oorzaak dat in menig huisgezin niet veel levens vreugde meer is, al doet men nog zoo zijn best om het hoofd omhoog te houden. Wij behoeven u die toestanden niet te schilderen, omdat er gelegenheid genoeg is die zelf waar te nemen. Fl.3500." Ti URKER BOTTER TE PETTEN GESTRAND. De Urker botter 76 is hedennacht, tijdens zwaren mist te Camperduin, nabij strand- paal 26 aan den grond geraakt. Wij vernemen, dat het de botter U 167 was, afkomstig van Urk, die ongeveer een kilometer ten Noorden van Camperduin op een strekdam van de Hondsbossche zee wering is geloopen tengevolge van den zwaren mist. Aan boord bevonden zich, be halve schipper Post nog twee mannen. Er was geen ernstig gevaar. De reddingsboot van Petten is naar de plaats van de stranding gesleept maar be hoeft niet uit te varen. Vanmiddag om 4 uur zal men bij hoog water trachten 't scheep je weer vlot te trekken. Nader wordt ons gemeld, dat aan den sleepdienst Wijsmuller te IJmuiden hulp was verzocht om het schip vlot te krijgen maar dat deze daartoe niet bereid was omdat de botter niet verzekerd was. Thans zullen particulieren trachten het visschersvaartuig weer los te krijgen. EXAMEN VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Als gecommitteerde van den minister van economische zaken bij de examens alge- meene handelskennis te houden te Alk maar werd opnieuw aangewezen de heer D. J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar en als plaats vervangend gecommitteerde de heer mr. H. Scholten, advocaat en procureur te Alk maar. Tot voorzitter van de examens-commissie werd weder benoemd de heer P. B. M. Heinemans te Amsterdam en tot secretaris de heer C. van Riel, Westerweg 280, Alk maar. De schriftelijke examens vonden heden plaats; de mondelinge examens (ook het speciale examen) zullen worden afgeno men op 15, 16, 17 en 18 November a.s. In totaal hebben zich voor het najaars examen te Alkmaar aangemeld 257 candi- daten. ST. NICOLAAS, KERSTMIS EN OUDEJAARS AVOND OP ZEE. Evenals vorige jaren tracht het alg Ned. comité „Onze Marine" gironummer 42883, Den Helder, te bereiken, dat aan de opvarenden van Hr. Ms. Schepen van Oor log, die met St. Nicolaas, Kerstmis en Oudejaarsavond op zee zijn, naketten kun nen worden gezonden. Door dit sympathieke werk, dat aller medewerking verdient, was het 't vorig jaar mogelijk aan ruim 1100 marine-man nen de daadwerkelijke belangstelling van het Nederlandsche volk tijdens deze feest dagen te toonen. Ook dit jaar zullen wederom vele sche pen buitengaats moeten zijn en zullen de opvarenden deze echt huiselijke feesten niet in den familiekring kunnen door brengen. Het comité „Onze Marine" vertrouwt, dat velen hun steun en medewerking zui len verleenen, waardoor op zoo echt-harte- lyke wijze het medeleven tot uiting komt van den burger aan den wal met de mari nemannen op zee. Bijdragen woorden gaarne aanvaard per giro 42883 of per postwissel, comité „Onze Marine". Den Helder. Ondanks de geweldige inspanning van de mannen der wetenschap is men er nog steeds niet in geslaagd, de verwekker van het mond- en klauwzeer, de ziekte, die aan de veestapels in alle landen zoo'n onnoem lijke schade berokkent, op te sporen. Het onlangs in Duitschland opgedoken gerucht, dat men er daar in geslaagd was, het middel te vinden om de ziekte te voorkomen, is helaas niet bewaarheid geworden. Nu dit jaar deze ziekte onder den veestapel weer zoo kwaadaardig is opgetreden (wij hoorden van een boer in onze omgeving, die daar door vier van zyn acht koeien verloor) dui ken er weer allerlei geruchten op over ver schillende middelen, die de ziekte snel gene zen of waarmede bereikt wordt, dat de ge volgen niet zoo kwaadaardig zijn. Wij ken nen boeren, die het aandurven om de nog niet aangetaste dieren het sputum van aangetaste dieren in den bek te smeren en ons verzekerden, dat de aldus behandelde beesten sneller door de ziekte heenkomen. Wij achten ons niet bevoegd om over het al dan niet wenschelijke van een dergelijke behandeling een oordeel uit te spreken en houden het alsnog op de methoden, die de veeartsen toepassen. Wanneer men, zooals wij, gezien heeft, hoe de beesten door de tongblaar lijden en de melkgift heeft zien verminderen, waarvan de boer het voor zijn bestaan toch maar moet hebben, dan zal men zich ook kunnen voorstellen, hoe me nig veehouder poogt, met allerlei middelen de gevolgen van de ziekte voor zijn beesten te verzachten. Zoo nu en dan verschijnen op ons redac tiebureau personen, die ons met overtuiging vertellen, dat zij het middel tegen de ziek te hebben gevonden. Ditmaal kregen wij be zoek van den heer de Jong, Uitenboschstraat 30, alhier, die ons met stelligheid verzeker de, dat hij over een geneesmiddel beschikt, dat de aangetaste beesten in een paar da gen koortsvrij maakt en spoedig doet gene zen. Het vorig jaar had hij met dit middel bij verschillende veehouders reeds gunstige resultaten bereikt. Aanvankelijk bleven dit jaar die gunstige resultaten uit. De heer de Jong was echter tot de conclusie gekomen, dat de ziekte dit jaar kwaadaardiger was. Hij had daarom de kruiden versterkt en thans verbluffend gunstige resultaten ver kregen. Men zal het ons niet euvel duiden, dat wij ook tegenover deze mededeelingen wat sceptisch stonden en aanvankelijk weiger den, daarvan melding te maken. Op aan drang van den heer de Jong beloofden wij eenige veehouders, waar hij het middel had toegepast, te bezoeken om uit hun mond de resultaten daarvan te vernemen. Wat wij dsar hoorden is zoo frappant, dat wij dit onzen lezers niet willen onthouden. Gunstige resultaten. De heer P. de Graaf, Walingsdijk 38 te ursem, een veehouder met 10 koe'en, ver zekerde ons, dat ook zijn beesten aan mond en klauwzeer hadden geleden. De dieren hadden koorts, konden niet meer kauwen en liepen met de tong uit den bek. De heer de Jong gaf hun Zaterdags een halve flesch kruiden in. Reeds 's Maandags waren de beesten koortsvrij en ze knapten direct op; in een paar dagen was" de melkgift, die reeds voor 50 pCt. was verminderd, weer normaal. De man was over het middel in alle opzichten- tevreden. Met zijn ecbtgenoo- te, die ook dagelijks de koeien helpt mel ken en de beesten dus goed kent, was dit niet minder het geval. Enthousiast vertelde zij, dat haar broer het middel ook had toe gepast bij zyn 8 koeien en met gunstig re sultaat. Haar zwager, zoo zeide zei, had het eerder toegepast, doch met de slappere sa menstelling en die behaalde niet dat gun stige resultaat. Boeren, zoo zeide zij, zijn gauw eigenwijs, vandaar het spreekwoord: „boer wordt mensch". Naar haar oordeel was het eigenwijsheid van de boeren, als zij het middel niet toepasten, om de paar gul den onkosten, die er aan verbonden zijn, uit te sparen. Wij loopen, zoo vervolgde zij. zeer hoog met de kruiden. Ik melk zelf en heb erg veel met de boerderij op en als je zelf melkt, neem je het beste waar, hoe de beesten er aan toe zijn. Bij den heer K. v. d. Weel aan den Rus- tenburgerweg in de Heerhugowaard, een bouwer, eveneens met 8 koeien, "ernamen wij eveneens dat het middel uitstekend ge holpen had. Ook daar was men ten zeerste verheugd, het te hebben toegepast. Bij den heer J. Commandeur, een bouwer met 7 koeien aan denzelfden weg, hoorden wij, dat met zekerheid over het middel nog geen oordeel kan worden uitgesproken, om dat de koeien nog last hebben van zeere spenen en dikke pooten. Wel had ook hij geconstateerd, dat de beesten door het mid del spoedig koortsvrij waren geworden. Deze mededeelingen waren voor ons zoo elangrijk, dat wij besloten eens een praat- je met den heer de Jong te maken. De Jong vertelt. De heer de Jong sprak ons vol overtui ging over de gunstige resultaten van zijn miv li' vertoefde> zoo zeide hij, als bouw vakarbeider veel in het boeren'.and en maakte daar kennis met het kwaad van het mond- en klauwzeer. Ik heb daarover nage dacht en ben aan het experimenteeren ge- gaan Het middel om de ziekte te voorko men, heb ik niet, wel om die te genezen Al spoedig werd het ons duidelijk, dat de heer de Jong, door de gesprekken met de boeren goed op de hoogte was van de ver schijnselen van de ziekte, doch voor ons teTen eL^dS'ÜY*1 d°°r eeren een middel had gevonden. Wij ver telden hem dit dan ook en zeiden hem pas dan er van te willen schryven wan in oude boeken uit familiebezit cnhoe hem daarby een boekje uit 1711 over de gen™ zing van menschelijke kwalen in handen was gekomen. Zyn zwager, die reeds jaren aan ongeneeslijke hoofdpijn leed, had hij een in dit boekje voorkomend recept gege ven. Deze had het toegepast, met het ge volg, dat hy in drie weken radicaal van zijn hoofdpijn genas. Toen zyn zoontje aan losse tanden leed en van een tandarts kwam met de mededeeling, dat ze er uit moesten, had hij een recept uit het boekje toegepast met het resultaat, dat de tanden van zijn zoontje weer zoo vast in de kaken staan, als men maar kan wenschen U begrijpt, aldus de heer de Jong, dat het boekje voor mij hooge waarde begon te krijgen en toen ik daarin een hoofdstuk las over de genezing van hoornvee, dat lijdende is aan het mond- en klauwzeer, heb ik en kele boeren het vorig jaar bewogen dit mid del toe te passen en met succes. Dit jaar is het mij duidelijk geworden, dat de samen stelling naar de meer of mindere kwaad aardigheid van de ziekten gewijzigd moet worden. Dit is echter mijn geheim. Ik kan echter wel verzekeren, dat het middel niet gevaarlijk is. Het werkt bp de kwade stoffen in het beest en bevordert de ontlas ting. Ook menschen kunnen het zonder ge vaar innemen en om de boeren daarvan te overtuigen, zet ik de flesch aan den mond en drink van hetgeen de koeien wordt inge geven. Het boekje op tafel. Dit verhaal klonk niet onaardig, doch wy vorderden inzage van het boekje. Hierop werd het boekje uit een lade van het buffet gehaald, nadat wij de verzekering hadden gegeven de samenstelling van het middel niet te zullen beschrijven. Een klein, dun boekje, te Kortryk uitge geven in 1711 door J. Kersteyne, Pastor en Deken der Christenheit en Keurder der boeken, werd hierop in onze handen gelegd. In het voorwoord lazen wij, dat het diende „om de Sieken de onmacht des lichaams weg te nemen en de verloren gesontheid weer te geven, hetwelk, zoo ik betrouw, ook allen die sullen vinden de weg, de remedie in dit boekje beschreven, zullen gebruiken. De re den dewelke mij beweegt om myn ondervin- dinge aan ieder kenbaar te maken en i3 geen andere dan het meelij hetwelk ik heb met vele ellendige menschen welke of door de onwetendheid der chirurgijns of zonder groote pijn in de kosten, zeer dikwijls niet ge nezen worden. Mijn verzoek is, dat zij die door mijn remedie bate of profijte zullen vinden, mijner gedachtenis in hun gebeden zullen herdenken". Zooals men ziet, had deze pastoor het boekje uit zuiver menschelijke gevoelens uitgegeven. Dat hij daarbij ernstig te werk ging moge blijken uit de mededeeling, dat de er in opgenomen middelen tegen het mond- en klauwzeer gevonden werden door Lenart van der Poel, margchant en peerden- meester, resisteerende en woonachtig in "e parochie van St. Nicolaas, Lande van Waas. Door deze remediën zouden vele hoorn beesten genezen worden en geapperbeerd door de hoofdschepenen van dezelfden Lande. Wij achten het niet uitgesloten, dat hier, door een bijzondere omstandigheid, een oud verloren gegaan middel, dat de zoo gevrees de ziekte geneest, weer bekend is gewor den en zouden het niet ondienstig achten, wanneer het onder controle van bevoegden werd getoetst.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2